Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 1 december 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska inomhustävlingar 2020

2.5 UMEÅ (Resultattävling) | Resultat

1.5 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

26.4 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

25.4 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

25.4 UMEÅ (Resultattävling) | Resultat

18.4 UMEÅ (Resultattävling ungdom) | Resultat

6.4 ÅS (Löparkväll 2) | Resultat

31.3 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

28.3 LIDINGÖ/B (Raketloppet 3) | Resultat

28.3 ÖREBRO (Resultattävling) | Resultat

24.3 SÄTRA (Kasttävling) | Resultat

24.3 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

21.3 FALUN (Falu IK-spelen) | Resultat

21.3 LIDINGÖ/B (Raketloppet 2) | Resultat

19.3 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

18.3 ÅS (Löparkväll) | Resultat

15.3 GÖTEBORG (Resultattävling) | Resultat

14.3 LIDINGÖ/B (Raketloppet 1) | Resultat

13.3 SOLLENTUNA (Rekordjakten 9#7) | Resultat

12-14.3 KARLSKRONA (Sunna Games) | Resultat

11.3 ÖREBRO (Inneserien 3000m) | Resultat

7.3 ESKILSTUNA (Resultattävling) | Resultat

7.3 SÄTRA (Veteranstafett) | Resultat

6.3 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

5.3 GÖTEBORG (Hoppet Lever) | Resultat

4.3 SOLLENTUNA (Turebergs Explosiva 4) | Resultat

29.2 ÖREBRO (Tybblelundsspelen) | Resultat

27.2 LINKÖPING (Öppna KM 800m) | Resultat

27.2 FALUN (Sportlovstävling 2) | Resultat

26.2 SOLLENTUNA (Tureberg Indoor Throw 1) | Resultat

25.2 FALUN (Sportlovstävling 1) | Resultat

25.2 BOLLNÄS (Nordic Gym Games) | Resultat

22.2 GÄVLE (PersRek-tävling) | Resultat

22-23.2 GÖTEBORG (MAIK Indoor) | Resultat

22-23.2 ÅS (Nordiska Ungdomsspelen) | Resultat

22-23.2 PITEÅ (JDM-UDM + Vintertävling) | Resultat

19.2 SKELLEFTEÅ (IPRK 3) | Resultat

18.2 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

17.2 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

16.2 GÄVLE (IF Skade-spelen) | Resultat

16.2 FALUN (DM) | Resultat

15.2 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

15-16.2 SÄTRA (Hammarbyspelen) | Resultat

15.2 KARLSKRONA (Sunna Open) | Resultat

14.2 SOLLENTUNA (Rekordjakten 6) | Resultat

13.2 LINKÖPING (Öppna KM 1500m) | Resultat

13.2 SOLLENTUNA (Turebergs Explosiva 3) | Resultat

12.2 UMEÅ (IPRK 5) | Resultat

9.2 MOTALA (Team Sportia-spelen) | Resultat

8-9.2 VÄSTERÅS (UDM) | Resultat
Dag 2:
http://resultat.vasterasfriidrott.se/Results_20200209.html

8-9.2 MALMÖ (Atleticumspelen) | Resultat

8-9.2 KARLSTAD (Kils Ungdomsspel) | Resultat

8-9.2 UMEÅ (Norrlands) | Resultat

8.2 GÖTEBORG (HäcXksan) | Resultat

8.2 UDDEVALLA (TFiK Inomhus) | Resultat

7.2 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

7-9.2 UPPSALA (Mondo Indoor Games) | Resultat

6.2 ÖLLSJÖ (Kasttävling) | Resultat

5.2 UMEÅ (IPRK 4) | Resultat

5.2 NORRKÖPING (Löparkväll) | Resultat

4.2 ÖREBRO (Inneserien 2000m) | Resultat

4.2 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

2.2 SÄTRA (Lilla Hässelbyspelen) | Resultat

2.2 SKELLEFTEÅ (UDM) | Resultat

2.2 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

2.2 VÄXJÖ/Ti (Kasttävling) | Resultat

1-2.2 GÖTEBORG (Göteborgs Inomhus) | Resultat

1.2.2 ÖLLSJÖ (Åhus Indoor) | Resultat

1.2 MALMÖ (Malmö Indoor) | Resultat

1-2.2 VÄXJÖ (DM) | Resultat

1.2 SOLLENTUNA (Vinthundsvintern) | Resultat

1.2 VÄXJÖ/Ti (Växjö Inomhuskast) | Resultat

1.2 BOLLNÄS (Bilmetro Vinterspel) | Resultat

1.2 HAPARANDA | Resultat
Tävling arrangerad av finsk förening.
Deltagare från norrbottniska föreningar och Örgryte.

30.1 LINKÖPING (Öppna KM 1000m/3000m) | Resultat

30.1 ÖLLSJÖ (Kastttävling) | Resultat

29.1 UMEÅ (IPRK 3) | Resultat

25-26.1 MALMÖ (Pallasspelen) | Resultat

25.1 BILLDAL (Lindås Athletics) | Resultat

25-26.1 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

25-26.1 UPPSALA (DM) | Resultat

25.1 SÄTRA (Just Pole Vault) | Resultat

25.1 LULEÅ (Arcusspelen) | Resultat
OBS: Överlång bana (353m-varv).

25-26.1 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat

24-26.1 HUDDINGE (Scandic Indoor Games) | Resultat

23.1 ÖREBRO (Närkes inneserie 2) | Resultat

22.1 UMEÅ (IPRK 2) | Resultat

22.1 SOLLENTUNA (Turebergs Explosiva 2) | Resultat

18.1 UMEÅ (DM) | Resultat

18-19.1 VÄSTERÅS (Inlagda Gurkspelen) | Resultat

18-19.1 SÄTRA (Täby Vinterspel) | Resultat

18.1 ÖLLSJÖ (Kasttävling) | Resultat

18-19.1 HAPARANDA (Aspeln Athletic Games) | Resultat

17-19.1 VÄXJÖ (Quality Hotel Games) | Resultat

16.1 LINKÖPING (Öppna KM 5000m) | Resultat

15.1 UMEÅ (IPRK 1) | Resultat

12.1 BORÅS (Ymerspelen) | Resultat

12.1 GÖTEBORG (Persspelen) | Resultat

12.1 JÖNKÖPING (VDM) | Resultat

12.1 MALMÖ (Malmö Indoor Challenge) | Resultat

12.1 GÄVLE (DM Kast) | Resultat

11-12.1 ÖREBRO (Örebro Indoor Games) | Resultat

11.1 GÖTEBORG (UDM) | Resultat

11.1 UMEÅ (Resultattävling) | Resultat
4x200m:
http://www.ifkumea.com/docs/688/18083/200111%20Stafettävling.pdf

11.1 LUND (Sprinterträffen) | Resultat

11-12.1 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat

11.1 BOLLNÄS (DM Hälsingland & Gästrikland) | Resultat

11-12.1 SÄTRA (Öppna DM mångkamp) | Resultat

11-12.1 VÄSTERÅS (UDM mångkamp) | Resultat

11-12.1 SÄTRA (VDM) | Resultat

11.1 VARBERG (DM) | Resultat

6.1 ESKILSTUNA (Ärlaspelen) | Resultat

6.1 NORRKÖPING (Surbulle Indoors) | Resultat

5.1 HAPARANDA | Resultat
Tävling arrangerad av finsk förening.

4.1 UDDEVALLA (DM Västergötland) | Resultat

4.1 UDDEVALLA (DM Bohuslän-Dal) | Resultat

4.1 FALKENBERG (Nyårshoppet) | Resultat

30.12 ÖLLSJÖ (Jullovstävling 3) | Resultat

28.12 VÄSTERÅS (Resultattävling) | Resultat

28.12 SKELLEFTEÅ (IPRK 2) | Resultat

28.12 ÖLLSJÖ (Jullovstävling 2) | Resultat

27.12 UDDEVALLA (Mellandagstävling) | Resultat

26.12 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

23.12 ÖLLSJÖ (Jullovstävling 1) | Resultat

21.12 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

21.12 FALUN (Julskumspelen) | Resultat

21.12 VÄSTERÅS (Julskinkekastet) | Resultat

20.12 UPPSALA (Mantra Indoor) | Resultat

20.12 SÄTRA (Hopptävling) | Resultat

19.12 KARLSTAD (Julruschen) | Resultat

19.12 VÄSTERÅS (Resultattävling 300m) | Resultat

19.12 UPPSALA (Julvikten) | Resultat

18.12 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

18.12 SOLLENTUNA (Turebergs Explosiva 1) | Resultat

16.12 LERUM (Stora God Jul) | Resultat

15.12 GÖTEBORG (Julruschen) | Resultat

15.12 KARLSKRONA (Tomtespelen) | Resultat

14.12 NYKÖPING (KM) | Resultat

14.12 GÖTEBORG (Julgröten) | Resultat

14.12 MALMÖ (Pepparkaksspelen) | Resultat

14.12 BOLLNÄS (Julruschen) | Resultat

14.12 NORRKÖPING (Resultattävling) | Resultat

14.12 HAPARANDA (Resultattävling) | Resultat

14.12 LERUM (Lilla God Jul) | Resultat

13-15.12 SÄTRA (Luciaspelen) | Resultat

12.12 UMEÅ (Löparnas Kväll 3000m) | Resultat

12.12 LINKÖPING (Öppna KM 2000m) | Resultat

12.12 VÄXJÖ (Luciasprinten) | Resultat

8.12 ÅS (Julkampen) | Resultat

8.12 VÄSTERÅS (VF-cupen 3) | Resultat

8.12 ÖREBRO (Triumfglass-spelen) | Resultat

8.12 NORRTÄLJE (Mathildaspelen) | Resultat

7.12 HAPARANDA (Decemberspelen) | Resultat

7.12 ESKILSTUNA (Julklappsspelen) | Resultat

7.12 VARBERG (Julbockspelen) | Resultat

7-8.12 GÄVLE (Gavlehovspelen) | Resultat
Dag 2:
https://e1abf657-102b-442e-b42d-3e8014729ab2.filesusr.com/ugd/904248_c37a5bc51749498296ff7812fba06381.pdf

4.12 KARLSTAD (Massa Lind Indoors) | Resultat

3.12 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

2.12 ÖREBRO (Inneserien 1000m) | Resultat

30.11 UMEÅ (Tidiga Vinterspelen) | Resultat

30.11-1.12 SOLLENTUNA (SAYO Indoor) | Resultat

30.11-1.12 GÖTEBORG (Julklappsjakten) | Resultat

30.11 FALUN (Fotokungens Inomhustävling) | Resultat

30.11 MALMÖ (Julchansen) | Resultat

30.11 VÄSTERÅS (Express Bild-spelen) | Resultat

29.11 ÖLLSJÖ (Stavtävling) | Resultat

28.11 SKELLEFTEÅ (IPRK 1) | Resultat

24.11 VÄXJÖ (KM) | Resultat

23.11 KARLSTAD (Värmlandsmästerskapen) | Resultat

23.11 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

23.11 GÖTEBORG (KM 1500m) | Resultat

23.11 LINKÖPING (Folkungaspelen) | Resultat
Mångkamp veteraner:
http://www.lgif.se/globalassets/linkopings-gif---friidrott/dokument/tavlingar/2019/folkungaspelen/mangkamp_folkungaspelen_20191123.pdf

22.11 LINKÖPING (KM 800m) | Resultat

17.11 BOLLNÄS (Ungdomslagtävling) | Resultat

16-17.11 PITEÅ (PiteEnergispelen) | Resultat

16-17.11 GÖTEBORG (Adventsspelen) | Resultat

16-17.11 HUDDINGE (Första Chansen) | Resultat

16.11 ÖREBRO (Vinterspelen) | Resultat

16.11 SÄTRA (Hopptävling) | Resultat

9.11 VÄSTERÅS (VF-cupen 2) | Resultat

2-3.11 SÄVEDALEN (Sävedalen Inomhus) | Resultat

1.11 SOLLENTUNA (Rekordjakten 09#5) | Resultat

20.10 SÄTRA (KM Bromma) | Resultat

13.10 VÄSTERÅS (VF-cupen 1) | Resultat

2.10 UDDEVALLA (Skololympiaden) | Resultat

Resultat

Resultat 2020

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>