Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2003

31.12 PEUERBACH, AUT | Resultat
M 6.8 km landsväg: 19) Joakim Johansson Hälle 20:16.

21.12 BRUSSEL, BEL | Resultat
M 10.5 km teräng: 5) Claes Nyberg IF Göta 34:13, 11) Erik Sjöqvist Enhörna 34:44.

14.12 EDINBURGH, GBR (Queens Drive Race) | Resultat
M 5 km landsväg: 2) Henrik Nyström IF Göta 16:16, 16) Andreas Rehnborg Hässelby 17:28.
K 5 km landsväg: 3) Catarina Asph Mora 19:17, 7) Maria Slars Hässelby 20:03.

30.11 ROESELARE, BEL | Resultat
M 9.4 km terrräng: 3) Claes Nyberg IF Göta 27:59.

24.11 CHIBA, JPN
M Ekiden (10+5+10+5+12.2 km): 14) Sverige (Erik Sjöqvist 28:21, Patrik Johansson 14:19, Henrik Skoog 33:40, Kristian Algers 14:25; Mustafa Mohamed 37:09) 2:07:54.

22.11 PERTH, AUS | Resultat
P14 100mH (-0.2): 1) Theo Söderberg 89 15.23.

2.11 ZWIJNAARDE-GENT, BEL | Resultat
M 10 km terräng: 7) Erik Sjöqvist Enhörna 30:42, 11) Mustafa Mohamed Hälle 30:55.

20.9 MOSKVA, RUS | Resultat
M Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1734/0.0.
K Höjd: 2=) Kajsa Bergqvist Tureberg 192.

20.9 ASKIM, NOR | Resultat
Ungdom från Arvika.

13-14.9 MONACO, MON (World Athletics Final) | Resultat
Dag 1
K Höjd:
3) Kajsa Bergqvist Tureberg 199.
Dag 2
M Höjd:
2) Stefan Holm Kil 230. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1755/-0.1.

7.9 ESPOO, FIN (eCross) | Resultat
M 18 km terräng: 2) Magnus Bergman Enhörna 57:17, 12) Clas Jansson Kvarnsveden 59:59, 13) Mats Granström Eksjö Södra 1:00:49.

6.9 MERKSEM, BEL | Resultat
M 1500m A: 4) John Lindström Tureberg 3:46.40.

5.9 BRUSSEL, BEL | Resultat
M 400m: 3) Jimisola Laursen Malmö 45.74.

30.8 GLASGOW, GBR | Resultat
M 800m A: 4) Johan Klinteskog Hammarby 1:50.34, 5) Rickard Pell Hammarby 1:54.01, 6) Axel Lönnqvist Hässelby 1:54.46. 1500m A: 3) Mattias Norling Tureberg 3:45.70, 5) John Laselle Tureberg 3:48.57.

24.8 HECHTEL, BEL | Resultat
M 800m A: 3) Rickard Pell Hammarby 1:48.21, 9) Thomas Byrberg Tureberg 1:50.52, B: 1) Johan Klinteskog Hammarby 1:52.46, 3) Axel Lonnqvist Hasselby 1:55.96, C: 2) Mateusz Stec Hasselby 1:54.00, 3) Albin Johansson Hasselby 1:54.02.
K 800m A: 2) Camilla Nyquist Ymer 2:05.93.

18.8 HELSINKI, FIN | Resultat
M 3000m: 6) Erik Sjöqvist Enhörna 7:49.36, -) Kent Claesson Skillingaryd bröt.
K 3000m: 5) Ida Nilsson Högby 9:19.97, 6) Hanna Karlsson Malmö 9:33.13.

15.8 NIVELLES, BEL | Resultat
M 110mH A (+1.9): 3) Joakim Blaschke KA2 14.22.

10.8 BERLIN, GER | Resultat
M Stav: 6=) Patrik Kristiansson KA2 570.

9-10.8 KÄRDLA, EST | Resultat
M Tiokamp: 3) Andrus Klaar Spårvägen 7.000 (11.34/+1.1 679/+0.2 1150 186 49.73 15.49/+1.7 3857 420 4640 4:31.89).

8-10.8 FREDRIKSTAD, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 110mH h2
(-2.9): 5) Erik Ringdahl Tureberg 16.11.

8.8 LONDON, GBR | Resultat
K Tresteg: 8) Camilla Johansson Växjö 1382w/+2.5 (1379/+0.9).

2.8 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 5000m B: 21) Kent Claesson Skillingaryd 14:15.46.

31.7 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
K 400mH A: 3) Nadja Petersen Huddinge 57.92.

30.7 TALLINN, EST | Resultat
M 3000m: 4) Erik Sjöqvist Enhörna 7:54.72.

30-31.7 OSLO, NOR | Resultat
Dag 1
M 110mH
(-0.4): 1) Eric Ringdahl Tureberg 16.08.
K 1500m: 2) Jessica Gunnarsson Växjö 4:44.72.

27.7 BECKUM, GER | Resultat
K Stav: -) Kirsten Belin Kvarnsveden X.

27.7 NINOVE, BEL | Resultat
M 1500m A: 10) Mattias Norling Tureberg 3:47.41, 14) Patrik Johansson Spårvägen 3:52.60.

26-27.7 EBERSTADT, GER | Resultat
Dag 1
K Höjd:
1) Kajsa Bergqvist Tureberg 206 Svenskt rekord.
Dag 2
M Höjd:
4) Stefan Holm Kil 230, 8) Staffan Strand Hässelby 224.

22-23.7 BURNABY, CAN | Resultat
Dag 1
M 400m A:
5) Gustav Allander Tyresö 51.76.
Dag 2
M 800m:
9) G Allander 1:58.34.

20.7 KUORTANE, FIN | Resultat
M 110mH (-2.3): 1) Robert Kronberg Kville 13.77. Stav: 1) Patrik Kristiansson KA2 555.
K 400m: 2) Ellinor Stuhrmann Malmö 54.28. Slägga: 4) Cecilia Nilsson Ymer 6349.

20.7 HAMBURG, GER | Resultat
M 3000mH: 2) Mustafa Mohamed Hälle 8:27.20.

19.7 MADRID, ESP | Resultat
M 400m B: 4) Jimisola Laursen Malmö 45.67.

19.7 CUXHAVEN, GER | Resultat
M 800m A: 2) Rizak Dirshe Malmö 1:45.45 Svenskt rekord.

13.7 LAPINLAHTI, FIN | Resultat
M 1500m A: 7) Patrik Johansson Spårvägen 3:45.58, 8) John Laselle Tureberg 3:46.14.
K 400mH A: 1) Erica Mårtensson Växjö 57.50. Slägga: 4) Cecilia Nilsson Ymer 6194.

13.7 GATESHEAD, GBR | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 230, 5) Staffan Strand Hässelby 223. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1792/+3.4 (1774/+1.9).

11.7 ROMA, ITA | Resultat
M Höjd: 4) Stefan Holm Kil 228. Stav: 10=) Patrik Kristiansson KA2 552.
K Höjd: 11) Kajsa Bergqvist Tureberg 194.

9.7 TAMPERE, FIN | Resultat
M 200m A (+0.9): 4) Erik Wahn Helsingborg 21.39. 1500m: 1) Mattias Norling Tureberg 3:46.95, 4) John Laselle Tureberg 3:49.14, 17) John Lindström Tureberg 3:55.80. Höjd: 3) Linus Thörnblad 85 Lund 217.
K 800m A: 8) Flo Jonsson Spårvägen 2:12.15. 400mH A: 2) Nadja Petersen Huddinge 58.64.

7.7 ZAGREB, CRO | Resultat
M 3000mH: 8) Henrik Skoog Spårvägen 8:25.55.

6.7 RETHYMNO, GRE | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 234. Tresteg (vind?): 1) Christian Olsson Örgryte 1755 (1754 - 17.25 - 16.97 - 17.55 - 17.11 - X).
K 100mH (+0.1): 3) Susanna Kallur Falun 13.00.

5.7 CORK, IRL | Resultat
K 100mH (+2.6): 4) Jenny Kallur Falun 13.47w.

5.7 DEBRECEN, HUN
M 200m A (+1.8): 4) Erik Wahn Helsingborg 21.36. 400m A: 1) Jimisola Laursen Malmö 46.15, 2) Johan Wissman Helsingborg 46.58.

5.7 UDEN, NED | Resultat
M 3000mH: 2) Per Jacobsen IF Göta 8:48.79.

4.7 SAINT DENIS, FRA | Resultat
M Stav: 7) Patrik Kristiansson KA2 566.

3.7 BRON, FRA | Resultat
K 400m: 3) Lena Udd Ume FI 53.87.

3-6.7 PIHTIPUDAS, FIN | Resultat
Dag 1
P17 Spjut
(700g): 5) Andreas Fransson 86 IF Göta 6469.
Dag 2
P15 Spjut
(600g): 7) Joni Kaartinen 89 Bergsjön 5385.

1.7 OSLO, NOR | Resultat
M 110mH (+0.4): 1) Henrik Värendh Spårvägen 15.18, 3) Eric Ringdahl Tureberg 16.51.

1.7 LAUSANNE, SUI | Resultat
M 110mH B (-0.9): 2) Robert Kronberg Kville 13.62.

1.7 VAASA, FIN | Resultat
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6159.

1.7 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
K 400m A: 5) Lena Udd Ume FI 53.93.

30.6-2.7 GRAZ, AUT | Resultat
Dag 1
Ungdomar fran Lund.

30.6-2.7 GRAZ, AUT | Resultat
Dag 2
Ungdomar fran Lund.

30.6-2.7 GRAZ, AUT | Resultat
Dag 3
Ungdomar fran Lund.
F15 Höjd f: 3) Ellen Björklund 90 Lund 170.

29.6 PRAHA, CZE | Resultat
M 3000mH: 5) Mustafa Mohamed Hälle 8:26.28, 6) Henrik Skoog Spårvägen 8:27.10.

29.6-4.7 GUERNSEY, GBR (Island Games) | Resultat
Bästa resultaten för de gotländska deltagarna:
Dag 1
M 10000m:
3) Olof Thunegard 32:36.4m. Höjd: 4) Gustav Melén 193. Kula: 1) Erik Larsson 1480.
Dag 2
M 800m h1:
1) Joakim Daun 1:53.72.
K Kula: 1) Christina Larsson 1234.
Dag 3
M 800m f:
1) J Daun 1:52.74. Längd (vind?): 2) E Larsson 684.
Dag 5
K 400mH:
3) Ida Gillerfors 64.77.
Dag 6
M 1500m f:
2) J Daun 3:51.73. Spjut: 1) G Melén 6037.

28.6 BERN, SUI | Resultat
K 400m A: 2) Lena Udd Ume FI 54.22.

28.6 GDANSK, POL | Resultat
K 400m: 3) Elin Wiik 85 Sommen-Bygden 56.18. 800m: 6) Victoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:13.48.

27.6 OSLO, NOR | Resultat
M 800m B: 1) Rizak Dirshe Malmo 1:49.00, 3) Rickard Pell Hammarby 1:49.52. 110mH (+0.2): 6) Robert Kronberg Kville 13.65. Stav: 11) Patrik Kristiansson KA2 540.
K 1500m B: 6) Kajsa Haglund Heleneholm 4:18.57, 7) Hanna Karlsson Malmo 4:19.08, 8) Flo Jonsson Sparvagen 4:22.67, 13) Madeleine Mattsson Hovslatt 4:43.28. Hojd: 6) Kajsa Bergqvist Tureberg 1.95.

26-29.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Ungdomar från värmländska klubbar.

25.6 EURAJOKI, FIN | Resultat
M 800m A: 3) Joakim Daun Gotland 1:52.63. 3000m: 4) Patrik Johansson Spårvägen 8:17.99. Stav: 2) Fredrik Skoglund Lidingö 520. Längd: 6) Daniel Arnsten Trångsviken 690/+1.9.

25.6 ARNHEM, NED | Resultat
M 200m (vind?): 4) Johan Engberg IF Göta 21.54. 400m B: 3) Albin Johansson Hässelby 49.56. 800m A: 4) Rickard Pell Hammarby 1:46.50, B: 2) Andreas Rehnborg Hässelby 1:49.70, C: 4) Mattias Claesson 86 Mullsjö 1:52.67. 1500m A: 9) John Laselle Tureberg 3:42.90, -) Mattias Norling Tureberg bröt, B: 1) Olle Walleräng 85 Råby-Rekare 3:45.70. 5000m: 5) Kent Claesson Skillingaryd 13:43.57.
K 800m B: 4) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:09.50.

25.6 LUZERN, SUI | Resultat
M 110mH (-0.9) 2) Robert Kronberg Kville 13.56.

24.6 CLÈS, ITA | Resultat
M Kula: 1) Vittorio Gabrielli Råby-Rekarne 1602.

21.6 SAARIJÄRVI, FIN | Resultat
M 800m A: 1) Andreas Rehnborg Hässelby 1:52.21, 8) Martin Öhman Hässelby 1:54.09, 11) Albin Johansson Hässelby 1:56.94, B: 1) Axel Lönnqvist Hässelby 1:54.81. Längd: 2) Daniel Almgren Hässelby 723/+0.2.

21-22.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Kvinnligt
Dag 1
K22 100m h1
(+1.7): 2) Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö 11.74, h3 (0.0): 4) Annika Andersson 85 Trelleborg 12.25, A (+0.6): -) D Lincoln Saavedra ej start. 4x100m: -) Sverige/F19 (Tove Åkerblom, Jenny Ljunggren, A Andersson, Frida Claesson) bröt.
F19 Längd: 3) D Lincoln Saavedra 614/+0.5, 8) Pernilla Tornemark 85 Malmö 551/-0.1.
Dag 2
K22 200m A
(+0.8): 4) J Ljunggren 84 Helsingborg 24.21, 5) F Claesson 84 Alingsås 24.56, B (+1.0): 4) T Åkerblom 85 Malmö 25.01, C (+1.0): 6) A Andersson 25.33. 400m B: 6) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 58.45. 800m A 3) Jenny Holmroos 86 Västerås 2:07.17, B: 2) Elin Wiik 85 Sommen-Bygden 2:07.54, 3) Charlotte Schönbeck 84 Lidingö 2:07.98. 400mH B: 2) Jessica Samuelsson 85 Hässelby 60.88. 4x100m: 2) Sverige/F19 (P Tornemark, J Ljunggren, A Andersson, F Claesson) 45.73.
F19 Höjd: 2) Emma Green 84 Ullevi 185. Tresteg: 1) Mfon Etim 85 Angered 1289/+1.1.

21.6 HOF, GER | Resultat
M Stav: 2) Oscar Janson Ullevi 571.
K Stav: -) Hanna-Mia Persson Kalmar X.
("Torgtävling" på uppbyggd, provisorisk ansatsbana.)

20.6 KEURUU, FIN | Resultat
M 400m A: 1) Albin Johansson Hässelby 48.68, 4) Andreas Rehnborg Hässelby 49.29. 1500m B: 2) Martin Öhman Hässelby 3:55.72, 6) Axel Lönnqvist Hässelby 3:59.98. Längd: 3) Daniel Almgren Hässelby 725/-0.6.

20-22.6 OSLO, NOR | Resultat
Ungdomar från - åtminstone - IF Göta, Kils AIK, KFUM Arvika, Strömstads IF, KFUM Örebro, Trollhättans SK och Spårvägens FK.

17.6 TARTU, EST | Resultat
M 400m: 4) Andreas Mokdasi 84 Hässelby 48.57. 800m: 1) Rickard Pell Hammarby 1:49.03, 4) Andreas Rehnborg Hässelby 1:50.90.

15.6 TURKU, FIN | Resultat
M 3000mH: 2) Mustafa Mohamed Häll 8:39.01, 5) Per Jacobsen IF Göta 8:52.50. 110mH h1 (+1.3): 1) Philip Nossmy Malmö 13.79, h2 (+1.9): 2) Rafael Askros Ullevi 14.36, 3) Joakim Blaschke KA2 14.42, f (-0.1): 2) P Nossmy 13.77, 5) R Askros 14.35. Höjd: 1) Linus Thörnblad Lund 218. Längd: 7) Daniel Almgren Hässelby 708/+1.4.
K 1500m: 5) Hanna Karlsson Malmö 4:27.48. 100mH h1 (+2.6); 1) Jenny Kallur Falun 13.62w, f (-0.5): 2) J Kallur 13.63. 400mH A: 1) Erica Mårtensson Växjö 57.56, 4) Jessica Samuelsson 85 Hässelby 61.28.

15.6 WARSZAWA, POL | Resultat
M 800m: 5) Rizak Dirshe Malmö 1:48.96.

15.6 DORTMUND, GER | Resultat
M Stav: -) Patrik Kristiansson KA2 X. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1721/+0.7, 6) Anton Andersson Örgryte 1599/-0.1.
K Stav: 5) Kirsten Belin Kvarnsveden 420.

15.6 VILLENEUVE D'ASCQ, FRA | Resultat
M Höjd: 6) Stefan Holm Kil 227, 10) Staffan Strand Hässelby 220.

14.6 GENÈVE, SUI | Resultat
M Slägga: 3) Bengt Johansson Västerås 7180.
K 800m A: 1) Charlotte Schönbeck 84 Lidingö 2:08.17.

13-15.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 1
K 3000m:
1) Charlotte Legernes Ullevi 10:34.12.
Dag 3
K 2000mH:
2) Jessica Gunnarsson Växjö 7:18.82.

13.6 KASSEL, GER | Resultat
M 5000m: 1) Erik Sjöqvist Enhörna 13:23.24. 110mH h1 (+1.5): 5) Rafael Askros Ullevi 14.43.
K Stav: 3) Kirsten Belin Kvarnsveden 410.

12.6 OSTRAVA, CZE | Resultat
M 3000mH: 14) Henrik Skoog Spårvägen 8:32.95.
K 100mH A (+0.5): 5) Susanna Kallur Falun 13.03. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 201.

11.6 OSTRAVA, CZE | Resultat
Anm: "Torgtävling" på provisorisk, uppbyggd bana!
M Stav: 4) Oscar Janson Ullevi 565.

9.6 LYNGBY (Lyngby Games) | Resultat

9.6 CHANIA, GRE | Resultat
M Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1777/+1.6 Svenskt rekord, 6) Anton Andersson Örgryte 1633w/+3.0 (1555/-0.4).

9.6 ARGENTAN, FRA | Resultat
K 400mH A: 4) Nadja Petersen Huddinge 58.38.

9.6 BASEL, SUI | Resultat
K Stav: 1) Kirsten Belin Kvarnsveden 407.

9.6 GRUDZIADZ, POL | Resultat
M 3000mH: 4) Mustafa Mohamed Hälle 8:34.37 (föll 2 varv från mål).

7.6 HERZOGENBUCHSEE, SUI | Resultat
M Höjd A: 5) Linus Thörnblad 85 Lund 215, 6) Ola Carlsson Örgryte 215.
K Höjd A: 4) Emma Green 84 Ullevi 183.

7.6 MAGGLINGEN, SUI | Resultat
M Kula: 3) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1775, 4) Anders Holmström Örebro 1682. Diskus: 3) Linus Bernhult Huddinge 5472, 4) Tommy Johansson Heleneholm 4728. Slägga: 2) Bengt Johansson Västerås 7187, 5) Mattias Jons Hässelby 6276. Spjut: 1) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7582, 3) Mikael Snällfot Nedre Soppero 7287.
K Kula: 1) Helena Engman Riviera 1618, 2) Linda Nestorsson Ullevi 1601, 3) Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1553, 4) Catarina Andersson Heleneholm 1478. Diskus: 1) Anna Söderberg Ullevi 5608, 4) Annika Larsson Gefle 5220. Slägga: 1) Karin Engström IF Göta 6012, 4) C Andersson 5390. Spjut: 2) Katarina Eklöf Huddinge 4968, 3) Izabel Savic Ullevi 4839.

7.6 HEVERLEE, BEL | Resultat
M Stav: 2) Gustaf Hultgren Kalmar 480.
K Stav: 2) Hanna-Mia Persson Kalmar 380, 3) Maria Rendin Örgryte 380.

4.6 ROVERETO, ITA | Resultat
M Kula: 1) Vittorio Gabrielli Råby-Rekarne 1716.

3.6 LAMBERTSETER, NOR | Resultat
M 110mH (+1.8): 1) Eric Ringdahl Tureberg 15.82.
K 3000m: 1) Jessica Gunnarsson Växjö 10:11.07, 3) Annica Gunnarsson Växjö 10:23.09.

2.6 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 1500m: 2) Rizak Dirshe Malmö 3:41.87, 6) Mattias Norling Tureberg 3:46.79, 11) John Lindström Tureberg 3:53.16. Spjut: 4) Andreas Wulff Växjö 7156.
K 100m A (-1.9): 2) Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 12.31. 400m A: 3) Erica Mårtensson Växjö 54.90. 1500m: -) Hanna Karlsson Malmö bröt (hare).

1.6 BEDFORD, GBR | Resultat
M 110mH A (-0.5): 7) Rafael Askros Ullevi 14.59. Tresteg: 2) Anton Andersson Örgryte 1616/+0.5.
K Tresteg: 7) Lydia Saka Österhaninge 1153/+2.0.

1.6 HENGELO, NED | Resultat
M 3000mH: 10) Henrik Skoog Spårvägen 8:29.62. Stav: 7=) Oscar Janson Ullevi 540.
K 100mH A (-1.0): 4) Jenny Kallur Falun 13.70.

31.5 KALAMATA, GRE | Resultat
M 100m B (+0.2): 5) Johan Wissman Helsingborg 10.68, C (+0.1). 4) Erik Wahn Helsingborg 10.78. 200m B (-0.3): 2) J Wissman 21.05, 5) E Wahn 21.82.

31.5-1.6 GÖTZIS, AUT | Resultat
K Sjukamp: 1) Carolina Klüft Växjö 6.602 Svenskt rekord (13.64/-0.2 191 1284 23.69/+0.9 662/+1.0 4534 2:13.85).

31.5 FLORÖ, NOR | Resultat
M Diskus: -) Kristian Pettersson Växjö X. Spjut: 7) Andreas Wulff Växjö 6854.
K Tresteg: 2) Camilla Johansson Växjö 1387/-0.1.

30.5 DESSAU, GER | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.
K 100m B (+0.9): 5) Ellinor Stuhrmann Malmö 12.28. 200m A (0.0): 5) E Stuhrmann 24.62.

30.5-1.6 STENDAL, GER | Resultat
Manligt.
Ungdomar från KA2.

30.5-1.6 STENDAL, GER | Resultat
Kvinnligt.
Ungdomar från KA2.

30.5 RECKLINGHAUSEN, GER | Resultat
OBS: "Torgtävling"
K Stav: 8=) Hanna-Mia Persson Kalmar 398.

29.5 KONGSVINGER, NOR | Resultat
Ungdomar från Arvika.

29.5 KÖBENHAVN, DEN (Nordic 10000m Challenge) | Resultat
M 10000m: 7) Gustav Svedbrant 30:32.79, 9) Kristian Algers 30:43.00, -) Andreas Carlborg Spårvägen bröt.
K 10000m:Z 2) Marie Söderström-Lundberg 34:15.48, 5) Jenny Widarsson 35:03.90, 7) Anna Rahm Rånäs 35:16.02, -) Karin Schön Kville bröt.

27.5 LAMBERTSETER, NOR | Resultat
K 800m: 1) Jessica Gunnarsson Växjö 2:20.49. 5000m: 1) Annica Gunnarsson Växjö 17:57.38.

25.5 RHEDE, GER | Resultat
M 200m B (+0.6): 4) Thomas Nikitin Spårvägen 21.85.

24.5 GRANADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 210.

24-25.5 BEOGRAD, YUG (Europacup klubblag B) | Resultat
Samtliga tävlande för Växjö
Dag 1
K 100m
(-0.6): 7) Emma Magnusson 12.76. 400m: 4) Erica Mårtensson 54.96. 800m: 5) Jessica Gylfe 2:14.63. 3000m: 5) Malin Öhrn 9:36.98. 400mH: 1) E Mårtensson 58.30. Stav: 1) Linda Persson 400. Tresteg: 2) Camilla Johansson 1342/-0.3. Diskus: 6) Christel Nordin 3650. Spjut: 6) Mikaela Wieslander 3951. 4x100m: 7) Växjö (Sofia Klüft, E Magnusson, L Persson, C Johansson) 48.62.
Dag 2
K 200m
(-0.9): 2) Carolina Klüft 24.05. 1500m: 6) J Gylfe 4:35.40. 5000m: 3) M Öhrn 16:48.03. 100mH (+0.4): 7) L Persson 14.91. Höjd: 1) C Klüft 181. Längd: 1) C Johansson 610/0.0. Kula: 8) S Klüft 1061. Slägga: 6) Emelie Davidsson 3557. 4x400m: 6) Växjö (E Magnusson, S Klüft, E Mårtensson, C Klüft) 3:51.25.

24-25.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Kula A:
10) Andreas Gustafsson Hagen 1678. Slägga: 10) Bengt Johansson Västerås 6914. Spjut B: 1) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7448.
K Diskus B: 3) Annika Larsson Gefle 5138, 5) Veronica Karlsson Strömsund 4763. Slägga A: 11) Cecilia Nilsson Ymer 5506.
Dag 2
M22 Diskus:
2) Christian Ehrenborg Mölndal 4436.
P19 Kula (6.0 kg): 1) Magnus Lohse 84 Mölndal 1929 Svenskt P19-rekord. Slägga (6.0 kg): 4) Pär Järlebrant 84 Strömsund 6821 Svenskt P19-rekord, 6) Robert Alneroth 84 Gefle.
K22 Slägga: 6) Emma Olsson Västerås 5288, 9) Madelen Fahlstedt Gefle 4781.
F19 Slägga: 4) Emma Johannesson 84 Hovslätt 5437.

24.5 NIJMEGEN, NED | Resultat
M 800m B: 6) Rickard Pell Hammarby 1:49.91. 1500m A: 11=) Henrik Skoog Spårvägen 3:48.11.

24.5 ASKIM, NOR | Resultat
Ungdomar från Ed och Arvika.

24-25.5 GLOSTRUP, DEN | Resultat
Ungdomar från Skåne.

20.5 HALDEN, NOR | Resultat
Ungdomar från Ed.

20.5 OSLO, NOR | Resultat
K 3000m: 4) Jessica Gunnarsson Växjö 10:08.9m, 7) Annica Gunnarsson Växjö 10:20.3m.

18.5 BOLZANO, ITA | Resultat
M Kula: 1) Vittorio Gabrielli Råby-Rekarne 1634.

17.5 BOLZANO, ITA | Resultat
M Diskus: 1) Vittorio Gabrielli Råby-Rekarne 4971.

17-18.5 PALERMO, ITA | Resultat
Dag 1
M Stav:
3) Henrik Hallenbo Lerum 480.

11.5 VEJLE, DEN | Resultat
M 5000m: 7) Thomas Johansson Sävedalen 14:33.6m.

11.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten) | Resultat
M: 2) Malmö 47:10, 7) Hässelby 48:24, 10) Rånäs 48:47.
M22: 1) IF Göta 52:52.
K: 3) Rånäs 57:35, 4) Hässelby 58:13.

10.5 OSLO, NOR (Grete Waitzlöpet) | Resultat
K 5 km landsväg: 4) Marie Söderström-Lundberg Hässelby 16:35, 5) Karin Schön Kville 17:11, 7) Dorothea Carlsson Kville 17:15, 9) Ulrika Janemon Hässelby 17:20, 10) Camilla Andersson Hässelby 17:21, 11) Susanne Johansson Hässelby 17:26, 12) Christin Johansson Kville 17:28, 14) Ingmarie Nilsson Hässelby 18:38.

10-11.5 ALZENAU, GER | Resultat
P19 Tiokamp: 2) Nicklas Wiberg 85 Färjestaden 7.360 (11.64/0.0 654/-0.3 1338 197 50.82 15.74/+0.2 3810 420 6300 4:15.43), 9) Tobias Otterbring 85 Lima 6.695 (11.64/-0.3 643/-0.3 1458 179 51.31 15.35/+0.2 3392 350 5061 4:33.42).
F19 Sjukamp: 21) Marie Barenfeld 85 Örebro 4.591 (15.95/0.0 161 1102 27.26/0.0 548w/+2.6 (ok??) 3339 2:37.38)

10.5 FREDRIKSTAD, NOR | Resultat
Ungdomar från Ed och Arvika

4.5 OSLO, NOR (Sentrumslöpet) | Resultat
M 10 km landsväg: 5) Runar Höiom Alingsås 31:03, 22) Anders Soovik Mölndal 33:14.
K 10 km landsväg: 11) Lotta Legernes Ullevi 39:11.

3.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Spjut: 1) Andreas Wulff Växjö 7256.

26.4 TORREVIEJA, ESP | Resultat
M 300m A: 2) Thomas Nikitin Spårvägen 34.28, 6) Tom Gatsinzi Spårvägen 35.98. Höjd: 5=) Erik Sikström Spårvägen 194, 8=) David Fridell Spårvägen 194.
K 1000m A: 2) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:57.87. Slägga: 6) Helena Engman Riviera 4830.

26.4 NERJA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 214.

25.4 TRENTO, ITA | Resultat
M Kula: 2) Vittorio Gabrielli Råby-Rekarne 1671. Diskus: 4) V Gabrielli 4191.

23.4 ALICANTE, ESP | Resultat
M 300m A: 3) Thomas Nikitin Spårvägen 33.90, 4) Tom Gatsinzi Spårvägen 35.62.
K 1500m: 3) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 4:44.40. Slägga: 6) Helena Engman Riviera 5022.

19.4 ALFÀZ DEL PÍ, ESP | Resultat
M 300m A: 3) Thomas Nikitin Spårvägen 33.87, C: 2) Tom Gatsinzi Spårvägen 35.66. 1000m B: 2) Tim Kerro Barsele 2:32.73. 110mH (-1.8): 4) Paul Ragnvaldsson Strömsund 15.35. Höjd: 6) Erik Sikström Spårvägen 201, -) David Fridell Spårvägen X. Spjut: 10) Henrik Hjalmarsson Hagen 5747.
K 300m A: 5) Lena Udd Hellas 38.90. 1000m: 2) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:52.84. 3000m: 7) Emma Lundgren 85 Malmberget 10:46.80. 100mH h1 (-1.7): 3) Jennie Nilsson 84 Brännan 14.84. Slägga: 12) Helena Engman Riviera 4863.

29.3 SANDNES, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
K 2 km terräng: 8) Jessica Gunnarsson Växjö 6:51, 10) Annica Gunnarsson Växjö 7:05.

15.3 LISBOA, POR | Resultat
M Slägga: 1) Bengt Johansson Västerås 6943.
K Slägga: 4) Cecilia Nilsson Ymer 5838, 5) Karin Engström IF Göta 5763.

1-2.3 GIOIA TAURO, ITA (European Winter Challenge) | Resultat
Dag 1
K Spjut:
13) Mikaela Wieslander 4307.
Dag 2
M Spjut A:
9) Daniel Ragnvaldsson 7278, B: 3) Mikael Snällfot 7381, utom tävlan: Gabriel Wallin Södertälje IF 7058.
K Diskus B: 6) Annika Larsson 5037. Slägga A: 14) Cecilia Nilsson Ymer 5789, B: 9) Karin Engström 5425.

16.2 DIEKIRCH, LUX | Resultat
M 10.2 km: 3) Mustafa Mohamed Hälle 30:10, 12) Claes Nyberg IF Göta 30:58, 33) Gustav Svedbrant Rånäs 32:58.

15.2 CAMPBELLTOWN, AUS | Resultat
M Stav: 1) Martin Eriksson Hässelby 560.

8.2 PERTH, AUS | Resultat
M Stav: 4) Martin Eriksson Hässelby 545.

2.2 JAÉN, ESP (Europacup klubblag terräng) | Resultat
M 9.1 km: 13) Erik Sjöqvist 27:21, 33) Kristian Algers 28:18, 39) Magnus Bergman 28:39, 51) Patrik Tjärdal 29:26, 63) Patrick Hallén 29:53, 77) Julius Nilsson 30:31. Lag: 7) Enhörna.
K 5.5 km: 22) Marie Söderström-Lundberg 20:45, 24) Linda Ström 20:59, 25) Camilla Benjaminsson 21:05, 32) Susanne Johansson 21:39, 38) Camilla Andersson 22:28. Lag: 6) Hässelby.

10.1 PAROW, RSA
K 100m A (+2.5): 4) Ellinor Stuhrmann Malmö 12.00w. 200m A (+1.7): 4) E Sturhmann 24.35.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2003

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>