Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 2 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Landskamper 2003

6.9 LEPPÄVAARA, FIN (Ungdomsfinnkampen - pojkar - del 1)
POJKAR 17
Totalt:
1) Finland 106, 2) SVERIGE 95.
100m (+0.4): PER STRANDQUIST 10.83, Antti Vainionpää 10.93, Visa Hongisto 10.94, KWAME AMOATENG 11.00. 200m (+0.8): Antti Vainionpää 22.03, FREDRIK JOHANSSON 22.06, Visa Hongisto 22.32, SIMON JOHANSSON 22.56. 400m: JONI JAAKO 48.80, TOR PÖLLÄNEN 50.40, Vesa Syvelä 50.67, Niko Viiala 50.72. 800m: MATTIAS CLAESSON 1:52.40, JOHAN KÅGEMAN 1:53.81, Jouni Hautamäki 1:58.57, Matti Välimäki 2:03.63. 1500m: JOHAN WALLDÉN 4:11.97, SIMON RASMUSSEN 4:12.58, Jai Hautala 4:12.96, Jarkko Järvenpää 4:14.29. 3000m: Tuomas Jokinen 8:40.26, Joonas Harjamäki 8:56.50, MOHAMMED BASHIR 8:56.51, HENNING TUNEK 9:07.92. 1500m hinder: Jukka Käär 4:29.12, DAVID NILSSON 4:29.70, JOHAN KENSBY 4:29.94, Riku Marttinen 4:41.03. 100m häck (+1.4): PER STRANDQUIST 13.28, Lauri Rumbin 13.34, MIKAEL HEDSTRÖM 13.40, Jyri Linden 13.48. 300m häck: Joni Rautanen 38.10, SAMUEL LINDÉN 38.13, Tuomas Liisanantti 38.70, TOBIAS OHLSSON 39.30.
(Anm: Eftersom tydligen arrangören inte kommer att lägga ut en komplett resultatlista inkl vinduppgifter m m har vi på grundval av protokollskopior och utskrivna resultatlistor gjort ovanstående sammanställning.)

6.9 LEPPÄVAARA, FIN (Ungdomsfinnkampen - pojkar - del 2)
Höjd: Mauri Kaattari 196, Otto Kilpi 196, JOSEF KARNEBÄCK 196, SAMUEL LINDÉN 193. Stav: Lauri Rumbin 475, Juho Juhola 460, ANJIN DAHLHÖJD 420, MARTIN LUNDQVIST 420. Längd: MICHEL TORNÉUS 707/+1.1, Eetu Viitala 706/+1.3, Samir Abbassi 690/+1.5, ANDREAS ANDERSSON 668/+0.8. Tresteg: MIKAEL LILJA 1418/-0.1, MICHEL TORNÉUS 1411/+0.5, Aleksi Tammentie 1396/-0.7, Antti Inkinen 1388/-1.8. Kula: Olli-Pekka Siponen 1855, MATS OLSSON 1761, Sami Hannuksela 1715, JOHAN PIHLGREN 1633. Diskus: Henrik Laitasalo 5588, Jesse Lampio 5422, TOMMY KRISTIANSEN 5132, IBRO RIBIC 4828. Slägga: Juha Kauppinen 6988, Petri Mättölä 6680, STEFAN KVIST 6553, HANS ERIKSSON 6047. Spjut: Ari Inkerö 7466, Pasi Turunen 7011, JOAKIM LINDSKOG 5856, MARCUS HAYDEN 5734. 4x100m (Helsinki): SVERIGE (KWAME AMOATENG, PER STRANDQUIST, LUKAS NILSSON, SIMON JOHANSSON) 41.28, Finland (Antti Vainionpää, Visa Hongisto, Teemu Vilen, Timo Salonen) 41.64. 4x400m: SVERIGE (FREDRIK JOHANSSON, TOR PÖLLÄNEN, JONI JAAKO, MATTIAS CLAESSON) 3:22.89, Finland (Teemu Pohjalainen, Joni Rautanen, Niko Viiala, Vesa Syvelä) 3:32.46.

6.9 LEPPÄVAARA, FIN (Ungdomsfinnkampen - flickor - del 1)
FLICKOR 17
Totalt:
1) SVERIGE 104, 2) Finland 97.
100m (-1.3): MARIA TEILMAN 12.09, Noora Pesola 12.13, Emma Linton 12.34, ELIN LUNDQVIST 12.37. 200m (+0.9): EMMA BJÖRKMAN 24.71, MARIA TEILMAN 24.97, Maisa Korri 25.23, Taru Karejoki 25.65. 400m: EMMA BJÖRKMAN 55.25, Emma Kunnari 56.81, SOFIE PERSSON 56.85, Tea Parkko 57.98. 800m: JENNY HOLMROOS 2:13.84, VIKTORIA TEGENFELDT 2:14.09, Sara Sajanti 2:19.62, Johana Pura 2:22.50. 1500m: FRIDA FLODSTRÖM 4:39.57, IDA LINDSTRÖM 4:39.95, Milla Kasurinen 4:40.55, Marja-Leena Kurki 4:57.15. 3000m: SANDRA NILSSON 10:04.02, Sini Kolehmainen 10:34.79, PERNILLA SÄVESTRAND 10:50.66, Riikka Kilpeläinen 10:52.77. 1500m hinder: Saara Skyttä 4:59.92, SOFIA BERNESTÅL 5:07.28, Heidi Lindfors 5:13.89, HENRIETTA PLYMOTH 5:15.41. 100m häck (+0.6): JOHANNA SJÖSTRÖM 13.80, Jenni Niittonen 13.97, Maiju Björkholm 14.26, LISA RÖNNKVIST 14.37. 300m häck: Riikka Aro 43.32, JOHANNA SJÖSTRÖM 43.59, Vilma-Lotta Korhonen 43.83, MALIN OLSSON 43.87.

6.9 LEPPÄVAARA, FIN (Ungdomsfinnkampen - flickor - del 2)
Höjd: EBBA JUNGMARK 174, Tiina Haapanen 174, ANNA ALEXSON 171, Miia Partinen 165. Stav: Minna Nikkanen 380, Aino-Maija Karvinen 360, SOPHIE LARUP 360, ISABELLE LILJA 355. Längd: Noora Pesola 612/+1.9, LINDA BERNTSSON 568/-0.5, Veera Kervinen 566w/+3.1 (565/+1.0), LISA RÖNNKVIST 559/+1.3. Tresteg: Laura Leppänen 1231/+0.6, EBBA JUNGMARK 1167w/+2.3 (1154/+1.6), Päivi Kasari 1159/+0.9, ANNA ALEXSON 1145/+0.4. Kula: CAROLINA HJELT 1524, Kaisa Ahonen 1423, PIA ANKARLING 1391, Jonna Mäkelä 1369. Diskus: Sanna Kämäräinen 4042, CAROLINA HJELT 3948, Elina Anttila 3817, ANNA WIKSTRÖM 3790. Slägga: ANNIKA HJELM 5412, Kaisa Ahonen 5117, Lena Solvin 4930, MALIN RENMAN 4756. Spjut: Milja Lusila 4381, ANNA CARLSSON 4232, Seila Ruokamo 4161, MALIN RENMAN 4108. 4x100m (Helsinki): Finland (Jenni Niittonen, Noora Pesola, Maisa Korri, Emma Linton) 46.38, SVERIGE (LISA RÖNNKVIST, MARIA TEILMAN, ELIN LUNDQVIST, EMMA BJÖRKMAN) 46.56. 4x400m: SVERIGE (SARA STRÖMBERG, VIKTORIA TEGENFELDT, SOFIE PERSSON, JENNY HOLMROOS) 3:56.40, Finland (Tea Parkku, Taru Karejoki, Emma Kunnari, Vilma-Lotta Korhonen) 4:01.21.
(Anm: Eftersom tydligen arrangören inte kommer att lägga ut en komplett resultatlista inkl vinduppgifter m m har vi på grundval av protokollskopior och utskrivna resultatlistor gjort ovanstående sammanställning.)

5-6.9 HELSINKI, FIN (Finnkampen) | Resultat

23-24.8 ODENSE, DEN (Nordiska juniorlandskampen) | Resultat

5-6.7 TALLINN, EST (Europacupen sjukamp) | Resultat
Dag 1

5-6.7 MARIBOR, SLO (Europacupen tiokamp) | Resultat
Dag 1
M: 7) Erik Larsson 7.158 (11.66/+0.6 701/+1.4 1464 195 52.31 15.44/0.0 4277 420 4968 4:51.20), 16) Patrik Melin 6.688 (11.48/+1.4 651/+1.0 1403 189 52.84 15.28/0.0 4799 430 6161 X), 23) Johan Szabo 6.174 (11.40/+1.9 659/0.0 1239 183 50.17 16.11/-05 3489 X 5078 4:35.24), -) Rajne Svenssohn bröt (12.04/-0.4 588/-0.4 1234 186 52.40 X 3923 X 1055).

21-22.6 LAPPEENRANTA, FIN (Europacupen) | Resultat

7-8.6 TALLINN, EST (EST-SWE-FIN mångkamp) | Resultat
M Tiokamp:
Lag: 1) FIN 28.782, 2) SVERIGE 27.620, 3) EST 27.601.
Individuellt: 6) Erik Larsson 6.979 (11.73w/+2.5 704w/+3.3 1405 187 52.52 15.79/+0.6 4164 430 4846 4:51.71), 7) Johan Szabo 6.919 (11.27w/+2.5 656/+0.7 1251 181 50.28 15.78/-0.4 3690 390 5038 4:23.48), 8) Andrus Klaar 6.876 (11.39/+2.0 669/+1.8 1264 181 49.88 15.54/+0.6 3909 420 4225 4:40.26), 10) Patrik Melin 6.846 (11.69/+2.0 619/+1.1 1382 178 55.55 15.44/+0.6 4697 440 6230 5:11.92), 13) Christoffer Thomée 6.639 (11.75w/+2.5 682/+1.0 1252 190 53.49 15.70/-0.4 3787 370 5130 4.49.31). Utom landskampen: Tobias Otterbring 85 Lima 6.877 (11.54/+0.5 670/+1.5 1375 184 50.81 15.28/-0.7 3558 390 4696 4:34.81), Henrik Hallenbo Lerum bröt (11.76/+0.5 653/+1.6 1165 175 53.86).
K Sjukamp:
Lag: 1) FIN 22.194, 2) EST 20.200, 3) SVERIGE 19.790.
Individuellt: 9) Ida Sjöling 4.970 (14.80/+2.0 163 1115 26.99/+0.3 562w/+3.9 3120 2:23.33), 10) Marie Barenfeld 85 4.965 (14.87/+2.0 160 1163 27.06/+0.3 551w/+2.2 3706 2:28.46), 11) Emma Hansson 86 4.961 (14.35/+1.8 163 1001 26.12/+0.8 564w/+2.3 3230 2:30.83), 12) Malin Svensson 4.894 (15.12/+2.0 163 1047 26.72/+0.3 543/+1.9 3652 2:27.74), 13) Annette Ekberg 4.819 (14.76/+1.8 154 1117 26.25/+0.8 539/-0.2 3660 2:35.30).

2.2 GLASGOW, GBR (5-lagsmatch) | Resultat
Totalt: 1) GBR 59, 2) RUS 58, 3) Europakombination 56, 4) SVERIGE 42, 5) ITA 39.
M 60m: 6) Erik Wahn 6.86. 200m: 2) Johan Wissman 21.15. 400m: -) Thomas Nikitin bröt (föll). 1500m: 4) John Laselle 3:50.98. 60mH: 5) Joakim Blaschke 8.04. Höjd: 1) Stefan Holm 231, 2) Staffan Strand EUR 225. Längd: 5) Dan Alfredsson 740. Tresteg: 1) Christian Olsson 1715 (1673 - X - 1715 - 1697). 4x400m: 4) Sverige (Andreas Mokdasi, Thomas Nikitin, Jon Andersson, Johan Wissman) 3:09.44 Svenskt inomhusrekord.
K 60m: 6) Emma Rienas 7.52. 200m: 5) Tove Åkerblom 25.07. 400m: 3) Lena Udd 53.72. 800m: 3) Nadja Petersen 2:05.08. 1500m: 4) Hanna Karlsson 4:24.31. 60mH: 1) Susanna Kallur 7.90. Stav: 2) Kirsten Belin 4.35 Tangerat svenskt inomhusrekord. Tresteg: 4) Camilla Johansson 1331.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2003

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>