Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 7 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska långlopp 2004

17.4 ÅHUS (Äggstraloppet) | Resultat

31.12 GÖTEBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 OLOFSTRÖM (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 KALMAR (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 ANDERSTORP (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 NORA (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 VALLENTUNA (Nyårsloppet) | Resultat

31.12 KLINTEHAMN (Nyårslöpet) | Resultat

11.12 VISBY (Lucialoppet) | Resultat

11.12 ODENSBACKEN (Lucialoppet) | Resultat

11.12 HEMLINGBY (Bore Cup 1) | Resultat

11.12 BOVALLSTRAND (Luciamarathon) | Resultat

11.12 LULEÅ (Skinkloppet) | Resultat

11.12 SÖDRA SANDBY (Lucialoppet) | Resultat

5.12 GRÄNUM (Skinkloppet) | Resultat

20.11 STOCKHOLM (Snömilen) | Resultat

13.11 STRÖMSTAD (Novemberflåset) | Resultat

7.11 ÅSTORP (Skanneloppet) | Resultat

6.11 GÖTEBORG/Skatås (Finalloppet) | Resultat

6.11 ÖREBRO/Karlslund (Kilsbergsleden) | Resultat

6.11 UPPSALA/Valsätra (Granebergsvarvet) | Resultat

6.11 KVARNSVEDEN (Vintermarathon) | Resultat

31.10 SKÖVDE (Billingehusloppet) | Resultat

31.10 TORUP (Yddingeloppet) | Resultat

31.10 ÅBY (Höstmilen) | Resultat

24.10 NACKA (Hellaslöpet) | Resultat

17.10 STOCKHOLM (Tunnelloppet) | Resultat

17.10 NÄSSJÖ (Höglandsloppet) | Resultat

17.10 ÖREBRO (Karlslundsloppet) | Resultat

16.10 SÄVEDALEN (Sävedalsloppet) | Resultat

10.10 STOREBRO (Storebroloppet) | Resultat

10.10 SÅGMYRA (Hackmora Bergslopp) | Resultat

10.10 HÄSSELBY (Hässelbyloppet) | Resultat

9.10 VEBERÖD (Veberödsrundan) | Resultat

9.10 GÖTEBORG (Göteborg Marathon) | Resultat

9.10 UMEÅ (Umemaran) | Resultat

9.10 FALKÖPING (Mössebergslunken) | Resultat

9.10 GOTTSUNDA (DM halvmarathon) | Resultat

3.10 VALBO (Godisterrängen) | Resultat

3.10 ESLÖV (Eslövsloppet) | Resultat

3.10 TULLINGE (Lilla Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

2.10 ÖSTANSJÖ (Östansjöloppet) | Resultat

2.10 BORGHOLM (Sollidenloppet) | Resultat

2.10 VÅRGÅRDA (Vårgårdaruset) | Resultat

2.10 HUDDINGE (Tjur Ruset) | Resultat

29.9 ÄRLA (Ärlaterrängen) | Resultat

28.9 VÄNGE (Vängeloppet) | Resultat

25.9 SKANÖR (Skanör-Falsterbo Runt) | Resultat
Halvmaran

25.9 SKANÖR (Skanör-Falsterbo Runt) | Resultat
Halvmilen

25.9 SKANÖR (Skanör-Falsterbo Runt) | Resultat
Milen

24-26.9 LIDINGÖ (Lidingöloppet) | Resultat

21.9 MARKARYD (MFK-stafetten) | Resultat

19.9 BROTTBY (Brottbyrundan) | Resultat

19.9 HELSINGBORG (Öresundsloppet) | Resultat

19.9 SKÖVDE (Hagenloppet) | Resultat

19.9 LJUNGBY (Sunnerboloppet) | Resultat

19.9 SUNDBYBERG (Sundbybergsterrängen) | Resultat

18.9 KARLSTAD (Karlstad Marathon) | Resultat

18.9 BRÄKNE-HOBY (Salsjörundan) | Resultat

18.9 KRAMFORS (DM terräng) | Resultat

16.9 MJÖLBY (DM terräng) | Resultat

12.9 SJÖRYD-HEMSJÖ (Järnvägsloppet) | Resultat

12.9 EKEBYHOLM (Ekebyholmsklassikern) | Resultat

11.9 STOCKHOLM (S:t Eriksloppet) | Resultat

11.9 GÖTEBORG (Hisingsrundan) | Resultat

11.9 VÄNERSBORG (Fridaloppet) | Resultat

11.9 VÄNERSBORG (Lilla Fridaloppet) | Resultat

11.9 KARLSTAD (Tjurruset-Kalvruset-Ladylunken) | Resultat

11.9 ÅTVIDABERG (Bysjöloppet) | Resultat

11.9 ÅTVIDABERG (Lilla Bysjöloppet) | Resultat

5.9 HOVA-GULLSPÅNG (VDM halvmarathon) | Resultat

5.9 JÄRNA (Järnaloppet) | Resultat

4.9 NORA (Norasjön Runt) | Resultat

4.9 STOCKHOLM (Bellmanstafetten) | Resultat

4.9 GOTTSUNDA (Gottsundaloppet) | Resultat

29.8 STOCKHOLM (Tjejmilen) | Resultat

29.8 LANDSKRONA (Landskrona Marathon) | Resultat

29.8 LANDSKRONA (Landskrona Halvmarathon) | Resultat

29.8 LANDSKRONA (Landskrona Kvartsmarathon) | Resultat

29.8 VÄCKELSANG (Väckelsangsloppet) | Resultat

28.8 HELSINGBORG (Tjejpärlan) | Resultat

28.8 LILLA EDET (Edet Runt) | Resultat

28.8 HESTRA (Nya Knalleloppet) | Resultat

28.8 TRELLEBORG (Trelleborgsloppet) | Resultat

28.8 JÖNKÖPING (Jönköpings Stadslopp) | Resultat

28.8 HÄRNÖSAND (Öbackavarvet) | Resultat

25.8 SÖDERKÖPING (Söderköpings Stadslopp) | Resultat

25.8 MALMÖ (Blodomloppet) | Resultat

22.8 OSBY (Osby Miniton) | Resultat

21.8 SÖDERTÄLJE (Brolöpet) | Resultat

21.8 STRÖMSUND (Vattudalsmaran) | Resultat

21.8 VALLENTUNA (Vallentuna Flås) | Resultat

21.8 FINSPÅNG (Kraftloppet) | Resultat

21.8 SKÖLDINGE (Sköldingevarvet) | Resultat

20.8 VETLANDA (VP-milen) | Resultat

19.8 HUDIKSVALL (Skymningsloppen) | Resultat

19.8 ÖREBRO (Blodomloppet) | Resultat

18.8 UDDEVALLA (Vikingaruset) | Resultat

15.8 MALMÖ (DM-VDM 10 km landsväg) | Resultat

14.8 STOCKHOLM (Midnattsloppet) | Resultat

14.8 OXELÖSUND (Oxelöloppet) | Resultat

8.8 GÖTEBORG (EM-loppet) | Resultat

7.8 NORDINGRÅ (Höga Kusten Marathon) | Resultat

7.8 BROMÖLLA (Bromölla Marathon) | Resultat

1.8 ÖRKELLJUNGA (E4-loppet) | Resultat

1.8 GRÄNUM (Gränumsloppet) | Resultat

31.7 MOTALA (Baltzarloppet) | Resultat

31.7 FALKENBERG (Falkenbergs Stadslopp) | Resultat

28.7 STRÖMSTAD (Strömstadterrängen) | Resultat

24.7 ÖSTERGARN (Östergarn Marathon) | Resultat

24.7 LÖTTORP (Ölands Marathon) | Resultat

17.7 LÖTTORP (Hornsjön Runt) | Resultat

16.7 TROLLHÄTTAN (Kraftprovet) | Resultat

15.7 BORGHOLM (Victorialoppet) | Resultat

15.7 SJÖBO (Färsingaloppet) | Resultat

10.7 VARBERG (Varbergsloppet) | Resultat

6.7 MOHED (Florsjön Runt) | Resultat

6.7 YSTAD (Munkloppet) | Resultat

5.7 HOVA (Riddarspånget) | Resultat

4-5.7 GÄLLIVARE (DunderDygnet) | Resultat

3.7 STRÖMSTAD (Strömstadmilen) | Resultat

3.7 KRISTIANOPEL (Kustmaran) | Resultat

2.7 TROSA (Trosa Stadslopp) | Resultat

1.7 NORRTÄLJE (Roslagsnatta) | Resultat

25.6 TORSBY (Borejoggen) | Resultat

25.6 TORSBY (Minijoggen) | Resultat

23.6 FATMOMAKKE (Fatmomakkelöpet) | Resultat

19.6 FELLINGSBRO (Käglanloppet) | Resultat

18.6 TIMMERSDALA (Nattaspringet) | Resultat

16.6 UPPSALA (Blodomloppet) | Resultat

13.6 PEPPARHOLM-MALMÖ (Broloppet) | Resultat

9.6 STOCKHOLM (Blodomloppet) | Resultat

9.6 VETLANDA (Tjejlunken) | Resultat

6.6 STOCKHOLM (Stockholm Mini Marathon) | Resultat

5.6 STOCKHOLM (Stockholm Marathon) | Resultat

5.6 KARLSTAD (Karlstad Stadslopp) | Resultat

4.6 KARLSTAD (Karlstad Minilopp) | Resultat

3.6 LINKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

2.6 GÖTEBORG (Blodomloppet) | Resultat

31.5 RAMKVILLA (Nya Pingststafetten) | Resultat

31.5 KVARNTORP (Konst på hög-loppet) | Resultat

30.5 NORSBORG (Botkyrkamilen) | Resultat

29.5 AVESTA (Karnevalsloppet) | Resultat

29.5 ÅS (Rixmilen) | Resultat

29.5 LULEÅ (Luleå Stadsmara) | Resultat

29.5 ÄNGELHOLM (Änglamilen) | Resultat

29.5 HANASKOG (Hanaskog Runt) | Resultat

28.5 EKSJÖ (Eksjö Stadslopp) | Resultat

27.5 ÖREBRO (Grabbhalvan) | Resultat

26.5 VÄSTERÅS (Grabbhalvan) | Resultat

24.5 HUDIKSVALL (Blodomloppet) | Resultat

23.5 ÖREBRO (Spartacusstafetten) | Resultat

22.5 SÄFFLE (Säffle Citylopp) | Resultat

22.5 VELLINGE (22 maj-loppet) | Resultat

20.5 VIMMERBY (Vimmerbyloppet) | Resultat

20.5 VENDEL (Ottarsloppet) | Resultat

20.5 UPPSALA (Maja Gräddnosloppet) | Resultat

20.5 NYKÖPING (Oppebylöpet) | Resultat

20.5 OLSHAMMAR-LAXÅ (Munkastigen Trailrun) | Resultat

16.5 STOCKHOLM (Stockholmsloppet) | Resultat

15.5 BROMMA (Tolvanloppet) | Resultat

15.5 GÖTEBORG (Göteborgsvarvet) | Resultat

15.5 STOCKHOLM (Dagbladsstafetten) | Resultat

15.5 NÄSHULTA (Näshulta Halvmaraton) | Resultat

9.5 STRÖMSUND (Vattudalsloppet) | Resultat

9.5 SOLLENTUNA (Rösjöloppet) | Resultat

9.5 HELSINGBORG (Springtime) | Resultat

8.5 ARVIKA (Arvika Maraton) | Resultat

8.5 VÄRNAMO (Wärnamo Kvartsmarathon) | Resultat

8.5 VEDEVÅG (Wedevågsloppet) | Resultat

8.5 STOCKHOLM (Kungsholmen Halvmarathon) | Resultat

8.5 VÄNNÄS (Vännäs halvmarathon) | Resultat

8.5 LUND (Lundaloppet) | Resultat

8.5 ÄLVÄNGEN (Älvängenloppet) | Resultat

8.5 ÖSTHAMMAR (Stadsloppet) | Resultat

8.5 KVARNSVEDEN (Spring i benen) | Resultat

8.5 FÄRJESTADEN (Ölands Kyrkstafett) | Resultat

8.5 MARKARYD (England Runt) | Resultat

6.5 GÄVLE (Gefleortenterrängen 3) | Resultat

6.5 GÄVLE (Gefleortenterrängen veteran) | Resultat

6.5 NORRKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat

5.5 UDDEVALLA (Grabbhalvan) | Resultat

5.5 BORÅS (Grabbataget/Tösarännet) | Resultat

4.5 NÄSHULTA (Eskilstunamästerskap terräng) | Resultat

4.5 JÖNKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat

2.5 GÄVLE (Gävle Halvmarathon) | Resultat

2.5 STOREBRO (Visans Skeppsloppet) | Resultat

1.5 VÄXJÖ (Växjöloppet) | Resultat

1.5 DANDERYD (Danderydsloppet) | Resultat

29.4 GÄVLE (Gefleortenterrängen 2) | Resultat

28.4 JOGERSÖ (JDM-UDM terräng) | Resultat

27.4 VALBO (DM terräng) | Resultat

27.4 MORA (DM terräng) | Resultat

25.4 KARLSKOGA (DM terräng) | Resultat

25.4 HALMSTAD (Galgbergsloppet) | Resultat

25.4 LILLA EDET (Öresjö Marathon) | Resultat

25.4 UPPSALA (Slottsstafetten) | Resultat

25.4 HUDDINGE (Kvantumjoggen) | Resultat

24.4 KUNGSBACKA (Kungsbackaloppet) | Resultat

24.4 LERUM (Lerumsloppet) | Resultat

24.4 BÖDA SAND (DM terräng) | Resultat

24.4 KUMLA (Kumla Stadslopp) | Resultat

24.4 BÅLSTA (DM terräng) | Resultat

24.4 JAKOBSBERG (Kvarnloppet) | Resultat

24.4 SÄTER (Sätermaran) | Resultat

22.4 GÄVLE (Gefleortenterrängen 1) | Resultat

22.4 SOLLENTUNA (Turebergsstafetten) | Resultat

21.4 FLEN (DM terräng) | Resultat

20.4 KUNGÄLV (DM terräng) | Resultat

19.4 HOVSLÄTT (Kretsmästerskap terräng) | Resultat

18.4 KILSMO (DM terräng) | Resultat

18.4 STOCKHOLM (DM terräng) | Resultat

18.4 SÖDERKÖPING (DM terräng) | Resultat

18.4 STENUNGSUND (DM terräng) | Resultat

17.4 MALMÖ (Heleneholms Marathon) | Resultat

17.4 MÅLILLA (Vårstafetten) | Resultat

12.4 BÖDA (Ölandsmästerskap terräng) | Resultat

12.4 ENHÖRNA (Påsksmällen) | Resultat

12.4 ÅHUS (Äggstraloppet) | Resultat

10.4 SKÖVDE (Skövde Marathon) | Resultat

9.4 SÖLVESBORG (Ryssbergsloppet) | Resultat

4.4 HELSINGBORG/Ramlösa (Ramlösaloppet) | Resultat

4.4 TROLLHÄTTAN (TIF-terrängen) | Resultat

4.4 RÅNÄS (Brukslunken) | Resultat

3.4 GÄVLE/Hemlingby (Terrängserie 1) | Resultat

3.4 PARTILLE (Kvibergsloppet) | Resultat

3.4 ÖREBRO (Startmilen) | Resultat

3.4 KALMAR (Skälbyloppet) | Resultat

28.3 KARLSHAMN (Marsloppet) | Resultat

27.3 LJUNGBY (Annelundsrundan) | Resultat

21.3 SUNDBYBERG (Två Sjöar Runt) | Resultat

20.3 LANDSKRONA (Landskrona Cross) | Resultat

20.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling) | Resultat

13.3 GÄVLE (Bore Cup 4) | Resultat

13.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling 1) | Resultat

13.3 BROMÖLLA (Kvantumloppet) | Resultat

7.3 MALMÖ/Bulltofta (Heleneholms Cross) | Resultat

6.3 KÅLLERED (Kålle Marathon) | Resultat

28.2 TRELLEBORG (Trelleborgscrossen) | Resultat

14.2 ESLÖV (Eslövs Cross) | Resultat

7.2 ÖSTHAMMAR (Bore Cup 3) | Resultat

17.1 ARVIKA (Arvika Vintermarathon) | Resultat

10.1 BÄLINGE (Bore Cup 2) | Resultat

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2004

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>