Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2004

22.11 TERRE HAUTE, IN | Resultat
K 6 km terräng: 107) Hanna Bremler Tyresö 22:02. (Ida Nilsson ej start p g a sjukdom.)

20.11 NEW YORK, NY | Resultat
M 8 km terräng: 43) Oskar Nordenbring 85 Malmö 25:54.

13.11 PROVO, UT
M Slägga: 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5292.

13.11 FRESNO, CA | Resultat
M 10 km terräng: 12) Erik Emilsson Malmö 30:43.

13.11 WACO, TX | Resultat
K 6 km terräng: 50) Petra Kindlund 85 Falun 22:24, 76) Carola Eriksson Rånäs 23:00.

13.11 FORT COLLINS, CO | Resultat
K 6 km terräng: 2) Ida Nilsson Högby 20:26.

13.11 GREENVILLE, NC | Resultat
K 6 km terräng: 24) Hanna Bremler Tyresö 21:03.

13.11 UNIVERSITY PARK, PA | Resultat
M 10 km terräng: 83) Oskar Nordenbring 85 Malmö 32:49.

13.11 UNIVERSITY PARK, PA | Resultat
K 6 km terräng: 66) Anna Marie Allander Tyresö 23:03.

13.11 PEORIA, IL | Resultat
K 6 km terräng: 42) Kim Blomkvist Ärla 21:47.

13.11 YPSILANTI, MI | Resultat
K 6 km terräng: 29) Ebba Stenbäck Söderköping 21:09.

31.10 IOWA CITY, IA | Resultat
M 8 km terräng: 68) Oskar Nordenbring 85 Malmö 26:18.

30.10 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
M 8 km terräng: 21) Erik Emilsson Malmö 25:06.

30.10 COLLEGE PARK, MD | Resultat
K 6 km terräng: 22) Hanna Bremler Tyresö 23:02.

30.10 CHICAGO, IL | Resultat
M 8 km terräng: 34) Philip Aagaard Spårvägen 26:26.

30.10 TOLEDO, OH | Resultat
K 5 km terräng: 14) Ebba Stenbäck Söderköping 18:45.

30.10 RUSTON, LA | Resultat
M 8 km terräng: 8) Stefan Malmqvist Hässelby 25:39.

30.10 BOZEMAN, MT | Resultat
K 4.8 km terräng: 1) Ida Nilsson Högby 16:46.

30.10 LITTLE ROCK, AR | Resultat
K 5 km terräng: 11) Petra Kindlund 85 Falun 19:31, 14) Carola Eriksson Rånäs 19:39, 23) Caroline Huldén IF Göta 20:13.

29.10 NEW YORK, NY | Resultat
K 5 km terräng: 73) Anna-Marie Allander Tyresö 19:27.

22.10 KENT, OH | Resultat
K 3 km terräng: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 10:32.

16.10 TERRE HAUTE, IN | Resultat
M 8 km terräng A: 47) Erik Emilsson Malmö 24:52.
K 6 km terräng A: 2) Ida Nilsson Höby 20:17, 24) Hanna Bremler Tyresö 21:14, B: 119) Ebba Stenbäck Söderköping 22:21.

16.10 STATE COLLEGE, PA | Resultat
M 8 km terräng A: 62) Oskar Nordenbring 85 Malmö 26:48.

16.10 STATE COLLEGE, PA | Resultat
K 6 km terräng A: 117) Anna-Marie Allander Tyresö 23:03.

16.10 PROVO, UT
M Slägga: 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5237.

11.10 AUBURN, AL | Resultat
M 8 km terräng: 29) Stefan Malmqvist Hässelby 26:12.

11.10 AUBURN, AL | Resultat
K 5 km terräng: 68) Caroline Huldén IF Göta 20:27.

9.10 LA JOLLA, CA | Resultat
K 6 km terräng: 13) Kim Blomkvist Ärla 23:10.

9.10 CARBONDALE, IL | Resultat
M 8 km terräng: 22) Björn Ahlepil Rånäs 26:41.

9.10 CARBONDALE, IL | Resultat
K 5 km terräng: 27) Petra Kindlund 85 Falun 18:54, 43) Carola Eriksson Rånäs 19:29.

4.10 NATCHITOCHES, LA | Resultat
M 8 km terräng: 3) Stefan Malmqvist Hässelby 25:36.

2.10 NEW ORLEANS, LA | Resultat
M 5 km terräng: 1) Philip Aagaard Spårvägen 15:27.

2.10 NEW ORLEANS, LA | Resultat
K 4.8 km terräng: 6) Caroline Huldén IF Göta 19:08.

2.10 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
M 8 km terräng: 16) David Berglund Västerås 27:02.

1.10 SOUTH BEND, IN | Resultat
M 8 km terräng: 46) Erik Emilsson Malmö 24:36, 127) Oskar Nordenbring 85 Malmö 25:34.

25.9 NEW YORK, NY | Resultat
K 6 km terräng: 10) Hanna Bremler Tyresö 21:57.

25.9 BATON ROUGE, LA | Resultat
K 6 km terräng: 17) Caroline Huldén IF Göta 23:58.

25.9 BATON ROUGE, LA | Resultat
M 8 km terräng: 18) Philip Aagaard Spårvägen 27:18.

25.9 BETHLEHEM, PA | Resultat
M 8 km terräng A: 66) Oskar Nordenbring 85 Malmö 25:21.
K 6 km terräng A: 85) Anna-Marie Allander Tyresö 22:48.

25.9 LITTLE ROCK, AR | Resultat
K 5 km terräng: 7) Petra Kindlund 85 Falun 19:12.

25.9 PALO ALTO, CA | Resultat
M 4 km terräng: 13) Erik Emilsson Malmö 12:12.

25.9 ATLANTA, GA | Resultat
M 8 km terräng: 1) David Berglund Västerås 31:11.

24.9 RUSTON, LA | Resultat
M 6.4 km terräng: 2) Stefan Malmqvist Hässelby 21:32.

21.9 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6362.

18.9 SAN DIEGO, CA | Resultat
M 8 km terräng A: 5) Henrik Ahnström Brittatorp 25:52.

18.9 TOLEDO, OH | Resultat
K 5 km terräng: 3) Ebba Stenbäck Söderköping 18:07.

17.9 MACON, GA | Resultat
M 8 km terräng: 9) David Berglund Västerås 29:04.

11.9 ATLANTA, GA | Resultat
M 8 km terräng: 60) David Berglund Västerås 28:34.

11.9 MEMPHIS, TN | Resultat
K 4.8 km terräng: 26) Petra Kindlund 85 Falun 18:15.

11.9 OREM, UT | Resultat
M 6.4 km terräng: 46) Jonathan Österlund 22:35.

11.9 NEW YORK, NY | Resultat
K 5 km terräng: 21) Anna-Marie Allander Tyresö 19:27.

11.9 UNIVERSITY PARK, PA | Resultat
M 8.4 km terräng: 52) Oskar Nordenbring 85 Malmö 27:11.

10.9 HATTIESBURG, MS | Resultat
M 6.4 km terräng: 5) Philip Aagaard Spårvägen 21:47.

10.9 HATTIESBURG, MS | Resultat
K 5 km terräng: 11) Caroline Huldén IF Göta 20:39.

4.9 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
M 8 km terräng: 11) Erik Emilsson Malmö 24:28.

4.9 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
M 7.7 km: 3) Henrik Ahnström Brittatorp 25:59.

3.9 NEW ORLEANS, LA | Resultat
M 6.4 km terräng: 9) Philip Aagaard Spårvägen 21:57.
K 4.8 km terräng: 14) Caroline Huldén IF Göta 19:55.

26.8 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6126, 3) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 4117 (stående).

31.7-2.8 CLEVELAND, OH (International Children's Games) | Resultat
Ungdomar från Halmstad.

17.7 NEW YORK, NY | Resultat
M 8 km landsväg: 6) Anders Szalkai Spårvägen 27:14.
K 8 km landsväg: 4) Annika Szalkai (f d Nyberger) Spårvägen 30:38.

4.7 ATLANTA, GA | Resultat
K 10 km landsväg: 14) Maria Ghizzoni IF Göta 35:36.

27.6 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 1500m B: 7) Erik Emilsson Malmö 3:47.68 (1:a tävlingen efter axelskada i mars).

23-26.6 PROVO, UT | Resultat
Dag 3
M Diskus Q2:
4) Niklas Arrhenius Spårvägen 5535.
Dag 4
M Diskus f:
6) N Arrhenius 5853.

19.6 SAN DIEGO, CA | Resultat
M Slägga: 1) Tore Gustafsson klubb? 6643 (1:a kända tävlingen sedan 1996 för Sveriges hittills ende 80m-kastare!)

12.6 WALTHAM, MA | Resultat
K 5000m: 1) Maria Ghizzoni IF Göta 17:03.22.

9-12.6 AUSTIN, TX (NCAA div 1) | Resultat
Dag 2
M 3000mH h1:
12) Henrik Ahnström Brittatorp 9:17.05. M Kula Q1: 5) Magnus Lohse Mölndal 1866, Q2: 11) Niklas Arrhenius Spårvägen 1775. Spjut Q1: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7762.
K 800m h1: 6) Kajsa Haglund Heleneholm 2:07.27. 3000mH h2: 1) Ida Nilsson Högby 10:15.58. Slägga Q2: -) Marie Hilmersson Hässelby X.
Dag 3
M 400mH h2:
4) Mikael Jakobsson Örebro 51.53. Diskus: 7) N Arrhenius 5736, 25) Daniel Arrhenius Spårvägen 5223.
Dag 3-4
M Tiokamp:
17) Rajne Svenssohn IF Göta 7.056 (11.41w/+2.7 660w/+2.7 (-) 1299 185 51.77 14.91/+2.0 3894 430 5579 4:51.00).
Dag 4
M Kula:
10) M Lohse 1806. Spjut: 1) G Wallin 8071.
K 3000mH: 1) I Nilsson 9:48.29.

5.6 WALTHAM, MA | Resultat
K 1500m: 7) Maria Ghizzoni IF Göta 4:48.53. 3000m: 5) M Ghizzoni 9:54.41.

28-29.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
P18+ 1600m: 1) Oskar Nordenbring 85 Malmö 4:18.76. 3200m: 1) O Nordenbring 9:23.53.

28-29.5 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 1
M Längd:
18) Magnus Åhlén IF Göta 703/-0.6. Slägga: 14) Anders Constantin Orient 5581.
K 1500m h2: 10) Therese Forsberg Heby 4:32.69.
Dag 2
K Kula:
31) Karin Larsson Garphyttan 1324.

28-29.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 1
K Diskus:
8) Veronica Karlsson Strömsund 4982, 22) Marie Hilmersson Hässelby 4514. Slägga: 4) M Hilmersson 5994.
Dag 2
M Diskus:
14) Johan Persson Falun 5150.
K 3000mH B: 2) Ebba Stenbäck Söderköping 10:51.45.

28-29.5 NORTHRIDGE, CA | Resultat
Dag 1
M Kula:
17) Daniel Arrhenius Spårvägen 1657, 23) Niklas Arrhenius Spårvägen 1467.
K 1500m h?: ?) Johanna Nilsson Högby 4:25.30.
Dag 2
M 3000mH:
14) Henrik Ahnström Brittatorp 9:11.14. Diskus: 2) N Arrhenius 5621, 4) D Arrhenius 5421. Spjut: 2) Gabriel Wallin Södertälje IF 7186.
K 1500m f: -) J Nilsson ej start?. 3000mH: 1) Ida Nilsson Högby 9:43.25 Svenskt rekord, 27) Marie Nilsson IF Göta 11:20.50.

28-29.5 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 1
M 5000m:
18) Erik Petersson Mölndal 14:55.21. 400mH h2: 1) Mikael Jakobsson Örebro 50.43. Kula: 5) Magnus Lohse Mölndal 1860.
K 800m h1: 1) Kajsa Haglund Heleneholm 2:08.83.
Dag 2
M 400mH f:
1) M Jakobsson 49.72.
K 800m f: 3) K Haglund 2:08.05. Höjd: 27) Marie Norrman Råby-Rekarne 169.

27-29.5 WALNUT, CA (NCAA div 2) | Resultat
Dag 2
M Diskus:
11) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 4920.
K 400m h1: 5) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 57.24.
Dag 3
M Kula:
5) M Brändeborn 1711.

27-29.5 DECATUR, IL | Resultat
Dag 3
K Tresteg:
2) Doreen Nagawa Ullevi 1244w/+3.3 (något ok?).

27-29.5 LOUISVILLE, KY (NAIA) | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
1) Annette Ekberg Lidingö 4.787 (15.04/-2.7 146 1150 26.65/-2.3 548/+0.4 3647 2:28.56).
Dag 2
M Höjd:
-) Stefan Grundberg X.
Dag 3
M Marathon:
11) Mikael Larsson Sävedalen 2:35:23.

22.5 SALT LAKE CITY, UT
M Diskus: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 5570.

20.5 ABILENE, TX | Resultat
M Diskus: 1) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 5215.

15.5 MISSION VIEJO, CA | Resultat
P18 800m h?: ?) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:56.68.

15-17.5 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 1
M 10000m:
3) Erik Petersson Mölndal 30:58.01. Kula: 12) Johan Persson Falun 1473.
K Kula: 11) Veronica Karlsson Strömsund 1275.
Dag 2
M 100m h1
(+0.5): 6) Rikard Sundelin Huddinge 11.11. 200m h4 (0.0): 6) R Sundelin 22.67. 400m h2: 2) Johan Hed Mölndal 48.43. 800m h?: 1) Jacob Cedertun Hammarby 1:54.53. 3000mH: 6) J Cedertun 9:24.65.
K 800m h?: 1) Kajsa Haglund Heleneholm 2:12.51. 1500m h?: 1) K Haglund 4:40.25. Spjut: 9) V Karlsson 3924.
Dag 3
M 400m f:
6) J Hed 48.32. 800m f: 3) J Cedertun 1:52.43. 5000m: 1) E Petersson 14:37.32. Diskus: 4) J Persson 5200.
K 800m f: 2) K Haglund 2:11.04. 1500m f: 1) K Haglund 4:29.44. Diskus: 5) V Karlsson 4748.

14-15.5 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 2
K 800m C:
6) Hanna Bremler Tyresö 2:12.66, 8) Petra Forsberg Heby 2:13.80.

14-15.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
P18 Diskus B
(1.61 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 6271.
Dag 2
P18 Kula B
(5.44 kg): 1) L Arrhenius 2028 (pers - men nu väntar alltså gipsning av foten).

14-16.5 WEST LAFAYETTE, IN | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Marie Hilmersson Hässelby 5786.
Dag 2
M 400mH h?:
3) Mikael Jakobsson Örebro 51.64.
Dag 3
M 400mH f:
4) M Jakobsson 50.89.
K Diskus: 8) M Hilmersson 4784.

14-15.5 TIFFIN, OH | Resultat
Dag 1
K Längd
(vind?): 2) Doreen Nagawa Ullevi 549. Spjut: 13) D Nagawa 2824.
Dag 2
K Tresteg
(vind?): 1) D Nagawa 1216.

14-15.5 MONTCLAIR, NJ | Resultat
P18+ 1600m A: 3) Oskar Nordenbring 85 Malmö 4:21.56. 3200m A: 1) O Nordenbring 9:37.02.

14.5 SEWARD, NE | Resultat
K 100mH (+1.7): 4) Annette Ekberg Lidingö 14.93. Höjd: 14) A Ekberg 152.

13-15.5 OXFORD, OH | Resultat
Dag 2
K 3000mH:
9) Ebba Stenbäck Söderköping 11:18.78.

13-16.5 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 3
K 1500m h?:
?) Therese Forsberg Heby 4:30.71.
Dag 4
K 1500m f:
9) T Forsberg 4:36.48.

13-16.5 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
1) Rajne Svenssohn IF Göta 7.411 (11.36w/+2.1 663/vind? 1366 195 51.20 15.05/+1.8 4055 445 5382 4:26.73), 11) Nils Pettersson IF Göta 6.344 (11.75w/+3.6 667/vind? 1299 168 55.16 16.21w/+2.5 3707 435 5012 5:10.72).
Dag 3
M Längd:
7) Magnus Åhlén IF Göta 741w/+2.5 (-). Slägga: 3) Anders Constantin Orient 6086.
Dag 4
M Tresteg:
9) M Åhlén 1455/0.0. Kula: -) A Constantin X.

12-15.5 IRVINE, CA | Resultat
Dag 1
M Tiokamp:
6) Eric Nyberg Lidingö 6.305 (11.65/+1.0 679/vind? 911 185 54.89 16.61/+1.5 2971 457 5195 4:54.45).

12-15.5 LAS VEGAS, NV | Resultat
Dag 3
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5736, 2) Daniel Arrhenius Spårvägen 5341, -) Magnus Lohse Mölndal X.
K 3000mH: 3) Marie Nilsson IF Göta 10:43.66.
Dag 4
M Kula:
1) N Arrhenius 1888, 2) M Lohse 1844, 3) D Arrhenius 1760.
K 5000m: -) M Nilsson bröt.

12-15.5 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 3
M 1500m h?:
?) Stefan Malmqvist Hässelby 3:58.17. Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 6998.
K Höjd: 5) Sofie Lundström Västerås 168, 7=) Marie Norrman Råby-Rekarne 168. Kula: 6) S Lundström 1303.
Dag 4
M 1500m f:
6) S Malmqvist 3:49.17.

12-15.5 OGDEN, UT | Resultat
Dag 3
K 800m h2:
1) Johanna Nilsson Högby 2:11.39. 3000mH: 1) Ida Nilsson Högby 10:29.30.
Dag 4
K 800m f:
1) J Nilsson 2:09.76. 1500m: 1) J Nilsson 4:31.62, 2) I Nilsson 4:32.10. 5000m: 3) I Nilsson 17:44.89.

12-15.5 OGDEN, UT | Resultat
Dag 3
M 3000mH:
7) Henrik Ahnström Brittatorp 9:33.85.
Dag 4
M 5000m:
-) H Ahnström bröt.

12-15.5 IRVINE, CA | Resultat
Dag 3
M Stav:
10=) Eric Nyberg 85 Lidingö 425.

11.5 OREM, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1654.

8.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 400m A: 4) Jimisola Laursen Malmö 46.45.

8.5 JAMAICA, NY | Resultat
K 800m A: 7) Therese Forsberg Heby 2:22.38. Höjd: 2=) Karin Larsson Garphyttan 155. Kula: 1) K Larsson 1267.

8-9.5 PROVIDENCE, RI | Resultat
Dag 1
K 1500m h1:
5) Anna-Marie Allander Tyresö 4:40.19.

8.5 NORTHRIDGE, CA | Resultat
M Kula: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1840, 5) Daniel Arrhenius Spårvägen 1616. Diskus: 1) N Arrhenius 5560, 2) D Arrhenius 5140.

7.5 MISSION VIEJO, CA | Resultat
P18 800m: 2) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:56.32.

7.5 INDIANAPOLIS, IN | Resultat
K Längd (vind?): 12) Doreen Nagawa Ullevi 515. Tresteg (vind?): 1) D Nagawa 1197.

7-9.5 DENTON, TX | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
5) Emma Allvin Gefle 3.869 (16.15w/+2.6 158 967 28.57/+1.6 504w/+2.1 (480/+1.8) 2962 3:04.17).
Dag 2
M 400mH h1:
3) Niclas Hesselgren IK Sisu 54.44.
K 800m h3: 2) Petra Forsberg Heby 2:16.75. Höjd: 6) E Allvin 163.
Dag 3
M 400mH f:
5) N Hesselgren 55.10.
K 800m f: 2) P Forsberg 2:14.72. Spjut: 4) E Allvin 3122.

6-8.5 LEVELLAND, TX | Resultat
Dag 1
K Slägga:
7) Anna-Karin Larsson Strand 4752.

2.5 IRVINE, CA | Resultat
M 110mH C (+1.2): 7) Eric Nyberg Lidingö 16.46. Spjut: 12) E Nyberg 4949.

2.5 HOUSTON, TX | Resultat
M 100m F (+2.7): 1) Rikard Sundelin Huddinge 11.12w. 200m H (+3.3): 1) R Sundelin 22.50w. 400m B: 3) Johan Hed Mölndal 48.57.

1.5 NEW ORLEANS, LA | Resultat
M 800m: 5) Daniel Tidholm Sävedalen 2:05.89. 1500m: 4) D Tidholm 4:13.86.
K 800m: 1) Caroline Huldén IF Göta 2:19.36.

1.5 CHAMPAIGN, IL | Resultat
K Slägga: 1) Marie Hilmersson Hässelby 5727.

1.5 CRETE, NE | Resultat
M 110mH h1 (vind?): 2) Michael Railsback Gefle 15.50, f (vind?): 3) M Railsback 15.12.
K 100mH h2 (vind?): 1) Annette Ekberg Lidingö 14.99, f (vind?): 1) A Ekberg 14.70. Längd (vind?): 3) A Ekberg 549. Spjut: 6) A Ekberg 3601.

1-2.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
M Längd
(vind?): 1) Magnus Åhlén IF Göta 714, 5) Rajne Svenssohn IF Göta 651, 7) Nils Pettersson IF Göta 637. Slägga: 4) Anders Constantin Orient 5906. Spjut: 2) R Svenssohn 5794, 4) N Pettersson 5203.
K Längd (vind?): 6) Karin Larsson Garphyttan 495, 8) Jessica Jansson Heby 484. Slägga: 4) K Larsson 3978. Spjut: 4) J Jansson 3519.
Dag 2
M 110mH
(vind?) A: 1) R Svenssohn 15.28, B: 3) N Pettersson 16.67. 400mH B: 1) R Svenssohn 57.23. Höjd: 3) R Svenssohn 194. Stav: 1) N Pettersson 440, 4) R Svenssohn 410. Tresteg (vind?): 2) M Åhlén 1413. Kula: 1) A Constantin 1499, 6) R Svenssohn 1364, 9) N Pettersson 1333. Diskus: 4) R Svenssohn 4250, 8) A Constantin 3986.
K 800m: 5) Lisa Nauclér Järvsö 2:23.60. 1500m: 1) Therese Forsberg Heby 4:35.02, 2) L Nauclér 4:42.99, -) Linn Modin Färjestaden bröt. 3000m: 2) T Forsberg 10:01.28. Höjd: 1) K Larsson 160, 4) J Jansson 150. Stav: 2) K Larsson 290, -) J Jansson X. Tresteg (vind?): 1) K Larsson 1151. Kula: 1) K Larsson 1377, 9) J Jansson 1102. Diskus: 2) K Larsson 3988, -) J Jansson X.

1.5 WESTWOOD, CA | Resultat
M 400m X: 3) Jimisola Laursen Malmö 46.52.

1.5 BOISE, ID | Resultat
M Kula: 5) Mattias Jons Hässelby 1601, 7) Staffan Jönsson Hässelby 1531. Diskus: -) S Jönsson X. Slägga: 1) M Jons 6627. Spjut: 2) Gabriel Wallin Södertälje IF 7302.
K Höjd: 2) Sofie Lundström Västerås 167. Kula: 3) S Lundström 1326. Diskus: 7) S Lundström 3808.

1.5 OXFORD, MS | Resultat
M 1500m A: 3) Stefan Malmqvist Hässelby 3:55.84.
K 800m A: 4) Petra Forsberg Heby 2:14.36.

1.5 ALBUQUERQUE, M | Resultat
M Kula: 1) Magnus Lohse Mölndal 1775. Diskus: 16) M Lohse 4512.

1.5 IOWA CITY, IA | Resultat
M 400mH A: 2) Mikael Jakobsson Örebro 49.93.

1.5 EL PASO, TX | Resultat
K 100mH (+1.3): 4) Emma Allvin Gefle 16.40. Höjd: 2) E Allvin 158. Kula: 2) E Allvin 929. Spjut: 4) E Allvin 3018.

1.5 PULLMAN, WA | Resultat
K 100mH (+1.0): 6) Louise Åkesson KA2 15.84. 400mH: 3) L Åkesson 63.98.

30.4-1.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 2
P18 Kula
(5.44 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1941. Diskus (1.61 kg): 1) L Arrhenius 6139.

30.4-1.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5712, 2) Daniel Arrhenius Spårvägen 5342. Slägga: 4) N Arrhenius 5274, 7) D Arrhenius 4200.
Dag 2
M Kula:
1) N Arrhenius 1735, 2) D Arrhenius 1655.

30.4-1.5 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 1
M 5000m:
6=) Erik Petersson Mölndal 15:46.72.
Dag 2
M 1500m A:
4) Jacob Cedertun Eksjö Södra 4:01.21.
K 800m A: 2) Kajsa Haglund Heleneholm 2:09.80.

27.4 MESA, AZ | Resultat
K Slägga: 2) Anna-Karin Larsson Strand 4776.

24.4 WILMINGTON, OH | Resultat
K Längd (vind?): 1) Doreen Nagawa Ullevi 494. Tresteg (vind?): 1) D Nagawa 1160.

24.4 TULSA, OK | Resultat
K Höjd: 2=) Marie Norrman Råby-Rekarne 173.

24.4 ROCHESTER, NY | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Grundberg 203. Tresteg (vind?): 5) S Grundberg 1341. Spjut: 6) S Grundberg 4798.

24.4 MISSION VIEJO, CA | Resultat
P18 800m A: 4) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:57.60.

24.4 WEST LAFAYETTE, IN | Resultat
K Diskus: 4) Marie Hilmersson Hässelby 4325. Slägga: 1) M Hilmersson 5628.

24.4 OREM, UT | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1912. Diskus (1.61 kg): 1) L Arrhenius 6378.

24.4 EUGENE, OR | Resultat
M 5000m A: 3) Henrik Ahnström Brittatorp 13:43.88. Spjut: 3) Gabriel Wallin Södertälje IF 6711.
K Höjd: 9) Sofie Lundström Västerås 163.

24.4 HOUSTON, TX | Resultat
M 100m h4 (vind?): 3) Rikard Sundelin Huddinge 11.32. 200m h5 (vind?): 3) R Sundelin 22.88. 400m A: 4) Johan Hed Mölndal 49.71.

24.4 MOBILE, AL | Resultat
M 5000m: 1) Daniel Tidholm Sävedalen 16:26.26.

24.4 PULLMAN, WA | Resultat
K 400mH: 4) Louise Åkesson KA2 66.59.

23-24.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 2
M Stav:
8=) Eric Nyberg Lidingö 472. Längd: 10=) E Nyberg 641/+0.3.

23.4 LINCOLN, NE | Resultat
K 100mH A (vind?): 2) Annette Ekberg Lidingö 14.71. Längd (vind?): 14) A Ekberg 493.

21-24.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 4
M Slägga B:
11) Anders Constantin Orient 5702.

21-22.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 2
M 5000m:
9) Erik Petersson Mölndal 14:38.79.
Dag 3
M 400mH A:
7) Niclas Hesselgren IK Sisu 56.18.
K 800m A: 7) Petra Forsberg Heby 2:12.46. 3000mH: 1) Ida Nilsson Högby 9:57.03.
Dag 4
M 400mH A:
3) Mikael Jakobsson Örebro 50.93. Kula: 5) Magnus Lohse Mölndal 1816.
K 800m: 1) Johanna Nilsson Högby 2:06.26, 6) Kajsa Haglund Heleneholm 2:09.02.

21-24.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 4
M Kula:
2) Daniel Arrhenius Spårvägen 1729. Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5793, 2) D Arrhenius 5151.

21-24.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 3
M Längd A
(vind?): 7) Magnus Åhlén IF Göta 735.

18.4 KINGSTON, NY | Resultat
M 10 km landsväg: 9) Birger Ohlsson Råby-Rekarne 32:43.

17.4 PULLMAN, WA | Resultat
K 200m B (-1.9): 4) Sofie Lundström Västerås 29.69. 400mH: 4) Louise Åkesson KA2 64.21. Höjd: 3=) S Lundström 165.

17.4 LINCOLN, NE | Resultat
M Kula: -) Magnus Lohse Mölndal X. Diskus: -) M Lohse X.

17-18.4 OXFORD, MS | Resultat
Dag 1
M 800m A:
2) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:54.90.

17.4 CRETE, NE | Resultat
M 110mH h2 (+1.5): 3) Michael Railsback Gefle 15.21, f (+2.4): 7) M Railsback 15.54w.

17.4 NORTHFIELD, MN | Resultat
M 400mH A: 1) Mikael Jakobsson Örebro 51.08.

17.4 LONG BEACH, CA | Resultat
K Diskus: 17) Marie Hilmersson Hässelby 4126. Slägga: 24) M Hilmersson 4380.

17.4 FORT WORTH, TX | Resultat
M 800m A: 5) Stefan Malmqvist Hässelby 1:54.28.

17.4 JAMAICA, NY | Resultat
M 200m B (vind?): 3) Magnus Åhlén IF Göta 22.49. 110mH h1 (vind?): 4) Rajne Svenssohn IF Göta 15.71, 6) Nils Pettersson IF Göta 16.69, f (vind?): 7) R Svenssohn 15.38, Höjd: 6) R Svenssohn 181. Stav: 3) N Pettersson 415, 4) R Svenssohn 375. Längd (vind?): 1) M Åhlén 692, 5) N Pettersson 627. Tresteg (vind?): 3) M Åhlén 1402. Kula: 5) Anders Constantin Orient 1522, 8) R Svenssohn 1346, 9) N Pettersson 1333.
K 800m: 5) Lisa Nauclér Järvsö 2:15.10, 9) Lin Modin Färjestaden 2:17.97. 1500m: 3) L Nauclér 4:35.74, 5) Therese Forsberg Heby 4:42.24, 10) L Modin 4:45.98. Höjd: 4) Jessica Jansson Heby 155, 5) Karin Larsson Garphyttan 155. Stav: 3) K Larsson 285, 4=) J Jansson 255. Längd (vind?): 12) K Larsson 468. Tresteg: -) K Larsson X. Kula: 1) K Larsson 1328, 9) J Jansson 1149.

16-17.4 WACO, TX | Resultat
Dag 2
M 800m A:
5) Jacob Cedertun Eksjö Södra 1:52.26. Diskus: 3) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 5271.
K 200m h1 (+3.8): 2) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.77w. 400m h3: 1) S Hildenborg 55.24, f: -) S Hildenborg ej start. Höjd: 12=) Emma Allvin Gefle 155. Kula: -) E Allvin X.

16-17.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M 100m E (+3.2): 3) Rikard Sundelin Huddinge 11.16w. 400m C: 3) Johan Hed Mölndal 48.76.
K 800m: 11) Caroline Huldén IF Göta 2:15.09.

16-17.4 CRETE, NE | Resultat
K Sjukamp (vindar?): 2) Annette Ekberg Lidingö 4.583 (15.01 153 1078 26.31 540 3451 2:46.17)

16.4 PISCATAWAY, NJ | Resultat
M Diskus: 3) Rajne Svenssohn IF Göta 4354, 9) Anders Constantin Orient 3954. Slägga: 3) A Constantin 5834. Spjut: 7) Nils Pettersson IF Göta 5216, 9) R Svenssohn 4752.
K Diskus: 11) Karin Larsson Garphytta 3278. Slägga: 16) K Larsson 3670. Spjut: 9) Jessica Jansson Heby 3113.

16-17.4 CHAPEL HILL, NC | Resultat
Dag 1
K 800m h1:
4) Hanna Bremler Tyresö 2:12.01.
Dag 2
K 800m f:
4) H Bremler 2:11.24.

16.4 CLAREMONT, CA | Resultat
M 5000m: 10) Mikael Larsson Sävedalen 15:12.65.

16-17.4 DELAWARE, OH | Resultat
Dag 1
K Tresteg
(vind?): 1) Doreen Nagawa Ullevi 1208.
Dag 2
K Längd
(vind?): 2) D Nagawa 548.

16-18.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 2
M 3000mH A:
6) Henrik Ahnström Brittatorp 8:42.19.
K 5000m A: 9) Ida Nilsson Högby 15:33.18. 3000mH B: 3) Marie Nilsson IF Göta 10:30.52.
Dag 3
K 1500m A:
4) Johanna Nilsson Högby 4:12.89. Diskus: 4) Anna Söderberg Ullevi 5787.

14-15.4 AZUSA, CA | Resultat
M Tiokamp A: 10) Michael Hoffer Väsby 6.012 (11.39w/+2.6 709w/+3.1 1392 192 X 14.80w/+2.2 4220 450 5102 X), B (vindar?): 23) Eric Nyberg 85 Lidingö 6.112 (11.57 687 920 184 54.61 16.11 2598 450 3824 4:54.11).

14.4 GROVE CITY, PA | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Grundberg 193. Tresteg (vind?): 1) S Grundberg 1261. Spjut: 5) S Grundberg 4607.

10.4 BEAVER FALLS, PA | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Grundberg 206. Tresteg (vind?): 4) S Grundberg 1253. Spjut: 4) S Grundberg 4802.

10.4 EL PASO, TX | Resultat
K Diskus: 2) Marie Hilmersson Hässelby 4275. Slägga: 4) M Hilmersson 5596.

10.4 CORAL GABLES, FL | Resultat
M 800m: 6) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:52.96.

10.4 SANTA BARBARA, CA | Resultat
M Stav: 6=) Eric Nyberg Lidingö 427. Längd: 9=) E Nyberg 644/-0.8.

10.4 OXFORD, MS | Resultat
M 800m C: 1) Niclas Hesselgren IK Sisu 2:02.36.
K 1500m: 1) Petra Forsberg Heby 4:39.83.

10.4 TEMPE, AZ | Resultat
M 1500m: 4) Henrik Ahnström Brittatorp 3:48.44. Kula: 8) Daniel Arrhenius Spårvägen 1651. Diskus: 2) Niklas Arrhenius 5502, 7) D Arrhenius 5090. Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6686.
K 800m A: 1) Johanna Nilsson Högby 2:07.78. 1500m: 3) Ida Nilsson 4:22.48. Höjd: 3) Sofie Lundström 168. Diskus: 1) Anna Söderberg Ullevi 5740.

10.4 MOBILE, AL | Resultat
M 1500m: 5) Daniel Tidholm Sävedalen 4:15.21. 5000m: 5) D Tidholm 17:18.27.

10.4 PRINCETON, NJ | Resultat
K 800m: 5) Anna-Marie Allander Tyresö 2:16.02.

10.4 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M 1500m C: 2) Stefan Malmqvist Hässelby 4:00.01.

10.4 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 100m F (+3.1): 2) Rikard Sundelin Huddinge 11.23w. 400m C: 4) Johan Hed Mölndal 49.35.
K Höjd: 5) Marie Norrman Råby-Rekarne 173. Kula (tävlingen måste avbrytas p g a oväder): 8) Veronica Karlsson Strömsund 1315.

9.4 CRETE, NE | Resultat
M 200m (vind?): 4) Michael Railsback Gefle 24.15. 110mH (vind?): 2) M Railsback 15.43.

9.4 MESA, AZ | Resultat
M Kula: 4) Daniel Arrhenius Spårvägen 1691. Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5982, 3) D Arrhenius 5343.
K Kula: 7) Sofie Lundström Västerås 1236. Slägga: 18) Anna-Karin Larsson Strand 4962.
(Anm: K Diskus saknas i resultatlistan.)

9-10.4 NEW YORK, NY | Resultat
M Tiokamp (vindar?): 1) Nils Pettersson IF Göta 6.193b (11.8m 642 1321 183 54.1m 16.42 3880 430 4971 5:08.33).
K Sjukamp (vindar?): 3) Jessica Jansson Heby 3.450m (17.8m 153 1169 27.2m 490 2925 X).

9-10.4 BERKELEY, CA | Resultat
Dag 2
K 400mH B:
5) Louise Åkesson KA2 63.77.

8-10.4 SAN ANGELO, TX | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp A:
12) Emma Allvin Gefle 3.942 (16.65/-0.3 158 959 29.27/+0.7 509/vind? 3037 2:47.67).
Dag 3
K 200m h6
(+4.0): 1) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.54w, f (+3.3): -) S Hildenborg ej start.

8-10.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 2
M 800m A:
7) Philip Aagaard Spårvägen 1:55.11.

8-10.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 3
M 1 mile:
6) Philip Aagaard Spårvägen 4:15.45.

7.4 SEWARD, NE | Resultat
K Höjd: -) Annette Ekberg Lidingö X. Längd (vind?): 1) A Ekberg 530. Spjut: 3) A Ekberg 3538.

7-10.4 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
2) Rajne Svenssohn IF Göta 7.313 (11.69/+0.7 646/+1.3 1329 194 50.42 15.08/+1.7 4163 437 5652 4:31.16).
Dag 3
M Kula:
21) Anders Constantin Orient 1524.
K 800m D: 3) Hanna Bremler Tyresö 2:13.88. 1500m C: 4) Therese Forsberg Heby 4:34.56. 3000m A: 5) Marie Nilsson IF Göta 9:39.01. 10000m: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 36:26.31.
Dag 4
M Längd:
5) Magnus Åhlén IF Göta 740/-0.2. Slägga: 2) A Constantin 5979.

4.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
K 1500m: 12) Anna-Marie Allander Tyresö 4:49.27.

3.4 ATHENS, OH | Resultat
K 3000mH: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 10:45.53.

3.4 BLAIR, NE | Resultat
K 100mH (vind?): 1) Annette Ekberg Lidingö 14.74. Längd (vind?): 3) A Ekberg 505.

3.4 BOISE, ID | Resultat
M Diskus: 1) Staffan Jönsson Hässelby 5250. Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6535. Spjut: 4) Gabriel Wallin Södertälje IF 7171.
K 400mH: 4=) Louise Åkesson KA2 64.16. Höjd: 4=) Sofie Lundström Västerås 160. Kula: 8) S Lundström 1322. Diskus: 10) S Lundström 3913.

3.4 PRINCETON, NJ | Resultat
M Diskus: 6) Nils Pettersson IF Göta 3884.
K Höjd: 9) Karin Larsson Garphyttan 155. Kula: 2) K Larsson 1280, 11) Jessica Jansson Heby 1020. Spjut: 14) J Jansson 2529.

3.4 GREELEY, CO | Resultat
M Kula: 1) Magnus Lohse Mölndal 1805. Diskus: 5) M Lohse 4839.

3.4 ATLANTA, GA | Resultat
K 800m A: 7) Hanna Bremler Tyresö 2:14.77. 1500m A: 4) H Bremler 4:37.19.

3.4 LAS CRUCES, NM | Resultat
K 100mH (+4.4): 3) Emma Allvin Gefle 16.30w. Höjd: 2) E Allvin 155. Längd: 2) E Allvin 579/+1.6 (så står det i resultatlistan, men enl Emma själv var det korrekta resultatet 517!!). Tresteg: 3) E Allvin 1048w/+4.2. Kula: 3) E Allvin 969. Spjut: 4) E Allvin 2777.

3-4.4 SAN LUIS OBISPO, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m h2:
1) Marie Nilsson IF Göta 4:32.03.
Dag 2
K 1500m f:
4) M Nilsson 4:36.23. 3000mH: 1) M Nilsson 10:23.34.

3.4 NEW CONCORD, OH | Resultat
K Längd (vind?): 1) Doreen Nagawa Ullevi 525. Tresteg (vind?): 1) D Nagawa 1200.

3.4 POINT LOMA, CA | Resultat
M 1500m: 2) Mikael Larsson Sävedalen 4:01.0m.

3.4 PITTSBURGH, PA | Resultat
M Höjd: 2) Stefan Grundbeg 198. Tresteg (vind?): 7) S Grundberg 1286. Spjut: 16) S Grundberg 4532.

2.4 COOLIDGE, AZ | Resultat
K Slägga: 1) Anna-Karin Larsso Strand 5035.

31.3-3.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 2
M 5000m:
7) Erik Petersson Mölndal 14:58.81. Slägga: 7) Anders Constantin Orient 6147.
Dag 3
M Längd B:
7) Magnus Åhlén IF Göta 726/+2.0. Kula B: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 1738. Diskus A: 4) Niklas Arrhenius Spårvägen 5791, -) D Arrhenius X, B: 12) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 5080, 19) Johan Persson Falun 4862.
K Höjd B: 7=) Marie Norrman Råby-Rekarne 168. Diskus B: 4) Veronica Karlsson Strömsund 4705.
Dag 4
M Kula A:
5) N Arrhenius 1771.
K 1500m: 2) Kajsa Haglund Heleneholm 4:24.30.

27.3 ABILENE, TX | Resultat
M Kula: 2) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1708. Diskus: 1) M Brändeborn 5590.
K 200m A (vind?): 1) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.03.

27.3 BEAUMONT, TX | Resultat
M 100m B (+1.8): 4) Rikard Sundelin Huddinge 11.10. 200m B (+4.2): 2=) R Sundelin 22.94w. 400m: 2) Johan Hed Mölndal 49.69.

27.3 ARLINGTON, TX | Resultat
M 800m A: 2) Stefan Johansson Falköping 1:52.95. 1500m A: 4) Jacob Cedertun Eksjö Södra 4:01.50, 13) Erik Petersson Mölndal 4:15.33.
K 800m A: 1) Kajsa Haglund Heleneholm 2:10.52. Höjd: 4) Marie Norrman Råby-Rekarne 170.

27.3 KEARNEY, NE | Resultat
M 110mH A (vind?): 3) Michael Railsback Gefle 15.01.

27.3 WEST POINT, NY | Resultat
M Kula: 1) Anders Constantin Orient 1568. Slägga: 4) A Constantin 5849.
K 100mH C (+3.2): 4) Jessica Jansson Heby 17.49w. Stav: -) J Jansson X. Kula: 6) J Jansson 1180. Spjut: 10) J Jansson 2598.

27.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
M Kula: 1) Magnus Lohse Mölndal 1847. Diskus: 6) M Lohse 4662.

26-27.3 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 2
M 800m:
9) Philip Aagaard Spårvägen 1:54.07. 1500m: 5) P Aagaard 3:55.01. 400mH C: 2) Niclas Hesselgren IK Sisu 55.20. Kula: 9) Johan Persson Falun 1521. Diskus: 4) J Persson 5052.
K 800m: 11) Petra Forsberg Heby 2:17.52. Diskus: 5) Veronica Karlsson Strömsund 4579.

26-27.3 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
M 110mH h6
(-0.8): 5) Michael Hoffer Väsby 15.03. Stav: 13=) Eric Nyberg Lidingö 460. Längd: 17=) E Nyberg 630/-2.3.
Dag 2
M Diskus:
3) Niklas Arrhenius Spårvägen 5956, 6) Daniel Arrhenius Spårvägen 5275.
K Höjd: -) Emma Allvin Gefle X.

24-27.3 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 2
K 5000m:
2) Marie Nilsson IF Göta 16:43.56.
Dag 3
M 800m B:
6) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:55.28.

20.3 WACO, TX | Resultat
K 3000m: 4) Lisa Haglund Heleneholm 10:14.10.

20.3 PHILADELPHIA, PA | Resultat
K 800m: 2) Anna-Marie Allander Tyresö 2:18.77.

20.3 IRVINE, CA | Resultat
M 100m B (+1.0): 4) Eric Nyberg Lidingö 11.47. Stav: 5=) E Nyberg 455. Längd: 7) E Nyberg 667/+0.8. Spjut: 11) E Nyberg 4099.

20.3 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K Höjd: 3) Marie Norrman Råby-Rekarne 168.

20.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
K 3000mH: 1) Marie Nilsson IF Göta 10:32.2m.

19-20.3 CONWAY, SC | Resultat
Dag 2
K Längd
(vind?): 3) Doreen Nagawa Ullevi 493. Tresteg (vind?): 2) D Nagawa 1152.

19-20.3 SAN LUIS OBISPO, CA | Resultat
Dag 2
M Kula:
1) Daniel Arrhenius Spårvägen 1680. Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5883, 2) D Arrhenius 5284.

19-20.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
9) Emma Allvin Gefle 1066/+0.8. Kula: 15) E Allvin 1004. Slägga: 5) Anna-Karin Larsson Strand 5008. Spjut: 16) E Allvin 3024.
Dag 2
K 100mH C
(+0.9): 3) E Allvin 16.47. Höjd: 8) E Allvin 155.

19-20.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
M Längd:
1) Magnus Åhlén IF Göta 726/+0.7, 22) Nils Pettersson IF Göta 614/0.0. Kula: 7) Anders Constantin Orient 1502, 12) N Pettersson 1235. Slägga: 10) A Constantin 5618. Spjut: 7) N Pettersson 5030.
K 1500m: 4) Therese Forsberg Heby 4:33.80, 9) Lisa Nauclér Järvsö 4:45.21, 11) Linn Modin Färjestaden 4:45.90. Längd: 13) Jessica Jansson Heby 432/0.0. Kula: 8) J Jansson 1188. Spjut: 1) Izabel Savic Ullevi 4706.
Dag 2
M 110mH A
(0.0): 5) Rajne Svenssohn IF Göta 15.03, B (0.0): 3) N Pettersson 16.81. Diskus: -) N Pettersson & R Svenssohn X.
K Höjd: 6=) J Jansson 158, 8) Karin Larsson Garphyttan 158. Diskus: -) K Larsson X.

18-21.3 TUSCALOOSA, AL | Resultat
Dag 3
M 100m F
(+2.0): 3) Rikard Sundelin Huddinge 11.18. 200m F (+2.5): 3) Johan Hed Mölndal 22.38w, J (+2.3): 3) R Sundelin 22.87w. 400m B: 5) J Hed 49.56.

17.3 RUSTON, LA | Resultat
M Kula: 2) Johan Persson Falun 1513. Diskus: 1) J Persson 5258.
K Diskus: 3) Veronica Karlsson Strömsund 4461. Spjut: 5) V Karlsson 3888.

13.3 IRVINE, CA | Resultat
P18 800m: 1) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:57.76.

13.3 LA JOLLA, CA | Resultat
K 800m A: 3) Marie Nilsson IF Göta 2:19.75. 1500m: 1) M Nilsson 4:38.24.

13.3 FULLERTON, CA | Resultat
M 5000m B: 19) Mikael Larsson Sävedalen 15:24.47.

13.3 COOLIDGE, AZ | Resultat
K Slägga: 2) Anna-Karin Larsson Strand 4766.

12-13.3 CONWAY, SC | Resultat
Dag 1
K 10000m:
2) Ebba Stenbäck Söderköping 38:45.18.

6.3 IRVINE, CA | Resultat
M 110mH B (vind?): 1) Eric Nyberg Lidingö 16.19. Stav: 2=) E Nyberg 465. Längd: 7) E Nyberg 651/+0.9.

6.3 TEMPE, AZ | Resultat
K 200m C (+0.1): 4) Emma Allvin Gefle 29.56. Längd: 6) E Allvin 462/-1.1. Kula: 4) E Allvin 970.

6.3 TUCSON, AZ | Resultat
K Slägga: 3) Anna-Karin Larsson Strand 4953.

6.3 WESTWOOD, CA | Resultat
M 800m: 1) Erik Emilsson Malmö 1:52.31. 1500m: 4) E Emilsson 3:53.80.

6.3 HATTIESBURG, MS | Resultat
M 1500m: 10) Daniel Tidholm Sävedalen 4:11.00.

6.3 ORLANDO, FL | Resultat
M 800m: 1) Mikael Bergbrant Sävedalen 2:00.56.

28.2 CLAREMONT, CA | Resultat
M 110mH C (+0.8): 1) Eric Nyberg Lidingö 16.60. Höjd: 4=) E Nyberg 183. Stav: 2=) E Nyberg 470. Längd (vind?): 6) E Nyberg 642. Spjut: 13) E Nyberg 4202.

28.2 FORT WORTH, TX | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Kim Blomkvist Ärla 19:26.

27.2 PHOENIX, AZ | Resultat
K Slägga: 2) Anna-Karin Larsson Strand 4608.

14.2 COOLIDGE, AZ | Resultat
K Slägga: 1) Anna-Karin Larsson Strand 4876.

14.2 AZUSA, CA | Resultat
M 1000m: 2) Erik Emilsson Malmö 2:29.57, 6) Mikael Larsson Sävedalen 2:31.37.

31.1 LOS GATOS, CA | Resultat
M Kula: 1) Michael Hoffer Väsby 1374.

24.1 LOS GATOS, CA | Resultat
M Höjd: 1) Michael Hoffer Väsby 188.

17.1 LOS GATOS, CA | Resultat
M Kula: 1) Michael Hoffer Väsby 1427. Diskus: 1) M Hoffer 4322.

10.1 LOS GATOS, CA | Resultat
M Kula: 1) Michael Hoffer Väsby 1382.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2004

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>