Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 7 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Landskamper 2004

4-5.9 GÖTEBORG/U (Finnkampen) | Resultat
Seniorer och ungdomar

3-4.7 TALLINN, EST (Europacupen mångkamp | Resultat
K Sjukamp (First League):
Lag:
1) UKR 17.015, 2) FIN 16.935, 3) SVERIGE 16.740, 4) FRA 16.667, 5) EST 16.314, 6) ITA 16.066, 7) ESP 15.682, 8) SUI 15.644.
Individuellt: 1) Carolina Klüft 6.769 (13.51w/+2.7 186 1305 23.47/+0.7 697/+1.7 4681 2:11.51), 26) Malin Svensson 5.066 (15.05w/+2.1 156 1191 26.37/+1.5 565/0.0 3880 2:26.78), 27) Marie Barenfeld 4.905 (14.97/+1.8 156 1011 27.15/+2.0 560/-0.5 3884 2:24.78), 29) Petra Eklund 4.072 (14.65/+1.7 147 1061 25.81/+1.6 555w/+2.2 (546/+0.4) 3113 X).

3-4.7 RIGA, LAT (Europacupen mångkamp) | Resultat
M Tiokamp (Second League):
Lag:
1) LAT 22.085, 2) HUN 21.859, 3) BLR 21.375, 4) LTU 20.713, 5) SVERIGE 20.286, 6) DEN 19.604, 7) BEL 19.316, 8) NOR 13.762.
Individuellt: 3) Patrik Melin 7.316 (11.52/-0.3 671w/+2.7 (ok??) 1422 195 54.72 15.52/-1.1 4595 440 6376 4:51.15), 24) Samuel Lindén 86 6.534 (12.11/-3.5 621/+1.7 1247 201 51.08 16.05/-0.1 3293 400 5162 4:56.37), 25) Andrus Klaar 6.436 (11.82/-1.4 641/+1.6 1065 183 50.69 15.89/-0.1 3913 400 4329 4:51.05).

19-20.6 PLOVDIV, BUL (Europacupen First League) | Resultat
Dag 1
K 100m
(+0.7): 4) Jenny Kallur 11.57. 400m: 4) Ellinor Stuhrmann 53.07. 800m: 5) Carolina Nylén 2:07.17. 1500m: 7) Flo Jonsson 4:20.84. 3000mH: 2) Ida Nilsson 9:48.53. 400mH: 5) Erica Mårtensson 57.53. Stav: 2) Linda Persson 420. Tresteg: 6) Sara Brankell 1298/+0.4. Diskus: 4) Anna Söderberg 5833. Spjut: 7) Carolina Klüft 4818. 4x100m: 4) Sverige (Emma Rienas, C Klüft, J Kallur, Petronella Dahlerus) 44.69.
Dag 2
K 200m
(-0.9): 4) C Klüft 23.25. 3000m: 4) I Nilsson 9:30.98. 5000m: 4) Lisa Blommé 16:12.47. 100mH (+1.0): 3) J Kallur 13.20. Höjd: 6) Emma Green 180. Längd: 4) C Klüft 648/-0.1. Kula: 4) Helena Engman 1622. Slägga: 2) Cecilia Nilsson 6381. 4x400m: -) Sverige (Lena Aruhn, E Mårtensson, Beatrice Dahlgren, E Stuhrmann) bröt.

19-20.6 BYDGOSZCZ, POL (Europacupen Super League) | Resultat
Dag 1
M 100m
(-3.2): 7) Christofer Sandin 10.85. 400m: 7) Jimisola Laursen 46.50. 1500m: 8) Ahmed Mohamed 3:53.80. 5000m: 8) Erik Sjöqvist 14:57.36. 400mH: 8) Niklas Larsson 85 53.14. Höjd: 1) Stefan Holm 232. Längd: 8) Robert Bagge 730/+1.1. Kula: 8) Magnus Lohse 1817. Slägga: 6) Bengt Johansson 6898. 4x100m: 7) Sverige (Robert Kronberg, C Sandin, Johan Wissman, Johan Engberg) 39.52.
Dag 2
M 200m
(0.0): 2) J Wissman 20.61. 800m: 7) Rickard Pell 1:47.21. 3000m: 7) Henrik Skoog 8:08.22. 3000mH: 4) Mustafa Mohamed 8:28.23. 110mH (-1.0): 1) R Kronberg 13.58. Stav: 2) Patrik Kristiansson 570. Tresteg: 1) Christian Olsson 1730/+1.2. Diskus: 8) Kristian Pettersson 5426. Spjut: 7) Gabriel Wallin 7367. 4x400m: 6) Sverige (Thomas Nikitin, Jimisola Laursen, Andreas Mokdasi, J Wissman) 3:03.35.

29-30.5 LERUM (SWE-EST-FIN mångkamp) | Resultat

14.2 LEIPZIG, GER (Europacupen) | Resultat
M Totalt: 1) FRA 50, 2) RUS 48, 3) GER 46, 4) ITA 45, 5) NED 43, 6) GBR 35, 7) POL 35, 8) SVERIGE 29.
60m: 7) Patrik Lövgren 6.78. 400m B: 4) Thomas Nikitin 48.29. 800m: 3) Rickard Pell 1:49.40. 1500m: 8) John Lindström 3:54.10. 3000m: 7) Erik Sjöqvist 8:02.87 (2000m 5:17.9m). 60mH: -) Robert Kronberg diskv (tjuv). Stav: 3) Patrik Kristiansson 555. Tresteg: 1) Christian Olsson 1731. Stafett (800m+600m+400m+200m): 8) Sverige (Rizak Dirshe, R Pell, Albin Johansson, Lenny Martinez) 4:21.52.

24.1 GLASGOW, GBR (5-lagskamp) | Resultat
Totalt: 1) RUS 61, 2) Kombination 56½, 3) GBR 52, 4) SVERIGE 41½, 5) ITA 26.
M 60m: 4) Patrik Lövgren 6.72. 200m: 1) Johan Wissman 21.07. 400m: 5) Mattias Claesson 86 48.18. 3000m: 5) Henrik Skoog 8:28.32. 60mH: 1=) Robert Kronberg 7.65. Höjd: 1) Stefan Holm 231. Tresteg: 4) Anton Andersson 1555. 4x400m: 4) Sverige (M Claesson 48.32, J Wissman 46.45, Thomas Byrberg 48.85, Albin Johansson 47.50) 3:11.12.
K 60m: 4) Jenny Kallur 7.38. 200m: 3) J Kallur 23.80. 400m: -) Ellinor Stuhrmann ej start. 800m: 5) Camilla Nyquist 2;08.08. 1500m: 5) Annika Gerner 4:30.51. 60mH: 1) Susanna Kallur 8.09. Höjd: 3) Emma Green 187. Stav: 3) Hanna-Mia Persson 416.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2004

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>