Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Internationella mästerskap 2005

11.12 TILBURG, NED (EM-JEM terräng) | Resultat
M 9.8 km: 14) Mustafa Mohamed 27:44, 41) Henrik Ahnström 28:28, 56) Per Jacobsen 28:45, 67) Oskar Käck 29:02, 75) Lars Johansson 29:26. Lag: 9) Sverige.
K 6.5 km: 3) Johanna Nilsson 20:01.

12.11 HAMINA, FIN (Nordiska terrängmästerskapen) | Resultat
M 9.0 km: 1) Henrik Ahnström 27:00, 4) Oskar Käck 27:13, 5) Kristian Algers 27:14, 14) Lars Johansson 27.45, 19) Fredrik Uhrbom 28:16. Lag: 1) Sverige 24.
P19 6.0 km: 4) Alexander Söderberg 88 18:37, 5) David Nilsson 87 18:54, 6) Tobias Lundgren 19:04, 15) Erik Scheller 19:42. Lag: 1) Sverige 15.
K 4.5 km: 8) Anneli Fransson 16:07, 12) Susanna Damm 16:26, 13) Flo Jonsson 16:29, 14) Lisa Haglund 16:40. Lag: 4) Sverige 33.
F19 4.5 km: 7) Sandra Fransson 88 16:36, 9) Therese Sjöström 89 16:39, 13) Jenny Holmroos 86 17:07, 14) Christina Lindblom 88 17:10, 19) Hanna Michaelsson 89 18:42. Lag: 3) Sverige 29.

23.8-3.9 SAN SEBASTIÁN, ESP (VVM) | Resultat

6-14.8 HELSINKI, FIN (VM) | Resultat
Dag 1
M 400mH h2:
6) Mikael Jakobsson 50.35.
K 3000mH h2: 7) Ida Nilsson 9:56.17. Höjd Q1: 4=) Emma Green 191, Q2: 3) Kajsa Bergqvist 191.
Dag 1-2
K Sjukamp:
1) Carolina Klüft 6.887 (13.19/-0.4 182 1502 23.70/-2.5 687/+0.2 4720 2:08.89).
Dag 2
M 3000mH h1:
6) Mustafa Mohamed 8:18.18.
K Stav Q1: 9=) Kirsten Belin 415. Diskus Q2: 4) Anna Söderberg 5994.
Dag 3
K Höjd f:
1) K Bergqvist 202, 3) E Green 196.
Dag 4
M 200m h6
(+4.3): 5) Johan Wissman 20.26w. 3000mH f: 10) M Mohamed 8:20.26. Stav Q1: 3=) Patrik Kristiansson 560. Spjut Q1: 14) Gabriel Wallin 7204.
K 100mH h1 (-2.1): 3) Jenny Kallur 12.96, h3 (+0.5): 4) Susanna Kallur 12.87.
Dag 5
M 200m q2
(-1.1): 5) J Wissman 21.16. 110mH h4 (-1.1): 4) Robert Kronberg 13.90.
K 100mH s1 (-0.5): 3) J Kallur 12.85, s3 (-3.3): 3) S Kallur 13.05. 400mH h2: 3) Louise Gundert 56.53. Slägga Q1: 13) Cecilia Nilsson 6227.
Dag 6
M 800m h6:
6) Rizak Dirshe 1:48.43. 110mH s2 (-0.4): 5) R Kronberg 13.69. Stav f: 9) P Kristiansson 550.
K 100mH f (-2.0): 6) J Kallur 12.95. 400mH s3: -) L Gundert diskv. Diskus f: 11) A Söderberg 5741.
Dag 7
M Höjd Q2:
1=) Stefan Holm 227.
K 4x100m h1: 3) Sverige (Emma Rienas, C Klüft, J Kallur, S Kallur) 43.67 Tangerat svenskt rekord.
Dag 8
M 4x400m h1:
5) Sverige (Mattias Claesson, Jimisola Laursen, Johan Wissman, Thomas Nikitin) 3:03.62.
Dag 9
M Höjd f:
7) S Holm 229.

21-24.7 KAUNAS, LTU (JEM19) | Resultat
Dag 1
P19 100m h1
(-2.0): 2) Per Strandquist 10.83, s2 (-0.2): 7) P Strandquist 10.76. 400m h1: 2) Joni Jaako 47.04, h5: 3) Fredrik Johansson 47.61, s1: 4) J Jaako 47.63, s2: 6) F Johansson 48.14. 800m h1: 7) Mohammed Bashir 1:53.76, h3: 2) Mattias Claesson 1:51.49, h4: 5) Tor Pöllänen 1:52.56. Längd Q1: 4) Michel Tornéus 741/+0.5. Kula Q2: 9) Mats Olsson 1774. Spjut Q1: 4) Pontus Thomée 6733, Q2: 9) Olof Hansson 6215.
F19 400m h1: 4) Sofie Persson 55.45, h3: 3) Emma Björkman 55.22, s1: 3) E Björkman 54.76, s2: 6) S Persson 55.26. 800m h2: 7) Frida Flodström 2:08.70. Stav Q1: 11) Isabell Lilja 375. Kula Q1: 6) Carolina Hjelt 1387, f: 11) C Hjelt 1413.
Dag 2
P19 400m f:
7) J Jaako 47.36. 800m s2: 1) M Claesson 1:52.57. Längd: 4) M Tornéus 763/+0.3. Diskus Q1: 8) Axel Härstedt 4853.
F19 400m f: 7) E Björkman 55.56. 100mH h1 (-1.1): 4) Johanna Sjöström 14.57. 400mH h2: 5) Louise Martin 61.72. Höjd Q1: 3=) Ebba Jungmark 173. Slägga Q1: 10) Annika Hjelm 5287, Q2: 7) Karolina Pedersen 5315.
Dag 3
P19 800m f:
1) M Claesson 1:49.58. Slägga Q1:10) Stefan Kvist 6610. Spjut f: 8) P Thomée 6618. 4x400m h1: 4) Sverige (F Johansson, Johan Kågeman, Simon Johansson, J Jaako) 3:11.13.
F19 Längd Q2: 7) Linda Berntsson 595/+0.3. 4x400m h2: 3) Sverige (L Martin, E Björkman, Jenny Holmroos, S Persson) 3:40.20.
Dag 4
F19 Höjd f:
12=) E Jungmark 173. Längd f: 12) L Berntsson 584/+0.8. 4x100m h2: 4) Sverige (Siri Fagerlund, Maria Teilman, Evelina Lunner, Nina Törnqvist) 46.07, f: 7) Sverige (samma lag) 46.26. 4x400m f: 6) Sverige (L Martin, E Björkman, J Holmroos, S Persson) 3:39.77 Svenskt juniorrekord.

14-17.7 ERFURT, GER (JEM22) | Resultat
Dag 1
M22 400m h3:
7) Andreas Mokdasi 47.34. Stav Q1: 1=) Jesper Fritz 525, 7=) Gustaf Hultgren 510, -) Johan Carlsson X. Diskus Q1: 7) Christian Ehrenborg 5151.
K22 Slägga Q1: 6) Tracey Andersson 6195, Q2 11) Karin Engström 5665.
Dag 1-2
K22 Sjukamp:
8) Jessica Samuelsson 5.633 (14.22/-0.2 168 1290 24.73/-0.6 595/+0.5 3151 2:15.64).
Dag 2
M22 Höjd Q1:
7) Linus Thörnblad 221, Q2: 12) Joel Spolén 215. Kula Q1: 6) Magnus Lohse 1735. Spjut Q2: 2) Magnus Arvidsson 7286.
K22 800m h1: 6) Charlotte Schönbeck 2:06.74. 100mH h3 (-1.8): 6) Daniela Lincoln Saavedra 13.82.
Dag 3
M22 Stav f:
8) J Fritz 540. 4x400m h1: 6) Sverige (Erik Lundvik, A Mokdasi, Niklas Larsson, Gustav Sewall) 3:10.55.
K22 1500m: 12) Johanna Nilsson 4:25.79. Höjd: 2) Emma Green 192.
Dag 4
M22 Höjd:
10) L Thörnblad 221. Kula: 5) M Lohse 1886. Spjut: 3) M Arvidsson 7615.
K22 Längd: 1) Carolina Klüft 679/+0.8. Slägga f: 10) T Andersson 5976.

13-17.7 MARRAKECH, MAR (UVM) | Resultat
Dag 1
P17 100 h8
(+0.8): 2) Edmund Yeboah 10.64, s3 (-1.5): 5) E Yeboah 10.73. 800m h7: 2) Fredrik Hallinder 1:54.93. Kula Q1: 3) Ulf Ankarling 1872, f: 12) U Ankarling 1807. Spjut Q2: 2=) Mikael Sundler 7279, f: 8) M Sundler 7246.
F17 100m h3 (+1.2): 2) Mariama Sambou 11.83, s1 (+0.2): 5) M Sambou 11.96. Höjd Q1: 4=) Erika Wiklund 174.
Dag 2
P17 800m s2:
8) Fredrik Hallinder 1:53.43.
F17 400mH h3: 2) Frida Persson 60.92. Stav Q1: 7) Emelie Gustafsson 385, Q2: 6) Fanny Berglund 390.
Dag 3
P17 Stav Q1:
9) Jonas Almqvist 470. Diskus Q2: 1) U Ankarling 5828.
F17 400mH f: 7) F Persson 61.41. Höjd: 5) Erika Wiklund 182.
Dag 4
P17 Diskus f:
-) U Ankarling X.
F17 100mH h3 (+2.4): 1) Emilia Rundqvist 13.67w, h4 (+1.4): 4) Erika Persson 13.99, s1 (+1.1): 8) E Persson 13.96, s2 (+0.4): 2) E Rundqvist 13.54. Stav f: 12) F Berglund 365.
Dag 5
F17 100mH f
(+1.1): 4) E Rundqvist 13.51.

30.6-2.7 BRUMUNDDAL, NOR (VNM) | Resultat

18-19.6 NYKÖPING (JNM-UNM mångkamp) | Resultat
M22 Tiokamp: 2) Johnny Ulinder 6.083 (12.10/-3.0 636w/+3.3 (-) 1026 186 50.41 17.74/-1.4 2947 423 3732 4:33.45), - Rasmus Olofsson bröt (11.67/-3.0 659w/+2.2 (-) 1271 180 51.11 16.22/-1.4 3793), -) Joel Thorén 87 bröt (12.35/-3.0 X).
P19 Tiokamp: 2) Jonatan Falk 86 6.646 (12.00/-3.3 721w/+2.8 (-) 1427 177 52.09 15.59/-2.1 3577 373 4774 4:52.13), 4) Samuel Lindén 86 6.533 (12.33/-3.3 645w/+2.3 (636/+1.9) 1447 204 51.81 16.37/-2.1 3271 373 4894 4:52.56), 5) Björn Barrefors 87 6.298 (12.19/-3.3 669/+1.3 1258 180 53.46 15.77/-2.1 3720 383 4553 5:01.33). Utom JNM: Torbjörn Sörman 86 Wedevåg 5.933, Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden bröt.
P17 Tiokamp: 3) Josua Gustafsson 88 6.776 (14.80/-3.4 3870 423 3973 36.55 11.88/-1.8 614w/+3.9 (600/+1.3) 1359 183 2:55.38), 6) Rasmus Carlsson 88 6.024 (17.37/-3.6 3244 433 4544 39.46 12.16/-1.8 604/+1.0 1352 171 3:05.84), -) Olof Hjertman 88 bröt (16.06/-3.4 3691 303). Utom UNM: Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås 6.208.
K22 Sjukamp: 1) Jessica Samuelsson 5.350 (14.50/-2.8 162 1316 25.13/-1.7 541/+1.3 3063 2:14.07), 6) Jennie Hurkmans 4.905 (15.52/-2.8 147 1031 26.67/-1.7 532/+1.5 4454 2:18.04), -) Marie Barenfeld bröt (15.93/-2.8 147 1320). Utom tävlan: Johanna Höglund Upsala 4.495.
F19 Sjukamp: 3) Ellinore Hallin 87 4.737 (15.58/-5.3 159 1236 26.15/-0.9 552w/+2.5 (533/+0.6) 3511 2:46.84), 4) Emelie Arvidsson 87 4.185 (17.50/-5.3 162 899 27.57/-0.2 517w/+2.4 (466/+1.2) 2930 2:30.47), 6) Jenny Davidsson 88 4.036 (18.32/-5.3 147 1150 28.25/-0.2 507w/+2.3 (-) 3062 2:30.48).
F17 Sjukamp: 2) Ellinor Rosenquist 89 5.150 (15.03/-1.6 171 1156 26.12/0.0 565w/+3.1 (563/+1.4) 3204 2:24.22), 4) Josefin Svensson 89 4.580 (15.29/-1.6 153 1167 27.09/0.0 524/+1.3 2721 2:27.24), 7) Petra Andersson 88 4.337 (15.58/-2.5 156 968 27.16/-2.2 510w/+2.9 (499/+0.5) 2849 2:34.50)

21.5 GÖTEBORG/S (Nordic 10000m Challenge) | Resultat

13-15.5 MONTE GORDO, POR (VEM landsväg & terräng) | Resultat

10-13.3 ESKILSTUNA (IVEM) | Resultat
Alla dagarna

4-6.3 MADRID, ESP (IEM) | Resultat
Dag 1
M 60m h1:
7) Daniel Persson 6.88. 800m h2: 3) Mattias Claesson 1:48.62. 3000m h1: 7) Erik Sjöqvist 7:59.71, h2: 6) Henrik Skoog 7:58.82. Stav Q1: 8=) Jesper Fritz 540, Q2: 2) Alhaji Jeng 570. Kula Q: -) Jimmy Nordin X.
K 400m h2: 4) Lena Aruhn 53.61. Höjd Q: 8) Emma Green 192. Stav Q1: 9=) Hanna-Mia Persson 415, 11) Linda Persson 415, Q2: 6) Kirsten Belin 430. Femkamp: 1) Carolina Klüft 4.948 Svenskt inomhusrekord (8.19 193 1329 665 2:13.47).
Dag 2
M 200m h1:
2) Johan Wissman 20.93, s2: 4) J Wissman 21.27. 3000m f: 10) H Skoog 7:58.02. 60mH h1: 2) Robert Kronberg 7.70, h4: 2) Philip Nossmy 7.63. Höjd Q1: 1=) Stefan Holm 230, Q2: 9) Linus Thörnblad 218. Stav f: 8) A Jeng 550.
K 60mH h2: 1) Jenny Kallur 7.92, h3: 1) Susanna Kallur 7.96. Höjd f: 8) E Green 189.
Dag 3
M 60mH s1:
3) P Nossmy 7.66, s2: 3) R Kronberg 7.69, f: 3) R Kronberg 7.65, 4) P Nossmy 7.65. Höjd: 1) S Holm 240.
K 60mH s1: 1) J Kallur 7.93, s2: 1) S Kallur 7.90, f: 1) S Kallur 7.80 Svenskt inomhusrekord, 2) J Kallur 7.99.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2005

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>