Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 7 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska långlopp 2005

31.12 KALMAR (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 VALLENTUNA (Nyårsloppet) | Resultat

31.12 ANDERSTORP (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 OLOFSTRÖM (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 GÖTEBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 NORA (Sylvesterloppet) | Resultat

10.12 SÖDRA SANDBY (Lucialoppet) | Resultat

10.12 ODENSBACKEN (Lucialoppet) | Resultat

10.12 VISBY (Lucialoppet) | Resultat

10.12 ÖSTHAMMAR (Bore Cup 1) | Resultat

10.12 LULEÅ (Skinkloppet) | Resultat

4.12 EKSJÖ (Lucialoppet) | Resultat

26.11 STOCKHOLM (Tömilen/Snöfemman) | Resultat

12.11 JÄMJÖ (Jämjöhalvan) | Resultat
(Oklart om halvmarathonbanan har kontrollmätts av förbundsbanmätare.)

6.11 ÅSTORP (Skanneloppet) | Resultat

5.11 ÖREBRO (Kilsbergsleden) | Resultat

5.11 GÖTEBORG/Skatås (Finalloppet) | Resultat

5.11 UPPSALA (Granebergsvarvet) | Resultat

5.11 STRÖMSUND (Vintermaran/Vattudalsmaran) | Resultat

30.10 SKÖVDE (Billingehusloppet) | Resultat

30.10 BARA (Yddingeloppet) | Resultat

30.10 ÅBY (Höstmilen) | Resultat

23.10 TIDAHOLM (Nya Åsaflåset) | Resultat

23.10 NACKA (Hellas Löpet) | Resultat

22.10 TULLINGE/Lida (Tjur Ruset) | Resultat

22.10 STENSHULT (Stenshultsrundan) | Resultat

16.10 ÖREBRO/Karlslund (Karlslundsloppet) | Resultat

16.10 LÖVHULT (Höglandsloppet) | Resultat

15.10 SÄVEDALEN (Sävedalsloppet) | Resultat

15.10 TIBRO (Tibroloppet) | Resultat

15.10 VÄXJÖ (Växjö Marathon) | Resultat

9.10 STOREBRO (Visans skeppsloppet) | Resultat

9.10 KRAMFORS (DM terräng) | Resultat

9.10 HACKMORA (Hackmora bergslopp) | Resultat

9.10 HÄSSELBY (Hässelbyloppet) | Resultat

9.10 ESLÖV (Eslövsloppet) | Resultat

8.10 UDDEVALLA (USK-loppet) | Resultat

8.10 FALKÖPING (Mössebergslunken) | Resultat

8.10 GÖTEBORG (Göteborg Marathon) | Resultat

8.10 UMEÅ (Umemaran) | Resultat

2.10 VÅRGÅRDA (Vårgårdaruset) | Resultat

2.10 VALBO (Godisterrängen) | Resultat

2.10 TULLINGE (Lilla Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

1.10 BORGHOLM (Sollidenloppet) | Resultat

1.10 SKULTORP (Nya 26:an loppet) | Resultat

1.10 STOCKHOLM (Stockholmsloppet) | Resultat

28.9 ÄRLA (Ärlaterrängen) | Resultat

27.9 VÄNGE (Vängeloppet) | Resultat

23-25.9 LIDINGÖ (Lidingöloppet) | Resultat

20.9 MARKARYD (MFK-stafetten) | Resultat

18.9 SJÖRYD-HEMSJÖ (Järnvägsloppet) | Resultat

18.9 HEMLINGBY (DM terräng) | Resultat

18.9 HELSINGBORG/Pålsjö (Öresundsloppet) | Resultat

18.9 UMEÅ (Umemilen) | Resultat

18.9 SKÖVDE (Hagenloppet) | Resultat

18.9 LJUNGBY (Sunnerboloppet) | Resultat

18.9 SUNDBYBERG (Sundbybergsterrängen) | Resultat

18.9 BROTTBY (Brottbyrundan) | Resultat

17.9 TIERP (John Brobergs minne) | Resultat

17.9 HUDDINGE (Asics jubileumslopp) | Resultat

15.9 MJÖLBY (DM terräng) | Resultat

11.9 EKEBYHOLM (Ekebyholmsklassikern) | Resultat

11.9 VEBERÖD (Veberödsrundan) | Resultat

11.9 SUNDBORN (Träflasklöpet) | Resultat

10.9 MARIESTAD (Mariestad marathon) | Resultat

10.9 STOCKHOLM (S:t Eriksloppet) | Resultat

10.9 NORA (Norasjön runt) | Resultat

10.9 GÖTEBORG (Hisingsrundan) | Resultat

10.9 ÅTVIDABERG (Bysjöloppet) | Resultat

10.9 KARLSTAD (Tjurruset) | Resultat

4.9 JÄRNA (Järnaloppet) | Resultat

4.9 GOTTSUNDA (Gottsundaloppet) | Resultat

4.9 KNUTBY (Kolarmora Marathon) | Resultat

3.9 STOCKHOLM (Bellmanstafetten) | Resultat

3.9 VÄXJÖ (Samarkandsbroloppet) | Resultat

28.8 VÄCKELSÅNG (Väckelsångsloppet) | Resultat

28.8 STOCKHOLM (Tjejmilen) | Resultat

27.8 SKÖLDINGE (Sköldingevarvet) | Resultat

27.8 NYBRO (Glasrikets jubileumslopp) | Resultat

27.8 JÖNKÖPING (Jönköpings stadslopp) | Resultat

27.8 LILLA EDET (Edet runt) | Resultat

27.8 TRELLEBORG (Trelleborgsloppet) | Resultat

27.8 FALUN (Falu marknadslopp) | Resultat

27.8 VALLENTUNA (Vallentuna flås) | Resultat

25.8 VÄSTERÅS (Blodomloppet) | Resultat

24.8 SÖDERKÖPING (Söderköpings stadslopp) | Resultat

24.8 JÖNKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

24.8 SÖDERKÖPING (Söderköpings stadslopp) | Resultat

21.8 LANDSKRONA (Landskrona Marathon) | Resultat

21.8 OSBY (Osby Miniton) | Resultat

20.8 FINSPÅNG (Kraftloppet) | Resultat

20.8 SÖDERTÄLJE (Brolöpet) | Resultat

19.8 OXELÖSUND (Oxelöloppet) | Resultat

13.8 HALMSTAD (Prinsens minne) | Resultat
(Oklart om halvmarathonbanan har kontrollmätts av förbundsbanmätare.)

13.8 GÖTEBORG (EM-loppet) | Resultat

13.8 STOCKHOLM (Midnattsloppet) | Resultat

13.8 NORDINGRÅ (Höga Kusten Marathon) | Resultat

8.8 KATRINEHOLM (KK-joggen) | Resultat

6.8 BROMÖLLA (Bromölla Marathon) | Resultat

30.7 FALKENBERG (Falkenbergs stadslopp) | Resultat

30.7 FALSTERBO (Skanör-Falsterbo runt) | Resultat

30.7 LÖTTORP (Ölands marathon) | Resultat

30.7 MOTALA (Baltzarloppet) | Resultat

23.7 LÖTTORP (Hornsjön runt) | Resultat

23.7 ÖSTERGARN (Östergarn Marathon) | Resultat

15.7 BORGHOLM (Victorialoppet) | Resultat

15.7 TROLLHÄTTAN (Kraftprovet) | Resultat

13.7 ÖSTERSUND-KROKOM (Östersund Half Marathon) | Resultat

13-16.7 ÖSTERSUND-TRONDHEIM, NOR (St Olavsloppet) | Resultat

9.7 VARBERG (Varbergsloppet) | Resultat

7.7 NORRTÄLJE (Roslagsnatta) | Resultat

6.7 HÖRBY (Hörby Marknadslopp) | Resultat

5.7 MOHED (Florsjön Runt) | Resultat

2.7 STRÖMSTAD (Strömstadmilen) | Resultat

2.7 KRISTIANSTAD (Crazy Race) | Resultat

2.7 KRISTIANOPEL (Kustmaran) | Resultat

1.7 TROSA (Trosa stadslopp) | Resultat

18.6 PEPPARHOLM, DEN - MALMÖ (Broloppet) | Resultat

17.6 FLEN (Violloppet) | Resultat

17.6 TIMMERSDALA (Nattaspringet) | Resultat

16.6 ÖREBRO (Blodomloppet) | Resultat

14.6 UPPSALA (Blodomloppet) | Resultat

11.6 SVINESUND (Svinesundloppet) | Resultat
(Oklart om halvmarathonbanan har kontrollmätts av förbundsbanmätare.)

8.6 STOCKHOLM (Blodomloppet) | Resultat

6.6 KVARNTORP (Konst på hög-loppet) | Resultat

5.6 STOCKHOLM (Stockholm Mini Marathon) | Resultat

4.6 STOCKHOLM (Stockholm Marathon) | Resultat

2.6 LINKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

1.6 GÖTEBORG (Blodomloppet) | Resultat

31.5 MALMÖ (Blodomloppet) | Resultat

29.5 NORSBORG (Botkyrkamilen) | Resultat

29.5 BOVALLSTRAND (Granitloppet) | Resultat

28.5 MARKARYD (England runt) | Resultat

28.5 ÄNGELHOLM (Änglamilen) | Resultat

28.5 LULEÅ (Luleå stadsmara) | Resultat

28.5 NÄSHULTA (Näshulta halvmaraton) | Resultat

28.5 NÄSHULTA (Näshultamilen) | Resultat

27.5 KARLSTAD (Miniloppet) | Resultat

27.5 EKSJÖ (Eksjö stadslopp) | Resultat

27.5 AVESTA (Karnevalsloppet) | Resultat

26.5 ÖREBRO (Grabbhalvan) | Resultat

24.5 VÄSTERÅS (Grabbhalvan) | Resultat

23.5 HUDIKSVALL (Blodomloppet) | Resultat

22.5 SKELLEFTEÅ (Tjejloppet) | Resultat

22.5 GÖTEBORG (Lilla GöteborgsVarvet) | Resultat

21.5 BROMMA (Tolvanloppet) | Resultat

21.5 GÖTEBORG (GöteborgsVarvet) | Resultat

19.5 UMEÅ (Blodomloppet) | Resultat

18.5 SUNDSVALL/Töva (DM terräng) | Resultat

18.5 UMEÅ (Gammliaterrängen) | Resultat

15.5 RAMKVILLA (Nya Pingststafetten) | Resultat

15.5 VITTSJÖ (Vittsjön runt) | Resultat

14.5 LULEÅ (Vårlöpet) | Resultat

14.5 LUND (Lundaloppet) | Resultat

14.5 STOCKHOLM (Kungsholmen Halvmarathon) | Resultat

14.5 STOCKHOLM (Dagbladsstafetten) | Resultat

14.5 ÄLVÄNGEN (Älvängenloppet) | Resultat

14.5 LUDVIKA (Ludvika Stadslopp) | Resultat

13.5 HULTSFRED (Strandmilen) | Resultat

12.5 NORRKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat

11.5 BORÅS (Grabbataget/Tösarännet) | Resultat

10.5 JÖNKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat

8.5 LJUNGSBRO-BORENSBERG (Kanallöpet) | Resultat

8.5 SOLLENTUNA (Rösjöloppet) | Resultat

8.5 GÄVLE (Gävle halvmarathon) | Resultat

8.5 HELSINGBORG (Springtime) | Resultat

7.5 VÄRNAMO (Wärnamo kvartsmarathon) | Resultat

7.5 VEDEVÅG (Wedevågsloppet) | Resultat

7.5 ARVIKA (Arvika Maraton) | Resultat

7.5 VÄNNÄS (Vännäs halvmarathon) | Resultat

7.5 ÖSTHAMMAR (Stadsloppet) | Resultat

7.5 KVARNSVEDEN (Spring i benen) | Resultat

7.5 IGGESUND (DM halvmarathon) | Resultat
(Oklart om halvmarathonbanan har kontrollmätts av förbundsbanmätare.)

5.5 OPPEBY (Oppebylöpet) | Resultat

5.5 UPPSALA (Maja Gräddnosloppet) | Resultat

5.5 OTTARSBORG (Ottarsloppet) | Resultat

5.5 VIMMERBY (Vimmerbyloppet - DM halvmarathon) | Resultat
(Oklart om halvmarathonbanan har kontrollmätts av förbundsbanmätare.)

5.5 BRÖSARP (Gullviveloppet) | Resultat

5.5 GENARP (Klintenloppet) | Resultat

3.5 UDDEVALLA (Grabbhalvan) | Resultat

2.5 MALMÖ (Vår Ruset) | Resultat

1.5 VÄXJÖ (Växjöloppet) | Resultat

1.5 DANDERYD (Danderydsloppet) | Resultat

30.4 ÄLTA (Ältasjön Runt) | Resultat

26.4 MORA (DM terräng) | Resultat

24.4 KAXHOLMEN (Landsjön Runt) | Resultat

24.4 KISA (DM terräng) | Resultat

24.4 YSTAD (Nya Ystadterrängen) | Resultat

24.4 HALMSTAD (Galgbergsloppet) | Resultat

24.4 UPPSALA (Slottsstafetten) | Resultat

24.4 HUDDINGE (Kvantumjoggen) | Resultat
10.9 km

24.4 HUDDINGE (Kvantumjoggen) | Resultat
3.4 km

24.4 LILLA EDET (Öresjö Maraton) | Resultat

23.4 KARLSKOGA (DM terräng) | Resultat

23.4 LERUM (Lerumsloppet) | Resultat

23.4 KUNGSBACKA (Kungsbackaloppet) | Resultat
(Oklart om halvmarathonbanan har kontrollmätts av förbundsbanmätare.)

23.4 KUMLA (Kumla stadslopp) | Resultat

23.4 BRÅLANDA (Grananloppet) | Resultat

23.4 LULEÅ (Björkskatarundan) | Resultat

23.4 SOLLENTUNA (Turebergsstafetten) | Resultat

23.4 JAKOBSBERG (Kvarnloppet) | Resultat
10 km

23.4 JAKOBSBERG (Kvarnloppet) | Resultat
5 km

23.4 LIDKÖPING (Lidköpings Stadslopp) | Resultat

23.4 SÄTER (Sätermaran) | Resultat

23.4 SÖDRA SANDBY (Skrylleloppet) | Resultat

21.4 KUNGÄLV (DM terräng) | Resultat

20.4 LAXÅ (DM terräng) | Resultat

20.4 GÄVLE (Gefleortenterrängen 2) | Resultat

17.4 NORRTÄLJE (DM terräng) | Resultat

17.4 STOCKHOLM (DM terräng) | Resultat

17.4 SANDVAD (Vårterrängen) | Resultat

16.4 MALMÖ (Heleneholms Marathon) | Resultat

16.4 HUSKVARNA (DM terräng) | Resultat

16.4 ALINGSÅS (DM terräng) | Resultat

16.4 GÄVLE/Hemlingby (Terrängserien 2) | Resultat

16.4 ESKILSTUNA/Vilsta (VIK-loppet) | Resultat

13.4 ÄRLA (DM terräng) | Resultat

13.4 GÄVLE (Gefleortenterrängen 1) | Resultat

13.4 KLINTEHAMN (Vårterrängen) | Resultat

10.4 BARNAKÄLLA (DM terräng) | Resultat

10.4 TROLLHÄTTAN (TIF-terrängen) | Resultat

9.4 VÄLLINGBY (Vällingby Marathon) | Resultat

9.4 GÖTEBORG/Skatås (Göteborg Cross Country) | Resultat

9.4 ARVIKA (Nike Run Cup 2) | Resultat

6.4 LIDKÖPING (Lidköpingsmästerskapen) | Resultat

6.4 IGGESUND (Långloppsserien) | Resultat

3.4 RIMBO/Rånäs (Brukslunken) | Resultat

3.4 HELSINGBORG/Ramlösa (Ramlösaloppet) | Resultat

2.4 SKÖVDE (Skövde Marathon) | Resultat

2.4 ÖREBRO (Startmilen) | Resultat

2.4 GÄVLE/Hemlingby (Terrängserien 1) | Resultat

2.4 KALMAR/Skälby (Skälbyloppet) | Resultat

28.3 ENHÖRNA (Påsksmällen) | Resultat

28.3 ÅHUS (Äggstraloppet) | Resultat

28.3 HALLARYD (Hallarydsloppet) | Resultat

25.3 BROMÖLLA (Ryssbergsloppet) | Resultat

20.3 KARLSHAMN (Marsloppet) | Resultat

20.3 SUNDBYBERG (Två Sjöar Runt) | Resultat

19.3 LJUNGBY (Annelundsrundan) | Resultat

19.3 LANDSKRONA (Landskrona Cross) | Resultat

12.3 HELSINGBORG (Pålsjö Cross) | Resultat

12.3 ÖSTHAMMAR (Bore Cup 4) | Resultat

12.3 BROMÖLLA (Kvantumloppet) | Resultat

6.3 MALMÖ/Bulltofta (Heleneholms Cross) | Resultat

19.2 ESLÖV (Eslövscrossen) | Resultat

5.2 BÄLINGE (Bore Cup 3) | Resultat

22.1 NORRTÄLJE (Bore Cup 2) | Resultat

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2005

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>