Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 26 februari 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2005

11-12.3 FAYETTEVILLE, AR (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M 5000m:
12) Henrik Ahnström Brittatorp 14:04.59 Svenskt inomhusrekord. Vikt (35 pund): -) Leif Arrhenius 86 Spårvägen X.
K 5000m: 1) Ida Nilsson Högby 15:50.20.
Dag 2
M Kula:
4) Magnus Lohse Mölndal 1949.

11-12.3 BLOOMINGTON, IL (NCAA div 3) | Resultat
Dag 1
K Längd:
14) Doreen Nagawa Ullevi 520.
Dag 2
K Tresteg:
2) D Nagawa 1212.

5.3 SEATTLE, WA | Resultat
M Kula: 2) Mattias Jons Hässelby 15.91. Vikt (35 pund): 1) M Jons 2062.

5.3 POCATELLO, ID | Resultat
M Vikt (35 pund): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2097.
K 60mH: 1) Michelle Railsback Gefle 9.28. Stav: 2=) M Railsback 368.

5-6.3 BOSTON, MA | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 4) Anders Constantin Orient 1895.
Dag 1-2
M Sjukamp:
7) Nils Pettersson IF Göta 4.909 (6.98/55m 662 1335 176 8.33/55mH 440 2:58.00)
Dag 3
M Kula:
16) A Constantin 1484.

5-6.3 ROXBURY, MA | Resultat
Dag 1
K Höjd:
-) Jessica Jansson Heby X.

5.3 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 800m: 20) Jacob Cedertun Hammarby 1:52.47.
K 1 mile: 1) Lisa Haglund Heleneholm 4:58.03.

4-5.3 MARIETTA, OH | Resultat
Dag 1
K Längd:
3) Doreen Nagawa Ullevi 550.
Dag 2
K Tresteg:
1) D Nagawa 1213.

3-5.3 JOHNSON CITY, TN (NAIA) | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
1) Annette Ekberg Lidingö 3.539 (8.48/55mH 154 1129 544 2:32.46).
Dag 2
M 55mH h3:
1) Michael Railsback Gefle 7.88, s1: 4) M Railsback 7.81.
K 55mH h4: 1) A Ekberg 8.62, s1: 4) A Ekberg 8.54.

27-28.2 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 1
M 400m h3:
5) Niclas Hesselgren IK Sisu 50.70.
K 400m h5: 5) Caroline Huldén IF Göta 60.90. 800m h1: 3) Petra Kindlund Falun 2:19.35, h3: 1) C Huldén 2:17.45.
Dag 2
K 800m f:
5) P Kindlund 2:20.03, 6) C Huldén 2:20.17. 1 mile: 2) P Kindlund 5:08.48, 3) Carola Eriksson Rånäs 5:08.63.

26.2 LINCOLN, NE | Resultat
K 55mH h1: 2) Annette Ekberg Lidingö 8.46. f: 2) A Ekberg 8.66. Höjd: 3) A Ekberg 150. Kula: 6) A Ekberg 1107.

26.2 ANDERSON, IN | Resultat
K Längd: 2) Doreen Nagawa Ullevi 520. Tresteg: 1) D Nagawa 1189.

25-26.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 1) Mattias Jons Hässelby 2017.
K Höjd: 6=) Marie Norrman Råby-Rekarne 166, 14) Sofie Lundström Västerås 153. Kula: 13) S Lundström 1251.
Dag 2
M 1 mile:
6) Stefan Malmqvist Hässelby 4:14.65. Kula: 5) M Jons 1572.

25-26.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
K 5000m:
-) Kim Blomkvist Ärla bröt.
Dag 2
K 3000m:
25) K Blomkvist 10:12.46.

25-26.2 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 1
K 800m h1:
1) Johanna Nilsson Högby 2:13.35. 55mH h3: 1) Michelle Railsback Gefle 8.30. Stav: 2) M Railsback 375. Längd: 8) M Railsback 565.
Dag 2
M 3000m:
2) Henrik Ahnström Brittatorp 8:35.42. 5000m: 1) H Ahnström 14:57.94.
K 800m f: 3) J Nilsson 2:13.75. 1 mile: 1) Ida Nilsson Högby 5:02.45, 2) J Nilsson 5:04.19. 3000m: 1) I Nilsson 10:05.81. 5000m: 1) I Nilsson 17:45.05. 55mH A: 4) M Railsback 8.44.

25-26.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
M 1 mile h?:
?) Erik Emilsson Malmö 4:07.83.
Dag 2
M 3000m:
11) E Emilsson 8:14.23.

25-26.2 MOUNT PLEASANT, MI | Resultat
Dag 1
K 5000m:
6) Ebba Stenbäck Söderköping 17:31.62.
Dag 2
K 3000m:
5) E Stenbäck 9:55.36.

24.2 NAMPA, ID | Resultat
K Femkamp: 9) Sofie Lundström Västerås 3.325 (10.33 162 1298 509 2:37.28).

24-26.2 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
Dag 2
M Vikt
(35 pund): 5) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1922, 9) Niklas Arrhenius Spårvägen 1721.
K 800m h2: 3) Lisa Nauclér Täby 2:16.98.
Dag 3
M Kula:
1) Magnus Lohse Mölndal 1921, 2) N Arrhenius 1796, 5) L Arrhenius 1648.
K 800m f: 8) L Nauclér 2:33.92. 1 mile: 7) L Nauclér 5:24.76. 3000m: 23) M Nilsson 11:17.15.

19.2 SIOUX CENTER, IA | Resultat
M 200m D: 2) Michael Railsback Gefle 23.54. 55mH h1: 1) M Railsback 7.78, f: 1) M Railsback 7.70.
K 55mH h1: 2) Annette Ekberg Lidingö 8.51, f: 6) A Ekberg 8.59. Längd: 7) A Ekberg 511.

19.2 GRANVILLE, OH | Resultat
K Längd: 2) Doreen Nagawa Ullevi 507. Tresteg: 1) D Nagawa 1161.

19.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 800m A: 1) Johanna Nilsson Högby 2:17.09.

19.2 KENT, OH | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 3000m: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 9:59.32.

18-19.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
M 60m h4:
6) Rikard Sundelin Huddinge 7.26. 200m h5: 4) R Sundelin 24.06. 400m h1: 1) Johan Hed Mölndal 50.31. 800m h1: 1) Jacob Cedertun Hammarby 1:58.72. 1 mile h2: 2) J Cedertun 4:23.84. Vikt (35 pund): 11) Johan Persson Falun 1366.
K 1 mile h1: 4) Lisa Haglund Heleneholm 5:11.30. Vikt (20 pund): 5) Veronica Karlsson Strömsund 1482.
Dag 2
M 800m f:
3) J Cedertun 1:55.17. 1 mile f: 3) J Cedertun 4:15.83. Kula: 9) J Persson 1541.
K 1 mile f: 4) L Haglund 5:07.68. 3000m A: 6) L Haglund 10:24.79. Kula: 7) V Karlsson 1318.

18.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
K 800m: 4) Caroline Huldén IF Göta 2:19.71.

18.2 NEW YORK, NY | Resultat
M 55mH h1: 2) Nils Pettersson IF Göta 8.35, f: 6) N Pettersson 8.30. Stav: 1) N Pettersson 425. Längd: 5) N Pettersson 668. Kula: 2) Anders Constantin Orient 1476. Vikt (35 pund): 3) A Constantin 1854.
K 55m h1: 2) Jessica Jansson Heby 7.68, f: 5) J Jansson 7.69. Höjd: 3) J Jansson 160. Stav: 3) J Jansson 274. Längd: 6) J Jansson 521. Kula: 6) J Jansson 1208, 10) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 903. Vikt (20 pund): 4) I-M Holmgren 1422.

18.2 BOZEMAN, MT | Resultat
K 800m: 1) Hanna Ahlin Gefle 2:20.80.

17-19.2 CHAPEL HILL, NC | Resultat
Dag 2
K 800m h2:
6) Hanna Bremler Tyresö 2:19.38.

12.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 5000m: 8) Henrik Ahnström Brittatorp 13:52.33. Kula: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1858. Vikt (35 pund): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1974.
K 5000m: 3) Ida Nilsson Högby 15:59.23.

12.2 AKRON, OH | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 5000m: 2) Ebba Stenbäck Söderköping 17:29.45.

12.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 60mH: 5) Eric Nyberg Lidingö 8.97. Stav: 3) E Nyberg 443. Längd: 4) E Nyberg 662.
K 800m: 1) Johanna Nilsson Högby 2:18.41. 1 mile: 1) J Nilsson 5:10.93.

12.2 ADA, OH | Resultat
K Längd: 3) Doreen Nagawa Ullevi 514. Tresteg: 1) D Nagawa 1172.

12.2 UNIVERSITY PARK, PA | Resultat
M Kula: 14) Anders Constantin Orient 1483. Vikt (35 pund): 7) A Constantin 1832.

12.2 UNIVERSITY PARK, PA | Resultat
K 60m h3: 7) Jessica Jansson Heby 8.37. Höjd: 23=) J Jansson 158. Längd: 21) J Jansson 489. Stav: 26) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 958. Vikt (20 pund): 22) I-M Holmgren 1486.

11.2 LINCOLN, NE | Resultat
M 60mH h2: 1) Michael Railsback Gefle 8.35, f: 4) M Railsback 8.41.
K 60mH h2: 2) Annette Ekberg Lidingö 9.41, f: -) A Ekberg bröt. Längd: 7) A Ekberg 521.

11-12.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 2
M 1 mile B:
16) Jacob Cedertun Hammarby 4:14.81, 21) Stefan Malmqvist Hässelby 4:17.05. 3000m B: 2) Erik Emilsson Malmö 8:17.74. Kula: 1) Magnus Lohse Mölndal 1940.
K 1 mile B: 10) Lisa Haglund Heleneholm 5:02.08. 3000m B: 5) Kim Blomkvist Ärla 9:52.65. Höjd: 21=) Marie Norrman Råby-Rekarne 165.

11-12.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 1) Mattias Jons Hässelby 2008.
K 60mH D: 6) Sofie Lundström Västerås 10.57. Kula: 14) S Lundström 1263.
Dag 2
K 800m:
7) Lisa Nauclér Täby 2:15.85. 3000m: 4) Marie Nilsson IF Göta 10:13.13. Höjd: 11=) S Lundström 160.

11-12.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
M 200m T:
2) Niclas Hesselgren IK Sisu 22.74.
Dag 2
M 400m N:
4) N Hesselgren 50.09. 1 mile: 34) Björn Ahlepil Rånäs 4:16.63.

11-12.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
K 1 mile:
21) Carola Eriksson Rånäs 5:03.50. 3000m: 39) Petra Kindlund Falun 10:24.80.

11.2 BOZEMAN, MT | Resultat
K 55m: 12) Michelle Railsback Gefle 7.67. 200m: 7) M Railsback 26.92. 800m: 9) Hanna Ahlin Gefle 2:21.98. 55mH: 9) M Railsback 8.74. Stav: 7) M Railsback 336. Längd: 9) M Railsback 488.

5.2 LUBBOCK, TX | Resultat
M Kula: 8) Johan Persson Falun 1435. Vikt (35 pund): 5) J Persson 1405.
K Kula: 1) Veronica Karlsson Strömsund 1307. Vikt (20 pund): 2) V Karlsson 1490.

5.2 CRETE, NE | Resultat
M 55mH h2: 1) Michael Railsback Gefle 7.79, f: -) M Railsback diskv (tjuvstart). Längd: 10) M Railsback 626.
K 55mH h1: 1) Annette Ekberg Lidingö 8.65, f: 2) A Ekberg 8.42. Längd: 13) A Ekberg 497.

5.2 NORMAN, OK | Resultat
M 1 mile: 3) Jacob Cedertun Hammarby 4:15.63. 3000m: 3) J Cedertun 8:59.34.

5.2 SOUTH BEND, IN | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 1 mile: 13) Hanna Bremler Tyresö 4:59.87, 28) Kim Blomkvist Ärla 5:12.86.

5.2 HOUSTON, TX | Resultat
M 60m h4: 5) Rikard Sundelin Huddinge 7.25. 200m L: 4) R Sundelin 24.66. 400m E: 2) Johan Hed Mölndal 51.91.
K 800m B: 2) Caroline Huldén IF Göta 2:21.78.

5.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 1 mile: 2) Henrik Ahnström Brittatorp 4:16.87.
K 800m A: 4) Lisa Nauclér Täby 2:19.28, B: 1) Johanna Nilsson Högby 2:17.13. 1 mile: 1) Ida Nilsson Högby 5:09.57. 3000m: 3) Marie Nilsson IF Göta 10:42.04.

4-5.2 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 2
M 3000m B:
10) Jonathan Österlund 9:11.04. Kula: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1794, 3) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1634.
K 55m s1: 4) Michelle Railsback Gefle 7.65. 800m B: 5) Hanna Ahlin Gefle 2:24.97. 55mH s1: 2) M Railsback 8.42, f: 3) M Railsback 8.47. Stav: 5) M Railsback 367. Längd: 5) M Railsback 533.

4.2 MOUNT PLEASANT, MI | Resultat
K 1 mile: 3) Ebba Stenbäck Söderköping 5:01.62.

4-5.2 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2033, 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1808.
K 55m h4: 1) Michelle Railsback Gefle 7.46. 55mH h2: 1) M Railsback 8.33.

4.2 CEDARVILLE, OH | Resultat
K Längd: 1) Doreen Nagawa Ullevi 506, Tresteg: 1) D Nagawa 1181.

4-5.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 2) Mattias Jons Hässelby 1996, 4) Staffan Jönsson Hässelby 1876.
K Kula: 9) Sofie Lundström Västerås 1213.
Dag 2
M Kula:
8) S Jönsson 1614, 10) M Jons 1502.
K 60mH C: 4) S Lundström 10.37. Höjd: 9=) S Lundström 157. Längd: 12) S Lundström 501.

4.2 NEW YORK, NY | Resultat
M Kula B: 7) Anders Constantin Orient 1458. Vikt (35 pund): 2) A Constantin 1916.
K Vikt (20 pund): 17=) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 1491.

29.1 LUBBOCK, TX | Resultat
K Höjd: 3=) Marie Norrman Råby-Rekarne 166.

29.1 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: 5) Staffan Jönsson Hässelby 1592, -) Mattias Jons Hässelby X. Vikt (20 pund): 2) M Jons 1925, 3) S Jönsson 1846.
K Femkamp: 9) Sofie Lundström Västerås 3.149 (10.53 161 1230 514 2:45.88).

29.1 KEARNEY, NE | Resultat
M 200m B: 1) Michael Railsback Gefle 23.49. 55mH h1: 1) M Railsback 7.93, f: 1) M Railsback 7.66. Längd: -) M Railsback X.
K 55mH h1: 1) Annette Ekberg Lidingö 8.60, f: 2) A Ekberg 8.62.

29.1 ROXBURY, MA | Resultat
K Längd: 1) Carolina Klüft Växjö 663.

29.1 BEXLEY, OH | Resultat
K Längd: 5) Doreen Nagawa Ullevi 488. Tresteg: 1) D Nagawa 1154.

29-30.1 RIVERDALE & NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1 (Riverdale)
M Vikt
(35 pund): 3) Anders Constantin Orient 1796.
K Femkamp: 6) Jessica Jansson Heby 2.107 (14.2m 170 1136 532 X).
Dag 1-2 (Riverdale & New York)
M Sjukamp:
2) Nils Pettersson IF Göta 4.882 (7.1m 678 1312 - grenresultat dag 2 saknas).
Dag 2 (New York)
M Stav:
3) N Pettersson 435. Kula: 4) A Constantin 1534.
K Stav: 3) J Jansson 275. Kula: 13) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 1048.

29.1 LARAMIE, WY | Resultat
M Kula: 1) Magnus Lohse Mölndal 2003.

29.1 HOUSTON, TX | Resultat
M 60m h4: 8) Rikard Sundelin Huddinge 8.02. 400m H: 1) Johan Hed Mölndal 52.17.

28-29.1 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 3000m. 13) Erik Emilsson Malmö 8:13.37. Kula: 6) Niklas Arrhenius Spårvägen 1726, 7) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1651. Vikt (35 pund): 1) L Arrhenius 1876.
K 1000m: 8) Kim Blomkvist Ärla 3:01.71.

28.1 BOWLING GREEN, OH | Resultat
K 3000m: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 10:02.08.

28.1 POCATELLO, ID | Resultat
K 55m h3: 2) Michelle Railsback Gefle 7.44, A: 5) M Railsback 7.60. 200m A: 6) M Railsback 27.00. 55mH h5: 1) M Railsback 8.50, A: 2) M Railsback 8.36. Stav: 2) M Railsback 353. Längd: 5) M Railsback 536.

28.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
M 800m: 4) Stefan Malmqvist Hässelby 1:58.04. Kula: 10) Johan Persson Falun 1500. Vikt (35 pund): 11) J Persson 1260.
K Längd: 11) Veronica Karlsson Strömsund 537. Vikt (20 pund): 3) V Karlsson 1548.

23.1 CRETE, NE | Resultat
K Femkamp: 7) Annette Ekberg Lidingö 3.125 (8.71/55mH 150 1100 488 2:44.51).

22.1 LINCOLN, NE | Resultat
K 1 mile: 5) Kim Blomkvist Ärla 5:06.95.

22.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS! Överlång bana!
M 1 mile: 5) Henrik Ahnström Brittatorp 4:29.26.
K 3000m: 1) Ida Nilsson Högby 10:14.87.

22.1 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: 3) Niklas Arrhenius Spårvägen 1744, 4) Mattias Jons Hässelby 1633, 5) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1632. Vikt (35 pund): 1) M Jons 2048, 2) L Arrhenius 1938.

22.1 CRETE, NE | Resultat
M 200m B: 1) Michael Railsback Gefle 23.88. 55mH h3: 1) M Railsback 7.79, f: 2) M Railsback 7.74.

22.1 RIVERDALE, NY | Resultat
M 55mH: 6) Nils Pettersson IF Göta 8.2m. Stav: 1) Rajne Svenssohn IF Göta 441, 2) N Pettersson 426. Längd: 6) R Svenssohn 664, 8) N Pettersson 647. Kula: 2) Anders Constantin Orient 1513, 6) R Svenssohn 1341, 9) N Pettersson 1282. Vikt (35 pund): 2) A Constantin 1907.
K 55mH: 3) Jessica Jansson Heby 9.0m. Stav: 3=) J Jansson 276. Kula: 2) J Jansson 1134, 7) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 1019. Vikt (20 pund): 2) I-M Holmgren 1532.

22.1 NORMAN, OK | Resultat
M 800m: 2) Jacob Cedertun Hammarby 1:56.41.
K 3000m: 1) Lisa Haglund Heleneholm 10:08.37. Höjd: 6) Marie Norrman Råby-Rekarne 160.

21-22.1 CARBONDALE, IL | Resultat
Dag 2
M 800m:
6) Niclas Hesselgren IK Sisu 1:59.39.
K 1 mile: 5) Petra Kindlund Falun 5:06.70. 3000m: 5) Carola Eriksson Rånäs 10:23.31.

21-22.1 JOHNSON CITY, TN | Resultat
OBS! Överlång bana!
Dag 2
K 3000m:
6) Hanna Bremler Tyresö 10:14.96.

21-22.1 RENO, NV | Resultat
K Stav D: 2) Michelle Railsback Gefle 360.

21.1 ADA, OH | Resultat
K Längd: 6) Doreen Nagawa Ullevi 481. Tresteg: 1) D Nagawa 1134.

21.1 HOUSTON, TX | Resultat
M 60m h3: 7) Rikard Sundelin Huddinge 7.30, h8: 5) Johan Hed Mölndal 7.23. 200m J: 6) R Sundelin 24.55.

21-22.1 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
Dag 2
M Kula:
1) Magnus Lohse Mölndal 1921.

15.1 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: 3) Mattias Jons Hässelby 1575. Vikt (35 pund): 1) M Jons 1959.
K Höjd: 1) Sofie Lundström Västerås 165. Längd: 7) S Lundström 491. Kula: 2) S Lundström 1271.

15.1 POCATELLO, ID | Resultat
K 55mH h2: 2) Michelle Railsback Gefle 8.65, A: 5) M Railsback 8.56. Stav: 1) M Railsback 350. Längd: 1) M Railsback 563.

15.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
M 60m h8: 5) Rikard Sundelin Huddinge 7.27.
K 400m A: 5) Caroline Huldén IF Göta 63.56. Kula: 5) Veronica Karlsson Strömsund 1272. Vikt (20 pund): 4) V Karlsson 1466.

15.1 HOUSTON, TX | Resultat
M 1 mile: 1) Jacob Cedertun Hammarby 4:19.93.
K 1 mile A: 10) Lisa Haglund Heleneholm 5:11.44.

15.1 WEST POINT, NY | Resultat
M 60mH A: 6) Nils Pettersson IF Göta 8.91. Stav: 2) N Pettersson 435. Längd: 10) N Pettersson 621. Kula: 4) Anders Constantin Orient 1451, 8) N Pettersson 1205. Vikt (35 pund): 1) A Constantin 1890.
K 200m E: 1) Jessica Jansson Heby 27.56. 60mH B: 2) J Jansson 9.72. Höjd: 4) J Jansson 163. Stav: 6) J Jansson 300. Kula: 11) J Jansson 1079, 15) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 942. Vikt (20 pund): 5) I-M Holmgren 1461.

14.1 ADA, OH | Resultat
K Längd: 9) Doreen Nagawa Ullevi 454. Tresteg: 1) D Nagawa 1135.

14-15.1 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 2
M 60mH s2:
4) Michael Railsback Gefle 8.48.

14-15.1 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
M 60mH h5:
3) Michael Railsback Gefle 8.39.

13-14.1 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M Kula:
2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1728, 3) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1688. Vikt (35 pund): 1) L Arrhenius 1935, -) N Arrhenius X.
Dag 2
M 800m B:
4) Peter Gustafsson 86 Ullevi 2:02.88. 3000m: 8) Jonathan Österlund 9:19.06.

7.1 NEW YORK, NY | Resultat
M Stav: 2) Nils Pettersson IF Göta 441. Kula: 2) Anders Constantin Orient 1575.
K Stav: 2) Jessica Jansson Heby 274.

6.1 RIVERDALE, NY | Resultat
M Vikt (35 pund): 3) Anders Constantin Orient 1820.

10-11.12 POCATELLO, ID | Resultat
M 55m B: 1) Michael Railsback Gefle 6.96. 55mH A: 1) M Railsback 8.06. Längd: 4) M Railsback 639.
K 55m A: 4) Michelle Railsback 7.50. 300m A: 5) M Railsback 43.53. 55mH A: 2) M Railsback 8.76. Stav: 2) M Railsback 350. Längd: 3) M Railsback 516.

10.12 NEW YORK, NY | Resultat
M 60mH h: ?) Nils Pettersson IF Göta 8.5m. Stav: 6=) N Pettersson 365.
K 60mH h: ?) Jessica Jansson Heby 9.7m. Stav: 2) J Jansson 274. Kula: 10) J Jansson 1139. Vikt (20 pund): 5) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 1444.

10.12 AMES, IA | Resultat
M Kula: 1) Magnus Lohse Mölndal 1855.

5.12 PRINCETON, NJ | Resultat
K 300m B: 2) Jessica Jansson Heby 42.88. Kula: 11) J Jansson 1111. Vikt (20 pund): 6) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 1422.

5.12 PRINCETON, NJ | Resultat
M Kula: 4) Anders Constantin Orient 1560, Vikt (35 pund): 3) A Constantin 1912.

4.12 JONESBORO, AR | Resultat
M 200m: 19) Niclas Hesselgren IK Sisu 23.13. 400m: 12) N Hesselgren 50.44. Vikt (35 pund): 5) Jonas Hesselgren IK Sisu 1526.
K 1 mile: 1) Petra Kindlund 85 Falun 5:23.07. 3000m: 2) Carola Eriksson Rånäs 10:58.44.

4.12 PROVIDENCE, RI | Resultat
K 1000m: 1) Anna-Marie Allander Tyresö 3:02.08.

30.11-1.12 RIVERDALE, NY | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Nils Pettersson IF Göta 5.015 (6.8m/55m 689 1341 174 7.9m/55mH 450 2:58.0m).
Dag 2
M Kula:
1) Anders Constantin Orient 1577. Vikt (35 pund): 3) A Constantin 1852.
K Höjd: 2) Karin Larsson Garphyttan 153. Vikt 20 pund): 4) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 1468.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2005

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>