Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 7 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2005

31.12 OREM, UT
M Diskus: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 4850 (första tävlingen sedan sommaren 2004, fotskadad i 1½ år).

17.12 CLEARWATER, FL | Resultat
K 10 km landsväg: 1) Maria Ghizzoni IF Göta 35:38.

10.12 TUCSON, AZ | Resultat
K Slägga: 3) Mikaela Johansson Ärla 4521. Spjut: 1) M Johansson 3738. Vikt (20 pund): 2) M Johansson 1495.

21.11 TERRE HAUTE, IN (NCAA terräng) | Resultat
K 6 km terräng: 1) Johanna Nilsson Högby 19:34, 151) Hanna Bremler Tyresö 21:37, 152) Nina Andersson Helsingborg 21:37, 218) Ann Johansson Täby 22:21.

12.11 BLOOMINGTON, IN | Resultat
K 6 km terräng: 17) Ebba Stenbäck Söderköping 21:48.

12.11 BETHLEHEM, PA | Resultat
M 10 km terräng: 56) Oskar Nordenbring Malmö 31:53.

12.11 PROVO, UT | Resultat
K 6 km terräng: 1) Johanna Nilsson Högby 20:40, 60) Ann Johansson Täby 23:26.

12.11 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 6 km terräng: 113) Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 23:52, 119) Linn Modin Kalmarsund 23:56.

12.11 GREENVILLE, NC | Resultat
K 6 km terräng: 46) Hanna Bremler Tyresö 21:37.

12.11 PALO ALTO, CA | Resultat
K 6 km terräng: 99) Lisa Nauclér Täby 22:43.

12.11 IOWA CITY, IA | Resultat
K 6 km terräng: 14) Nina Andersson Helsingborg 21:26, 102) Moa Westman 86 Rånäs 24:03.

12.11 TAMPA, FL | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Maria Ghizzoni IF Göta 17:33.

5.11 DALLAS, TX | Resultat
K 5 km terräng: 1) Lisa Haglund Heleneholm 17:21.

5.11 TAMPA, FL | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Maria Ghizzoni IF Göta 17:50.

31.10 TALLAHASSEE, FL | Resultat
K 6 km terräng: 30) Hanna Bremler Tyresö 20:32.

31.10 NATCHITOCHES, LA | Resultat
M 8 km terräng: 21) Jacob Cedertun Hammarby 26:52.
K 6 km terräng: 8) Caroline Erlingson 86 Ängelholm 22:48.

30.10 FALCON HEIGHTS, MN | Resultat
M 8 km terräng: 78) Oskar Nordenbring Malmö 27:32.

29.10 DEKALB, IL | Resultat
K 5 km terräng: 3) Ebba Stenbäck Söderköping 17:31.

29.10 ROCKWALL, TX | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Lisa Haglund Heleneholm 17:15.

29.10 RIVERDALE, UT | Resultat
K 5 km terräng: 1) Johanna Nilsson Högby 17:29.

29.10 EVANSVILLE, IN | Resultat
K 5 km terräng: 14) Moa Westman 86 Rånäs 17:47.

29.10 BUIES CREEK, NC | Resultat
K 5 km terräng: 18) Linn Modin Kalmarsund 18:49.

29.10 BOWLING GREEN, KY | Resultat
K 5 km terräng: 3) Petra Kindlund Falun 17:55, 8) Therese Forsberg Heby 18:11.

29.10 FORT COLLINS, CO | Resultat
M 8 km terräng: 12) Jacob Gustafsson Ullevi 25:05.
K 6 km terräng: 49) Lisa Nauclér Täby 23:36.

28.10 WACO, TX | Resultat
K 6 km terräng: 13) Nina Andersson Helsingborg 21:18.

28.10 BRONX, NY | Resultat
K 6 km terräng: 86) Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 24:07.

22.10 IRVING, TX | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Lisa Haglund Heleneholm 17:35.

15.10 TERRE HAUTE, IN | Resultat
M 8 km terräng A: 106) Jacob Gustafsson Ullevi 25:07.
K 6 km terräng A: 7) Johanna Nilsson Högby 20:26, 118) Ann Johansson Täby 22:16, B: 65) Hanna Bremler Tyresö 21:45.

15.10 BOWLING GREEN, OH | Resultat
K 5 km terräng: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 17:20.

15.10 STATE COLLEGE, PA | Resultat
M 8.3 km terräng A: 69) Oskar Nordenbring Malmö 26:34.

15.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K 6 km terräng: 18) Nina Andersson Helsingborg 21:17, 29) Lisa Haglund Heleneholm 21:35, 73) Petra Kindlund Falun 22:37, 118) Caroline Erlingson 86 Ängelholm 23:16.

15.10 SUNNYVALE, CA | Resultat
K 5 km terräng: 7) Lisa Nauclér Täby 18:03.

8.10 GRAND PRAIRIE, TX | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Lisa Haglund Heleneholm 17:59.

8.10 SAN MARCOS, TX | Resultat
M 8 km terräng: 3) Thomas Johansson Sävedalen 25:54.

8.10 LAKE BUENA VISTA, FL | Resultat
K 5 km terräng: 17) Linn Modin Kalmarsund 19:02.

8.10 AUBURN, AL | Resultat
K 5 km terräng: 61) Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 18:36.

1.10 ST PETERSBURG, FL | Resultat
K 5 km landsväg: 2) Maria Ghizzoni IF Göta 18:00.

1.10 GRAPEVINE, TX | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Lisa Haglund Heleneholm 18:12.

1.10 DENTON, TX | Resultat
M 8 km terräng: 5) Jacob Cedertun Hammarby 26:53.

1.10 DENTON, TX | Resultat
K 5 km terräng: 22) Caroline Erlingson 86 Ängelholm 20:14.

1.10 BROOKINGS, SD | Resultat
K 5 km terräng: 23) Moa Westman 86 Rånäs 18:56.

1.10 STILLWATER, OK | Resultat
K 5 km terräng A: 17) Nina Andersson Helsingborg 18:54, 27) Kim Blomkvist Ärla 19:28.

1.10 BETHLEHEM, PA | Resultat
M 8 km terräng: 18) Oskar Nordenbring Malmö 24:24.

1.10 SALEM, OR | Resultat
K 5 km terräng: 30) Lisa Nauclér Täby 18:10.

1.10 ALBANY, NY | Resultat
M 5 km landsväg: 1) Birger Ohlsson Råby-Rekarne 15:35.

30.9 SOUTH BEND, IN | Resultat
K 5 km terräng A: 36) Hanna Bremler Tyresö 17:44.

24.9 CARY, NC | Resultat
K 5 km terräng B: 27) Linn Modin Kalmarsund 19:07.

24.9 STATE COLLEGE, PA | Resultat
M 8.3 km terräng: 6) Oskar Nordenbring Malmö 25:56.

24.9 LITTLE ROCK, AR | Resultat
K 5 km terräng: 2) Petra Kindlund Falun 17:59, 4) Therese Forsberg Heby 18:47.

24.9 FALCON HEIGHTS, MN | Resultat
M 8 km terräng A: 55) Jacob Gustafsson Ullevi 25:20.
K 6 km terräng A: 55) Ebba Stenbäck Söderköping 22:20, 102) Kim Blomkvist Ärla 23:00, 121) Nina Andersson Helsingborg 23:09.

24.9 BRONX, NY | Resultat
K 6 km terräng: 98) Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 23:59.

17.9 CHAPEL HILL, NC | Resultat
K 5+ km terräng: 19) Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 20:36.

17.9 TOLEDO, OH | Resultat
K 5 km terräng: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 17:51.

17.9 SAN DIEGO, CA | Resultat
K 5 km terräng: 1) Johanna Nilsson Högby 17:29, 25) Ann Johansson Täby 19:02, 26) Lisa Nauclér Täby 19:02, 32) Elin Wiik Hässelby 19:16, 41) Ida Lindström 86 Täby 19:52.

17.9 CARY, NC | Resultat
K 5 km terräng: 2) Hanna Bremler Tyresö 17:57.

17.9 LOCK HAVEN, PA | Resultat
M 10 km terräng: 5) Oskar Nordenbring Malmö 32:16.

17.9 HOUSTON, TX | Resultat
M 6 km terräng: 9) Thomas Johansson Sävedalen 18:02.

11.9 UNIVERSITY PARK, PA | Resultat
M 8.4 km terräng: 52) Oskar Nordenbring Malmö 27:11.

10.9 OREM, UT | Resultat
M 6.4 km terräng: 16) Jacob Gustafsson Ullevi 21:16.

10.9 ARLINGTON, TX | Resultat
K 3.2? km terräng: 3) Lisa Haglund Heleneholm 11:18, 9) Caroline Erlingson Ängelholm 11:41.

10.9 GERMANTOWN, TN | Resultat
K 4.8 km terräng: 8) Therese Forsberg Heby 17:39, 12) Petra Kindlund Falun 17:52.

9.9 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 5 km terräng: 23) Linn Modin Kalmarsund 18:48.

3.9 MAGNOLIA, AR | Resultat
K 4.8 km terräng: 2) Petra Kindlund Falun 17:18.

3.9 FULLERTON, CA | Resultat
K 5 km terräng: 22) Lisa Nauclér Täby 19:33.

2.9 PROVO, UT | Resultat
M 6.4 km terräng: 12) Jacob Gustafsson Ullevi 20:58.

2.9 IOWA CITY, IA | Resultat
K 3 km terräng: 9) Moa Westman 86 Rånäs 10:55.

31.7 SAN FRANCISCO, CA (San Francisco Marathon) | Resultat
M 5 km landsväg: 1) Daniel Roth Malmö 15:43.

27.6 SAN ANTONIO, TX | Resultat
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1817 (fyra stötar över 18.11).

17-18.6 GREENSBORO, NC | Resultat
Dag 2
F18 400mH B:
7) Josefine Kvist 89 65.28.

11.6 WALTHAM, MA | Resultat
K 3000m (mix): 1) Maria Ghizzoni IF Göta 10:08.24.

8-11.6 SACRAMENTO, CA (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M 3000mH h1:
4) Henrik Ahnström Brittatorp 8:34.89, h2: 5) Erik Emilsson Malmö 8:37.07. Slägga Q: 3) Mattias Jons Hässelby 6587, 22) Anders Constantin Orient 5991. Spjut Q: 5) Gabriel Wallin Södertälje IF 6862.
K Diskus Q: 20) Veronica Karlsson Strömsund 4769.
Dag 2
M Diskus Q:
5) Niklas Arrhenius Spårvägen 5847.
K 1500m h1: 2) Johanna Nilsson Högby 4:17.90.
Dag 3
M 3000mH f:
8) E Emilsson 8:34.80, 11) H Ahnström 8:45.05. Slägga f: 2) M Jons 6887. Spjut f: 1) G Wallin 7876.
Dag 4
M Diskus f:
7) N Arrhenius 5679.
K 1500m f: 2) J Nilsson 4:13.36.

8.6 SOUTH PLAINFIELD, NJ | Resultat
F18 400m B: 6) Josefine Kvist 89 58.53. 400mH B: 2) J Kvist 63.04.

4.6 WALTHAM, MA | Resultat
K 3000m: 4) Maria Ghizzoni IF Göta 9:44.10.

3-4.6 EGG HARBOR, NJ | Resultat
Dag 1
F18 400m A:
5) Josefine Kvist 89 59.75. 400mH A: 5) J Kvist 65.50.
Dag 2
F18 Längd
(vind?): 15) J Kvist 473.

27-28.5 SOUTH PLAINFIELD, NJ | Resultat
Dag 1
F18 400m A:
1) Josefine Kvist 89 56.56. 400mH A: 1) J Kvist 63.25. Längd A (vind?): 3) J Kvist 525.
Dag 2
F18 100mH A h1
(vind?): 1) J Kvist 15.28, f (vind?): 1) J Kvist 15.24.

27-28.5 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 1
M 1500m h1:
9) Stefan Malmqvist Hässelby 3:57.73. Diskus: 7) Johan Persson Falun 5332.
Dag 2
K Diskus:
4) Veronica Karlsson Strömsund 5355.

27-28.5 EUGENE, OR | Resultat
Dag 1
M Diskus:
2) Niklas Arrhenius Spårvägen 5796, 9) Staffan Jönsson Hässelby 5424, 11) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5311. Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7281.
K 1500m h1: 2) Johanna Nilsson Högby 4:27.89.
Dag 2
M 3000mH:
5) Erik Emilsson Malmö 8:42.16, 7) Henrik Ahnström Brittatorp 8:44.19. Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6799, 18) L Arrhenius 5714.
K 1500m f: 2) J Nilsson 4:18.31.

27-28.5 RANDALL'S ISLAND, NY | Resultat
Dag 2
M Slägga:
6) Anders Constantin Orient 6063.

27-28.5 NORMAN, OK | Resultat
Dag 2
K 1500m:
11) Lisa Haglund Heleneholm 4:35.34.

26-28.5 WAVERLY, IA (NCAA div 3) | Resultat
Dag 3
K Tresteg
(vind?): 1) Doreen Nagawa Ullevi 1254.

26-28.5 LOUISVILLE, KY (NAIA) | Resultat
Dag 1
M 110mH h2
(+0.2): 6) Michael Railsback Gefle 15.13.
Dag 1-2
K Sjukamp:
1) Annette Ekberg Lidingö 5.047 (14.72/+1.0 161 1139 26.05/+0.4 532/vind? 3957 2:29.40).
Dag 2
M 110mH s2
(+1.0): 5) M Railsback 14.91. Höjd: 10=) Stefan Grundberg 197.

21.5 BEREA, OH | Resultat
M Höjd: 8) Stefan Grundberg 193.

21.5 ST PAUL, MN | Resultat
K 10000m: 9) Maria Ghizzoni IF Göta 36:18.54.

20.5 SALINAS, CA
M Diskus A: 8) Niklas Arrhenius Spårvägen 6033, B: 10) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5374.

16-18.5 LEVELLAND, TX | Resultat
Dag 2
K Diskus:
9) Mikaela Johansson Ärla 3589.

16-18.5 LEVELLAND, TX | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Mikaela Johansson Ärla 5113, 4) Anna-Karin Larsson Strand 4813.

16-18.5 LEVELLAND, TX | Resultat
Dag 3
K Kula:
4) Mikaela Johansson Ärla 1305.

14.5 MOORPARK, CA | Resultat
F18 100mH h5 (+2.8): -) Jessica Robson 89 Järvsö diskv. Höjd: 11) J Robson 157.

14.5 FREMONT, NE | Resultat
M 110mH (vind?): 1) Michael Railsback Gefle 14.88.
K 100mH (vind?): 4) Annette Ekberg Lidingö 15.08. Höjd: -) A Ekberg X.

14-15.5 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH:
3) Erik Emilsson Malmö 8:43.50.

13-15.5 NEW ORLEANS, LA | Resultat
Dag 2
M 400mH h2:
4) Niclas Hesselgren IK Sisu 53.94.
K 800m h3: 1) Caroline Huldén IF Göta 2:14.75. 3000mH 5) Petra Kindlund Falun 11:30.35.
Dag 3
M 400mH f:
5) N Hesselgren 54.37.
K 800m f: 2) C Huldén 2:12.80. 1500m: 1) Carola Eriksson Rånäs 4:37.47, 5) P Kindlund 4:49.59.

13-14.5 IRVINE, CA | Resultat
Dag 1
M Stav:
12) Eric Nyberg Lidingö 430. Spjut: 4) E Nyberg 5462.
Dag 2
M Höjd:
12) E Nyberg 200.

13-15.5 MANHATTAN, KS | Resultat
Dag 2
K 1500m h2:
7) Kim Blomkvist Ärla 4:41.54.
Dag 3
K 5000m:
26) K Blomkvist 18:02.72.

13-15.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
6) Nils Pettersson IF Göta 6.350 (11.74/vind? 637/-0.5 1299 171 54.08 16.10/+1.4 3646 415 5128 5:03.03).
Dag 2
M Slägga:
2) Anders Constantin Orient 6235.
K Slägga: 22) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 4702.

13.5 SEWARD, NE | Resultat
K Kula: 12) Annette Ekberg Lidingö 1082.

13-14.5 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 1
K 1500m C:
6) Hanna Bremler Tyresö 4:33.49, D: 4) Linn Modin Färjestaden 4:46.58.
Dag 2
K 800m C:
8) H Bremler 2:15.07, E: 5) L Modin 2:18.16.

13-15.5 HUNTSVILLE, TX | Resultat
Dag 1
M Slägga:
11) Johan Persson Falun 4131.
K Slägga: 9) Veronica Karlsson Strömsund 4216.
Dag 2
M 100m h2
(+0.9): 8) Rikard Sundelin Huddinge 12.43. 400m h3: 3) Johan Hed Mölndal 48.75. 800m h2: 1) Jacob Cedertun Hammarby 1:54.34. 1500m h1: 3) J Cedertun 4:00.75. Kula: 15) J Persson 1410.
K 1500m h1: 1) Lisa Haglund Heleneholm 4:48.38. Kula: 10) V Karlsson 1322.
Dag 3
M 800m f:
4) J Cedertun 1:51.28. 1500m f: 3) J Cedertun 3:53.80. Diskus: 6) J Persson 4993.
K 1500m f: 1) L Haglund 4:38.19. 5000m: 5) L Haglund 18:05.85. Diskus: 1) V Karlsson 5048.

12.5 HILLSBOROUGH, NJ | Resultat
F18 200m A (vind?): 4) Josefine Kvist 89 26.08. 100mH h1 (vind?): 1) J Kvist 15.71, f (vind?): 1) J Kvist 15.41. 400mH A: 1) J Kvist 63.42. Längd (vind?): 1) J Kvist 531.

12.5 ABILENE, TX | Resultat
M Kula: 2) Stefan Blomqvist Örgryte 1694, 3) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1624. Diskus: 2) M Brändeborn 5105.

12-13.5 NAPERVILLE, IL | Resultat
Dag 2
K Längd
(vind?): 6) Doreen Nagawa Ullevi 547. Tresteg (vind?): 1) D Nagawa 1196.

11-14.5 FORT COLLINS, CO | Resultat
Dag 4
M Kula:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1718, 7) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1595.
K 800m f: 7) Lisa Nauclér Täby 2:16.96. 1500m: 13) L Nauclér 4:56.82.

11-14.5 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
Dag 4
M 5000m:
1) Henrik Ahnström Brittatorp 15:16.99.
K 800m f: 1) Johanna Nilsson Högby 2:11.65. 1500m: 1) J Nilsson 4:40.73. 100mH f (+0.9): 4) Michelle Railsback Gefle 14.30.

11-12.5 IRVINE, CA | Resultat
M Tiokamp: 5) Eric Nyberg Lidingö 6.330 (11.54/-0.9 647/+1.0 969 195 54.80 16.30/+1.1 3080 425 5306 4:59.68).

11-14.5 TULSA, OK | Resultat
Dag 3
M Kula:
5) Mattias Jons Hässelby 1639, 8) Staffan Jönsson Hässelby 1540. Slägga: 1) M Jons 6526, 4) S Jönsson 5139.
K Höjd: 9=) Sofie Lundström Västerås 160.
Dag 4
M 1500m:
4) Stefan Malmqvist Hässelby 3:54.85. Diskus: 4) S Jönsson 5264. Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7359, 5) M Jons 5735.

11-14.5 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
Dag 3
M 3000mH:
1) Henrik Ahnström Brittatorp 9:20.72.
K 800m h2: 1) Johanna Nilsson Högby 2:16.37, 6) Hanna Ahlin Gefle 2:21.04. 100mH h2 (-1.3): 3) Michelle Railsback 14.82. Stav: 6) M Railsback 367. Längd (vind?): 11) M Railsback 536.

11-14.5 FORT COLLINS, CO | Resultat
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5745, 2) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5560. Slägga: 6) L Arrhenius 5760.
K 800m h2: 4) Lisa Nauclér Täby 2:14.45.

8.5 DURHAM, NC | Resultat
K 800m: 2) Hanna Bremler Tyresö 2:14.62. 1500m: 4) H Bremler 4:36.66.

7.5 UNIVERSITY PARK, PA | Resultat
M 5000m: 3) Oskar Nordenbring Malmö 15:38.15.

7.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 800m A: 6) Erik Emilsson Malmö 1:50.58.
K 800m A: 7) Lisa Nauclér Täby 2:10.32.

7.5 BLAIR, NE | Resultat
M 110mH h2 (vind?): 1) Michael Railsback Gefle 14.68, f (vind?): 1) M Railsback 14.53.
K 200m A (vind?): 5) Annette Ekberg Lidingö 25.98. 100mH h2 (vind?): 1) A Ekberg 14.78, f (vind?): 1) A Ekberg 14.46. Längd (vind?): 3) A Ekberg 556. Spjut: 3) A Ekberg 4028.

7-8.5 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
K 1500m h?:
?) Anna-Marie Allander Tyresö 4:57.33.

7-8.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
M Längd
(vind?): 8) Nils Pettersson IF Göta 640. Slägga: 2) Anders Constantin Orient 6180. Spjut: 3) N Pettersson 5343.
K Längd (vind?): 6) Jessica Jansson Heby 490. Slägga: 2) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 5200. Spjut: 8) J Jansson 3370.
Dag 2
M 110mH A
(vind?): 4) N Pettersson 15.85. Stav: 1) N Pettersson 440. Kula: 2) A Constantin 1535. Diskus: 7) A Constantin 4014.
K 100m A (vind?): 3) J Jansson 12.76. 100mH B (vind?): 3) J Jansson 15.85. 400mH A: 3) J Jansson 67.04. Höjd: 2) J Jansson 163. Stav: 3) J Jansson 290. Kula: 10) J Jansson 991. Diskus: 6) I-M Holmgren 3350, 11) J Jansson 2570.

6.5 IRVINE, CA | Resultat
F18 100mH (vind?): 3) Jessica Robson 89 Järvsö 15.99. Höjd: 1) J Robson 157. Längd (vind?): 10) J Robson 466. Tresteg (vind?): 4) J Robson 1042.

6-7.5 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 2
M 800m A:
2) Jacob Cedertun Hammarby 1:52.83. Diskus: 9) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 4645.

6-7.5 ALLIANCE, OH | Resultat
Dag 1
K Spjut:
13) Doreen Nagawa Ullevi 2806.
Dag 2
K Längd
(vind?): 3) D Nagawa 551. Tresteg (vind?): 1) D Nagawa 1217.

6.5 RUSTON, LA | Resultat
M Kula: 4) Johan Persson Falun 1478.
K Kula: 3) Veronica Karlsson Strömsund 1338.

5.5 HILLSBOROUGH, NJ | Resultat
F18 400m A: 3) Josefine Kvist 89 58.54. 100mH h2 (vind?): 1) J Kvist 16.49, f (vind?): 1) J Kvist 16.05. 400mH A: 1) J Kvist 63.47. Längd (vind?): 2) J Kvist 521.

4.5 OGDEN, UT | Resultat
M 800m: 8) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:54.73.
K Stav: 3) Michelle Railsback Gefle 365.

3-5.5 MESA, AZ | Resultat
Dag 1
M Slägga:
5) Christoffer Sundin Nord-Uppland 4690.
K Slägga: 2) Anna-Karin Larsson Strand 5074, 3) Mikaela Johansson Ärla 4912. Spjut: 2) M Johansson 3594.

3-5.5 MESA, AZ | Resultat
Dag 3
K Kula:
3) Mikaela Johansson Ärla 1313. Diskus: 3) M Johansson 3706.

1.5 PALO ALTO, CA | Resultat
M 3000mH A: 7) Henrik Ahnström Brittatorp 8:42.58. Diskus: -) Staffan Jönsson Hässelby X. Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6698. Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7435.

30.4 MONROE, LA | Resultat
M 800m A: 1) Stefan Malmqvist Hässelby 1:54.69. 1500m: 1) Björn Ahlepil Rånäs 3:58.78. 400mH A: -) Niclas Hesselgren IK Sisu X. Kula: 4) Johan Persson Falun 1524. Diskus: 1) J Persson 5353.
K 3000m: 4) Carola Eriksson Rånäs 10:22.23. 3000mH: 1) Petra Kindlund Falun 11:26.65. Kula: 3) Veronica Karlsson Strömsund 1333. Diskus: 1) V Karlsson 5061.

30.4 HOUSTON, TX | Resultat
M 1500m: 4) Jacob Cedertun Hammarby 3:56.92.
K 1500m: 2) Lisa Haglund Heleneholm 4:37.42.

30.4 LOS ANGELES, CA | Resultat
M 5000m: 2) Erik Emilsson Malmö 14:54.49. 3000mH: 1) E Emilsson 8:54.40.

30.4 IRVINE, CA | Resultat
M 110mH C (-0.6): 3) Eric Nyberg Lidingö 16.36. Stav: 5=) E Nyberg 460. Längd: 15) E Nyberg 671/+0.8.

30.4 IRVINE, CA | Resultat
K 800m A: 5) Lisa Nauclér Täby 2:12.30.

30.4 MISSOULA, MT | Resultat
K 800m: 2) Hanna Ahlin Gefle 2:21.79.

30.4 ATHENS, OH | Resultat
K Längd (vind?): 2) Doreen Nagawa Ullevi 506. Tresteg (vind?): 1) D Nagawa 1168. Spjut: -) D Nagawa X.

29.4 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: 1) Mattias Jons Hässelby 1608. Diskus: 2) Staffan Jönsson Hässelby 5145. Slägga: 1) M Jons 6646, 3) S Jönsson 5100.
K Höjd: 2) Sofie Lundström Västerås 160.

29.4 LINCOLN, NE | Resultat
M 110mH A (vind?): 2) Michael Railsback Gefle 15.02.
K Stav: 1) Michelle Railsback Gefle 380 (OBS: Enl Michelle själv hoppade hon 365 och inte 380 också i denna tävling!)
(Anm: Hon tävlade alltså i Des Moines, Iowa på förmiddagen och i Lincoln, Nebraska på kvällen!)

28.4 DENTON, TX | Resultat
M 800m: 1) Jacob Cedertun Hammarby 1:51.53. Kula: 2) Stefan Blomqvist Örgryte 1688.
K 1500m: 2) Lisa Haglund Heleneholm 4:39.15.

28.4 BEAUMONT, TX | Resultat
M 200m B (+5.6): 3) Johan Hed Mölndal 21.82w.

28-29.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M 400m h1:
5) Peter Gustafsson 86 Ullevi 50.20. Kula: 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1563. Slägga: 1) L Arrhenius 5412. Spjut: 3) Niklas Arrhenius Spårvägen 3646.
Dag 2
M 400m f:
7) P Gustafsson 50.33. Diskus: 1) L Arrhenius 5307.

27-30.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 4
M Slägga B:
9) Anders Constantin Orient 5926.

27-30.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 3
K Stav:
11) Michelle Railsback Gefle 365.

27.4 WILMINGTON, OH | Resultat
K Längd: 2) Doreen Nagawa Ullevi 483/+0.6. Spjut: 3) D Nagawa 2805.

23.4 SALT LAKE CITY, UT | Resultat
M 5 km landsväg: 5) Jonathan Österlund 15:50.

23.4 MISSION VIEJO, CA | Resultat
F18 100mH B (0.0): 3) Jessica Robson 89 Järvsö 16.37. Höjd: 9) J Robson 157. Längd (vind?): 10=) J Robson 485. Tresteg (vind?): 7) J Robson 1063.

23.4 OXFORD, MS | Resultat
M Kula: 6) Johan Persson Falun 1420. Diskus: 2) J Persson 4931. Slägga: 5) J Persson 3903.

23.4 EUGENE, OR | Resultat
M Diskus: 2) Staffan Jönsson Hässelby 5186. Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6945.
K Höjd: 10) Sofie Lundström Västerås 155.

23.4 PULLMAN, WA | Resultat
K 800m: 3) Hanna Ahlin Gefle 2:18.69.

23.4 FORT WORTH, TX | Resultat
M 1500m: 3) Jacob Cedertun Hammarby 4:00.11.

23.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M 1500m: -) Philip Aagaard Spårvägen bröt.

23.4 UNIVERSITY PARK, PA | Resultat
M 5000m: 8) Oskar Nordenbring Malmö 15:27.06.

23.4 CHESTER, PA | Resultat
K 1500m: 12) Anna-Marie Allander Tyresö 4:57.92.

22-23.4 WACO, TX | Resultat
Dag 2
M 400m h5:
1) Johan Hed Mölndal 49.38, f: -) J Hed ej start.

22-23.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 2
M 800m A:
6) Erik Emilsson Malmö 1:52.33. Stav: -) Eric Nyberg Lidingö X.
K 800m B: 3) Lisa Nauclér Täby 2:14.03. 1500m: 6) L Nauclér 4:42.75. 3000m: 3) Marie Nilsson IF Göta 10:09.77. Tresteg: 1) Lydia Saka Österhaninge 1200/+1.1. Kula: 10) Mikaela Johansson Ärla 1275.

22-23.4 CEDARVILLE, OH | Resultat
Dag 2
M Höjd:
2=) Stefan Grundberg 182. Tresteg (vind?): 4) S Grundberg 1315. Spjut: 12) S Grundberg 3474.
(Anm: Nollgradigt, halv storm och snö .....)

22-23.4 NASHVILLE, TN | Resultat
Dag 1
K 1500m:
4) Petra Kindlund Falun 4:35.65, 5) Carola Eriksson Rånäs 4:37.00.
Dag 2
K 800m:
1) Caroline Huldén IF Göta 2:12.64, 6) C Eriksson 2:17.39, 13) P Kindlund 2:20.43.

22-23.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M 800m A:
1) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:55.11. Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5352, 2) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5289.
K 100m h2 (+2.2): 2) Michelle Railsback Gefle 12.42w. 100mH h1 (+0.8): 3) M Railsback 14.52. Längd: 3) M Railsback 558/+0.7.
Dag 2
M 800m:
3) P Gustafsson 1:54.35. Kula: 2) L Arrhenius 1575. Slägga: -) L Arrhenius X.
K 100m f (0.0): 9) M Railsback 12.68. 100mH f (-0.9): 4) M Railsback 14.53. Stav: 8) M Railsback 365.

22-23.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 1
M Slägga:
13) Christoffer Sundin Nord-Uppland 4772.
K Slägga: 18) Anna-Karin Larsson Strand 4731, 19) Mikaela Johansson Ärla 4697.

22-23.4 CRETE, NE | Resultat
M 110mH h1 (vind?): 1) Michael Railsback Gefle 15.28, f (vind?): 1) M Railsback 14.91.

22-23.4 CRETE, NE | Resultat
K Sjukamp (vindar?): 1) Annette Ekberg Lidingö 4.668 (14.91 147 1105 26.35 540 3741 2:40.05).

21-23.4 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 2
K 800m h2:
5) Hanna Bremler Tyresö 2:13.80.

16.4 BOZEMAN, MT | Resultat
K 800m: 2) Hanna Ahlin Gefle 2:21.47.

16.4 BERKELEY, CA | Resultat
M Kula: 5) Mattias Jons Hässelby 1592. Diskus: 1) Staffan Jönsson Hässelby 5515. Slägga: 1) M Jons 6688. Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7574.
K Höjd: 5) Sofie Lundström Västerås 160.

16.4 LOGAN, UT | Resultat
K 100m A (+1.2): 7) Michelle Railsback Gefle 12.83. 100mH B (+1.2): 1) M Railsback 15.15. Stav: 6=) M Railsback 350. Längd: 6) M Railsback 525/-0.2.

16.4 LONG BEACH, CA | Resultat
K 800m: 26) Lisa Haglund Heleneholm 2:16.86. 1500m: 18) Kim Blomkvist Ärla 4:42.43.

16.4 DELAWARE, OH | Resultat
K Längd (vind?): 3) Doreen Nagawa Ullevi 538. Tresteg (vind?): 1) D Nagawa 1157.

16.4 TEMPE, AZ | Resultat
K Kula: 10) Mikaela Johansson Ärla 1286. Slägga: 8) M Johansson 4950.

16.4 NORMAN, OK | Resultat
M 800m: 9) Jacob Cedertun Hammarby 1:53.15.

16.4 NACOGDOCHES, TX | Resultat
M Kula: 6) Johan Persson Falun 1422. Diskus: 5) J Persson 5013. Slägga: 4) J Persson 4236.
K Kula: 3) Veronica Karlsson Strömsund 1370. Diskus: 2) V Karlsson 4512. Slägga: 2) V Karlsson 4511.

16.4 WICHITA, KS | Resultat
K Höjd: -) Annette Ekberg Lidingö X. Längd: 10) A Ekberg 509/+0.3.

15-17.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
M 5000m A:
17) Henrik Ahnström Brittatorp 13:50.37. 3000mH A: 6) Erik Emilsson Malmö 8:40.40.
K 800m E: 1) Lisa Nauclér Täby 2:11.46. 1500m A: 1) Johanna Nilsson Högby 4:18.60, E: 1) Lisa Haglund Heleneholm 4:36.22. 5000m A: 2) Ida Nilsson Högby 15:39.45, B: -) Kim Blomkvist Ärla bröt. 3000mH B: 6) Marie Nilsson IF Göta 10:51.37.

15-16.4 NASHVILLE, TN | Resultat
Dag 1
K 10000m:
-) Lovisa Backemar bröt.

15.4 LINCOLN, NE | Resultat
M 110mH (vind?): 1) Michael Railsback Gefle 15.36.

15-16.4 NEVILLE ISLAND, PA | Resultat
Dag 1
M Höjd:
2) Stefan Grundberg 193.
Dag 2
M Tresteg
(vind?): 7) S Grundberg 1325.

15-16.4 QUEENS, NY | Resultat
M Kula: 4) Anders Constantin Orient 1435. Diskus: 8) A Constantin 3836. Slägga: 1) A Constantin 6207.
K 400mH B: 1) Jessica Jansson Heby 66.00. Längd: 19) J Jansson 454. Kula: 7) J Jansson 1186. Diskus: 11) Ida-Maria Holmgren Kykrhult 3502, 16) J Jansson 2975. Slägga: 5) I-M Holmgren 4978. Spjut: 3) J Jansson 3629.

15-16.4 NASHVILLE, TN | Resultat
Dag 2
K 800m A:
7) Linn Modin Färjestaden 2:15.89.

14-16.4 SAN ANGELO, TX | Resultat
Dag 3
M Kula:
4) Stefan Blomqvist Örgryte 1708.

13-14.4 AZUSA, CA | Resultat
M Tiokamp B: 7) Eric Nyberg Lidingö 6.244 (11.74/-1.6 656/vind? 1070 192 55.90 16.87/+0.4 3143 455 4618 4:58.19).

13.4 NEW ORLEANS, LA | Resultat
K 800m: 1) Caroline Huldén IF Göta 2:13.75.

9.4 SEWARD, NE | Resultat
K 100mH h1 (+2.8): 1) Annette Ekberg Lidingö 15.05w, f (+3.8): 1) A Ekberg 14.77w. Längd (vind?): 7) A Ekberg 520. Kula: 9) A Ekberg 1162.

9.4 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: 2) Mattias Jons Hässelby 1569. Diskus: 1) Staffan Jönsson Hässelby 5521, 5) M Jons 4011. Slägga: 1) M Jons 6541. Spjut: 3) M Jons 5340.
K Höjd: 2) Sofie Lundström Västerås 156.

9.4 KNOXVILLE, TN | Resultat
M 3000m: 15) Oskar Nordenbring Malmö 8:51.84.

9.4 LITTLE ROCK, AR | Resultat
K 15 km landsväg: 1) Therese Forsberg Heby 59:42.

9.4 OXFORD, MS | Resultat
M 1500m A: 2) Björn Ahlepil Rånäs 3:54.57. 400mH B: 4) Niclas Hesselgren Sisu 54.11.
K 800m A: 8) Petra Kindlund Falun 2:16.81. 1500m A: 3) Carola Eriksson Rånäs 4:38.98.

9.4 OGDEN, UT | Resultat
M 800m: 12) Peter Gustafsson 86 Ullevi 2:00.50.
K 200m B (-0.8): 3) Michelle Railsback Gefle 26.50. 100mH A (+3.2): 6) M Railsback 15.18w. Stav: 4=) M Railsback 347.

9.4 AZUSA, CA | Resultat
K 800m: 1) Lisa Nauclér Täby 2:11.88, 16) Marie Nilsson IF Göta 2:25.41. 1500m: 2) L Nauclér 4:35.32, 4) M Nilsson 4:41.37.

8-9.4 DURHAM, NC | Resultat
K 5000m: 67) Lovisa Backemar 18:49.02.

8.4 FULLERTON, CA | Resultat
M 400m: 2) Gustav Lindström Lund 51.40.

8.4 CHENEY, WA | Resultat
K 800m: 4) Hanna Ahlin Gefle 2:19.35.

8-9.4 PRINCETON, NJ | Resultat
M 100m E (+2.2): 5) Nils Pettersson IF Göta 11.94w. Stav: 10=) N Pettersson 410. Längd (vind?): 21) N Pettersson 625. Kula: 9) Anders Constantin Orient 1465. Slägga: 3) A Constantin 6002.

8-9.4 PRINCETON, NJ | Resultat
K 100m E (0.0): 3) Jessica Jansson Heby 13.34. 800m: 8) Hanna Bremler Tyresö 2:15.43. 100mH F (+1.5): 2) J Jansson 16.61. 400mH B: 5) J Jansson 67.37. Kula: 14) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 918. Diskus: 14) I-M Holmgren 3255. Slägga: 6) I-M Holmgren 4653. Spjut: 11) J Jansson 3411.

8.4 DELAWARE, OH | Resultat
K Längd (vind?): 5) Doreen Nagawa Ullevi 530. Tresteg (vind?): 1) D Nagawa 1168.

8-9.4 ARCADIA, CA | Resultat
Dag 2
F18 Höjd B:
2) Jessica Robson 89 Järvsö 162.

8.4 PHOENIX, AZ | Resultat
K Kula: 1) Mikaela Johansson Ärla 1314. Diskus: 1) M Johansson 3954. Slägga: 1) M Johansson 5066, 2) Anna-Karin Larsson Strand 4496. Spjut: 1) M Johansson 3190.

8.4 BEAVER FALLS, PA | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Grundberg 203.

7-9.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 3
M 1 mile:
9) Erik Emilsson Malmö 4:06.10. Diskus: 6) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5581, 7) Niklas Arrhenius Spårvägen 5578.

7-9.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 1
M Slägga:
4) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5564.

7-9.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 2
M Diskus:
2) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5276.

6.4 BEAVER FALLS, PA | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Grundberg 195. Kula: 2) S Grundberg 1061. Spjut: 3) S Grundberg 4170.

6-9.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1
K 1500m:
2) Lisa Haglund Heleneholm 4:37.71.
Dag 3
M 1500m:
4) Stefan Malmqvist Hässelby 3:49.01. Diskus B: 13) Johan Persson Falun 4953.
K Diskus B: 2) Veronica Karlsson Strömsund 4928.

4.4 ADA, OH | Resultat
K Längd (vind?): 2) Doreen Nagawa Ullevi 508. Tresteg (vind?): 1) D Nagawa 1137.

2.4 ATLANTA, GA | Resultat
K 800m: 9) Hanna Bremler Tyresö 2:14.08.

2.4 LYNCHBURG, VA | Resultat
K 800m F: 1) Lovisa Backemar 2:37.32. 1500m: 17) L Backemar 5:08.12.

2.4 STARKVILLE, MS | Resultat
M 800m A: 4) Stefan Malmqvist Hässelby 1:53.77.

2.4 MISSOULA, MT | Resultat
K 1500m: 6) Hanna Ahlin Gefle 5:09.02. 100mH A (+2.6): 4) Michelle Railsback Gefle 15.56w. Stav: 8) M Railsback 322. Längd: 7) M Railsback 508/+1.6.

2.4 BLAIR, NE | Resultat
M 200m B (vind?): 4) Michael Railsback Gefle 24.20. 110mH h1 (vind?): 2) M Railsback 14.68, f (vind?): 1) M Railsback 14.79.

2.4 ARLINGTON, TX | Resultat
M 800m A: 4) Jacob Cedertun Hammarby 1:51.41.

2.4 GREELEY, CO | Resultat
K 100mH A (+0.4): 3) Annette Ekberg Lidingö 15.06. Längd: 5) A Ekberg 553/+0.7. Spjut: 4) A Ekberg 3617.

2.4 NORTHRIDGE, CA | Resultat
M 800m A: 4) Henrik Ahnström Brittatorp 1:54.27. 1500m: 1) H Ahnström 3:52.03.
K 800m A: 1) Johanna Nilsson Högby 2:10.84. 1500m: 1) J Nilsson 4:29.99, 2) Lisa Nauclér Täby 4:37.94, 3) Marie Nilsson IF Göta 4:39.83. 3000m: 2) M Nilsson 10:25.56.

2.4 LONG BEACH, CA | Resultat
M Längd (vind?): 9) Eric Nyberg Lidingö 663. Spjut: 4) E Nyberg 5069.

2.4 HUNTINGTON BEACH, CA | Resultat
F18 Höjd: 1) Jessica Robson 89 Järvsö 157. Längd: 2) J Robson 506/0.0. Tresteg: 3) J Robson 1054/+1.9.

2.4 UNIVERSITY PARK, PA | Resultat
M 1500m: 10) Oskar Nordenbring Malmö 4:04.17. 3000m: 18) O Nordenbring 8:57.63.

2.4 PITTSBURGH, PA | Resultat
M Höjd: 2) Stefan Grundberg 193. Tresteg (vind?): 11) S Grundberg 1261. Spjut: 19) S Grundberg 4108.

2.4 LA JOLLA, CA | Resultat
M Spjut: 1) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6658.

1-2.4 TAMPA, FL | Resultat
Dag 2
K 800m:
12) Linn Modin Färjestaden 2:18.95. 1500m: 6) L Modin 4:46.67.

1.4 COOLIDGE, AZ | Resultat
M Kula: 2) Christoffer Sundin Nord-Uppland 1100. Slägga: 3) C Sundin 4900. Spjut: 3) C Sundin 4688.
K Kula: 2) Mikaela Johansson Ärla 1283, 3) Anna-Karin Larsson Strand 982. Diskus: 2) M Johansson 4052. Slägga: 2) M Johansson 4912, 3) A-K Larsson 4788. Spjut: 1) M Johansson 3522.

1.4 PROVO, UT | Resultat
M 800m B: 5) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:55.57. 5000m: 9) Jonathan Österlund 15:51.78. Diskus: 1) Staffan Jönsson Hässelby 5467, 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 5344, 3) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5292. Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6586, 6) L Arrhenius 5581.
K Höjd: 11) Sofie Lundström Västerås 158.

1-2.4 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
M 100m F
(-1.3): -) Rikard Sundelin Huddinge bröt. 200m F (-0.2): 4) Johan Hed Mölndal 22.68. 400m C: 5) J Hed 49.27.

26.3 WACO, TX | Resultat
M 800m A: 2) Jacob Cedertun Hammarby 1:55.40.
K 800m: 4) Lisa Haglund Heleneholm 2:16.91.

26.3 TULSA, OK | Resultat
M 1500m: 10) Björn Ahlepil Rånäs 4:04.50. 400mH A: 5) Niclas Hesselgren IK Sisu 55.03.
K 1500m: 6) Carola Eriksson Rånäs 4:45.05, 17) Petra Kindlund Falun 4:58.53.

26.3 TEMPE, AZ | Resultat
M Diskus: 4) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5361. Slägga: 4) L Arrhenius 6023.

26.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
M Diskus: 3) Magnus Lohse Mölndal 5117. Slägga: 4) M Lohse 5080.

26.3 IRVINE, CA | Resultat
M 100m B (+1.2): 6) Eric Nyberg Lidingö 11.71. Höjd: 7=) E Nyberg 200. Stav: 6=) E Nyberg 445. Längd: 7) E Nyberg 674/+1.2. Spjut: 2) E Nyberg 5638.

26.3 CLARION, PA | Resultat
M Höjd: 2) Stefan Grundberg 195. Tresteg (vind?): 7) S Grundberg 1248.

26.3 HUNTINGTON BEACH, CA | Resultat
F18 100mH B (+1.5): 1) Jessica Robson 89 Järvsö 16.62. Höjd: 3=) J Robson 157. Tresteg (vind?): 3) J Robson 1054.

26.3 PROVO, UT | Resultat
M 5 km landsväg: 3) Jonathan Österlund 15:11.

25-26.3 WEST POINT, NY | Resultat
Dag 1
M Kula:
2) Anders Constantin Orient 1507, 9) Nils Pettersson IF Göta 1254. Diskus: 4) N Pettersson 3997. Spjut: 16) N Pettersson 4796.
K 400mH B: 1) Jessica Jansson Heby 67.29. Diskus: 6) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 3359. Slägga: 5) I-M Holmgren 5091. Spjut: 4) J Jansson 3316.

25.3 GLENDALE, AZ | Resultat
M Slägga: 5) Christoffer Sundin Nord-Uppland 4767.
K Kula: 2) Mikaela Johansson Ärla 1224. Diskus: 3) M Johansson 3796. Slägga: 2) M Johansson 4955.

25-26.3 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH A:
4) Erik Emilsson Malmö 8:46.65.
K 5000m B: 22) Kim Blomkvist Ärla 17:03.25.

25-26.3 WINSTON-SALEM, NC | Resultat
Dag 2
K 3000m:
5) Lovisa Backemar 11:09.52.

24-26.3 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 3
M 1500m:
5) Stefan Malmqvist Hässelby 3:47.99. Diskus: 4) Johan Persson Falun 4956.
K 1500m: 11) Caroline Huldén IF Göta 4:49.97. Kula: 4) Veronica Karlsson Strömsund 1338. Diskus: 3) V Karlsson 4682. Slägga: 3) V Karlsson 4771.

24-26.3 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 2
M 100m h7
(+1.2): 6) Rikard Sundelin Huddinge 11.34.

23-26.3 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 2
K 1500m:
15) Lisa Nauclér Täby 4:38.76, 23) Linn Modin Färjestaden 4:46.08. 5000m: 5) Maria Ghizzoni IF Göta 17:27.81, 8) Marie Nilsson IF Göta 17:40.97.

19.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
M 800m A: 1) Stefan Malmqvist Hässelby 1:55.07. Kula: -) Johan Persson Falun X. Diskus: 2) J Persson 5170.
K 1500m: 3) Caroline Huldén IF Göta 4:55.57. Kula: 5) Veronica Karlsson Strömsund 1287. Diskus: 1) V Karlsson 4872.

19.3 WINSTON-SALEM, NC | Resultat
K 800m A: 1) Hanna Bremler Tyresö 2:16.12.

19.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
K 800m: 4) Lisa Nauclér Täby 2:14.39. 1500m: 2) L Nauclér 4:39.44, 3) Marie Nilsson IF Göta 4:40.88. 3000m: 2) M Nilsson 9:59.65.

18-19.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
M 100m C
(0.0): 4) Nils Pettersson IF Göta 11.83. 110mH C (+0.7): 7) N Pettersson 16.35. Diskus B: 9) N Pettersson 3936, 16) Anders Constantin Orient 3078.
K 100m B (+1.6): 6) Jessica Jansson Heby 13.11. 200m D (0.0): 6) J Jansson 27.31. Diskus: 14) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 3447, 15) J Jansson 2871.

18-19.3 NORTHRIDGE, CA | Resultat
Dag 2
K 100m B
(+1.3): 1) Michelle Railsback Gefle 12.52. 100mH A (+1.7): 6) M Railsback 15.59. Stav A: 4=) M Railsback 340.

18-19.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
M Längd:
13) Nils Pettersson IF Göta 633/+0.8. Kula: 11) Anders Constantin Orient 1554, 17) N Pettersson 1383. Slägga: 6) A Constantin 5971. Spjut: 16) N Pettersson 4894.
K Längd: 9) Jessica Jansson Heby 471/0.0. Kula: 11) J Jansson 1097, 12) Ida-Maria Holmgren Kyrkhult 939. Slägga: 8) I-M Holmgren 4906. Spjut: 15) J Jansson 2958, 17) I-M Holmgren 2137.

18-19.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1
M 800m:
14) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:56.91.
K Kula: 9=) Mikaela Johansson Ärla 1323. Slägga: 6) M Johansson 5024, 9) Anna-Karin Larsson Strand 4805. Spjut: 20) M Johansson 3328.
Dag 2
M Slägga:
9) Christoffer Sundin Nord-Uppland 4611.
K Diskus: 15) M Johansson 3678.

18-19.3 HOUSTON, TX | Resultat
M 100m h1 (-3.1): 7) Rikard Sundelin Huddinge 11.49.

18-19.3 WILMINGTON, NC | Resultat
Dag 1
K 5000m:
11) Lovisa Backemar 19:24.9m.

17-19.3 CORAL GABLES, FL | Resultat
Dag 3
M 1500m:
15) Mikael Bergbrant Sävedalen 4:09.55.
K 1500m: 16) Linn Modin Färjestaden 4:51.08. 3000m: 8) L Modin 10:39.06.

16-17.3 NORTHRIDGE, CA | Resultat
Dag 1
K 200m B
(-1.5): 6) Michelle Railsback Gefle 27.05. 100mH (-1.1): 1) M Railsback 16.10. Stav: 5=) M Railsback 350.
Dag 1-2
M Tiokamp B:
1) Eric Nyberg Lidingö 6.410 (grenresultat saknas).

12.3 HATTIESBURG, MS | Resultat
M Kula: 1) Johan Persson Falun 1398. Diskus: -) J Persson X. Slägga: 4) J Persson 4100.
K Diskus: 1) Veronica Karlsson Strömsund 4621. Slägga: 1) V Karlsson 4665.

12.3 NEW ORLEANS, LA | Resultat
K 800m: 1) Caroline Huldén IF Göta 2:16.19.

12.3 COOLIDGE, AZ | Resultat
M Slägga: 3) Christoffer Sundin Nord-Uppland 5088.
K Kula: 2) Mikaela Johansson Ärla 1301. Diskus: 3) M Johansson 3740. Slägga: 2) M Johansson 5028, 3) Anna-Karin Larsson Strand 4802. Spjut: 2) M Johansson 3244.

12.3 IRVINE, CA | Resultat
F17 100mH A (vind?): 1) Jessica Robson 89 Järvsö 16.99. Höjd: 1) J Robson 157. Tresteg (vind?): 1) J Robson 1012.

12.3 LA JOLLA, CA | Resultat
K 800m A: 2) Lisa Nauclér Täby 2:11.29, B: 1) Marie Nilsson IF Göta 2:20.35. 1500m: 1) L Nauclér 4:37.19, 3) M Nilsson 4:38.95.

12.3 CONWAY, SC | Resultat
K 5000m: 14) Lovisa Backemar 20:20.96.

11.3 HUNTSVILLE, TX | Resultat
M 100m (vind?): 18) Rikard Sundelin Huddinge 11.15. 200m (vind?): 9) Johan Hed Mölndal 22.50.

11-12.3 LAKE BUENA VISTA, FL | Resultat
Dag 1
K 3000m:
5) Linn Modin Färjestaden 11:02.63.

5.3 ORLANDO, FL | Resultat
K 1500m: 5) Linn Modin Färjestaden 4:53.41.

5.3 WESTWOOD, CA | Resultat
M 3000m: 2) Erik Emilsson Malmö 8:15.02.

5.3 IRVINE, CA | Resultat
M 110mH B (0.0): 3) Eric Nyberg Lidingö 16.67. Stav: 3) E Nyberg 445, Längd: 8) E Nyberg 641/+1.6. Spjut: 6) E Nyberg 5120.

5.3 RANCHO SANTA MARGARITA, CA | Resultat
F18 100mH A (+0.9): 3) Jessica Robson 89 Järvsö 17.15. Höjd: 2) J Robson 162. Tresteg (vind?): 3) J Robson 1006.

5.3 TUCSON, AZ | Resultat
M Slägga: 5) Christoffer Sundin Nord-Uppland 4797.
K Slägga: 1) Mikaela Johansson Ärla 5180, 4) Anna-Karin Larsson Strand 4722.

26.2 CLAREMONT, CA | Resultat
M 110mH A (+1.4): 7) Eric Nyberg Lidingö 16.33. Stav: 4=) E Nyberg 440. Kula: 20) E Nyberg 1003. Diskus: 15) E Nyberg 3536. Spjut: 7) E Nyberg 5157.

26.2 GLENDALE, AZ | Resultat
M Kula: 5) Christoffer Sundin Nord-Uppland 1327. Slägga: 3) C Sundin 4757. Spjut: 6) C Sundin 4458.
K Kula: 1) Mikaela Johansson Ärla 1317. Diskus: 2) M Johansson 3731. Slägga: 1) M Johansson 5090, 2) Anna-Karin Larsson Strand 4529. Spjut: 1) M Johansson 3388.

19.2 SANTA BARBARA, CA | Resultat
M 400m: 2) Gustav Lindström Lund 49.93.

12.2 PHOENIX, AZ | Resultat
M Vikt (35 pund): 2) Christoffer Sundin Nord-Uppland 1361.
K Diskus: 3) Mikaela Johansson Ärla 3725. Vikt (20 pund): 2) M Johansson 1388.

5.2 CLERMONT, FL | Resultat
K 800m: 1) Linn Modin Färjestaden 2:21.66. 3000m: 1) L Modin 10:30.11.

5.2 TAMPA, FL | Resultat
15 km landsväg: 2) Maria Ghizzoni IF Göta 55:16.

29.1 HUNTINGTON BEACH, CA | Resultat
K Höjd: 2) Jessica Robson 89 Järvsö 157.

22.1 CLERMONT, FL | Resultat
K 1 mile: 1) Linn Modin Färjestaden 5:27.89.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2005

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>