Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 5 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2005

28.3 BATH, GBR | Resultat
P16 Stav: ?) Robert Warensjö 90 361.

13.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
Flickor.

13.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
Pojkar.

12.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
Flickor.

12.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
Pojkar.

11-12.3 BAD OEYNHAUSEN, GER
Dag 1
K Stav:
5) Hanna-Mia Persson Kalmar 420.

26-27.2 MALMÖ (Danska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 200m h10:
1) Johan Engberg IF Göta 21.35, A: 1) J Engberg 21.41. Stav: 1=) Alexander Igelström Ullevi 480, 7) Reine Eklund Örgryte 420.
K 200m B: 1) Elin Assenova Wahlström 88 Malmö 26.77. 3000m: 3) Annika Gerner Spårvägen 9:55.68.
Dag 2
M 60m h2:
2) Fredrik Sturesson Helsingborg 7.15, h5: 1) Daniel Persson Malmö 6.88, A: 1) D Persson 6.76, B: 3) F Sturesson 7.21. 1500m A: 6) Göran Olofsson Malmö 3:59.76. Höjd: 1) Stefan Holm Kil 232, 3) Andreas L Nilsson Finish 199, 5) Daniel Jarl Lund 196.
K Stav: 1) Kirsten Belin Kvarnsveden 420, 2) Hanna-Mia Persson Kalmar 410, 5) Thora Bjartmarz 88 Malmö 340, 6) Maria Mossberg Malmö 340, 7) Linnea Weding-Holmgren Ullevi 330,.

26-27.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
Dag 1
P16 Stav:
11) Robert Warensjö 90 340.

25.2 CHEMNITZ, GER | Resultat
M 200m A: 2) Johan Wissman Helsingborg 21.14. 3000m: 3) Erik Sjöqvist Enhörna 7:57.34, 6) Henrik Skoog Spårvägen 7:58.19 (ledde 2000m på 5:22.7).

24.2 MADRID, ESP | Resultat
M 400m A: 6) Andreas Mokdasi Hässelby 48.14. M 60mH h1: 2) Robert Kronberg Kville 7.62, f: 2) R Kronberg 7.62.

19-20.2 MADRID, ESP (Spanska mästerskapen) | Resultat
M Höjd: 9=) Ola Carlsson Örgryte 205.

20.2 TALLINN, EST | Resultat
M 60m: 5) Per Strandquist 87 Malmö 6.89. 60mH: 3) Philip Nossmy Malmö 7.66. Kula: 2) Jimmy Nordin Gefle 1950.
K 60mH: 1) Susanna Kallur Falun 7.90, 3) Jenny Kallur Falun 8.06.

20.2 PEANIA, GRE | Resultat
M 60mH A: 4) Robert Kronberg Kville 7.67.

18-20.2 LIÉVIN, FRA (Franska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 800m h3:
2) Carolina Nylén Täby 2:11.60.
Dag 3
K 800m f:
4) C Nylén 2:09.28.

18.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
K 60mH: 8) Carolina Klüft Växjö 8.38. Längd: 1) C Klüft 666.

12-13.2 STANGE, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M 3000m:
10) Martin Kjäll-Ohlsson 8:55.16. 60mH h2: 4) Eric Ringdahl Tureberg 8.61, f: 8) E Ringdahl 10.00.

12-13.2 JOENSUU, FIN (Finska mästerskapen) | Resultat
OBS: Överlång bana!
P19 Sjukamp: -) Odd Wiking 86 Växjö bröt (7.33 613 1489 178 8.75/99.1 cm X -).

9.2 MUSTASAARI, FIN | Resultat
M 60mH: 1) Robert Kronberg Kville 7.65, X: 1) R Kronberg 7.69.

9.2 GENOVA, ITA | Resultat
K 400m A: 1) Lena Aruhn Ume FI 53.88.

8.2 BANSKA BYSTRICA, SVK | Resultat
M Höjd: 16) Thomas Bipella Örgryte 215.

6.2 GENT, BEL | Resultat
M 200m A: 1) Johan Wissman Helsingborg 21.13. 3000m: 5) Erik Sjöqvist Enhörna c7:52, 9?) Henrik Skoog Spårvägen.
K Höjd: 2) Emma Green Örgryte 189.
Anm: Varvräkningen havererade i manliga 3000m. De tre främsta sprang ett varv för mycket. Från en video har arrangören sorterat fram de åtta främsta efter 3000m och givit ungefärliga tider för de fem främsta. Enl svenskar på plats hade Erik snarare 7:51 än 7:52 och dessutom var Henrik Skoog troligen 9:a på ca 7:58.

6.2 FANA, NOR | Resultat
M 60m h1: 3) Peter Johansson Ullevi 6.95, A: 3) P Johansson 6.92. 60mH: -) Dennis Acson Örgryte bröt.
K 60mH h1: 3) Paula Preisner Ullevi 8.73, A: 4) P Preisner 8.69.

6.2 LEIPZIG, GER | Resultat
M 400m B: 6) Andreas Mokdasi Hässelby 48.75. 800m: 4) Rickard Pell Hammarby 1:49.57. Stav: 3) Alhaji Jeng Örgryte 550.
K 2000m: 5) Hanna Karlsson Malmö 5:59.23.

5.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
P16 Stav: 1) Robert Warensjö 90 355.

5.2 ARNSTADT, GER | Resultat
M Höjd: 3) Stefan Holm Kil 235.

5.2 FANA, NOR | Resultat
M 60m h2: 1) Peter Johansson Ullevi 6.94, A: 3) P Johansson 6.91. 60mH h1: 4) Dennis Acson Örgryte 8.53, B: 2) D Acson 8.55.
K 60mH h1: 4) Paula Preisner Ullevi 8.74, B: 3) P Preisner 8.76.

4.2 EAUBONNE, FRA | Resultat
K 800m: 2) Carolina Nylén Täby 2:08.37.

2.2 SAMARA, RUS | Resultat
M Tresteg: 5) Martin Eriksson Örgryte 1581.

30.1 CARDIFF, GBR | Resultat
M Stav: 4) Robert Warensjö 90 345.

30.1 GRANADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 212, 4) Joel Spolén Örgryte 197.
K Tresteg: 1) Sara Brankell Mölndal 1276.

29.1 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
M 60mH: 1) Eric Ringdahl Tureberg 8.33.

29.1 STUTTGART, GER | Resultat
K 400m B: 3) Ellinor Stuhrmann Tjalve 53.82.

28-30.1 STANGE, NOR | Resultat
Dag 3
P17 Kula:
1) Anders Lundell 88 Arvika 1634.

26.1 COTTBUS, GER | Resultat
M Stav: 4) Alhaji Jeng Örgryte 550.

23.1 ASKIM, NOR | Resultat
M 60mH: 2) Eric Ringdahl Tureberg 8.63.

23.1 ASKIM, NOR | Resultat
M Längd: 1) Eric Ringdahl Tureberg 645.

23.1 MOSKVA, RUS | Resultat
K 60mH h1: 1) Jenny Kallur Falun 8.11, f: 3) J Kallur 8.16. Höjd: 4) Emma Green Örgryte 188.

23.1 GRANADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 212.

22.1 DRAMMEN, NOR | Resultat
F15 Höjd: 3) Sandra Andersson 90 Arvika 150. Kula (3.0): 1) S Andersson 1251.

21.1 EAUBONNE, FRA | Resultat
K 800m A: 1) Carolina Nylén Täby 2:09.42.

21.1 WUPPERTAL, GER | Resultat
K Stav: 7) Hanna-Mia Persson Kalmar 410.

15.1 HVIDOVRE, DEN | Resultat
M Längd: 1) Reinhold Andersson Klippan 667. Tresteg: 1) R Andersson 1379.
K 50m h2: 1) Anna Ek Klippan 6.62, f: 1) A Ek 6.64. 50mH: 1) A Ek 7.86, 2) Ida Tengvall 87 Klippan 8.05. Höjd: 1) A Ek 157. Kula: 2) I Tengvall 1040.
F17 Kula (4.0 kg!): 1) Jasmine Henriksson 88 Eslöv 1169.
F15 Höjd: 1) Josefine Westelindh 90 Ängelholm 157.

14-15.1 EAUBONNE, FRA | Resultat
Dag 2
K 400m A:
4) Carolina Nylén Täby 57.21.

4.2 ERFURT, GER | Resultat
M 800m: 6) Rickard Pell Hammarby 1:53.82.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2005

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>