Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 7 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2005

31.12 PEUERBACH, AUT (Silvesterlauf) | Resultat
M 6.8 km: 17) Rubin McRae Hässelby 21:16, -) Rachid Benjira Hässelby bröt.
K 5.1 km: 3) Lisa Blommé Hässelby 16:50.

3.12 DUNEDIN, NZL | Resultat
K 800m: 1) Maria Åkesson 2:14.63.

27.11 LEFFRINCKOUCKE, FRA | Resultat
M 10 km terräng: 7) Mustafa Mohamed Hälle 29:42, 23) Henrik Ahnström Brittatorp 31:00, 32) Oskar Käck Hagen 31:29, 36) Lars Johansson Brittatorp 31:39, 37) Per Jacobsen IF Göta 31:44, 50) Fredrik Uhrbom Spårvägen 32:49.

26.11 DUNEDIN, NZL | Resultat
K 3000mH: 1) Maria Åkesson 10:26.98.

23.11 CHIBA, JPN (Chiba Ekiden) | Resultat
M 5000m: 7) Olle Walleräng Hammarby 14:23.46.
M 42195m landsväg (6 delsträckor): 10) Svensk kombination (Erik Emilsson, Mustafa Mohamed, Per Jacobsen, Oskar Käck, Fredrik Uhrbom och Henrik Ahnström) 2:05:02.

19-20.11 DUNEDIN, NZL | Resultat
Dag 1
K 800m:
2) Maria Åkesson 2:14.42.

13.11 DUNEDIN, NZL | Resultat
K 3000m (mix): 1) Maria Åkesson 10:39.88.

12.11 DUNEDIN, NZL | Resultat
K 1 mile (mixlopp med handikappstart): 1) Maria Åkesson 5:01.4 (startade 60 s efter startskottet och gick i mål som 9:a).

11-12.11 GOLD COAST, AUS | Resultat
Dag 2
M&K 200m A
(+0.6): 3) Emma Green Örgryte 24.16. (Anm: Emma hade två manliga löpare före sig.)

5.11 GOLD COAST, AUS | Resultat
M 200mH (+0.7): 1) Robert Kronberg Kville 25.33.

5.11 DUNEDIN, NZL | Resultat
K 3000m A (mix): 1) Maria Åkesson 9:59.09.

28.10 LONDON, GBR | Resultat
M 5 km landsväg: 4) Peter Fallenius 16:14.

22.10 DUNEDIN, NZL | Resultat
K 3000m: 1) Maria Åkesson 10:01.42.

16.10 CROYDON, GBR | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Peter Fallenius 32:52.

15.10 DUNEDIN, NZL | Resultat
K 3000mH: 1) Maria Åkesson 10:46.19.

9.10 LONDON, GBR | Resultat
M 10 km landsväg: 2) Peter Fallenius 33:27.

8.10 MARKUSBÖLE-MARIEHAMN, FIN | Resultat
20 km landsväg

1.10 PIRAE, PYF
M Stav: 1) Alhaji Jeng Örgryte 530.
K Stav: 1) Hanna-Mia Persson Kalmarsund 400.

26-30.9 CANBERRA, AUS (INAS-FID) | Resultat
Dag 1
M 100m h3
(vind?): 2) Daniel Hillgren Huddinge 11.48.
Dag 2
M 100m s1
(+0.2): 4) D Hillgren 11.73, f (-1.0): 6) D Hillgren 11.73. 400m h3: 2) Andreas Kemdahl 87 Västerås 51.48.
Dag 3
M 200m h2
(+0.7): 3) A Kemdahl 23.42. 400m f: 4) A Kemdahl 50.97.
Dag 4
M 200m f
(+1.7): 4) A Kemdahl 22.92.

25.9 WIMBLEDON, GBR | Resultat
M 10 km landsväg: 2) Peter Fallenius 33:24.

24.9 LÜBECK, GER
P17 Stav: 1) Johan Ramberg 89 Örgryte 420, 2) Jonatan Gren 88 Falköping 390.
K Stav: 1) Hanna-Mia Persson Kalmarsund 400.
F19 Stav: 1) Martina Wahnström 87 Ullevi 340.
F17 Stav: 1) Sara Klevell 88 Göteborgs KIK 320.

17.9 JESSHEIM, NOR (Norska terrängmästerskapen) | Resultat
M 10 km terräng: 13) Martin Kjäll-Ohlsson 32:54.
K 6.5 km terräng: 5) Jessica Gunnarsson Växjö 23:15.

17.9 EGERSUND, NOR (Ungdomsdistriktsmatch) | Resultat

10-11.9 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 2
P14 1500m:
1) Jonas Legernes 91 4:16.35.

9-10.9 MONACO, MON (World Athletics Final) | Resultat
Dag 1
K Höjd:
1) Kajsa Bergqvist Tureberg 200.
Dag 2
M Höjd:
3=) Stefan Holm Kil 232.
K 100mH (-0.8): 4) Susanna Kallur Falun 12.74.

4.9 BERLIN, GER | Resultat
M 110mH (+1.5): 3) Robert Kronberg Kville 13.55. Höjd: 3) Stefan Holm Kil 230. Stav: -) Patrik Kristiansson KA2 X.
K 100mH (+0.2): 6) Susanna Kallur Falun 12.94, 9) Jenny Kallur Falun 13.30.

4.9 LEPPÄVAARA, FIN (Ecross) | Resultat
M 18 km terräng: 5) Magnus Bergman Enhörna 58:07, 8) Clas Jansson Kvarnsveden 59:39, 10) Mathias Lidson Kumla 1:01:34.

4.9 HILVERSUM, NED | Resultat
M Spjut: 1) Magnus Arvidsson KA2 7783, 2) Andreas Wulff Växjö 7396.

2.9 KÖNIGS WUSTERHAUSEN, GER | Resultat
M Stav: 1) Alhaji Jeng Örgryte 560.

31.8 ROVERETO, ITA | Resultat
M 400m: 5) Jimisola Laursen Malmö 46.73.
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 196 (i skilje 199).

29.8 DUBNICA NAD VÁHOM, SVK | Resultat
M 800m A: 7) Albin Johansson Hässelby 1:50.85.

28.8 BANSKÁ BYSTRICA, SVK | Resultat
M 800m B: 1) Albin Johansson Hässelby 1:52.06. 3000mH: 4) Rachid Benjira Hässelby 9:08.58.

27.8 FRIBOURG, SUI | Resultat
M 400mH A: 6) Henrik Encke Hässelby 53.92. Höjd: 2) Peter Blom Lidingö 208.

27.8 MERKSEM, BEL | Resultat
M 1500m A: 5) John Laselle Tureberg 3:46.22.

27-28.8 MARIEHAMN, FIN | Resultat
Ungdomar från Upsala, Värmdö, Gefle, Södertälje IF och IFK Södertälje.

27-28.8 WOERDEN, NED | Resultat
M Tiokamp (vindar?): 5) Nicklas Wiberg Kalmarsund 7.363 (11.03 686 1299 196 49.01 15.32 4081 330 6768 4:43.91).
K Sjukamp (vindar?): 20) Marie Barenfeld Växjö 4.839 (15.00 157 1175 26.63 506 4064 2:33.32).

26-28.8 OSLO, NOR | Resultat
Bl a ungdomar från Arvika.

26.8 BRUSSEL, BEL | Resultat
M Höjd: 5=) Stefan Holm Kil 224.

23.8 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 1500m: 2) Erik Emilsson Malmö 3:45.38, 6) Ken Pihlblad Malmö 3:48.17.
K Stav: 1) Hanna-Mia Persson Kalmarsund 420, 2) Kirsten Belin Kvarnsveden 420, 4) Maria Rendin Örgryte 400.

21.8 SHEFFIELD, GBR | Resultat
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 203.

19-21.8 FANA, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 5000m:
10) Martin Kjäll-Ohlsson 14:48.15.
Dag 2
M 110mH h1
(+1.8): 4) Eric Ringdahl Tureberg 15.30, f (+1.6): 7) E Ringdahl 15.30.
Dag 3
M 10000m:
6) M Kjäll-Ohlsson 31:10.63.

19.8 ZÜRICH, SUI | Resultat
M 3000mH: 5) Mustafa Mohamed Hälle 8:16.92. 110mH B (-0.3): 6) Robert Kronberg Kville 13.58. Höjd: 3) Stefan Holm Kil 225. Stav (tävlingen avbruten p g a regn): Patrik Kristiansson KA2 550.

6.8 LONDON, GBR | Resultat
M 1500m A: 4) Mounir El Guerouaoui Hässelby 3:45.37, 6) Thomas Johansson Sävedalen 3:45.61. 11) Olle Walleräng Hammarby 3:47.93, 12) Ken Pihlblad Malmö 3:48.57. 5000m A: 5) Henrik Skoog Spårvägen 13:32.43.
K 5000m: 1) Lisa Blommé Hässelby 16:11.30.

4.8 HALDEN, NOR | Resultat
Ungdomar från Ed.

30.7 DUBLIN, IRL | Resultat
M 800m A: 3) Fredrik Karlsson Hammarby 1:49.54.

29.7 OSLO, NOR | Resultat
M 100m (+0.1): 8) Per Strandquist 87 Malmö 10.68. 800m B: 9) Rizak Dirshe Hälle 1:48.40. 1500m: 8) Oskar Käck Hagen 3:48.20, 11) Gustav Svedbrant Rånäs 3:49.88. 110mH (-0.1): 7) Robert Kronberg Kville 13.43. Höjd: 1) Stefan Holm Kil 229.
P19 100m (+1.4): 1) P Strandquist 10.59, 2) Edmund Yeboah 88 Hässelby 10.63.
K 800m B: 7) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:09.02, 8) Carolina Nylén Täby 2:10.21. 400mH: 4) Nadja Petersen Huddinge 58.51, 6) Anneli Melin Helsingborg 58.73.
F19 100m (-0.5): 3) Carolina Eriksson 88 Hässelby 12.21, 5) Evelina Lunner 86 Västerås 12.27. 100mH (+1.1): 4) Johanna Sjöström 86 Västerås 13.97, 6) Camilla Kramar 86 Huddinge 14.35.

26.7 DRAMMEN, NOR | Resultat
M 100m B (+3.1): 3) Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås 11.69w. 200m (+3.2): 4) F Siljebäck-Larsen 23.55w.

26.7 OSLO, NOR | Resultat
M 3000m: 3) Martin Kjäll-Ohlsson 8:49.94.

26-28.7 LANCASTER, GBR | Resultat
Ungdomar från Växjö.

24.7 ÅRHUS, DEN | Resultat
M 200m (-0.9): 1) Johan Wissman Helsingborg 20.87, 6) Alexander Ljunggren Helsingborg 21.95, 7) Fredrik Sturesson Helsingborg 22.40. 400m: 2) Andreas Mokdasi Hässelby 47.09, 7) Christopher Svensson Helsingborg 50.88. 1500m: 5) John Laselle Tureberg 3:48.15. Kula: 5) Magnus Lohse Mölndal 1868. Diskus: 6) Robert Melin Bottnaryd 5110.
K 200m (-1.3): 4) Anneli Melin Helsingborg 24.74. Stav: 1) Hanna-Mia Persson Kalmarsund 416, 2) Maria Rendin Örgryte 400, 4) Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK 380. Spjut: 4) Annika Petersson Gefle 4961, 7) Mikaela Wieslander Växjö 4526.

24.7 BRASSCHAAT, BEL | Resultat
K 400m A: 5) Lena Aruhn Ume FI 53.74.

23-24.7 MÁLAGA, ESP (Spanska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M Höjd:
5=) Ola Carlsson Örgryte 205.

23.7 LEVERKUSEN, GER | Resultat
M 1500m A: 8) Henrik Skoog Spårvägen 3:45.24. Höjd: 8) Peter Blom Lidingö 205.

23.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 800m C: 3) Albin Johansson Hässelby 1:50.56, D: 9) Axel Lönnqvist Hässelby 1:55.00. 5000m B: 14) Oskar Käck Hagen 13:49.91.
K 800m B: 3) Johanna Hallberg Hässelby 2:07.23. 5000m: 19) Christin Johansson Kville 15:46.89, 21) Ida Nilsson Högby 16:07.66.

21.7 LAPPEENRANTA, FIN | Resultat
M 100m A (+1.1): 8) Christofer Sandin Mölndal 10.66. 200m (+0.8): 4) Erik Wahn Sundsvall 21.14. 800m: 5) Rizak Dirshe Malmö 1:48.11. 5000m: 6) Erik Petersson Mölndal 14:19.37, -) Fredrik Uhrbom Spårvägen bröt. 110mH h2 (-0.4): 1) Robert Kronberg Kville 13.66, f (+0.4): 1) R Kronberg 13.60.
P19 3000m: 3) Henning Tunek 86 Akele 8:52.23.
K 3000m: 8) Lisa Blommé Hässelby 9:23.97, 9) Ulrika Johansson Rånäs 9:24.01, 17) Emma Åkesson 86 Åhus 10:08.50, 21) Marie Eriksson 86 Tväråselet 10:42.55. 400mH: 6) Louise Gundert Lidingö 58.38.

17.7 LIGNANO, ITA | Resultat
M Tresteg: 7) Anton Andersson Örgryte 1533/-1.5.

16.7 MADRID, ESP | Resultat
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 198.

16.7 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Slägga: 3) Bengt Johansson Västerås 6744, 8) Stellan Kjellander Växjö 6169.
K Diskus: 3) Annika Larsson Gefle 5212. Spjut: 1) Annika Petersson Gefle 4828, 2) Mikaela Wieslander 4201.

13.7 KORSÖR, DEN | Resultat
Ungdomar från Motala.

13.7 DONNAS, ITA | Resultat
K 200m A (+0.2): 1) Lena Aruhn Ume FI 23.47.

11.7 ZAGREB, CRO | Resultat
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 200.

10-15.7 LERWICK, GBR (Island Games) | Resultat
Dag 2
M Slägga:
3) Erik Larsson Gotland 4380, 7) Tore Olofsson Gotland 4110.
K 100m f (-2.2): 4) Ida Gillerfors Gotland 12.89. 400m h2: 3) I Gillerfors 62.48. 10000m: 4) Viktoria Sporre Gotland 39:45.59. Kula: 4) Åsa Larsson 88 Gotland 1020, 8) Annie Henriksson 86 Gotland 901.

10-15.7 LERWICK, GBR (Island Games) | Resultat
Dag 1
M 10000m:
3) Olof Thunegard Gotland 32:59.30. 3000mH: 3) Daniel Hejdström Gotland 9:43.62. Höjd: 5) Gustav Melén Gotland 190, 6) Viktor Jonsson 87 Gotland 190. Kula: 1) Erik Larsson Gotland 1549.
K 100m h2 (-2.0): 2) Ida Gillerfors Gotland 12.80.

10-15.7 LERWICK, GBR (Island Games) | Resultat
Dag 6
M Tresteg:
6) Viktor Jonsson 87 Gotland 1318/-1.0. Spjut: 1) Gustav Melén Gotland 5841, 6) Erik Larsson 4965.
K 200m f (-1.2): 3) Ida Gillerfors Gotland 26.43. Diskus: 5) Åsa Larsson 88 Gotland 2995.

10-15.7 LERWICK, GBR (Island Games)
Dag 3
M 5000m:
5) Daniel Hejdström Gotland 15:56.03, 8) Olof Thunegard Gotland 16:06.70. Längd: 3) Erik Larsson Gotland 712w/+4.0 (ok??), 12) Gustav Melén Gotland 635/+2.0.
K 400m f: 3) Ida Gillerfors Gotland 60.46. Höjd: 3) Frida Yttergren 86 Gotland 155. Slägga: 3) Annie Henriksson 86 Gotland 3945.

10-15.7 LERWICK, GBR (Island Games)
Dag 5
M 110mH
(-1.0): 4) Erik Larsson Gotland 15.38. Stav: 1) Bo Jacobsson Gotland 450, 2) E Larsson 440. Diskus: 2) E Larsson 4418.
K 200m h2 (-1.0): 2) Ida Gillerfors Gotland 25.78. 400mH: 4) I Gillerfors 66.68.

9.7 ALESSANDRIA, ITA | Resultat
K 400m A: 1) Lena Aruhn Ume FI 52.53 (vann med över 4½ sekund!).

9.7 CUXHAVEN, GER | Resultat
M Stav: 2) Alhaji Jeng Örgryte 550.

8.7 ROMA, ITA | Resultat
M Höjd: 2=) Stefan Holm Kil 236. Stav: 4) Patrik Kristiansson KA2 561.
K 100mH (+0.1): 5) Susanna Kallur Falun 12.80.

8-9.7 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
Dag 1
P Stav:
6=) Robert Warensjö 90 380.

6.7 SALAMANCA, ESP | Resultat
M 400m A: 2) Jimisola Laursen Malmö 46.17.
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 199, 3) Emma Green Örgryte 191.

6.7 ALBERTVILLE, FRA | Resultat
K 200m B (0.0): 1) Lena Aruhn Ume FI 23.92.

5.7 LAUSANNE, SUI | Resultat
M 110mH B (+1.5): 1) Robert Kronberg Kville 13.45. Höjd: 2) Stefan Holm Kil 231.
K 100mH A (+1.2): 3) Susanna Kallur Falun 12.70, C (+1.1): 2) Jenny Kallur Falun 12.99.

3.7 PADOVA, ITA | Resultat
K 100mH (-1.1): 3) Jenny Kallur Falun 13.11.

3.7 STAADSKANAAL, NED | Resultat
M 110mH h1 (+1.3): 1) Robert Kronberg Kville 13.55, f (+0.9): 1) R Kronberg 13.65.

3.7 LAPINLAHTI, FIN | Resultat
K 400mH A: 1) Louise Gundert Lidingö 58.71.

2.7 OORDEGEM, BEL | Resultat
K 400m A: 2) Lena Aruhn Ume FI 53.00. 800m A: 4) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:08.55.

2.7 ABINGDON, GBR | Resultat
P Stav: 1) Robert Warensjö 90 395.

2-3.7 TROMSÖ, NOR (Barentskampen) | Resultat

1.7 SAINT DENIS, FRA | Resultat
M 3000mH: 7) Mustafa Mohamed Hälle 8:15.51. Höjd: 1) Stefan Holm Kil 232.
K 100mH (+0.4): 4) Susanna Kallur Falun 12.83, 5) Jenny Kallur Falun 12.99.

1.7 NAMUR, BEL | Resultat
K 400m A: 2) Lena Aruhn Ume FI 52.87. 800m: 7) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:10.81.

27.6 PRAHA, CZE | Resultat
K 3000mH: 3) Ida Nilsson Högby 9:50.63. Diskus: 6) Anna Söderberg Ullevi 6126.

26.6 KUORTANE, FIN | Resultat
M 800m A: 8) Andreas Rehnborg Hässelby 1:51.66. Stav: -) Patrik Kristiansson KA2 & Alhaji Jeng Örgryte & Fredrik Skoglund Lidingö X. Kula: 7) Jimmy Nordin Gefle 1874. Spjut: 4) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7715.
K 800m A: 7) Malin Kemi Spårvägen 2:11.27. Kula: 1) Helena Engman Riviera 1527. Slägga: 2) Cecilia Nilsson Ymer 6727.

25.6 NIVELLES, BEL | Resultat
M 3000m: 4) Oskar Käck Hagen 8:16.13.
K 400mH A: 2) Nadja Petersen Huddinge 58.54.

25.6 UDEN, NED | Resultat
M 800m: 6) Fredrik Karlsson Hammarby 1:48.84, 12) Johan Klinteskog Hammarby 1:51.19, 13) Niclas Rysjö Hammarby 1:51.28, 14) Johan Kågeman 86 Tureberg 1:51.42, .... Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:55.55. 1500m A: 8) Henning Tunek 86 Akele 3:51.73. 5000m A: -) Mats Granström Eksjö bröt.
K 800m: 4) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:06.78, 7) Frida Flodström 87 Tureberg 2:08.74, 8) Elin Wiik Hässelbt 2:09.20, 9) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:09.49, 11) Ida Lindström Täby 2:11.12, 12) Jenny Holmroos 86 Västerås 2:11.55. 3000mH: 2) Christin Johansson Kville 10:11.84, 5) Hanna Holst Växjö 10:53.13.

24.6 BANGOR, GBR | Resultat
M Spjut: 3) Magnus Arvidsson KA2 7604.

23.6 ZARAGOZA, ESP | Resultat
M 800m A: 6) Rizak Dirshe Malmö 1:48.83.

23.6 PRAHA, CZE | Resultat
M Stav: 1) Alhaji Jeng Örgryte 541.
K 400mH: 1) Louise Gundert Lidingö 58.68.

23-26.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Ungdomar från Bore och Arvika.

22.6 ARNHEM, NED | Resultat
M 800m A: 6) Mattias Claesson 86 Hässelby 1:48.99, B: 1) Fredrik Karlsson Hammarby 1:49.03, 4) Johan Klinteskog Hammarby 1:51.58, C: 1) Johan Kågeman 86 Tureberg 1:52.65, 2) Niclas Rysjö Hammarby 1:52.82. 1500m B: 5) Henning Tunek 86 Akele 3:53.61. 5000m: 8) Oskar Käck Hagen 14:05.96, 12) Mats Granström Eksjö 14:23.17.
K 800m: 3) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:05.94, 5) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:09.35, 6) Ida Lindström 86 Täby 2:09.42, 7) Jenny Olsson Örebro 2:14.37. 1500m: 2) Hanna Karlsson Malmö 4:24.74, 5) Frida Flodström 87 Tureberg 4:31.98.

18.6 BILBAO, ESP | Resultat
M 800m A: 6) Andreas Rehnborg Hässelby 1:51.8m, B: 1) Albin Johansson Hässelby 1:56.44, 5) Axel Lönnqvist Hässelby 1:58.84. 1500m B: 1) Rachid Benjira Hässelby 3:50.49.
K 800m: 10) Malin Kemi Spårvägen 2:12.10.

18.6 TORNIO, FIN | Resultat
Ungdomar från Haparanda SKT och Kuivakangas.

18-19.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 100m h4
(0.0): 3) Per Strandquist 87 Malmö 10.69, h5 (+1.1): 3) Fredrik Johansson 86 IF Göta 10.90, A (+0.6): 6) P Strandquist 10.85. 400m A: 2) Joni Jaako 86 Tjalve 47.89, C: 3) Victor Lohr 87 Orient 49.45. 1500m: 7) Henning Tunek 86 Akele 3:53.67. Slägga (6.0): 10) Stefan Kvist 87 Alvesta 6770, 14) Hans Eriksson 86 Bore 6188. Spjut: 4) Marcus Hayden 86 Valbo 6515.
F19 100m h1 (0.0): 5) Siri Fagerlund 86 Helsingborg 12.36, h2 (+1.?): 3) Linda Berntsson 87 Varberg 12.20, h3 (+0.1): 3) Nina Törnqvist 87 Finish 12.07, h4 (-0.2): 5) Maria Teilman 86 Hammarby 12.31, h5 (+0.7): 4) Evelina Lunner 86 Västerås 12.26, B (0.0): 4) N Törnqvist 12.23, 6) L Berntsson 12.43. 100mH h2 (-0.4): 3) Johanna Sjöström 86 Västerås 14.16, 4) Camilla Kramar 86 Huddinge 14.25, B (0.0): 2) J Sjöström 14.28, 3) C Kramar 14.33. Stav: 8) Isabell Lilja 87 Malmö 360. Tresteg: 7) A Alexson 1202/+1.6. Kula: 4) Carolina Hjelt 86 Huddinge 1440. Slägga: 7) Annika Hjelm 86 Huddinge 5361.
Dag 2
P19 200m D
(+0.4): 2) F Johansson 21.89, F (+0.7): 1) V Lohr 22.50. 800m C: 1) Mohammed Bashir 87 Ullevi 1:50.64, 5) Tor Pöllänen 87 Hässelby 1:53.21, 6) Johan Kågeman 86 Tureberg 1:53.29, 9) Peter Gustafsson 86 Ullevi 1:54.04. Höjd: 6=) Mehdi Alkhatib 87 Hellas 208. Längd: 2) Michel Tornéus 86 Tumba 780/+1.6.
K22 100mH (0.0): 4) J Sjöström 14.25, 5) S Fagerlund 14.78, -) C Kramar bröt, X (0.0): 2) S Fagerlund 14.53, 3) C Kramar 14.54.
F19 200m B (0.0): 9) Sofie Persson 87 Helsingborg 24.95. 800m A: 2) Frida Flodström 87 Tureberg 2:06.27, 5) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:08.21, B: 1) Ida Lindström 86 Täby 2:08.79. Höjd: 7) Ebba Jungmark 87 Mölndal 180, 10) A Alexson 170. Längd: 5) L Berntsson 600w/+2.3 (591/+0.7). Diskus: 4) C Hjelt 4211. 4x100m: -) Sverige (S Fagerlund, M Teilman, E Lunner, N Törnqvist) diskv.

18.6 BOURNEMOUTH, GBR | Resultat
Pojkar Stav: 1) Robert Warensjö 90 390.

18.6 ALCALÁ DE HENARES, ESP | Resultat
M Höjd: 4) Ola Carlsson Örgryte 210.

17-19.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 1
M 3000m:
10) Martin Kjäll-Ohlsson 8:34.41.
P19 Spjut: 1) Marcus Persson 87 Arvika 5814.
P17 Spjut: 1) Mikael Sundler 88 Bore 6453.
P15 Spjut: 5) Stefan Sundler 91 Bore 4158.

17-19.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 2
M 110mH
(+0.7): 2) Eric Ringdahl Tureberg 15.84.
P17 Diskus: 1) Anders Lundell 88 Arvika 4793.
P16 Höjd: 2) Erik Olsson 89 Bore 180.
P14 Diskus: 1) Stefan Sundler 91 Bore 3755.

17.6 VÉNISSIEUX, FRA | Resultat
K Tresteg: 4) Sara Brankell Mölndal 1265w/+2.7 (ok??). Diskus: 3) Anna-Karin Svensson Ullevi 4825.

16.6 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
K 400m A: 2) Lena Aruhn Ume FI 52.99.

15.6 GRENOBLE, FRA | Resultat
M Höjd: 5=) Peter Blom Lidingö 211.

15.6 SAINT-MAUR, FRA | Resultat
M 1500m A: 1) Andreas Karlsson Ärla 3:57.08.

14.6 VALMIERA, LAT | Resultat
Ungdomar från Tiwaz.

14.6 ATHINA, GRE | Resultat
M 3000mH: 8) Mustafa Mohamed Hälle 8:19.20. Höjd: 2) Stefan Holm Kil 232.

14.6 LAMBERTSETER, NOR | Resultat
K 3000m: 2) Jessica Gunnarsson Växjö 9:56.17.

12.6 TAMPERE, FIN | Resultat
M 3000m: 2) Fredrik Uhrbom Spårvägen 8:11.00.

12.6 WARSZAWA, POL | Resultat
M 800m A: 5) Rizak Dirshe Malmö 1:48.11, B: 5) Albin Johansson Hässelby 1:53.02.

11.6 LEIDEN, NED | Resultat
M 100m B (+2.9): 4) Gustav Sewall Malmö 10.97w. 200m B (+2.0): 1) Andreas Mokdasi Hässelby 21.67, 2) Niklas Larsson Hässelby 22.12, 3) Erik Lundvik Växjö 22.20. 400mH: 9) Henrik Encke Hässelby 53.95. 4x400m: 3) Sverige/M22 (G Sewall, N Larsson, E Lundvik, A Mokdasi) 3:12.15.
K 400mH 3) Nadja Petersen Huddinge 59.19. Höjd: 1) Jenny Isgren Spårvägen 175.

11.6 GENÈVE, SUI | Resultat
K 100m A (-0.6): 6) Lena Aruhn Ume FI 12.01. 400m A: 2) L Aruhn 52.86.

11.6 TARTU, EST | Resultat
M Kula: 2) Jimmy Nordin Gefle 1880.

11.6 CANNES-LA-BOCCA, FRA | Resultat
K 5000m: 1) Cecilia Jeverstam Mölndal 18:12.42.

11.6 ANNECY, FRA | Resultat
M Höjd: 2) Peter Blom Lidingö 208.

10.6 VICTORIA, CAN | Resultat
M Spjut: 2) Mats Nilsson Klippan 7070.

10.6 KASSEL, GER | Resultat
M 800m A: 6) Rickard Pell Hammarby 1:49.71. 3000mH: 3) Henrik Skoog Spårvägen 8:30.24. Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.
K 400mH: 8) Erica Mårtensson Växjö 58.55. Stav: 6=) Kirsten Belin Kvarnsveden 410, 11) Hanna-Mia Persson Kalmarsund 410. Längd: 3) Carolina Klüft Växjö 643/+1.1.

9.6 OSTRAVA, CZE | Resultat
M 3000mH: 11) Mustafa Mohamed Hälle 8:35.53.
K 5000m: 10) Ida Nilsson Högby 15:50.40.

8.6 STOVNER, NOR | Resultat
K 1500m: 2) Jessica Gunnarsson Växjö 4:44.71.

7.6 BRATISLAVA, SVK | Resultat
M 100m B (+4.5): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.52w. 200m B (+2.7): 4) S Tärnhuvud 21.86w. 400m B: 1) Andreas Mokdasi Hässelby 48.57. Tresteg: 4) Martin Eriksson Örgryte 1508/+1.5.
K 100mH h1 (+1.7): -) Camilla Kramar 86 Huddinge diskv. Höjd: 1) Emma Green Örgryte 186.

6.6 CHANIA, GRE | Resultat
M 110mH (vind?): 4) Robert Kronberg Kville 13.71. Stav: -) Patrik Kristiansson KA2 X.
K 100mH (vind?): 1) Jenny Kallur Falun 12.88.

6.6 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 100m A (+0.3): 1) Pontus Nilsson Malmö 10.86, 3) Erik Karlsson 87 Växjö 11.05, B (-0.1): 3) Tobias Dahlberg 86 Finish 11.43. 400m A: 1) Thomas Nikitin Spårvägen 47.92, 3) Albin Johansson Hässelby 49.46, E: 2) Simon Jönsson Helsingborg 52.16. 1500m: 1) Gustav Svedbrant Rånäs 3:48.39, 2) Rachid Benjira Hässelby 3:50.13, 3) Johan Wallerstein Malmö 3:50.75, 12) John Lindström Tureberg 4:01.22. 5000m: 2) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:03.46, 6) Erik Petersson Mölndal 14:19.19. 400mH A: 2) Niklas Larsson Hässelby 54.55, 3) Alexander Ljunggren Helsingborg 55.03, 4) Henrik Encke Hässelby 55.22. Spjut: 1) Magnus Arvidsson KA2 7088, 3) Alexander Ottosson 87 Klippan 5800. 4x400m: 3) Hässelby (N Larsson, H Encke, A Johansson, Axel Lönnqvist) 3:22.11.
K 100m A (-0.6): 1) Stina Smibacker Växjö 12.06, 3) Siri Fagerlund 86 Helsingborg 12.48, 5) Sofia Lund 86 Hässelby 12.71, B (+1.0): 1) Emma Magnusson Växjö 12.35, 2) Nathalie Hildingsson Helsingborg 12.55, 4) Sofia Rahdevi 87 Finish 12.64. 400m A: 1) Sofie Persson 87 Helsingborg 56.30. 1500m: 1) Annika Gerner Spårvägen 4:27.30, 3) Hanna Karlsson Malmö 4:29.60, 6) Nina Andersson Helsingborg 4:43.68.
400mH: 2) Anneli Melin Helsingborg 60.48, 4) Louise Martin Hässelby 64.44. Längd: 2) S Fagerlun 548/-0.4, 3) Marie Barenfeld Växjö 536/-0.8, 5) S Rahdevi 526/-0.5.

5.6 COTTBUS, GER | Resultat
M 100m (vind?): 4) Johan Engberg IF Göta 10.59. 800m: 3) Rickard Pell Hammarby 1:48.26. 3000mH: 6) Henrik Skoog Spårvägen 8:31.58. Stav: 3=) Alhaji Jeng Örgryte 550, -) Fredrik Skoglund Lidingö X.
K 100m (vind?): 4) Emma Rienas IF Göta 11.85. 400m: 10) Louise Gundert Lidingö 55.22. 800m: 13) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:08.09.

5.6 TURKU, FIN | Resultat
M 1500m: 8) John Laselle Tureberg 3:56.34. 3000mH: 1) Per Jacobsen IF Göta 8:45.10.
K 800m: 3) Therese Ahlepil Rånäs 2:06.96, 4) Louise Fredriksson IF Göta 2:08.71. 400mH A: 2) Nadja Petersen Huddinge 60.45.

5.6 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M 200m A (vind?): 5) Johan Wissman Helsingborg 20.93.

4.6 LUGANO, SUI | Resultat
K Stav: 1) Kirsten Belin Kvarnsveden 420, 2) Hanna-Mia Persson Kalmarsund 415.

4.6 LYNGBY, DEN | Resultat
M 100m h1 (-1.6): 2=) Djordje Djekic Malmö 11.27, h2 (-5.0): 2) Erik Karlsson 87 Växjö 11.27, 5) Tobias Dahlberg 86 Finish 11.67, h3 (-1.8): 1) Pontus Nilsson Malmö 11.04, A (-2.7): 1) P Nilsson 11.04, 4) E Karlsson 11.24, 5) D Djekic 11.68. 400m A: 1) Gustav Sewall Malmö 49.20, 2) Adam Sewall 87 Malmö 50.06. 800m A: 4) Göran Olofsson Malmö 1:55.32. 1500m: 1) Saibou Kebbeh 88 Malmö 4:13.60. Höjd: 3) Jens Gudmundsson 86 Staffanstorp 195, 4) Anton Ekman Finish 195. Stav: 1) Pawel Szczyrba Malmö 500, 4) Carl-Fredrik Malmberg 87 Malmö 400. Längd: 2) Marcus Dahlberg Finish 668w/+2.9 (660/+0.5), 5) Jimmie Johnsson Finish 633/+1.4, 6) Fredrik Larsson 86 Finish 613/+1.8. Tresteg: 4) Mikael Lilja 87 Heleneholm 1442/+0.8, 5) Sebastian Ekstrand 86 Finish 1431/+0.9.

4.6 FLORÖ, NOR (Florö Friidrettsfestival) | Resultat
M 110mH (vind?): 2) Rafael Askros Ullevi 14.48, 4) Christian Sjöberg Mariestad 14.68. 400mH: 1) Mikael Jakobsson IF Göta 50.01. Slägga: 1) Stellan Kjellander Växjö 6346.
P18 Slägga (vikt?): 2) Daniel Nyman 87 Svenljunga 5557.
P16 Kula (vikt?): 1) Emil Svensson 89 Växjö 1503.
P14 Slägga (vikt?): 1) Jonatan Laack Bore 4570.
K 100m (-0.6): 6) Pernilla Tornemark Malmö 12.61. 200m (-0.8): 5) P Tornemark 25.88. Tresteg: 1) Camilla Johansson Växjö 1373/+1.4. F18 Tresteg: 1) Anna Alexson 87 Kyrkhult 1187/+1.3.

4.6 SEVILLA, ESP | Resultat
M 110mH (+1.2): 3) Robert Kronberg Kville 13.66.
K Höjd: 9) Emma Green Örgryte 185.

4.6 KESSEL-LO, BEL | Resultat
K 400mH: 2) Erica Mårtensson Växjö 58.69.

4.6 LYNGBY, DEN | Resultat
K 100m h1 (-4.0): 4) Natalie Jägerdal 89 Malmö 12.96, h2 (-3.5): 1) Nina Törnqvist 87 Finish 12.31, 2) Siri Fagerlund Helsingborg 12.66, 3) Sofia Rahdevi 87 Finish 12.83, h3 (-3.2): 2) Anna Wemmert 88 Helsingborg 12.76, 3) Linnea Collin 89 Helsingborg 12.80, A (-1.0): 1) N Törnqvist 12.29, 3) L Collin 12.78, 4) A Wemmert 12.78, -) S Fagerlund ej start, B (-3.4): 2) N Jägerdal 12.98. 200m A (-2.6): 1) Sofie Persson 87 Helsingborg 25.25, 2) Nathalie Hildingsson Helsingborg 25.74, 3) Nina Runvik 87 Lund 26.07, B (-1.9): 1) Elin Backman 88 Helsingborg 25.60. 400m A: 1) Anneli Melin Helsingborg 55.94, B: 2) Petra Axenram 87 Malmö 60.65. 3000m: 4) Nina Andersson Helsingborg 10:03.25. 100mH (-1.0): 2) S Fagerlund 14.84. 400mH: 2) Frida Persson 89 Helsingborg 62.36. Stav: 1) Emelie Gustafsson 88 Malmö 405 Svenskt juniorrekord, -) Linda Persson Växjö X. Längd: 1) Daniela Lincoln Saavedra Malmö 594/+1.4, 2) S Rahdevi 552/+0.9, 4) Almirka Topcagic 89 Malmö 526/+1.6, 5) Camilla Olsson 86 Malmö 513/-0.5. Tresteg: 3) Sara Olsson 90 Finish 1134/+2.0, 4) Frida Torstensson 87 Malmö 1115w/+4.0 (-), 5) Ronja Gartsjö 88 Malmö 1100/+0.9. Kula: 1) Catarina Andersson Helsingborg 1403. Diskus: 1) Maria Pettersson 5242. 4x100m: 1) Helsingborg lag 1 (S Fagerlund, N Hildingsson, S Person, Kajsa Wissman) 49.22.

4.6 DERBY, GBR | Resultat
M Stav A: 3) Robert Warensjö 90 370.

3.6 TORINO, ITA | Resultat
M 400m: 8) Jimisola Laursen Malmö 46.80. Tresteg: 9) Anton Andersson Örgryte 1627/+0.5, -) Martin Eriksson Örgryte X.
K 100mH (+0.9): 2) Susanna Kallur Falun 12.88, 3) Jenny Kallur Falun 13.01.

1.6 MILANO, ITA | Resultat
M 800m A: 7) Rizak Dirshe Malmö 1:47.34.

29.5 HENGELO, NED | Resultat
M 3000mH: 13) Henrik Skoog Spårvägen 8:32.83. Stav: 4) Patrik Kristiansson KA2 550.
K 100mH (+0.7): 1) Susanna Kallur Falun 12.65, 3) Jenny Kallur Falun 12.99. Tresteg (vind?): 8) Camilla Johansson Växjö 1351.

29.5 WEISSACH-IM-TAL, GER | Resultat
K Stav: -) Linda Persson Växjö X.

29.5 ZEULENRODA, GER | Resultat
K 400mH B: 1) Louise Gundert Lidingö 58.63.

29.5 MÁLAGA, ESP
M Tresteg: 1) Anton Andersson Örgryte 1604w/+2.1 (-), 2) Mikael Lilja 87 Heleneholm 1527/+1.4, 3) Martin Eriksson Örgryte 1526/+1.7, 4) Mathias Ström 87 Strömstad 1414w/+2.2 (1392/+1.1).
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 200, 2) Emma Green Örgryte 190, 3) Ebba Didner 90 154.

29.5 VENTSPILS, LAT
M 100m (+2.4): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.71w, 2) Gustav Sewall Malmö 11.00w. 200m A (+0.4): 1) S Tärnhuvud 22.04. 400m: 2) G Sewall 49.21. 110mH (+1.0): 2) Christian Sjöberg Mariestad 14.43. 400mH: 1) Niklas Larsson Hässelby 54.69, 3) Henrik Encke Hässelby 55.87. Höjd: 1) Oscar Karlsson Alingsås 205. Längd: 1) David Frykholm IF Göta 733/+1.3. Spjut: 5) Magnus Arvidsson KA2 7453.
K 400m: 1) Emma Agerbjer Söderhamn 56.09, 3) Charlotte Schönbeck Lidingö 57.46. Höjd: 2) Jenny Isgren Spårvägen 179, 3) Helena Redborg Tureberg 173. Spjut: 7) Elinor Holgersson Pallas 4537.

28-29.5 GÖTZIS, AUT | Resultat
K Sjukamp: 1) Carolina Klüft Växjö 6.824 (13.15/+1.1 194 1333 23.34/+1.7 668/+0.5 4408 2:10.46).

28.5 LOUGHBOROUGH, GBR
M Stav: -) Gustaf Hultgren Örgryte X.
K Stav: 1) Hanna-Mia Persson Kalmarsund 430, 3) Kirsten Belin Kvarnsveden 410, 7=) Maria Rendin Örgryte 375, 11) Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK 360.

28.5 PALAFRUGELL, ESP | Resultat
K Spjut: 2) Annika Petersson Gefle 4998, 4) Mikaela Wieslander Växjö 4622.

28-29.5 PORTSMOUTH, GBR | Resultat
Dag 1
P17 Stav:
3) Robert Warensjö 90 370.

27.5 RIGA, LAT | Resultat
M 100m (-1.2): 4) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.77. 400m: 6) Gustav Sewall Malmö 49.11. 110mH (+3.1): 6) Christian Sjöberg Mariestad 14.46w. 400mH: 6) Niklas Larsson Hässelby 54.26, 8) Henrik Encke Hässelby 55.12. Höjd: 4) Joel Spolén Örgryte 210, 7) Oscar Karlsson Alingsås 195. Längd: 7) David Frykholm IF Göta 715/-2.2. Spjut: 8) Magnus Arvidsson KA2 7319.
K 400m: 5) Emma Agerbjer Söderhamn 55.48. 800m: 3) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:08.40. Höjd: 3=) Jenny Isgren Spårvägen 175, 7) Helena Redborg Tureberg 170. Spjut: 4) Ellinor Holgersson Pallas 4860.

26.5 LAMBERTSETER, NOR | Resultat
M 5000m: 3) Martin Kjäll-Ohlsson 15:10.12.

22.5 AIX-LES-BAINS, FRA | Resultat
K 3000m: 9) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:08.60.

21.5 BARCELONA, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson Örgryte 204.

21-22.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Slägga A:
10) Bengt Johansson Västerås 6755.
K Kula: 8) Helena Engman Riviera 1517. Diskus: 7) Anna Söderberg Ullevi 6057. Slägga A: 5) Cecilia Nilsson Ymer 6713, B: 1) Marie Hilmersson Falun 6118.
P19 Kula: 5) Mats Olsson 86 Järvsö 1676, 6) Johan Pihlgren 86 Strand 1659, 12) Ibro Ribic 86 Falun 1537. Diskus: 7) M Olsson 5134, 8) Axel Härstedt 87 Finish 5011, 13) I Ribic 4509.
F19 Kula: 5) Carolina Hjelt 86 Huddinge 1390.
Dag 2
K22 Slägga:
1) Tracey Andersson Heleneholm 6036, 2) Karin Engström IF Göta 5852, 3) Emma Johannesson Hovslätt 5598, 4) Josefin Berg Östhammar 5446.
P17 Kula: 2) Ulf Ankarling 88 IF Göta 1813. Diskus: 1) U Ankarling 5845.

21.5 TÖNSBERG, NOR | Resultat
M 400m A: 5) Thomas Nikitin Spårvägen 48.35. Spjut: 5) Mattias Eriksson Huddinge 7033.
K 100m A (+1.3): 1) Jenny Kallur Falun 11.51, 2) Susanna Kallur Falun 11.57. 200m A (+2.2): 1) J Kallur 23.59w, 2) S Kallur 23.62w. Tresteg: 2) Sara Brankell Mölndal 1243/+1.8, 4) Johanna Olander Örgryte 1174/+0.2.

21.5 MANCHESTER, GBR | Resultat
M 1500m A: 9) John Laselle Tureberg 3:54.98.

21.5 ASKIM, NOR | Resultat
P19 Spjut: 1) Marcus Persson 87 Arvika 5886.

21-22.5 GLOSTRUP, DEN | Resultat
Ungdomar från Pallas, Malmö och Ängelholm.

20.5 NIJMEGEN, NED | Resultat
M 1500m A: 9) Rizak Dirshe Malmö 3:44.70. 3000m: 4) Henrik Skoog Spårvägen 7:57.13.
K 1500m: 6) Annika Gerner Spårvägen 4:27.10.

18.5 NADDERUD, NOR | Resultat
M 1500m B: 1) Jonas Legernes 91 4:23.3m.

16.5 REHLINGEN, GER | Resultat
M 800m B: 5) Rizak Dirshe Malmö 1:49.04

12.5 LAMBERTSETER, NOR | Resultat
M 3000m A: 6) Martin Kjäll-Ohlsson 8:44.34.

7.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten) | Resultat
M: 2) Rånäs 48:21, 3) Hammarby 48:22, 14) IF Göta 51:26.
K: 3) Rånäs 58:05.

7.5 MIEDZYZDROJE, POL | Resultat
M Höjd: 1) Jens Gudmundsson 86 Staffanstorp 197.
K 100m (0.0): 1) Nina Törnqvist 87 Finish 12.54.

7.5 MARIEHAMN, FIN (Klubbmatch) | Resultat
Danderyds SK

7.5 ABINGDON, GBR | Resultat
M Stav A: 4) Robert Warensjö 90 340.

7.5 ROSTOCK, GER | Resultat
Ungdomar från Malmö.

4.5 TROON, GBR | Resultat
M 10 km landsväg: 7) Johan Lundahl Sävedalen 32:04.

30.4 NERJA, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Ola Carlsson Örgryte 204.

27.4 MONACO, MON | Resultat
K 1500m: 3) Cecilia Jeverstam Mölndal 4:52.91.

24.4 OSLO, NOR (Sentrumslöpet) | Resultat
K 10 km landsväg: 8) Jessica Gunnarsson Växjö 37:05.

10.4 TIPTON, GBR | Resultat
P16 Stav: 1) Robert Warensjö 90 360.

9.4 ÅHEIM, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
M 3 km terräng: 20) Martin Kjäll-Ohlsson 10:08.

9.4 ÅHEIM, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
K 2 km terräng: 6) Jessica Gunnarsson Växjö 7:40.

3.4 DAKAR, SEN | Resultat
K 400m: 6) Lena Aruhn Ume FI 55.18.

2.4 BARAKALDO, ESP (European 10000m Cup) | Resultat
K 10000m: 12) Anna Rahm 34:12.95, -) Christin Johansson bröt.

12-13.3 MERSIN, TUR (European Winter Throwing Cup) | Resultat
Dag 1
M Diskus B:
14) Philip Åman 4737. Spjut B: 5) Mikael Snällfot 6881.
K Kula B: 4) Linda-Marie Mårtensson 1539. Diskus B: 8) Annika Larsson 4846.
Dag 2
M Kula A:
8) Jimmy Nordin 1890. Slägga B: 7) Bengt Johansson 6688.
K Slägga B: 5) Cecilia Nilsson 6353. Spjut B: 8) Annika Petersson 4743.

27.2 LISBOA, POR | Resultat
K Slägga A: 2) Cecilia Nilsson Ymer 6306, 7) Josefine Berg Östhammar 4848, -) Karin Engström IF Göta X.

27.2 ROULLET SAINT-ESTEPHE, FRA (Franska mästerskapen) | Resultat
M 4 km terräng: 46) Andreas Karlsson Ärla 11:43.

13.2 MIRAMBEAU, FRA | Resultat
M 4 km terräng: 4) Andreas Karlsson Ärla 11:34.

13.2 DIEKIRCH, LUX | Resultat
M 10.2 km terräng: 3) Mustafa Mohamed Hälle 32:10.

13.2 MOUGINS, FRA | Resultat
K 6.3 km terräng: 9) Cecilia Jeverstam Mölndal 23:16.

5.2 MANTOVA, ITA (Europacup klubblag terräng) | Resultat
K ca 5 km terräng: 33) Madeleine Larsson Hässelby 17:41, 35) Annica Wenngren-Andersson Hässelby 17:43, 38) Jessica Gunnarsson Växjö (sprang för norska SK Vidar), 39) Marie Söderström-Lundberg Hässelby 17:59, 55) Camilla Jerpenius Hässelby 19:44. Lag: 8) Hässelby SK.
Anm: I förväg angavs sträckan till 6.0 km, men tiderna indikerar att man sprang knappt 5 km.

30.1 BOUAYE, FRA | Resultat
M 4 km terräng: 3) Andreas Karlsson Ärla 12:35.

8.1 BELFAST, GBR | Resultat
M 9.8 km terräng: 7) Claes Nyberg IF Göta 30:19.

6-12.1 MELBOURNE, AUS (Deaflympic Games) | Resultat
Dag 3
K Längd:
4) Katrin Svensson Örebro 553/+0.6.
Dag 6
K Tresteg:
7) K Svensson 1096w/+2.7 (ok??).

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2005

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>