Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska inomhustävlingar 2005

23-24.4 HAPARANDA (DM mångkamp) | Resultat

17.4 GÄVLE (Vinterkvitter 6) | Resultat

16.4 SÄTRA (Klubbmatch) | Resultat

15.4 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

9-10.4 ÖREBRO (Marsspelen) | Resultat

9-10.4 SÄTRA (Sista Chansen) | Resultat

3.4 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

2.4 HELSINGBORG (Kretsmästerskap) | Resultat

2.4 LESSEBO (Ungdomslänsmästerskap) | Resultat

2.4 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

25.3 ESKILSTUNA (MunktellArenans Ungdomsspel) | Resultat

20.3 ÅHUS (Sånnakampen) | Resultat

20.3 VÄSTERÅS (VF-cupen 6) | Resultat

19.3 VÄSTERÅS (Svealands 13/14 år) | Resultat

19.3 BOLLNÄS (Hälsingefraktspelen) | Resultat

19.3 LULEÅ (Arcuskampen) | Resultat

16.3 SKELLEFTEÅ (IPRK4) | Resultat

13.3 KALMAR (Ungdomslänsmästerskap) | Resultat

13.3 LJUNGSBRO (LjFK:s inomhustävling) | Resultat

13.3 SÄTRA (Hammarby Ungdomsspel) | Resultat

12.3 KARLSTAD (Folksamspelen) | Resultat

12-13.3 MALMÖ (Götalands 13/14 år) | Resultat

12-13.3 FALUN/L (Färgfemmanspelen) | Resultat

12-13.3 PITEÅ (Noliacupen) | Resultat

9.3 VÄXJÖ (1342 Indoor Race) | Resultat

7.3 VÄSTERÅS (VF-cupen 5) | Resultat

7.3 HEBY (Upplandsserien) | Resultat

6.3 MALMÖ (Malmömästerskapen) | Resultat

6.3 NYKÖPING (Lilla Vinterspelen) | Resultat

6.3 FINSPÅNG (Kanonspelen) | Resultat
Flickor

6.3 FINSPÅNG (Kanonspelen) | Resultat
Pojkar

5-6.3 SÄTRA (Sätra Mini Champ) | Resultat

5.3 HALMSTAD (Halmstad Indoor) | Resultat

5.3 ÖREBRO (Kuliga Hoppgalan) | Resultat

5-6.3 GÖTEBORG (Löplabbet Inomhus) | Resultat

3.3 KLINTEHAMN (DM) | Resultat

2.3 JÖNKÖPING (Ungdomskretsmästerskap) | Resultat

27.2 SÄTRA (VDM) | Resultat

27.2 FALUN (DM 3000m) | Resultat

24.2 KARLSTAD/L (Lindorffs Hoppgala) | Resultat

22.2 FALUN (VDM) | Resultat

20.2 GÄVLE (KM Valbo AIF) | Resultat

20.2 FALKÖPING (Frejaspelen) | Resultat

20.2 GÖTEBORG (UDM) | Resultat

20.2 GÄVLE (Vinterkvitter 5) | Resultat

20.2 KARLSTAD (Ungdomsdistriktsmatch) | Resultat

19-20.2 VÄSTERÅS (UDM) | Resultat

19.2 GÖTEBORG (Rödblå Vinter) | Resultat

19-20.2 SÄTRA (Formenkollen) | Resultat

19-20.2 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat
Dag 1

19-20.2 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat
Dag 2

17.2 KARLSTAD | Resultat

12.2 VÄSTERÅS (VF-cupen 4) | Resultat

12.2 ÖREBRO (Ungdomsserien 2) | Resultat

12-13.2 SÄTRA (UDM) | Resultat

12.2 KARLSTAD (UDM) | Resultat

12.2 HALMSTAD (DM) | Resultat

12-13.2 SKELLEFTEÅ (UDM) | Resultat

12.2 LILLA EDET (Fuxerna Open) | Resultat

12.2 JÖNKÖPING | Resultat

9.2 KARLSTAD | Resultat

6.2 GÖTEBORG (Göteborgs Inomhus) | Resultat

6.2 SUNDSVALL (Sundsvallsmästerskapen) | Resultat

6.2 SÄTRA (Raka Spåret) | Resultat

6.2 NYKÖPING (UDM Södermanland) | Resultat

6.2 NYKÖPING (UDM Östergötland) | Resultat

5-6.2 MALMÖ (Atleticumspelen) | Resultat
Dag 2

5-6.2 PITEÅ (UDM) | Resultat

5-6.2 ESKILSTUNA (Eskilstuna Indoor Games) | Resultat

5.2 GÖTEBORG (DM-JDM) | Resultat

5-6.2 ÖREBRO (UDM) | Resultat

5.2 VÄXJÖ (UDM) | Resultat

5-6.2 MALMÖ (Atleticumspelen) | Resultat
Dag 1

5.2 BOLLNÄS (Ljusnanspelen) | Resultat

5.2 SÄTRA (Lilla GE Galan) | Resultat

3.2 GÖTEBORG/Sc (EuroJump) | Resultat

2.2 NYKÖPING (Stora Vinterspelen) | Resultat

1.2 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

30.1 GÖTEBORG (DM Västergötland) | Resultat

29-30.1 VÄSTERÅS (DM Uppland) | Resultat

29-30.1 HANDEN (Haninge Open) | Resultat

29-30.1 ÖREBRO (Stadium Games) | Resultat

29-30.1 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

29.1 NORRKÖPING (Tjalves inomhustävling) | Resultat

29-30.1 SÄTRA (DM-JDM) | Resultat

28-30.1 MALMÖ (Pallasspelen) | Resultat

26.1 UMEÅ (Onsdagstävling 2) | Resultat

26.1 LUND (Höjdhoppskväll) | Resultat

23.1 GÄVLE (Vendelas tävling) | Resultat

23.1 SÄTRA (Sätra Games) | Resultat

22-23.1 HAPARANDA (Aspen Athletic Games) | Resultat

22.1 UMEÅ (Noliacupen 1) | Resultat

22-23.1 MALMÖ/A (Löplabbet Games) | Resultat

22.1 LERUM (UDM) | Resultat

22.1 JÖNKÖPING (Ungdomslänsmästerskap) | Resultat

22-23.1 VÄSTERÅS (Inlagda Gurkspelen) | Resultat

22.1 FALKÖPING (Torspelen) | Resultat

22.1 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

22.1 SÄTRA (Vinthundsvintern) | Resultat

22.1 HELSINGBORG (VDM) | Resultat

20-21.1 SÄTRA (UDM mångkamp) | Resultat

19.1 UMEÅ (Onsdagstävling 1) | Resultat

18.1 BOLLNÄS (Nordic Gym Games) | Resultat

17.1 SKELLEFTEÅ (IPRK2) | Resultat

16.1 ÖRBYHUS (Ungdomsserien) | Resultat

16.1 FINSPÅNG | Resultat

16.1 GÖTEBORG/FH (UDM) | Resultat

16.1 LERUM (Invigningstävling) | Resultat

16.1 LULEÅ (Arcusspelen) | Resultat

16.1 ESKILSTUNA (JDM-VDM) | Resultat

15.1 UMEÅ (DM-VDM) | Resultat

15-16.1 KARLSKRONA (Sunna Open) | Resultat
Dag 2

15.1 GÖTEBORG/FH (DM-JDM) | Resultat

15.1 LUND (Sprinterträffen) | Resultat

15.1 VÄXJÖ (UDM) | Resultat

15.1 NORRKÖPING (Himmelstalundsspelen) | Resultat

15.1 JÖNKÖPING (VDM) | Resultat

15-16.1 KARLSKRONA (Sunna Open) | Resultat
Dag 1

15-16.1 SÄTRA (Scandic Indoor Games) | Resultat

15.1 VÄSTERÅS (VF-cupen 3) | Resultat

12.1 SUNDSVALL | Resultat

8-9.1 VÄSTERÅS (UDM mångkamp) | Resultat

8.1 ÖREBRO (Närkes Ungdomsserie 1) | Resultat

8-9.1 BOLLNÄS (DM) | Resultat

6.1 NYBRO (Trettondagsträffen) | Resultat

6.1 KARLSTAD (DM Bohuslän/Dal) | Resultat

6.1 ESKILSTUNA (Ärlaspelen) | Resultat

6.1 SÄTRA (Täby Vinterspel) | Resultat

5-6.1 VÄXJÖ (Växjöspelen) | Resultat

5-6.1 VÄXJÖ (Nyårskampen) | Resultat

3.1 GÄVLE (Nyårskvitter) | Resultat

29.12 HAPARANDA (Sista chansen) | Resultat

27/29.12 NYKÖPING (Öppna KM) | Resultat

27.12 GÄVLE (Julkvitter) | Resultat

27.12 SKELLEFTEÅ (Mellandagshoppet) | Resultat

22.12 HAPARANDA (Näst sista chansen) | Resultat

20.12 LERUM (God Jul-tävling) | Resultat
Första tävlingen i Förbohallen, som dock formellt invigs i mitten av januari!

19.12 FORSA (Julspelen) | Resultat

18.12 KARLSKRONA (Tomtespelen) | Resultat

18.12 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

18.12 GÄVLE (Julklappsbytartävling) | Resultat

14.12 ÅS (FIG:ets kvällstävling 1) | Resultat

12.12 GÄVLE (Vinterkvitter 1) | Resultat

11.12 HAPARANDA (Decemberspelen) | Resultat

11-12.12 SÄTRA (Löplabbet Games) | Resultat

11.12 VÄXJÖ (Luciasprintern) | Resultat

11.12 BOLLNÄS (Julrushen) | Resultat

11.12 SKELLEFTEÅ (Happy Hours) | Resultat

4.12 ÖREBRO (Vinterspelen) | Resultat

4-5.12 GÖTEBORG/FH (Julklappsjakten) | Resultat

4.12 KATRINEHOLM (Luciakampen) | Resultat

29.11 SKELLEFTEÅ (IPRK1) | Resultat

28.11 ÖREBRO (Höstrusket) | Resultat

27.11 FALUN (DD-spelen) | Resultat

27-28.11 GÖTEBORG/FH (Göteborgs Adventsspel) | Resultat

27.11 ESKILSTUNA (Julklappsspelen) | Resultat

27.11 ÖSMO (ÖST-kampen 3) | Resultat

24.11 VÄNGE (Upplands Inomhusserie) | Resultat

20.11 VÄSTERÅS (ICA Maxi-spelen) | Resultat

20.11 SÄTRA (Första chansen) | Resultat

20-21.11 PITEÅ (Nolia Vinterspel) | Resultat

17.11 JÖNKÖPING (IKHP:s Novemberkoll) | Resultat

14.11 SÖDERTÄLJE (ÖST-kampen 2) | Resultat

13.11 VÄSTERÅS (VF-cupen 2) | Resultat

30.10 VÄSTERÅS (VF-cupen 1) | Resultat

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2005

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>