Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 2 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Internationella mästerskap 2008

14.12 BRUSSEL, BEL (EM-JEM terräng) | Resultat
M 10 km: 3) Mustafa Mohamed 31:13, 50) Erik Petersson 32:43, 53) Oskar Käck 32:52, 68) Johan Wallerstein 33:38, 70) Erik Sjöqvist 33:40. Lag: 9) Sverige.
P19 6 km: 41) Andreas Åhwall 89, 48) Mikael Ekvall 19:52, 52) Erik Johansson 89 19:56, 62) Eric Senorski 89 20:03, 72) Anton Danielson 90 20:19. Lag: 11) Sverige.
K 8 km: 21) Ida Nilsson 28:56, 45) Lisa Blommé 30:07, 47) Ulrika Johansson 30:20, 59) Karin Sennvall 31:52. Lag: 11) Sverige.
K22 6 km: 19) Lena Örn 22:18.
F19 4 km: 41) Mary Alenbratt 90 14:53.

15.11 KÖBENHAVN, DEN (NM-JNM terräng) | Resultat
M 9.0 km: 1) Öystein Sylta N 27:58, 2) Oskar Käck 27:59, 3) Erik Sjöqvist 28:04, 4) Johan Wallerstein 28:08, 5) Juha Puttonen F 28:09, 6) Jacob Hannibal D 28:10, 8) Erik Petersson 28:12, 12) Fredrik Uhrbom 28:45, 18) Peter Gross 29:15. utom NM: Joel Lewis-Jonsson IS Göta 29:09, Pär-Johan Lif 31:00. Lag: 1) Sverige 17, 2) DEN 33, 3) NOR 44, 4) FIN 54.
K 8.0 km: 1) Annemari Sandell-Hyvärinen F 27:25, 2) Kirsten Melkevik Otterbu N 27:34, 3) Ida Nilsson 27:51, 4) Lisa Blommé 27:59, 5) Maria S Möller D 28:29, 6) Hanna Karlsson 28:33, 7) Ulrika Johansson 28:43, 9) Karin Sennvall 29:02, 10) Lena Örn 29:05. Lag: 1) Sverige 13, 2) NOR 22, 3) FIN 26, 4) DEN 35.
P19 6.0 km: 1) Sondre Nordstad Moen N 18:17, 2) Sindre Buraas N 18:53, 3) Andreas Åhwall 89 18:56, 4) Mikael Ekvall 89 18:57, 5) Henrik Ingebrigtsen N 18:59, 6) Lars Malde N 19:03, 9) Erik Johansson 89 19:07, 10) Eric Senorski 89 19:10, 12) Anton Danielson 90 19:30, 13) Johan Hydén 89 19:41. utom NM: Kalle Johansson 89 okänd tid. Lag: 1) NOR 8, 2) Sverige 16, 3) DEN 40, 4) FIN 54.
F19 4.5 km: 1) Sandra Eriksson F 15:54, 2) Mary Alenbratt 90 16:26, 3) Veronika Blom N 16:30, 4) Heidi Weng N 16:41, 5) Sofia Öberg 90 16:48, 6) Sanni Klemelä 16:51, 7) Anna Segersson 91 16:52, 8) Sara Sjöqvist 89 16:54, 13) Karin Svensson 90 17:21. Lag: 1) Sverige 14, 2) FIN 16, 3) Norge 17, 4) DEN 37.

6-7.9 TAMPERE, FIN (JNM22) | Resultat

15-24.8 BEIJING, CHN (OS) | Resultat
Dag 1
K Tresteg Q1:
12) Carolina Klüft 1397/+0.2. Diskus Q2: 14) Anna Söderberg 5528.
Dag 2
M 3000mH h2:
5) Mustafa Mohamed 8:17.80. Diskus Q2: 15) Niklas Arrhenius 5822.
Dag 3
M Höjd Q1:
4) Stefan Holm 229, Q2: 11) Linus Thörnblad 220.
K 100mH h1 (-0.2): 2) Susanna Kallur 12.68.
Dag 4
M 400m h2:
3) Johan Wissman 44.81. 3000mH f: 10) M Mohamed 8:20.69.
K 100mH s2 (+0.2): -) S Kallur bröt.
Dag 5
M 400m s3:
3) J Wissman 44.64. M Höjd f: 4) S Holm 232.
K Längd Q1: 3) C Klüft 670/+1.0.
Dag 6
M Stav Q1:
12) Jesper Fritz 545, Q2: 7=) Alhaji Jeng 555.
Dag 7
M Spjut Q1:
6) Magnus Arvidsson 7970.
K Höjd Q2: 8) Emma Green 193.
Dag 8
K Längd f:
9) Carolina Klüft 649/+0.2.
Dag 9
M Spjut f:
11) M Arvidsson 8016.
K Höjd f: 9) E Green 196.

23.7-3.8 LJUBLJANA, SLO (VEM) | Resultat

8-13.7 BYDGOSZCZ, POL (JVM) | Resultat
Dag 1
P19 100m h3
(+0.2): 5) Oskar Åhberg 89 10.88, h4 (+0.1): 1) Benjamin Olsson 91 10.58, s1 (-0.6): 2) B Olsson 10.57. 800m h1: 5) Johan Svensson 89 1:52.64, h3: 2) Robin Rohlén 90 1:52.04. Kula Q1: 2) Simon Gustafsson 90 1927, f: 6) S Gustafsson 1939. Diskus Q1: 6) Johnny Karlsson 89 5362.
F19 100m h1 (-1.9): 6) Isabelle Eurenius 89 12.19, h8 (-1.9): 5) Caroline Lundahl 91 12.05. 400m h1: 3) Moa Hjelmer 90 55.32, h2: 5) Josefin Magnusson 89 54.93. 800m h3: 1) Sofia Öberg 90 2:08.16. 3000mH h2: 8) Klara Bodinson 90 10:41.62. Höjd Q1: 6) Ellen Björklund 90 178, Q2: 13) Victoria Dronsfield 91 174. Spjut Q1: 5) Anna Wessman 89 5138.

8-13.7 BYDGOSZCZ, POL (JVM) | Resultat
Dag 2
P19 100m f
(-0.8): 5) Benjamin Olsson 91 10.67. 800m s2: 4=) Robin Rohlén 90 1:49.35. 10000m: 15) Mikael Ekvall 30:30.69. Diskus f: -) Johnny Karlsson 89 X. Spjut Q2: 8) Kim Amb 90 6759, 13) Joni Kaartinen 89 6066.
F19 400m s1: 4) Moa Hjelmer 90 54.12, s3: 7) Josefin Magnusson 89 55.34. 800m s3: 4) Sofia Öberg 90 2:05.43. 400mH h1: 5) Emilia Granqvist 90 60.59, h3: 1) Frida Persson 89 58.81. Stav Q1: 3) Petra Olsen 90 400, Q2: -) Madeleine Nilsson 91 X.

8-13.7 BYDGOSZCZ, POL (JVM) | Resultat
Dag 3
P19 200m h5
(-0.3): 3) Alexander Nordkvist 90 21.38, h7 (-1.8): 6) Carlos Fröjd 90 22.06, s1 (-0.9): 5) A Nordkvist 21.32. Slägga Q1: 3) Markus Johansson 90 7199.
F19 200m h2 (-0.9): 5) Sofia Hellberg Jonsén 89 25.05. 100mH h1 (-1.3): 4) Emma Tuvesson 91 14.20. 400mH s2: 4) Frida Persson 89 58.04. Höjd f: 8=) Ellen Björklund 90 178. Spjut f: 7) Anna Wessman 89 5412 Svenskt F19-rekord.

8-13.7 BYDGOSZCZ, POL (JVM) | Resultat
Dag 4
P19 110mH h5
(-1.4): 5) Markus Sparrman 89 14.26, h8 (-0.7); 6) Amir Shaker 89 14.66. 4x100m h2: 4) Sverige (Carlos Fröjd 90, Alexander Nordkvist 90, Benjamin Olsson 91, Oskar Åhberg 89) 40.72.
F19 800m f: 6) Sofia Öberg 90 2:05.07. 1500m h1: 10) Nathalie Rohlén 90 4:33.82. 100mH s3 (-1.5); 5) Emma Tuvesson 91 14.08. 400mH f: 7) Frida Persson 89 58.62. Stav: 8=) Petra Olsen 90 410. Längd Q1: 9) Caroline Lundahl 91 604/+2.0. Diskus Q1: 16) Hanna Erlandsson 90 4077, Q2: 16) Matilda Gunnarsson 90 4353. 4x100m h2: 5) Sverige (C Lundahl, Isabelle Eurenius 89, Linnea Collin 90, Louise Kronlund 90) 46.58.

8-13.7 BYDGOSZCZ, POL (JVM) | Resultat
Dag 4-5
F19 Sjukamp:
8) Frida Linde 90 5.509 (14.45/-0.2 169 1196 26.18/-2.6 549/+0.2 4506 2:18.03), 19) Andrea Nybäck 90 5.086 (14.39/-0.4 163 1061 25.57/-2.6 570/+0.3 2955 2:24.77).
Dag 5
P19 Slägga f:
8) Markus Johansson 90 7297.

7-8.6 JYVÄSKYLÄ, FIN (JNM-UNM mångkamp) | Resultat

17-22.3 AUBIÈRE, FRA (IVVM) | Resultat

7-9.3 VALENCIA, ESP (IVM) | Resultat
Dag 1
M 400m h5:
1) Johan Wissman 46.12. 800m h2: 4) Mattias Claesson 1:49.12. Höjd Q: 1=) Stefan Holm 2.27.
K 60m h4: 4) Lena Berntsson 7.45, s1: 4) L Berntsson 7.26.
Dag 2
M 400m s1:
2) J Wissman 46.86. 800m s2: 5) M Claesson 1:48.50. 60mH h3: 2) Robert Kronberg 7.73, s1: 4) R Kronberg 7.75. Höjd f: 1) S Holm 236. Stav Q: 8) Alhaji Jeng 565, -) Jesper Fritz X.
K 1500m h2: 8) Kajsa Haglund 4:14.82. 60mH h1: 1) Susanna Kallur 7.87, s2: -) S Kallur ej start. Höjd Q: 13=) Emma Green 186. Kula Q: 15) Helena Engman 1679.
Dag 3
M 400m f:
2) J Wissman 46.04. Stav f: 7) A Jeng 570.

29.2-2.3 REYKJAVIK, ISL (IVNM) | Resultat

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2008

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>