Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 7 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2008

24.11 TERRE HAUTE, IN (NCAA-mästerskapen) | Resultat
M 10 km terräng: 82) Jacob Gustafsson Ullevi 30:46, 163) Alexander Söderberg Spårvägen 31:25.

15.11 CLEMMONS, NC | Resultat
K 6 km terräng: 198) Diana Nordén Nyköping 24:49.

15.11 MARYVILLE, TN | Resultat
K 6 km terräng: 36) Sandra Lundberg 89 Hässelby 22:18, 130) Pernilla Sävestrand Sävedalen 24:32, 144) Erika Fyrvall Tureberg 25:54.

15.11 WACO, TX | Resultat
K 6 km terräng: 77) Caroline Erlingson Ängelholm 23:34.

15.11 FORT COLLINS, CO | Resultat
M 10 km terräng: 25) Jacob Gustafsson Ullevi 30:24.

15.11 RIVERDALE, NY | Resultat
M 10 km terräng: 25) Alexander Söderberg Spårvägen 32:48.
K 6 km terräng: 206) Maria Jangsten Sävedalen 25:18.

15.11 PALO ALTO, CA | Resultat
K 6 km terräng: 29) Sara Trané Mölndal 20:52.

3.11 NACOGDOCHES, TX | Resultat
K 6 km terräng: 11) Caroline Erlingson Ängelholm 22:40.

1.11 MACON, GA | Resultat
K 5 km terräng: 23) Diana Nordén Nyköping 19:08.

1.11 MEMPHIS, TN | Resultat
M 8 km terräng: 48) Jörgen Ekdahl Lerum 28:40.
K 5 km terräng: 16) Sandra Lundberg 89 Hässelby 18:10.

1.11 BOWLING GREEN, KY | Resultat
K 5 km terräng: 30) Erika Fyrvall Tureberg 20:13.

1.11 LAKE BUENA VISTA, FL | Resultat
M 8 km terräng: 9) Alexander Söderberg Spårvägen 25:02.
K 6 km terräng: 37) Maria Jangsten Sävedalen 23:43.

1.11 SPRINGFIELD, OR | Resultat
K 6 km terräng: 18) Sara Trané Mölndal 20:44.

1.11 SAN DIEGO, CA | Resultat
M 8 km terräng: 11) Jacob Gustafsson Ullevi 25:01.

31.10 RIVERDALE, NY | Resultat
K 6 km terräng: 68) Pernilla Sävestrand Sävedalen 22:46.

21.10 RIVERDALE, NY | Resultat
K 3 km terräng: 6) Maria Jangsten Sävedalen 11:01.

21.10 PROVO, UT
M Diskus A: Leif Arrhenius Spårvägen 5979, Niklas Arrhenius Spårvägen 59.64, B: N Arrhenius 6067, L Arrhenius 5803.

18.10 TROY, AL | Resultat
K 3.2 km terräng: 12) Erika Fyrvall Tureberg 12:19.

18.10 TERRE HAUTE, IN | Resultat
M 8 km terräng A: 43) Jacob Gustafsson Ullevi 24:22, C: 19) Alexander Söderberg Spårvägen 25:11.
K 6 km terräng A: 47) Sara Trané Mölndal 21:17.

18.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K 6 km terräng: 86) Caroline Erlingson Ängelholm 22:42.

17.10 BOONE, NC | Resultat
K 5 km terräng: 100) Diana Nordén Nyköping 20:01.

17.10 CAPE GIRARDEAU, MO | Resultat
M 8 km terräng: 10) Jörgen Ekdahl Lerum 28:15.

12.10 GREENSBORO, NC (USA:s veteranmästerskap) | Resultat
M40 5 km terräng: 1) Birger Ohlsson 16:14.

11.10 HOOVER, AL | Resultat
K 5 km terräng: 16) Erika Fyrvall Tureberg 20:50.

11.10 LAKE BUENA VISTA, FL | Resultat
K 5 km terräng: 23) Pernilla Sävestrand Sävedalen 18:39, 25) Sandra Lundberg 89 Hässelby 18:41, 79) Diana Nordén Nyköping 19:34.

11.10 CLINTON, MS | Resultat
M 8 km terräng: 29) Jörgen Ekdahl Lerum 28:14.

10.10 RIVERDALE, NY | Resultat
K 5 km terräng: 36) Maria Jangsten Sävedalen 20:20.

4.10 MISSOULA, MT | Resultat
K 5 km terräng: 1) Sara Trané Mölndal 18:10.

4.10 STILLWATER, OK | Resultat
K 6 km terräng: 65) Caroline Erlingson Ängelholm 23:01.

4.10 AUBURN, AL | Resultat
K 4.85 km terräng B: 14) Erika Fyrvall Tureberg 19:29.

4.10 LOUISVILLE, KY | Resultat
K 5 km terräng: 42) Sandra Lundberg 89 Hässelby 18:28.

4.10 DAVIS, CA | Resultat
K 6 km terräng: 21) Jenni Eiremo 24:11.

4.10 FAIRFAX, VA | Resultat
K 6 km terräng: 59) Diana Nordén Nyköping 24:23.

3.10 BETHLEHEM, PA | Resultat
M 8 km terräng A: 101) Alexander Söderberg Spårvägen 25:10.
K 6 km terräng A: 164) Pernilla Sävestrand Sävedalen 22:57, B: 42) Maria Jangsten Sävedalen 23:13.

27.9 TALLAHASSEE, FL | Resultat
K 5 km terräng: 26) Pernilla Sävestrand Sävedalen 19:03.

27.9 FALCON HEIGHTS, MN | Resultat
M 8 km terräng A: 16) Jacob Gustafsson Ullevi 24:48.

25.9 DENTON, TX | Resultat
K 5 km terräng: 2) Caroline Erlingson Ängelholm 18:42.

20.9 RIVERDALE, NY | Resultat
M 8 km terräng: 49) Alexander Söderberg Spårvägen 25:47.
K 6 km terräng: 117) Maria Jangsten Sävedalen 24:56.

20.9 ROCK HILL, SC | Resultat
K 5 km terräng: 41) Diana Nordén Nyköping 19:23.

19.9 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K 5 km terräng: 50) Caroline Erlingson Ängelholm 19:08.

13.9 MEMPHIS, TN | Resultat
M 8 km terräng: 91) Jörgen Ekdahl Lerum 28:38.

13.9 MOBILE, AL | Resultat
K 5 km terräng: 12) Erika Fyrvall Tureberg 20:45.

13.9 CHAPEL HILL, NC | Resultat
K 5 km terräng: 15) Diana Nordén Nyköping 19:58.

13.9 SAN DIEGO, CA | Resultat
M 8 km terräng: 20) Jacob Gustafsson Ullevi 25:36.

13.9 SACRAMENTO, CA | Resultat
K 5 km terräng: 52) Jenni Eiremo 20:03.

13.9 MEMPHIS, TN | Resultat
K 5 km terräng: 43) Sandra Lundberg 89 Hässelby 19:56.

6.9 SPOKANE, WA | Resultat
K 4 km terräng: 5) Sara Trané Mölndal 15:51.

6.9 DENTON, TX | Resultat
K 3.2 km terräng: 2) Caroline Erlingson Ängelholm 11:50.

6.9 PROVO, UT | Resultat
M 6.4 km terräng: 9) Jacob Gustafsson Ullevi 21:36.

6.9 NEW YORK, NY | Resultat
6.4 km landsväg: 7) Birger Ohlsson 20:32.

5.9 RIVERDALE, NY | Resultat
K 3 km terräng: 4) Maria Jangsten Sävedalen 11:27.

5.9 RIVERDALE, NY | Resultat
M 3 km terräng: 13) Tor Pöllänen Hässelby 10:00.

29.8 RUSSELVILLE, AR | Resultat
M 6.4 km terräng: 18) Jörgen Ekdahl Lerum 21:48.

22.6 RANDALL'S ISLAND, NY | Resultat
M 800m A: 5) Birger Ohlsson 1:55.24.

14.6 WEST LONG BRANCH, NJ | Resultat
K 800m: 4) Josefine Kvist 89 2:15.28.

11-14.6 DES MOINES, IA (NCAA-mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M Diskus Q1:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 5791. Slägga Q1: 6) Hans Eriksson Bore 6438.
K 3000mH h2: 10) Sara Trané Mölndal 10:36.06. Höjd Q1: 4=) Ebba Jungmark Mölndal 177. Slägga Q2: 10) Josefin Berg IF Göta 5664.
Dag 3
M Diskus f:
4) L Arrhenius 5727. Slägga f: -) H Eriksson X.
K Höjd: 9=) E Jungmark 177.

8.6 EUGENE, OR | Resultat
K Diskus: 5) Anna Söderberg Ullevi 6163.

7.6 WALTHAM, MA | Resultat
M 800m B: 1) Birger Ohlsson (f 68) 1:53.94.

7.6 EAGLE ROCK, CA | Resultat
K 5000m: 2) Tove Berg Spårvägen 16:47.88.

5.6 SOUTH PLAINFIELD, NJ | Resultat
F18+ 400mH A: 4) Josefine Kvist 89 62.14. Längd (vind?): 1) J Kvist 556.

31.5 RANDALL'S ISLAND, NY | Resultat
M 3000mH: 10) Erik Emilsson Hammarby 8:53.93.
K Diskus: 5) Anna Söderberg Ullevi 6187.

30-31.5 NORTHRIDGE, CA | Resultat
Dag 1
M 1500m h1:
6) Jacob Gustafsson Ullevi 3:47.72. Spjut: 9) Pontus Thomée Lerum 6574.
K Slägga: 10) Josefin Berg IF Göta 5515.
Dag 2
M Diskus:
11) Leif Arrhenius Spårvägen 5487.
K 3000mH A: 5) Sara Trané Mölndal 10:14.29. Höjd: 8) Ebba Jungmark Mölndal 176.

30-31.5 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
K 400mH h5:
3) Sofie Persson Helsingborg 60.28.

30-31.5 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 1
K Längd:
30) Malin Marmbrandt Västerås 507/-1.2.

23-24.5 SOUTH PLAINFIELD, NJ | Resultat
Dag 1
F18+ 400m A:
1) Josefine Kvist 89 57.33. 400mH A: 1) J Kvist 63.11.
Dag 2
F18+ Höjd:
4=) J Kvist 147. Längd (vind?): 1) J Kvist 511.

22-24.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 2
M 100m h1
(-0.3): 7) Henrik Olausson Ymer 10.91. X h2 (-0.9): 5) H Olausson 11.04.
K Slägga: 6) Josefin Berg IF Göta 5695.
Dag 3
M 100m B
(+1.3): 3) H Olausson 10.73 Sverigebästa för M35!, X B (+1.8): 3) H Olausson 10.73. Diskus: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 6207, 3) Leif Arrhenius Spårvägen 5880.
K Slägga A: 6) J Berg 5672, B: 6) J Berg 5555.

19.5 MORRISTOWN, NJ | Resultat
F18+ 400mH A: 1) Josefine Kvist 89 61.59.

16-18.5 BOULDER, CO | Resultat
Dag 3
K 5000m:
14) Kim Blomkvist Ärla 18:26.13.

16.5 ROCK ISLAND, IL | Resultat
K 200m B (+0.9): 1) Ewa Warnquist KA2 26.14. Stav: 6) E Warnquist 322.

16-17.5 NORTHRIDGE, CA | Resultat
Dag 1
M Spjut:
3) Eric Nyberg Lidingö 5758.

16-17.5 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
K 3000mH:
1) Sara Trané Mölndal 10:17.80.
Dag 2
K Höjd:
2) Ebba Jungmark Mölndal 181.

16-17.5 NORWALK, CA | Resultat
Dag 1
K 10000m:
1) Tove Berg Spårvägen 36:41.19.
Dag 2
K 5000m:
1) T Berg 17:18.98.

16-18.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
K 1500m h?:
?) Lisa Voltaire Täby 4:38.53. Längd: 22) Malin Marmbrandt Västerås 549/+0.7.

15-17.5 EL PASO, TX | Resultat
Dag 1
M Slägga:
3) Hans Eriksson Bore 6314.
Dag 2
M 3000mH:
9) Jörgen Ekdahl Lerum 10:09.19.
Dag 3
M 5000m:
17) J Ekdahl 16:56.74.

15-18.5 AUBURN, AL | Resultat
Dag 2
K 400mH h1:
3) Sofie Persson Helsingborg 60.25.
Dag 4
K 400mH f:
6) S Persson 59.79.

15.5 LA CROSSE, WI | Resultat
K 200m A (-0.2): 5) Ewa Warnquist KA2 25.74. Stav: 5) E Warnquist 340.

14-17.5 FORT WORTH, TX | Resultat
Dag 2
M Slägga:
2) Leif Arrhenius Spårvägen 6040.
Dag 3
M Diskus:
1) L Arrhenius 5928.
K Slägga: 3) Josefin Berg 5555.
Dag 4
M 1500m:
3) Jacob Gustafsson Ullevi 3:48.96. Kula: 1) L Arrhenius 1749.

14-17.5 BOISE, ID | Resultat
Dag 4
M Spjut:
1) Pontus Thomée Lerum 6543.

13.5 HILLSBOROUGH, NJ | Resultat
F18+ Längd (vind?): 3) Josefine Kvist 89 499.

10.5 OSHKOSH, WI | Resultat
K Stav: 2=) Ewa Warnquist KA2 328.

10.5 BAKERSFIELD, CA | Resultat
K 5000m: 1) Tove Berg Spårvägen 17:16.85.

10.5 RANDALL'S ISLAND, NY | Resultat
M 800m: 30) Birger Ohlsson 1:57.33.
K 800m: 13) Jenni Eiremo 89 2:20.49. 1500m: 2) Lisa Voltaire Täby 4:33.61.

10.5 MODESTO, CA | Resultat
M Diskus A: 15) Leif Arrhenius Spårvägen 5557.
K Kula: 3) Catarina Andersson Hässelby 1499. Diskus: 2) Anna Söderberg Ullevi 6116.

10.5 NORMAN, OK | Resultat
K Kula: 2) Mikaela Johansson Ärla 1407. Slägga: 1) M Johansson 5748.

10.5 ORLANDO, FL | Resultat
K 100m C (-1.0): 2) Nina Runvik Malmö 12.29, D (+0.3): 1) Caroline Bertheau Malmö 12.60, 2) Hanna Topcagic 89 Malmö 13.18. 200m C (+3.0): 3) N Runvik 24.66w, 5) C Bertheau 25.51w. Längd: 7) H Topcagic 529w/+4.3 (ok?).

10-11.5 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 1
K Längd:
16) Jessica Robson 89 Järvsö 526/+0.3.
Dag 2
K Höjd:
7) J Robson 161.

9-11.5 HUNTSVILLE, TX | Resultat
Dag 2
K 1500m h1:
6) Caroline Erlingson Ängelholm 4:56.68.
Dag 3
K 1500m f:
11) C Erlingson 4:59.63.

9-10.5 MOSCOW, ID | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
1) Amy Quinones Göteborgs KIK 1086/-1.9.

9-10.5 NORTHRIDGE, CA | Resultat
M Tiokamp: 8) Eric Nyberg Lidingö 6.111 (11.92/+1.4 643/+1.1 1018 189 55.98 16.90/+1.3 3195 460 5672 5:33.04).

9.5 SEWARD, NE | Resultat
M 110mH (vind?): 3) Michael Railsback Gefle 15.37.

8.5 SALINAS, CA
M Diskus A: 5) Niklas Arrhenius Spårvägen 6372, B: 8) Leif Arrhenius 6159.
K Diskus A: 3) Anna Söderberg Ullevi 6158, 9) Maria Pettersson Ullevi 5309.

8.5 HILLSBOROUGH, NJ | Resultat
K 400m A: 1) Josefine Kvist 89 57.76. 100mH h6 (vind?): 1) J Kvist 15.55, f (vind?): 2) J Kvist 15.57. 400mH A: 1) J Kvist 62.17.

7.5 SALT LAKE CITY, UT | Resultat
M 1500m: 4) Jacob Gustafsson Ullevi 3:54.97.
K Kula: 9) Josefin Berg IF Göta 1112. Slägga: 3) J Berg 5632.

4.5 BERNARDSVILLE, NJ | Resultat
F18+ 400mH A: 2) Josefine Kvist 89 62.74. Längd (vind?): 1) J Kvist 542.

3.5 ARLINGTON, TX | Resultat
K 800m: 7) Caroline Erlingson Ängelholm 2:18.11.

3.5 SIOUX CITY, IA | Resultat
M 110mH h3 (+0.8): 2) Michael Railsback Gefle 15.41, f (+1.8): 7) M Railsback 15.37.

3.5 OXFORD, MS | Resultat
M 3000mH: 8) Jörgen Ekdahl Lerum 10:19.83.
K 400mH B: 1) Sofie Persson Helsingborg 61.19.

3-4.5 IRVINE, CA | Resultat
Dag 1
M Spjut:
3) Eric Nyberg Lidingö 5781.

3-4.5 ORONO, ME | Resultat
Dag 2
K 800m A:
4) Lisa Voltaire Täby 2:14.96.

3-4.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
K Längd
(vind?): 1) Malin Marmbrandt Västerås 537, 4) Siri Fagerlund Helsingborg 513. Spjut: 7) S Fagerlund 2978.
Dag 2
K 100m A
(vind?): 3) S Fagerlund 12.50. 800m: 2) Jenni Eiremo 2:20.27. 100mH A (vind?): 1) S Fagerlund 14.92, B (vind?): 1) M Marmbrandt 16.57. Tresteg (vind?): 1) M Marmbrandt 1172.

3.5 BAKERSFIELD, CA | Resultat
K 10000m: 1) Tove Berg Spårvägen 36:22.75.

3.5 PULLMAN, WA | Resultat
K 1500m: 7) Sara Trané Mölndal 4:42.62. Höjd: 1) Ebba Jungmark Mölndal 180. Tresteg: 4) Amy Quinones Göteborgs KIK 1124/+1.5.

3.5 OGDEN, UT | Resultat
K Kula: 4) Josefin Berg IF Göta 1099. Slägga: 1) J Berg 5505.

2-4.5 VILLANOVA, PA | Resultat
Dag 2
M 100m h3
(+2.7): 3) Edmund Yeboah Hässelby 10.74w.

2-4.5 VILLANOVA, PA | Resultat
Dag 2
K 800m h1:
5) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:15.43.

2-3.5 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
M 100m D
(+3.4): 2) Henrik Olausson Ymer 10.78w.

2.5 CHULA VISTA, CA
M Diskus: 11) Niklas Arrhenius Spårvägen 5639.
K Kula: 1) Catarina Andersson Hässelby 1573, 3) Maria Pettersson Ullevi 1095. Diskus: 2) Anna Söderberg Ullevi 5930, 3) C Andersson 3452.

2-3.5 EAU CLAIRE, WI | Resultat
Dag 1
K 200m h1
(+0.6): 3) Ewa Warnquist KA2 26.13. Stav: 5=) E Warnquist 337.
Dag 2
K Höjd:
9) E Warnquist 151.

2-3.5 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M Slägga:
2) Hans Eriksson Bore 6352.

1-2.5 NORTHFIELD, MN | Resultat
M Tiokamp (vindar?): 9) Martin Stenman Andersson Upsala 5.159 (11.88 622 818 166 52.05 17.75 2535 370 2895 5:11.29).

30.4 CHAMPAIGN, IL | Resultat
M 400m B: 3) Fabian Willskytt Kville 50.87.

28.4 RANDOLPH, NJ | Resultat
F18+ 400mH A: 1) Josefine Kvist 89 63.47. Höjd: 2) J Kvist 152. Längd (vind?): 1) J Kvist 548.

27.4 HANOVER, NH | Resultat
K 100mH (+0.3): 5) Jessica Robson 89 Järvsö 16.01. Höjd: 1=) J Robson 160. Längd (vind?): 3) J Robson 539.

27.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
M 800m: 8) Birger Ohlsson 1:56.39.
K 1500m: 2) Lisa Voltaire Täby 4:40.19, 8) Jenni Eiremo 4:53.58. 100mH A (+1.9): 1) Siri Fagerlund Helsingborg 14.47.

26.4 MOORPARK, CA | Resultat
K 1500m f: 2) Tove Berg Spårvägen 4:41.61. 5000m: 3) T Berg 20:18.67.

26.4 OSHKOSH, WI | Resultat
K 200m A (+8.9!!): 1) Ewa Warnquist KA2 25.60w. Höjd: 7=) E Warnquist 146. Stav: 9=) E Warnquist 305.

26.4 NORMAN, OK | Resultat
K Slägga: 6) Mikaela Johansson Ärla 5497.

26.4 PULLMAN, WA | Resultat
K Tresteg: 3) Amy Quinones Göteborgs KIK 1091/-1.1.

25-26.4 FAYETTE, MO | Resultat
Dag 1
M 200m h1
(vind?): 3) Fabian Willskytt Kville 22.56.
Dag 2
M 200m f
(vind?): 6) F Willskytt 23.43. 400m A: 5) F Willskytt 50.10.

25-26.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 2
M Spjut:
3) Eric Nyberg Lidingö 5712.

24.4 HOUSTON, TX | Resultat
M 100m A (-1.5): 6) Henrik Olausson Ymer 11.08.
K 1500m A: 7) Caroline Erlingson Ängelholm 4:46.48.

23.4 ST. PAUL, MN | Resultat
M 100m E (+2.0): 2) Martin Stenman Andersson Upsala 11.73. 110mH C (+3.2): 6) M Stenman Andersson 21.11w. Höjd: 16) M Stenman Andersson 168. Längd: 6) M Stenman Andersson 650w/+3.0 (ok??).

23-26.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 2
M 10000m:
22) Jonas Holmberg Hässelby 32:59.89.
Dag 4
M Slägga:
9) Hans Eriksson Bore 6187.

23-26.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 3
M 1 mile:
3) Jacob Gustafsson Ullevi 4:08.42. Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 5894.
K Kula: 12) Josefin Berg IF Göta 1013.
Dag 4
M 800m A:
3) J Gustafsson 1:51.61, B: 3) Peter Gustafsson Ullevi 1:55.22. Slägga: 2) L Arrhenius 5762.
K Slägga: 1) J Berg 5815.

20-21.4 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 1
K 200m h2
(vind?): -) Nathalie Hildingsson Helsingborg X. 400m h1: 1) N Hildingsson 59.36.
Dag 2
K 400m f:
-) N Hildingsson X.

19.4 SAN LUIS OBISPO, CA | Resultat
K 1500m h2: 1) Tove Berg Spårvägen 5:03.81. 10000m: 5) T Berg 42:44.5m.

19.4 LOUISVILLE, KY | Resultat
M 100m A (+1.8): 4) Edmund Yeboah Hässelby 10.90. 200m A (+1.6): 5) E Yeboah 22.60.

19.4 HANOVER, NH | Resultat
K 100mH A (+0.7): 5) Jessica Robson 89 Järvsö 15.60. Höjd: 2) J Robson 163. Längd (vind?): 4) J Robson 528.

19.4 NORTHFIELD, MN | Resultat
M Stav: 19) Martin Stenman Andersson Upsala 365. Diskus:Z 22) M Stenman Andersson 2688.

19.4 DAVIDSON, NC | Resultat
K 3000m: 10) Diana Nordén Nyköping 11:19.87.

19.4 LOGAN, UT | Resultat
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1725. Diskus: 1) L Arrhenius 5946.
K Kula: 9) Josefin Berg IF Göta 1040. Slägga: 2) J Berg 6075.

19.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
K 800m B: 3) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:12.66. K 400mH A: 7) Sofie Persson Helsingborg 62.54.

19.4 WACO, TX | Resultat
K 3000mH: 3) Caroline Erlingson Ängelholm 12:04.31.

18-19.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
K 100mH h2
(-0.3): 2) Siri Fagerlund Helsingborg 14.51, f (+0.5): -) S Fagerlund ej start.

18-19.4 CRETE, NE | Resultat
Dag 2
M 110mH h1
(+1.0): 2) Michael Railsback Gefle 15.34, f (+0.4): 4) M Railsback 15.19.

18-19.4 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
M 100m A
(+0.1): 4) Henrik Olausson Ymer 10.89 (bara 0.03 från svenska bästanoteringen i M35).

18-19.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M 800m:
36) Birger Ohlsson 68!! 1:55.20.
K 800m: 22) Jenni Eiremo 2:16.06.

17-20.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
K 5000m A:
15) Kim Blomkvist Ärla 17:08.79.
Dag 2
M 1500m A:
11) Jacob Gustafsson Ullevi 3:47.20.
K 5000m A: 12) Lisa Blommé Hässelby 15:45.32. 3000mH B: 2) Sara Trané Mölndal 10:16.75. Slägga: 4) Josefin Berg IF Göta 5489.

17.4 DULUTH, MN | Resultat
M 5000m: 2) Jonas Holmberg Hässelby 15:02.84.

13.4 SEWARD, NE | Resultat
M 110mH h3 (+0.8): 2) Michael Railsback Gefle 15.31, f (+3.9): 3) M Railsback 15.05w.

12.4 PROVIDENCE, RI | Resultat
K 200m D (vind?): 2) Jessica Robson 89 Järvsö 28.41. 100mH h1 (+2.9): 4) J Robson 15.66w. Längd: 7) J Robson 518/+1.6.

12.4 EL PASO, TX | Resultat
M 100m C (+1.2): 2) Henrik Olausson Ymer 11.03. Slägga: 2) Hans Eriksson Bore 6084.

12.4 CHAPEL HILL, NC | Resultat
K 3000m: 14) Diana Nordén Nyköping 11:45.30.

12.4 AMHERST, MA | Resultat
K 1500m: 1) Lisa Voltaire Täby 4:37.64.

12.4 OGDEN, UT | Resultat
M 800m A: 2) Peter Gustafsson Ullevi 1:55.00.

12.4 OXFORD, MS | Resultat
M 3000mH: 10) Jörgen Ekdahl Lerum 10:18.83.
K 400mH A: 2) Sofie Persson Helsingborg 62.56.

12.4 WALNUT, CA | Resultat
K 5000m: 1) Tove Berg Spårvägen 17:28.53.

11.4 ST. LOUIS, MO | Resultat
M 400m A: 8) Fabian Willskytt Kville 53.44.

11-12.4 COLUMBIA, MO | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 6312.

11.4 IRVINE, CA | Resultat
M Höjd: 5=) Eric Nyberg Lidingö 190. Stav: -) E Nyberg X. Spjut: 3) E Nyberg 5579.

11-12.4 NORMAN, OK | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Mikaela Johansson Ärla 5395.
Dag 2
K 100m B
(+3.6): 6) Siri Fagerlund Helsingborg 12.33w. 1500m: 6) Caroline Erlingson Ängelholm 4:50.14. 100mH B (+2.6): 2) S Fagerlund 14.31w. Längd: 13) Malin Marmbrandt Västerås 569w/+2.1 (-). Tresteg: 6) M Marmbrandt 1137/+1.0.

10-12.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 2
K Kula:
23) Josefin Berg IF Göta 1049.

10-12.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 3
K 1500m:
5) Sara Trané Mölndal 4:30.30.

9-12.4 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 3
M 100m C
(+6.5): 3) Edmund Yeboah Hässelby 10.39w.
Dag 4
M 200m C
(vind?): -) E Yeboah bröt.

6.4 CARLSBAD, CA | Resultat
K 5 km landsväg: 8) Lisa Blommé Hässelby 16:23, 9) Ida Nilsson Högby 16:36.

5.4 CLAREMONT, CA | Resultat
M Spjut: 3) Eric Nyberg Lidingö 5321.

5.4 ARCADIA, CA | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Kajsa Berg Huddinge 18:06.

5.4 ST. PAUL, MN | Resultat
M 100m C (-1.3): 5) Martin Stenman-Andersson Upsala 12.00. Diskus: -) M Stenman Andersson X. Spjut: 15) M Stenman Andersson 3525.

5.4 FAYETTE, MO | Resultat
M 200m B (vind?): 1) Fabian Willskytt Kville 23.37.

5.4 CAPE GIRARDEAU, MO | Resultat
M 1500m: 17) Jörgen Ekdahl Lerum 4:17.96.

5.4 OSHKOSH, WI | Resultat
K Höjd: 10=) Ewa Warnquist KA2 147. Stav: 4) E Warnquist 320.

4-5.4 BOISE, ID | Resultat
Dag 2
M Diskus:
6) Pontus Thomée Lerum 3942.

4-5.4 DURHAM, NC | Resultat
Dag 2
K 800m B:
2) Lisa Voltaire Täby 2:14.35.

4-5.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M 1500m:
10) Birger Ohlsson (M40!) Råby-Rekarne (?) 3:58.77.
K 5000m: 8) Kim Blomkvist Ärla 17:24.00.

4-5.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
K 100m A
(+0.5): 5) Siri Fagerlund Helsingborg 12.63. 100mH A (-0.2): 7) S Fagerlund 14.89, C (-1.0): 2) Jessica Robson 89 Järvsö 15.62. Höjd: 10) J Robson 160. Längd (vind?): 4) Malin Marmbrandt Västerås 543, 10=) J Robson 522.

4.4 GLENDALE, CA | Resultat
K 1500m: 2) Tove Berg Spårvägen 4:55.00. 3000m: 1) T Berg 10:00.54.

4-5.4 WILLIAMSBURG, VA | Resultat
Dag 1
K 1500m:
31) Jenni Eiremo 4:57.83.

4.4 LINCOLN, NE | Resultat
M 110mH (vind?): 2) Michael Railsback Gefle 15.65.

4-5.4 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 2
K 1500m D:
2) Sara Trané Mölndal 4:36.46.

2-4.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 3
M 800m A:
3) Peter Gustafsson Ullevi 1:54.25. Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 5791.
K Kula: 13) Josefin Berg IF Göta 1099. Slägga: 3) J Berg 5766, 6) Anneli Ståhl 90 Spårvägen 4930.

2-5.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 3
M 100m A h5
(+3.2): 5) Edmund Yeboah Hässelby 10.95w.

29.3 SOMERVILLE, MA | Resultat
K 100mH h1 (vind?): 7) Jessica Robson 89 Järvsö 21.96. Längd (vind?): 3) J Robson 511. Spjut: 15) J Robson 1866.

29.3 HASTINGS, NE | Resultat
M 110mH h2 (vind?): 3) Michael Railsback Gefle 15.43, f (vind?): 4) M Railsback 15.19.

29.3 NEW HAVEN, CT | Resultat
K 100mH A (+2.0): 1) Siri Fagerlund Helsingborg 14.56.

29.3 EL PASO, TX | Resultat
M Slägga: 1) Hans Eriksson Bore 6297.
K 1500m: 2) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:59.10.

28-29.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
M 1500m:
4) Jacob Gustafsson Ullevi 3:45.89. Diskus: 4) Leif Arrhenius Spårvägen 5987.

28-29.3 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 2
K 3000m:
4) Caroline Erlingson Ängelholm 10:53.03.

28.3 MOORPARK, CA | Resultat
K 1500m: 3) Tove Berg Spårvägen 4:41.8m. 3000m: 1) T Berg 10:10.5m.

28.3 SEATTLE, WA | Resultat
M 3000m: 1) Henrik Löfås Upsala 8:42.18.

27-29.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 2
M 400m C:
5) Fabian Willskytt Kville 51.50.

22.3 LOS ANGELES, CA | Resultat
M 800m: 8) Peter Gustafsson Ullevi 1:56.44. 1500m: 15) P Gustafsson 3:58.76. Spjut A: 7) Pontus Thomée Lerum 5470.
K 3000m A: 4) Sara Trané Mölndal 9:47.38.

22.3 ATLANTA, GA | Resultat
K Stav: 7=) Ewa Warnquist KA2 292.

21-22.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 2
M 800m A:
2) Jacob Gustafsson Ullevi 1:50.41.

21-22.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
K 100m A
(0.0): -) Siri Fagerlund Helsingborg bröt. 100mH (+1.1): 1) S Fagerlund 14.33. Längd: 2) Malin Marmbrandt Västerås 559/0.0. Tresteg: 3) M Marmbrandt 1153/0.0.

21-22.3 NORWALK, CA | Resultat
Dag 1
K 5000m:
1) Tove Berg Spårvägen 17:35.23.
Dag 2
K 1500m:
3) T Berg 4:40.12.

21.3 TAMPA, FL | Resultat
K 1500m A: 1) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:48.73.

21-22.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 2
M 1500m:
5) Fredrik Johansson Växjö 3:57.50.

20-22.3 LAKE BUENA VISTA, FL | Resultat
Dag 2
M 400m C:
3) Fabian Willskytt Kville 50.92.
Dag 3
M 200m D
(+1.2): 1) F Willskytt 23.08.

18-19.3 SCOTTSDALE, AZ | Resultat
K Sjukamp: 4) Jessica Robson 89 Järvsö 4.068b (15.92/+1.2 163 933 28.0m/+1.9 528/+0.7 2063 2:43.21)

15.3 NEW YORK, NY | Resultat
M 8 km landsväg: 3) Birger Ohlsson 25:44.

14-15.3 NORTHRIDGE, CA | Resultat
Dag 2
M Spjut A:
5) Eric Nyberg Lidingö 5565.

14-15.3 BAKERSFIELD, CA | Resultat
K 800m A: 2) Tove Berg Spårvägen 2:24.27. 5000m: 2) T Berg 17:44.48.

14-15.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 1
M 400mH A:
4) Nicholas Coleman 90 Västerås 56.71.

7.3 MOORPARK, CA | Resultat
K 1500m: 2) Tove Berg Spårvägen 4:57.1m. 3000m: 1) T Berg 10:08.45.

29.2 SANTA MONICA, CA | Resultat
K 1500m: 3) Tove Berg Spårvägen 5:05.19. 3000m: 1) T Berg 10:14.14.

23.2 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 200m A (vind?): 2) Nathalie Hildingsson Helsingborg 25.66.

22-23.2 NORWALK, CA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
6) Tove Berg Spårvägen 2:25.40. 1500m: 3) T Berg 4:46.48.

14.2 GLENDALE, CA | Resultat
K 800m: 2) Tove Berg Spårvägen 2:29.56. 1500m: 2) T Berg 5:10.22. 3000m: 1) T Berg 11:04.29.

2.2 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 200m B (vind?): 1) Nathalie Hildingsson Helsingborg 25.73. 400m A: 1) N Hildingsson 59.43.

19.1 CLERMONT, FL | Resultat
K 60m h1 (vind?): 4) Nathalie Hildingsson Helsingborg 8.45.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2008

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>