Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 7 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2008

8.3 MYLLYPURO, FIN | Resultat
OBS: Inomhus!
P17 Diskus: 8) Andreas Grahn 92 Västerås 3507.

8-9.3 STANGE, NOR | Resultat
Dag 1
F19 Kula:
1) Sandra Andersson 90 Arvika 1331.

2.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

1.3 OSLO, NOR | Resultat
M35 60mH (1.00): 1) Eric Ringdahl Tureberg 8.42.

1.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

29.2-1.3 BAD OEYNHAUSEN, GER | Resultat
Dag 2
M Stav:
10) Gustaf Hultgren Örgryte 521, 11) Joakim Norman Mölndal 471.

29.2 CHEMNITZ, GER | Resultat
M Stav: 6) Jesper Fritz Malmö 540.

27.2 WEINHEIM, GER | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 233, 3) Linus Thörnblad Malmö 230.

23-24.2 BIRMINGHAM, GBR (Engelska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
P19 Stav:
6) Robert Warensjö 90 Nyköping 460.

23-24.2 VALENCIA, ESP (Spanska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M Höjd:
9) Ola Carlsson Örgryte 206.

22-23.2 WINDSOR, CAN | Resultat
Dag 2
M 3000m:
8) Jonas Holmberg Hässelby 8:44.71.

17.2 LEIPZIG, GER | Resultat
M 400m B: 2) Andreas Mokdasi Hässelby 48.59.

17.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
P19 Stav: 2) Robert Warensjö 90 Nyköping 440.

16.2 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 210.

16.2 DONETSK, UKR | Resultat
M Stav: 4) Alhaji Jeng Örgryte 571.

16.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M 60m h1: 7) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 6.90. 2 miles: 8) Erik Sjöqvist Enhörna 8:36.74 (3000m: 7:59.9m). Höjd: 1) Stefan Holm Kil 231.
K 60mH: 1) Susanna Kallur Falun 7.75. Trekamp (längd, 60mH, 400m): 1) Carolina Klüft Växjö 3.072 (646 8.25 52.98), 7) Jessica Samuelsson Hässelby 2.716 (597 8.62 55.60).

16.2 WIEN, AUT | Resultat
M Längd: 5) Michel Tornéus Tumba 751.

16-17.2 STANGE, NOR | Resultat
Dag 2
M 60mH h1:
4) Eric Ringdahl Tureberg 8.69, f: 5) E Ringdahl 8.59.

10.2 KARLSRUHE, GER | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.
K 60mH h2: 1) Susanna Kallur Falun 7.78, f: 1) S Kallur 7.68 Inomhusvärldsrekord. Längd: 5) Carolina Klüft Växjö 641.

9.2 VALENCIA, ESP | Resultat
M 400m A: 1) Johan Wissman Helsingborg 46.37. 3000m: 15) Erik Sjöqvist Enhörna 8:04.79. 60mH A: 2) Robert Kronberg Kville 7.67.

8.2 DÜSSELDORF, GER | Resultat
M 3000m: 5) Henrik Skoog Spårvägen 7:56.20.

7-9.2 POTSDAM, GER | Resultat
Dag 2
K Stav:
2) Hanna-Mia Persson Örgryte 421.
Dag 3
M Stav:
7) Gustaf Hultgren Örgryte 530.

5.2 BANSKÁ BYSTRICA, SVK | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 234.
K Höjd: 5=) Emma Green Örgryte 190.

2-3.2 STANGE, NOR (Norska veteranmästerskapen) | Resultat
Dag 1
M35 60mH
(99 cm): 1) Eric Ringdahl Tureberg 8.58.

2.2 PRAHA, CZE | Resultat
M 400m B: 4) Henrik Encke Hässelby 49.54, C: 1) Andreas Mokdasi Hässelby 48.80. 800m: 5) Albin Johansson Hässelby 1:56.54. 1500m: -) John Laselle Tureberg bröt. 60mH h1: 1) Joakim Blaschke Spårvägen 7.96, f: 4) J Blaschke 7.95.
K 60m h2: 2) Lena Berntsson Ullevi 7.50, f: 1) L Berntsson 7.36. 800m: 3) Kajsa Haglund Hässelby 2:06.27. Stav: 5) Klara Persson Spårvägen 380.

2.2 ARNSTADT, GER | Resultat
M Höjd: 2=) Stefan Holm Kil 235, 5) Linus Thörnblad Malmö 233.

2.2 ARNSTADT, GER | Resultat
K Höjd: 9) Emma Green Örgryte 190.

2.2 STUTTGART, GER | Resultat
M 200m B: 1) Johan Wissman Helsingborg 20.91. 3000m: 9) Henrik Skoog Spårvägen 7:54.20.
K 60mH h2: 1) Susanna Kallur Falun 7.78, f: 1) S Kallur 7.72 Svenskt inomhusrekord.

2.2 WINNIPEG, CAN | Resultat
M 1500m: 9) Jonas Holmberg Hässelby 4:06.76. 3000m: 3) J Holmberg 8:42.51.

1-3.2 DRAMMEN, NOR (Norska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
P17 800m:
1) Jonas Legernes 91 Ullevi 2:02.95.
P16 60m h1: 1) Anders Teigen 92 Kil 7.22, s1: 1) A Teigen 7.21, f: 1) A Teigen 7.15.
F15 800m: 1) Johanna Gateman 93 Strömstad 2:35.48.
Dag 3
P16 100m h1:
1) A Teigen 11.54, f: 2) A Teigen 11.44.
P15 Kula: 1) Niklas Lindstedt 93 Hässelby 1524, 2) Anton Millbert 93 Hässelby 1389.

31.1 BRATISLAVA, SVK | Resultat
M 400m D: 1) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 52.68. 800m A: 6) Albin Johansson Hässelby 1:56.51.

29.1 WIEN, AUT | Resultat
M 200m A: 2) Andreas Mokdasi Hässelby 22.15. 800m F: 2) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 1:58.50. Tresteg: 11) Erik Eriksson Hellas 1459.
K 1500m: 3) Kajsa Haglund Hässelby 4:14.90. Tresteg: 4) Anna Göransdotter Nilsson Hellas 1256.

27.1 ASKIM, NOR | Resultat
M 60mH: 1) Eric Ringdahl Tureberg 8.68.

26-27.1 KALBACH, GER (Tyska mästerskapen mångkamp) | Resultat
P19 Sjukamp: 4) Niklas Karlsson 90 Bålsta 5.172 (7.49 630 1364 184 8.45 430 2:40.94).

25.1 DRESDEN, GER | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 230.
K Stav: 7) Hanna-Mia Persson Örgryte 400.

21.1 TRINEC, CZE | Resultat
M Höjd: 1) Linus Thörnblad Malmö 230.

20.1 REYKJAVIK, ISL | Resultat
M 60m A: 2) Christofer Sandin Ullevi 6.97. 200m A: 2) C Sandin 22.07.
K 60m A: 3) Therese Bohlén Kinn Ullevi 7.88. 200m A: 4) T Bohlén Kinn 25.68.

20.1 HALLE, GER | Resultat
P19 Stav: -) Niklas Karlsson 90 Bålsta X.

19.1 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M 60m h5: 1) Erik Åselius 89 Upsala 7.28, C: 2) E Åselius 7.19.

19.1 ENFIELD, GBR | Resultat
P19 Stav: 3) Robert Warensjö 90 Nyköping 440.

19.1 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 4) Ola Carlsson Örgryte 198.

19.1 MAGDEBURG, GER | Resultat
P19 Femkamp: -) Niklas Karlsson 90 Bålsta bröt (8.44 184 623 1368 ej start).

19.1 HUSTOPECE, CZE | Resultat
M Höjd: 2) Linus Thörnblad Malmö 234.

19.1 LUXEMBURG, LUX | Resultat
M 60m h3: 3) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 6.83, A: 6) S Tärnhuvud 6.88.
K 800m: 2) Kajsa Haglund Hässelby 2:06.53.

19.1 WIEN, AUT | Resultat
M 800m C: 1) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 2:00.31.

19.1 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
M 60mH h2: 2) Eric Ringdahl Tureberg 8.72, f: 2) E Ringdahl 8.74.
Anm: Dessutom ungdomar från Kil.

18.1 WUPPERTAL, GER | Resultat
K Stav: 7) Maria Rendin Malmö 400.

18.1 NORDHAUSEN, GER | Resultat
K Kula: 1) Helena Engman Riviera 1813 Svenskt inomhusrekord.

5.1 THUNDER BAY, CAN | Resultat
M 3000m: 1) Jonas Holmberg Hässelby 8:57.9m.

9.12 HELSINGÖR, DEN | Resultat
Ungdomar från Ängelholm.

8.12 BATH, GBR | Resultat
P19 Stav: 2) Robert Warensjö 90 Nyköping 420.

1.12 OSLO, NOR | Resultat
P15 60m h2: 1) Anders Teigen 92 Kil 7.32, f: 1) A Teigen 7.26. Längd: 1) A Teigen 603.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2008

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>