Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2008

28.12 REMIREMONT, FRA | Resultat
M 7.5 km landsväg: 22) Cédric Schwartzler Studenterna 23:43.

30.11 ROESELARE, BEL | Resultat
M 9.4 km terräng: 11) Oskar Käck Hälle 32:56.
P19 6.4 km terräng: 1) Andreas Åhwall 89 Hässelby 21:49, 6) Mikael Ekvall 89 Strömstad LK 22:13, 9) Eric Senorski 89 Örgryte 22:43.
K 6.4 km terräng: 14) Hanna Karlsson Malmö 26:23.

30.11 LLODIO, ESP | Resultat
M 9.4 km terräng: 5) Mustafa Mohamed Hälle 30:03, 21) Erik Sjöqvist Enhörna 31:51.

24.11 CHIBA, JPN
M 5000m: 7) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:57.33.
K 5000m: 8) Karin Sennvall Hässelby 17:14.64.
Ekiden (landsvägsstafett 5 km + 10 km + 5 km + 10 km + 5 km + 7.195 km): 11) Sverige (Olle Walleräng 14:02, Ida Nilsson 16:15, Johan Wallerstein 30:07, Ulrika Johansson 17:08, Erik Petersson 30:23, Lisa Blommé 24:21) 2:12:16.

9.11 ATAPUERCA, ESP | Resultat
K 4.5 km terräng: 6) Ida Nilsson Högby 14:45, 9) Lisa Blommé Hässelby 14:54.

8.11 TUSCANIA - TARQUINIA, ITA (IAU 100K World Cup) | Resultat
M: 33) Jonas Buud Mora 7:41:29
K: 18) Maria Lundgren IFK Umeå 8:27:36.

14.10 WIEN, AUT (Vienna Night Run) | Resultat
M 3.85 km gata: 3=) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 12:13.

11.10 MARKUSBÖLE-MARIEHAMN, FIN | Resultat
20 km landsväg

27-28.9 GREVE, DEN | Resultat
Ungdomar från Ystad, Staffanstorp och Kronan.

27-28.9 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 2
Ungdom från Ekshärad.

27-28.9 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 1
Ungdom från Ekshärad.

25.9 DAEGU, KOR | Resultat
M 110mH (+0.4??): 4) Robert Kronberg Kville 13.58.

20.9 SHANGHAI, CHN | Resultat
M 110mH (+0.2): 5) Robert Kronberg Kville 13.62. Höjd: 3) Linus Thörnblad Malmö 228.

20.9 GRIMSTAD, NOR (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

14.9 BREDA, NED | Resultat
M 800m: 22) Albin Johansson Hässelby 1:59.52.

13.9 PRAHA, CZE | Resultat
M 5 km landsväg: 2) Lisa Blommé Hässelby 15:41.

13.9 TRONDHEIM, NOR (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

13-14.9 STUTTGART, GER (World Athletics Final) | Resultat
Dag 1
M 400m:
8) Johan Wissman Helsingborg 46.48. Höjd: 2) Stefan Holm Kil 233, 5) Linus Thörnblad Lund 226.
Dag 2
M 300mH:
6) Mustafa Mohamed Hälle 8:16.77.
K Diskus: 5) Anna Söderberg Ullevi 5740.

10.9 RIGA, LAT | Resultat
K Spjut: 6) Annika Petersson Gefle 4906.

9.9 ZAGREB, CRO | Resultat
K Diskus: 9) Anna Söderberg Ullevi 5826.

7.9 RIETI, ITA | Resultat
M 400m: 3) Johan Wissman Helsingborg 45.62.

7.9 DUBNICA NAD VÁHOM, SVK | Resultat
M 800m A: 7) Mattias Claesson Hässelby 1:48.10. 110mH A (-1.7): 4) Robert Kronberg Kville 13.70. Höjd: 1) Stefan Holm Kil 232.

7.9 SHEFFIELD, GBR | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Mustafa Mohamed Hälle 29:10.
K 10 km landsväg: 8) Lisa Blommé Hässelby 34:19, 10) Hanna Karlsson Malmö 34:55.

6.9 HAMILTON, NZL (NZL-mästerskapen) | Resultat
K 10 km landsväg: 8) Maria Åkesson 37:42.

5.9 BRUSSEL, BEL | Resultat
M 400m: 5) Johan Wissman Helsingborg 45.93. 3000mH: 7) Mustafa Mohamed Hälle 8:20.65.
K Höjd: 11) Emma Green Örgryte 185.

4.9 ÅRHUS, DEN | Resultat
M 3000m: 4) Johan Wallerstein Malmö 8:10.47, 15) Fredrik Johansson Växjö 8:49.64. Tresteg: 5) Martin Eriksson Örgryte 1488/+0.8.
K 400m: 5) Helene Nordquist Täby 55.24.

2.9 LAUSANNE, SUI | Resultat
M 110mH B (+0.9): 2) Robert Kronberg Kville 13.57. Höjd: 5) Stefan Holm Kil 229, 7=) Linus Thörnblad Malmö 226.

31.8 PADOVA, ITA | Resultat
K Kula: 4) Helena Engman Riviera 1653.

30.8 MERKSEM, BEL | Resultat
K 800m A: 6) Jenny Olsson Örebro 2:11.55.

30-31.8 WOERDEN, NED | Resultat
M Tiokamp: 8) Björn Barrefors Hammarby 7.230 (11.28/-0.6 712/+1.7 1204 196 50.86 14.57/-0.8 3532 480 4807 5:00.51), 13) Rasmus Olofsson Hässelby 6.763 (11.48/-1.2 631/+1.1 1273 187 50.48 15.54/-0.6 3619 440 4170 4:45.09).

29.8 ZÜRICH, SUI | Resultat
M 400m: 4) Johan Wissman Helsingborg 45.47. 3000mH: 7) Mustafa Mohamed Hälle 8:20.10. Spjut: 7) Magnus Arvidsson KA2 8048.
K 100mH (-0.2): 5) Susanna Kallur Falun 12.71. Höjd: 9) Emma Green Örgryte 185.

15-17.8 OSLO, NOR | Resultat
Dag 1
M 1500m:
7) Simon Rasmussen Rånäs 3:59.55.
Dag 2
K 800m:
1) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:06.26.
Dag 3
M 3000m:
8) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 8:40.59. 110mH A (-1.2): 1) Dennis Acson Örgryte 14.64.
P17 400m A: 2) Henrik Gateman 91 Strömstad 51.95.
F15 800m: 2) Johanna Gateman 93 Strömstad 2:26.02.

9.8 NINOVE, BEL | Resultat
M 400m A: 3) Andreas Mokdasi Hässelby 47.66. 800m A: 7) Albin Johansson Hässelby 1:52.56. 1500m A: 11) John Laselle Tureberg 3:46.29. 5000m A: 2) Erik Sjöqvist Enhörna 13:45.63, 9) Per Jacobsen IF Göta 13:58.24. 400mH A: 5) Thomas Nikitin Spårvägen 53.87, B: 1) Henrik Encke Hässelby 52.01.
K 1500m B: 1) Lisa Haglund Hässelby 4:38.00.

9.8 ETON, GBR | Resultat
M 1500m A: 12) Johan Wallerstein Malmö 3:52.49, B: 12) Philip Aagaard Spårvägen 3:59.07. 5000m A: 4) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:07.43, 20) Erik Petersson Mölndal 14:42.06, 23) Mats Granström Spårvägen 15:01.91.
K 1500m B: 5) Flo Jonsson Spårvägen 4:31.66. 5000m: 7) Hanna Karlsson Malmö 16:37.51.

2-3.8 TORNIO, FIN | Resultat

2.8 WAIKANAE, NZL (NZL-mästerskapen) | Resultat
K 8 km terräng: 6) Maria Åkesson 30:54.

29.7 MONACO, MON | Resultat
M 400m: 4) Johan Wissman Helsingborg 45.65. Höjd: 2) Linus Thörnblad Malmö 231.

27.7 TORNIO, FIN | Resultat

27.7 CARDIFF, GBR | Resultat
M 10 km landsväg: 10) Oskar Käck Hagen 29:22.
K 10 km landsväg: 11) Lisa Blommé Hässelby 34:11, 13) Hanna Karlsson Malmö 34:27.

27.7 SOPOT, POL | Resultat
M 400m A: 3) Thomas Nikitin Spårvägen 47.29. 3000m A: 5) Johan Wallerstein Malmö 8:03.85.
K Spjut: 3) Anna Wessman Växjö 5290.

26-27.7 TÍNCER, ESP (Spanska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M Höjd:
8=) Ola Carlsson Örgryte 205.

25-26.7 LONDON, GBR | Resultat
Dag 1
M Höjd:
3) Linus Thörnblad Malmö 228.
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.
K22 800m: 3) Sofia Öberg 90 Lidingö 2:05.17.

23.7 RAKVERE, EST | Resultat
M 110mH A (+2.0): 4) Dennis Acson Örgryte 14.47.

20.7 LAPINLAHTI, FIN | Resultat
M 100m h2 (+1.2): 2) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.52, f (-0.1): 3) S Tärnhuvud 10.56. 800m A: 6) Robin Rohlén 90 Malmö 1:50.13, B: 4) Joni Jaako Tjalve 1:51.64. Längd: 5) Michel Tornéus Tumba 759/+1.5. Diskus: 5) Niklas Arrhenius Spårvägen 5921.
K 800m A: 3) Kajsa Haglund Hässelby 2:05.36.

20.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 800m C: 8) Johan Klinteskog Hammarby 1:51.15. 1500m C: 4) Olle Walleräng Hammarby 3:46.57. M 5000m B: 9) Erik Sjöqvist Enhörna 13:27.05, 21) Henrik Skoog Spårvägen 13:50.11, C: 9) Oskar Käck Hagen 13:48.77 (i officiella resultatlistan 1:a på 13:36.21, men sammanblandad med annan löpare), 12) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:01.45, 14) Kristian Algers Enhörna 14:03.03, E: 13) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 14:41.99.
K 1500m B: 2) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:19.52.

20.7 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M 100m X (+3.7): 5) Erik Åselius 89 Upsala 11.30w. 200m X (+1.9): 5) E Åselius 22.82.

19.7 STRETFORD, GBR | Resultat
M 800m D: 8) Martin Stjernlöf Tureberg 1:55.38. 1500m A: 13) John Laselle Tureberg 3:48.94, D: 9) Alexander Söderberg Spårvägen 4:02.46. 3000m A: 17) Tobias Lundgren Spårvägen 8:52.83.
K 1500m A: 9) Flo Jonsson Spårvägen 4:28.10. 3000m: 2) Lena Örn Spårvägen 9:46.36.

19.7 BARCELONA, ESP | Resultat
K 5000m: -) Lisa Blommé Hässelby bröt. Tresteg: 6) Carolina Klüft Växjö 1397/-1.2.

18.7 SAINT DENIS, FRA | Resultat
M 3000mH: 3) Mustafa Mohamed Hälle 8:11.10. Spjut: 4) Magnus Arvidsson KA2 7805.
K Höjd: 7=) Emma Green Örgryte 191.

18-19.7 KUOPIO, FIN | Resultat
Dag 1
F19 800m:
1) Sanna Mustonen 91 Enhörna 2:20.85.

17.7 ÚSTÍ NAD LABEM, CZE | Resultat
M 100m (+0.3): 2) Thomas Nikitin Spårvägen 10.97. 800m: 1) Albin Johansson Hässelby 1:53.22, 2) Tor Pöllänen Hässelby 1:53.24.

17.7 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Höjd: 1) Mehdi Alkhatib Hellas 215.
K 100mH h1 (+0.7): 4) Emma Magnusson Växjö 13.94, f (+1.5): 7) E Magnusson 13.85. 400mH: 1) Ulrika Johansson Växjö 57.81. Höjd: 3) Ebba Jungmark Mölndal 181.

16.7 VARAZDIN, CRO | Resultat
K Diskus:: 1) Sofia Larsson IF Göta 5415.

16.7 LOVOSICE, CZE | Resultat
M Slägga: 4) Mattias Jons Hässelby 6917.

16.7 JOENSUU, FIN | Resultat
M 100m h1 (+2.3): 3) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.40w, f (-2.3): 6) S Tärnhuvud 10.79.
K 1500m: 3) Kajsa Haglund Hässelby 4:20.32.

16.7 LIÈGE, BEL | Resultat
K 800m: -) Louise Fredriksson IF Göta bröt.

16.7 LUZERN, SUI | Resultat
M 110mH C (+1.4): 1) Robert Kronberg Kville 13.53. Spjut: 11) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7071.

15.7 KORSÖR, DEN | Resultat

15.7 CASTRES, FRA | Resultat
M 800m: 9) Karl Borgö Alingsås 1:51.92.

15.7 TORNIO, FIN | Resultat

13.7 TANGER, MAR | Resultat
K Stav: 2) Hanna-Mia Persson Örgryte 410.

13.7 ATHINA, GRE | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 237. Stav: 5) Alhaji Jeng Örgryte 570.

13.7 GENT, BEL | Resultat
K 800m A: 8) Louise Fredriksson IF Göta 2:08.43.

12.7 CUXHAVEN, GER | Resultat
M 110mH A (-0.4): 3) Robert Kronberg Kville 13.78, X (-0.8): 4) R Kronberg 13.71. Stav: 4) Gustaf Hultgren Örgryte 530.
K 800m: 8) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:08.77.

12.7 CORK, IRL | Resultat
M 3000m: 7) Fredrik Uhrbom Spårvägen 8:03.43.
K 1500m: 6) Flo Jonsson Spårvägen 4:30.83. Kula: 2) Helena Engman Riviera 1759.

12.7 UDEN, NED | Resultat
M 1500m A: 4) Olle Walleräng Hammarby 3:43.87.
K 100m A (+0.7): 3) Lena Berntsson Ullevi 11.80, 4) Emma Rienas IF Göta 11.84. 200m A (+0.9): 3) E Rienas 24.19. 100mH (+0.6): 2) L Berntsson 13.74.

11-12.7 GATESHEAD, GBR | Resultat
Dag 1
P19 Stav:
6=) Robert Warensjö 90 Nyköping 430.

11.7 ROMA, ITA | Resultat
K Höjd: 6=) Emma Green Örgryte 190.

9.7 LAHTI, FIN | Resultat
K 100mH (+0.9): 5) Emma Magnusson Växjö 14.06. Längd: 1) Carolina Klüft Växjö 653/+0.1.

9.7 THESSALONIKI, GRE
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 232, 3) Linus Thörnblad Malmö 230.
K Diskus: 2) Anna Söderberg Ullevi 6219.

9.7 PARIS, FRA | Resultat
M 400m A: 4) Niklas Liberg Lund 50.37.

8.7 OSLO, NOR | Resultat
K 5000m: 2) Jessica Gunnarsson 18:17.04.

6.7 KUORTANE, FIN | Resultat
M 1500m A: 13) Johan Bagge Ume FI 3:53.87.
K 100m h2 (+1.1): 2) Emma Rienas IF Göta 11.90, f (+0.5): 4) E Rienas 11.88.

6.7 TORNIO, FIN | Resultat
M 200m (+1.9): 4) Simon Styrman 91 Haparanda 23.44.
P17 300m: 4) Jens Lundberg 93 Riviera 38.57. Längd: 1) S Styrman 623w/+3.7 (ok?)
P15 100m (+1.1) 2) J Lundberg 11.82.
K Spjut: 1) Pernilla Wittikko Haparanda 4295.

5.7 CORBY, GBR | Resultat
M 100m A (vind?): 2) Erik Åselius 89 Upsala 11.2m. 200m B (vind?): 1) E Åselius 22.4m.

5-6.7 LIÈGE, BEL (Belgiska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 800m h3:
1) Louise Fredriksson IF Göta 2:10.20.
Dag 2
K 800m f:
-) L Fredriksson ej start.

5.7 MORATALAZ, ESP | Resultat
M Diskus: 7) Niklas Arrhenius Spårvägen 5974.

4.7 LUGANO, SUI | Resultat
M 800m A: 7) Erik Emilsson Hammarby 1:50.68, 9) Johan Bagge Ume FI 1:51.46. Spjut: 8) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6612.

2.7 SALAMANCA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 230, 4) Linus Thörnblad Malmö 220.

2.7 TURKU, FIN | Resultat
M 100m h2 (-1.2): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.75, f (-1.0): 2) S Tärnhuvud 10.62. 800m A: 1) Joni Jaako Tjalve 1:50.33. 5000m: -) Johan Wallerstein Malmö bröt.

2-3.7 RAUMA, FIN (Vänortsmatch) | Resultat
Dag 1

1.7 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M 800m: 6) Mattias Claesson Hässelby 1:47.61. 3000mH: 12) Henrik Skoog Spårvägen 8:39.92. Stav: 3) Alhaji Jeng Örgryte 571.

29.6 NUNEATON, GBR | Resultat
M 100m A (vind?): 3) Erik Åselius 89 Upsala 11.0m. 200m A (vind?): 2) E Åselius 22.1m

28.6 SOLIHULL, GBR | Resultat
M 1500m B: 6) Henrik Skoog Spårvägen 3:49.11, 8) Philip Aagaard Spårvägen 3:50.88. 5000m A: 11) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:17.19.

28.6 NIVELLES, BEL | Resultat
M 1500m A: 7) Johan Bagge Ume FI 3:55.68.

27-29.6 EBERSTADT, GER | Resultat
Dag 1
M22 Höjd:
3) Richard Huldén IF Göta 210, 11) Johan Andersson 89 Spårvägen 195, 12) Oscar Adolfsson Orient 190, -) Joakim Strömwall IF Göta X.
K22 Höjd: 3) Victoria Dronsfield 91 IF Göta 180.
Dag 3
M Höjd:
5) Stefan Holm Kil 230.

26.6 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 800m A: 5) Albin Johansson Hässelby 1:51.37, 8) Henrik Astfors Västerås 1:52.85, 10) Johan Klinteskog Hammarby 1:53.75, B: 5) Christopher Svensson Helsingborg 1:55.57. Längd: 4) David Frykholm Malmö 704/-0.4. Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6116, 4) Axel Härstedt Malmö 5245, 6) Robert Melin Bottnaryd 5139.
K 100m (+1.4): 3) Elisabeth Reutercrona Malmö 12.47. 100mH (+3.0): 3) Emma Magnusson Växjö 14.18w, 4) Marica Merkel Johansson 91 KA2 14.45w. 400mH: 2) Ulrika Johansson Växjö 58.23, 4) Pernilla Tornemark Malmö 62.17.

26-29.6 PIHTIPUDAS, FIN | Resultat
Dag 1
M22 Spjut:
3) Richard Olsson 89 IF Göta 5702.
K22 Spjut: 4) Isabell Gradin Sundsvall 3717, utom tävlan: Izabel Savic Fertitta IF Göta 4614, Sofia Hallin 91 Hässelby 3732.
F19 Spjut: 5) Elisabeth Höglund 90 IF Göta 4096.
F17 Spjut: 18) S Hallin 3357.
Dag 4
M Spjut B:
9) R Olsson 6075.

25.6 NIJMEGEN, NED | Resultat
K 800m A: 8) Louise Fredriksson IF Göta 2:08.46.

25.6 DERBY, GBR | Resultat
M 100m C (vind?): 1) Erik Åselius 89 Upsala 11.74. 200 A (vind?): 4) E Åselius 22.57.

24.6 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M 800m A: 2) Anton Asplund 90 Ume FI 1:49.70, 6) Johan Bagge Ume FI 1:51.06, B: 4) Markus Johansson 90 Ume FI 1:55.86, 10) Mattias Grahn 2:00.13. 110mH A (+0.39: 6) Carl-Johan Olsson Ume FI 15.64.
K 400m A: 4) Lena Aruhn Ume FI 55.43. 800m A: 10) Viktoria Tegenfeldt Ume FI 2:11.82. 400mH C: 2) Amanda Nilsson Ume FI 62.76.

24.6 TORNIO, FIN | Resultat

21.6 WOODFORD, GBR | Resultat
K Längd (vind?): 5) Jessica Robson 89 Järvsö 487. Tresteg: 9) J Robson 1049w/+3.7 (1033/ok).

21-22.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 2
P19 200m A
(+1.4): 2) Alexander Nordkvist 90 Huddinge 21.17, B (+1.4): 5) Daniel Norgren 90 Kville 22.14, C (+1.2): 2) Carlos Fröjd 90 Strömstad 21.41, D (+1.8): 2) Oskar Åhberg 89 Solna 21.76. 800m A: 1) Robin Rohlén 90 Malmö 1:48.48, 3) Johan Svensson 89 Kalmarsund 1:49.48. 110mH (99 cm) h2 (0.0): 2) Markus Sparrman 89 Ymer 14.14, h3 (+1.0): 5) Amir Shaker 89 Eskilstuna 14.47, A (+1.4): 5) A Shaker 14.25, -) M Sparrman ej start.
F19 200m C (+0.2): 3) Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby 25.10. 800m B: 5) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 2:14.89. 400mH B: 1) Frida Persson 89 Helsingborg 58.69, 4) Emilia Granqvist 90 Östersund 59.78. Längd: 5) Caroline Lundahl 90 KA2 610/+1.3. Diskus: 9) Matilda Gunnarsson 90 Västerås 4423.

21-22.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 100m h3
(0.0): 1) Benjamin Olsson 91 Helsingborg 10.68, h4 (0.0): 2) Oskar Åhberg 89 Solna 10.87, A (+0.8): 3) B Olsson 10.57, 5) O Åhberg 10.74. 400m D: 5) Daniel Norgren 90 Kville 50.32. 110mH (106.7 cm) h3 (0.0): 4) Amir Shaker 89 Eskilstuna 14.80. Kula: 2) Simon Gustafsson 90 Katrineholm 1959. Diskus: 2) S Gustafsson 5475. Slägga: 2) Markus Johansson 90 Säffle 7085. 4x100m: 2) Sverige (Carlos Fröjd, Alexander Nordkvist, B Olsson, O Åhberg) 41.12.
F19 100m h1 (0.0): 4) Isabelle Eurenius 89 Ume FI 12.17, h4 (0.0): 1) Caroline Lundahl 91 KA2 12.03, 5) Linnea Collin 89 Helsingborg 12.38, h5 (0.0): 3) Louise Kronlund 90 Falun 12.21, B: -) C Lundahl ej start. 400m A: 1) Moa Hjelmer 90 Spårvägen 54.15, B: 3) Josefin Magnusson 89 Malmö 55.72, 6) Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby 57.12. 1500m: 14) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 4:32.91. 100mH h2 (-0.9): 1) Emma Tuvesson 91 Helsingborg 13.88, A (0.0): 1) E Tuvesson 13.69. Stav: 6) Petra Olsen 90 Malmö 410, 16) Anna Nilson 91 Malmö 380. Tresteg: 9) Maria Augutis 90 Ullevi 1202/+0.7. Spjut: 1) Anna Wessman 89 Växjö 5322. 4x100m: 5) Sverige (E Tuvesson, I Eurenius, C Lundahl, L Kronlund) 46.06.

21.6 KYIV, UKR | Resultat
OBS: "Torgtävling".
M Stav: 8) Jesper Fritz Malmö 540.

21.6 VALBONNE, FRA | Resultat
M 200m C (-0.1): 4) Carl-Johan Olsson Ume FI 25.03. 800m A: 3=) Anton Asplund 90 Ume FI 1:49.43, 7) Johan Bagge Ume FI 1:51.35, B: 2) Markus Johansson 90 Ume FI 1:54.97, 6) Mattias Grahn 1:56.79.
K 200m A (+0.7): 4) Lena Aruhn Ume FI 24.71. 800m A: 3) Viktoria Tegenfeldt Ume FI 2:12.01.

20.6 OORDEGEM, BEL | Resultat
M Stav: 1) Gustaf Hultgren Örgryte 510, 4) Erik Thorstensson Spårvägen 480.

19-22.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 1
P19 1500m:
4) Emil Enqvist 90 Falun 4:18.44.
K 1500m: 2) Therese Sjöström 89 Falun 4:45.23.
Dag 2
M 200m A
(+1.7): 6) Nasser Sebabi Falun 22.67.
P17 200m A (+2.1): 7) Aligul Erkisi 91 Falun 23.31w.
F17 200m A (+0.5): 1) Sara Ulin 91 Falun 25.79, 4) Felicia Palmquist 91 Mölndal 26.73.
Dag 3
P19 Spjut:
1) Esbjörn Backlund 89 Hammarby 5866.
P17 Längd: 2) A Erkisi 624/-0.3.
F17 400m B: 1) F Palmquist 61.28.
Dag 4
M 100m h2
(-2.6): 1) N Sebabi 11.36, A (+2.6): 3) N Sebabi 10.88w.
P19 800m A: 6) E Enqvist 2:02.43.
P17 100m h1 (+2.4): 3) A Erkisi 11.11w, f (+3.1): 5) A Erkisi 11.16w. 800m A: 2) Henrik Gateman 91 Strömstad 1:59.47.
P14 800m: 2) Fredrik Finstad 94 Ekshärad 2:13.49.
F17 100m h2 (+2.8): 1) S Ulin 12.42w, 2) F Palmquist 12.82w, f (+1.5): 1) S Ulin 12.39, 6) F Palmqvist 12.97.

18.6 ARNHEM, NED | Resultat
M 5000m: 8) Alexander Söderberg Spårvägen 14:54.81 Stav: 5) Gustaf Hultgren Örgryte 520, -) Erik Thorstensson 89 Spårvägen X.

16.6 STOVNER, NOR | Resultat
M 110mH (-0.7): 1) Eric Ringdahl Tureberg 16.14.

16.6 PRAHA, CZE | Resultat
M 3000mH: 11) Per Jacobsen IF Göta 8:33.09, 12) Henrik Skoog Spårvägen 8:33.93.
K Höjd: 3=) Emma Green Örgryte 189.

15.6 WARSZAWA, POL | Resultat
M 400m B: 5) Thomas Nikitin Spårvägen 47.86. Diskus: 5) Niklas Arrhenius Spårvägen 6110.
K Diskus: 5) Anna Söderberg Ullevi 6130.

15.6 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
P19 100m h2 (+2.6): 1) Erik Åselius 89 Upsala 11.32w, f (+0.9): 5) E Åselius 11.23. 200m h1 (+2.5): 1) E Åselius 22.58w, f (+1.4): 5) E Åselius 22.66.

15.6 SOPOT, POL | Resultat
Ungdomar från Kongahälla.

14.6 WATFORD, GBR | Resultat
M 1500m A: 12) Rizak Dirshe Malmö 3:44.7m, B: 7) Philip Aagaard Spårvägen 3:48.03. 10000m: 11) Fredrik Uhrbom Spårvägen 29:30.28. 3000mH: 12) Mathias Borg Ullevi 9:23.47.
K 1500m A: 7) Kajsa Haglund Hässelby 4:16.38.

14.6 LEIDEN, NED | Resultat
M 800m A: 9) Albin Johansson Hässelby 1:55.06, B: 7) Henrik Astfors Västerås 1:54.57.
400mH B: 6) Nicholas Coleman 90 Västerås 56.18.
K 800m A: 5) Vendela Mindelöf 92 Hässelby 2:07.84

14.6 FLORÖ, NOR | Resultat
M 100m h1 (+2.4): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.53w, f (+0.1): 1) S Tärnhuvud 10.63. 200m A (+1.9): 3) S Tärnhuvud 21.48. 110mH (-0.7): 3) Eric Ringdahl Tureberg 16.13.
K 400m: 4) Ulrika Johansson Växjö 55.0m.

14.6 SWINDON, GBR
P18 Stav: 1) Robert Warensjö 90 Nyköping 453.

13.6 HUELVA, ESP | Resultat
K 3000mH: 10) Christin Johansson Kville 9:49.91.

13-15.6 AGUILAS, ESP | Resultat
Dag 2
P15 Spjut:
4) Johannes Henriksson 93 IF Göta 4281.

12.6 OSTRAVA, CZE | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.
K Höjd: 4) Emma Green Örgryte 192.

11.6 COTTBUS, GER | Resultat
M 1500m: 10) John Laselle Tureberg 3:47.35. 3000mH: 5) Per Jacobsen IF Göta 8:33.78.
K Kula: 5) Helena Engman Riviera 1710.

11.6 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m: 2) Martin Kjäll-Ohl.sson Hälle 15:14.77

8.6 REGENSBURG, GER | Resultat
M 1500m A: 8) Johan Wallerstein Malmö 3:51.24, 11) John Laselle Tureberg 3:53.78. 400mH A: 4) Thomas Nikitin Spårvägen 52.25.

8.6 KAUNAS, LTU | Resultat
M Diskus: 7) Niklas Arrhenius Spårvägen 6374.

8.6 LAPUA, FIN | Resultat
M 3000mH: 9) Andreas Åhwall 89 Hässelby 9:40.62. 110mH (+1.8): 7) Joakim Blaschke Spårvägen 14.48.

7.6 CHANIA, GRE | Resultat
M 100m B (+2.2): 5) Fredrik Johansson IF Göta 10.74w. 200m A (+1.1): 6) F Johansson 21.51. 800m: 2) Mattias Claesson Hässelby 1:48.05. Längd: 7) Michel Tornéus Tumba 786/+0.4. Spjut: 5) Gabriel Wallin Södertälje IF 6854.

7.6 KESSEL-LO, BEL | Resultat
M 1500m A: 9) Erik Emilsson Malmö 3:46.45.
K 800m A: -) Louise Fredriksson IF Göta bröt (?).

6.6 KEDZIERZYN-KOZLE, POL | Resultat
K 1500m: 8) Kajsa Haglund Hässelby 4:19.56, 9) Ulrika Johansson Rånäs 4:20.89.

6-8.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 1
P15 300mH:
5) Viktor Warg 93 Arvika 46.84.
F17 100m h2 (+2.5): 1) Caroline Sandsjoe 92 IF Göta 12.36w.
F15 300mH 2) Ida Hansen 93 Arvika 49.24. Längd: 2) I Hansen 530w/+2.2 (508/+0.3).
Dag 2
M 800m B:
2) Jonas Legernes 91 Ullevi 1:57.51, C: 2) Henrik Gateman 91 Strömstad 1:59.59. 110mH (+1.2): 3) Eric Ringdahl Tureberg 16.20.
F15 80mH A (+0.2): 4) I Hansen 12.95. Tresteg: 3) I Hansen 1036/+0.9.
Dag 3
M 3000m:
13) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 8:44.59, 16) J Legernes 8:46.40.
P19 3000m: 1) Ola Thorängen 89 IF Göta 9:02.42, 2) Adam Fransson 90 IF Göta 9:11.77.
P15 Tresteg: 5) V Warg 1147/+1.4.
F15 100m h2 (+1.7): 1) I Hansen 12.97, f (+3.3): 3) I Hansen 12.87w.
Anm: Ytterligare en del yngre ungdomar från värmländska klubbar.

6.6 OSLO, NOR | Resultat
M 400m A: 8) Johan Wissman Helsingborg 45.78. Spjut: 5) Magnus Arvidsson KA2 8328.
P19 110mH (-0.9): 2) Markus Sparrman 89 Ymer 14.42, 5) Björn Wilson 90 Orient 14.69.
K 3000mH: -) Christin Johansson Kville bröt. 100mH A (-0.1): 3) Susanna Kallur Falun 12.71. Höjd: 7) Emma Green Örgryte 190.
F17 100m f (-0.8): 2) Caroline Sandsjoe 92 IF Göta 12.33.

6.6 KASSEL, GER | Resultat
M 5000m: 7) Mustafa Mohamed Hälle 13:39.15.

6.6 TORINO, ITA | Resultat
K Kula: 5) Helena Engman Riviera 1708.

5.6 VEJLE, DEN (Danska mästerskapen) | Resultat
M 10000m: 11) Pär-Johan Lif 32:56.9m.

4.6 CORBY, GBR | Resultat
M 100m (-1.8): Erik Åselius 89 Upsala 11.6m

3.6 TALLINN, EST | Resultat
M Diskus: 8) Niklas Arrhenius Spårvägen 6034.
K Slägga: 6) Cecilia Nilsson Ymer 6663.

1.6 BEDFORD, GBR | Resultat
M 100m C (-0.4): 5) Benjamin Olsson 91 Helsingborg 10.99. 200m C (0.0): 4) Alexander Nordkvist 90 Huddinge 21.70, D (+0.7): 4) Oskar Åhberg 89 Solna 21.92, 7) Daniel Norgren 90 Kville 22.47. Tresteg: 4) Mathias Ström Örgryte 1509/+0.5, 5) Ousainou Mbye Örgryte 1504/+1.2, 6) Erik Eriksson Hellas 1501/0.0. 4x100m: -) Kombination P19 (D Norgren, A Nordkvist, B Olsson, O Åhberg) bröt.
K 400m A: 7) Malin Henriksson Falun 57.70. Tresteg: 8) Anna Göransdotter Nilsson Hellas 1217/-1.2.

1.6 BERLIN, GER | Resultat
M 400m: 7) Johan Wissman Helsingborg 45.58. Stav: 7= Alhaji Jeng Örgryte 550. Spjut: 4) Magnus Arvidsson KA2 8263.
K 100mH (+0.8): 2) Susanna Kallur Falun 12.54. Höjd: 10) Emma Green Örgryte 193.

31.5 NEERPELT, BEL | Resultat
M 10000m B: 4) Fredrik Uhrbom Spårvägen 29:45.71.
K 1500m: - ) Louise Fredriksson IF Göta bröt (hare). 3000mH: 13) Christin Johansson Kville 9:50.99.
Anm: I resultatlistan anges att det var Martin Kjäll Ohlsson som gjorde 29:45.71, men i verkligheten var det alltså Fredrik som sprang.
Listan anger dessutom Louise Fredriksson som 14:e på 1500m med 4:34.45. Tiden tillhör dock en annan person, Louise sprang bara som hare i loppet.

31.5 ZARAGOZA, ESP | Resultat
M 3000m: 10) Mustafa Mohamed Hälle 7:59.84 (inofficiella mellantider 3:55.8 - 5:15.2).
K Stav: 5=) Maria Rendin Malmö 380.

31.5-1.6 GÖTZIS, AUT | Resultat
M Tiokamp: 11) Nicklas Wiberg Kalmarsund 7.917 (11.05/-0.8 706/-0.3 1418 200 49.18 14.68/+0.5 4139 380 7254 4:25.93).
K Sjukamp: 15) Jessica Samuelsson Hässelby 6.111 (13.96/-1.7 173 1356 24.28/+0.5 623/+0.9 3744 2:09.11).

31.5-1.6 LYNGBY, DEN (Lyngby Games) | Resultat
Dag 1
M 400m A:
2) Christopher Svensson Helsingborg 50.20. Stav: 2) Gustaf Hultgren Örgryte 500.
K Höjd: 1) Ellen Björklund 90 Lund 175, 2) Emilia Bengtsson 89 Helsingborg 145. Längd: 1) Malin Olsson 90 Malmö 572/-1.6, 3) Sandra Bergman Råby-Rekarne 546/+0.8.
F15 200m A (-0.5): 1) Daniella Busk 93 Malmö 25.62. 80mH A (-1.4): 2) D Busk 12.24.
Dag 2
M 200m h1
(-2.0): 5) Jonas Nilsson 89 Finish 23.53. 3000m: 9) Pär-Johan Lif 8:48.96. 400mH: 1) Jesper Madsen Finish 57.96. Längd: 2) Jesper Lang 92 Malmö 660w/+2.6 (620/+1.0), 3) Minh Le Malmö 658w/+2.3 (637/+1.3).
K 200m (-2.7): 3) Charlotte Johansson Lidingö 26.03. Stav: 2) Hanna-Mia Persson Örgryte 410, 3) Fanny Berglund Göteborgs KIK 400, 5=) Petra Olsen 90 Malmö & Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK 390, 9) Michaela Meijer 93 Örgryte 360, 10) Sara Eriksson 91 Ullevi 350, 11) Linda Carlsson 90 Ymer 350, 12) Hanna Påhlsson 89 Malmö 340, 14) Nathalie Busk 91 Malmö 330, 15) Louise Staffas 90 Ullevi 320, 16) Lisa Torell 91 Mölndal 280. Tresteg: 3) Sara Olsson 90 Finish 1128/+1.3, 5) Louise Nyberg 92 Finish 1086/+1.3. Diskus: 1) Jasmine Henriksson Eslöv 4440. Slägga: 1) Tracey Andersson Trelleborg 6004, 2) Karolina Pedersen Ulleiv 5629, 4) Adalheidur Vigfusdottir Ullevi 4605.
F17 200m (-2.4): 2) Louise Swärd 92 Finish 27.31.
F15 100m h2 (vind?): 1) D Busk 12.86, f (-0.5): 1) D Busk 12.62. 300m A 1) D Busk 40.58.

31.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M 100m B (0.0): 1) Einar Elmfors 92 Udd 12.31. Tresteg: 1) E Elmfors 1189w/+2.2 (1174/+0.3).

30.5 DESSAU, GER | Resultat
K 100m B (+0.1): 5) Emma Rienas IF Göta 11.97.

28.5 COVENTRY, GBR | Resultat
M 100m C (+4.2): 2) Erik Åselius 89 Upsala 11.48w.

28.5 WIEN, AUT | Resultat
M 800m: 1) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 1:56.58.

27.5 KÖNIGS WUSTERHAUSEN, GER | Resultat
M Diskus: 6) Staffan Jönsson Hässelby 5726.
K Stav: 4=) Maria Rendin Malmö 380.

25.5 ROSKILDE, DEN (Nordic 10000m Challenge) | Resultat
M 10000m: 8) Mikael Ekvall 89 30:50.63, 9) Henry Gross 31:06.91, 12) Martin Kjäll-Ohlsson 31:57.52.
K 10000m: 3) Anna von Schenck 34:44.13, 4) Anna Rahm 34:48.22.

25.5 BELÉM, BRA | Resultat
K Stav: 3) Hanna-Mia Persson Örgryte 415.

24-25.5 OSLO, NOR | Resultat
Dag 1
M 1500m:
4) Jonas Legernes 91 Ullevi 4:00.76.

24.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Längd: 6) Einar Elmfors 92 Udd 552/0.0.

24.5 HENGELO, NED | Resultat
M Stav: 7=) Alhaji Jeng Örgryte 540.
K Höjd: 7=) Erika Wiklund Trångsviken 183.

24.5 REHLINGEN, GER | Resultat
M Stav: 4) Gustaf Hultgren Örgryte 500.

24-25.5 HALLE, GER | Resultat
M Kula A: 8) Magnus Lohse Mölndal 1732. Diskus B: 2) Per Rosell Ullevi 5685. Slägga: 10) Mattias Jons Hässelby 6928. Spjut A: 7) Gabriel Wallin Södertälje IF 7405, 14) Jonas Lohse Mölndal 6229, B: 1) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7615.
P19 Kula: 1) Simon Gustafsson 90 Katrineholm 1955. Slägga: 2) Markus Johansson 90 Säffle 7317 Svenskt P19-rekord.
K Kula: 7) Catarina Andersson Hässelby 1494. Diskus A: 9) Anna Söderberg Ullevi 5810. Slägga A: 6) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6909 Svenskt rekord. Spjut B: 3) Annika Petersson Gefle 5379.
F19 Diskus: 7) Matilda Gunnarsson 90 Västerås 4327, -) Frida Åkerström 90 Huddinge X. Spjut: 1) Anna Wessman 89 Växjö 5228.
Dag 2
M22 Kula:
5) Mats Olsson Järvsö 1693. Diskus A: 4) P Rosell 5726.
K22 Diskus: 1) Sofia Larsson IF Göta 5599. Slägga: 3) Annika Hjelm Huddinge 6026, 4) Karolina Pedersen Ullevi 5968.

24.5 PALAFRUGELL, ESP | Resultat
M 110mH B (-2.4): 1) Nicklas Wiberg Kalmarsund 14.97. Höjd: 7) N Wiberg 201.
K 3000m: 2) Christin Johansson Kville 9:16.60.

24.5 DUFFEL, BEL | Resultat
K 800m A: 2) Louise Fredriksson IF Göta 2:08.74.

24.5 TORONTO, CAN | Resultat
M 10 km landsväg: 20) Jonas Holmberg Hässelby 32:37.

22.5 SAO PAULO, BRA | Resultat
K Stav: -) Hanna-Mia Persson Örgryte X.

18.5 AIX-EN-PROVENCE, FRA | Resultat
K 400mH B: 1) Amanda Nilsson 63.84. Kula A: 4) A Nilsson 916.

18.5 BONDOUFLE, FRA | Resultat
K 3000m: 7) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:29.37.

18.5 MANCHESTER, GBR | Resultat
M 10 km landsväg: 3) Mustafa Mohamed Hälle 28:12, 46) Erik Sjöqvist Enhörna 31:09.

17-18.5 BERNHAUSEN, GER | Resultat
P19 Tiokamp: 13) Niklas Karlsson 90 Bålsta 6.692 (11.93/-1.6 617/+1.1 1332 182 51.66 15.37/0.0 3461 420 4954 4:34.35).

17-18.5 WIEN, AUT | Resultat
Dag 1
P15 800m:
1) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 1:58.36.
Dag 2
P15 2000m:
1) J Rogestedt 5:48.74.

17.5 ROSTOCK, GER | Resultat
Ungdom från Staffanstorp.

17.5 MARIEHAMN, FIN (Ungdomsklubbmatch) | Resultat
Ungdomar från Danderyds SK.

17.5 OORDEGEM, BEL | Resultat
K 800m A: 2) Louise Fredriksson IF Göta 2:09.72.

17.5 GLOSTRUP, DEN | Resultat
Ungdomar från Kronan.

17.5 PAMPLONA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 207.

15.5 OSLO, NOR | Resultat
M 100m B (+0.2): 2) Anders Sjöström Mölndal 11.37. 3000m A: 16) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 8:57.95. 110mH (-1.6): 2) Eric Ringdahl Tureberg 15.85.

11.5 ALCOBENDAS, ESP | Resultat
P15 Diskus: 1) Johannes Henriksson 93 IF Göta 4876. Spjut: 1) J Henriksson 4870.

11-12.5 HEIDELBERG, GER | Resultat
Dag 1
P17 Diskus:
2) Andreas Grahn 92 Västerås 4106. Spjut: 4) A Grahn 4612.

10.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten) | Resultat
M: 1) Malmö 48:30, 3) Hälle 49:19.

10.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M 100m B (0.0): 2) Einar Elmfors 92 Udd 12.00, 3) Erik Stenman Andersson 90 Upsala 12.53. Höjd: 3) E Stenman Andersson 171. Tresteg: 1) E Stenman Andersson 1243/0.0, 2) E Elmfors 1230w/+2.7 (1159/+1.2).

10.5 NIVELLES, BEL | Resultat
K 400m A: 2) Louise Fredriksson IF Göta 56.92.

10.5 TURKU, FIN (Klubbmatch ungdom) | Resultat

8.5 AUBAGNE, FRA | Resultat
K 400mH: 1) Amanda Nilsson 62.80.

5.5 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
P19 100m (0.0): 3) Erik Åselius 89 Upsala 11.46. 200m (-0.7): 4) E Åselius 22.93.

4.5 MARTIGUES, FRA | Resultat
K 400m B: 1) Amanda Nilsson 60.49. 3000m A: 4) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:23.98. Kula B: 1) A Nilsson 939.

3-4.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
P16 Åttakamp: 1) Einar Elmfors 92 Udd 3.487 (12.28/-0.7 558/0.0 1033 157 18.19/+0.5 2515 240 3301).

3.5 SAN JAVIER, ESP | Resultat
P15 Diskus: 1) Johannes Henriksson 93 IF Göta 5011. Spjut: 1) J Henriksson 5565.

3-4.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
Ungdomar från Staffanstorp.

3-4.5 VILA REAL DE SANTO ANTÓNIO, POR | Resultat
Dag 2
P19 Stav:
1) Andreas Rydberg Västerås 440, 3) Dennis Bergetoft 92 Örebro 400, 4) Per Drageryd 91 Örebro 400, 5) Adam Chaszczynski 89 Västerås 400, 6) Adam Diffner 90 Kvarnsvedens 390. Längd: 1) Judel Kibondo Sundbyberg 641/+1.2, 3) Alex Abdalian Järva 625/+1.6. Diskus (1.75): 1) Peter Edfors 89 Sollefteå 4094, -) Johnny Karlsson 89 Strömsund X.
F19 800m: 1) Kajsa Barr 92 Sundbyberg 2:23.11. Stav: 1) Madeleine Nilsson 90 Kvarnsveden 405, 2) Hanna Engholm 94 Kvarnsveden 250. Diskus: 1) Sandra Andersson 90 Arvika 4100, 2) Matilda Gunnarsson 90 Västerås 3879. Slägga: 1) Johanna Rydberg Västerås 5249, 2) Liv Andersson 92 Ume FI 4599.

29.4 NADDERUD, NOR | Resultat
F15 300m: 1) Johanna Gateman 93 Strömstad 43.51.

27.4 OSLO, NOR (Sentrumslöpet) | Resultat
M 10 km landsväg: 6) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 31:41.

27.4 BARCELONA, ESP | Resultat
K 1 mile landsväg: 8) Christin Johansson Kville 5:03.

27.4 DERBY, GBR | Resultat
M 100m B (+2.4): 1) Erik Åselius 89 Upsala 11.0mw. 200m A (+1.3): 1) E Åselius 22.4m.

26.4 STAVANGER, NOR (Siddislöpet) | Resultat
M 8.2 km landsväg: 2) Erik Sjöqvist Enhörna 23:38.

26-27.4 HUIZINGEN, BEL | Resultat
Dag 1
K 400m A:
2) Louise Fredriksson IF Göta 57.37.

26.4 CÓRDOBA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson 207.

24.4 ZDAR NAD SAZAVOU, CZE ( | Resultat
P17 5 km terräng: 18) Simon Sveder 91 Hällefors LK 15:41, 82) David Sjögren 93 Köla 17:13, 84) Patrik Nilsson 92 IF Göta 17:20, 104) Axel Danielsson Meiling 92 Arvika 17:44, 146) Johan Miller 91 IF Göta 19:21.
F17 3 km terräng: 23) Johanna Busk 93 Enhörna 10:50, 29) Kristin Edqvist Servold 93 Sisu Forshaga 11:01, 60) Fanny Dahlgren 93 IF Göta 11:43.

19.4 STOKE, GBR | Resultat
P19 100m (vind?): 2) Erik Åselius 89 Upsala 11.5m.

13.4 HERLEV, DEN | Resultat
M 10 km landsväg: 6) Pär-Johan Lif 31:46.

13.4 ROTTERDAM, NED | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Mikael Ekvall 89 Strömstad LK 31:47.

6.4 MAUQUENCHY, FRA (Student-VM terräng) | Resultat
10.8 km terräng: 46) Henrik Nyström IF Göta 38:54, 76) Clas Jansson 42:32.

6.4 PETERBOROUGH, GBR | Resultat
P19 100m (vind?): 2) Erik Åselius 89 Upsala 11.3m.

5.4 BURNABY, CAN | Resultat
M 1500m: 2) Henrik Löfås Upsala 4:00.48.

29.3 ÅRHUS, DEN (Danska mästerskapen 10 km landsväg) | Resultat
M 10 km landsväg: 18) Pär-Johan Lif 32:10.

15-16.3 SPLIT, CRO (European Cup Winter Throwing) | Resultat
Dag 1
K Kula:
6) Helena Engman 1691. Spjut B: 5) Annika Petersson 5114.
Dag 2
K Diskus A:
4) Anna Söderberg 5801. Slägga A: 7) Cecilia Nilsson 6704.

9.3 LUXEMBURG, LUX | Resultat
K 10 km landsväg: 2) Lisa Haglund Hässelby 36:51.

8-9.3 QUINTA DO ANJO, POR | Resultat
Dag 1
M Slägga:
5) Karl-Erik Ludvigsson Bore 5775.
K Diskus: 2) Angela Åkeson IF Göta 5058. Slägga: 1) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6252.
Dag 2
M Slägga:
5) K-E Ludvigsson 5914.
K Diskus: 3) A Åkeson 4887. Slägga: 1) C Nilsson 6481.

2.3 WEYBRIDGE, GBR | Resultat
M 10 km landsväg: 3) Linus Nilsson Enhörna 31:50.

1.3 SCHRIESHEIM, GER | Resultat
M 10 km landsväg: 3) Lars Johansson Enhörna 31:29.

1.3 LEIRIA, POR | Resultat
M Slägga: 5) Karl-Erik Ludvigsson Bore 5856.
K Diskus A: 4) Angela Åkeson IF Göta 4742. Slägga A: 1) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6536.

1.3 MORTALAZ, ESP | Resultat
P15 Spjut: 1) Johannes Henriksson 93 IF Göta 4930.

23-24.2 KÖBENHAVN, DEN (Danska terrängmästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 10 km terräng:
27) Pär-Johan Lif 34:53.
Dag 2
M 4 km terräng:
31) P-J Lif 13:05.

17.2 ALCORCÓN, ESP | Resultat
P15 Kula: 1) Johannes Henriksson 93 IF Göta 1304.

10.2 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 208.
Anm: "Andalusiska vintermästerskapen" med inomhusgrenprogrammet - fast man tävlade utomhus.

2.2 ALBUFEIRA, POR (Europacupen klubblag terräng) | Resultat
M 10 km terräng: 21) Emil Wingstedt Hälle 30:49, 42) Erik Öhlund Hälle 31:50, 60) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 32:41, 69) Mattias Karlsson Hälle 33:29, -) Henrik Ahnström Hälle bröt. Lag: 12) Hälle 192.
K 6 km terräng: 23) Lisa Blommé Hässelby 20:25, 33) Isabellah Andersson Hässelby 20:53, 34) Anna von Schenck Hässelby 20:54, 36) Lena Eliasson Hässelby 20:54, 56) Magdalena Ottersten Hässelby 22:51. Lag: 9) Hässelby 126.
P19 6 km terräng: 2) Erik Johansson 89 Hässelby 18:38, 12) Andreas Åhwall 89 Hässelby 19:09, 33) Kristoffer Vilkancis 89 Hässelby 20.21, 43) Filip Holmström 91 Hässelby 22:01, 44) Jonathan Dart 90 Hässelby 22:02. Lag: 5) Hässelby 90.

27.1 ÅRHUS, DEN | Resultat
M 8 km terräng: 33) Pär-Johan Lif 33:11.

12.1 ALCOBENDAS, ESP | Resultat
P15 Spjut: 1) Johannes Henriksson 93 IF Göta 5363.

6.1 NICE, FRA | Resultat
K 10 km landsväg: 11) Cecilia Jeverstam Mölndal 38:19.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2008

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>