Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Landskamper 2008

30.8 HELSINKI, FIN (Ungdomsfinnkampen) | Resultat

29-30.8 HELSINKI, FIN (Finnkampen) | Resultat

16-17.8 FANA, NOR (Nordiska juniorlandskampen) | Resultat
Lagpoäng exkl gånggrenarna:
P19: 1) Finland 202½, 2) SVERIGE 199½, 3) Norge 191, 4) Danmark/Island 63
F19: 1) Norge 200 (7 grensegrar), 2) SVERIGE 200 (6 grensegrar), 3) Finland 186½, 4) Danmark/Island 67½.

28-29.6 JYVÄSKYLÄ, FIN (Europacupen mångkamp) | Resultat
M
Lag:
1) SVERIGE 22.752, 2) UKR 22.346, 3) GBR 22.288, 4) CZE 21.720, 5) FIN 21.616, 6) ITA 21.394, 7) HUN 21.086, -) NOR bröt.
Individuellt: 1) Nicklas Wiberg 8.040 (11.14/0.0 695/-0.6 1355 213 49.25 14.70/+0.8 4268 400 7079 4:20.25), 7) Björn Barrefors 7.405 (11.27/+1.7 722/+0.4 1277 204 50.87 14.56/+1.3 3843 450 4712 4:48.46), 9) Samuel Lindén 7.307 (11.47/+1.1 657/-0.2 1380 198 49.57 14.99/+1.7 3948 420 5311 4:39.08), -) Daniel Almgren bröt (11.38/-0.5 677/-1.2 1284 186).
K
Lag:
1) ITA 17.062, 2) SVERIGE 16.892, 3) CZE 16.667, 4) BLR 16.646, 5) FIN 16.386, 6) EST 16.100, 7) HUN 15.966, 8) LTU 15.134.
Individuellt: 2) Jessica Samuelsson 6.057 (14.10/-1.9 172 1394 24.37/-2.0 615/+1.2 3550 2:07.48), 4) Nadja Casadei 5.833 (14.27/-0.5 172 1239 24.94/-1.9 608/+0.7 3731 2:11.45), 25) Ellinor Rosenquist 89 5.002 (15.39/-0.2 166 1077 26.61/-1.7 523/-0.6 3815 2:19.89, 28) Jennie Hurkmans 4.852 (15.07/-0.7 145 1048 26.87/+0.4 536/+1.1 4117 2:20.26).

21-22.6 ISTANBUL, TUR (Europacupen) | Resultat
Totalt:
M:
1) SVERIGE 117, 2) UKR 106½, 3) SLO 96, 4) HUN 93½, 5) SUI 86, 6) ROU 81½, 7) TUR 79, 8) CRO 58½.
Individuellt
Dag 1
M 100m
(+4.3): 5) Stefan Tärnhuvud 10.42w, X: 4) Daniel Persson Malmö 10.64w, Y (+3.7): 3) Per Strandquist Malmö 10.64w, Z (+3.7): 3) Emil Zail Malmö 10.67w. 400m: 1) Johan Wissman 45.85. 1500m: 4) Rizak Dirshe 3:46.21. 5000m: 5) Erik Sjöqvist 14:16.76. 400mH: 2) Mikael Jakobsson 51.92. Höjd: 1) Stefan Holm 225. Längd: 3) Michel Tornéus 783/+1.5. Kula: 7) Magnus Lohse 1669. Slägga: 6) Mattias Jons 6902. 4x100m: 7) Sverige (Fredrik Johansson, S Tärnhuvud, M Tornéus, E Zail) 41.24.
Dag 2
M 200m
(+3.2): 1) J Wissman 20.30w. 800m: 1) Mattias Claesson 1:51.34. 3000m: 3) Henrik Skoog 8:07.19. 3000mH: 2) Mustafa Mohamed 8:32.61. 110mH (+5.6): 1) Robert Kronberg 13.68w. Stav: 1) Alhaji Jeng 562. Tresteg: 6) Andreas Otterling 1554/+0.3. Diskus: 2) Niklas Arrhenius 6287. Spjut: 2) Magnus Arvidsson 7754. 4x400m: 3) Sverige (Joni Jaako, Andreas Mokdasi, M Jakobsson, F Johansson) 3:08.24.

21-22.6 ISTANBUL, TUR (Europacupen) | Resultat
Totalt:
K:
1) GRE 125 (122), 2) ROU 103½ (117½), 3) TUR 92½ (90½), 4) SVERIGE 88 (84), 5) HUN 81 (77), 6) SRB 78 (75), 7) CRO 74 (69), 8) BUL 72 (85). (Poängen inom parentes de ursprungliga, som korrigerades i efterhand sedan två bulgariskor och en rumänska diskvalificerats retroaktivt för doping).
Individuellt
Dag 1
K 100m
(+2.1): 6) Emma Rienas 11.78w, X (+2.9): 4) Julia Skugge Glanshammar 11.76w. 400m: 5) Helene Nordquist 55.56. 800m: 3) Sofia Öberg 90 2:04.11 (ursprungligen 5:a). 3000m: 4) Ulrika Johansson-75 9:33.45. 3000mH: 6) Christin Johansson 10:12.94. 400mH: 5) Ulrika Johansson-80 58.57. Stav: 2) Hanna-Mia Persson 427. Tresteg: 4) Carolina Klüft 1410w/+2.4 (1402/+1.2). Diskus: 3) Anna Söderberg 6045. Spjut: 6) Annika Petersson 4897. 4x100m: 6) Sverige (Lena Berntsson, E Rienas, Maria Gustafsson, J Skugge) 45.30.
Dag 2
K 200m
7) M Gustafsson 24.11w. 1500m: 5) Kajsa Haglund 4:21.14 (ursprungligen 6:a). 5000m: 7) Lisa Blommé 16:31.76. 100mH (+2.3): 7) L Berntsson 13.58w. Höjd: 2) Emma Green 194. Längd: 1) C Klüft 687/+1.9 (+1.6?). Kula: 2) Helena Engman 1739. Slägga: 6) Marie Hilmersson 5748. 4x400m: 5) Sverige (H Nordquist, U Johansson-80, Pernilla Tornemark, Johanna Hallberg) 3:37.67 (ursprungligen 6:a).

7-8.6 JYVÄSKYLÄ, FIN (FIN-SWE-EST mångkamp) | Resultat

16.2 MOSKVA, RUS (Europacupen) | Resultat
M Lag: 1) RUS 67, 2) ESP 49, 3) ITA 46, 4) GER 46, 5) POL 35, 6) SWE 30, 7) UKR 29, 8) FRA 27.
60m: 8) Joakim Blaschke 7.02. 400m A: 1) Johan Wissman 46.55. 800m: 4) Mattias Claesson 1:49.94. 1500m: 8) Olle Walleräng 3:53.96. 3000m: -) ej start. 60mH: 4) Robert Kronberg 7.73. Stav: 8) Jesper Fritz 525. Tresteg: 6) Anton Andersson 1593. Stafett (800m+600m+400m+200m): 4) Sverige (Rickard Pell, Fredrik Karlsson, Thomas Nikitin, Johan Wissman) 4:16.35.

26.1 GLASGOW, GBR (5-lagsmatch) | Resultat
M 60m: 6) Stefan Tärnhuvud 6.84. 200m: 1) Johan Wissman 21.18. 400m: 4) Thomas Nikitin 48.77. 800m: 5) Fredrik Karlsson 1:52.20. 1500m: 5) John Laselle 3:50.61. 60mH: 2) Robert Kronberg 7.71. Stav: 3) Alhaji Jeng 530. Längd: 4) Michel Tornéus 743.
K 60m: 2) Lena Berntsson 7.39. 200m: 4) Moa Hjelmer 90 24.50. 400m: 5) Pernilla Tornemark 56.09. 800m: 5) Elin Wiik 2:08.31. 1500m: 3) Kajsa Haglund 4:19.85. 3000m: 5) Magdalena Ottersten 10:27.36. 60mH: 1) Susanna Kallur 7.81. Höjd: 2) Emma Green 193. Längd: 4) Erica Jarder 613.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2008

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>