Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Internationella mästerskap 2010

12.12 ALBUFEIRA, POR (EM-JEM terräng) | Resultat
M22 8.2 km: 28) Alexander Söderberg 25:06, 38) Mikael Ekvall 25:20, 49) Eric Senorski 25:34, 61) Anton Danielson 25:50, 84) Andreas Åhwall 26:29, -) Johan Hydén bröt. Lag: 11) Sverige 176.
P19 6.1 km: 57) Elmar Engholm 92 19:16, 70) Jonas Legernes 91 19:28, 83) Johan Rogestedt 83 19:49, -) Staffan Ek 91 & Napoleon Solomon 94 bröt. Lag: -) Sverige bröt.
K22 6.1 km: 50) Sara Sjökvist 22:19.
F19 4.0 km: 24) Elin Borglund 91 13:51.

7.11 GIBRALTAR, GIB (100 km VM) | Resultat
M: 2) Jonas Buud 6:47:40 (1:a EM), 70) Daniel Nilsson 8:25:07 (53:a EM).
K: 4) Gloria Vinstedt 7:37:06 (4:a EM).

24.10 TRONDHEIM, NOR (NM-JNM terräng) | Resultat
M 9.0 km: 3) Mustafa Mohamed 28:11, 8) Joel Bodén 28:39, 9) Mikael Ekvall 28:41, 10) Olle Kalered 28:47, 17) Erik Petersson 29:15, 18) Eric Senorski 29:23. Lag: 2) Sverige 30.
K 7.5 km: 5) Malin Liljestedt 27:41, 7) Louise Wiker 27:56, 9) Gabriella Samuelsson 28:17, 13) Anna Ställberg 29:06. Utom NM: Sara Sjökvist Täby 28:11. Lag: 2) Sverige 21.
P19 6 km: 3) Napoleon Solomon 94 19:37, 10) Staffan Ek 91 20:05, 11) Johan Rogestedt 93 20:14, 16) Emil Blomberg 92 20:54. Lag: 3) Sverige 24.
F19 4.5 km: 2) Anna Segersson 91 16:55, 3) Nina Persson 91 16:57, 8) Elin Borglund 91 17:09, 9) Frida Johnson 93 17:10. Lag: 1) Sverige 13.

5.9 KAMNIK, SLO (VM backlöpning) | Resultat
M 12 km (höjdskillnad 1295 m): 36) Anders Kleist 1:02:42, 51) Erik Öhlund 1:04:00.

4-5.9 SÖDERHAMN (Nordisk/Baltiska 22-årsmästerskapen) | Resultat

4-5.9 SPLIT, CRO (Kontinentalcupen) | Resultat
Dag 2
K Höjd:
2) Emma Green EUR 195.

17-23.8 SINGAPORE, SIN (UOS) | Resultat
Dag 1
F17 Stav Q:
2=) Angelica Bengtsson 93 390. Diskus Q: 3) Heidi Schmidt 93 4720.
Dag 2-3
P17 Kula Q:
14) Oscar Vestlund 93 1768 (Anm: Kvalet började dag 2 men bröts efter tre omgångar p g a skyfall. Den fjärde omgången genomfördes sedan en dag senare. Oscar gjorde sin bästa stöt i tredje omgången dvs före avbrottet dag 2).
Dag 3
P17 Stav Q:
2=) Melker Svärd Jacobsson 94 470.
F17 Tresteg Q: 1) Khaddi Sagnia 94 1321/0.0.
Dag 5
F17 Stav A:
1) A Bengtsson 430. Diskus A: 3) H Schmidt 4757.
Dag 6
P17 Kula B:
2) O Vestlund 1893.
Dag 7
P17 Stav A:
4=) M Svärd Jacobsson 485.
F17 Tresteg A: 1) K Sagnia 1356/+0.4.

27.7-1.8 BARCELONA, ESP (EM - män) | Resultat
Dag 1
M 100m h1
(-1.5): 6) Tom Kling Baptiste 10.64. Höjd Q2: 3) Linus Thörnblad 226. Slägga Q1: 4) Mattias Jons 7456.
Dag 2
M 800m h1:
7) Mattias Claesson 1:52.53, h3: 8) Anton Asplund 1:55.23, h4: 5) Joni Jaako 1:50.93. 1500m h1: 11) Rizak Dirshe 3:44.40. Slägga f: -) M Jons X.
Dag 2-3
M Tiokamp:
17) Daniel Almgren 7.663 (11.14/+0.8 729/+0.3 1418 189 48.34 15.29/+0.6 3751 435 5395 4:18.64), -) Nicklas Wiberg bröt (11.19/+0.1 729w/+2.1 (721/+0.9) 1486 204 48.74 -)
Dag 3
M 200m h3
(-0.6): 3) Johan Wissman 20.79, s2 (+0.8): 4) J Wissman 20.77. 5000m h1: -) Oskar Käck X, h2: 13) Johan Wallerstein 14:43.34. 110mH h2 (-1.1): 2) Philip Nossmy 13.71. Höjd f: 4) L Thörnblad 229.
Dag 4
M 3000mH h2:
8) Mustafa Mohamed 8:32.05. 110mH s1 (-1.4): 5) P Nossmy 13.87. Längd Q1: 4) Michel Tornéus 812/+1.2. Kula Q1: 10) Niklas Arrhenius 1893. Spjut Q1: 9) Gabriel Wallin 7612.
Dag 5
M Diskus Q1:
11) N Arrhenius 6025.
Dag 6
M Marathon:
21) Erik Petersson 2:24:29 (halvmarathon 1:11:57), 36) Kristoffer Österlund 2:32:16 (1:13:20), -) Adil Bouafif bröt (1:11:15). Längd f: 9) M Tornéus 792/+0.2.

27.7-1.8 BARCELONA, ESP (EM - kvinnor) | Resultat
Dag 1
K 400mH h1:
7) Sofie Persson 57.23. Längd Q1: 7) Carolina Klüft 662/+1.3. Kula Q2: 7) Helena Engman 1755, f: 9) H Engman 1811. Diskus Q1: 3) Anna Söderberg 5896, Q2: 8) Sofia Larsson 5450.
Dag 2
K 100m h3
(-1.5); 8) Lena Berntsson 11.84. 400m h2: 5) Helene Bourdin 53.78. 3000mH h2: -) Ulrika Johansson X. Stav Q2: 9=) Hanna-Mia Persson 415. Längd f: 11) C Klüft 633w/+3.1 (-). Diskus f: 11) A Söderberg 5560. Slägga Q1: 5) Tracey Andersson 6648.
Dag 4
K 200m h1
(-2.6): 6) Elin Backman 24.13. 1500m h2: 8) Charlotte Schönbeck 4:09.42. Höjd Q1: 8) Ebba Jungmark 190, Q2: 4) Emma Green 192. Slägga: 11) T Andersson 6513.
Dag 4-5
K Sjukamp:
10) Jessica Samuelsson 6.146 (14.28/-1.6 174 1429 24.53/-0.3 626w/+2.1 (588/+0.4) 3861 2:08.25), -) Nadja Casadei bröt (14.43/-1.6 -).
Dag 5
K Marathon:
5) Isabellah Andersson 2:34:34 (halvmarathon 1:16:24), 23) Anna von Schenck 2:43:36 (1:20:32). 33) Lena Gavelin 2:53:13 (1:22:29). 4x100m h2: 5) Sverige (Emma Rienas, L Berntsson, E Backman, Moa Hjelmer) 43.90.
Dag 6
K Höjd f:
2) E Green 201. 4x100m f: 7) Sverige (E Rienas, L Berntsson, E Backman, M Hjelmer) 43.75.

19-25.7 MONCTON, CAN (JVM19) | Resultat
Dag 2
P19 1500m h2:
2) Jonas Leanderson 91 3:47.84.
F19 400m h1: 6) Sandra Wagner 92 55.28, h5: 6) Elin Moraiti 91 55.95. 800m h2: 7) Lovisa Lindh 91 2:10.51, h3: 7) Vendela Mindelöf 92 2:09.01. 100mH h1 (+1.3): 6) Caroline Lundahl 91 13.80, h2 (-0.6): 4) Emma Tuvesson 91 13.81. Spjut Q1: 6) Emelie Larsson 91 4826.
Dag 2-3
P19 Tiokamp:
3) Marcus Nilsson 91 7.751 Svenskt P19-rekord (11.30/+0.5 693/+1.7 1455 192 49.54 14.75/+0.2 4518 460 5164 4:25.31), 8) Petter Olson 91 7.515 (11.09/+1.3 692/+0.5 1418 192 49.48 14.72/+0.9 3980 460 4492 4:33.41).
Dag 3
P19 Höjd Q2:
2=) Erik Sundlöf 91 217. Kula Q1: -) Arwid Koskinen 92 X, Q2: 15) Daniel Ståhl 1636.
F19 100mH s1 (+2.0): 6) C Lundahl 13.97, s2 (+1.6): 8) E Tuvesson 13.84. Tresteg Q2: 8) Kristin Franke Björkman 91 1276/-1.5.
Dag 4
P19 1500m f:
12) J Leanderson 3:49.91.
F19 400mH h2: 7) Ewa Marcinkiewicz 93 61.41. Slägga Q1: 11) Malin Johansson 92 5174, Q2: 12) Ida Storm 91 4901.
Dag 4-5
F19 Sjukamp:
9) Martina Salander 92 5.446 (14.57/-0.2 163 1288 24.85w/+2.1 587w/+2.5 3522 2:24.01), 16) Josephine Rohr 91 5.061 (14.59/+0.5 157 1190 25.90w/+3.1 573/+1.7 3252 2:28.55).
Dag 5
P19 800m h6:
6) Rickard Gunnarsson 91 1:52.65. 3000mH h2: 12) Jonas Legernes 91 9:13.23. 110mH h3 (+0.1): 4) Filip Lööv 14.21. Höjd f: 7=) E Sundlöf 217. Slägga Q1: 15) Elias Håkansson 92 6272.
F19 Höjd Q1: 6) Victoria Dronsfield 91 181. Stav Q1: 1=) Michaela Meijer 93 395, Q2: 2=) Angelica Bengtsson 93 395.
Dag 6
F19 Stav f:
1) A Bengtsson 425, -) M Meijer X. 4x400m h2: 6) Sverige (E Marcinkiewicz 57.51, E Moraiti 54.96, V Mindelöf 56.06, S Wagner 55.66) 3:44.19.
Dag 7
F19 Höjd f:
7) V Dronsfield 178.

15-24.7 NYÍREGYHÁZA, HUN (VEM) | Resultat

12-13.6 RANDERS, DEN (JNM-UNM mångkamp) | Resultat

21-23.5 MOSKVA, RUS (Ungdoms-OS kval) | Resultat
Dag 1
P17 Längd Q1:
2) Simon Karlén 94 728/-0.1.
F17 Stav Q: 1=) Angelica Bengtsson 93 365, 10=) Alissa Söderberg 94 350.
Dag 2
P17 Stav Q:
1=) Melker Svärd Jacobsson 94 460. Längd f: 7) S Karlén 707/-0.4. Kula Q1: 5) Oscar Vestlund 93 1802.
F17 100mH h4 (-4.4): 7) Ulrika Nyhlén 93 15.31. Stav f: 1) A Bengtsson 447 Svenskt juniorrekord, 7) A Söderberg 380. Tresteg Q1: 1) Khaddi Sagnia 94 1321/+0.3, 5) Ewa Marcinkiewicz 93 1247/-1.0. Kula Q1: 2) Jennie Söderholm 93 1339. Diskus: 6) Heidi Schmidt 93 4150. Spjut Q2: 12) Malin Andersson 93 3990.
Dag 3
P17 Stav f:
1) M Svärd Jacobsson 500. Kula f: 12) O Vestlund 1778.
F17 Tresteg f: 1) K Sagnia 1334/-0.3, 7) E Marcinkiewicz 1256/-0.1. Kula f: 12) J Söderholm 1290.

19-21.3 JYVÄSKYLÄ, FIN (IVNM) | Resultat

12-14.3 DOHA, QAT (IVM) | Resultat
Dag 1
M 800m h3:
5) Mattias Claesson 1:51.96. 60mH h3: 4) Philip Nossmy 7.80. Längd Q2: 9) Michel Tornéus 771. Tresteg Q: 2) Christian Olsson 1707.
K 60m h3: 3) Lena Berntsson 7.39, h4: 5) Emma Rienas 7.45. 1500m h1: 8) Ulrika Johansson 4:22.94. Höjd Q: 5=) Emma Green 192.
Dag 2
K Höjd f:
5=) E Green 194.
Dag 3
M 60mH s3:
5) P Nossmy 7.69. Tresteg f: 4) C Olsson 1723.
K 60m s1: 6) E Rienas 7.38, s3: 7=) Lena Berntsson 7.41.
Anm: Lena Berntssons försöksplacering har korrigerats från 4:a till 3:a sedan heatvinnaren i efterhand diskvalificerats för doping.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2010

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>