Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 2 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska långlopp 2010

31.12 KALMAR (Kalmar Sylvesterlopp) | Resultat

31.12 MALMÖ (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 NORA (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 NORBERG (Norbergs Sylvesterlopp) | Resultat

31.12 VALLENTUNA (Nyårsloppet) | Resultat

31.12 ANDERSTORP (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 OLOFSTRÖM (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 GÖTEBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

11.12 VISBY (Lucialoppet) | Resultat

11.12 BOVALLSTRAND (Luciamarathon) | Resultat

11.12 VRETSTORP (Lucialoppet) | Resultat

11.12 FRÖSÖ (Frösö Vinterspring) | Resultat

4.12 BÄLINGE (Bore Cup 1) | Resultat

21.11 NYBRO (Vintercupen 1) | Resultat

20.11 STOCKHOLM (Tömilen/Snöfemman) | Resultat

14.11 BROMÖLLA (Bromölla Marathon) | Resultat

13.11 STRÖMSTAD (Novemberflåset) | Resultat

13.11 SALA (Vintermaran) | Resultat

7.11 ÖSTERBYMO (Jätten Bulelöpet) | Resultat

6.11 ÖREBRO/Karlslund (Kilsbergsleden) | Resultat

6.11 GÖTEBORG/Skatås (Finalloppet) | Resultat

6.11 ÅSTORP (Skanneloppet) | Resultat

31.10 TORUP (Yddingeloppet) | Resultat

31.10 TULLINGE (Långa Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

31.10 BJÖRKLINGE (Sandbroloppet) | Resultat

30.10 ROMA (Högklintsloppet) | Resultat

24.10 NORRKÖPING/Åby (Höstmilen) | Resultat

23.10 SKÖVDE (Billingehusloppet) | Resultat

23.10 UPPSALA (Granebergsvarvet) | Resultat

17.10 NACKA (Hellasloppet) | Resultat

17.10 NÄSSJÖ (Höglandsloppet) | Resultat

17.10 ESLÖV (Eslövsloppet) | Resultat

16.10 TULLINGE (Tjur Ruset & Kalv Ruset) | Resultat

16.10 VÄXJÖ (Växjö Marathon) | Resultat

16.10 BÅLSTA (Bålsta Halvmarathon) | Resultat

16.10 SÄVEDALEN (Sävedalsloppet) | Resultat

16.10 UDDEVALLA (NM-test) | Resultat

16.10 ALINGSÅS (Running Lights) | Resultat

10.10 HÄSSELBY (Hässelbyloppet) | Resultat

10.10 HACKMORA (Hackmora Bergslopp) | Resultat

10.10 YSTAD (DM 10 km landsväg) | Resultat

9.10 UMEÅ (Umemaran) | Resultat
Kvartsmara: http://www.jallestc.se/Kvartsmararesultat10.txt

9.10 GÖTEBORG (Göteborg Marathon) | Resultat

9.10 ÅLSTEN (Solviksloppet) | Resultat

3.10 TULLINGE (Lilla Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

2.10 FALKÖPING (Mössebergslunken) | Resultat

2.10 UDDEVALLA (USK-loppet) | Resultat

2.10 SOLNA/Haga (ToppLoppet) | Resultat

29.9 ÄRLA (Ärlaterrängen) | Resultat

24-26.9 LIDINGÖ (Lidingöloppet) | Resultat

22.9 STOCKHOLM/Djurgården (5K@EASD) | Resultat

19.9 LJUNGBY (Sunnerboloppet) | Resultat

19.9 SKÖVDE (Hagenloppet) | Resultat

19.9 SÖDRA VI (DM terräng) | Resultat

18.9 UPPSALA/Håga (Kung Björn-loppet) | Resultat

18.9 BOLLNÄS (Mitt Hjärta-loppet) | Resultat

18.9 UPPSALA (Uppsala Monster Tur) | Resultat

18.9 STENSHULT (DM terräng) | Resultat

18.9 EKERÖ (Mälarömilen) | Resultat

18.9 BORÅS (Kretsloppet) | Resultat

18.9 KISTA (Kistaloppet) | Resultat

18.9 KARLSTAD (Tjurruset/Kalvruset) | Resultat

18.9 AXAMO (Hallbyjoggen) | Resultat

18.9 FALSTERBO (Skanör-Falsterbo Runt) | Resultat

12.9 UMEÅ (Umemilen) | Resultat

12.9 BROTTBY (Brottbyrundan) | Resultat

11.9 VEBERÖD (Veberödsrundan) | Resultat

11.9 NORA (Norasjön Runt) | Resultat

11.9 STOCKHOLM (Stockholm Halvmarathon) | Resultat

11.9 LIDKÖPING (Rådalunken) | Resultat

11.9 VÄNERSBORG (Skräcklanmaran) | Resultat

11.9 ÅTVIDABERG (Bysjöloppet) | Resultat

11.9 HUSKVARNA (Salomon Trail Running) | Resultat

11.9 HULTSFRED (Hultsfreds Marathon) | Resultat

11.9 ENKÖPING (E18-loppet) | Resultat

9.9 GÖTEBORG (Lindholmenstafetten) | Resultat

5.9 STOCKHOLM (Tjejmilen) | Resultat

5.9 STOCKHOLM (Lilla Tjejmilen) | Resultat

5.9 OSBY (Miniton) | Resultat

4.9 HÄSSLEHOLM (Hässleholmsloppet) | Resultat

4.9 SANDVIKEN (Stålisloppet) | Resultat

4.9 FINSPÅNG (Kraftloppet) | Resultat

4.9 HOVDALA (Hässleholmsloppet) | Resultat

4.9 JÄRNA (Järnaloppet) | Resultat

4.9 ÄNGELHOLM (Lergöksloppet) | Resultat

2.9 GÖTEBORG (iForm-loppet) | Resultat

31.8 MALMÖ (iForm-loppet) | Resultat

29.8 GÖTEBORG/Skatås (Skatås Genrep) | Resultat

29.8 VALLENTUNA (Vallentuna Flås) | Resultat

28.8 LIDKÖPING (Lidköping Marathon) | Resultat

28.8 TRELLEBORG (Trelleborgsloppet) | Resultat

28.8 ÖREBRO (Å-stadsloppet) | Resultat

28.8 LILLA EDET (Edet Runt) | Resultat

28.8 STOCKHOLM/Stora Skuggan (Bellmanstafetten 2) | Resultat

28.8 PARTILLE (Göteborg Trail Running) | Resultat

28.8 STRÖMSUND (Vattudalsmaran) | Resultat

26.8 MJÖLBY (Mjölbyfemman) | Resultat

26.8 STOCKHOLM/Stora Skuggan (Bellmanstafetten 1) | Resultat

26.8 VÄSTERÅS (Blodomloppet) | Resultat

25.8 VISBY (Blodomloppet) | Resultat

25.8 FLEMINGSBERG (Hälsoloppet) | Resultat

22.8 MARIEBY (DM terräng) | Resultat

22.8 LANDSKRONA (Landskrona Marathon) | Resultat

22.8 KRAMFORS (Ådalen Cross Country Tour) | Resultat

21.8 ÅMÅL (Hagenrundan) | Resultat

21.8 HALMSTAD (Prinsens Minne) | Resultat

21.8 SÖDERTÄLJE (Telge Stadslopp) | Resultat

21.8 GÖTEBORG (Midnattsloppet) | Resultat

21.8 MARIESTAD (Mariestads Marathon) | Resultat

21.8 STRÖMSNÄSBRUK (Festivalloppet) | Resultat

20.8 VETLANDA (VP-milen) | Resultat

19.8 ÖREBRO (Blodomloppet) | Resultat

18.8 JÖNKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

14.8 ÖSTANSJÖ (Östansjöloppet) | Resultat

14.8 STOCKHOLM (Midnattsloppet) | Resultat

14.8 STOCKHOLM (Lilla Midnattsloppet) | Resultat

14.8 NORDINGRÅ (Höga Kusten Marathon) | Resultat

12.8 LULEÅ (Hamnmilen) | Resultat

11.8 SUNDBYBERG (iForm-loppet) | Resultat

10.8 KATRINEHOLM (KK-joggen) | Resultat

7.8 LYSEKIL (Musselloppet) | Resultat

7.8 MÅNKARBO (Månkarbo Marathon) | Resultat

31.7 VISBY (Visby Halvmarathon) | Resultat

31.7 MOTALA (Baltzarloppet) | Resultat

31.7 FALKENBERG (Falkenberg Stadslopp) | Resultat

30.7 HENÅN (Gallerianloppet) | Resultat

24.7 ÖSTERSUND (Östersund Marathon) | Resultat

24.7 LÖTTORP (Ölands Marathon) | Resultat

24.7 JUNKÖN (Laxloppet) | Resultat

23.7 KARLSHAMN (Östersjöloppet) | Resultat

17.7 ÖSTANSJÖ (Vibymaran) | Resultat

16.7 TROLLHÄTTAN (Kraftprovet) | Resultat

13.7 YSTAD (Wallanderloppet) | Resultat

10.7 STRÖMSTAD (Strömstadmilen) | Resultat

9.7 GAMLEBY (Byrundan) | Resultat

9.7 KRISTIANSTAD (Startskottet) | Resultat

3.7 TORP (Semesterhalvmaran) | Resultat

3.7 JOCKFALL - ÖVERKALIX (Arctic Circle Marathon) | Resultat

2.7 TROSA (Trosa Stadslopp) | Resultat

2.7 KISA (Kisa Stadslopp) | Resultat

1.7 NORRTÄLJE (Roslagsnatta) | Resultat

25.6 TORSBY (Borejoggen) | Resultat

25.6 ORSA (Orsa Kajt'n) | Resultat

22.6 SÖDERKÖPING (Kanalrundan) | Resultat

19.6 SALA (Sala Silvermarathon) | Resultat

19.6 LUND (Akademilen) | Resultat

15.6 SOLNA/Haga (Parloppet) | Resultat

12.6 KARLSTAD (Karlstad Stadslopp) | Resultat

12.6 KASTRUP, DEN - LIMHAMN (Broloppet) | Resultat
OBS: Arrangören hade stora problem med tidtagningen.

12.6 INGARÖ (Paradisloppet) | Resultat

6.6 UDDEVALLA (Strandjoggen) | Resultat

6.6 STOCKHOLM (Stockholm Mini Marathon) | Resultat

6.6 VARBERG (Friskusloppet) | Resultat

6.6 BÅSTAD (Båstadloppet) | Resultat

5.6 STOCKHOLM (Stockholm Marathon) | Resultat

3.6 VÄSTERÅS (Mälarenergi Stadslopp) | Resultat

3.6 BORLÄNGE (Blodomloppet) | Resultat

2.6 GÖTEBORG (Blodomloppet) | Resultat

1.6 UPPSALA (Blodomloppet) | Resultat

29.5 HALLUNDA (Botkyrkamilen) | Resultat

28.5 AVESTA (Karnevalsloppet) | Resultat

28.5 EKSJÖ (Eksjö Stadslopp) | Resultat

27.5 LINKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

27.5 ÖREBRO (Grabbhalvan) | Resultat

27.5 SÖDERTÄLJE (Scaniamilen) | Resultat

26.5 KARLSKRONA (Blodomloppet) | Resultat

25.5 MALMÖ (Blodomloppet) | Resultat

25.5 STOCKHOLM/Djurgården (Milspåret) | Resultat

24.5 HUDIKSVALL (Blodomloppet) | Resultat

23.5 TÄBY (Täbyloppet) | Resultat

22.5 LULEÅ (Luleå Stadsmara) | Resultat

22.5 BROMMA (Tolvanloppet) | Resultat

20.5 UMEÅ (Blodomloppet) | Resultat

13.5 ÖRBYHUS (Ottarsloppet) | Resultat

9.5 GÖTEBORG (Premiärloppet) | Resultat

9.5 BORENSBERG-LJUNGSBRO (Kanallöpet) | Resultat

9.5 GÄVLE (Gävle Halvmarathon) | Resultat

9.5 SOLLENTUNA (Edsviks Parkstafett) | Resultat

8.5 VÄRNAMO (Wärnamo Kvartsmarathon) | Resultat

8.5 MARIESTAD (Springtime) | Resultat

8.5 NÄSHULTA (Näshulta Halvmaraton) | Resultat

8.5 LUDVIKA (Ludvika Stadslopp) | Resultat

8.5 STOCKHOLM/Frescati (SpringCross) | Resultat

8.5 BROMÖLLA (Humlestafetten) | Resultat

8.5 STOCKHOLM (Kungsholmen Runt) | Resultat

8.5 ÖSTHAMMAR (Stadsloppet Östhammar) | Resultat

8.5 ÄLVÄNGEN (Älvängenloppet) | Resultat

8.5 BOVALLSTRAND (Granitloppet) | Resultat

8.5 HELSINGBORG (Springtime) | Resultat

8.5 LIDINGÖ (Lidingö Ultra) | Resultat

8.5 FÄRJESTADEN (Ölands Kyrkstafett) | Resultat

8.5 VÄSTRA FRÖLUNDA (Näsetloppet) | Resultat

8.5 LUND (Lundaloppet) | Resultat

8.5 FORSHAGA (Sisujoggen) | Resultat

8.5 SOLLENTUNA (Turebergsstafetten) | Resultat

6.5 NORRKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat

5.5 BORLÄNGE (DM terräng) | Resultat

5.5 BRÄMHULT (Grabbataget/Tösarännet) | Resultat

5.5 ODENSBACKEN (DM terräng) | Resultat

4.5 TROLLHÄTTAN (Dahlöfs Mosse Runt) | Resultat

2.5 BORLÄNGE (Spring i benen) | Resultat

2.5 LIDKÖPING (Jubileumsterrängen) | Resultat

1.5 TORUP (Bokskogsrundan) | Resultat

1.5 ÄLTA (Ältasjön Runt) | Resultat

1.5 DANDERYD (Danderydsloppet) | Resultat

1.5 VEDEVÅG (Wedevågsloppet) | Resultat

1.5 VÄXJÖ (Växjöloppet) | Resultat

1.5 SUNDSVALL (Sundsvall Halvmarathon) | Resultat

1.5 SUNNE (Sunne Löparfest) | Resultat

25.4 KAXHOLMEN (Landsjön Runt) | Resultat

24.4 KUMLA (Kumla Stadslopp) | Resultat

24.4 LERUM (Lerumsloppet) | Resultat

24.4 KUNGSBACKA (Kungsbackaloppet) | Resultat

24.4 LULEÅ (Porsörundan) | Resultat

24.4 SKÖVDE (Skövde Marathon) | Resultat

24.4 SÄTER (Sätermaran) | Resultat

24.4 JAKOBSBERG (Kvarnloppet) | Resultat

20.4 MJÖLBY (DM terräng) | Resultat

18.4 EKERÖ (DM terräng) | Resultat

18.4 EKSJÖ (DM terräng) | Resultat

18.4 STOCKHOLM (Run for Water) | Resultat

18.4 YSTAD (Ystadterrängen) | Resultat

18.4 GÖTEBORG/Skatås (Göteborg Cross Country) | Resultat

18.4 UPPSALA (Slottsstafetten) | Resultat

17,4 TROLLHÄTTAN (TIF-terrängen) | Resultat

17.4 UPPSALA (DM terräng) | Resultat

17.4 MÅLILLA (Vårstafetten) | Resultat

17.4 HUDDINGE (Kvantumloppet) | Resultat

14.4 KUNGÄLV (DM terräng) | Resultat

14.4 ÖREBRO (Örebro AIK Halvmaraton) | Resultat

11.4 DROTTNINGDAL (Roslagsbroloppet) | Resultat

11.4 VALLENTUNA (Runrundan) | Resultat

11.4 ÅSENSBRUK (DM terräng) | Resultat

10.4 VÄLLINGBY (Vällingby Marathon) | Resultat

10.4 KALMAR (Skälbyloppet) | Resultat

10.4 ÖREBRO (Startmilen) | Resultat

10.4 MALMÖ (Heleneholms Maraton) | Resultat

10.4 MALMÖ (Heleneholms Halvmaraton) | Resultat

10-11.4 TÄBY (Täby Extreme Challenge) | Resultat

5.4 HALLARYD (Hallarydsloppet) | Resultat

5.4 ENHÖRNA (Påsksmällen) | Resultat

3.4 TANUM (Påskmilen) | Resultat

2.4 SÖLVESBORG (Ryssbergsloppet) | Resultat

2.4 HÖGSBY (Ring-Up Loppet) | Resultat

30.3 HÖREDA (Höredarundan) | Resultat

28.3 KARLSHAMN (Marsloppet) | Resultat

28.3 STOCKHOLM (Premiärmilen) | Resultat

28.3 HELSINGBORG (Helsingborgs Terränglopp) | Resultat

27.3 LJUNGBY (Annelundsrundan) | Resultat

27.3 RÅNÄS (Brukslunken) | Resultat

21.3 SUNDBYBERG (Två Sjöar Runt) | Resultat

21.3 GÖTEBORG (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

20.3 YSTAD (Ystad Cross) | Resultat

20.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling 2) | Resultat

13.3 LANDSKRONA (Landskrona Crossen) | Resultat

13.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling) | Resultat

13.3 SKÖVDE (Skövde 6-timmars) | Resultat

13.3 BROMÖLLA (Maxilöpet) | Resultat

6.3 HELSINGBORG (Göta Cross) | Resultat

6.3 BÄLINGE (Bore Cup 4) | Resultat

6.2 VALLENTUNA (Bore Cup 3) | Resultat

16.1 STRÖMSUND (Vinterspring) | Resultat

9.1 GÄVLE/Hemlingby (Bore Cup 2) | Resultat

9.1 MALMÖ/Bulltofta (Heleneholms Cross) | Resultat

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2010

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>