Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 26 februari 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2010

12-13.3 FAYETTEVILLE, AR (NCAA-mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 800m h1:
3) Sofie Persson Helsingborg 2:05.27.
Dag 1-2
M Sjukamp
(dag 1): 11) Björn Barrefors Hammarby 5.565 (7.10 709 1387 199 8.11 460 3:04.08).
Dag 2
M Vikt
(35 pund): 4) Leif Arrhenius Spårvägen 2156.
K 800m f: 7) S Persson 2:05.85.

12-13.3 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
K 1 mile h1:
4) Linn Nilsson Hälle 5:10.95.

5-6.3 CHARLESTON, IL | Resultat
Dag 1
K Längd:
11) Izehi Ileso Ullevi 537.
Dag 2
K Tresteg:
1) I Ileso 1260.

5-6.3 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
M 3000m A:
11) Alexander Söderberg Spårvägen 8:22.06.

5-6.3 ROXBURY, MA | Resultat
Dag 1
K 500m h3:
4) Emmy Koskinen Enhörna 1:16.50. 1000m h: 3) Maria Jangsten Sävedalen 2:51.38. 1 mile h: ?) Lisa Voltaire Täby 4:54.16. 60mH h4: 6) Siri Fagerlund Helsingborg 8.99. Längd: 2) Malin Marmbrandt Västerås 592.
Dag 2
K 1000m f:
4) M Jangsten 2:50.63. 1 mile f: 9) L Voltaire 5:01.57. Tresteg: 11) M Marmbrandt 1189.

4-6.3 JOHNSON CITY, TN | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 800m h2:
2) Samia Adan Hässelby 2:23.49.
Dag 3
K 800m f:
2) S Adan 2:13.88.

27-28.2 HANOVER, NH | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
10) Jessica Robson Järvsö 3.123 (10.00 165 962 464 2:33.71).

26-27.2 MOUNT PLEASANT, MI | Resultat
OBS: Okänd varvlängd!
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Björn Johansson Västerås 5.177 (7.40 649 1360 185 8.54 500 3:06.49).

26-27.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1-2
M Sjukamp:
3) Björn Barrefors Hammarby 5.710 (7.12 722 1339 198 8.11 480 2:53.95).

26.2 NEW YORK, NY | Resultat
K 500m B: 1) Emmy Koskinen Enhörna 1:15.74. 60mH h3: 1) Siri Fagerlund Helsingborg 9.01, A: 4) S Fagerlund 8.97. Tresteg: 1) Malin Marmbrandt Västerås 1211.

26-27.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 4) Hans Eriksson Bore 1920.
Dag 2
K 3000m B:
2) Klara Bodinson Lidingö 10:03.45, 3) Sara Sjökvist Täby 10:06.22.

26-28.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 2
K 400m h2:
3) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 56.02. 800m h1: 3) Sofie Persson Helsingborg 2:06.89.
Dag 3
M 800m f:
4) S Persson 2:04.64. Tresteg: 5) Maria Augutis Ullevi 1241.

26-27.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 1) Leif Arrhenius Spårvägen 2091.
K 800m h: ?) Josefine Koskinen Enhörna 2:13.92. 60mH h2: 2) Fatima Makakala Hammarby 8.67. Vikt (20 pund): 13) Anneli Ståhl Spårvägen 1589.
Dag 2
M Kula:
1) L Arrhenius 1823.
K 800m f: 6) J Koskinen 2:12.41. 60mH f: 6) Makakala 8.75.

26-27.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 800m A:
2) Sofia Öberg Lidingö 2:06.40.

26-27.2 NORMAN, OK | Resultat
Dag 1
M 60m h4:
1) Edmund Yeboah Hässelby 6.80.
K 1 mile h1: 1) Caroline Erlingson Ängelholm 5:10.95, 2) Pernilla Sävestrand Sävedalen 5:11.28.
Dag 2
M 60m A:
6) E Yeboah 6.92.
K 1 mile f: 2) P Sävestrand 4:56.07, 7) C Erlingson 5:05.68. 3000m: 1) P Sävestrand 10:00.23, 19) Karin Svensson Örgryte 10:38.19, 28) C Erlingson 10:51.17.

26-27.2 MANKATO, MN | Resultat
Dag 1
K 1000m h:
2) Linn Nilsson Hälle 3:04.61. 1 mile h: ?) L Nilsson 5:23.48.

26-27.2 MANKATO, MN | Resultat
Dag 2
K 1000m f:
2) Linn Nilsson Hälle 2:56.74. 1 mile f: 1) L Nilsson 4:55.90.

26.2 ST PAUL, MN | Resultat
M 400m B: 2) Martin Stenman Andersson Upsala 53.12.

26-27.2 JOHNSON CITY, TN | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 5000m:
18) Diana Nordén Nyköping 19:30.11.

20.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav A: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 421.

20.2 NORMAN, OK | Resultat
K 1 mile: 4) Caroline Erlingson Ängelholm 5:08.82.

19-20.2 STORM LAKE, IA | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
1) Izehi Ileso Ullevi 1285.
Dag 2
K Längd:
2) I Ileso 542.

19.2 LINCOLN, NE | Resultat
M Stav: 8=) Björn Barrefors Hammarby 461. Kula: 12) B Barrefors 1411.

19.2 AKRON, OH | Resultat
M 60mH: 6) Björn Johansson Västerås 8.62. Stav: 2) B Johansson 505.

19.2 NEW YORK, NY | Resultat
M 3000m: 2) Alexander Söderberg Spårvägen 8:25.52. Höjd: 2) Felix Siljebäck Larsen Västerås 189. Stav: 2) F Siljebäck Larsen 450. Längd: 3) F Siljebäck Larsen 693.
K 55m h1: 1) Andrea Nybäck IF Göta 7.33, h2: 2) Siri Fagerlund Helsingborg 7.44, f: 2) A Nybäck 7.27, 3) S Fagerlund 7.32. 800m: 2) Maria Jangsten Sävedalenb 2:15.18, 3) Emmy Koskinen Enhörna 2:16.96. 1 mile: 2) M Jangsten 5:02.55. 55mH h1: 1) A Nybäck 8.21, h2: 1) S Fagerlund 8.29, 3) Malin Marmbrandt Västerås 8.48, f: 1) A Nybäck 8.19, 2) S Fagerlund 8.35, 3) M Marmbrandt 8.36. Höjd: 1) A Nybäck 165. Längd: 1) M Marmbrandt 577, 2) A Nybäck 570. Tresteg: 1) M Marmbrandt 1217. Kula: 6) A Nybäck 1098.

19.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
K 1 mile: 5) Karin Svensson Örgryte 5:20.49.

19-20.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
K 1 mile:
3) Lisa Voltaire Täby 4:53.14.

19-20.2 LAMONI, IA | Resultat
OBS: Okänd varvlängd.
Dag 1
M 200m h7:
1) Fabian Willskytt Kville 23.73. Tresteg: 7) F Willskytt 1303.
Dag 2
M 400m B:
3) F Willskytt 52.56.

18-20.2 OGDEN, UT | Resultat
Dag 1
M Kula:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1812, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 1800.
K Kula: 19) Anneli Ståhl Spårvägen 990. Vikt (20 pund): 3) A Ståhl 1745.

13.2 MARION, IN | Resultat
M Tresteg: 5) Fabian Willskytt Kville 1303.

13.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
P14 Stav: 1) Antoine Duplantis 96 Stål 335, 2) Armand Duplantis 99 Stål 335.

13.2 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M Vikt (35 pund): 1) Hans Eriksson Bore 1903.
K 400m D: 2) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 55.88. 800m A: 2) Sofie Persson Helsingborg 2:07.77.

13.2 CHAPEL HILL, NC | Resultat
K 3000m: 26) Diana Nordén Nyköping 11:08.37.

12-13.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
M Vikt
(35 pund): 2) Leif Arrhenius Spårvägen 1952.
K 800m B: 2) Sofia Öberg Lidingö 2:07.97. 1 mile F: 10) Jenni Eiremo 5:15.71. Vikt (20 pund: 15) Anneli Ståhl Spårvägen 15.81.

12-13.2 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
K 200m C:
2) Fatima Makakala Hammarby 25.81. Längd. 8) F Makakala 556.

12-13.2 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
Dag 2
K 60mH h3:
1) Fatima Makakala Hammarby 8.82, A: 5) F Makakala 8.82.

12-13.2 AKRON, OH | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1-2
M Sjukamp:
3) Björn Johansson Västerås 5.218 (7.29 181 1301 671 8.57 520 3:09.83)

12-13.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M 60mH h4:
5) Björn Barrefors Hammarby 8.20. Längd B: 10) B Barrefors 692.
Dag 2
K Tresteg A:
16) Maria Augutis Ullevi 1189.

12-13.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 400m I:
2) Maria Jangsten Sävedalen 60.26. 500m A: 4) Emmy Koskinen Enhörna 1:17.50. 1000m A: 3) Lisa Voltaire Täby 2:53.44. 55mH B: 7) Andrea Nybäck IF Göta 8.34, D: 4) Malin Marmbrandt Västerås 8.64, Y: 6) A Nybäck 8.44.
Dag 2
M 3000m A:
12) Alexander Söderberg Spårvägen 8:12.69. 55mH h2: 8) Felix Siljebäck Larsen Västerås 8.41.

11-13.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 3
K 1 mile:
15) Mary Alenbratt Kongahälla 4:56.78. 16) Linn Nilsson Hälle 4:57.06, 22) Sara Sjökvist Täby 5:00.76. 3000m: 11) Klara Bodinson 9:55.33 (i B-heat), 15) Pernilla Sävestrand Sävedalen 10:00.48 (i A-heat).

11.2 RIVERDALE, NY | Resultat
M Höjd: 5) Felix Siljebäck Larsen Västerås 184. Längd: 6) F Siljebäck Larsen 662.
K Längd: 1) Malin Marmbrandt Västerås 604, 2) Andrea Nybäck IF Göta 602. Tresteg: 2) M Marmbrandt 1227.

6.2 BLOOMINGTON, IND | Resultat
M 200m F: 1) Fabian Willskytt Kville 23.43.

6.2 ARDEN HILLS, MN | Resultat
M 400m B: 1) Martin Stenman Andersson Upsala 54.10.

6.2 MANKATO, MN | Resultat
OBS: Okänd varvlängd.
K 1000m: 1) Linn Nilsson Hälle 2:56.59.

6.2 NEWPORT NEWS, VA | Resultat
K 400m B: 5) Beatrice Enckell Udd 64.38. 800m: 1) Samia Adan Hässelby 2:13.27. Tresteg: -) B Enckell X.

6.2 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 400m I: 1) Paulina Engfors Hammarby 62.55. 800m: 1) Lisa Forsberg Falun 2:13.28. 55mH h5: -) P Engfors X. Längd: -) P Engfors X.

6.2 WICHITA, KS | Resultat
K 3000m: 2) Caroline Erlingson Ängelholm 10:20.44.

6.2 HANOVER, NH | Resultat
K 60mH h4: 5) Jessica Robson Järvsö 10.27. Längd: 17) J Robson 479. Kula: 25) J Robson 896.

6.2 WARRENSBURG, MO | Resultat
M 800m: 6) Carl Larsson Hässelby 2:00.50.

5-6.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
K 800m:
3) Josefine Koskinen Enhörna 2:12.80.

5-6.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
M 60m A h7:
3) Edmund Yeboah Hässelby 6.86. Kula: 3) Leif Arrhenius Spårvägen 1835.
K 60m B h1: 5) Fatima Makakala Hammarby 8.32. 1000m: 23) Emmy Koskinen Enhörna 2:59.50. 60mH A h3: 7) F Makakala 8.80. Längd B: 6) Malin Marmbrandt Västerås 584, 7) Andrea Nybäck IF Göta 578, 23) F Makakala 548.
Dag 2
M 1 mile B:
5) Alexander Söderberg Spårvägen 4:10.71.
K 800m: 9) Maria Jangsten Sävedalen 2:13.87. 1 mile: 6) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:58.00.

5-6.2 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 1
K Kula:
22) Anneli Ståhl Spårvägen 952.
Dag 2
K Vikt
(20 pund): 5) A Ståhl 1572.

5-6.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
M 60mH h1:
3) Björn Barrefors Hammarby 8.24. Vikt (35 pund): 6) Hans Eriksson Bore 1972.
Dag 2
M 60mH X:
4=) B Barrefors 8.18. Kula: 22) B Barrefors 1305.

5-6.2 SOUTH BEND, IN | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 400m A: 6) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 56.35. 800m: 4) Sofie Persson Helsingborg 2:05.47.

5-6.2 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 2
K 1 mile:
6) Lisa Voltaire Täby 4:58.53.

5-6.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
6) Maria Augutis Ullevi 1239.

30-31.1 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 2
K 800m:
2) Samia Adan Hässelby 2:15.23, 16) Beatrice Enckell Udd 2:27.55. Tresteg: 17) B Enckell 916.

30.1 NAMPA, ID | Resultat
K 60m A: 4) Fatima Makakala Hammarby 7.87. 60mH A: 4) F Makakala 8.76. Längd: 6) F Makakala 570. Vikt (20 pund): -) Anneli Ståhl Spårvägen X.

30.1 RENO, NV | Resultat
P19 Stav A: 6) Andreas Duplantis 93 Stål 477, N: 4) Armand Duplantis 99 Stål 340.

30.1 BLOOMINGTON, IL | Resultat
M 400m A: 3) Fabian Willskytt Kville 52.40.

30.1 MENOMONIE, WI | Resultat
M 400m E: 1) Martin Stenman Andersson Upsala 53.72.

29-30.1 RIVERDALE, NY / NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 1 (Riverdale, NY)
K Tresteg:
1) Malin Marmbrandt Västerås 1220. Femkamp (OBS: 55mH ej 60mH): 1) Andrea Nybäck IF Göta 3.701 (8.2m 167 1052 569 2:32.2m).
Dag 1 (Riverdale, NY) - 2 (New Haven, CT)
M Sjukamp
(OBS: 55m ej 60m): 1) Felix Siljebäck Larsen 4.731 (6.7m 681 1117 180 8.91 420 3:05.90).
Dag 2 (New Haven, CT)
K 200m:
17) Siri Fagerlund Helsingborg 26.23. 800m: 5) Emmy Koskinen Enhörna 2:16.57. 1 mile: 1) Maria Jangsten Sävedalen 5:00.54. 60mH h: ?) S Fagerlund 9.06, f: 3) S Fagerlund 9.07.

29-30.1 LYNCHBURG, VA | Resultat
Dag 1
K 5000m:
7) Diana Nordén Nyköping 19:32.70.

29-30.1 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 2
M 3000m:
37) Jörgen Ekdahl Lerum 9:08.12.

29-30.1 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 1000m:
5) Lisa Voltaire Täby 2:56.26.

29-30.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
K 800m:
1) Josefine Koskinen Enhörna 2:19.35. 1 mile: 1) J Koskinen 5:25.90.

29-30.1 UNIVERSITY PARK, PA | Resultat
Dag 1
M Stav A:
6) Björn Johansson Västerås 510.
Dag 2
M Kula:
24) B Johansson 1359.

29-30.1 LINCOLN, NE | Resultat
M Sjukamp: 11) Björn Barrefors Hammarby 3.762 (7.13 697 1358 193 X X 2:58.88).

29-30.1 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
M 60m h13:
1) Edmund Yeboah Hässelby 6.88, A: 8) E Yeboah 6.87.
K 1 mile A: 4) Pernilla Sävestrand Sävedalen 5:05.96. 3000m A: 9) P Sävestrand 10:29.13, C: 1) Karin Svensson Örgryte 10:38.46.

29-30.1 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
M Kula:
2) Leif Arrhenius Spårvägen 1785. Vikt (35 pund): 2) L Arrhenius 2086.
K 800m B: 2) Sofia Öberg Lidingö 2:08.54. 1 mile A: 14) Jenni Eiremo 5:31.35.

29-30.1 CEDAR FALLS, IA | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
1) Izehi Ileso Ullevi 1231.

23.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1802.
K 800m: 3) Sofia Öberg Lidingö 2:09.83. 60mH h2: 2) Fatima Makakala Hammarby 8.78, f: -) F Makakala bröt.

23.1 HANOVER, NH | Resultat
K Höjd: 2) Jessica Robson Järvsö 165. Längd: 7) J Robson 479.

23.1 CHAPEL HILL, NC | Resultat
K 3000m: 17) Diana Nordén Nyköping 10:58.85.

23-24.1 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 2
M 3000m:
16) Jörgen Ekdahl Lerum 9:17.33.

23.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 472.

22.1 NEW YORK, NY | Resultat
K 55m h5: 2) Siri Fagerlund Helsingborg 7.36. 500m B: 3) Maria Jangsten Sävedalen 1:18.15, C: 3) Emmy Koskinen Enhörna 1:17.15. 55mH h2: 2) Andrea Nybäck IF Göta 8.31, -) S Fagerlund diskv (tjuv), h3: 2) Malin Marmbrandt Västerås 8.51, f: 3) A Nybäck 8.31. Höjd: 7=) A Nybäck 160. Längd: 1) M Marmbrandt 579.

22-23.1 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
M 200m E:
4) Edmund Yeboah Hässelby 22.78. Vikt (35 pund): 2) Hans Eriksson Bore 1861.
K 1000m: 2) Lisa Forsberg Falun 2:57.24. Längd B: -) Paulina Engfors Hammarby X.
Dag 2
M 55m h6:
1) E Yeboah 6.43, A: 5) E Yeboah 6.40.
K 1 mile A: 6) Pernilla Sävestrand Sävedalen 5:04.73, 10) L Forsberg 5:13.03. Kula: -) P Engfors X.

22-23.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
K 200m G:
4) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 25.71.
Dag 2
K 400m C:
3) S Hellberg Jonsén 56.58. 800m A: 2) Sofie Persson Helsingborg 2:06.14. 1 mile A: 7) Mary Alenbratt Kongahälla 4:58.28. 3000m: 3) Klara Bodinson Lidingö 10:01.46, 4) Sara Sjökvist Täby 10:01.89.

22.1 LINCOLN, NE | Resultat
M 1000m: 7) Carl Larsson Hässelby 2:33.90. 60mH h3: 2) Björn Barrefors Hammarby 8.35, f: -) B Barrefors ej start. Längd: 1) B Barrefors 679.

22-23.1 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
8) Maria Augutis Ullevi 1198.

22-23.1 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
M 200m I:
2) Fabian Willskytt Kville 23.62.
Dag 2
M 400m D:
4) F Willskytt 51.75.

22.1 KENT, OH | Resultat
M Höjd: -) Björn Johansson Västerås X. Stav: 3) B Johansson 505.

16.1 HANOVER, NH | Resultat
K 60mH B: 3) Jessica Robson Järvsö 10.47. Höjd: 3=) J Robson 158. Längd: 4) J Robson 459. Kula: 5) J Robson 934.

16.1 NEW YORK, NY | Resultat
M Stav: 8) Felix Siljebäck Larsen Västerås 420,
K 60m B: 4) Siri Fagerlund Helsingborg 8.10. 200m C: 2) Andrea Nybäck IF Göta 25.89. 800m: 5) Emmy Koskinen Enhörna 2:16.01. 1000m: 6) Maria Jangsten Sävedalen 2:54.18. 60mH A: 5) S Fagerlund 8.93. Längd: 4) A Nybäck 560.

16.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K 1000m A: 4) Mary Alenbratt Kongahälla 2:55.15. 1 mile A: 2) Caroline Erlingson Ängelholm 5:09.74.

16.1 CEDAR FALLS, IA | Resultat
K 60m h3: -) Izehi Ileso Ullevi bröt.

15.1 HOUSTON, TX | Resultat
M 60m h7: 1) Edmund Yeboah Hässelby 6.88, f: 5) E Yeboah 6.96.

15-16.1 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
6) Maria Augutis Ullevi 1188.
Dag 2
K Längd:
26) M Augutis 525.

15-16.1 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
M 60m h2:
3) Björn Barrefors Hammarby 7.21. 1 mile: 11) Carl Larsson Hässelby 4:30.17.
Dag 2
M Höjd:
4) B Barrefors 200.

15.1 NEW YORK, NY | Resultat
K 3000m: 4) Lisa Voltaire Täby 10:04.04.

15.1 POCATELLO, ID | Resultat
K 60m A: 4) Fatima Makakala Hammarby 7.89. 60mH A: 4) F Makakala 8.83, X: 3=) F Makakala 8.80. Vikt (20 pund): 5) Anneli Ståhl Spårvägen 1613.

15-16.1 CARBONDALE, IL | Resultat
Dag 2
M 200m K:
2) Fabian Willskytt Kville 23.99. 400m D: 3) F Willskytt 54.53.

10.1 HANOVER, NH | Resultat
K 60mH h4: 6) Jessica Robson Järvsö 10.58. Höjd: 3) J Robson 158.

8-9.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 2
P18 Stav:
2) Andreas Duplantis 93 Stål 477.

8.1 NEW YORK, NY | Resultat
K 200m E: 1) Siri Fagerlund Helsingborg 26.07. 60mH h2: 1) S Fagerlund 8.91, A: 2) S Fagerlund 8.77.

8-9.1 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M Kula:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 1768. Diskus: 1) L Arrhenius 5639. Vikt (35 pund): 1) L Arrhenius 2000.
Dag 2
K 60m h5:
3) Fatima Makakala Hammaby 7.89, C: 2) F Makakala 7.83. 60mH h2: 1) F Makakala 8.94, A: 3) F Makakala 8.85.

8.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K 600m: 2) Sofie Persson Helsingborg 1:30.97 (400m 56.00).

16.12 FORK UNION, VA | Resultat
F18 Stav: 1) Elin Iwarson 91 Kalmarsund 320.

13.12 RIVERDALE, NY | Resultat
K Tresteg: 2) Malin Marmbrandt Västerås 1243. Femkamp (OBS: 55mH i stället för 60mH): 1) Andrea Nybäck IF Göta 3.717 (8.0m 159 1089 590 2:33.7m).

12.12 LYNCHBURG, VA | Resultat
F18 Stav: 1=) Elin Iwarson 91 Kalmarsund 305.

10.12 FORK UNION, VA | Resultat
F18 Stav: 1) Elin Iwarson 91 Kalmarsund 305.

5.12 JONESBORO, AR | Resultat
K 400m A: 1) Sofie Persson Helsingborg 55.76.

5.12 NEW HAVEN, CT | Resultat
K 60m h1: 1) Andrea Nybäck IF Göta 7.91, h2: 4) Siri Fagerlund Helsingborg 8.21, f: 2) A Nybäck 7.84. 1000m: 2) Emmy Koskinen Enhörna 3:05.01. 1 mile: 1) Maria Jangsten Sävedalen 5:09.17. 60mH h1: 1) Malin Marmbrandt Västerås 9.14, h2: 1) S Fagerlund 9.11, f: 2) M Marmbrandt 9.04, 3) S Fagerlund 9.13. Höjd: 2) A Nybäck 160.

5.12 BURLINGTON, VT | Resultat
K Höjd: 2) Åse Lundin Göteborgs KIK 158. Tresteg: 1) Å Lundin 1117.

4-5.12 NAMPA, ID | Resultat
Dag 2
M 60m A:
2) Per Strandquist Malmö 7.07. 200m A: 1) P Strandquist 22.21.

4.12 BRONX. NY | Resultat
M 1 mile: 3) Alexander Söderberg Spårvägen 4:31.5m.

1.12 RIVERDALE, NY | Resultat
M Längd: 1) Felix Siljebäck Larsen Västerås 689.
K Längd: 2) Andrea Nybäck 90 IF Göta 584, 2) Malin Marmbrandt Västerås 578. Kula: 2) A Nybäck 1113.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2010

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>