Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2010

22.11 TERRE HAUTE, IN (NCAA terräng) | Resultat
M 10 km terräng: 166) Alexander Söderberg Spårvägen 31:46.

20.11 BRONX, NY | Resultat
M 8.0 km terräng: 2) Tobias Lundgren Spårvägen 25:28.
K 5 km terräng: 17) Maria Jangsten Sävedalen 18:55.

13.11 MADISON, CT | Resultat
M 10 km terräng: 85) Tobias Lundgren Spårvägen 31:36.
K 6 km terräng: 122) Maria Jangsten Sävedalen 22:27, 137) Yolanda Ngarambe Tureberg 22:38.

13.11 SPRINGFIELD, OR | Resultat
K 6 km terräng: 111) Sofia Öberg Lidingö 22:06, 180) Josefine Koskinen Enhörna 23:04.

13.11 WACO, TX | Resultat
K 6 km terräng: 12) Mary Alenbratt Ullevi 21:04, 54) Klara Bodinson Lidingö 21:59, 79) Lovisa Lindh Ullevi 22:41.

13.11 ONEONTA, NY | Resultat
K 6 km terräng: 105) Sarah Gustavsson 24:58.

13.11 SPARTANBURG, SC | Resultat
K 5 km terräng: 6) Lisa Forsberg Falun 18:15.

6.11 YAKIMA, WA | Resultat
M 8 km terräng: 74) Erik Söderström Melin Trångsviken 30:23.

6.11 HAYS, KS | Resultat
M 8 km terräng: 46) Carl Larsson Hässelby 26:16.

6.11 TURTLE BAY, HI | Resultat
K 6 km terräng: 1) Frida Aspnäs Norrköping 22:19.

6.11 DAVIS, CA | Resultat
K 6 km terräng: 25) Jenni Eiremo 23:01.

6.11 BRISTOL, RI | Resultat
K 6 km terräng: 46) Sarah Gustavsson 24:39.

1.11 BROKEN ARROW, OK | Resultat
K 5 km terräng: 10) Mary Alenbratt Ullevi 17:07, 29) Klara Bodinson Lidingö 17:56, 41) Lovisa Lindh 91 Ullevi 18:22.

30.10 SEATTLE, WA | Resultat
K 6 km terräng: 49) Sofia Öberg Lidingö 21:32.

30.10 BOWLING GREEN, KY | Resultat
K 5 km terräng: 21) Sanna Mustonen 91 Enhörna 19:23.

30.10 BOSTON, MA | Resultat
K 5 km terräng: 32) Yolanda Ngarambe 91 Tureberg 18:49.

30.10 DOYLESTOWN, PA | Resultat
K 6 km terräng: 35) Sarah Gustavsson 24:50.

30.10 LEVELLAND, TX | Resultat
K 5 km terräng: 3) Lisa Forsberg Falun 18:18.

29.10 MADISON, CT | Resultat
M 8 km terräng: 14) Tobias Lundgren Spårvägen 25:16.
K 6 km terräng: 19) Maria Jangsten Sävedalen 22:35.

29.10 LARAMIE, WY | Resultat
K 6 km terräng: 54) Josefine Koskinen Enhörna 24:50.

23.10 NORTH CANTON, OH | Resultat
M 3 km terräng: 26) Joakim Frisk Västerås 10:26.

23.10 KAHALUU, HI | Resultat
K 5 km terräng: 1) Frida Aspnäs Norrköping 18:54.

16.10 ALBANY, NY | Resultat
K 5 km terräng B: 28) Sarah Gustavsson 20:38.

16.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M 10 km terräng: 285) Carl Larsson Hässelby 33:53.
K 5 km terräng: 20) Mary Alenbratt Ullevi 17:26, 110) Lovisa Lindh 91 Ullevi 18:26, 211) Sanna Mustonen 91 Enhörna 19:16.

16.10 SUNNYVALE, CA | Resultat
K 5 km terräng A: 122) Jenni Eiremo 18:54, 126) Hanna Nilsson Ullevi 18:59.

16.10 TERRE HAUTE, IN | Resultat
M 8 km terräng A: 24) Alexander Söderberg Spårvägen 24:10.
K 6 km terräng A: 142) Sofia Öberg Lidingö 22:01.

9.10 CENTER VALLEY, PA | Resultat
K 6 km terräng: 69) Sarah Gustavsson 26:28.

9.10 BOSTON, MA | Resultat
K 5 km terräng: 79) Yolanda Ngarambe 91 Tureberg 19:04.

9.10 LA JOLLA, CA | Resultat
K 6 km terräng: 21) Josefine Koskinen Enhörna 23:59.

9.10 HILO, HI | Resultat
K 6 km terräng: 1) Frida Aspnäs Norrköping 22:14.

9.10 LEVELLAND, TX | Resultat
K 5 km terräng: 3) Lisa Forsberg Falun 18:37.

8.10 BRONX, NY | Resultat
K 5 km terräng: 15) Maria Jangsten Sävedalen 19:23.

2.10 RENO, NV | Resultat
K 5 km terräng: 15) Jenni Eiremo 22:09.

2.10 SALEM, OR | Resultat
K 5 km terräng A: 2) Frida Aspnäs Norrköping 17:29.

1.10 EMPORIA, KS | Resultat
M 8 km terräng: 49) Carl Larsson Hässelby 26:45.

1.10 SOUTH BEND, IN | Resultat
K 5 km terräng A: 70) Mary Alenbratt Ullevi 17:43, 167) Lovisa Lindh 91 Ullevi 19:00.

1.10 BETHLEHEM, PA | Resultat
K 6 km terräng A: 219) Yolanda Ngarambe Tureberg 23:10.

1.10 CEDARVILLE, OH | Resultat
M 8 km terräng B: 157) Joakim Frisk Västerås 29:05.

25.9 PALO ALTO, CA | Resultat
K 6 km terräng: 109) Josefine Koskinen Enhörna 23:28.

25.9 STILLWATER, OK | Resultat
K 6 km terräng: 33) Lisa Forsberg Falun 23:16.

25.9 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
M 8 km terräng B: 109) Carl Larsson Hässelby 27:46.

25.9 WAIPAHU, HI | Resultat
M 8 km terräng: 22) Erik Melin Söderström Trångsviken 28:49.

25.9 WAIPAHU, HI | Resultat
K 5 km terräng: 1) Frida Aspnäs Norrköping 18:32.

25.9 FAIRFIELD, CT | Resultat
K 5 km terräng: 5) Maria Jangsten Sävedalen 19:44.

25.9 FAIRFIELD, CT | Resultat
M 8 km terräng: 1) Tobias Lundgren Spårvägen 26:20.

25.9 BOSTON, MA | Resultat
K 5 km terräng: 61) Sarah Gustavsson 21:37.

18.9 KANEOHE, HI | Resultat
K 4 km terräng: 2) Frida Aspnäs Norrköping 15:01.

18.9 BRONX, NY | Resultat
M 8 km terräng: 3) Alexander Söderberg Spårvägen 25:15, 20) Tobias Lundgren Spårvägen 25:50.

18.9 BRONX, NY | Resultat
K 6 km terräng: 50) Maria Jangsten Sävedalen 23:39.

18.9 AMHERST, MA | Resultat
K 5 km terräng: 20) Yolanda Ngarambe Tureberg 18:38.

18.9 PURCHASE, NY | Resultat
K 4.4 km terräng: 2) Sarah Gustavsson 17:48.

18.9 RIVERSIDE, CA | Resultat
K 5 km terräng A: 77) Jenni Eiremo 18:27.

17.9 LUBBOCK, TX | Resultat
K 5 km terräng: 8) Lisa Forsberg Falun 18:57.

17.9 SAN ANTONIO, TX | Resultat
M 5 km terräng: 63) William Taudien Tureberg 17:38.

17.9 HOUSTON, TX | Resultat
K 4.1 km terräng: 30) Hanna Nilsson Ullevi 16:17.

17.9 SOUTH BEND, IN | Resultat
M 8 km terräng C: 59) Joakim Frisk Västerås 30:15.

12.9 WILLISTON, VT | Resultat
K 5 km terräng: 23) Yolanda Ngarambe Tureberg 19:42.

11.9 ARLINGTON, TX | Resultat
K 3.2 km terräng: 2) Mary Alenbratt Ullevi 11:08, 3) Lovisa Lindh 91 Ullevi 11:25, 6) Klara Bodinson Lidingö 11:30.

11.9 MARYVILLE, MO | Resultat
M 6.4 km terräng: 5) Carl Larsson Hässelby 22:28.

11.9 HOBBS, NM | Resultat
K 5 km terräng: 3) Lisa Forsberg Falun 19:57.

11.9 NORTH CANTON, OH | Resultat
M 8 km terräng: 46) Joakim Frisk 29:17.

11.9 MANCHESTER, CT | Resultat
K 4 km terräng: 27) Sarah Gustavsson 17:50.

11.9 LAIE, HI | Resultat
K 5 km terräng: 5) Frida Aspnäs Norrköping 18:34.

10.9 LITTLE ROCK, AR | Resultat
K 5 km terräng: 10) Sanna Mustonen Enhörna 19:48.

4.9 HONOLULU, HI | Resultat
K 4.8 km terräng: 3) Frida Aspnäs Norrköping 17:37.

4.9 STONY BROOK, NY | Resultat
K 4.1 km terräng: 3) Maria Jangsten Sävedalen 15:38.

4.9 DOYLESTOWN, PA | Resultat
K 6 km terräng: 30) Sarah Gustavsson 25:53.

3.9 WACO, TX | Resultat
K 4 km terräng: 7) Mary Alenbratt Ullevi 14:14, 12) Klara Bodinson Lidingö 14:41, 15) Lovisa Lindh 91 Ullevi 14:55,

3.9 RUSSELVILLE, AR | Resultat
K 3.2 km terräng: 8) Sanna Mustonen Enhörna 11:55.

2.9 FAIRBANKS, AK | Resultat
M 8 km terräng: 13) Erik Melin Söderström Trångsviken 28:29.

17-19.6 GREENSBORO, NC | Resultat
Dag 3
P18 Stav:
5) Andreas Duplantis 93 Stål 488.

12.6 METAIRIE, LA
P12 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 383.

9-12.6 EUGENE, OR (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M Diskus:
-) Leif Arrhenius Spårvägen X.
Dag 2
M Spjut:
2) Pontus Thomée Lerum 7360.
K Tresteg: 24) Maria Augutis Ullevi 1183/-0.3.
Dag 2-3
M Tiokamp:
17) Björn Johansson Västerås 7.157 (11.50/+1.0 640/-1.0 1408 181 50.57 15.14/+1.9 3799 470 5754 4:54.05).
Dag 3
M Slägga:
17) Hans Eriksson Bore 6269.
Dag 4
M Kula:
10) L Arrhenius 1823.
K Spjut: 5) Anna Wessman Växjö 5062.

5-6.6 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 2
P Stav:
1) Armand Duplantis 99 Stål 350.

3-5.6 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 3
P18 Stav:
1=) Andreas Duplantis 93 Stål 503.
Anm: I resultatlistan står 5.02 och 16-6 (fot-tum). Mätningen skedde dock i fot och tum och 16-6 har statistiskt alltid omräknats till 5.03 (rent matematiskt 502.92, dvs försumbara 0.8 mm under).

29.5 OREM, UT | Resultat
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6154.

27-29.5 GREENSBORO, NC | Resultat
Dag 1
K 400mH h4:
4) Sofie Persson Helsingborg 58.38. Längd Q: 43) Malin Marmbrandt Västerås 570/+1.5.
Dag 2
K 400mH q1:
6) S Persson 57.82.
Dag 3
M 5000m h1:
11) Alexander Söderberg Spårvägen 14:24.90.
K Tresteg: 9) Maria Augutis Ullevi 1300/+1.8, 15) M Marmbrandt 1256/+0.9.

27-29.5 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1
M Kula:
6) Leif Arrhenius Spårvägen 1811. Spjut: 1) Pontus Thomée Lerum 7207.
K 800m h2: 3) Sofia Öberg Lidingö 2:08.29, h3: 6) Josefine Koskinen Enhörna 2:10.77. 1500m h1: 11) Mary Alenbratt Kongahälla 4:38.48. Spjut: 1) Anna Wessman Växjö 5313.
Dag 2
M Slägga:
12) Hans Eriksson Bore 6161.
K 800m q3: 5) S Öberg 2:06.22. 3000mH h3: 6) Klara Bodinson Lidingö 10:43.18.
Dag 3
M Diskus:
6) Leif Arrhenius 5739.
K Slägga: 31) Anneli Ståhl Spårvägen 5344.

27-29.5 CHARLOTTE, NC (NCAA div 2) | Resultat
Dag 1
K 1500m h1:
4) Linn Nilsson Hälle 4:32.76.
Dag 3
K 1500m f:
-) L Nilsson ej start.

27-29.5 MARION, IN (NAIA) | Resultat
Dag 1
K 800m h3:
3) Samia Adan Hässelby 2:17.95.
Dag 2
K 800m s2:
5) S Adan 2:14.14.

20-22.5 HUTCHINSON, KS | Resultat
Dag 2
K 800m h3:
1) Lisa Forsberg Falun 2:14.20. Tresteg: 2) Izehi Ileso Ullevi 1286/+0.1.
Dag 3
K 800m f:
2) L Forsberg 2:10.82.

20.5 LA CROSSE, WI | Resultat
M Längd: 6) Martin Stenman Andersson Upsala 658/+0.2.

15-16.5 BERKELEY, CA | Resultat
Dag 1
K 800m h1:
1) Sofia Öberg Lidingö 2:07.65.
Dag 2
K 800m f:
7) S Öberg 2:07.90.

15.5 MISSION VIEJO, CA | Resultat
M Tresteg: 8) Johan Lindqvist KA2 1428/-0.7.

14-15.5 JACKSONVILLE, FL | Resultat
Dag 2
K 5000m:
20) Diana Nordén Nyköping 19:40.73.

14-16.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
-) Felix Siljebäck Larsen Västerås bröt (11.40/+0.3 643/+1.7 1132 185 52.43 16.37/-0.4 3542 415).
Dag 2
K 1500m h1:
8) Lisa Voltaire Täby 4:42.29. Längd: 1) Malin Marmbrandt Västerås 605/0.0.
Dag 3
K Tresteg:
1) M Marmbrandt 1265/+0.9.

14-15.5 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 2
K 800m D:
9) Samia Adan Hässelby 2:18.29.

14-16.5 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 2
M 100m h1
(-0.9): -) Edmund Yeboah Hässelby bröt. 800m h1: 3) William Taudien Tureberg 1:54.01.
K 800m h2: 3) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:13.92, 4) Hanna Nilsson Ullevi 2:16.67. 1500m h1: 3) P Sävestrand 4:41.63, 7) Karin Svensson Örgryte 4:50.65, h2: 5) Caroline Erlingson Ängelholm 4:48.27.
Dag 3
M 800m f:
5) W Taudien 1:53.40.
K 800m f: -) P Sävestrand X. 1500m f: 11) C Erlingson 5:04.81, 12) P Sävestrand 5:11.91.

14.5 LA CROSSE, WI | Resultat
K 1500m: 2) Linn Nilsson Hälle 4:33.29.

14-15.5 WINONA, MN | Resultat
Dag 1
M Längd:
5) Martin Stenman Andersson Upsala 637w/+3.4 (ok?).

13-16.5 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 2
K 400mH h1:
1) Sofie Persson Helsingborg 58.46.
Dag 3
K 400m h4:
4) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 55.51.
Dag 4
K 400mH f:
3) S Persson 58.07. Tresteg: 2) Maria Augutis Ullevi 1288/0.0.

13-15.5 BUFFALO, NY | Resultat
Dag 1
M Spjut:
5) Björn Johansson Västerås 6053.
Dag 1-2
M Tiokamp:
2) B Johansson 7.076 (11.50/+0.1 630/+1.2 1388 171 51.77 15.11/+1.4 4410 495 5670 5:11.44).

13-16.5 ORLANDO, FL | Resultat
Dag 2
M Slägga:
3) Hans Eriksson Bore 6323.
Dag 3
M 3000mH:
11) Jörgen Ekdahl Lerum 10:21.45.
K 1500m h2: 4) Mary Alenbratt Kongahälla 4:33.80, 8) Sara Sjökvist Täby 4:39.00. 3000mH: 3) Klara Bodinson Lidingö 10:34.52.
Dag 4
K 1500m f:
3) M Alenbratt 4:25.00. 5000m: 15) S Sjökvist 17:35.44. Spjut: 1) Anna Wessman Växjö 5083.

12-15.5 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 3
M Diskus:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 5784. Slägga: 1) L Arrhenius 6277.
K 800m h1: 3) Josefine Koskinen Enhörna 2:15.26. 100mH h2 (-2.5): 4) Fatima Makakala Hammarby 14.33. Längd: 13) F Makakala 554/+0.6. Slägga: 10) Anneli Ståhl Spårvägen 5067.
Dag 4
M Kula:
2) L Arrhenius 1788.
K 800m f: 7) J Koskinen 2:10.90. 100mH f (-0.3): 6) F Makakala 14.23.

12-15.5 RUSTON, LA | Resultat
Dag 3
M 100m h2
(+2.4): 6) Per Strandquist Malmö 10.86w. 200m h2 (+1.7): 6) P Strandquist 22.29. Diskus: 10) Pontus Thomée Lerum 4229.
Dag 4
Spjut:
1) P Thomée 7012.

12-15.5 OGDEN, UT | Resultat
Dag 3
K 3000mH:
8) Jenni Eiremo 12:06.98.

8-9.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
K Höjd:
7=) Jessica Robson Järvsö 163.

8.5 ST PAUL, MN | Resultat
M 400m B: 1) Martin Stenman Andersson Upsala 51.85.

8.5 SACRAMENTO, CA | Resultat
K 3000mH: 1) Jenni Eiremo 11:42.27.

8.5 MISSION VIEJO, CA | Resultat
M Tresteg Q1 (vind?): 4) Johan Lindqvist 1408.
K 800m h1: 6) Emelie Lundin Vittsjö 2:25.85.

8-9.5 PITTSBURG, KS | Resultat
Dag 2
M 1500m:
14) Carl Larsson Hässelby 4:03.43.

8.5 ATHENS, GA | Resultat
K Tresteg: 1) Maria Augutis Ullevi 1281/+1.1.

7-8.5 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 2
K 800m:
3) Samia Adan Hässelby 2:14.20. 400mH: 5) Beatrice Enckell Udd 69.31.

7-8.5 MOORHEAD, MN | Resultat
Dag 1
K 800m h3:
1) Linn Nilsson Hälle 2:21.52. 1500m h2: 2) L Nilsson 4:57.52.
Dag 2
K 800m f:
1) L Nilsson 2:15.68. 1500m f: 3) L Nilsson 4:33.92.

7-8.5 RANDALL'S ISLAND, NY
K 800m A: 2) Maria Jangsten Sävedalen 2:14.08. 100mH h3 (+3.1): 2) Siri Fagerlund Helsingborg 14.55w, f (-0.7): 6) S Fagerlund 15.19. Längd: 2) Malin Marmbrandt Västerås 630w/+2.1 (-).

7-8.5 NORMAN, OK | Resultat
Dag 1
K Slägga:
1) Mikaela Johansson Ärla 5657.

7-8.5 AKRON, OH | Resultat
Dag 2
M 400m:
7) Björn Johansson Västerås 52.63. Höjd: 8) B Johansson 179.

7.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav A: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 490.

5.5 OGDEN, UT | Resultat
K 100mH A (-2.8): 3) Fatima Makakala Hammarby 14.76. Längd (vind?): 4) F Makakala 534. Diskus: 21) Anneli Ståhl Spårvägen 3043. Slägga: 5) A Ståhl 5353.

1-2.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
M Längd
(vind?): 6) Felix Siljebäck Larsen Västerås 638. Spjut: 10) F Siljebäck Larsen 4842.
K Längd (vind?): 1) Malin Marmbrandt Västerås 576.
Dag 2
M 5000m:
1) Alexander Söderberg Spårvägen 14:46.20. Höjd: 5) F Siljebäck Larsen 189. Stav: 3) F Siljebäck Larsen 449. Diskus: 6) F Siljebäck Larsen 3664.
K 100m A (+1.0): 5) Siri Fagerlund Helsingborg 12.63. 200m A (-0.9): 7) S Fagerlund 26.99. 800m A: 2) Maria Jangsten Sävedalen 2:15.97. 1500m A: 2) M Jangsten 4:42.38. 100mH A (+0.5): 2) S Fagerlund 14.76, 4) M Marmbrandt 14.80. 400mH A: 3) Emmy Koskinen Enhörna 64.36. Tresteg: 1) M Marmbrandt 1245/+0.9.

1-2.5 ST PAUL, MN | Resultat
Dag 1
M 400m A:
3) Martin Stenman Andersson Upsala 52.46.

1-2.5 DURHAM, NH | Resultat
Dag 2
K 800m A:
7) Lisa Voltaire Täby 2:14.62.

1-2.5 IRVINE, CA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
1) Josefine Koskinen Enhörna 2:08.47.

1.5 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
K 800m A: 2) Lisa Forsberg Falun 2:12.87. 400mH B: 6) Paulina Engfors Hammarby 71.36.

1.5 PALO ALTO, CA | Resultat
K 800m B: 1) Sofia Öberg Lidingö 2:05.27.

1.5 AUSTIN, TX | Resultat
M 200m E (+2.5): 4) Edmund Yeboah Hässelby 22.15w. 800m B: 6) William Taudien Tureberg 1:52.36.
K 1500m: 2) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:36.68.

1.5 NATCHITOCHES, LA | Resultat
K 800m: 5) Hanna Nilsson Ullevi 2:17.92. 1500m: 2) Caroline Erlingson Ängelholm 4:50.89.

30.4-1.5 BOISE, ID | Resultat
Dag 1
Spjut:
1) Pontus Thomée Lerum 6661.
Dag 2
M 100m A
(+2.1): 3) Per Strandquist Malmö 10.81w.

30.4 MARYVILLE, MO | Resultat
M 1500m: 7) Carl Larsson Hässelby 4:09.62.

30.4-1.5 COLUMBUS, OH | Resultat
Dag 1
M Stav A:
5) Björn Johansson Västerås 490.
Dag 2
M 110mH E
(+3.3): 2) B Johansson 15.05w. Längd: 36) B Johansson 612/-1.7.

30.4 MOORPARK, CA | Resultat
M Tresteg (vind?): 5) Johan Lindqvist KA2 1381.
K 400m: 7) Tina Berglund Ymer 62.18, 8) Linnea Hjelmtorp Tureberg 62.41. 800m: 6) Emelie Lundin Vittsjö 2:24.60.

30.4-1.5 ATCHISON, KS | Resultat
Dag 2
M 400m B:
3) Fabian Willskytt Kville 50.89.

30.4-1.5 SIOUX FALLS, SD | Resultat
Dag 2
K 1500m A:
3) Linn Nilsson Hälle 4:38.76.

30.4-1.5 EUGENE, OR | Resultat
Dag 2
K Slägga:
7) Anneli Ståhl Spårvägen 4989.

29.4-1.5 COUNCIL BLUFFS, IA | Resultat
Dag 2
K Tresteg
(vind?): 1) Izehi Ileso Ullevi 1284.
Dag 3
K Längd
(vind?): 4) I Ileso 540.

29.4 LYNCHBURG, VA | Resultat
K 5000m: 2) Diana Nordén Nyköping 19:07.14.

29.4 CHULA VISTA, CA
M Kula: 3) Leif Arrhenius Spårvägen 1827, 4) Niklas Arrhenius Spårvägen 1779. Diskus A: 7) N Arrhenius 6078, B: 4) L Arrhenius 6192.

28.4 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 472.

25.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
K 800m: 1) Maria Jangsten Sävedalen 2:14.05. 100mH A (-0.2): 2) Siri Fagerlund Helsingborg 15.08. Höjd: 4) Jessica Robson Järvsö 160.

24.4 HOUSTON, TX | Resultat
K 800m: 11) Hanna Nilsson Ullevi 2:16.10. 1500m: 18) Karin Svensson Örgryte 4:48.43.

24.4 SAN MARCOS, TX | Resultat
M 100m A (vind?): 2) Edmund Yeboah Hässelby 10.59. 800m A: 3) William Taudien Tureberg 1:55.48.
K 800m A: 1) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:14.51. 3000mH: 1) P Sävestrand 11:26.26.

24.4 SPARTANBURG, SC | Resultat
K 800m: 7) Diana Nordén Nyköping 2:33.32. 1500m: 5) D Nordén 5:01.33.

24.4 VENTURA, CA | Resultat
M Längd Q3 (vind?): 5) Johan Lindqvist KA2 625. Tresteg Q1 (vind?): 2) J Lindqvist 1390.
K 200m h2 (+0.4): 5) Tina Berglund Ymer 27.45. 400m h2: 3) Linnea Hjelmtorp Tureberg 62.51, 4) T Berglund 63.18. 800m h3: 2) Emelie Lundin Vittsjö 2:30.25.

23-24.4 NORMAN, OK | Resultat
Dag 1
K Slägga:
1) Mikaela Johansson Ärla 5785.
Dag 2
K 800m A:
1) Lisa Forsberg Falun 2:08.20, B: 9) Paulina Engfors Hammarby 2:31.09. 1500m A: 7) Klara Bodinson Lidingö 4:45.66, 9) Sara Sjökvist Täby 4:49.29.

23-24.4 BERKELEY, CA | Resultat
Dag 1
M 400mH B:
2) Niklas Liberg Lund 54.15.
K 3000mH: 16) Jenni Eiremo 11:56.62. 400mH C: 4) Josefine Kvist 66.12.
Dag 2
K 800m A:
4) Sofia Öberg Lidingö 2:07.56. 1500m: 29) J Eiremo 5:01.85.

21-24.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 3
K Spjut:
1) Anna Wessman Växjö 5033.
Dag 4
M Slägga:
6) Hans Eriksson Bore 6083.
K 400mH A: 3) Sofie Persson Helsingborg 58.68.

21.4 ST PAUL, MN | Resultat
M 400m B: 5) Martin Stenman Andersson Upsala 51.72. Längd: 9) M Stenman Andersson 626w/+2.5 (ok?).

21-24.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 3
M Diskus:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 5968.
K Längd: 2) Fatima Makakala Hammarby 550/+1.8.
Dag 4
M Kula:
1) L Arrhenius 1842. Slägga: 3) L Arrhenius 5980.
K 200m B (+0.7): 7) F Makakala 25.07. 100mH A (-1.7): 5) F Makakala 14.20. Diskus: 15) Anneli Ståhl Spårvägen 2848. Slägga: 4) A Ståhl 5242.

21.4 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis Stål 472.

20-24.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
4) Felix Siljebäck Larsen Västerås 6.395 (11.40/-0.1 698/0.0 1087 194 51.98 16.65/+0.1 2709 430 4659 5:12.41).

20-24.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 3
M 5000m A:
5) Alexander Söderberg Spårvägen 14:05.71.
K Längd B: 5) Malin Marmbrandt Västerås 602/+1.5.
Dag 4
K Tresteg B:
1) M Marmbrandt 1238/+1.0.

18-19.4 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 1
K 400m h2:
3) Samia Adan Hässelby 60.24. 400mH h1: 2) Beatrice Enckell Udd 68.83, h2: 3) S Adan 66.12. Tresteg (vind?): 4) B Enckell 1020.
Dag 2
K 400m f:
6) S Adan 63.27. 400mH f: 4) S Adan 66.88, 5) B Enckell 69.76.

17.4 SACRAMENTO, CA | Resultat
K 3000mH: 3) Jenni Eiremo 11:54.77.

17.4 CHARLOTTE, NC | Resultat
K 800m C: 3) Diana Nordén Nyköping 2:32.57. 1500m B: 4) D Nordén 5:05.26.

17.4 NORTHFIELD, MN | Resultat
M 200m F (vind?): 3) Martin Stenman Andersson Upsala 24.20.

17.4 WACO, TX | Resultat
M 800m C: 1) William Taudien Tureberg 1:53.94.
K 800m A: 1) Lisa Forsberg Falun 2:09.21. 1500m A: 6) L Forsberg 4:44.54. 400mH D: 2) Paulina Engfors Hammarby 69.04.

17.4 LOGAN, UT | Resultat
K Diskus: 13) Anneli Ståhl Spårvägen 3042. Slägga: 3) A Ståhl 5550.

16-17.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
K 200m C
(+1.9): 6) Siri Fagerlund Helsingborg 26.41. 100mH B (+0.1): 1) S Fagerlund 15.12, D (+0.1): 1) M Marmbrandt 15.44. 400mH A: 3) Emmy Koskinen Enhörna 64.21. Tresteg: 3) M Marmbrandt 1187/+0.6.

16-17.4 MEMPHIS, TN | Resultat
Dag 2
M 3000m:
7) Jörgen Ekdahl Lerum 9:20.5m.

16-17.4 NORWALK, CA | Resultat
Dag 2
M 100m F
(-1.7): 3) Per Strandquist Malmö 11.20. 200m I (-0.5): 7) P Strandquist 23.04.
K 1500m B: ?) Josefine Koskinen Enhörna 4:37.11.

16-17.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M 1500m D:
8) Alexander Söderberg Spårvägen 3:56.59.
K 800m B: 6) Maria Jangsten Sävedalen 2:17.73, E: 3) Emmy Koskinen Enhörna 2:15.58.

16-17.4 SIOUX CITY, IA | Resultat
Dag 1
K 800m A:
4) Linn Nilsson Hälle 2:16.59.

16-17.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 2
K 400m A:
3) Sofie Persson Helsingborg 53.41, E: 2) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 55.57. 800m C: 3) Hanna Nilsson Ullevi 2:16.52.

16-17.4 NORMAN, OK | Resultat
Dag 1
K Slägga:
1) Mikaela Johansson Ärla 5446.

16-17.4 ATHENS, OH | Resultat
Dag 2
M Diskus:
21) Björn Johansson Västerås 4359.

16-17.4 ATHENS, GA | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
1) Maria Augutis Ullevi 1300w/+2.6 (1230/+1.6).

15-17.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
M 10000m C:
-) David Nilsson Högby bröt.
K 3000mH B: 5) Klara Bodinson Lidingö 10:31.32.
Dag 2
M 5000m B:
21) Oskar Käck Hälle 13:58.57. Spjut: 4) Pontus Thomée Lerum 6906.
K 800m B: 7) Mary Alenbratt Kongahälla 2:13.69, D: 1) Josefine Koskinen Enhörna 2:13.41. 1500m C: 4) M Alenbratt 4:28.44, G: 2) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:33.64, H: 5) Caroline Erlingson Ängelholm 4:36.31, 8) K Bodinson 4:38.22. 5000m D: 28) Sara Sjökvist Täby 17:40.70.
Dag 3
M 100m B
(+1.9): 5) Edmund Yeboah Hässelby 10.55.

14-15.4 AZUSA, CA | Resultat
M Tiokamp A: 4) Björn Johansson Västerås 7.432 (11.39/+2.0 665w/+3.1 (ok?) 1451 181 51.82 15.12w/+2.5 4613 510 5539 4:59.96).

14-17.4 LAWRENCE, KS | Resultat
Dag 2
M 1500m B:
9) Carl Larsson Hässelby 4:06.87.
Dag 3
K Tresteg:
1) Izehi Ileso Ullevi 1290/+1.8.

10.4 SALINAS, CA | Resultat
M 400mH A: 1) Niklas Liberg Lund 54.92.

10.4 PALISADES PARK, NJ | Resultat
M Diskus: 8) Felix Siljebäck Larsen Västerås 3324.
K 100m h1 (-2.5): 1) Andrea Nybäck IF Göta 13.07. 200m A (+1.3): 2) Siri Fagerlund Helsingborg 25.83. 800m A: 4) Emmy Koskinen Enhörna 2:21.91. 100mH h1 (-3.5): 1) S Fagerlund 15.67, f (-3.8): 1) S Fagerlund 15.47. Längd (vind?): 1) Malin Marmbrandt Västerås 588, 2) A Nybäck 581. Tresteg (vind?): 1) M Marmbrandt 1190.

10.4 CORAL GABLES, FL | Resultat
K 800m: 12) Samia Adan Hässelby 2:13.45. 400mH B: 6) Beatrice Enckell Udd 69.93.

10.4 ST PAUL, MN | Resultat
M 400m B: 4) Martin Stenman Andersson Upsala 52.69. Längd: 9) M Stenman Andersson 617/+2.0.

10.4 CHAPEL HILL, NC | Resultat
K 3000m: 10) Diana Nordén Nyköping 10:57.68.

10.4 BEAUMONT, TX | Resultat
K 800m: -) Hanna Nilsson Ullevi bröt. 1500m: 5) Karin Svensson Örgrye 4:53.76.

10.4 EL PASO, TX | Resultat
M Slägga: 2) Hans Eriksson Bore 6275.

10.4 OXFORD, MS | Resultat
K 400m: 8) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 55.06. 400mH: 1) Sofie Persson Helsingborg 58.97.

10.4 BERKELEY, CA | Resultat
K 800m: 1) Sofia Öberg Lidingö 2:11.91. 1500m: 2) S Öberg 4:28.45. 400mH: 6) Josefine Kvist 65.83.

10.4 DENTON, TX | Resultat
K 800m: 3) Caroline Erlingson Ängelholm 2:18.68.

10.4 SAN ANTONIO, TX | Resultat
M 100m h2 (+0.7): 1) Edmund Yeboah Hässelby 10.71, f (+1.5): -) E Yeboah ej start. 800m: 2) William Taudien Tureberg 1:52.34.
K 3000mH: 2) Pernilla Sävestrand Sävedalen 11:55.62.

10.4 TEMPE, AZ | Resultat
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 18.06. Diskus: 1) L Arrhenius 5861, 24) Pontus Thomée Lerum 4778.
K 100mH D (-1.7): 3) Fatima Makakala Hammarby 14.48.

10.4 LUBBOCK, TX | Resultat
K 400m B: 5) Lisa Forsberg Falun 58.35. 400mH B: 3) Paulina Engfors Hammarby 68.93.

10.4 AKRON, OH | Resultat
M 110mH B (+3.1): 1) Björn Johansson Västerås 15.48w. Höjd: -) B Johansson X. Diskus: 6) B Johansson 4656.

10.4 SALT LAKE CITY, UT | Resultat
K Diskus: 19) Anneli Ståhl Spårvägen 2864. Slägga: 2) A Ståhl 5204.

9.4 MESA, AZ | Resultat
M 100m B (vind?): 6) Per Strandquist Malmö 11.47. Diskus: 3) Leif Arrhenius Spårvägen 5788.
K 100mH D (vind?): 1) Fatima Makakala Hammarby 14.55.

9.4 VENTURA, CA | Resultat
M Längd (vind?): 2) Johan Lindqvist KA2 628. Tresteg (vind?): 1) J Lindqvist 1360.
K 400m A: 3) Linnea Hjelmtorp Tureberg 62.49. 800m: 2) Emelie Lundin Vittsjö 2:30.38. 3000m: 7) Sarah Gustavsson 11:44.45.

9.4 HANOVER, NH | Resultat
K Höjd: 3) Jessica Robson Järvsö 163. Längd (vind?): 3) J Robson 508.

9-10.4 ATHENS, GA | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
7) Maria Augutis Ullevi 1206/0.0.
Dag 2
K Längd:
7) M Augutis 554/+0.4.

9-10.4 LINCOLN, NE | Resultat
M 1500m: 10) Carl Larsson Hässelby 4:06.19.
K Tresteg: 1) Izehi Ileso Ullevi 1253/+1.3.

8-10.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 3
K 800m:
5) Josefine Koskinen Enhörna 2:11.64.

3.4 TUCSON, AZ | Resultat
K 800m: 2) Sofia Öberg Lidingö 2:06.81.

3.4 DURHAM, NH | Resultat
K Höjd: 2) Jessica Robson Järvsö 162. Längd: 8) J Robson 511/0.0.

3.4 MARYVILLE, MO | Resultat
M 1500m: 9) Carl Larsson Hässelby 4:07.86.

2-3.4 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
Dag 2
M 200m B
(+1.2): 1) Niklas Liberg Lund 22.87, 400mH A: 2) N Liberg 54.79.

2-3.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
M Kula:
12) Felix Siljebäck Larsen Västerås 1016.
K 200m C (+0.1): 7) Siri Fagerlund Helsingborg 27.39. 100mH A (0.0): 5) S Fagerlund 15.28. 400mH A: 3) Emmy Koskinen Enhörna 63.00. Längd: 2) Malin Marmbrandt Västerås 580/+0.8. Tresteg: 2) M Marmbrandt 1220/-0.6.

2-3.4 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 2
K 800m:
2) Samia Adan Hässelby 2:15.84. 400mH A: 1) S Adan 64.24.

2-3.4 CAPE GIRARDEAU, MO | Resultat
Dag 2
M 3000mH:
3) Jörgen Ekdahl Lerum 10:06.05.

2-3.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 1
K 400m E:
4) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 55.53. 400mH B: 4) Sofie Persson Helsingborg 59.00.
Dag 2
K Tresteg:
14) Maria Augutis Ullevi 12.01/+0.1.

2-3.4 WILLIAMSBURG, VA | Resultat
Dag 1
M 1500m:
30) Alexander Söderberg Spårvägen 3:57.37.

2.4 PROVO, UT | Resultat
K Längd: 9) Fatima Makakala Hammarby 505/+0.9. Slägga: 6) Anneli Ståhl Spårvägen 5172.

2-3.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
K 1500m B:
6) Maria Jangsten Sävedalen 4:36.13.

2-3.4 BOISE, ID | Resultat
Dag 1
M Spjut:
2) Pontus Thomée Lerum 6457.
Dag 2
M Diskus:
3) P Thomée 4512.

2.4 SAN ANTONIO, TX | Resultat
M 800m: 1) William Taudien Tureberg 1:55.37.

2.4 WAVERLY, IA | Resultat
K 100m h2 (+1.0): 3) Izehi Ileso Ullevi 12.99. Tresteg: 1) I Ileso 1282/+1.8.

31.3 SMITHFIELD, RI | Resultat
K 800m: 2) Lisa Voltaire Täby 2:14.56.

31.3-3.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1
K 1500m:
1) Lisa Forsberg Falun 4:37.24, 3) Caroline Erlingson Ängelholm 4:40.26.
Dag 2
M Stav:
2) Björn Johansson Västerås 521. Slägga: 11) Hans Eriksson Bore 5949.
Dag 3
M 100m h7
(+2.7): 6) Edmund Yeboah Hässelbty 10.74w. Diskus A: 2) Leif Arrhenius Spårvägen 5760.
P18 Stav A: 5) Andreas Duplantis 93 Stål 487.
Dag 4
K 1500m:
7) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:35.62, 10) Klara Bodinson Lidingö 4:41.20. Spjut: 3) Anna Wessman Växjö 5620.

27-28.3 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 1
K 800m h1:
1) Josefine Koskinen Enhörna 2:12.86. 3000mH: 10) Jenni Eiremo 11:47.45.
Dag 2
K 800m f:
3) J Koskinen 2:10.78. 1500m B: 15) J Eiremo 5:09.48.

27.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 472.

27.3 EL PASO, TX | Resultat
M Slägga: 2) Hans Eriksson Bore 6259.
K 800m: 1) Lisa Forsberg Falun 2:13.31.

26-27.3 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 2
K 800m:
18) Caroline Erlingson Ängelholm 2:24.97. 1500m: 9) C Erlingson 4:48.21.

26-27.3 RALEIGH, NC | Resultat
Dag 1
K Höjd:
7) Jessica Robson Järvsö 165.

26-27.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
M 1500m:
24) David Nilsson Högby 4:05.66.

26-27.3 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 1
M 5000m:
13) Jörgen Ekdahl Lerum 15:37.61. 110mH h3 (+0.8): 3) Björn Johansson Västerås 15.45.
Dag 2
Diskus:
25) B Johansson 3166.

26-27.3 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
K 1500m A:
4) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:36.94.
Dag 2
M 100m h2
(+0.6): 3) Edmund Yeboah Hässelby 11.00. 800m B: 3) William Taudien Tureberg 1:54.53.

26-27.3 ROCK HILL, SC | Resultat
Dag 1
K 5000m:
16) Diana Nordén Nyköping 19:24.49.

26.3 SANTA BARBARA, CA | Resultat
M Längd (vind?): 15) Johan Lindqvist KA2 625. Tresteg (vind?): 4) J Lindqvist 1368.
K 800m: 2) Emelie Lundin Vittsjö 2:26.29.

26-27.3 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m B:
3) Sofia Öberg Lidingö 4:23.75, D: 2) Mary Alenbratt Kongahälla 4:25.90. 5000m D: 13) Sara Sjökvist Täby 17:28.48. 3000mH A: 13) Klara Bodinson Lidingö 10:46.99. 100mH h2 (+1.4): 4) Fatima Makakala Hammarby 14.25.
Dag 2
K 200m D
(+1.4): 4) F Makakala 25.50. 800m A: 7) S Öberg 2:07.74.

26-27.3 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
2) Maria Augutis Ullevi 1236w/+2.2 (ok??).

26-27.3 WEST LONG BRANCH, NJ | Resultat
Dag 2
K 100m B
(-0.4): 1) Siri Fagerlund Helsingborg 13.13. 200m B (-2.0): 1) S Fagerlund 26.89. 100mH B (-2.0): 2) Andrea Nybäck IF Göta 16.18.

26-27.3 WEST LONG BRANCH, NJ | Resultat
Dag 2
M 110mH C
(-1.0); 2) Felix Siljebäck Larsen Västerås 16.68. Höjd: 5) F Siljebäck Larsen 183. Diskus: 9) F Siljebäck Larsen 4005.

25-26.3 COLUMBIA, MO | Resultat
Dag 2
K Längd:
6) Izehi Ileso Ullevi 493/+1.8.

25-28.3 TUSCALOOSA, AL | Resultat
Dag 3
K 400m A:
6) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 56.53. 400mH A: 1) Sofie Persson Helsingborg 58.33.

25-27.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 3
K 800m:
4) Samia Adan Hässelby 2:14.58.

20.3 DAVIS, CA | Resultat
K 3000mH: 3) Jenni Eiremo 11:57.93.

20.3 MEMPHIS, TN | Resultat
M 3000mH: 9) Jörgen Ekdahl Lerum 9:52.23.
K 100m B (+1.8): 5) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 12.27. 200m A (+2.1): 7) S Hellberg Jonsén 25.15w. 400m A: 1) Sofie Persson Helsingborg 53.42.

19-20.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
M 400m B:
6) Felix Siljebäck Larsen Västerås 51.81. 3000m: 4) David Nilsson Högby 8:30.13. 110mH C (+0.7): 3) F Siljebäck Larsen 15.96. Längd: 7) F Siljebäck Larsen 681/0.0. Kula: 17) F Siljebäck Larsen 1155. Diskus: 25) F Siljebäck Larsen 3487. Spjut: 9) F Siljebäck Larsen 4840.
K 100m B (0.0): 4) Siri Fagerlund Helsingborg 12.67. 200m B (0.0): 7) S Fagerlund 25.7m. 800m A: 5) Maria Jangsten Sävedalen 2:12.07. 400mH: 2) Emmy Koskinen Enhörna 63.46. Längd: 3) Malin Marmbrandt Västerås 582/0.0. Tresteg: 2) M Marmbrandt 1205/0.0. Spjut: 4) Andrea Nybäck IF Göta 3431.

19.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 472.

19.3 VENTURA, CA | Resultat
M Längd (vind?): 8) Johan Lindqvist KA2 622. Tresteg (vind?): 1) J Lindqvist 1393.
K 800m: 3) Emelie Lundin Vittsjö 2:32.05. 1500m: 9) Sarah Gustavsson 5:24.87.

19.3 TAMPA, FL | Resultat
K 800m: 2) Samia Adan Hässelby 2:11.91. 400mH C: 2) Beatrice Enckell Udd 72.56. Tresteg: 14) B Enckell 942/+0.5.

19-20.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Anneli Ståhl Spårvägen 5351.

19.3 FORT WORTH, TX | Resultat
K 1500m: 1) Caroline Erlingson Ängelholm 4:42.64.

19-20.3 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
3) Maria Augutis Ullevi 1200/0.0.

18-20.3 MYRTLE BEACH, SC | Resultat
Dag 2
K Höjd:
9=) Jessica Robson Järvsö 165.
Dag 2 eller 3
K Längd:
40) J Robson 494/0.0.

13.3 JACKSONVILLE, FL | Resultat
M 15 km landsväg: 52) Fredrik Swahn Rånäs 50:18 (10 km 33:26).

13.3 DAVIS, CA | Resultat
K 800m: 12) Jenni Eiremo 2:28.17. 1500m: 26) J Eiremo 5:07.79.

12-13.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m:
1) Josefine Koskinen Enhörna 4:43.29.
Dag 2
K 800m:
1) J Koskinen 2:14.16.

12.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 462.

12-13.3 NORTHRIDGE, CA | Resultat
Dag 2
M 100m H
(+2.1): 3=) Johan Karlsson 11.61w. Längd B: 15) Johan Lindqvist KA2 631/+1.6. Tresteg A: 6) J Lindqvist 1390/-0.7.
K 100m E (+0.8): 1) Tina Berglund Ymer 13.23. 400m E: 1) Linnea Hjelmtorp Tureberg 62.70. 5000m: 5) Sarah Gustavsson 19:56.11.

11.3 STEPHENVILLE, TX | Resultat
K 800m: 1) Lisa Forsberg Falun 2:13.40.

6.3 PALO ALTO, CA | Resultat
K 400m B: 3) Josefine Kvist 59.29.

6.3 LA JOLLA, CA | Resultat
K 400m C: 1) Josefine Koskinen Enhörna 59.08. 1500m: 2) J Koskinen 4:43.32.

28.2 JACKSONVILLE, FL | Resultat
M 8.0 km landsväg: 3) Fredrik Swahn Rånäs 25:42, 4) Rubin McRae Hässelby 25:52.
K 8.0 km landsväg: 1) Cecilia Fager Hässelby 28:53, 4) Kajsa Berg Huddinge 30:01.

26.2 VENTURA, CA | Resultat
M Längd (vind?): 8) Johan Lindqvist KA2 638. Tresteg (vind?): 2) J Lindqvist 1387.

20.2 CLAREMONT, CA | Resultat
M Längd (vind?): 3) Johan Lindqvist KA2 629. Tresteg (vind?): 2) J Lindqvist 1399.
K 200m A (+0.8): 5) Tina Berglund Ymer 27.30. 800m: 9) Emelie Lundin Vittsjö 2:28.39. 1 mile: 26) Sarah Gustavsson 5:48.93.

19-20.2 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 2
K 600m:
5) Beatrice Enkell Udd 1:41.27. 1000m: 1) Samia Adan Hässelby 2:57.49. Tresteg (vind?): 1) B Enckell 1026.

19-20.2 HONOLULU, HI | Resultat
Dag 2
K 60m A
(-1.4): 6) Angelica Bengtsson 93 Hässelby 8.54. Stav: 1) A Bengtsson 412.

6.2 FERNANDINA BEACH, FL | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Fredrik Swahn Rånäs 33:32.

23.1 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 600m: 1) Samia Adan Hässelby 1:37.54, 8) Beatrice Enckell Udd 1:45.51.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2010

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>