Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2010

20-21.3 STANGE, NOR | Resultat
Ungdom från Tanum

13-14.3 SHEFFIELD, GBR | Resultat
Dag 1
M Stav:
3) Robert Warensjö Nyköping 480.

5.3 LIÉVIN, FRA | Resultat
M Tresteg: 2) Christian Olsson Örgryte 1723.

4.3 BANSKÁ BYSTRICA, SVK | Resultat
K Höjd: 2) Emma Green Örgryte 195.

4-6.3 BAD OEYNHAUSEN, GER | Resultat
Dag 2
K Stav:
5) Malin Dahlström Göteborgs KIK 411, 6) Michaela Meijer 93 Örgryte 411, 9) Fanny Berglund Göteborgs KIK 381.

28.2 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund

27.2 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund

24.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M Stav: 3) Robert Warensjö Nyköping 480.

21.2 SPLIT, CRO | Resultat
K Höjd: 3) Emma Green Örgryte 192, 6) Ebba Jungmark Mölndal 186.

20-21.2 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
Dag 2
K Längd:
3) Sofia Rahdevi Mölndal 530.
Samt ungdomar från Åhus.

20-21.2 STANGE, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 60m h3:
1) Emma Rienas IF Göta 7.50, f: 1) E Rienas 7.46.

20-21.2 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
Dag 1
M 60m h1:
3) Michael Skalenius Kville 7.45, 5) John Svensson Kville 7.57, h3: 4) Jonathan Malka Kville 7.78, B: 3) J Svensson 7.35, 5) M Skalenius 7.41. Tresteg: 2) Anton Andersson Örgryte 1554, 3) Martin Eriksson Örgryte 1512.
K 60m h2: 2) Anette Persson Kville 8.12, 3) Louise Eliasson Ullevi 8.44, h2: 1) Lena Berntsson Ullevi 7.44, 3) Josefine Dahlqvist Kville 8.22, f: 1) L Berntsson 7.38, 4) A Persson 8.12, 5) J Dahlqvist 8.19. Kula: 2) Catarina Andersson Hässelby 1444.

20.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1732.
K 2 miles: 10) Ulrika Johansson Rånäs 9:48.85 (3000m 9:05.2m).

17.2 SHEFFIELD, GBR | Resultat
M Stav: 3) Robert Warensjö Nyköping 490

17.2 PRAHA, CZE | Resultat
M Stav A: 2) Oscar Janson Ullevi 553.

13.2 LEIPZIG, GER | Resultat
K 60m h1: 2) Lena Berntsson Ullevi 7.41, A: 6) L Berntsson 7.39.

13-14.2 SHEFFIELD, GBR (Brittiska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M Stav:
13) Robert Warensjö Nyköping 486.

12-13.2 TALLINN, EST | Resultat
Dag 2
K Femkamp:
8) Nadja Casadei Lidingö 3.311 (8.86 170 1196 603 X).

11-13.2 POTSDAM, GER | Resultat
Dag 3
M Stav:
9) Oscar Janson Ullevi 540.

11.2 MUSTASAARI, FIN | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 60m A: 5) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 6.90, B: 5) Adam Andersson 91 Skellefteå 7.15, C: 1) André Brännström Skellefteå 7.06. 150m D: 1) A Brännström 16.40. 800m A: 2) Robin Rohlén IFK Umeå 1:51.28. Diskus: 4) Johnny Karlsson Strömsund 5106.

11-13.2 POTSDAM, GER | Resultat
Dag 2
K Stav:
10) Michaela Meijer 93 Örgryte 425, 12) Malin Dahlström Göteborgs KIK 415.

7.2 PRAHA, CZE | Resultat
M 800m A: 6) Albin Johansson Hässelby 1:56.98.
K 60m h1: 1) Emma Rienas IF Göta 7.40, f: 1=) E Rienas 7.44.

6.2 TAMPERE, FIN | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 60m A: 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 6.83, 2) Tom Kling Baptiste Huddinge 6.86, 6) Oskar Åberg Solna 6.95. 200m A: 2) Alexander Nordkvist Huddinge 21.62, 4) Nil de Oliveira Tureberg 21.90, 6) Niklas Larsson Hässelby 21.97. 400m: 1) Joni Jaako Tjalve 48.56. 60mH: 1) Joakim Blaschke Spårvägen 8.15, X: 2) J Blaschke 8.13. 4x300m: 1) Sverige (J Jaako, N Larsson, A Nordkvist, O Åberg) 2:18.05.
K 200m A: 1) Moa Hjelmer Spårvägen 24.17, 3) Rebecca Högberg Hammarby 24.47, B: 2) Josefin Magnusson Malmö 24.77. 4x300m: 1) Sverige (J Magnusson, Elin Moraiti, R Högberg, M Hjelmer) 2:36.04.

6.2 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 194.

31.1 MELSOMVIK, NOR | Resultat
K Stav: 2) Malin Dahlström Göteborgs KIK 422, 4) Hanna-Mia Persson Växjö 410, 5) Michaela Meijer 93 Örgryte 410, 8) Fanny Berglund Göteborgs KIK 380.

30.1 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 8) Robert Warensjö Nyköping 460.

23-24.1 CARDIFF, GBR | Resultat
Dag 1
M Stav:
10) Robert Warensjö Nyköping 466.

16.1 MANCHESTER, GBR | Resultat
M Stav B: 1) Robert Warensjö Nyköping 483.

16.1 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 207.

9.1 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 5) Robert Warensjö Nyköping 460.

12.12 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 5) Robert Warensjö 90 Nyköping 455.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2010

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>