Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 5 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2010

19.12 BRUSSEL, BEL | Resultat
P16 4.0 km terräng: 11) Joakim Rosenqvist 95 14:23, 30) Tobias Karlsson 95 15:48, 35) Jakob Fogelklou 94 15:56.
F16 2.5 km terräng: 12) Siri Ohrankämmen 95 10:26, 13) Alice Andersson 94 10:28, 16) Lisa Jerpenfeldt 95 10:44.
Anm: Samtliga Sävedalen.

18.12 PAROW, RSA | Resultat
K 150m A: 6) Lynette Morgan Hammarby 19.00. 300m: 5) L Morgan 41.25.

28.11 TILBURG, NED | Resultat
M 10 km terräng: 16) Lars Johansson Enhörna 31:05, 28) Fredrik Uhrbom Spårvägen 31:30.
M22 10 km terräng: 7) Eric Senorski Örgryte 30:24, 12) Anton Danielsson Tjalve 30:51, 15) Mikael Ekvall Strömstad LK 30:55, 16) Johan Hydén Akele 30:58, 17) Andreas Åhwall Hässelby 31:00, 22) Erik Johansson Hässelby 31:12, 31) Robin Lindgren Örgryte 31:50, 33) Robin Leandersson Malmö 31:54.
P19 6.2 km terräng: 6) Staffan Ek 91 Björnstorp 19:19, 11) Jonas Legernes 91 Ullevi 19:35, 14) Napoleon Solomon 94 Fredrikshof 19:43, 15) Elmar Engholm 92 Hässelby 19:44, 22) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 19:56.
K 8.1 km terräng: 9) Malin Liljestedt Spårvägen 28:37, 10) Louise Wiker Hässelby 28:39.
K22 8.1 km terräng: 7) Sara Sjökvist Spårvägen 29:10.
F19 4.3 km terräng: 9) Elin Borglund 91 Sävedalen 15:24, 15) Nina Persson 91 Örgryte 15:43, 24) Anna Segersson 91 Norrköping 16:11.
Anm: M och M22 resp K och K22 sprang gemensamt men har redovisats klassvis i resultatlistan.

7.11 ATAPUERCA, ESP | Resultat
M 8.9 km terräng: 12) Mustafa Mohamed Hälle 25:53.

7.11 LONDON, GBR | Resultat
K 10 km landsväg: 1) Louise Wiker Hässelby 36:45.

5-7.11 DORTMUND, GER | Resultat
Dag 1
M 5.1 km terräng:
1) David Nilsson Högby 15:35.
Dag 2
M 36.0 km terräng:
1) D Nilsson 2:15:20.
Dag 3
M 21.6 km terräng:
1) D Nilsson 1:16:30.
Totalt: 1) D Nilsson 3:47:25.

16.10 HÖNEFOSS, NOR | Resultat
M 10 km landsväg: 5) Patrik Andersson Hälle 31:26, 8) Fredrik Björklund Hälle 32:01, 9) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 32:05, 12) Robert Westman Hälle 32:38.
K 10 km landsväg: 3) Meraf Bahta Hälle 35:35.

10.10 GENTOFTE, DEN | Resultat
M 13.3 km terräng: 5) David Nilsson Högby 41:29, 11) Pär-Johan Lif 42:47.

9-10.10 NOVI SAD, SRB
M Tiokamp: 1) Darko Sarovic Ymer 5.856 (11.58/-2.3 628/+1.1 937 181 52.67 16.34/-0.9 3120 370 4551 5:19.85).

9.10 MARIEHAMN, FIN (Kanonloppet) | Resultat
20 km landsväg

2-3.10 RIETI, ITA (Italienska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
F17 800m B:
1) Greta Graziani Täby 2:20.92.

23-24.9 DONETSK, UKR (Polis-EM) | Resultat
Dag 1
M 100m h1
(-0.1): 3) Christian Sjöberg IF Göta 11.11, f (+3.2): 6) C Sjöberg 11.39w. 1500m: 5) Ken Pihlblad Spårvägen 4:09.36. Diskus: 7) Linus Bernhult Örebro 4892. Spjut: 7) Olof Hansson KA2 6444.
Dag 2
M 800m:
7) K Pihlblad 1:57.69. M Kula: 7) L Bernhult 1449.

19.9 BALLERUP, DEN | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Julia Nilsson 92 Pallas 18:59.

18-19.9 TALENCE, FRA | Resultat
K Sjukamp: 6) Jessica Samuelsson Hässelby 6.058 (14.28/+0.2 173 1394 24.05w/+2.1 609/+0.6 3687 2:09.08).

18.9 LILLEHAMMER, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
K 6 km terräng: 7) Jessica Gunnarsson 19:13.

12.9 ZOETERMEER, NED | Resultat
K Höjd: 1) Ebba Jungmark Mölndal 184.

12.9 HILVERSUM, NED | Resultat
M 100m B (-0.9): 5) Carl Armfelt Tureberg 11.28. 200m A (-0.4): 4) C Armfelt 22.61.

3.9 PADOVA, ITA | Resultat
F17 1000m: 8) Greta Graziani 94 Täby 3:09.67.

1.9 ZAGREB, CRO | Resultat
M 400m: 6) Johan Wissman Helsingborg 47.64.
K Höjd: 5) Ebba Jungmark Mölndal 187.

28.8 MERKSEM, BEL | Resultat
M 800m A: 10) Albin Johansson Hässelby 1:54.66. 1500m B: 1) Elmar Engholm 92 Hässelby 3:50.38. 5000m A: 7) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:08.14.

27.8 BRUSSEL, BEL (Diamond League) | Resultat
M 100m B h1 (-0.7): 5) Emil Zail Spårvägen 10.89. Tresteg: 3) Christian Olsson Örgryte 1735/-0.2.
K Höjd: 3) Emma Green Örgryte 198.

22.8 VEJEN, DEN (Distriktsmatch 17 år) | Resultat
Ungdomar från Skåne och Småland.

21.8 BAGSVAERD, DEN | Resultat
M 10000m: 9) Pär-Johan Lif 32:19.91.
K 1500m: 1) Julia Nilsson 92 Pallas 4:40.45 (4:a totalt i mixat B-heat).

20-22.8 SANDNES, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 3
K 5000m:
6) Jessica Gunnarsson 17:49.93.

18.8 TURKU, FIN | Resultat
M 110mH (+0.6): 3) Robert Kronberg Kville 13.95.

15.8 BEDFORD, GBR | Resultat
M Diskus A: 4) Niklas Arrhenius Spårvägen 6160.

14.8 LONDON, GBR | Resultat
K 3000m (mixlopp): 3) Louise Wiker Hässelby 10:18.87.

13-14.8 LONDON, GBR | Resultat
Dag 1
M Tresteg:
1) Christian Olsson Örgryte 1741/-0.7.
Dag 2
M Längd:
5) Michel Tornéus Tumba 785/-0.3.

12.8 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 800m A: 3) Nacerddine Hallil Hässelby 1:50.51. Höjd: 3=) Mehdi Alkhatib Hellas 210. Stav: -) Gustaf Hultgren Örgryte X. Längd: 2) Michel Tornéus Tumba 780/+0.2. Kula: 5) Robert Melin Bottnaryd 1683. Diskus: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 5832. 6) R Melin 5073.
K 400mH: 7) Frida Persson Hammarby 59.21. Stav: 3) Malin Dahlström Ullevi 405, 4=) Hanna-Mia Persson Örgryte 405, 6) Michaela Meijer 93 Örgryte 385. Längd: 2) Jessica Samuelsson Hässelby 598/+0.1, 4) Linda Berntsson Mölndal 583/0.0, 5) Sofia Lund Hässelby 579/0.0.

12-15.8 OSLO, NOR | Resultat
Dag 1
M Slägga:
4) Hans Eriksson Bore 6017.
Dag 3
M 100m B
(-0.5): 4) John Svensson Kville 11.72, 5) Michael Skalenius 11.76. 3000m: 5) Linus Nilsson Enhörna 8:34.80. 400mH: 2) Niklas Larsson Hässelby 5.95, 3) Thomas Nikitin Spårvägen 52.79.
Dag 4
P19 Höjd:
3) Matthew Mereman 92 Spårvägen 170.

7-8.8 ODENSE, DEN (Danska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
K Längd:
2) (Utom tävlan) Erica Jarder Spårvägen 588/0.0.

6.8 LONDON, GBR | Resultat
OBS: "Torgtävling" på provisorisk uppbyggd bana.
M Stav: 2) Robert Warensjö Nyköping 505.

31.7 DAVOS, SUI (Swiss Alpine) | Resultat
M: 1) Jonas Buud Mora 5:49:14.
K: 4) Gloria Vinstedt Studenterna 7:19:45.

29.7 ALLERÖD, DEN | Resultat
K 800m A (mix med M 800m C): 3) Julia Nilsson 92 Pallas 2:17.03.

26-30.7 BORNHOLM, DEN | Resultat
Dag 1 (Hasle 10 km landsväg)
M:
3) David Nilsson Högby 30:36, 4) Henry Gross Hässelby 30:42, 8) Andreas Åhwall Hässelby 31:56, 9) Peter Gross Hässelby 32:06, 11) Pär-Johan Lif 32:09.
Dag 2 (Dueodde 5.8 km strand)
M:
3) D Nilsson 18:57, 5) A Åhwall 19:15, 6) H Gross 19:36, 10) P Gross 20:08, 18) P-J Lif 20:49.
Dag 3 (Almindingen 7.8 km terräng)
M:
2) D Nilsson 24:01, 4) A Åhwall 24:34, 6) H Gross 24:41, 7) P Gross 25:04, 14) P-J Lif 26:09.
Dag 4 (Hammeren 8.5 km terräng)
M:
2) D Nilsson 27:31, 5) H Gross 28:29, 6) A Åhwall 28:40, 7) P Gross 28:52, 14) P-J Lif 29:53.
Dag 5 (Rönne 10 km landsväg)
M:
2) D Nilsson 30:42, 4) H Gross 31:02, 6) P Gross 31:19, 7) A Åhwall 31:27, 17) P-J Lif 32:57.

24-25.7 KRAGUJEVAC, SRB | Resultat
Dag 1
M 100m X
(+1.2): 3) Darko Sarovic Ymer 10.83.

22.7 MONACO, MON (DL) | Resultat
M Längd: 6) Michel Tornéus Tumba 796/-0.1.

22.7 STAVANGER, NOR | Resultat
M Slägga: 1) Daniel Korhonen Kville 4810.

22.7 HALDEN, NOR | Resultat
M Kula: 1) Jonas Meyer Strömstad 1486.

18.7 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
K Längd: 1) Erica Jarder Spårvägen 633/+0.6. Tresteg: 1) E Jarder 1263.

18.7 LAPINLAHTI, FIN | Resultat
M 110mH (+3.1): 4) Robert Kronberg Kville 13.83w. Längd: 1) Michel Tornéus Tumba 821w/+3.4 (771/+0.1).
K 800m: 2) Sofia Öberg Lidingö 2:04.27. Höjd: 4=) Anna Alexson Spårvägen 176, 7) Jessica Samuelsson Hässelby 171. Längd: 7) J Samuelsson 590w/+2.4 (570/+1.4).

18.7 SOPOT, POL | Resultat
M 400m A: 3) Fredrik Johansson IF Göta 47.71. 800m: 8) Albin Johansson Hässelby 1:53.67. 3000m: 4) Johan Wallerstein Lund 8:07.62. Spjut A: 3) Gabriel Wallin Södertälje IF 7592, 5) Daniel Ragnvaldsson IFK Umeå 7454.
K 200m (-0.1): 4) Moa Hjelmer Spårvägen 24.36. Spjut A: 1) Annika Petersson Gefle 5609, 4) Anna Wessman Växjö 5086.

17.7 ROVANIEMI, FIN | Resultat
M 100m (+2.0): 1) Erik Lindberg Haparanda SKT 11.06. Längd: 1) E Lindberg 672/+1.7

17.7 TÓRSHAVN, DEN | Resultat
Svenskt bl a
M Höjd: 1) Jakob Sandman 93 Helsingbrog 181.
K 800m: 1) Nathalie Tolvers Hammarby 2:22.8m. Höjd: 1) Sofie Björklund 93 Båstad 164. Tresteg: 1) Louise Arvidsson 93 Vittsjö 1125/+0.4.

17-18.7 SREMSKA MITROVICA, SRB | Resultat
Dag 1
M 100m h2
(+2.0): 2) Darko Sarovic Ymer 10.89, f (+2.3): 5) D Sarovic 10.90w.
Dag 2
M 200m h2
(-1.7): 2) D Sarovic 22.77, f (-1.4): -) D Sarovic ej start. Stav: 1) D Sarovic 390.

16-17.7 NYKARLEBY, FIN | Resultat
Dag 2
P17 100m
(+0.5): 2) Simon Knuters 93 Bromma 11.53, f (+2.2): 2) S Knuters 11.32w.

16.7 SAINT DENIS, FRA (DL) | Resultat
M 3000mH: 13) Mustafa Mohamed Hälle 8:22.98.
K Höjd: 7) Emma Green Örgryte 182 (avbröt sedan p g a skadekänning).

13-14.7 ALMERE, NED (Youth Games) | Resultat
Dag 1
Ungdomar från Växjö

13-14.7 ALMERE, NED (Youth Games) | Resultat
Dag 2
Ungdomar från Växjö

13.7 LIÈGE, BEL | Resultat
K 800m: 12) Sofia Öberg Lidingö 2:06.67.

13.7 LAPPAJÄRVI, FIN | Resultat
P17 100m h2 (+1.9): 1) Simon Knuters 93 Bromma 11.43 (utom lokalt DM).

13.7 OSLO, NOR
M 800m B: 5) Henrik Gateman 91 Strömstad 2:02.24.
K 800m B: 2) Johanna Gateman 93 Strömstad 2:27.08. Höjd: 3) Moa Thorstensson Spårvägen 165.

12.7 ALBERTVILLE, FRA | Resultat
M 3000m: -) Johan Bagge Ume FI bröt.
K 800m: 5) Viktoria Tegenfeldt Ume FI 2:09.13.

11.7 KORTRIJK, BEL | Resultat
M 200m D (+2.3): 1) Andreas Mokdasi Hässelby 22.00w. 400m B: 3) A Mokdasi 48.59. 800m A: 2) Joni Jaako Tjalve 1:49.02, 5) Thobias Ekhamre Hammarby 1:51.47, 8) Fredrik Karlsson Hammarby 1:56.93. 400mH A: 4) Niklas Larsson Hässelby 53.00, 5) Thomas Nikitin Spårvägen 54.10.

11.7 LONDON, GBR | Resultat
K 10 km landsväg: 5) Louise Wiker Hässelby 37:07.

10.7 GLOSTRUP, DEN | Resultat
K 1500m B (med M 1500m D): 1) Julia Nilsson 92 Pallas 4:53.39.

10.7 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M 100m A (+1.1): 4) Mattias Sunneborn Spårvägen 11.03. Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 207. Längd: 2) David Frykholm IF Göta 765/+1.3, 3) Björn Wilson Orient 757w/+2.7 (744/+0.1), 4) Robert Bagge Mölndal 755/+0.9, 7) M Sunneborn 710/+1.6. Tresteg: 1) Andreas Otterling Örebro 1619/+0.5, 3) Maximillian D'Alessandro 95 1323/+0.0.
K 100m (+3.3): 4) Anna Sunneborn Spårvägen 12.93w, X (-0.1): 2) A Sunneborn 13.11/-0.1. Längd: 1) Malin Olsson Malmö 623/0.0, 2) Linda Berntsson 615/+1.1, 3) Angelica Ström Gefle 608/+0.9.

10.7 DONNAS, ITA | Resultat
M 200m A (+0.5): 3) Alexander Nordkvist Huddinge 21.01. 800m: 3) Johan Walldén Gefle 1:52.35, 4) Anton Asplund Ume FI 1:55.80, 6) Johan Bagge Ume FI 1:56.61. 110mH B (+1.9): 1) Rafael Askros Falun 14.56.
K 800m: 1) Viktoria Tegenfeldt Ume FI 2:11.51. Höjd: 1) Anna Alexson Spårvägen 181.

10.7 GATESHEAD, GBR | Resultat
M Höjd: 1) Linus Thörnblad Malmö 229. Längd: 2) Michel Tornéus Tumba 801/0.0.

10.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 800m B: 1) Joni Jaako Tjalve 1:49.27, C: 1) Robin Rohlén IFK Umeå 1:49.04, 3) Fredrik Karlsson Hammarby 1:50.02. 1500m A: 12) Joel Bodén Hälle 3:43.54, -) Rizak Dirshe Malmö bröt. 5000m B: 18) Oskar Käck Hälle 14:07.14, C: 6) Eric Senorski Örgryte 14:06.08, 15) Kalle Johansson (det står Erik J i resultatlistan) Hässelby 14:49.21, 17) Fredrik Johansson Ullevi 14:54.18. 3000mH: 4) Mustafa Mohamed Hälle 8:22.99, 12) Per Jacobsen IF Göta 8:39.26.
M22 800m: 9) Thobias Ekhamre Hammarby 1:49.78.
K22 800m: 2) Sofia Öberg Lidingö 2:05.72.

10.7 SOLIHULL, GBR | Resultat
M 800m F: 7) Viktor Ekelund Malmö 1:55.18. 1500m B: 7) Jonas Leandersson 91 Malmö 3:46.59, C: 4) Martin Nilson Malmö 3:50.86, 7) Robin Leandersson Malmö 3:52.94, D: 3) Staffan Ek 91 Björnstorp 3:55.26, 6) Martin Stjernlöf Tureberg 3:56.20, 10) Anton Danielson Norrköping 3:57.90. 5000m A: 15) Erik Widing Tureberg 14:46.64. 3000mH: 8) Daniel Lundgren Tureberg 9:03.72.

10.7 MARIEHAMN, FIN | Resultat
Ungdomar från Rigor, Bålsta och Mälarhöjden.

9.7 BARCELONA, ESP | Resultat
K 100m h1 (+0.1): 5) Lena Berntsson Ullevi 11.84, f (-0.8): 7) L Berntsson 11.90. Spjut: 7) Anna Wessman Växjö 5468.

9.7 BOTTROP, GER | Resultat
M 110mH h2 (-1.2): 5) Robert Kronberg Kville 14.02.

8.7 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M 200m A (0.0): 2) Alexander Nordkvist Huddinge 21.09. 800m: 1) Anton Asplund Ume FI 1:48.24. 1500m: 2) Johan Bagge Ume FI 3:48.74. 110mH B (+0.8): 3) Rafael Askros Falun 14.57. 400mH B: 2) Niklas Larsson Hässelby 51.95.
K 400m A: 1) Josefin Magnusson Malmö 55.28, 4) Charlotte Johansson Lidingö 58.45. 800m A: 2) Viktoria Tegenfeldt Ume FI 2:11.67. 400mH B: 1) Ulrika Johansson Växjö 59.56. Höjd: 1) Anna Alexson Spårvägen 176.

8.7 LAUSANNE, SUI (DL) | Resultat
M Höjd: 5) Linus Thörnblad Malmö 227.

7.7 LAHTI, FIN | Resultat
M Slägga: 4) Mattias Jons Hässelby 7120.

6.7 KRISTIINANKAUPUNKI, FIN | Resultat
M 200m A (+0.1): 3) Odain Rose 92 IFK Umeå 22.33.

4.7 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 210. Tresteg: 2) Maximillian D'Alessandro 95 1344/+1.0.
K Tresteg: 1) Angelica Ström Gefle 1300/-0.8.

3.7 ERLANGEN, GER | Resultat
Ungdomar från Råby-Rekarne, bl a
P17 100m (0.0): 1) Marcus Backman 93 11.73, 2) Mattias Backman 94 11.99. 200m (+0.1): 1) Marcus Backman 23.38. Längd: 1) Johan Taléus 94 686/+1.2. Spjut: 1) J Taléus 4532.
F17 Spjut: 1) Alexandra Mrak 93 3733, 2) Ulrika Andersson 94 3056.

3-4.7 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 2
P19 200m B
(+0.3): 5) Odain Rose 92 IFK Umeå 22.22. 110mH A (-0.4): -) Filip Lööv 92 Kil bröt, B (-0.7): 2) Anton Forsberg 91 Tureberg 14.47, 4) Petter Olson 91 Malmö 14.65, C (+0.4): 2) Oliwer Åstrand 92 Ymer 14.23, X (+0.5): 1) O Åstrand 14.04, Y (+0.8): 3) A Forsberg 14.44. Höjd: 1) Erik Sundlöf 91 Glanshammar 221.
F19 200m A (+0.1): 4) Elin Östlund 91 Örebro 24.74, C (+0.8): 4) Sandra Wagner 92 Örebro 24.99, 5) Martina Salander 92 Fredrikshof 25.22. 800m A: 8) Vendela Mindelöf 92 Hässelby 2:08.50, B: 1) Lovisa Lindh 91 Ullevi 2:07.28, 5) Caroline Högardh 92 Halmstad 2:09.60. 100mH A (-0.6): 4) Isabell Englund 91 Malmö 14.54, X (+1.2): 3) I Englund 14.19. 400mH C: 1) Eva Marcinkiewicz 93 Västerås 59.68. Höjd: 1) Victoria Dronsfield 91 IF Göta 182.

3.7 CORK, IRL | Resultat
M Stav: 3) Robert Warensjö Nyköping 460.

3.7 ROVANIEMI, FIN | Resultat
M 10 km landsväg: 3) Andreas Andersson-Junkka Haparanda 34:52.

3.7 GREVE, DEN (Distriktsmatch veteraner) | Resultat

3.7 UDEN, NED | Resultat
M 100m B (-1.4): 1) Tom Kling Baptiste Huddinge 10.70. 200m B (0.0): 1) Alexander Nordkvist Huddinge 21.14, C (-0.5): 2) Oskar Åberg Solna 21.69. 800m B: 2) Thobias Ekhamre Hammarby 1:49.92, C: 1) Fredrik Karlsson Hammarby 1:51.07, D: 1) Mikael Röjerås Västerås 1:52.09, 2) Henrik Astfors Västerås 1:52.97.
K 100m A (-0.7): 5) Emma Rienas IF Göta 11.88, 6) Lena Berntsson Ullevi 11.95, B (-0.4): 3) Elin Backman Helsingborg 12.08. 200m A (+0.4): 4) L Berntsson 24.52, B (+0.4): 3) Moa Hjelmer Spårvägen 23.97, C (+1.4): 2) Therese Bohlén Kinn Ullevi 25.02. 4x100m: 2) Sverige 44.56.

3-4.7 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 100m h3
(+1.7): 4) Odain Rose 92 IFK Umeå 10.74, B (+1.0): 6) O Rose 10.82. 1500m: 7) Jonas Legernes 91 Ullevi 3:55.10. 110mH h1 (0.0): 3) Filip Lööv 92 Kil 14.11, 4) Oliwer Åstrand 92 Ymer 14.39, h3 (-0.5): 4) Petter Olson 91 Malmö 14.49, h4 (+0.6): 4) Anton Forsberg 91 Tureberg 14.51, B (0.0): 2) F Lööv 13.88. Kula: 6) Daniel Ståhl 92 Spårvägen 1798, 9) Arwid Koskinen 92 Huddinge 1741. Diskus: 12) D Ståhl 5083.
F19 100m h3 (+0.3): 3) Elin Östlund 91 Örebro 12.02, 4) Linnea Alstermark 92 Hammarby 12.15. 1500m: 7) Caroline Högardh 92 Halmstad 4:33.14. 100mH h1 (+0.8): 3) Isabell Englund 91 Malmö 14.38, h2 (0.0): 5) Martina Salander 92 Fredrikshof 14.85. Stav: 7) Michaela Meijer 93 Örgryte 390. Tresteg: 1) Kristin Franke Björkman 91 IF Göta 1328/+1.0. Kula: 6) M Salander 1338. Spjut: 1) Emelie Larsson 91 Ullevi 5050.

3-4.7 BERGEN, GER (B7 Games) | Resultat
Ungdomar från Öland och Gotland.

2.7 MORATALAZ, ESP | Resultat
M Längd: 5) Michel Tornéus Tumba 750/-1.4.

2-4.7 MONCTON, CAN (Canadas juniormästerskap) | Resultat
Dag 1
P19 100m h3
(+1.8): 3) Cédric Ullberg 92 Kville 11.09, s2 (-0.1): 5) C Ullberg 11.16.

1-4.7 PIHTIPUDAS, FIN | Resultat
Dag 1
P17 Spjut:
4) Erik Olofsson 93 IFK Umeå 6604, 24) Emil Sjödin 94 Hässelby 5183.
K22 Spjut: 2) Elisabeth Höglund IF Göta 4473.
F15 Spjut: 1) Sofi Flinck 95 Västerås 5464.
Dag 4
M Spjut B:
13) Richard Olsson IF Göta 6144.

1.7 ÁVILA, ESP | Resultat
K Tresteg: 1) Angelica Ström Gefle 1286/0.0.

1.7 AREMARK, NOR | Resultat
K Diskus: 1) Anna Söderberg Ullevi 6130.

1-2.7 PITKÄJÄRVI, FIN | Resultat
Dag 1
P17 Diskus:
7) Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF 5037.

1-4.7 KOISTINEN, FIN | Resultat
Dag 3
M Slägga:
4) Mattias Jons Hässelby 7153.

30.6 LEPPÄVAARA, FIN | Resultat
M 800m B: 8) Albin Johansson Hässelby 1:56.37. 3000mH: 1) Mustafa Mohamed Hälle 8:31.48, 3) Per Jacobsen IF Göta 8:39.07, 5) Eric Senorski Örgryte 8:48.76. Höjd: 4) Mehdi Alkhatib Hellas 215. Slägga: 5) Mattias Jons Hässelby 7082.
K 400mH B: 2) Ulrika Johansson Växjö 59.14.

30.6 NAMUR, BEL | Resultat
M 800m A: 9) Mikael Röjerås Västerås 1:52.74, 11) Henrik Astfors Västerås 1:53.00.

29.6 OSLO, NOR | Resultat
K 3000m: 1) Jessica Gunnarsson 10:09.83.

26.6 KUORTANE, FIN | Resultat
M 100m h2 (+2.2): 2) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.65w, 3) Odain Rose 92 IFK Umeå 10.73w, f (-2.6): 4) S Tärnhuvud 10.92, 5) O Rose 11.05. 1500m A: 9) Elias Bjuhr 93 IFK Umeå 3:59.33. 3000m: 7) Johan Wallerstein Lund 8:18.33. 110mH (-2.1): 5) Rafael Askros Falun 14.53.
K 800m A: 4) Sofia Öberg Lidingö 2:07.08. Höjd: 1) Anna Alexson Spårvägen 185.

26.6 WATTENSCHEID, GER | Resultat
M 1500m: 6) Rizak Dirshe Malmö 3:40.60.
K 100m h2 (+1.7): 6) Emma Rienas IF Göta 11.68, f (-0.9): 7) E Rienas 11.82. Höjd: 5) Ebba Jungmark Mölndal 184.

26.6 NIVELLES, BEL | Resultat
M 400m A: 3) Fredrik Johansson IF Göta 47.33.
K 400m A: 4) Rebecca Högberg Hammarby 55.21. 400mH B: 1) Frida Persson Hammarby 59.13.

26-27.6 PAMPLONA, ESP (Spanska Ungdomsmästerskap) | Resultat
Dag 2
P15 Tresteg:
6) Maximillian D'Alessandro 95 1317w/+2.6 (1286/-1.7).

26-27.6 SANDNES, NOR | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Daniel Korhonen Kville 4749.

26-27.6 NEU-ISENBURG, GER | Resultat
Dag 1
F14 800m B:
1) Amélie Svensson 96 2:29.71.

25-27.6 BIRMINGHAM, GBR (GBR-mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 10000m:
11) Oskar Käck Hälle 29:40.61.

24.6 FREDERIKSBERG, DEN | Resultat
K 800m B (mix med M 800m C): 1) Julia Nilsson 92 Pallas 2:20.00.

19-20.6 BEDFORD, GBR | Resultat
Dag 2
M22 Stav:
8) Robert Warensjö Nyköping 460.

19.6 CÓRDOBA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 205.

18.6 BUDAPEST, HUN | Resultat
M 100m A (+0.1): 2) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.75.
K 100m B (+2.0): 1) Emma Rienas IF Göta 11.69.

18.6 BÜHL, GER | Resultat
K Höjd: 1) Ebba Jungmark Mölndal 190.

17-20.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 1
M 1500m:
11) Johan Samuelsson Falun 4:07.18.
Dag 2
M 200m A
(+2.2): 7) Elias Amado Falun 23.42w.
P19 Diskus: 1) Stefan Sundler 91 Bore 4391.
F19 200m A (+0.9): 2) Felicia Palmqvist 91 Mölndal 26.58.
F15 200m A (+3.9): 2) Elin Eriksson 95 Falun 26.83w.
Dag 3
M 400m A:
7) E Amado 51.95. 110mH (+2.0): 1) Rafael Askros Falun 14.33. Kula: 1) Ibro Ribic Falun 1524.
K 400m A: 1) Elin Moraiti Falun 56.72. 100mH (+2.7): 6) Isabelle Eurenius Falun 14.48w.
Dag 4
K 100m h2
(+1.7): 1) I Eurenius 12.02, A (-1.3): 1) I Eurenius 12.18. 800m: 1) E Moraiti 2:11.08.
F15 100m h2 (+1.1): 1) E Eriksson 13.00, f (+1.5): 4) E Eriksson 12.99.

15.6 PRAHA, CZE | Resultat
M 100m G (+0.8): 1) Jesper Lang 92 Malmö 11.27, 2) Cedric Borglund Janson 92 Malmö 11.69. 200m A (+1.2): 1) J Lang 22.60, G (+0.3): 1) C Borglund Janson 24.13.
K 100m A (+0.3): 4) Daniella Busk 93 Malmö 12.47, 6) Isabell Englund 91 12.76. 200m A (+0.8): 1) D Busk 25.00, 5) I Englund 26.14.

13.6 ÄÄNEKOSKI, FIN | Resultat
K 100m h1 (+0.9): 1) Isabelle Eurenius Falun 12.08, 2) Petra Larsson Gefle 12.23, f (+0.1): 3) I Eurenius 12.12, 6) P Larsson 12.41.

12-13.6 HYVINKÄÄ, FIN | Resultat
M Tiokamp: 4) Jonas Elgered Hammarby 5.942 (11.86/+1.7 584/+1.0 1087 166 54.10 16.20/+1.2 3311 390 5197 4:56.12).

12-13.6 SREMSKA MITROVICA, SRB | Resultat
Dag 1
M 100m A
(+0.8): 5) Darko Sarovic Ymer 11.07.

12-13.6 SREMSKA MITROVICA, SRB | Resultat
Dag 2
M 200m A
(0.0): 4) Darko Sarovic Ymer 22.63.

12.6 LEIDEN, NED | Resultat
K 100m A (+0.2): 3) Emma Rienas IF Göta 11.84, 4) Lena Berntsson Ullevi 11.92. 200m A (+1.3): 6) L Berntsson 24.52. 400m A: 1) Helene Nordquist Täby 53.43. 800m A: 7) Vendela Mindelöf 92 Hässelby 2:08.13. 100mH A (+1.9): 1) Elin Westerlund KA2 13.48.

12.6 GENÈVE, SUI | Resultat
M 400m A: 4) Johan Wissman Helsingborg 46.28. Längd: 1) Michel Tornéus Tumba 810/-0.1.
K 400m A: 6) Josefin Magnusson Malmö 54.88, 7) Sandra Wagner 92 Örebro 56.26. 400mH B: 4) Ulrika Johansson Växjö 59.23.

12.6 RANDALL'S ISLAND, NY (Diamond League) | Resultat
M Höjd: 1) Linus Thörnblad Malmö 230. Tresteg: 2) Christian Olsson Örgryte 1762w/+3.4 (1721/+0.1).
K 100mH (+2.0): 7) Susanna Kallur Falun 12.78. Längd: -) Carolina Klüft Växjö X.

12.6 ISTANBUL, TUR | Resultat
M 100m A (-0.9): 6) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.80.

12.6 TORINO, ITA | Resultat
M 110mH (+1.2): 2) Philip Nossmy Malmö 13.65.

12.6 NEW YORK, NY (New York Mini 10K) | Resultat
K 10 km landsväg: 22) Susanne Grimfors Studenterna 34:56.

12.6 WATFORD, GBR | Resultat
M 800m A: 1) Mattias Claesson Hässelby 1:47.75, D: 10) Henrik Astfors Västerås 1:53.35, E: 3) Johan Svensson Spårvägen 1:50.31, F: 3) Rickard Gunnarsson 91 Alingsås 1:51.15, G: 4) Marcus Hallbäck 92 Hässelby 1:54.0m, 8) Victor Hedin 91 Huddinge 2:00.8m, H: 2) John Eliasson Sävedalen 1:53.3m, 4) Klas Persson 91 Tureberg 1:54.5m. 1500m B: 8) Joel Bodén Hälle 3:45.46, F: 2) Albin Olausson 92 Örebro 3:51.49, 5) Gustaf Altin Kvarnsveden 3:54.32, G: 7) Robin Lindgren Örgryte 3:56.89. 5000m A: 4) Johan Wallerstein Lund 13:57.7m (eltiden fallerade, först angavs 13:59.7m för Johan, sedan ändrat till 13:57.7m, vilket förmodligen också är sämre än hans verkliga tid!), B: 1) Fredrik Johansson Ullevi 14:26.88, 5) Anton Danielson Norrköping 14:29.19, 10) Johan Hydén Akele 14:37.31. 3000mH: 3) Eric Senorski Örgryte 8:57.0m, 8) Mathias Borg Ullevi 9:04.6m.
K 1500m A: 8) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:15.89, B: 11) Charlotta Fougberg Ullevi 4:27.70, C: 14) Nathalie Rohlén Lidingö 4:43.79. 5000m: 9) Malin Liljestedt Spårvägen 16:16.30. 3000mH: 4) Lena Örn Spårvägen 10:15.0m.

12.6 CASTELLÓN, ESP | Resultat
M Höjd: 2=) Ola Carlsson Örgryte 204.

12.6 TORNIO, FIN | Resultat
M 200m (+2.1): 4) Erik Lindberg Haparanda 23.44w. Längd: 1) E Lindberg 659w/+4.7 (644/+1.1).
K 1 mile: 1) Malin Wikström 93 Gränsen 5:23.46. 100mH (+0.3): 1) Linnea Styrman 94 Haparanda 16.33.

11-13.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Ungdomar från Sävedalen och Bore.
Dessutom:
Dag 1
K 3000m:
7) Maria Ekman Stensland 10:47.64.

10.6 VIRRAT, FIN | Resultat
K 100m (-0.1): 1) Petra Larsson Gefle 12.19, 2) Louise Kronlund Falun 12.29. 200m (+0.1): 1) P Larsson 24.76.

10.6 ROMA, ITA | Resultat
M Längd: 7) Michel Tornéus Tumba 779/-0.4.
K Höjd: 8=) Emma Green Örgryte 190.

9.6 HUELVA, ESP | Resultat
M22 800m: 4) Anton Asplund Ume FI 1:49.14.

9.6 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 3) Robert Warensjö Nyköping 480.

6.6 VIERSEN, GER | Resultat
M Höjd: 1) Linus Thörnblad Malmö 228.

6.6 RABAT, MAR | Resultat
M 200m (+0.2): 4) Johan Wissman Helsingborg 21.01.

6.6 EURAJOKI, FIN | Resultat
K Spjut: 1) Annika Petersson Gefle 5350.

5-6.6 LLORET DE MAR, ESP | Resultat
Dag 2
P15 Tresteg:
3) Maximillian d'Alessandro 95 1288/0.0.

5-6.6 KRAGUJEVAC, SRB | Resultat
Dag 1
M 100m A
(-0.1): 3) Darko Sarovic Ymer 11.08.
Dag 2
M 200m A
(+2.8): 5) D Sarovic 22.57w. Spjut: 11) D Sarovic 4472.

5.6 MARSEILLE, FRA (Europacup 10000m) | Resultat
M 10000m B: -) Oskar Käck & Fredrik Uhrbom X.
K 10000m: -) Lisa Blommé X.

5.6 OORDEGEM, BEL | Resultat
M 1500m B: -) John Laselle Tureberg X. 5000m A: 8) Johan Wallerstein Lund 14:02.50. 3000mH: 5) Eric Senorski Örgrye 8:51.10.

5.6 OSLO, NOR | Resultat
Ungdom från Kil.

5-6.6 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
Ungdom från Kil.

5.6 VALBONNE, FRA | Resultat
M 100m A (-0.2): 1) Tom Kling Baptiste Huddinge 10.54, 4) Odain Rose 92 IFK Umeå 10.82. 800m A: 1) Anton Asplund Ume FI 1:48.17. 3000mH: 1) Jonas Legernes 91 Ullevi 9:11.43.

4-5.6 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
Dag 1
M 400mH:
1) Henrik Encke Hässelby 52.93, 2) Niclas Åkerström Växjö 53.15, 3) Niklas Liberg Lund 55.10. Slägga: 5) Kristian Nyman Svenljunga 5791.
K 100m h2 (0.0): 1) Elin Backman Helsingborg 12.09, f (+1.5): 1) E Backman 11.78.
Dag 2
M 200m h1
(+1.0): 2) Jesper Lang 92 Malmö 22.67, h2 (0.0): 4) Dennis Karanda Malmö 23.02, f (-0.3): 4) J Lang 22.68, 7) D Karanda 22.75..
K 200m (+1.4): 2) Josefin Magnusson Malmö 24.82, 3) Daniella Busk 93 Malmö 25.08. Slägga: 2) Ida Storm 91 Malmö 5586, 3) Maria Söderqvist 93 Heleneholm 49.22.

4.6 RECKLINGHAUSEN, GER | Resultat
M Stav: 3) Gustaf Hultgren Örgryte 533.
K Stav: 1) Malin Dahlström Ullevi 420, 2=) Hanna-Mia Persson Örgryte 420, 4)=) Michaela Meijer 93 Örgryte 410, 6) Fanny Berglund Göteborgs KIK 390.
Anm: "Torgtävling" på provisorisk bana.

4.6 OSLO, NOR (Diamond League) | Resultat
M 5000m B: 8) Anton Danielson Norrköping 14:44.78.
P19 110mH (+0.3): 3) Filip Lööv 92 Kil 13.95.
K 100m (+0.9): 3) Jenny Kallur Falun 11.64, 4) Emma Rienas IF Göta 11.79, 5) Lena Berntsson Ullevi 11.86. 400m B: 1) Rebecca Högberg Hammarby 53.97. 3000mH: 11) Ulrika Johansson Rånäs 9:53.63. Höjd: 7) Emma Green Örgryte 190. Längd: 8) Carolina Klüft Växjö 638/+1.6. Diskus: 7) Anna Söderberg Ullevi 5847.

31.5 ÅS, NOR | Resultat
K 3000m: 2) Maria Ekman Stensland 10:57.89.

31.5 CHANIA, GRE | Resultat
M 800m: 3) Joni Jaako Tjalve 1:49.9m. Längd: 1) Michel Tornéus Tumba 818w/+2.1 (800/+1.4).

30.5 COTTBUS, GER | Resultat
M 3000mH: 7) Per Jacobsen IF Göta 9:00.23, 10) Eric Senorski Örgryte 9:05.52.

29.5 MANCHESTER, GBR | Resultat
K 5000m: 7) Lisa Blommé Hässelby 16:28.41.

29.5 LÜBECK, GER
P19 Stav: 1) Simon Gyllensten 92 Örgryte 470.
P17 Stav: 2) Anders Andreasson 94 Örgryte 440, 3) André Lundin 94 Örgryte 330, -) Viktor Moen 93 Örgryte X.
P15 Stav: 1) David Kappelin 95 Örgryte 380, 2) Magnus Jomyr 95 Örgryte 360.
P14 Stav: 1?) Victor Fingal 96 Sävedalen 310, 1?) Esa Hiltunen 96 Ullevi 310, 3) Jonatan Nordh 96 Sävedalen 280, 4) Carl Thunberg 96 Örgryte 270.
K Stav: 1) Hanna-Mia Persson Örgryte 420.
F19 Stav: 1) Madeleine Rodås Ullevi 310, -) Thea Nyberg Göteborgs KIK X.
F17 Stav: 1) Michaela Meijer 93 Örgryte 390.
F15 Stav: 1) Sara Skogman 95 Örgryte 320.
F14 Stav: 1) Malin Antonsson 96 Örgryte 280.

29-30.5 GÖTZIS, AUT | Resultat
M Tiokamp: 21) Petter Olson 91 Malmö 7.224 (11.35/-0.6 697/+0.9 1291 200 50.11 15.40/+0.5 3688 440 4390 4:33.06), -) Daniel Almgren Hässelby bröt (11.07/+0.8 726w/+2.3 (693/+0.3) 1310 194 49.44 -).

29.5 FLORÖ, NOR | Resultat
M 100m h2 (+4.0): 2) Erik Karlsson Växjö 10.82w, A (+2.3): 5) E Karlsson 10.78w. Spjut: 5) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7570.
K 1500m: 3) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:20.60.

29.5 PALAFRUGELL, ESP | Resultat
M Diskus: 3) Axel Härstedt Malmö 5434.
K 100mH (+1.9): 1) Susanna Kallur Falun 13.14, 4) Martina Salander 92 Fredrikshof 14.56. Höjd: 3=) Victoria Dronsfield 91 IF Göta 178, 6) Anna Alexson Spårvägen 178, 7) M Salander 158.

29.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Joel Spolén Örgryte 216, 2) Ola Carlsson Örgryte 200. Tresteg: 1) Mathias Ström Örgryte 1571/+0.2, 2) Daniel Lennartsson Örgryte 1571/+1.7, 3) Emil Bergqvist 91 Westmannia 1496/+0.2, -) Anton Andersson Örgryte X.
K Höjd: 1) Emma Green Örgryte 190.

29.5 TRONDHEIM, NOR | Resultat
M 5000m: 4) Emil Lerdahl Hammarby 15:05.0m.

27-28.5 PONTA DELGADA, POR | Resultat
Dag 1
F17 400m B:
1) Greta Graziani 94 Täby 62.25.
Dag 3
F17 800m:
4) G Graziani 2:23.44.

26.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 3) Robert Warensjö Nyköping 500.

25.5 SANDNES, NOR | Resultat
M Kula: 2) Daniel Korhonen Kville 1355. Slägga: 1) D Korhonen 5261.

24.5 REHLINGEN, GER | Resultat
M 1500m A: 8) Rizak Dirshe Malmö 3:42.61. 3000m: 12) Johan Wallerstein Lund 8:09.97. Stav: 8) Gustaf Hultgren Örgryte 491.
K Stav: 3) Michaela Meijer 93 Örgryte, 4=) Malin Dahlström Ullevi & Hanna-Mia Persson Örgryte 401.

23.5 MARIEHAMN, FIN (Klubbmatch) | Resultat
Ungdomar från Danderyd

23.5 SHANGHAI, CHN (Diamond League) | Resultat
M 400m: 8) Johan Wissman Helsingborg 46.64. Höjd: 3) Linus Thörnblad Malmö 224.

23.5 KERAVA, FIN (Nordic Challenge 10000m) | Resultat
M 10000m A: 3) Peter Gross 30:00.47, -) Fredrik Uhrbom bröt. Utom NCh: Henry Gross Hässelby 30:06.68.
K 10000m: 2) Malin Liljestedt 34:54.10, 3) Susanne Grimfors 34:55.63. Utom NCh: Tove Berg Spårvägen 37:20.64.

23.5 LOUGHBOROUGH, GBR
M Stav: 9) Robert Warensjö Nyköping 460.

22.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
P15 Längd: 2) Maximillian d'Alessandro 95 596/+1.0. Tresteg: 2) M d'Alessandro 1279/+0.3.

22.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Längd: 2) Erik Olsson Örgryte 605/0.0.

22-23.5 BERNHAUSEN, GER | Resultat
M22 Tiokamp: 8) Niklas Karlsson Bålsta 5.927 (11.62/+0.6 602/+0.3 1217 182 51.78 15.29/+0.2 3386 430 4772 X).
P19 Tiokamp: 18) Tom Södrén 92 Rånäs 6.565 (11.88/-0.8 638/0.0 1374 182 52.51 15.40/+0.7 3629 410 4764 4:58.27.
F19 Sjukamp: 20) Josephine Rohr 91 Bålsta 4.135 (14.60/0.0 156 1210 25.92/+0.7 518/+0.6 2967 X).

22.5 HOORN, NED | Resultat
M 800m A: 6) Joni Jaako Tjalve 1:51.47.

22-23.5 OSLO, NOR | Resultat
Dag 1
M 10000m:
1) Linus Nilsson Enhörna 31:11.32.
K 1500m: 6) Maria Ekman Stensland 4:58.61.

19.5 FORNEBU, NOR | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 32:57.

19.5 DAEGU, KOR | Resultat
M 200m (-0.6): 4) Johan Wissman Helsingborg 21.20.
K Längd: 5) Carolina Klüft Växjö 629/-1.5.

19.5 OSLO, NOR | Resultat
M 3000m A: 5) Erik Johansson Hässelby 8:07.68, 6) Eric Senorski Örgryte 8:07.69, 7) Per Jacobsen IF Göta 8:11.82, 13) Mikael Ekvall Strömstad LK 8:22.78, 15) Fredrik Johansson Ullevi 8:23.80, 19) Jonas Legernes 91 Ullevi 8:46.69, B: 7) Henrik Hansson Strömstad LK 8:41.25, 10) Hans Larsson Malmö 8:54.95.
K 800m: 4) Maria Ekman Stensland 2:26.16. 3000m: 3) Ulrika Johansson Rånäs 9:22.03, 4) Lisa Blommé Hässelby 9:24.86, 6) Meraf Bahta Hälle 9:44.17.

15-16.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Kula B:
6) Mats Olsson Hässelby 1729. Diskus B: 2) Axel Härstedt Malmö 5768. Spjut A: 7) Daniel Ragnvaldsson IFK Umeå 7378.
P19 Spjut: 12) Johan Carlqvist 92 Falun 5550.
P15 Kula: 1) Viktor Gardenkrans 95 Heleneholm 1869.
K Slägga B: 2) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6690.
F19 Slägga: 4) Ida Storm Malmö 5500.
Dag 2
P17 Kula:
17) Anton Larsson 93 Järvsö 1337. Diskus: -) A Larsson X.
P15 Diskus: 1) V Gardenkrans 5671.
F17 Spjut: 12) Emma Haaranen 93 Högbo GIF 3699.

15.5 NERJA, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson Örgryte 204.

15.5 STEINKJER, NOR | Resultat
Ungdomar från Marieby

15-16.5 ENNA, ITA | Resultat
Dag 1
K 1500m:
5) Greta Graziani 94 Täby 5:18.12.
Dag 2
K 800m:
2) G Graziani 2:25.82.

14.5 DOHA, QAT (Diamond League) | Resultat
M 800m: 9) Rizak Dirshe Malmö 1:49.79.
K Höjd: 5) Emma Green Örgryte 185.

12.5 MONDOVI, ITA | Resultat
M Diskus: 1) Johnny Karlsson Strömsund 5118.
K Slägga: 1) Malin Johansson 92 Strömsund 5661, 2) Linn Jonsson 92 Strömsund 5238, 3) Liv Andersson 92 Ume FI 4958, 4) Charlotta Hyvönen 92 IFK Umeå 4562.

12.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 3) Robert Warensjö Nyköping 490.

9.5 PAVIA, ITA | Resultat
M 100m h1 (-0.1): 5) Adam Andersson 91 Skellefteå 11.20, h2 (-0.2): 6) André Brännström Skellefteå 11.27, h3 (-0.8): 5) Odain Rose 92 IFK Umeå 11.30. 1500m: 9) Elias Bjuhr 93 IFK Umeå 3:53.97, -) Anton Asplund 90 Ume FI ej start (fast det står bröt i resultatlistan). Spjut: 6) Niklas Wiklund Skellefteå 5943, 8) Erik Olofsson 93 IFK Umeå 5545.
K 100m h3 (-0.7): 5) Johanna Panboon 93 Skellefteå 12.85, h4 (-0.1): 5) Evelina Nilsson 94 Skellefteå 12.51.

9.5 BERLIN, GER (BIG 25 Berlin) | Resultat

9.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M 100m A (-0.1): 1) Patrik Andersson 91 Kville 11.28, B (-1.3): 1) Pierre Kazeroony Kville 11.76. 200m A (0.0): 1) P Andersson 22.43, 3) P Kazeroony 23.35. 400m A: 3) Björn Mattsson Kville 52.04.
K 100m A (-1.2): 1) Anette Persson Kville 13.07, 3) Josefine Dahlqvist Kville 13.16. 200m (-0.7): 1) A Persson 26.79. 100mH A (-2.0): 2) A Persson 17.53.

8.5 TURKU, FIN (Ungdomsklubbmatch) | Resultat
Ungdomar från Tullinge-Tumba.

8.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten) | Resultat
M: 7) Örebro 50:46.

8-9.5 CATANIA, ITA | Resultat
Dag 1
F17 400m:
1) Greta Graziani 94 Täby 62.31.
Dag 2
F17 800m:
1) G Graziani 2:22.77.

3.5 ÅS, NOR | Resultat
K 1500m: 2) Maria Stensland 5:04.03.

2.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M 100m A (-3.8): 3) Pierre Kazreoony Kville 11.86. 200m A (0.0): 2) P Kazeroony 23.19.
K 100m A (-0.6): 2) Anette Persson Kville 13.17. 200m (-0.3): 3) A Persson 26.97.

1.5 BEOGRAD, SRB | Resultat
M 100m (-0.8): 1) Darko Sarovic Ymer 11.19. 200m (+0.1): 2) D Sarovic 22.72.

1-2.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
Dag 1
M 100m h2
(+2.7): 2) Hampus Forsberg Helsingborg 11.30w, 3) Thomas Ljungblom 11.68w, f (-0.9): 6) H Forsberg 11.34.
K 100m (+1.1): 2) Erica Jarder Spårvägen 12.62.
Dag 2
M 300m A:
2) H Forsberg 34.73.
K Längd: 1) E Jarder 606/+1.5.
F17 200m (-0.2): 1) Josefin La Fleur 94 Ystad 26.96. 3000m: 1) Amanda Lönnquist 94 Ystad 9:53.91.
F15 1500m: 1) Sarah Lahti 95 Klippan 4:43.46, 2) Isabell Norstedt 95 Helsingborg 4:49.44.
Anm: Ytterligare många ungdomar från Helsingborg, Pallas, Heleneholm, Malmö, Pallas, Ängelholm, Lund

1-3.5 BEDFORD, GBR | Resultat
Dag 2
M Stav:
4) Robert Warensjö Nyköping 460.

25.4 HINNA, NOR | Resultat
M Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1246.

24.4 OSLO, NOR | Resultat
K 10 km landsväg: 4) Jessica Gunnarsson 36:25, 24) Maria Ekman Stensland 40:51.

24.4 ALICANTE, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 204.

17.4 KINGSTON, JAM | Resultat
M 100m C (-2.2): 3) Tom Kling Baptiste Huddinge 10.99. 200m A (-1.0): 4) Alexander Nordkvist Huddinge 21.81, B (-2.1): 3) Oskar Åberg Solna 22.59. 4x100m: 4) Sverige (T Kling Baptiste, Stefan Tärnhuvud, A Nordkvist, O Åberg) 41.55.

16-18.4 PERTH, AUS (Australiska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M Diskus Q:
7) Robert Melin Bottnaryd 5310.
Dag 2
M Diskus f:
6) R Melin 5529.

13.4 RAGUSA, ITA | Resultat
K 400m: 1) Greta Graziani 94 Täby 61.4m.

11.4 HINNA, NOR | Resultat
M Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1210.

10-11.4 GERMISTON, RSA (Sydafrikanska juniormästerskapen) | Resultat
Dag 2
F19 200m h2
(+2.1): 1) Lynette Morgan 91 Malmö 24.95w, s1 (+1.7): 3) L Morgan 24.76, f (+2.0): 5) L Morgan 24.83.

10.4 TÖNSBERG, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
K 2 km terräng: 6) Jessica Gunnarsson 6:57.

10.4 MELBOURNE, AUS | Resultat
K Stav: -) Anna Jacobsson 92 Lidingö X.

26-28.3 MELBOURNE, AUS | Resultat
K Stav: 8) Anna Jacobsson 92 Lidingö 290.

20-21.3 DURBAN, RSA (Sydafrikanska mästerskapen)
Dag 1
K 200m h1
(-1.7): 3) Lynette Morgan 91 Malmö 25.13.

20-21.3 ARLES, FRA (Europacup vinterkast) | Resultat
Dag 1
M22 Diskus:
9) Ulf Ankarling 5493.
K Slägga A: 11) Cecilia Nilsson 6200, B: 7) Tracey Andersson 6153.
Dag 2
M Slägga B:
2) Mattias Jons 7297.
K Spjut B: 4) Annika Petersson 5438.

14.3 HONG KONG, HKG
M Längd: 1) Jimmie Johnsson Finish 694/-0.3. Tresteg: 1) J Johnsson 1452/-0.2.

13-14.3 QUINTA DO ANJO, POR | Resultat
Dag 1
M Slägga:
4) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 5989, 9) Sebastian Kemdal 91 Västerås 4102.
K Diskus: 4) Angela Åkeson IF Göta 4651. Slägga: 2) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6478, 3) Johanna Rydberg Västerås 5750, 7) Amanda Rydberg 93 Västerås 4386.
Dag 2
M Slägga:
4) K-E Ludvigsson 6275, 10) S Kemdal 4329.
K Diskus: 4) A Åkeson 4425. Slägga: 1) C Nilsson 6677, 3) J Rydberg 5812, 7) A Rydberg 4475.

7.3 ALDEIA DAS ACOTEIAS, POR | Resultat
K 8 km terräng: 11) Lisa Blommé Hässelby 27:58, 21) Gabriella Samuelsson Gotland 29:30.

6-7.3 LEIRIA, POR | Resultat
Dag 2
P17 Slägga:
-) Simon Persson 95 Västerås X.
F17 Slägga: 1) Amanda Rydberg 93 Västerås 4681.

6.3 CANBERRA, AUS | Resultat
K 3000m (mix): 3) Lisa Nordén Lund? 9:50.03.

6.3 SCHRIESHEIM, GER | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Lars Johansson Enhörna 30:47

6-7.3 LEIRIA, POR | Resultat
Dag 1
M Slägga:
2) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 5966.
P19 Slägga: 4) Sebastian Kemdal 91 Västerås 4814.
K Diskus: 2) Angela Åkeson IF Göta 4461. Slägga: 2) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6388, 3) Johanna Rydberg Västerås 5779, 4) Karin Engström Spårvägen 5716.

6.3 MELBOURNE, AUS | Resultat
K Stav: 8) Anna Jacobsson 92 Lidingö 315.

6.3 ADELAIDE, AUS | Resultat
M Kula: 1) Robert Melin Bottnaryd 1557. Spjut: 1) R Melin 5195.

5-6.3 BELLVILLE, RSA | Resultat
Dag 1
F19 200m h3
(+0.6): 1) Lynette Morgan 91 Malmö 25.95.
Dag 2
F19 200m f
(-1.2): 3) L Morgan 25.12.

27.2 ADELAIDE, AUS | Resultat
M Diskus: 1) Robert Melin Bottnaryd 5306. Slägga: 2) R Melin 5586.

26-28.2 MELBOURNE, AUS | Resultat
Dag 1
F19 Stav:
6) Anna Jacobsson 92 Lidingö 280.

20.2 ADELAIDE, AUS | Resultat
M Slägga: 2) Robert Melin Bottnaryd 4883. Spjut: 2) R Melin 4860.

18-20.2 BELLVILLE, RSA
Dag 1
K 100m h1
(-0.9): 1) Lynette Morgan 91 Malmö 12.54. 200m h3 (-0.3): 1) L Morgan 25.38.
Dag 3
K 100m f
(-0.5): 3) L Morgan 12.49. 200m f (-1.7): 2) L Morgan 25.14.

13.2 ADELAIDE, AUS | Resultat
M Diskus: 1) Robert Melin Bottnaryd 4789, 3) Daniel Malm 3705.

7.2 BILBAO, ESP (Europacup klubblag terräng) | Resultat
M Lag: 12) Hässelby 199. Individuellt: 30) Andreas Åhwall 34:10, 40) Erik Johansson 34:41, 56) Henry Gross 35:17, 69) Peter Gross 36:14.
P19 Lag: 11) Sävedalen 160. Individuellt: 19) Filip Johansson 92 22:10, 43) Albin Thunberg 92 23:16, 46) Tobias Gustavsson 91 23:26, 52) Oscar Andreasson 92 24:12, 61) Bernhard Brundin 92 26:09.
K Lag: 11) Rånäs 196. Individuellt: 40) Annika Billstam 24:44, 41) Jessica Gunnarsson (SK Vidar) 24:45, 42) Anna Rahm 24:57, 47) Inga Kazlauskaite 25:17, 63) Sofie Johansson 27:03.
F19 Lag: 4) Sävedalen 63. Individuellt: 7) Louise Bichler 91 16:49, 12) Maria Borglund 91 17:19, 19) Amilia Björklund 93 18:05, 25) Emma Rutgersson 93 18:33, 28) Alice Andersson 94 18:45.

6.2 HONG KONG, HKG | Resultat
M 800m: 1) Erik Emilsson Hammarby 1:55.56.

6.2 BELLVILLE, RSA | Resultat
K 100m A (-4.8): 4) Lynette Morgan 91 Malmö 12.72. 200m A (-1.5): 1) L Morgan 25.99.

6-7.2 ADELAIDE, AUS | Resultat
Dag 1
M Kula:
4) Daniel Malm 1326. Diskus: 1) Robert Melin Bottnaryd 5286, 5) D Malmö 3790.

30.1 HALLE, GER | Resultat
P19 Diskus: 1) Andreas Grahn 92 Västerås 4334.

28.1 ABERFELDIE, AUS | Resultat
K Stav: -) Anna Jacobsson 92 Lidingö X.

23.1 ADELAIDE, AUS | Resultat
M Kula: 4) Daniel Malm 1206. Diskus: 2) D Malm 3953.

9.1 PAROW, RSA | Resultat
K 100m (+3.4): 1) Lynette Morgan 91 Malmö 12.41w. 200m (+2.1): 1) L Morgan 25.58w.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2010

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>