Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Landskamper 2010

28.8 LEPPÄVAARA, FIN (SWE-FIN 17 år) | Resultat
OBS: 4x400m HELSINKI, FIN

28-29.8 AKUREYRI, ISL (Nordiska 19-årskampen) | Resultat

27-28.8 HELSINKI, FIN (SWE-FIN) | Resultat

26-27.6 TALLINN, EST (Europacup mångkamp) | Resultat
M Tiokamp
Lag:
7) SVERIGE 21.839.
Individuellt: 10) Petter Olson 91 7.470 (11.03/-0.1 678w/+2.9 (-) 1266 198 49.76 15.08w/+2.1 3729 490 4489 4:28.67), 14) Marcus Nilsson 91 7.318 (11.75/-2.2 675/+0.3 1283 192 49.68 15.27/+2.0 4014 420 5556 4:19.20), 20) Erik Larsson 7.051 (12.00/-1.6 724/+1.2 1432 189 53.69 15.60w/+3.8 4508 420 4903 4:47.99), 29) Rasmus Carlsson 5.690 (11.26/+0.8 671w/+2.9 (666/+0.3) 1328 186 52.83 disq/+2.8 3676 480 5349 X).
K Sjukamp
Lag:
8) SVERIGE 16.083.
Individuellt: 12) Ellinor Rosenquist 5.692 (14.81/-0.2 169 1142 25.79/+3.0 616w/+3.2 (-) 4366 2:13.99), 28) Josefin Svensson 5.200 (14.75/-0.2 160 1191 25.71/+1.3 594w/+2.6 (-) 3247 2:24.97), 29) Josephine Rohr 91 5.191 (14.49/-1.3 160 1236 25.85w/+3.2 576/+1.9 3064 2:22.97), 30) Lisa Linnell 91 5.000 (15.06/-1.9 166 1082 25.72w/+2.4 551/+1.0 2880 2:21.89).

19-20.6 BUDAPEST, HUN (Lag-EM First League) | Resultat
Totalt: 1) CZE 355.5, 2) SVERIGE 323.5, 3) POR 295.5, 4) ROU 287, 5) HUN 275, 6) NED 274.5, 7) BEL 259, 8) IRL 240.5, 9) TUR 224, 10) SLO 204.5, 11) EST 189, 12) LTU 184.
Dag 1
M 100m A
(+2.4): 5) Tom Kling Baptiste 10.53w. 400m A: 4) Johan Wissman 46.25. 1500m: 4) Rizak Dirshe 3:43.76. 5000m: 5) Oskar Käck 13:59.29. 400mH B: 2) Niklas Larsson 51.78. Höjd: 2) Linus Thörnblad 225. Längd: 1) Michel Tornéus 798/+1.1. Kula: 8) Mats Olsson 1769. Slägga: 3) Mattias Jons 7258. 4x100m A: 4) Sverige (T Kling Baptiste, Alexander Nordkvist, Oskar Åberg, Stefan Tärnhuvud) 40.17.
K 100m A (-0.4): 6) Lena Berntsson 11.82. 400m A: 5) Helene Nordquist 53.99. 800m: 4) Charlotte Schönbeck 2:03.40. 3000m: 5) Malin Liljestedt 9:24.02. 3000mH: 8) Lena Örn 10:15.98. 400mH B: 2) Sofie Persson 58.17. Stav: 3) Angelica Bengtsson 93 440. Tresteg: 9) Khaddi Sagnia 94 1314/-0.2. Diskus: 5) Anna Söderberg 5692. Spjut: 8) Annika Petersson 5209. 4x100m A: 1) Sverige (Emma Rienas, L Berntsson, Elin Backman, Moa Hjelmer) 44.85.

19-20.6 BUDAPEST, HUN (Lag-EM First League) | Resultat
Dag 2
M 200m A
(+1.2): 2) Johan Wissman 20.76. 800m: 5) Mattias Claesson 1:49.27. 3000m: 4) Johan Wallerstein 8:18.12. 3000mH: 5) Per Jacobsen 8:41.71. 110mH A (+1.1). 3) Philip Nossmy 13.79. Stav: 5) Gustaf Hultgren 515. Tresteg: 1) Christian Olsson 1729/0.0. Diskus: 8) Niklas Arrhenis 5727. Spjut: 8) Kim Amb 6953. 4x400m A: 4) Sverige (Alexander Nordkvist, Fredrik Johansson, Andreas Mokdasi, Niklas Larsson) 3:08.53.
K 200m B (+1.3): 3) Elin Backman 23.50. 1500m: 4) Charlotte Schönbeck 4:11.62. 5000m: 7) Lisa Blommé 16:26.61. 100mH A (+2.1): 4) Susanna Kallur 12.88w. Höjd: 1) Emma Green 194. Längd: 5) Erica Jarder 611/-0.3. Kula: 2) Helena Engman 1778. Slägga: 5) Tracey Andersson 6222. 4x400m A: 3) Sverige (Helene Nordquist, Josefin Magnusson, Rebecca Högberg, Sofie Persson) 3:33.89.

5-6.6 TÄBY (SWE-FIN-EST mångkamp) | Resultat

30.1 GLASGOW, GBR (5-lagsmatch) | Resultat
Totalt: 1) GBR 63, 2) USA 60, 3) GER 51, 4) Samväldet 49, 5) SVERIGE 30.
M 60m: 6) Stefan Tärnhuvud 6.83. 200m: 4) Alexander Nordkvist 22.05. 400m: 4) Daniel Almgren 48.23. 800m: 3) Anton Asplund 1:49.83. 3000m: 5) Eric Senorski 8:20.78. 60mH: 3) Philip Nossmy 7.71. Stav: 5) Oscar Janson 510. Längd: 2) Michel Tornéus 793. Tresteg: 5) Anton Andersson 1554.
K 60m: 4) Lena Berntsson 7.46. 200m: 5) Elin Backman 25.15. 400m: 5) Moa Hjelmer 54.57. 800m: 3) Rebecca Högberg 2:07.65. 1500m: 5) Charlotta Fougberg 4:37.09. 3000m: 3) Ulrika Johansson 9:08.68. 60mH: 6) Ellen Sääw 8.50. Höjd: 6) Ebba Jungmark 187.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2010

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>