Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska inomhustävlingar 2010

20.4 HUDDINGE (Aprilöz 3) | Resultat

17.4 VÄSTERÅS (QuickNet-spelen) | Resultat

17.4 UDDEVALLA (Veteranträff m m) | Resultat

16.4 ESKILSTUNA (Klubbtävling) | Resultat

16-18.4 BOLLNÄS (INAS-FID) | Resultat

13.4 HUDDINGE (Aprilöz 2) | Resultat

10.4 HELSINGBORG (Kretsmästerskap) | Resultat

6.4 HUDDINGE (Aprilöz 1) | Resultat

2.4 ESKILSTUNA (MunktellArenans Ungdomsspel) | Resultat

30.3 HUDDINGE (Storängsöz 11) | Resultat

28.3 LINKÖPING (CampusCampen) | Resultat

28.3 KALMAR (Mini-LM) | Resultat

28.3 UMEÅ (Fyrkampen) | Resultat

27.3 NYKÖPING (Vintersportspelen) | Resultat

27.3 VÄXJÖ (Wexiö Indoor Throwing) | Resultat

27-28.3 ÖREBRO (Mars-spelen) | Resultat

27.3 NYBRO (Mini-LM) | Resultat

27.3 TRANÅS (Swedbank-spelen) | Resultat

24.3 HENÅN (Orusts Skolmästerskap) | Resultat

24.3 LIDINGÖ/B (KM) | Resultat

23.3 HUDDINGE (Storängsöz 10) | Resultat

21.3 TANUM (Nordbohuslänska mästerskapen) | Resultat

20-21.3 KARLSTAD (Nordeamästerskap Svealand) | Resultat

20-21.3 HUDDINGE (Sista Chansen) | Resultat

20.3 LULEÅ (Arcuskampen) | Resultat
OBS: Överlång bana.

20.3 GÖTEBORG/FH (Autolounge Comeback) | Resultat

20.3 BOLLNÄS (Nordeaspelen) | Resultat

17.3 SKELLEFTEÅ (IPRK4) | Resultat

16-17.3 SÄTRA (UDM mångkamp) | Resultat
Dag 1

16-17.3 SÄTRA (UDM mångkamp) | Resultat
Dag 2

16.3 HUDDINGE (Storängsöz 9) | Resultat

13.3 LERUM (Minikampen) | Resultat

13-14.3 FALUN (FaluKuriren Spelen) | Resultat
Dag 1

13-14.3 KARLSKRONA (Nordeamästerskap Götaland) | Resultat

13-14.3 UMEÅ (Nordeamästerskap Norrland m m) | Resultat

13-14.3 FALUN (FaluKuriren Spelen) | Resultat
Dag 2

13.3 HANDEN (Haninge Open) | Resultat

9.3 ÖREBRO (Ungdomsserien 2) | Resultat

9.3 HUDDINGE (Storängsöz 8) | Resultat

8.3 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

7.3 FINSPÅNG (Kanonspelen) | Resultat

6.3 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 9-11 år) | Resultat

6-7.3 GÖTEBORG/FH (Löplabbet Inomhus) | Resultat

6.3 ÖREBRO (Kuliga Hoppgalan) | Resultat

2.3 HUDDINGE (Storängsöz 7) | Resultat

1.3 LERUM | Resultat

28.2 FALUN (DM 3000m) | Resultat

23.2 HUDDINGE (Storängsöz 6) | Resultat

21.2 VÄSTERÅS (VF-cupen 5) | Resultat

20-21.2 HAPARANDA (JDM-UDM) | Resultat

20-21.2 SÄTRA (Sätraspelen) | Resultat

16.2 BOLLNÄS (Nordic Gym Games) | Resultat

16.2 HUDDINGE (Storängsöz 5) | Resultat

14.2 GÖTEBORG/FH (UDM) | Resultat

14.2 MOTALA (Team Sportia-spelen) | Resultat

13-14.2 SÄTRA (FormenKollen) | Resultat

13.2 NORRKÖPING (IKNF-tävling) | Resultat

13.2 FALUN (DM) | Resultat

13.2 GÖTEBORG/FH (Road to Göteborg 2013) | Resultat

13-14.2 HUDDINGE (UDM) | Resultat

13-14.2 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat

13.2 KARLSTAD (Folksamspelen) | Resultat

12.2 LINKÖPING (Akeles öppna KM) | Resultat

10.2 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

9.2 HUDDINGE (Storängsöz 4) | Resultat

7.2 FALUN (VDM 3000m) | Resultat

7.2 KARLSTAD (UDM) | Resultat

7.2 VÄSTERÅS (VF-cupen 4) | Resultat

7.2 NYKÖPING (UDM) | Resultat

7.2 HUDDINGE (Februarikastet) | Resultat

6.2 JÖNKÖPING (Länsmästerskap 10/11 år) | Resultat

6.2 VELLINGE (Vellinge Indoor) | Resultat

6.2 ESKILSTUNA (Eskilstuna Indoor Games) | Resultat

6-7.2 SKELLEFTEÅ (UDM) | Resultat

6.2 BOLLNÄS (Ljusnanspelen) | Resultat

6.2 ÅS (ÖGIF Inne) | Resultat

6-7.2 GÖTEBORG/FH (Göteborg Inomhus) | Resultat

6-7.2 SÄTRA (Hammarbyspelen) | Resultat

6-7.2 VÄXJÖ (Växjömångkampen) | Resultat
OBS! Överlång bana!

6.2 HALMSTAD (DM) | Resultat

5.2 LINKÖPING (Öppna KM 3000m/1000m) | Resultat

3.2 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

2.2 HUDDINGE (Storängsöz 3) | Resultat

31.1 SÄTRA (Raka Spåret) | Resultat

31.1 SKELLEFTEÅ (DM) | Resultat

30-31.1 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat
Dag 1

30-31.1 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat
Dag 2

30.1 KARLSTAD (DM Bohuslän/Dal) | Resultat

30.1 UMEÅ (Umedalens Vinterspel) | Resultat

30-31.1 NORRKÖPING (Norrköping Indoor Games) | Resultat
Dag 2 - reviderad resultatlista

30-31.1 NORRKÖPING (Norrköping Indoor Games) | Resultat
Dag 1 - reviderad resultatlista!

30-31.1 MALMÖ/A (Pallasspelen) | Resultat

30.1 SÄTRA (Lilla GE Galan) | Resultat

30.1 FALKÖPING (Frejaspelen) | Resultat

30-31.1 VÄSTERÅS (DM Uppland) | Resultat

30.1 FALUN (Team Sportia-spelen) | Resultat

26.1 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

26.1 HUDDINGE (Storängsöz 2) | Resultat

24.1 BORÅS (DM) | Resultat

24.1 JÖNKÖPING (VDM) | Resultat

24.1 SÄTRA (VDM) | Resultat

23.1 BOLLNÄS (Hälsingespelen) | Resultat

23.1 LERUM (Minikampen) | Resultat

23.1 BORÅS (Kasttävling) | Resultat
Vikt inomhus

23-24.1 VÄSTERÅS (Inlagda Gurkspelen) | Resultat

23-24.1 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

23-24.1 MALMÖ/A (NCC-spelen) | Resultat

23.1 SÄTRA (Vinthundsvintern) | Resultat

23-24.1 HAPARANDA (Aspen Athletic Games) | Resultat

23.1 LINKÖPING (LGIFs Vinterspel) | Resultat

23.1 UMEÅ (IFK:s öppna KM) | Resultat

22-24.1 GÖTEBORG/N (Stavhoppskarnevalen) | Resultat

20.1 LERUM (Resultattävling) | Resultat

19.1 HUDDINGE (Storängsöz 1) | Resultat

19.1 ÖREBRO (Ungdomsserien 1) | Resultat

18.1 LERUM (Resultattävling) | Resultat

18.1 SKELLEFTEÅ (IPRK 3) | Resultat

17.1 GÖTEBORG/FH (DM) | Resultat

17.1 ESKILSTUNA (JDM m m) | Resultat

17.1 BORÅS (Resultattävling) | Resultat

16.1 LERUM (UDM) | Resultat

16-17.1 KARLSKRONA (Sunna Open) | Resultat

16-17.1 MALMÖ/A (Atleticumspelen) | Resultat

16-17.1 VÄXJÖ (JDM-UDM) | Resultat

16.1 LULEÅ (Arcusspelen) | Resultat

15-17.1 HUDDINGE (Scandic Indoor Games) | Resultat

14.1 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 1) | Resultat

13.1 SKELLEFTEÅ (IPRK 2) | Resultat

11.1 GÖTEBORG/FH (Löparkväll) | Resultat

11.1 LERUM (Hopptävling) | Resultat

11.1 UMEÅ (Umedalshoppet) | Resultat

11.1 SKELLEFTEÅ (IPRK 1) | Resultat

11.1 UMEÅ (Vintercupen) | Resultat

10.1 HUDDINGE (Premiärstöten) | Resultat

10.1 LJUNGBY (Mini-LM) | Resultat

10.1 KRISTIANSTAD (Åhus Indoor) | Resultat

10.1 LINKÖPING (DM 800m) | Resultat

9.1 SÄTRA (Täby Vinterspel) | Resultat

9.1 LUND (Sprinterträffen) | Resultat

9-10.1 ÖREBRO (Örebro Indoor Games) | Resultat

9-10.1 VÄSTERÅS (UDM mångkamp) | Resultat

8-9.1 FALUN (DM mångkamp) | Resultat

8.1 GÖTEBORG/FH (Kyöttilä Cup 1) | Resultat

7.1 NORRKÖPING (Trestegstävling) | Resultat

6.1 ESKILSTUNA (Ärlaspelen) | Resultat

6.1 NYBRO (Trettondagsträffen) | Resultat

6.1 HENÅN (Trettondagstävling) | Resultat

4.1 NORRKÖPING (Stavtävling) | Resultat

4.1 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

2-3.1 BOLLNÄS (DM Hälsingland & Gästrikland) | Resultat
Dag 1

2-3.1 BOLLNÄS (DM Hälsingland & Gästrikland) | Resultat
Dag 2

29.12 LERUM (Resultattävling) | Resultat

28.12 SKELLEFTEÅ (Mellandagshoppet) | Resultat

21.12 LERUM (God Jul-tävling) | Resultat

20.12 NYKÖPING (KM) | Resultat

17.12 GÖTEBORG/FH (Hindertävling) | Resultat

17.12 VÄXJÖ (Luciasprintern) | Resultat

15/17.12 GÖTEBORG/FH (Kortbanehoppning) | Resultat

12.12 BOLLNÄS (Julruschen) | Resultat

12-13.12 SÄTRA (Löplabbet Games) | Resultat
Dag 1

12.12 KARLSKRONA (Tomtespelen) | Resultat

12-13.12 SÄTRA (Löplabbet Games) | Resultat
Dag 2

12.12 VÄSTERÅS (VF-cupen 3) | Resultat

12.12 GÖTEBORG/FH (KM IFK Göteborg) | Resultat

6.12 HUDDINGE (Kasttävling) | Resultat

5.12 SÄTRA (SAYO Indoor) | Resultat

5.12 FALUN (DD-spelen) | Resultat

5.12 ÖREBRO (Vinterspelen) | Resultat

5.12 MALMÖ/A (Sista Chansen) | Resultat

5.12 HAPARANDA (Decemberspelen) | Resultat

5.12 KATRINEHOLM (Luciakampen) | Resultat

29.11 ÖREBRO (Diplom-Is-spelen) | Resultat

29.11 MALMÖ/A (Stafettkarnevalen) | Resultat

28.11 ESKILSTUNA (Julklappsspelen) | Resultat

22.11 ÅHUS (Sånnakampen) | Resultat

21-22.11 PITEÅ (Nolia Vinterspel) | Resultat

21.11 VÄSTERÅS (Express-Bildspelen) | Resultat

21-22.11 GÖTEBORG/FH (Adventsspelen) | Resultat

21.11 LINKÖPING (Folkungaspelen) | Resultat

21-22.11 HUDDINGE (Första Chansen) | Resultat

14.11 VÄSTERÅS (VF-cupen 2) | Resultat

14.11 HUDDINGE (Kasttävling) | Resultat

8.11 ESKILSTUNA (EskilstunaSpelen) | Resultat

8.11 GÖTEBORG/FH (Ungdomsmatch) | Resultat

6.11 NYKÖPING (Höst-Ös) | Resultat

1.11 MALMÖ/A (MAI:s hösttävling) | Resultat

31.10 TUMBA (Östkampen 2) | Resultat

17.10 LUND (Klubbmatch ungdom) | Resultat
Löpning utomhus, hopp/kast inomhus.

17.10 VÄSTERÅS (VF-cupen 1) | Resultat

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2010

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>