Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Internationella mästerskap 2012

9.12 SZENTENDRE, HUN (EM-JEM terräng) | Resultat
P19 6.0 km terräng: 36) Alexander Palm 93 19:38, 54) Vidar Johansson 96 19:52, 65) Oliver Lämber 94 19:59, 90) Andreas Jansson 96 20:29. Lag: 14) Sverige 245.
K22 6.0 km terräng: 18) Mary Alenbratt 21:47.
F19 4.0 km terräng: 16) Agnes Sjöström 94 14:14, 27) Maria Larsson 94 14:32, 33) Isabelle Brauer 96 14:43, 46) Sarah Lahti 95 14:57, 59) Emilia Ohlin 93 15:12. Lag: 5) Sverige 122.

10.11 TÅRNBY, DEN (NM-JNM terräng) | Resultat
M 9.0 km: 2) Mikael Ekvall 26:33, 6) Johan Larsson 26:44, 11) Jerker Lysell 26:59, 12) Andreas Åhwall 27:04, 19) Anton Danielson 28:04, 23) Anders Kleist 28:10. Lag: 1) NOR 20, 2) DEN 26, 3) SVERIGE 34, 4) FIN 71.
P19 6.0 km: 1) Napoleon Solomon 94 18:41, 4) Alexander Palm 93 19:04, 10) Andreas Jansson 96 19:13, 15) Oliver Lämber 94 19:39, 16) Vidar Johansson 96 19:42, 20) Gustaf Stensjö 96 19:51. Lag: 1) NOR 14, 2) SVERIGE 15, 3) DEN 17, 4) ISL 61, 5) FIN 63.
K 7.5 km: 2) Ulrika Flodin 26:07, 12) Nina Persson 26:51, 15) Elin Borglund 27:16, 18) Sanna Mustonen 27:34. Lag: 1) NOR 13, 2) DEN 15, 3) SVERIGE 29, 4) FIN 39.
F19 4.5 km: 1) Agnes Sjöström 94 14:56, 4) Sarah Lahti 15:12, 5) Maria Larsson 94 15:16, 7) Isabelle Brauer 96 15:24, 9) Emilia Ohlin 15:38. Lag: 1) SVERIGE 10, 2) NOR 21, 3) FIN 30, 4) DEN 40.

16-25.8 ZITTAU, GER (VEM) | Resultat
Tävlingar även i Zgorzelec, POL och Hrádek nad Nisou, CZE.

3-12.8 LONDON, GBR (OS) | Resultat
Dag 1
M Längd Q1:
4) Michel Tornéus 803/+0.6.
K 400m h5: 4) Moa Hjelmer 52.86.
Dag 1-2
K Sjukamp:
14) Jessica Samuelsson 6.300 (13.58/+2.0 177 1418 24.25/+0.6 618/-0.7 4202 2:11.31).
Dag 2
M Längd f:
4) M Tornéus 811/-0.7.
K Stav Q1: 11=) Angelica Bengtsson 93 425.
Dag 3
K Marathon:
18) Isabellah Andersson 2:27:36 (halvmarathon 1:13:19).
Dag 6
M Stav Q2:
-) Alhaji Jeng X. Spjut Q2: 8) Kim Amb 7894.
Dag 7
K Höjd Q1:
1=) Emma Green Tregaro 193, Q2: 10=) Ebba Jungmark 185.
Dag 9
K Höjd f:
8) E Green Tregaro 193.

21-22.7 JESSHEIM (Nordisk-Baltiska 22 år) | Resultat
Dag 1
M22 100m A
(+3.6): 1) Odain Rose 10.47w, 3) Benjamin Olsson 10.58w. 400m A: 2) Axel Bergrahm 47.55, 4) Felix Francois 48.05. 800m: 2) Rickard Gunnarsson 1:49.74, 5) Anton Asplund 1:52.58. 5000m: 2) Anton Danielson 14:29.43, 4) Olle Kalered 14:41.95. 400mH: 4) Erik Lindahl 53.57, 5) Jonathan Carbe 54.28. Höjd: 2) Marcus Lundquist 205, 5) Arlind Shaluni 205. Tresteg: 2) Moteba Mohamed 1539/+0.3, 3) Erik Ehrlin 1481/+0.7. Kula: 1) Daniel Ståhl 1831, 4) Arwid Koskinen 1671. Slägga: 2) Markus Johansson 7225, 4) Mattias Lindberg 6275. 4x100m: 1) Sverige (Alexander Brorsson, B Olsson, Patrik Andersson, O Rose) 39.98.
K22 100m (+1.0): 2) Freja Jernstig 11.79, 5) Pernilla Nilsson 12.11. 400m A:3) Elin Moraiti 55.51, B: 3) Therese Jernbeck 56.41. 1500m: 3) Linn Nilsson 4:26.49, -) Nathalie Rohlén bröt. 400mH: 3) Sara Bley 61.18, 4) Evelin Hindrikes 62.12. Stav: 4) Madeleine Nilsson 390, 5) Sara Eriksson 380. Längd: 4) Malin Olsson 592/+1.4, 8) Malin Eriksson 566/+2.0. Diskus: 1) julia Wiberg 5131, 6) Sandra Andersson 4485. Spjut: 6) Emelie Larsson 4747, 8) Mathilda Elfgaard 4587. 4x100m: 3) Sverige (M Olsson, Caroline Lundahl, F Jernstig, M Eriksson) 47.32.

21-22.7 JESSHEIM, NOR (Nordisk-Baltiska 22 år) | Resultat
Dag 2
M22 200m A
(+1.1): 1) Patrik Andersson 21.39, 5) Odain Rose 21.65. 1500m: 1) Staffan Ek 4:08.29, 4) Rickard Gunnarsson 4:10.37. 3000mH: 2) Robin Lindgren 9:05.80, -) Albin Olausson bröt. 110mH (+2.3): 2) Alexander Brorsson 14.19w, 3) Anton Levin 14.40w. Stav: 1) Simon Gyllensten 500, 2) Per Drageryd 490. Längd: 5) Adam Chiguer 734/+1.6, 7) Alexander Wittlock 713/+0.8. Diskus: 2) Daniel Ståhl 6142, 6) Micael Ljungberg 5145. Spjut: 9) Pontus Bjärkvik 6420, 11) David Johansson 5940. 4x400m: 3) Sverige (Martin Bengtsson, Felix Francois, Oliwer Åstrand, Axel Bergrahm) 3:17.92.
K22 200m (+2.2): 3) Pernilla Nilsson 24.17w, 5) Freja Jernstig 24.41w. 800m: 2) Lovisa Lindh 2:14.97, 6) Elin Moraiti 2:17.01. 5000m: 4) Sanna Mustonen 17:15.89, 7) Nina Persson 17:47.98. 3000mH: 2) Maria Borglund 10:29.60, 3) Emma Dahl 11:06.77. 100mH (+1.6): 2) Caroline Lundahl 13.64, 4) Malin Eriksson 14.12. Höjd: 1) Victoria Dronsfield 188, 3) Sofie Skoog 179. Tresteg: 6) Madeleine Nilsson 1230w/+2.3 (1221/+1.4), 7) Jasmin Sabir 1193w/+3.8 (-). Kula: 2) Frida Åkerström 1487, 8) Johanna Larsson 1116. Slägga: 3) Ida Storm 5840, 7) Malin Johansson 5161. 4x400m: 3) Sverige (Evelin Hindrikes, Therese Jernbeck, L Lindh, E Moraiti) 3:47.74.

10-15.7 BARCELONA (JVM) | Resultat
Dag 1
P19 Stav Q1:
7) Melker Svärd Jacobsson 94 505, Q2: 1=) Andreas Duplantis 93 515. Längd Q1: 12) Johan Taléus 94 724w/+2.8 (713/+0.4). Diskus Q2: 11) Viktor Gardenkrans 95 5324.
F19 3000mH h2: 16) Sarah Lahti 95 11:23.61. Kula Q2: 6) Fanny Roos 95 1432. Spjut Q2: 2) Sofi Flinck 95 5816 Svenskt rekord.
Dag 2
P19 Kula Q1:
19) V Gardenkrans 1737.
F19 Tresteg Q2: -) Lynn Johnson 94 X. Spjut f: 1) S Flinck 6140 Svenskt rekord.
Dag 3
P19 Stav f:
6) M Svärd Jacobsson 535, 10) A Duplantis 520. Spjut Q1: 14) Sebastian Thörngren 93 6610.
F19 Stav Q1: 1=) Alissa Söderberg 94 410, Q2: 1=) Angelica Bengtsson 93 410. Längd Q2: 8) Elise Malmberg 95 615/+0.1. Slägga Q1: 13) Marinda Petersson 95 5025, Q2: -) Eleni Larsson 93 X.
Dag 3-4
F19 Sjukamp:
4) Sofia Linde 95 5.872 (13.86/-1.0 172 1329 25.31/-2.3 612/-0.3 3940 2:18.36).
Dag 4
P19 800m h2:
5) Johan Rogestedt 93 1:50.25. Tresteg Q2: 4) Simon Karlén 94 1595/+1.5. Slägga Q1: 7) Anders Eriksson 94 7070, Q2: 8) Oscar Vestlund 93 6981.
F19 Höjd Q1: 9=) Ida Virdebrant 94 175. Diskus Q1: 12) Emma Ljungberg 94 4536, Q2: 6) Heidi Schmidt 93 4977.
Dag 5
F19 Stav f:
1) A Bengtsson 450, 7) A Söderberg 415.
Dag 6
P19 Tresteg f:
11) S Karlén 1527/+0.1.
F19 Diskus f: 12) H Schmidt 4554.
F19

27.6-1.7 HELSINKI, FIN (EM) | Resultat
Dag 1
M 100m h5
(+1.7): 4) Stefan Tärnhuvud 10.35, s1 (+1.1): 5) S Tärnhuvud 10.47. 400m h2: 3) Johan Wissman 46.43. 800m h3: 7) Johan Rogestedt 93 1:48.86, h4: 5) Johan Svensson 1:48.21. 5000m: 13) Adil Bouafif 13:50.13. Kula Q1: 7) Leif Arrhenius 1933. Spjut Q1: 6) Gabriel Wallin 7889, Q2: 3) Kim Amb 8069.
Dag 1-2
M Tiokamp:
10) Petter Olson 7.771 (11.02/-0.3 704/+0.6 1340 194 49.01 14.63/-0.5 3941 480 5626 4:35.13), 16) Björn Barrefors 7.537 (11.02/+0.7 717/+0.6 1306 197 49.90 14.83/+0.2 3980 490 4903 4:56.97), 18) Marcus Nilsson 7.164 (11.53/+0.8 660/-0.1 1363 188 49.94 16.95/-0.5 4093 440 5414 4:23.79).
Dag 2
M 400m s2:
3) J Wissman 46.35. Slägga Q1: 6) Mattias Jons 7285. Spjut f: 7) K Amb 7903, 8) G Wallin 7718.
Dag 3
M 200m h2
(-1.1): 3) Nil de Oliveira 20.78, s2 (-0.1): 2) N de Oliveira 20.83. Längd Q1: -) Andreas Otterling X, Q2: 1) Michel Tornéus 807/0.0. Diskus Q1: 10) L Arrhenius 6049, 12) Niklas Arrhenius 5902.
Dag 4
M 200m f
(-0.9): 5) N de Oliveira 21.11. 10000m: 14) A Bouafif 29:07.31, -) Mustafa Mohamed X. 110mH h1 (-1.2): 1) Philip Nossmy 13.56. Stav Q1: -) Alhaji Jeng X. Slägga f: 6) M Jons 7456. 4x100m h1: 6) Sverige (Dvid Sennung, Benjamin Olsson, Tom Kling-Baptiste, S Tärnhuvud) 39.87.
Dag 5
M 110mH s1
(0.0): 2) P Nossmy 13.47, f (+0.5): 7) P Nossmy 13.59. Längd f: 3) M Tornéus 817/0.0.

27.6-1.7 HELSINKI, FIN (EM) | Resultat
Dag 1
K 400m h1:
2) Moa Hjelmer 52.33, h4: 6) Josefin Magnusson 55.01. 400mH h3: 5) Frida Persson 57.83. Höjd Q1: 1=) Emma Green Tregaro 190, Q2: 7) Ebba Jungmark 190.
Dag 2
K 400m s1:
2) M Hjelmer 51.40. 800m h2: 6) Viktoria Tegenfeldt 2:05.74. Höjd f: 3=) E Green Tregaro 192, 10) E Jungmark 185. Stav Q1: 8=) Angelica Bengtsson 93 440, Q2: 14) Malin Dahlström 395. Kula Q2: 5) Helena Engman 1688.
Dag 3
K 400m f:
1) M Hjelmer 51.13. Kula f: 8) H Engman 1764. Slägga Q1: 6) Tracey Andersson 6665.
Dag 3-4
K Sjukamp:
6) Jessica Samuelsson 6.262 (13.92/+0.4 177 1491 24.30/-0.4 618/+1.7 3834 2:08.70).
Dag 4
K Stav f:
10) Angelica Bengtsson 430. 4x 100m h2: -) Sverige (Julia Skugge, Erica Jarder, Freja Jernstig, Lena Berntsson) diskv.

16-17.6 SANDNES, NOR (JNM-UNM mångkamp) | Resultat

22.4 SEREGNO, ITA (VM/EM 100 km) | Resultat
M: 2) Jonas Buud 6:28:58 Svenskt rekord.
K: 2) Kajsa Berg 7:35:24 Svenskt rekord, 14) Kerstin Rosenqvist 8:18:45, -) Mona Hallberg bröt.

3-8.4 JYVÄSKYLÄ, FIN (IVVM) | Resultat

9-11.3 ISTANBUL, TUR (IVM) | Resultat
Dag 1
M Längd Q:
9) Michel Tornéus 785.
K 400m h5: 2) Moa Hjelmer 54.01, s1: 4) M Hjelmer 52.29 Svenskt inomhusrekord. Höjd Q: 1=) Ebba Jungmark 195, 9=) Emma Green Tregaro 192.
Dag 2
K Höjd f:
2=) E Jungmark 195.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2012

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>