Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska långlopp 2012

31.12 OLOFSTRÖM (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 NORA (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 VALLENTUNA (Nyårsloppet) | Resultat

31.12 GÖTEBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 KALMAR (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 MALMÖ (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 ANDERSTORP (Sylvesterloppet) | Resultat

8.12 LÖDÖSE (Bana Väg i Väst-loppet) | Resultat

8.12 VISBY (Lucialoppet) | Resultat

8.12 BOVALLSTRAND (Luciamarathon) | Resultat

8.12 GÄVLE/Hemlingby (Bore Cup 1) | Resultat

8.12 VRETSTORP (Lucialoppet) | Resultat

8.12 LULEÅ/Porsön (Skinkloppet) | Resultat

17.11 JÄMJÖ (Jämjöhalvan) | Resultat

17.11 STOCKHOLM (Tömilen/Snöfemman) | Resultat

10.11 BROMÖLLA (Bromölla Marathon) | Resultat

3.11 ÖREBRO (Kilsbergsleden) | Resultat

3.11 ÅSTORP (Skanneloppet) | Resultat

3.11 ÖSTERBYMO (Jätte Bulelöpet) | Resultat

3.11 GÖTEBORG/Skatås (Finalloppet) | Resultat

3.11 STOCKHOLM (Vintermaran) | Resultat

28.10 BARA/Torup (Yddingeloppet) | Resultat

28.10 TULLINGE (Långa Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

27.10 ÖREBRO (DM terräng) | Resultat

21.10 ÅBY (Höstmilen) | Resultat

21.10 HANDEN (Haninge Trail) | Resultat

21.10 SKÖVDE (Hagenloppet) | Resultat

20.10 SÄVEDALEN (Sävedalsloppet) | Resultat

20.10 VÄXJÖ (Växjö Marathon) | Resultat

20.10 STENSHULT (Stenshultsrundan) | Resultat

14.10 ESLÖV (Eslövsloppet) | Resultat

14.10 NÄSSJÖ (Höglandsloppet) | Resultat

14.10 HÄSSELBY (Hässelbyloppet) | Resultat

13.10 SKÖVDE (Billingehusloppet) | Resultat

13.10 UMEÅ (Umemaran) | Resultat

13.10 ÖREBRO (Å-stadsloppet) | Resultat

13.10 GÖTEBORG (Göteborg Maraton) | Resultat

13.10 ALINGSÅS (Running Lights) | Resultat

13.10 HALMSTAD (DM terräng) | Resultat

13.10 BJÖRKHAGEN - HANDEN (Sörmland Ultra) | Resultat

7.10 YSTAD (DM 10 km landsväg) | Resultat

7.10 HACKMORA (Hackmora Bergslopp) | Resultat

7.10 NACKA (Hellasloppet) | Resultat

7.10 TULLINGE (Lilla Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

6.10 UMEÅ (Öppna KM 3 km landsväg) | Resultat

6.10 ÅKERSBERGA (Tjur Ruset) | Resultat

6.10 TYRESÖ (Friskisloppet) | Resultat

6.10 FALKÖPING (Mössebergslunken) | Resultat

6.10 UDDEVALLA (USK-loppet) | Resultat

6.10 RYDAHOLM (Gummiloppet) | Resultat

6.10 BROMMA (Solviksloppet) | Resultat

3.10 ÄRLA (Ärlaterrängen) | Resultat

28-30.9 LIDINGÖ (Lidingöloppet) | Resultat

23.9 STRÖMSTAD - SKEE (Invigningsloppet) | Resultat

23.9 MALMÖ (iForm-loppet) | Resultat

22.9 MJÖLBY (DM terräng) | Resultat

22.9 UPPSALA/Håga (Kung Björn-loppet) | Resultat

22.9 FALSTERBO (Skanör-Falsterbo Runt) | Resultat

22.9 SALTSJÖBADEN (Solsidan Runt) | Resultat

22.9 GÖTEBORG (iForm-loppet) | Resultat

22.9 SOLNA/Haga (Topploppet) | Resultat

22.9 STRÖMSUND (Vattudalsmaran) | Resultat

16.9 STENSHULT (DM terräng) | Resultat

16.9 STOCKHOLM/Hammarby (Hammarby Hill Run) | Resultat

16.9 LJUNGBY (Sunnerboloppet) | Resultat

15.9 ÄNGELHOLM (Lergöksloppet) | Resultat

15.9 LERUM/Sjövik (Risveden Terräng) | Resultat

15.9 BORÅS (Kretsloppet) | Resultat

15.9 STOCKHOLM (DN Stockholm Halvmarathon) | Resultat

15.9 KARLSTAD (Tjurruset) | Resultat

15.9 BRUNFLO (DM terräng) | Resultat

15.9 VEBERÖD (Veberödsrundan) | Resultat

9.9 NORRTÄLJE (Sparbanksloppet) | Resultat

9.9 UMEÅ (Umemilen) | Resultat

8.9 ORSA/Grönklitt (Kullaruset) | Resultat

8.9 KISTA (Kistaloppet) | Resultat

8.9 NACKA/Sickla (Sicklaloppet) | Resultat

8.9 NORA (Norasjön Runt) | Resultat

8.9 KALMAR (Nattloppet) | Resultat

8.9 HULTSFRED (Hultsfreds Marathon) | Resultat

8.9 ÅTVIDABERG (Bysjöloppet) | Resultat

8.9 SKÖVDE (SLA-loppet) | Resultat

8.9 VÄNERSBORG (Skräcklanmaran) | Resultat

8.9 HUSKVARNA (Salomon Trail Run) | Resultat

8.9 LIDKÖPING (Rådalunken) | Resultat

5.9 SUNDBYBERG/Ursvik (Ursviksjoggen) | Resultat

1.9 KARLSTAD (Karlstad 6-timmars) | Resultat

1.9 GÖTEBORG/Kåsjön (Salomon Trail Tour) | Resultat

1.9 SANDVIKEN (Stålisloppet) | Resultat

1.9 HÄSSLEHOLM (Hässleholmsloppet) | Resultat

1.9 LILLA EDET (Edet Runt) | Resultat

1.9 JÄRNA (Järnaloppet) | Resultat

1.9 STOCKHOLM (Tjejmilen) | Resultat

29.8 HUDDINGE (Hälsoloppet) | Resultat

26.8 VÄCKELSÅNG (Väckelsångsloppet) | Resultat

25.8 NYKÖPING (SN-löpet) | Resultat

25.8 FINSPÅNG (Kraftloppet) | Resultat

25.8 ÖSTANSJÖ (Östansjöloppet) | Resultat

25.8 TRELLEBORG (Trelleborgsloppet) | Resultat

25.8 GÖTEBORG (Midnattsloppet) | Resultat

25.8 LJUNGDALEN - FUNÄSDALEN (Helags Adventurs Marathon) | Resultat

24.8 VETLANDA (VP-milen) | Resultat

21.8 UPPSALA (Sommarloppet 2) | Resultat

18.8 HALMSTAD (Prinsens Minne) | Resultat

18.8 NORRKÖPING (Norrköpings Stadslopp) | Resultat

18.8 STOCKHOLM (Midnattsloppet) | Resultat

18.8 ÖREBRO (The Run) | Resultat

18.8 KÅSEBERGA (Kåsebergaloppet) | Resultat

18.8 MARIESTAD (Mariestads marathon) | Resultat

16.8 SUNDBYBERG (iForm-loppet) | Resultat

11.8 SÖDERTÄLJE (Telge Stadslopp) | Resultat

11.8 MALMÖ (Malmö Halvmarathon) | Resultat

7.8 KATRINEHOLM (KK-joggen) | Resultat

4.8 ESKILSTUNA(Eskilstunaloppet) | Resultat

4.8 HELSINGBORG (Pålsjöterrängen) | Resultat

4.8 NORDINGRÅ (Höga Kusten Marathon) | Resultat

28.7 VISBY (Visby Halvmarathon) | Resultat

28.7 MOTALA (Baltzarloppet) | Resultat

28.7 LÖTTORP (Ölands Marathon) | Resultat

25.7 STOCKHOLM (Stockholm Kvartsmarathon) | Resultat

21.7 BRUNFLO - ÖSTERSUND (Jämtland på fötter) | Resultat

21.7 LULEÅ (Laxloppet) | Resultat

21.7 LÖTTORP (Hornsjön Runt) | Resultat

20.7 TROLLHÄTTAN (Kraftprovet) | Resultat

20.7 KARLSHAMN (Baltic Midnight Race) | Resultat

15.7 BORGHOLM (Victorialoppet) | Resultat

14.7 VARBERG (Varbergsloppet) | Resultat

14.7 STOCKHOLM (Jubileumsmarathon) | Resultat

14.7 JÄTTENDAL (Jordgubbsloppet - DM halvmarathon) | Resultat
OBS: Uppgift om kontrollmätning av banan saknas.

10.7 YSTAD (Wallanderloppet) | Resultat

7.7 PAJALA (Marknadsjoggen) | Resultat

7.7 STRÖMSTAD (Strömstadmilen) | Resultat

7.7 MUSKÖ (Musköloppet) | Resultat

7.7 ÖSTANSJÖ (Viby Marathon) | Resultat

7.7 NORBERG (Engelbrekts Halvmarathon) | Resultat

6.7 NORBERG (Engelbrektslöpet) | Resultat

6.7 KRISTIANSTAD (Startskottet) | Resultat

6.7 GAMLEBY (Byrundan) | Resultat

5.7 NORRTÄLJE (Roslagsnatta) | Resultat

4.7 HÖRBY (Hörby Marknadslopp) | Resultat

30.6 VALLENTUNA (Runrundan) | Resultat

30.6 KRISTIANOPEL (Kustmaran) | Resultat

30.6 KUMLA (Semesterhalvmaran) | Resultat

30.6 ARVIKA (Arvika Stadslopp) | Resultat

29.6 KVÄNUM (Midnattsloppet Kvänum) | Resultat

29.6 KISA (Kisa Stadslopp) | Resultat

29.6 TROSA (Trosa Stadslopp) | Resultat

27.6 NORRTÄLJE (VDM 2) | Resultat

19.6 UPPSALA (Sommarloppet 1) | Resultat

16.6 MALMÖ (MalmöMilen) | Resultat

16.6 KARLSTAD (Karlstad Stadslopp) | Resultat

16.6 ESKILSTUNA (Å-varvet) | Resultat

16.6 NILIVAARA (Niliterrängen) | Resultat

15.6 FALKÖPING (Kurortsloppet) | Resultat

12.6 SOLNA/Haga (Parloppet) | Resultat

10.6 LANDSKRONA (Hildesborgsloppet) | Resultat

9.6 VAGNHÄRAD (Hedebyloppet) | Resultat

9.6 ÖNNESTAD (Salomon Trail Tour) | Resultat

9.6 INGARÖ (Paradisloppet) | Resultat

9.6 STOCKHOLM/Hammarby (The Run) | Resultat

9.6 ÅKERSBERGA (Österåkersmilen) | Resultat

9.6 BODEN (Bodens Löparfestival) | Resultat

3.6 STOCKHOLM (Stockholm Mini Marathon) | Resultat

2.6 FALUN (Falu Kalaslopp) | Resultat

2.6 STOCKHOLM (Asics Stockholm Marathon) | Resultat

30.5 UPPSALA (Blodomloppet) | Resultat

29.5 UMEÅ (Blodomloppet) | Resultat

28.5 BORLÄNGE (Blodomloppet) | Resultat

27.5 TÄBY (Täbyloppet) | Resultat

26.5 ÄNGELHOLM (Änglamilen) | Resultat

26.5 ÅSARP (Åsarpsloppet) | Resultat

26.5 LULEÅ (Luleå Stadsmara) | Resultat

26.5 BROMMA (Tolvanloppet) | Resultat

26.5 HUDDINGE (Jubileumsloppet) | Resultat

23.5 STOCKHOLM (MilSpåret) | Resultat

20.5 LIDKÖPING (Lidköpings Stadslopp) | Resultat

19.5 ASKERSUND - STJERNSUND (Stjernsundloppet) | Resultat

19.5 STOCKHOLM/Hammarby (Stockholms Brantaste) | Resultat

19.5 LUDVIKA (Ludvika Stadslopp) | Resultat

19.5 SKÄRHOLMEN (Skärholmsloppet) | Resultat

19.5 ALNÖN (ICA-loppet) | Resultat

18.5 HULTSFRED (Strandmilen) | Resultat

17.5 VENDEL (Ottarsloppet) | Resultat

15.5 TÖVA (DM terräng) | Resultat

12.5 STRÖMSUND (Vattudalsloppet) | Resultat

12.5 GÖTEBORG (GöteborgsVarvet) | Resultat

12.5 VAXHOLM (Strömmingsloppet) | Resultat

12.5 STRÖMSUND (Vattudalsloppet) | Resultat

10.5 NORRKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat

6.5 BORLÄNGE (Spring i benen) | Resultat

6.5 BORÅS (Grabbataget/Tösarännet) | Resultat

5.5 LEKSAND (Leksandsrundan) | Resultat

5.5 ÄLTA (Ältasjön Runt) | Resultat

5.5 VEDEVÅG (Wedevågsloppet) | Resultat

5.5 SOLLENTUNA (Turebergsstafetten) | Resultat

5.5 STOCKHOLM (Kungsholmen Runt) | Resultat

5.5 BROMÖLLA (Humlestafetten) | Resultat

5.5 FÄRJESTADEN (Ölands Kyrkstafett) | Resultat

5.5 ÖSTHAMMAR (Stadsloppet) | Resultat

5.5 VÄRNAMO (Wärnamo Kvartsmarathon) | Resultat

5.5 OSKARSHAMN (Scaniamilen) | Resultat

5.5 VÄNNÄS (Vännäs halvmarathon) | Resultat

5.5 GÄVLE (Gävle Halvmarathon) | Resultat

3.5 ÄRLA (Eskilstunamästerskap terräng) | Resultat

2.5 TROLLHÄTTAN (Dahllöfs Mosse Runt) | Resultat

1.5 SALA (DM terräng) | Resultat

1.5 VÄXJÖ (Växjöloppet) | Resultat

1.5 DANDERYD (Danderydsloppet) | Resultat

29.4 KAXHOLMEN (Landsjön Runt) | Resultat

28.4 SALTSJÖBADEN (Neglingeloppet) | Resultat

28.4 LERUM (Lerumsloppet) | Resultat

28.4 HALMSTAD (Laxaloppet) | Resultat

28.4 TORSBY (Valborgsruset) | Resultat

28.4 VÄSTRA FRÖLUNDA (Näsetloppet) | Resultat

28.4 TRELLEBORG-SMYGEHAMN (Sydkustloppet) | Resultat

28.4 LIDINGÖ (Lidingö Ultra) | Resultat

28.4 SÄTER (SäterMaran) | Resultat

24.4 VALBO (DM terräng) | Resultat

22.4 HUDDINGE (Kvantumloppet) | Resultat

22.4 UPPSALA (Slottsstafetten) | Resultat

22.4 FORSHAGA (DM terräng) | Resultat

21.4 KUMLA (Kumla Stadslopp) | Resultat

21.4 KUNGSBACKA (Kungsbackaloppet) | Resultat

21.4 BJÖRKLINGE (DM terräng) | Resultat

21.4 JAKOBSBERG (Kvarnloppet) | Resultat

21.4 SUNDBYBERG/Ursvik (DM terräng) | Resultat

21.4 VÄXJÖ/Teleborg (DM terräng) | Resultat

21.4 STOCKHOLM/Fescati (Spring Cross) | Resultat

21.4 GÖTEBORG/Skatås (Göteborg XC / Premiärloppet) | Resultat

21.4 LULEÅ/Porsön (Porsörundan) | Resultat

21.4 RÅDA (DM terräng) | Resultat

18.4 KUNGÄLV (DM terräng) | Resultat

14.4 UDDEVALLA (Persmilen) | Resultat

14.4 MÅLILLA (Vårstafetten) | Resultat

14.4 VÄLLINGBY (Vällingby Marathon) | Resultat

14.4 MALMÖ (Heleneholms Marathon) | Resultat
Marathon

14.4 MALMÖ (Heleneholms Marathon) | Resultat
Halvmarathon

14.4 SKÖVDE (Skövdeloppet) | Resultat

14.4 NORA (DM terräng) | Resultat

11.4 KLINTEHAMN (Vårterrängen) | Resultat

9.4 HALLARYD (Hallarydsloppet) | Resultat

9.4 ENHÖRNA (Enhörnas Påsksmäll) | Resultat

9.4 YSTAD (Ystadsterrängen) | Resultat

9.4 HENÅN (DM terräng) | Resultat

7.4 TANUM (Påskmilen) | Resultat

6.4 SÖLVESBORG (Ryssbergsloppet) | Resultat

5.4 KLIPPAN (Påskaloppet) | Resultat

1.4 RÅNÄS (Brukslunken) | Resultat

31.3 BORLÄNGE (Borlänge Ultra 6H) | Resultat

31.3 TROLLHÄTTAN (TIF-terrängen) | Resultat

31.3 ÖREBRO (Startmilen) | Resultat

31.3 LJUNGBY (Annelundsrundan) | Resultat

31.3 SOLLENTUNA (Rösjöracet) | Resultat

31.3 HJÄRNARP (DM terräng) | Resultat

25.3 STOCKHOLM/Frescati | Resultat

25.3 GÖTEBORG (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

25.3 HELSINGBORG (Helsingborgs Terränglopp) | Resultat

25.3 KARLSHAMN (Marsloppet) | Resultat

24.3 MANTORP (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

24.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårlopp) | Resultat

18.3 SUNDBYBERG (Två Sjöar Runt) | Resultat

17.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling) | Resultat

10.3 GÄVLE/Hemlingby (Bore Cup 4) | Resultat

10.3 SKÖVDE (Skövde 6-timmars) | Resultat

4.2 ÖSTHAMMAR (Bore Cup 3) | Resultat

7.1 BÄLINGE (Bore Cup 2) | Resultat

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2012

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>