Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2012

9-10.3 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
K 800m h1:
6) Sofia Öberg Lidingö 2:07.10 (400m 60.29). Vikt: 2) Ida Storm Hässelby 2148.
Dag 1-2
M Sjukamp:
4) Björn Barrefors Hammarby 5.894 (7.10 729 1470 196 8.04 500 2:52.06), 7) Petter Olson Malmö 5.868 (7.06 713 1340 196 8.13 490 2:39.97), 11) Marcus Nilsson Högby 5.511 (7.34 687 1309 187 8.48 4.80 2:38.62)

3-4.3 ROXBURY, MA | Resultat
Dag 1
K 800m h4:
2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:09.64. Femkamp: 3) Andrea Nybäck IF Göta 3.566 (9.00 160 1049 532 2:28.65).
Dag 2
K 800m f:
3) Y Ngarambe 2:09.49

3-4.3 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
M 800m h3:
4) Mikael Röjerås Västerås 1:54.17.
Dag 1-2
M Sjukamp:
13) Felix Siljebäck Larsen Västerås 4.091 (7.49 642 1202 180 9.07 X 2:53.32).
Dag 2
M 5000m A:
3) Alexander Söderberg Spårvägen 14:10.27.

2.3 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 8) Andreas Duplantis 93 Stål 489.

2.3 KENOSHA, WI | Resultat
M 55m h4: 2) David Johansson Åhus 6.76, f: 6) D Johansson 6.82. Vikt: 4) D Johansson 1420.

25-26.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 2
M Tresteg:
8) Richard Olsson IF Göta 1363.
K 1 mile A: 3) Mary Alenbratt Ullevi 4:48.89, 9) Kajsa Barr Sundbyberg 5:00.74.

25-26.2 MURFREESBORO, TN | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K 800m h2:
5) Samia Adan Hässelby 2:18.17.
Dag 2
K 1 mile B:
4) S Adan 5:19.70, 10) Tilda Helgesson Åhus 5:29.67. 5000m A: 8) Sanna Mustonen Enhörna 17:37.81, B: 12) T Helgesson 20:47.71.

25-26.2 ITHACA, NY | Resultat
Dag 1
M 3000m B:
11) Sean Pohorence 8:52.44.

25-26.2 WINSTON-SALEM, NC | Resultat
Dag 2
M 1 mile:
4) Max-Peter Bejmer Hässelby 4:40.88. 3000m: 2) M-P Bejmer 9:11.56.

24-25.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana,
Dag 1
K 60mH h6:
2) Fatima Dedrickson Hammarby 8.67. Vikt: 1) Ida Storm Hässelby 2121, 8) Annelie Ståhl Spårvägen 1774.
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Marcus Nilsson Högby 5.700 (7.37 689 1406 195 8.43 480 2:33.99).
Dag 2
K 800m A:
4) Sofia Öberg Lidingö 2:05.32. 3000m B: 11) Rebecca Öberg Lidingö 9:54.98.

24-25.2 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Petter Olson Malmö 5.745 (7.03 708 1248 192 8.21 490 2:40.94).

24-25.2 NORMAN, OK | Resultat
Dag 1
M 800m h2:
2) William Taudien Tureberrg 1:55.96. 1 mile h2: 4) Emil Blomberg Hässelby 4:23.89.
K 800m h3: 2) Elin Andersson Lund 2:16.20. 1 mile h1: 9) Hannah Nilsson Malmö 5:16.53. 5000m: 3) Maria Sandström Malmö 17:34.85.
Dag 2
M 800m f:
6) W Taudien 1:55.24. 1 mile f: 3) E Blomberg 4:12.57.
K 800m f: 8) E Andersson 2:17.59. 3000m A: 9) M Sandström 10:11.42.

24-25.2 NAPERVILLE, IL | Resultat
Dag 1
M Vikt:
15) David Johansson Åhus 1326.
Dag 2
M 60m h2:
6) D Johansson 7.35.

24-25.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K 800m h1:
2) Caroline Högardh Halmstad 2:13.18.
Dag 2
K 800m f:
4) C Högardh 2:15.64. Stav: 7) Lisa Lantz Växjö 365.

24-26.2 LEXINGTON, KY | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 800m h3:
3) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 2:10.07. Stav: 6) Petra Olsen Malmö 395.
Dag 2
M Stav:
9) Andreas Duplantis 93 Stål 503.
K Tresteg: 7) Maria Augutis Ullevi 1240.

24-25.2 MANKATO, MN | Resultat
Dag 1
M 800m h2:
1) Henrik Hansson Strömstad LK 1:58.05. 1 mile h1: 3) H Hansson 4:21.96.
Dag 2
M 800m f:
1) H Hansson 1:55.58. 1 mile f: 3) H Hansson 4:15.14.

24-25.2 NASHVILLE, TN | Resultat
OBS: Okänd varvlängd.
Dag 1
K 800m h2:
4) Erica Wesström 2:19.93.
Dag 2
K 800m f:
8) E Wesström 2:25.12.

24-25.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
2) Björn Barrefors Hammarby 5.792 (7.12 703 1411 194 8.14 510 2:50.63).

24-26-2 JOPLIN, MO | Resultat
Dag 3
M 1 mile B:
5) Carl Larsson Hässelby 4:29.20.

23.2 NEW YORK, NY | Resultat
K 1000m: 4) Maria Jangsten Sävedalen 2:56.29.

23-25.2 ALBUBUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
K 800m h1:
4) Josefine Koskinen Enhörna 2:12.66. Stav: 14) Nathalie Busk Malmö 350.
Dag 3
M Stav:
-) Robert Warensjö X.

19.2 CAMBRIDGE, MA | Resultat
K 5000m: 9) Sarah Gustavsson 20:49.80.

19-20.2 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
M 1 mile:
3) Daniel Gleimar Tureberg 4:33.79.

18-19.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
K Vikt:
15) Frida Åkerström Huddinge 1605.
Dag 2
K Kula:
3) F Åkerström 1494.

18.2 NORMAN, OK | Resultat
M 800m A: 1) Emil Blomberg Hässelby 1:53.64.
K 800m B: 8) Hannah Nilsson Malmö 2:26.21.

17.2 GOLDEN, CO | Resultat
K Kula: 5) K Bank 1128. Vikt: 7) K Bank 1259.

17.2 NAPERVILLE, IL | Resultat
M Vikt: 5) David Johansson Åhus 1384.

17.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 4) Andreas Duplantis 93 Stål 503.

17.2 LINCOLN, NE | Resultat
M 60m B: 2) Björn Barrefors Hammarby 7.14. 1 mile A: 6) Henrik Hansson Strömstad LK 4:13.69. Kula: 9) B Barrefors 1427.
K 1mile A: 4) Lisa Öhberg 4:56.78.

17.2 NEW YORK, NY | Resultat
M 800m: 4) Mikael Röjerås Västerås 1:54.00. 3000m: 3) Alexander Söderberg Spårvägen 8:16.75. 60mH h2: 4) Felix Siljebäck Larsen Västerås 8.78. Höjd: 10=) F Siljebäck Larsson 179. Stav: 3) F Siljebäck Larsen 435. Längd: 5) F Siljebäck Larsen 680.
K 60m h1: 2) Andrea Nybäck IF Göta 8.00, f: 8) A Nybäck 8.09. 800m: 7) Maria Jangsten Sävedalen 2:18.30, 9) Emmy Koskinen Enhörna 2:19.16. 1 mile: 10) M Jangsten 5:25.60. 60mH h2: 1) A Nybäck 8.90, f: 3) A Nybäck 8.98. Höjd: 1) A Nybäck 170. Längd: 4) A Nybäck 542.

17-18.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:08.36.

17.2 AKRON, OH | Resultat
M Kula: 8) Björn Johansson Västerås 1396.

16.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
K 800m: -) Caroline Högardh Halmstad bröt. Stav: 8) Lisa Lantz Växjö 370.

16-18.2 OGDEN, UT | Resultat
Dag 1
M Kula:
2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1920.
K Kula: 22) Anneli Ståhl Spårvägen 944. Vikt: 1) A Ståhl 1866.

11.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
K Stav: 2) Lisa Lantz Växjö 370. Längd: 9) L Lantz 492.

11.2 NAPERVILLE, IL | Resultat
M 60m h5: 3) David Johansson Åhus 7.36. Vikt: 12) D Johansson 1399.

11.2 CAMBRIDGE, MA | Resultat
M 1 mile: 9) Sean Pohorence 4:14.19.

11.2 NEW YORK, NY | Resultat
M 800m C: 2) Mikael Röjerås Västerås 1:55.21.
K 60mH B: 3) Andrea Nybäck IF Göta 9.08.

11.2 SEWARD, NE | Resultat
OBS: Okänd varvlängd.
M 1 mile: 7) Carl Larsson Hässelby 4:30.01.

11.2 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M Kula: 13) Richard Olsson IF Göta 1261.

11.2 WINSTON-SALEM, NC | Resultat
M 3000m C: 7) Max Peter Bejmer Hässelby 9:09.39.

10-11.2 CLEMSON, SC | Resultat
Dag 2
K 400m I:
3) Beatrice Enckell Udd 62.13.

10-11.2 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 1
K 1 mile B:
2) Erica Wesström Upsala 5:12.30, 16) Tilda Helgesson Åhus 5:25.72.

10-11.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 800m A:
6) Sofia Öberg Lidingö 2:05.36, H: 10) Lisa Öhberg 2:21.09. 1 mile C: 9) Caroline Högardh Halmstad 4:52.79, H: 3) L Öhberg 5:04.83. 3000m D: 9) Rebecka Öberg Lidingö 9:54.46. Vikt: 11) Anneli Ståhl Spårvägen 1738.

10-11.2 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K Vikt:
19) Kajsa Bank 1236.
Dag 2
M Kula:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1918.
K 200m h5: 2) Fatima Dedrickson Hammarby 25.25, B: -) F Dedrickson ej start. 60mH h5: 3) F Dedrickson 9.04, B: 1) F Dedrickson 8.67. Kula: 19) K Bank 1133.

10-11.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
K Stav A:
11) Petra Olsen Malmö 387.
Dag 2
M 800m E:
2) William taudien Tureberg 1:52.47. Stav A: 8=) Andreas Duplantis 93 Stål 506.
K 800m B: 5) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 2:11.17.

10.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 60mH h3: 7) Petter Olson Malmö 8.18, B: -) P Olson ej start. Stav: 9=) Robedrt Warensjö Nyköping 495, 14) P Olson 495. Längd: 8) P Olson 693.
K 800m: 2) Josefine Koskinen Enhörna 2:14.39. Stgav: 16) Nathalie Busk Malmö 347. Vikt: 4) Ida Storm Hässelby 2048.

9-11.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
M 1 mile A:
7) Henrik Hansson Strömstad LK 4:15.01.
K 1 mile A: 4) Kajsa Barr Sundbyberg 4:56.44. 3000m A: 3) Frida Kristiansson Ymer 9:53.94.
Dag 2
K 1 mile B:
6) Mary Alenbratt Ullevi 4:53.35.

8.2 RIVERDALE, NY | Resultat
K 60m: 2) Andera Nybäck IF Göta 7.6m, X: 2) A Nybäck 7.8m. Höjd: 2) A Nybäck 160. Längd: 1) A Nybäck 561.

4.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
K Stav: 8) Lisa Lantz Växjö 350.

4.2 CHAMPAIGN, IL | Resultat
K 800m: 2) Tilda Helgesson Åhus 2:23.85. 1 mile: 6) T Helgesson 5:23.01.

4,2 KENOSHA, WI | Resultat
M 55m h2: 3) David Johansson Åhus 6.86. Vikt: 5) D Johansson 1321.

4.2 SPRINGFIELD, MA | Resultat
K 600m B: 4) Sarah Gustavsson 1:55.66. 3000m: 8) S Gustavsson 11:28.67.

4.2 MURFREESBORO, TN | Resultat
OBS: Överlång bana.
K 800m: 17) Erica Wesström Upsala 2:29.38. 1 mile: 6) E Wesström 5:13.72. 3000m: 1) Sanna Mustonen Enhörna 10:30.23.

4.2 MANKATO, MN | Resultat
M 1 mile: 1) Henrik Hansson Strömstad LK 4:13.35.

4.2 NAMPA, ID | Resultat
K Vikt: 2) Ida Storm Hässelby 1973.

4.2 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 1 mile A: 7) William Taudien Tureberg 4:22.43.
K 1000m A: 3) Frida Kristiansson Ymer 2:58.91. 1 mile A: 1) Kajsa Barr Sundbyberg 5:06.80, 2) F Kristiansson 5:10.09. 3000m A: 1) Mary Alenbratt Ullevi 10:13.70, 2) F Kristiansson 10:26.64.

3-4.2 WICHITA, KS | Resultat
Dag 2
M 1 mile:
1) Emil Blomberg Hässelby 4:17.95.
K 800m: 2) Elin Andersson Lund 2:15.58. 1 mile: 11) Hannah Nilsson Malmö 5:17.52. 3000m: 4) Maria Andersson Malmö 10:04.74.

3-4.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
2) Björn Barrefors Hammarby 5.701 (7.13 723 1380 200 8,17 464 2:52.91).

3-4.2 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 1
M Kula:
2) Leif Arrhenius Spårvägen 1920, 3) Niklas Arrhenius Spårvägen 1847.
K Vikt: 2) Anneli Ståhl Spårvägen 1754.
Dag 2
K Kula:
30) A Ståhl 931.

3-4.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M Stav A:
8) Robert Warensjö Nyköping 495.
Dag 2
K Stav A:
16=) Nathalie Busk Malmö 344.

3-4.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
M 400m B h10:
2) Petter Olson Malmö 48.95. 60mH h7: 6) P Olson 8.24. Längd B: 16) P Olsen 692.
K 1000m: 8) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:51.34. 60mH h1: 6) Fatima Dedrickson Hammarby 8.66. Stav A: 9) Petra Olsen Malmö 400. Kula: 7) Frida Åkerström Huddinge 1496.
Dag 2
M 1 mile C:
8) Alexander Söderberg Spårvägen 4:13.69, F: 6) Daniel Gleimar Tureberg 4:21.79. Stav A: -) Andreas Duplantis Stål X.
K 800m A: 1) Y Ngarambe 2:11.26. Vikt: 36) F Åkerström 1605.

3-4.2 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 2
M 800m:
9) Mikael Röjerås Västerås 1:55.36. 1000m: 5) James Finucane 2:29.97. 1 mile: 14) M Röjerås 4:22.35.
K 1000m: 9) Lena Finucane 3:03.81.

3-4.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
7) Maria Augutis Ullevi 1204.

3.2 CAMBRIDGE, MA | Resultat
M 1000m: 6) Sean Pohorence 2:30.68.

28.1 NEWARK, DE | Resultat
K 1 mile: 6) Lena Finucane 5:31.66.

28.1 LINCOLN, NE | Resultat
M Stav: 2=) Björn Barrefors Hammarby 493. Kula: 11) B Barrefors 1378.

28.1 CHICAGO, IL | Resultat
M Vikt: 9) David Johansson Åhus 1353.

27-28.1 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
M 5000m A:
2) Alexander Söderberg Spårvägen 14:07.07.

27-28.1 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
Dag 2
K 60m A:
6) Fatima Dedrickson Hammarby 7.85. 60mH A: 3) F Dedrickson 8.66.

27-28.1 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
M 800m A:
4) William Taudien Tureberg 1:56.89.

27-28.1 PULLMAN, WA | Resultat
Dag 1
K Vikt:
1) Ida Storm Hässelby 2030.
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Marcus Nilsson Högby 5.362 (7.41 672 1361 191 8.76 470 2:44.31).

27.1 ROXBURY, MA
K 800m A: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:11.31.

27-28.1 LEXINGTON, KY | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K Stav:
3) Petra Olsen Malmö 387. Vikt: -) Frida Åkerström Huddinge X.
Dag 2
K 800m A:
3) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 2:10.51, D: 3) Erica Wesström Upsala 2:20.04. Kula: 7) F Åkerström 1444.

27-28.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M Stav:
3) Robert Warensjö Nyköping 507.
Dag 2
M 800m B:
2) Daniel Gleimar Tureberg 1:57.88.
K Stav: 3) Nathalie Busk Malmö 360.

27-28.1 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
K Vikt:
4) Anneli Ståhl Spårvägen 1735.

27-28.1 MANKATO, MN | Resultat
Dag 2
M 800m A:
1) Henrik Hansson Strömstad LK 1:54.09.

27-28.1 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 1 mile A:
4) Sofia Öberg Lidingö 4:41.57.

27.1 NEW YORK, NY | Resultat
M Sjukamp: 5) Felix Siljebäck Larsen Västerås 4.262 (8.63 440 2:58.93). (Anm: dag 1 i Riverdale, NY 27.1!)
K 1000m: 4) Maria Jangsten Sävedalen 2:58.28.

27-28.1 UNIVERSITY PARK, PA | Resultat
Dag 2
K 1 mile B:
11) Lisa Öhberg 5:12.46.

27-28.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 800m:
1) Caroline Högardh Halmstad 2:14.19. Stav: 6=) Lisa Lantz Växjö 350.

27-28.1 SEWARD, NE | Resultat
Dag 2
M 1 mile:
5) Carl Larsson Hässelby 4:31.75.

27-28.1 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 1
K 3000m:
9) Tilda Helgesson Åhus 10:55.80.
Dag 2
K 5000m:
4) T Helgesson 19:07.91.

27-28.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M Stav:
3) Andreas Duplantis Stål 515.
Dag 1-2
M Sjukamp:
5) Petter Olson Malmö 5.709 (7.11 699 1366 191 8.27 480 2:41.33).
Dag 2
K 800m C:
1) Kajsa Barr Sundbyberg 2:16.64.

26.1 RIVERDALE, NY | Resultat
M Sjukamp (dag 1): Felix Siljebäck Larsen Västerås (7.31 655 1095 X).
K Femkamp: 1) Andrea Nybäck IF Göta 3.709 (8.97 161 1135 574 2:32.89).

25.1 COLUMBIA, SC | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 3000m: 4) Max Peter Bejmer Hässelby 9:14.91.
K Stav: 1) Petra Olsen Malmö 379.

22.1 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 800m: 12) Samia Adan Hässelby 2:20.09.

21.1 RENO, NV | Resultat
P Stav A: 1) Armand Duplantis 99 Stål 397.
F Stav: 1) Johanna Duplantis 02 Stål 203.

21.1 NORMAN, OK | Resultat
K 800m: 3) Elin Andersson Lund 2:19.91. 1 mile: 8) Maria Sandström Malmö 5:15.22.

21.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M Stav: 3) Andreas Duplantis 93 Stål 508.

21.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 800m A: 3) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 2:11.25. Stav: 6) Petra Olsen Malmö 385.

20.1 PROVO, UT | Resultat
M Kula: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1974, 4) Leif Arrhenius Spårvägen 1910.

20.1 LINCOLN, NE | Resultat
M 1000m B: 5) Carl Larsson Hässelby 2:38.15. Kula: 11) Björn Barrefors Hammarby 1411.

20-21.1 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 1
K Kula:
6) Frida Åkerström Huddinge 1454.
Dag 2
K Vikt:
13) F Åkerström 1536.

20-21.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M Stav A:
6) Robert Warensjö Nyköping 477.
K 200m D: 2) Fatima Dedrickson (f d Makakala) Hammarby 25.52.
K 60mH h2: 2) F Dedrickson 8.78, B: 4) F Dedrickson 8.77. Stav: 16=) Nathalie Busk Malmö 330.

20.1 BURLINGTON, VT | Resultat
K 1000m: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:54.51.

20.1 NEW YORK, NY | Resultat
K 60m h1: 3) Andrea Nybäck IF Gölta 7.99. 1000m A: 9) Maria Jangsten Sävedalen 3:06.90. Höjd: 21=) A Nybäck 155.

20-21.1 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
M 1 mile:
11) Daniel Gleimar Tureberg 4:30.83.
K 3000m: 4) Kajsa Barr Sundbyberg 10:43.13.

20-21.1 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
Dag 2
M 1 mile:
11) Henrik Hansson Strömstad LK 4:17.3m.

20.1 FRESNO, CA | Resultat
M 55m h1: 4) Marcus Nilsson Högby 7.19. 55mH B: 3) M Nilsson 8.33. Höjd B: 5) M Nilsson 178. Stav A: 5) M Nilsson 447.
K 800m A: 3) Lisa Öhberg 2:26.34. 1 mile A: 4) L Öhberg 5:45.92. Vikt: 2) Ida Storm Hässelby 1858.

19-21.1 BOULDER, CO | Resultat
Dag 3
K Kula:
6) Kajsa Bank 1075. Vikt: 10) K Bank 1223.

14.1 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 400m G: 3) Beatrice Enckell Udd 62.59. 800m: 2) Samia Adan Hässelby 2:19.83.

14.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
M Stav: 9) Andreas Duplantis 93 Stål 490.
K 800m: 1) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 2:14.93. Tresteg: -) Izehi Ileso Ullevi X.

14.1 HANOVER, NH | Resultat
K 1 mile A: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 5:01.06.

14.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 800m A: 4) William Taudien Tureberg 1:54.43.
K 800m C: 2) Elin Andersson Lund 2:17.52.

14.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
K Stav: 5=) Lisa Lantz Växjö 350.

14.1 VERMILLION, SD | Resultat
M 1 mile: 5) Henrik Hansson Strömstad LK 4:27.52.

13-14.1 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
M 1000m:
13) Carl Larsson Hässelby 2:39.59. 60mH B: 1) Björn Barrefors Hammarby 8.21. Längd A: 4) B Barrefors 713.
Dag 2
M 60mH B:
1) B Barrefors 8.21. Stav: 2=) B Barrefors 495.

13.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M 60mH: 3) Petter Olson Malmö 8.30. Höjd: 6) P Olson 187. Stav: 6=) P Olson 470.

13.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 60mH h6: 3) Felix Siljebäck Larsen Västerås 8.59, B: 7) F Siljebäck Larsen 8.64. Länd A: 11) F Siljebäck Larsen 654.
K 1 mile: 6) Maria Jangsten Sävedalen 5:16.60. 60mH h3: 2) Andrea Nybäck IF Göta 9.03, B: -) A Nybäck ej start.

13.1 AKRON, OH | Resultat
K Kula: 2) Frida Åkerström Huddinge 1410. Vikt: 4) F Åkerström 1617.

13-14.1 BLACKSBURG, VTY | Resultat
Dag 2
K Stav:
2=) Petra Olsen Malmö 390.

13-14.1 LEXINGTON, KY | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 800m C:
3) Erica Wesström Upsala 2:22.50

6.1 NEWARK, DE | Resultat
K 1 mile A: 9) Lena Finucane 5:35.54.

5-7.1 PROVO, UT | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6301, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 5916.
Dag 2
M Kula:
1) L Arrhenius 1955, 2) N Arrhenius 1913.
Dag 3
M 1 mile A:
4) Jacob Gustafsson Ullevi 4:17.25.

9-10.12 RIVERDALE, NY | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Felix Siljebäck Larsen Västerås 4.990 (7.34 659 1225 188 8.94 430 2:53.67).
Dag 2
K 1500m:
1) Maria Jangsten Sävedalen 4:54.45.

9.12 CHARLESTON, IL | Resultat
K Kula: 3) Frida Åkerström Huddinge 1439. Vikt: 6) F Åkerström 1494.

8-9.12 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 2
M Stav:
2) Björn Barrefors Hammarby 492. Kula: 5) B Barrefors 1358.

3.12 MANKATO, MN | Resultat
M 3000m: 2) Henrik Hansson Strömstad LK 8:55.54.

3.12 CLEMSON, SC | Resultat
K 500m E: 3) Samia Adan Hässelby 1:20.92.

2.12 CHICAGO, IL | Resultat
M Höjd: 1) Kevin Vaseghi 92 Gefle 193.

2.12 JONESBORO, AR | Resultat
K 1 mile: 3) Tilda Helgesson 92 Åhus 5:19.55.

1.12 RIVERDALE, NY | Resultat
M 400m B: 2) Alexander Söderberg Spårvägen 61.50. 1 mile: 2) Mikael Röjerås Västerås 4:31.27. Höjd: 5) Felix Siljebäck Larsen Västerås 179. Kula: 7) F Siljebäck Larsen 1223.
K 1 mile: 1) Maria Jangsten Sävedalen 5:22.52. K 60mH: 1) Andrea Nybäck IF Göta 8.99, X: 1) A Nybäck 9.04. Längd: 1) A Nybäck 569. Kula: 4) A Nybäck 1071.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2012

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>