Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 7 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2012

8.12 TUCSON, AZ | Resultat
M 1000m: 8) Jonas Legernes Ullevi 2:38.46.

17.11 LOUISVILLE, KY (NCAA-mästerskapen) | Resultat
M 10 km terräng: 85) Elmar Engholm Hässelby 30:37.
K 6 km terräng: 115) Mary Alenbratt Ullevi 20:53.

17.11 FRESNO, CA | Resultat
K 5 km terräng: 2) Cecilia Instebö Tureberg 18:14, 116) Sara Smith 20:54.

10.11 INA, IL | Resultat
M 8 km terräng: 44) Max-Peter Bejmer Hässelby 27:19.

9.11 FORT COLLINS, CO | Resultat
M 10 km terräng: 57) Elmar Engholm Hässelby 31:53.

9.11 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K 6 km terräng: 8) Mary Alenbratt Ullevi 21:14, 67) Hannah Nilsson Malmö 23:07, 73) Tilda Helgesson Åhus 23:18.

9.11 MADISON, CT | Resultat
M 10 km terräng: 206) Mikael Röjerås Västerås 34:24.
K 5 km terräng: 53) Yolanda Ngarambe Tureberg 21:16.

9.11 SEATTLE, WA | Resultat
M 10 km terräng: 142) Jonas Legernes Ullevi 32:30.
K 6 km terräng: 143) Josefine Koskinen Enhörna 22:16.

4.11 PHOENIX, AZ | Resultat
M 10 km landsväg: 2) Alexander Söderberg Spårvägen 30:01.

3.11 COSTA MESA, CA | Resultat
K 5 km terräng: 2) Cecilia Instebö Tureberg 18:28, 69) Sara Smith 20:50.

3.11 KAHUKU, HI | Resultat
K 6 km terräng: 10) Lisa Öhberg Hälle 22:05, 91) Evelina Månsson Södra Sandby? 24:21.

29.10 HATTIESBURG, MO | Resultat
K 5 km terräng: 2) Mary Alenbratt Ullevi 16:53.

27.10 DURHAM, NH | Resultat
K 5 km terräng: 8) Yolanda Ngarambe Tureberg 17:13.

27.10 PRINCETON, NJ | Resultat
M 8 km terräng: 84) Sean Pohorence 26:06.

27.10 LAKE BUENA VISTA, FL | Resultat
M 8 km terräng: 24) Mikael Röjerås Västerås 25:46.
K 6 km terräng: 49) Emmy Koskinen Enhörna 23:58.

27.10 BOWLING GREEN, KY | Resultat
K 5 km terräng: 26) Tilda Helgesson Åhus 19:14, 45) Samia Adan Hässelby 19:56, 69) Therese Moberg Sundsvall 21:17.

27.10 RUSTON, LA | Resultat
M 8 km terräng: 8) Emil Blomberg Hässelby 24:52, 64) William Taudien Tureberg 28:53.
K 5 km terräng: 12) Hannah Nilsson Malmö 18:05, 44) Johanna Nissén Karlsson Sävedalen 19:06.

27.10 KAHUKU, HI | Resultat
K 5 km terräng: 35) Evelina Månsson Södra Sandby? 20:28.

26.10 LAS VEGAS, NV | Resultat
M 8 km terräng: 4) Elmar Engholm Hässelby 24:40.
K 6 km terräng: 45) Josefine Koskinen Enhörna 23:06.

23.10 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 5 km terräng: 2) Cecilia Instebö Tureberg 20:22. 21) Sara Smith 23:04.

20.10 ST. PAUL, MN | Resultat
M 8 km terräng: 38) Henrik Hansson Strömstad LK 27:14.

20.10 MARYVILLE, MO | Resultat
M 8 km terräng: 46) Carl Larsson Hässelby 27:06.

20.10 HARDEEVILLE, SC | Resultat
M 8 km terräng: 8) Max-Peter Bejmer Hässelby 25:30.

20.10 LA JOLLA, CA | Resultat
K 6 km terräng: 5) Lisa Öhberg Hälle 22:13.

20.10 GALVESTON, TX | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Alexander Söderberg Spårvägen 30:30.

19.10 FULLERTON, CA | Resultat
K 5 km terräng: 10) Josefine Koskinen Enhörna 18:20.

13.10 PRINCETON, NJ | Resultat
M 8 km terräng A: 21) Sean Pohorence 24:48.

13.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M 10 km terräng: 53) Emil Blomberg Hässelby 32:15.
K 6 km terräng: 11) Mary Alenbratt Ullevi 21:16, 49) Hannah Nilsson Malmö 22:26, 129) Tilda Helgesson Åhus 23:31, 188) Johanna Nissén Karlsson 93 Sävedalen 24:28, 317) Therese Moberg 93 Sundsvall 28:03.

13.10 CEDAR PARK, TX | Resultat
M 5 km terräng: 39 William Taudien Tureberg 18:08.

13.10 HILO, HI | Resultat
K 5 km terräng: 6) Evelina Månsson Södra Sandby? 19:39.

12.10 ORLANDO, FL | Resultat
K 6 km terräng: 86) Samia Adan Hässelby 26:14.

12.10 MADISON, WI | Resultat
M 8 km terräng A: 144) Elmar Engholm Hässelby 24:27.
K 6 km terräng A: 312) Rebecka Öberg Lidingö 22:51.

12.10 CHARLOTTE; NC | Resultat
M 8km terräng: 15) Max-Peter Bejmer Hässelby 25:10.

12.10 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 5 km terräng: 2) Cecilia Instebö Tureberg 20:26.

7.10 WESTFIELD, MA | Resultat
K 5 km terräng: 13) Yolanda Ngarambe Tureberg 17:45.

6.10 FORT HAYS, KS | Resultat
M 8 km terräng: 32) Carl Larsson Hässelby 25:45.

6.10 LAKE BUENA VISTA, FL | Resultat
K 5 km terräng: 66) Samia Adan Hässelby 21:15.

6.10 LA JOLLA, CA | Resultat
K 6 km terräng: 2) Lisa Öhberg Hälle 22:15, 20) Josefine Koskinen Enhörna 23:16, 53) Evelina Månsson Södra Sandby? 24:09.

5.10 LOS ANGELES, CA | Resultat
K 5 km terräng: 2) Cecilia Instebö Tureberg 19:55.

5.10 BRONX, NY | Resultat
M 8 km terräng: 29) Mikael Röjerås Västerås 27:36.

5.10 BRONX, NY | Resultat
K 5 km terräng: 84) Emmy Koskinen Enhörna 21:59.

29.9 LOUISVILLE, KY | Resultat
M 8 km terräng C: 4) Max-Peter Bejmer Hässelby 26:02.

29.9 LOUISVILLE, KY | Resultat
K 5 km terräng B: 317) Therese Moberg 93 Sundsvall 22:18.

29.9 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
M 8 km terräng B: -) Carl Larsson Hässelby bröt.

29.9 PALO ALTO, CA | Resultat
K 6 km terräng: 62) Rebecka Öberg Lidingö 22:14, 85) Josefine Koskinen Enhörna 22:30.

28.9 BETHLEHEM, PA | Resultat
M 8 km terräng A: 126) Sean Pohorence 25:41.

28.9 BETHLEHEM, PA | Resultat
K 6 km terräng A: 101) Yolanda Ngarambe Tureberg 22:05.

28.9 SOUTH BEND, IN | Resultat
M 8 km terräng A: 93) Elmar Engholm Hässelby 24:58, B: 25) Emil Blomberg Hässelby 25:20.
K 5 km terräng A: 23) Mary Alenbratt Ullevi 17:11, B: 8) Hannah Nilsson Malmö 17:54, 67) Johanna Nissén Karlsson 93 Sävedalen 19:19.

23.9 SALINAS, CA | Resultat
M 10 km terräng: 1) Alexander Söderberg Spårvägen 44:50.
Anm: Banan hade en stigning på ca 500 meter.

22.9 WAIPIO, HI | Resultat
K 4.8 km terräng: 7) Evelina Månsson Södra Sandby? 18:18.

22.9 BAKERSFIELD, CA | Resultat
K 5 km terräng: 2) Cecilia Instebö Tureberg 19:49, 16) Sara Smith 22:14.

21.9 SANTA CLARITA, CA | Resultat
K 5 km terräng: 9) Caroline Högardh Halmstad 17:58.

15.9 RIVERSIDE, CA | Resultat
K 6 km terräng: 28) Lisa Öhberg Hälle 21:40.

15.9 ROCK HILL, SC | Resultat
M 8 km terräng: 61) Max-Peter Bejmer Hässelby 26:45.

15.9 LINCOLN, NE | Resultat
M 8 km terräng: 142) Carl Larsson Hässelby 27:53.

15.9 SAN DIEGO, CA | Resultat
K 5 km terräng: 7) Josefine Koskinen Enhäörna 19:10.

15.9 DENTON, TX | Resultat
K 5 km terräng: 5) Mary Alenbratt Ullevi 17:40.

15.9 RUSTON, LA | Resultat
M 6.4 km terräng: 6=) Emil Blomberg Hässelby 19:42.
K 4 km terräng: 2) Hannah Nilsson Malmö 12:48.

15.9 BRONX, NY | Resultat
M 8 km terräng: 93) Mikael Röjerås Västerås 27:45.

15.9 LAIE, HI | Resultat
K 5 km terräng: 6) Evelina Månsson Södra Sandby? 19:49.

15.9 COSTA MESA, CA | Resultat
K 5 km terräng: 18) Cecilia Instebö Tureberg 19:50.

14.9 HOUSTON, TX | Resultat
M 6 km terräng: 129) William Taudien Tureberg 20:03.

14.9 NEW HAVEN, CT | Resultat
M 8 km terräng: 16) Sean Pohorence 25:36.

14.9 DURHAM, NH | Resultat
K 5 km terräng: 8) Yolanda Ngarambe Tureberg 17:57.

8.9 ARLINGTON, TX | Resultat
M 4.8 km terräng: 5) Emil Blomberg Hässelby 15:20, 32) William Taudien Tureberg 17:37.
K 3.2 km terräng: 5) Mary Alenbratt Ullevi 11:07, 13) Hannah Nilsson Malmö 11:37.

8.9 KANOEHE, HI | Resultat
K 5 km terräng: 24) Evelina Månsson Södra Sandby? 20:16.

7.9 TAMPA, FL | Resultat
K 5 km terräng: 74) Samia Adan Hässelby 22:34.

7.9 GREER, SC | Resultat
M 3.2 km landsväg: 2) Max-Peter Bejmer Hässelby 9:56.

7.9 LITTLE ROCK, AR | Resultat
K 5 km terräng: 3) Emma Dahl Örgryte 18:35, 18) Tilda Helgesson Åhus 20:12, 53) Therese Moberg 93 Sundsvall 24:30.

7.9 MARYVILLE, MO | Resultat
M 8 km terräng: 8) Carl Larsson Hässelby 27:15.

1.9 MEMPHIS, TN | Resultat
K 5 km terräng: 36) Tilda Helgesson Åhus 20:18.

1.9 STONY BROOK, NY | Resultat
K 4 km terräng: 27) Emmy Koskinen Enhörna 16:31.

1.9 STONY BROOK, NY | Resultat
M 6 km terräng: 40) Mikael Röjerås Västerås 21:43.

1.9 KAHUKU, HI | Resultat
K 5 km terräng: 18) Evelina Månsson Södra Sandby? 20:24.

31.8 BUCKINGHAM, FL | Resultat
K 5 km terräng: 20) Samia Adan Hässelby 20:05.

31.8 LA JOLLA, CA | Resultat
K 4 km terräng: 4) Josefine Koskinen Enhörna 15:25.

31.8 WACO, TX | Resultat
M 6 km terräng: 54) William Taudien Tureberg 22:09.
K 4 km terräng: 6) Mary Alenbratt Ullevi 14:04.

31.8 SIOUX FALLS, SD | Resultat
M 6.4 km terräng: 21) Henrik Hansson Strömstad LK 20:08.

31.8 SPARTANBURG, SC | Resultat
M 8 km terräng: 20) Max-Peter Bejmer Hässelby 27:44.

4.8 PROVO, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1966, 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1943.

6-9.6 DES MOINES, IA (NCAA Div 1) | Resultat
Dag 1
K 3000mH h2:
8) Caroline Högardh Halmstad 10:22.82. Stav: 12) Petra Olsen Malmö 415. Spjut: 17) Emelie Larsson Ullevi 4499.
Dag 1-2
M Tiokamp:
6) Marcus Nilsson Högby 7.826 (11.12w/+3.2 691/-0.4 1276 202 49.69 15.24/-0.6 4240 480 5645 4:18.01, 8) Björn Barrefors Hammarby 7.769 (10.93w/+3.2 726/-0.1 1368 199 50.37 14.54/+1.0 4306 490 5248 4:56.87), 9) Petter Olson Malmö 7.746 (11.08/+0.4 696/-0.7 1251 193 48.45 14.58/+1.0 4129 490 5475 4:36.26).
Dag 2
K Slägga:
5) Ida Storm Hässelby 6568.
Dag 3
M Stav:
19) Andreas Duplantis 93 Stål 515.

2.6 EUGENE, OR (DL) | Resultat
K Höjd: 4=) Emma Green Tregaro Örgryte 191, 7) Ebba Jungmark Mölndal 191. Stav: 6) Angelica Bengtsson 93 Hässelby 438.

2.6 WESTWOOD, CA | Resultat
M Stav: 8) Marcus Nilsson Högby 420.
Slägga: 4) Ida Storm Hässelby 6648.

24-26.5 CLAREMONT, CA | Resultat
Dag 3
M Spjut:
8) David Johansson Åhus 6344.

24-26.5 JACKSONVILLE, FL (NCAA East) | Resultat
Dag 1
M 10000m:
36) Alexander Söderberg Spårvägen 31:31.63.
K 400mH h6: 3) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 59.45. Kula: 35) Frida Åkerström Huddinge 1445. Spjut: 3) Emelie Larsson Ullevi 4848.
Dag 2
K 400mH q2:
8) S Hellberg Jonsén 60.63. Stav: 10) Petra Olsen Malmö 405.
Dag 3
M Stav:
8=) Andreas Duplantis 93 Stål 532.

24-26.5 AUSTIN, TX (NCAA West) | Resultat
Dag 1
M Spjut:
-) Richard Olsson IF Göta X.
K 800m h4: 7) Josefine Koskinen Enhörna 2:11.30.
Dag 2
K 3000mH h3:
3) Caroline Högardh Halmstad 10:19.00. 100mH h1 (+4.0): 8) Fatima Dedrickson Hammarby 13.88w.
Dag 3
K Slägga:
6) Ida Storm Hässelby 6547.

24-26.5 PUEBLO, CO (NCAA div 2) | Resultat
Dag 1
K 1500m h2:
4) Lisa Öhberg 4:37.71.
Dag 3
K 1500m f:
8) L Öhberg 4:45.68.

17.5 CHULA VISTA, CA | Resultat
M Längd: 1) Michel Tornéus Hammarby 800w/+4.4 (-), 3) Mehdi Alkhatib Hammarby 690w/+3.4 (-).

17-18.5 NAPERVILLE, IL | Resultat
Dag 2
M Spjut:
3) David Johansson Åhus 5890.

12.5 SAN DIEGO, CA | Resultat
K 3000mH: 7) Cecilia Instebö Tureberg 11:34.69.

12.5 LOS ANGELES, CA | Resultat
M 200m A (+0.3): 1) Johan Wissman Helsingborg 20.57, C (+0.5): 1) Nil de Oliveira Spårvägen 21.11, D (+0.2): 3) Thomas Nikitin Spårvägen 22.70. 400m B: 3) T Nikitin 50.20.

12-13.5 EUGENE, OR | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Ida Storm Hässelby 6417, 11) Anneli Ståhl Spårvägen 5289.

11-13.5 NEW ORLEANS, LA | Resultat
Dag 2
K 800m h1:
6) Mary Alenbratt Ullevi 2:12.32. 1500m h1: 4) M Alenbratt 4:42.10.
Dag 3
M Spjut:
3) Richard Olsson IF Göta 6610.
K 800m f: 7) M Alenbratt 2:12.36. 1500m f: 3) M Alenbratt 4:25.40.

11-13.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M 5000m B:
11) Sean Pohorence 15:05.72.
Dag 1-2
M Tiokamp:
1) Felix Siljebäck Larsen Västerås 6.874 (11.23/-1.1 687/-0.9 1250 186 50.90 16.15/-0.2 3392 460 4592 4:50.56).
K Sjukamp: -) Andrea Nybäck IF Göta bröt (15.29/0.0 167 1107 26.82/+0.2 511/-1.6)

11.5 LOUISVILLE, KY | Resultat
K Diskus: 14) Frida Åkerström Huddinge 4109. Slägga: 13) F Åkerström 4889. Spjut: 2) Emelie Larsson Ullevi 4552.

11-12.5 BISMARCK, ND | Resultat
Dag 1
M 800m h1:
1) Henrik Hansson Strömstad LK 1:56.28. 1500m h2: 1) H Hansson 4:06.42.
Dag 2
M 800m f:
9) H Hansson 2:08.55. 1500m f: 3) H Hansson 3:53.27.

11-13.5 MANHATTAN, KS | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
6) Petter Olson Malmö 6.967 (10.90/+0.8 677/0.0? 1355 190 48.37 14.58w/+2.3 4294 X 5430 4:30.71).

11-13.5 LAFAYETTE, LA | Resultat
Dag 1
K 10000m:
5) Sanna Mustonen Enhörna 36:47.70.
Dag 2
K 800m h3:
3) Samia Adan Hässelby 2:16.27. 3000mH: 7) Tilda Helgesson Åhus 11:31.90.
Dag 3
K 1500m A:
12) T Helgesson 4:54.37. 5000m: 7) S Mustonen 17:51.80, 21) T Helgesson 19:10.65.

11-13.5 MADISON, WI | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
1) Björn Barrefors Hammarby 7.897 (11.04w/+3.5 757/+1.7 1349 202 50.22 14.46/+0.3 4627 506 4629 4:53.41).

11-13.5 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 1
K 10000m:
3) Maria Sandström Malmö 37:06.84.
Dag 2
M 800m h3:
6) William Taudien Tureberg 1:55.40. 1500m h2: 6) Emil Blomberg Hässelby 4:04.09. 3000mH: 6) E Blomberg 9:18.03.
K 1500m h1: 3) Hannah Nilsson Malmö 4:38.67.
Dag 3
M 1500m f:
7) E Blomberg 3:54.12.
K 1500m f: 8) H Nilsson 4.39.96. 5000m: 2) M Sandström 17:25.79.

11-12.5 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 1
K 100mH B
(+0.1): 8) Fatima Dedrickson Hammarby 14.00.

10-13.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 2
K 400mH h3:
2) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 60.25.
Dag 3
K Stav:
6) Petra Olsen Malmö 407.
Dag 4
M Stav:
6) Andreas Duplantis 93 Stål 530.
400mH f: -) S Hellberg Jonsén X. Tresteg: 4) Maria Augutis Ullevi 1270w/+2.1 (1237/+0.2).

10-11.5 NAPERVILLE, IL | Resultat
Dag 2
M Spjut:
1) David Johansson Åhus 6081.

10-12.5 CAMBRIDGE, MA | Resultat
Dag 3
K 800m A:
2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:09.05.

9-12.5 BOZEMAN, MT | Resultat
Dag 3
K 3000mH:
2) Caroline Högardh Halmstad 10:20.94.
Dag 4
K 1500m:
4) C Högardh 4:29.27.

9-12.5 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
Dag 3
K Stav:
3) Nathalie Busk Malmö 385.
Dag 4
M Stav:
-) Robert Warensjö Nyköping X.

6.5 DURHAM, NC | Resultat
M 5000m: 12) Max-Peter Bejmer Hässelby 15:39.31.

5-6.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
M 10000m:
1) Alexander Söderberg Spårvägen 30:15.13. Längd: 6) Felix Siljebäck Larsen Västerås 660/-1.3. Spjut: -) F Siljebäck Larsen X.
K Längd: 2) Andrea Nybäck IF Göta 551/0.0. Spjut: 2) A Nybäck 3302.
Dag 2
M 800m A:
3) Mikael Röjerås Västerås 1:51.01. 5000m: 1) A Söderberg 14:32.11. 110mH B (-0.8): 2) F Siljebäck Larsen 15.99. Höjd: 11) F Siljebäck Larsen 174. Stav: 2) F Siljebäck Larsen 450.
K 800m A: 4) Emmy Koskinen Enhörna 2:13.15, 6) Maria Jangsten Sävedalen 2:14.58. 100mH A (-0.4): 5) A Nybäck 15.21. Höjd: 2) A Nybäck 165.

5-6.5 ORONO, ME | Resultat
Dag 1
K 800m h1:
1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:09.61.
Dag 2
K 800m f:
2) Y Ngarambe 2:08:81.

5-6.5 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 1
M 1500m h3:
6) Sean Pohorence 4:00.70.

5-6.5 EUGENE, OR | Resultat
M Tiokamp: 2) Marcus Nilsson 7.539 (11.43/+1.6 688w/+2.2 (670/+1.1) 1444 197 50.23 14.89/0.1 4254 430 5069 4:29.20).

5.5 SAN DIEGO, CA | Resultat
K 100m h1 (-0.9): 8) Sara Jungersten IFK Göteborg 13.03. 200m h3 (-0.1): 8) S Jungersten 26.59. 10000m: 13) Cecilia Instebö Tureberg 41:03.07. 3000mH h2: 4) C Instebö 11:47.84.

5.5 TITUSVILLE, FL | Resultat
M 110mH (vind?): 4) Philip Nossmy Malmö 14.04, X (vind?): 4) P Nossmy 13.95.

5.5 LINCOLN, NE | Resultat
M Höjd: 2=) Björn Barrefors Hammarby 193. Stav: 7=) B Barrefors 468. Kula: 5) B Barrefors 1345.

5.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 400mH B: 7) Thomas Nikitin Spårvägen 57.14. Kula: 6) Daniel Ståhl Spårvägen 1652. Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6114, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 5948, 6) D Ståhl 5565.
K 800m A: 8) Josefine Koskinen Enhörna 2:07.87.

4-6.5 EMPORIA, KS | Resultat
Dag 3
M 1500m B:
3) Carl Larsson Hässelby 4:02.94.

4-6.5 TAMPA, FL | Resultat
Dag 1
K Slägga:
9) Frida Åkerström Huddinge 5254.
Dag 2
K Kula:
5) F Åkerström 1555. Spjut: 3) Emelie Larsson Ullevi 4868.
Dag 3
K Diskus:
9) F Åkerström 4370.

4-5.5 CAPE GIRARDEAU, MO | Resultat
Dag 2
K 1500m:
11) Erica Wesström Upsala 4:49.08.

4.5 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
K Kula: 9) Kajsa Bank 1077. Slägga: 11) K Bank 3842.

4-5.5 BLOOMINGTON, IL | Resultat
Dag 1
M Spjut:
1) David Johansson Åhus 6091.
Dag 2
M Höjd:
4) Kevin Vaseghi Gefle 200.

3.5 CHULA VISTA, CA | Resultat
M Diskus: 5) Niklas Arrhenius Spårvägen 6130, 6) Leif Arrhenius Spårvägen 5877, 10) Daniel Ståhl Spårvägen 5513.

3-5.5 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 2
K 800m h3:
2) Lisa Öhberg 2:17.53. 1500m h1: 1) L Öhberg 4:48.31.
Dag 3
K 800m f:
3) L Öhberg 2:16.86. 1500m f: 2) L Öhberg 4:38.96. 5000m: 8) L Öhberg 18:08.84.

3-5.5 COMMERCE, TX | Resultat
Dag 2
M 800m h3:
5) Daniel Gleimar Tureberg 1:58.07.
Dag 3
M 1500m A:
10) D Gleimar 4:07.17. 5000m: 27) D Gleimar 16:18.47.

3-5.5 ELIZABETHTOWN, PA | Resultat
Dag 1
K 10000m:
10) Sara Gustavsson 43:59.63.

2.5 MANKATO, MN | Resultat
M 1500m: 4) Henrik Hansson Strömstad LK 3:49.68.

2.5 OGDEN, UT | Resultat
K 100mH A (0.0): 1) Fatima Dedrickson Hammarby 13.82. Kula: 18) Anneli Ståhl Spårvägen 941. Slägga: 4) A Ståhl 5347.

29.4 WESTWOOD, CA | Resultat
M 110mH (+0.8): 3) Marcus Nilsson Högby 15.08. Stav: 5) M Nilsson 455. Spjut: 3) M Nilsson 4982.
K Kula: 4) Ida Storm Hässelby 1243. Diskus: 4) I Storm 4287. Slägga: 1) I Storm 6416.

28-29.4 IRVINE, CA | Resultat
Dag 2
K 1500m A:
4) Lisa Öhberg 4:25.70.

28.4 DES MOINES, IA | Resultat
M 800m A: 6) Carl Larsson Hässelby 2:03.0m.
Anm: Detta var en helt annan tävling än Drake Relays på samma ort 25-28 april.

28.4 JONESBORO, AR | Resultat
K 1500m A: 6) Tilda Helgesson Åhus 4:51.82. 3000mH: 2) T Helgesson 11:34.76.

27-28.4 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 2
K 800m A:
4) Mary Alenbratt Ullevi 2:11.48.

27-28.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 2
M Kula A:
11) Leif Arrhenius Spårvägen 1823, B: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 1690. Diskus A: 23) L Arrhenius 5779, B: 10) D Ståhl 5436,

27-28.4 BERKELEY, CA | Resultat
Dag 1
K Stav:
1) Nathalie Busk Malmö 375.
Dag 2
K Stav:
4) N Busk 365.

27-28.4 EWING, NJ | Resultat
Dag 2
M Stav:
6) Felix Siljebäck Larsen Västerås 435.
K 800m B: 4) Maria Jangsten Sävedalen 2:17.06.

27.4 LISLE, IL | Resultat
M Spjut: 2) David Johansson Åhus 5838.

27.4 MOORPARK, CA | Resultat
K 100m f (+2.9): 7) Sara Jungersten IFK Göteborg 12.89w. 200m f (+1.3): 6) S Jungersten 25.77. 3000mH: 6) Cecilia Instebö Tureberg 11:55.18.

27-28.4 WICHITA, KS | Resultat
Dag 1
M 5000m:
7) Emil Blomberg Hässelby 15:23.60.
Dag 2
M 800m A:
6) E Blomberg 1:58.09.
K 800m A: 5) Elin Andersson Lund 2:14.50.

27-28.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
Dag 1
K Slägga:
19) Kajsa Bank 4109.
Dag 2
K Kula:
21) K Bank 1104.

26-28.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 1
M 5000m A:
11) Alexander Söderberg Spårvägen 14:11.28.
K Stav B: 1) Petra Olsen Malmö 407.
Dag 2
M Stav A:
3) Andreas Duplantis 93 Stål 495, -) Petter Olson Malmö X.
Dag 3
M Spjut B:
25) P Olson 5050.

26.4 LA JOLLA, CA | Resultat
M Diskus: 25) Leif Arrhenius Spårvägen 5676, 27) Daniel Ståhl Spårvägen 5620.

25-28.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 3
K 100m h2
(+1.6): 3) Fatima Dedrickson Hammarby 11.97. 100mH h2 (+2.0): 1) F Dedrickson 14.47. Diskus: 16) Anneli Ståhl Spårvägen 2830. Slägga: 3) A Ståhl 5358.
Dag 4
K 100m f
(+1.5): 8) F Dedrickson 12.02. 100mH f (+1.4): 1) F Dedrickson 14.09.

25.4 LINCOLN, NE | Resultat
M Höjd: 5) Björn Barrefors Hammarby 195. Stav: 1=) B Barrefors 503. Diskus: 7) B Barrefors 4131.

25-28.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 3
M Spjut:
12) Richard Olsson IF Göta 5939.
K Kula: 26) Frida Åkerström Huddinge 1414. Spjut: 8) Emelie Larsson Ullevi 4752.
Dag 4
K 400mH C:
6) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 60.96. Tresteg: 19) Maria Augutis Ullevi 1206/+1.7. Slägga: -) F Åkerström X.

22-23.4 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 1
K 400m h1:
3) Beatrice Enckell Udd 61.21. Tresteg (vind?): 3) B Enckell 1041.
Dag 2
K 400m f:
7) B Enckell 62.26. 400mH: 2) B Enckell 69.66. Längd (vind?): 4) B Enckell 486.

21.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 4) Andreas Duplantis 93 Stål 509.
K 400mH A: 6) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 61.19.

21.4 SPRINGFIELD, MA | Resultat
K 5000m: 18) Sarah Gustavsson 21:09.48.

21.4 AUSTIN, TX | Resultat
100m B (+0.6): 4) Petter Olson Malmö 10.95. Stav: 8) P Olson 490. Kula: 7) P Olson 1319.

21.4 WACO, TX | Resultat
M 800m B: 7) William Taudien Tureberg 1:53.71, D: 6) Daniel Gleimar Tureberg 1:56.71. 1500m B: 3) D Gleimar 4:03.93.

20.4 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 100m h4 (+2.0): 3) Sara Jungersten IFK Göteborg 12.96. 200m h1 (vind?): 3) S Jungersten 26.41. 10000m: 9) Cecilia Instebö Tureberg 41:20.43.

20-21.4 NORWALK, CA | Resultat
Dag 2
M 800m E:
1) Henrik Hansson Strömstad LK 1:51.50. 1500m C: 1) Emil Blomberg Hässelby 3:51.62, E: 2) H Hansson 3:54.51.
K 800m B: 5) Josefine Koskinen Enhörna 2.09.98, 10) Caroline Högardh Halmstad 2:12.83, 11) Elin Andersson Lund 2:12.91. 1500m C: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:30.61, D: 3) Hannah Nilsson Malmö 4:35.48. 5000m A: 5) Sanna Mustonen Enhörna 17:14.24, 10) Maria Sandström Malmö 17:34.80. Stav C: 3) Nathalie Busk Malmö 362.

20-21.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M 800m F:
1) Mikael Röjerås Västerås 1:52.63. 5000m B: 17) Sean Pohorence 14:32.61.
K 800m F: 12) Maria Jangsten Sävedalen 2:20.34.
Dag 2
K 800m B:
2) Emmy Koskinen Enhörna 2:15.49.

20.4 RICHMOND, KY | Resultat
K 800m A: 7) Erica Wesström Upsala 2:27.89. 1500m A: 3) E Wesström 4:47.76.

20-21.4 OXFORD, OH | Resultat
Dag 1
K Slägga:
7) Frida Åkerström Huddinge 5461. Spjut: 1) Emelie Larsson Ullevi 4942.
Dag 2
K Kula:
4) F Åkerström 1490. Diskus: 14) F Åkerström 4348.

20.4 NASHVILLE, TN | Resultat
K 1500m B: 7) Tilda Helgesson Åhus 4:47.49.

20-21.4 HICKORY, NC | Resultat
Dag 1
M Spjut:
10) Max-Peter Bejmer Hässelby 3280,
Dag 2
M 5000m:
6) M-P Bejmer 15:46.32.

19.4 LISLE, IL | Resultat
M Spjut: 1) David Johansson Åhus 5668.

19-21.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH D:
6) Emil Blomberg Hässelby 9:02.17.
K 1500m A: 6) Mary Alenbratt Ullevi 4:24.95, C: 13) Kajsa Barr Sundbyberg 4:34.59, D: 10) Caroline Högardh Halmstad 4:24.47, H: 12) Sanna Mustonen Enhörna 4:45.63. 3000mH C: 16) Frida Kristiansson Ymer 11:38.08.
Dag 2
M Stav C:
14) Robert Warensjö Nyköping 460. Diskus: 11) Niklas Arrhenius Spårvägen 6022.
K 5000m E: 15) Lisa Öhberg 16:57.77. Slägga: 2) Ida Storm Hässelby 6630, 34) Anneli Ståhl Spårvägen 5223.

19.4 CHULA VISTA, CA | Resultat
M Diskus A: 5) Niklas Arrhenius Spårvägen 6227, B: 6) Leif Arrhenius Spårvägen 5967.

18-19.4 AZUSA, CA | Resultat
M Tiokamp A: 11) Marcus Nilsson Högby 7.025 (11.39/+0.8 713w/+3.2 (690/+0.4) 1436 194 50.19 14.99/+0.3 4391 X 5746 4:21.17)

18-21.4 LAWRENCE, KS | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
1) Björn Barrefors Hammarby 7.308 (11.24/+0.6 706/+2.0 1314 199 51.87 14.71/+1.9 4100 485 4388 5:03.81).
Dg 2
M 1500m D:
4) Carl Larsson Hässelby 4:07.38.

14.4 BERKELEY, CA | Resultat
K 800m: 2) Sofia Öberg Lidingö 2:06.20. 1500m: -) S Öberg bröt.

14.4 EL PASO, TX | Resultat
M 800m B: 4) Daniel Gleimar Tureberg 2:06.39. Spjut: 3) Richard Olsson IF Göta 6225.
K Stav: 10) Nathalie Busk Malmö 347.

14-15.4 OXFORD, MS | Resultat
Dag 1
K 3000mH:
3) Tilda Helgesson Åhus 11:34.15. 400mH A: 2) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 58.99.

14.4 HANOVER, NH | Resultat
K 400m A: 5) Yolanda Ngarambe Tureberg 59.23.

14.4 AUSTIN, TX | Resultat
M 800m A: 7) William Taudien Tureberg 1:54.73, 3000m: 5) Emil Blomberg Hässelby 8:45.19. 110mH B (+2.4): 1) Petter Olson Malmö 14.71w. Längd: 23) P Olson 455w/+4.4 (419/-0.1). Diskus: 25) P Olson 3617.
K 800m C: 1) Hannah Nilsson Malmö 2:20.09. 1500m A: 11) Maria Sandström Malmö 4:42.26, 15) Elin Andersson Lund 4:46.98.

14.4 TEMPE, AZ | Resultat
M Stav: 3) Andreas Duplantis 93 Stål 496.
K 1500m: 2) Josefine Koskinen Enhörna 4:43.43.

14.4 CAMBRIDGE, MA | Resultat
M 1500m: 3) Sean Pohorence 3:53.04.

13-14.4 PISCATAWAY, NJ | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
1) Andrea Nybäck IF Göta 4.886 (15.15/0.0 161 1055 26.17w/+2.9 565w? 3192 2:28.45).
Dag 2
K 800m A:
6) Emmy Koskinen Enhörna 2:19.87.

13-14.4 PISCATAWAY, NJ | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
1) Felix Siljebäck Larsen Västerås 6.902 (11.32w/+2.5 699w? 1229 185 51.88 15.92/+1.9 3902 435 5184 5:00.54).
Dag 2
M 800m B:
1) Mikael Röjerås Västerås 1:54.96. 1500m A: 3) M Röjerås 3:55.76.

13-14.4 SIOUX CITY, IA | Resultat
Dag 1
M 800m:
4) Henrik Hansson Strömstad LK 1:54.91.
Dag 2
M 1500m A:
2) H Hansson 3:56.07.

13.4 MANSFIELD, CT | Resultat
K 5000m: 6) Sarah Gustavsson 20:41.48.

13-14.4 COLUMBUS, OH | Resultat
Dag 1
K Diskus:
12) Frida Åkerström Huddinge 4418.
Dag 2
K Kula:
6) F Åkerström 1499. Slägga: 17) F Åkerström 4978.

13.4 SALT LAKE CITY, UT | Resultat
K Slägga: 2) Anneli Ståhl Spårvägen 5437.

13-14.4 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
K Slägga:
16) Kajsa Bank 3729.
Dag 2
K Kula:
13) K Bank 1034.

12-14.4 ATHENS, GA | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
5) Maria Augutis Ullevi 1209/+0.1.
Dag 3
K Stav:
3=) Petra Olsen Malmö 407.

12-14.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 3
M 100m B
(-0.4): 9) Marcus Nilsson Högby 11.91. Stav: 11=) M Nilsson 466.
K 100m C (-1.8): 1) Fatima Dedrickson Hammarby 12.39. 100mH B (+0.3): 2) F Dedrickson 13.93. Slägga A: 4) Ida Storm Hässelby 6197.

11-14.4 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 3
K 1500m B:
2) Erica Wesström Upsala 4:42.57.

7.4 SPARTANBURG, SC | Resultat
M 5000m: 5) Max-Peter Bejmer Hässelby 16:19.02. Spjut: 10) M-P Bejmer 2872.

7.4 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
K Kula: 9) Kajsa Bank 1063. Slägga: 7) K Bank 4027.

7.4 DENTON, TX | Resultat
K 1500m A: 3) Kajsa Barr Sundbyberg 4:40.14.

7.4 LOWELL, MA | Resultat
K 400m A: 7) Yolanda Ngarambe Tureberg 61.05. 1500m A: 1) Y Ngarambe 4:37.16.

7.4 MIDDLETOWN, CT | Resultat
K 1500m: 5) Sarah Gustavsson 5:25.91.

7.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 4) Andreas Duplantis 93 Stål 519.

7.4 DANVILLE, KY | Resultat
K 800m A: 9) Erica Wesström Upsala 2:25.76.

7.4 PROVO, UT | Resultat
M Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 6014.
K 100mH (+0.4): 3) Fatima Dedrickson Hammarby 13.92. Längd: 2) F Dedrickson 569/0.0.

7.4 EUGENE, OR | Resultat
M 110mH (+3.7): 7) Marcus Nilsson Högby 15.18w. Spjut: 10) M Nilsson 5709.
K Kula: 9) Ida Storm Hässelby 1086. Diskus: 6) I Storm 3886. Slägga: 1) I Storm 6216.

7.4 MARYVILLE, MO | Resultat
M 1500m: 4) Carl Larsson Hässelby 4:06.73.

6-7.4 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 2
M 800m A:
8) William Taudien Tureberg 1:52.77, B: 6) Daniel Gleimar Tureberg 1:56.73.

6-7.4 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
M 100m E
(0.0): 4) Björn Barrefors Hammarby 11.30. Höjd: 12=) B Barrefors 200. Diskus B: 9) B Barrefors 3767.

6-7.4 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
K Stav:
4) Nathalie Busk Malmö 368, 13) Lisa Lantz Växjö 338.

6-7.4 CAPE GIRARDEAU, MO | Resultat
Dag 2
K 1500m A:
10) Tilda Helgesson Åhus 4:46.75. 3000mH: -) T Helgesson bröt.

6-7.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M 1500m D:
5) Mikael Röjerås Västerås 3:57.47.

6-7.4 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
M 10000m A:
24) Alexander Söderberg Spårvägen 29:09.35.
K 1500m F: 5) Sanna Mustonen Enhörna 4:37.58. 3000mH C: 1) Caroline Högardh Halmstad 10:20.27.

6.4 COSTA MESA, CA | Resultat
M 200m F (vind?): 1) Mathias Berglund Örgryte 23.60. 400m E: 1) M Berglund 51.61.
K 200m B (vind?): 1) Sara Jungersten IFK Göteborg 26.54. 400m B: 1) S Jungersten 61.53.

6.4 WHITEWATER, WI | Resultat
M Höjd: 6) Kevin Vaseghi Gefle 176, Slägga: 5) David Johansson Åhus 4240. Spjut: 1) D Johansson 5946.

6-7.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 1
M Slägga B:
5) Alexander Larsson 94 Upsala 5658.
K 400mH E: 1) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 59.45. Stav: 7) Petra Olsen Malmö 390.
Dag 2
K Tresteg:
-) Maria Augutis Ullevi X.

6.4 TAMPA, FL | Resultat
K Kula: 1) Frida Åkerström Huddinge 1486. Slägga: 2) F Åkerström 4952. Spjut: 1) Emelie Larsson Ullevi 5059.

6.4 NATCHITOCHES, LA | Resultat
K 1500m: 2) Hannah Nilsson Malmö 4:41.85. 3000m: 8) H Nilsson 11:53.60.

6-7.4 MAHWAH, NJ | Resultat
Dag 2
M 110mH h1
(+0.1): 3) Felix Siljebäck Larsen Västerås 15.76, A (+0.3): 6) F Siljebäck Larsen 16.07.
K 800m A: 1) Emmy Koskinen Enhörna 2:18.28. 100mH h2 (+0.6): 1) Andrea Nybäck IF Göta 15.00, A (-0.2): 2) A Nybäck 14.69. Längd: 3) A Nybäck 554/-0.3.

4.4 PALOS HEIGHTS, IL | Resultat
M Höjd: 2) Kevin Vaseghi Gefle 190.

31.3 PALISADES PARK, NJ | Resultat
K 400m A: 4) Emmy Koskinen Enhörna 63.44, B: 3) Maria Jangsten Sävedalen 65.38.

31.3-1.4 CLAREMONT, CA | Resultat
Dag 1
K 800m h2:
2) Josefine Koskinen Enhörna 2:12.45.
Dag 2
K 800m f:
5) J Koskinen 2:11.16. 1500m A: 3) Lisa Öhberg 4:33.63.

31.3 CHICAGO, IL | Resultat
M Höjd: 2) Kevin Vaseghi Gefle 188. Diskus: -) David Johansson Åhus X. Slägga: 5) D Johansson 4341. Spjut: 1) D Johansson 5910.

31.3 WESTWOOD, CA | Resultat
M 110mH (+2.5): 7) Marcus Nilsson 15.14w. 400mH: 8) M Nilsson 69.11. Spjut: 6) M Nilsson 5560.
K Kula: 6) Ida Storm Hässelby 1123. Diskus: 3) I Storm 4181. Slägga: 1) I Storm 6383.

31.3 OXFORD, MS | Resultat
K 800m A: 3) Sanna Mustonen Enhörna 2:13.99. 1500m B: 14) Tilda Helgesson Åhus 4:59.80. 400mH A: 3) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 59.93.

31.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
K Kula: 10) Kajsa Bank 1119. Slägga: 11) K Bank 3991.

30-31.3 WEST POINT, NY | Resultat
Dag 2
K 10000m:
3) Sarah Gustavsson 42:18.98.

30.3 SAN LUIS OBISPO, CA | Resultat
K 100m A (vind?): 3) Sara Jungersten IFK Göteborg 12.89. 200m A (vind?): 3) S Jungersten 26.05.

30-31.3 RALEIGH, NC | Resultat
Dag 1
K 1500m F:
3) Erica Wesström Upsala 4:52.10.

30-31.3 JACKSONVILLE, FL | Resultat
Dag 1
K Stav:
2) Petra Olsen Malmö 380.
Dag 2
K 400m E:
3) Beatrice Enckell Udd 61.24

30-31.3 CINCINNATI, OH | Resultat
Dag 1
K Spjut:
2) Emelie Larsson Ullevi 5044.
Dag 2
K Kula:
2) Frida Åkerström Huddinge 1519. Diskus: 11) F Åkerström 4429. Slägga: 5) F Åkerström 5339.

30.3 OREM, UT | Resultat
K Kula: 20) Anneli Ståhl Spårvägen 955. Diskus: 18) A Ståhl 2905. Slägga: 2) A Ståhl 5675.

29-31.3 ROCK HILL, SC | Resultat
Dag 2
M 5000m:
-) Max Peter Bejmer Hässelby bröt.

28-31.3 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
5) Petter Olson Malmö 7.857 (10.90/+1.5 712w/+2.8 (703/+1.2) 1360 190 48.40 14.49/+0.6 3716 480 5713 4:27.57).
Dag 2
M 1500m A:
7) Emil Blomberg Hässelby 3:54.59, Stav: 9=) Andreas Duplantis 93 Stål 505.
K 5000m: 9) Maria Sandström Malmö 17:19.53.
Dag 3
M Spjut:
5) Richard Olsson IF Göta 6943.

24.3 EL PASO, TX | Resultat
M Stav: 4= Robert Warensjö Nyköping 490. Spjut: 1) Richard Olsson IF Göta 7158.
K Stav: 5=) Nathalie Busk Malmö 351.

24.3 GALLOWAY, NJ | Resultat
K 3000m: 6) Sarah Gustavsson 11:54.96.

24.3 RENSSELAER, IN | Resultat
M Höjd: 2=) Kevin Vaseghi Gefle 178. Diskus: 10) David Johansson Åhus 3083. Slägga: 4) D Johansson 4274. Spjut: 1) D Johansson 6044.

24.3 WESTWOOD, CA | Resultat
M 110mH (+1.0): 1) Petter Olson Malmö 14.54, 3) Marcus Nilsson Högby 15.18. 400mH: 3) M Nilsson 54.76. Spjut: 4) P Olson 5262.

24.3 STARKVILLE, MS | Resultat
K 400m B: 2) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 55.35.

24.3 PHILADELPHIA, PA | Resultat
M 800m: 2) James Finucane 1:54.46.

23-24.3 ORLANDO, FL | Resultat
Dag 1
K Slägga:
10) Frida Åkerström Huddinge 4643. Spjut: 3) Emelie Larsson Ullevi 4549.
Dag 2
K 800m C:
4) Samia Adan Hässelby 2:18.55. Kula: 7) F Åkerström 1466. Diskus: 12) F Åkerström 4424.

23-24.3 COLUMBIA, MO | Resultat
Dag 2
M 1500m B:
2) Carl Larsson Hässelby 4:07.30.

23-24.3 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 2
K 100mH A
(-0.7): 6=) Fatima Dedrickson Hammarby 14.40. Längd: 10) F Dedrickson 520/-0.2.

23-24.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
K Slägga:
10) Anneli Ståhl Spårvägen 5197.
Dag 2
K 1500m B:
3) Caroline Högardh Halmstad 4:35.52. Stav: 8) Lisa Lantz Växjö 345.

23-24.3 COLUMBIA, SC | Resultat
Dag 1
M 5000m:
5) Max-Peter Bejmer Hässelby 15:57.56.
Dag 2
M 3000mH:
2) M-P Bejmer 10:03.19.
K Stav: 1) Petra Olsen Malmö 380.

23-24.3 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 2
K Stav:
5) Andreas Duplantis 93 Stål 506.

23-24.3 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 2
M 1500m A:
11) Daniel Gleimar Tureberg 4:09.63, 3000mH: 1) Emil Blomberg Hässelby 9:14.5m.
400m C: 6) Mary Alenbratt Ullevi 60.91. 800m A: 5) Elin Andersson Lund 2:13.35. 1500m A: 1) M Alenbratt 4:29.27, 6) Kajsa Barr Sundbyberg 4:37.48, 8) Frida Kristiansson Ymer 4:40.17, 11) Maria Sandström Malmö 4:44.33, B: 5) Hannah Nilsson Malmö 4:46.75.

23-24.3 ATHENS, GA | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
4) Maria Augutis Ullevi 1242/+1.1.

17.3 CINCINNATI, OH | Resultat
K Kula: 1) Frida Åkerström Huddinge 1465. Diskus: 6) F Åkerström 4208. Slägga: 8) F Åkerström 4493. Spjut: 1) Emelie Larsson Ullevi 4692.

17.3 MEMPHIS, TN | Resultat
K 5000m A: 2) Sanna Mustonen Enhörna 17:12.52. 400mH A: 2) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 61.23.

16-17.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 2
K Stav:
5) Lisa Lantz Växjö 351.

16.3 COLLEGEVILLE, PA | Resultat
K 5000m: 2) Sarah Gustavsson 20:27.32.

16-17.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
M 1500m A:
9) Mikael Röjerås Västerås 3:56.17. Diskus: 19) Felix Siljebäck Larsen Västerås 3831.
K 1500m: 6) Maria Jangsten Sävedalen 4:51.54.
Dag 2
M 400m B:
6) F Siljebäck Larsen 51.73. 800m A: 7) M Röjerås 1:55.65. Kula: 15) F Siljebäck Larsen 1175.
K 200m C (+3.6): 3) Andrea Nybäck IF Göta 26.33w. 800m: 7) M Jangsten 2:23.79. 100mH B (+2.0): 3) A Nybäck 14.77.

16-17.3 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
K Slägga:
10) Kajsa Bank 4132.
Dag 2
K Kula:
7) K Bank 1037.

16.3 EAGLE ROCK, CA | Resultat
K 5000m A: 3) Lisa Öhberg 16:58.04.

15-17.3 CHARLOTTE, NC | Resultat
Dag 2
M 5000m C:
2) Max-Peter Bejmer Hässelby 15:55.99.
Dag 3
M 3000mH B:
1) M-P Bejmer 10:08.92.

15-17.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 2
K Slägga A:
5) Anneli Ståhl Spårvägen 5538.
Dag 3
K 1500m A:
10) Josefine Koskinen Enhörna 4:35.35.

15-17.3 MYRTLE BEACH, SC | Resultat
Dag 2
K Stav A:
5) Petra Olsen Malmö 365.

15-16.3 FORT WORTH, TX | Resultat
Dag 2
K 800m A:
2) Mary Alenbratt Ullevi 2:12.68, 8) Kajsa Barr Sundbyberg 2:16.37, B: 6) Frida Kristiansson Ymer 2:26.04. 1500m: 5) F Kristiansson 4:45.15.

10.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
F18+ Längd B (vind?): 1) Lisa Sernbrandt 93 Huddinge 490.

10.3 MIRAMAR, FL | Resultat
K 1500m: 3) Samia Adan Hässelby 4:56.97.

10.3 LA JOLLA, CA | Resultat
K 800m A: 1) Josefine Koskinen Enhörna 2:17.62. 1500m: 1) J Koskinen 4:41.01.

10.3 CONWAY, AR | Resultat
K 800m: 1) Sanna Mustonen Enhörna 2:17.60.

9.3 VENTURA, CA | Resultat
K 100m A (vind?): 3) Sara Jungersten IFK Göteborg 12.85, 200m A (vind?): 4) S Jungersten 26.42. 800m: 4) Cecilia Instebö Tureberg 2:28.10. 1500m: 3) C Instebö 4:58.38.

25.2 CLAREMONT, CA | Resultat
K 3000m A: 1) Lisa Öhberg 10:05.17.

18.2 FERNANDINA BEACH, FL | Resultat
M 5 km terräng: 1) Oskar Majling Hässelby 16:24. 10 km terräng: 1) Fredrik Swahn Rånäs 33:39, 2) Mikael Sahlberg 33:42, 3) Anton Lundin IFK Umeå 34:05.
K 5 km terräng: 1) Jenni Nilsson 20:04.

17.2 SAN LUIS OBISPO, CA | Resultat
K 100m (vind?): 1) Sara Jungersten IFK Göteborg 13.20. 3000m: 3) Cecilia Instebö Tureberg? 11:16.07.

17-18.2 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 2
K 600m:
6) Beatrice Enckell Udd 1:39.49.

10-11.2 AZUSA, CA | Resultat
Dag 2
M 400m B:
5) Thomas Nikitin Spårvägen 50.67.

28.1 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 600m: 6) Beatrice Enckell Udd 1:40.91.

14.1 WESTLAKE VILLAGE, CA | Resultat
M 400m A: 4) Thomas Nikitin Spårvägen 50.59.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2012

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>