Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 7 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2012

24.3 HELSINGÖR, DEN | Resultat
Ungdomar från Malmö och Ängelholm.

18.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

17.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

16-17.3 MANCHESTER, GBR (INAS) | Resultat
Dag 1
M Höjd:
1) Joakim Södling Nyköping 188. Kula: 1) Jeffrey Ige Huddinge 1447.
K Höjd: 1) Emma Eriksson 151.

15-17.3 TALLINN, EST (EDSO) | Resultat
Dag 1
M 1500m:
8) Otto Kingstedt 94 Huddinge 4:21.22.
Dg 3
M 3000m:
5) O Kingstedt 9:18.09.

3-4.3 STEINKJER, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 200m h4:
1) Johan Wissman Helsingborg 20.95.
Dag 2
M 200m s1:
1) J Wissman 21.36. 60mH h1: 2) Jonathan Eklund Hammarby 8.58, h2: 2) Dennis Acson Hammarby 8.31, f: 3) D Acson 8.28, 4) J Eklund 8.45.
K 60mH h1: 1) Caroline Lundahl KA2 8.56, f: 1) C Lundahl 8.37.

1-3.3 BAD OEYNHAUSEN | Resultat
Dag 2
K Stav:
9) Malin Dahlström Ullevi 403.

25-26.2 SABADELL, ESP (Spanska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M Höjd:
4=) Ola Carlsson Örgryte 205.

25-26.2 SKIVE, DEN (Danska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M Höjd:
1) Emil Svensson Örgryte 218. Tresteg: 5) Erik Olsson Örgryte 1356.
K 60m h1: 1) Erica Jarder Spårvägen 7.65, f: 1) E Jarder 7.60. Stav: 4) Fanny Berglund Göteborgs KIK 405.

25.2 KALBACH, GER | Resultat
F17 400m: 1) Amélie Svensson 96 63.66.

24-26.2 BREISTEIN, NOR | Resultat
Dag 2
K 60m:
1) Lena Berntsson Ullevi 7.52.

19.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 199.

18-19.2 WIEN, AUT (Österrikiska mästerskapen) | Resultat
M Sjukamp: -) David Kallebäck Varberg bröt (7.05 -).

12.2 KARLSRUHE, GER | Resultat
M 400m B: 2) Johan Wissman Helsingborg 47.34.

11.2 SPALA, POL | Resultat
K Stav: 2) Alissa Söderberg Spårvägen 380.

10.2 DÜSSELDORF, GER | Resultat
M 800m B: 7) Mattias Claesson Hässelby 1:56.17.

8.2 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M Kula: 2) Leif Arrhenius Spårvägen 1913, 5) Daniel Ståhl Spårvägen 1713.
P17 Kula: 1) Viktor Gardenkrans 95 Malmö 2070.
P15 Kula: 1) Jakob Gardenkrans 97 Malmö 1601.
K Kula: 6) Lisa Linnell Ljungby 1130.

7.2 MUSTASAARI, FIN | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 60m A: 5) Odain Rose IFK Umeå 6.90. Längd: 1) Michel Tornéus Hammarby 784.
K 800m A: 4) Lisa Forsberg Spårvägen 2:08.16. 3000m: 6) Meraf Bahta Hälle 9:24.52. 60mH: 2) Emma Tuvesson Helsingborg 8.47. Längd: 2) Carolina Klüft Växjö 603. Tresteg: 1) Lynn Johnson 94 Ullevi 1349.

4.2 TAMPERE, FIN | Resultat
M Längd: 7) Adam Chiguer Huddinge 723.

4-5.2 STANGE, NOR | Resultat
Dag 1
K 60m h2:
1) Caroline Lundahl KA2 7.67, f: -) C Lundahl ej start. K 60mH: 1) C Lundahl 8.52, X: 2) C Lundahl 8.64.

4.2 ARNSTADT, GER | Resultat
K Höjd: 7) Ebba Jungmark Mölndal 194, 8) Emma Green Tregaro Örgryte 194.

1.2 KARJAA, FIN | Resultat
M Kula: 7) Arwid Koskinen Huddinge 1693.

31.1 WIEN, AUT | Resultat
M 60m h6: 2) Oscar Olausson 93 Kristianstad 7.25, h7: 3) Saad Alsaudi 96 Kristianstad 7.42. 200m G: 2) O Olausson 23.11. 1500m A: 3) Johan Walldén Gefle 3:44.22.

28.1 ANTWERPEN, BEL | Resultat
K Höjd: 3) Ebba Jungmark Mölndal 192, 6=) Emma Green Tregaro Örgryte 185.

28.1 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
F19 60mH: 1) Ida Hansen 93 Arvika 8.75.

28.1 VALENCIA, ESP | Resultat
M Höjd: 5) Ola Carlsson Örgryte 204.

28.1 BORDEAUX, FRA | Resultat
K 60m h1: 4) Lena Berntsson Ullevi 7.68.

27.1 DRESDEN, GER | Resultat
K Stav: 8=) Malin Dahlström Ullevi 400.

21.1 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd A: 1) Ola Carlsson Örgryte 196.

21.1 REYKJAVIK, ISL | Resultat
M 60m A: -) Alexander Brorsson Växjö diskv. 60mH: 1) A Brorsson 7.97.
K 60m A: 1) Lena Berntsson Ullevi 7.60. 60mH: 1) Ellinore Hallin Växjö 8.66. Längd: 4) E Hallin 581. Kula: 3) E Hallin 1378.

14-15.1 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
Dag 1
P19 Stav:
2) Trolle Olson 94 Spårvägen 432.
P15 Kula: 3) Simon Henriksson 97 Eslöv 1248.
F17 Stav: 1) Therese Dimblad Gonzalez 95 Malmö 362, 2) Nellie Becke 95 Malmö 282.
F15 Stav: 2) Andrietta Grentzmann 97 Malmö 292.
Anm: Fler ungdomar från Kronan.

14-15.1 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
Dag 2
P17 60m h2:
1=) Thobias Nilsson Montler 96 Malmö 7.41, f_: 3) T Nilsson Montler 7.43. Längd: 1) T Nilsson Montler 649, 3) Christopher Swenning 95 Malmö 607, 4) Anton Sigurdsson 96 Malmö 598.
Anm: Fler ungdomar från Kronan och Malmö.

7-8.1 BERLIN, GER | Resultat
Dag 1
M 60m h4:
4) Maximus Fröjd Ullevi 7.23, B: 3) M Fröjd 7.20. 300m B: 1) Felix Francois Örgryte 34.70, C:: 2) Oliver Willskytt Ullevi 36.34. 600m B: 3) Martin Bengtsson Ullevi 1:23.32. 60mH: 4) Mahyar Noghani Ullevi 8.83, -) Marcus Persson Ullevi bröt. Höjd: 4) Fredrik Sangberg Kville 193, 5=) Oscar Rybo Kville 190. Stav: 4) Viktor Fröberg Kville 430. Längd: 3) Mattias Abulu Ullevi 684. Tresteg: 1) Sadeeh Mbye Ullevi 1379.
K 60m h1: 4) Josefin Thompson Göteborgs KIK 8.24, h3: 1) Melissa Stenzon Göteborgs KIK 7.89, f: 4) M Stenzon 7.96. 300m B: 1) Alexandra Axell Lerum 42.27. 600m: 4) J Thompson 1:41.74. 60mH: 2) Sabina Winqvist GöteborgsKIK 9.32. Längd: 1) Johanna Nilsson Mölndal 578. 7) S Winqvist 521, -) M Stenzon X.

7.1 HELSINGÖR, DEN | Resultat
P19 Kula: 1) Viktor Gardenkrans 95 Malmö 1836.
K Kula: 1) Catarina Andersson Hässelby 1595.

3.1 TALLINN, EST | Resultat
Ungdomar från Hanviken.

12.11 RANHEIM, NOR (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2012

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>