Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2012

15.12 PAKURANGA, NZL | Resultat
P19 1 mile: 11) Rasmus Bengtsson 95 4:37.74.

1.12 NORTH SHORE, NZL | Resultat
P19 1500m: 1) Rasmus Bengtsson 95 4:03.63.

25.11 TILBURG, NED | Resultat
M 10 km terräng: 81) Mikael Ekvall Strömstad LK 34:18.
P19 6.2 km terräng: 1) Napoleon Solomon 94 Fredrikshof 19:37, 10) Alexander Palm 93 Spårvägen 20:27.
K 8.1 km terräng: 9) Meraf Bahta Hälle 28:51, 25) Elin Borglund Sävedalen 30:24, 31) Nina Persson Örgryte 30:44.
F19 4.3 km terräng: 2) Maria Larsson 94 Örgryte 15:42.

17.11 NORTH SHORE, NZL | Resultat
P19 1500m: 3) Rasmus Bengtsson 95 4:01.27.

21.10 MADRID, ESP | Resultat
M 10 km landsväg: 3) Fredrik Uhrbom Spårvägen 31:30.

20.10 RÖYSE, NOR (Hytteplanmila) | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Musael Temesghen Hälle 29:20 (5 km 14:39), 8) Eric Senorski Örgryte 30:34 (15:01), 17) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 32:30, 20) Karl Borgö Hälle 32:47, 28) Johan Hellman Strömstad LK 33:31, 33) Anders Soovik Kongahälla 33:48, 45) Tore Axelsson 57 Bore 34:51.
K 10 km landsväg: 3) Meraf Bahta Hälle 33:26 (16:21), 9) Emilia Ohlin Contact 36:47, 20) Johanna Apelryd 93 Hälle 39:25.

16.9 OSLO, NOR | Resultat
K Kastfemkamp (slägga, kula, diskus, spjut, vikt): 4) Caroline Lundahl KA2 2.141 (2923 1004 2339 2524 858).

13.9 KOSE, EST | Resultat
M Diskus: 8) Daniel Ståhl Spårvägen 6025.

12.9 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M Slägga: 1) Anders Eriksson Udd 5007.

8-9.9 RIETI, ITA | Resultat
Dag 1
M Slägga Q:
8) Mattias Jons Hässelby 7216.
Dag 2
K Stav:
-) Angelica Bengtsson 93 Hässelby X.

8-9.9 MILANO, ITA | Resultat
Dag 1
K 1500m:
6) Greta Graziani 94 Täby 5:01.79.
Dag 2
K 800m:
3) G Graziani 2:21.61.

8.9 WETZLAR, GER | Resultat
K 800m A: 2) Amélie Svensson 96 2:22.94.

7.9 BRUSSEL, BEL (DL) | Resultat
K Stav: 5) Angelica Bengtsson Hässelby 445.

4.9 ZAGREB, CRO | Resultat
M Stav: 1) Alhaji Jeng Örgrtye 540. Diskus: 6) Daniel Ståhl Spårvägen 5970. Slägga: 5) Mattias Jons Hässelby 7564.

29.8-9.9 LONDON, GBR (Paralympics) | Resultat
Dag 4
M F13 Längd:
4) Per Jonsson Bollnäs 648/+0.1
Dag 10
M F20 Kula:
2) Jeffrey Ige Huddinge 1550.

21.8 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 100m h1 (+1.0): 3) Benjamin Olsson Helsingborgb 10.58, f (0.0): 5) B Olsson 10.59. Stav: 5) Erik Thorstensson Spårvägen 480. Kula: 5) Niklas Arrhenius Spårvägen 1941, 6) Daniel Ståhl Spårvägen 1846, 7) Leif Arrhenius Spårvägen 1810.
K 100m (+1.6): 2) Erica Jarder Spårvägen 12.00. 400mH: 3) Frida Persson Hammarby 58.81. Längd: 1) E Jarder 590/+0.3, 3) Malin Olsson Malmö 581/+0.5. Kula: 2) Lina Bengtson 94 Öresund 1408. Slägga: 2) Marinda Petersson 95 Hässleholm 5372, 3) Maria Söderqvist 93 Öresund 5200.

18-19.8 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
Dag 1
M 100m h1
(+0.3): 1) Jesper Lang Öresund 10.91, 4) Austin Hamilton 97 Malmö 11.14, h2 (+1.0): 2) Dennis Karanda Öresund 11.11, f (+1.6): 2) J Lang 10.74, 5) A Hamilton 10.99, 6) D Karanda 11.04. 1500m: 1) Hans Larsson Malmö 4.03.98, 5) Mattias Ohlsson 94 Öresund 4:14.51.
Anm: Ytterligare deltagare från Malmö, Öresund, Höör, Ystad, IS Göta, Ängelholm, Huddinge, Hammarby, Västerås, Sundsvall, Ymer, Lund, Contact

18.8 JOENSUU, FIN | Resultat
M 3000m: 3) Eric Senorski Örgryte 8:07.40.
K 400mH: 1) Frida Persson Hammarby 58.09.

17-19.8 LEPPÄVAARA, FIN (Finska Ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 3
F17 Spjut (OBS: 500 g!):
1) Sofi Flinck Västerås 6039.
Anm: Sofi deltog utom tävlan!

11.8 HELSINGÖR, DEN | Resultat
K Slägga: 1) Karolina Pedersen Ullevi 6388, 3) Emma Johannesson Ullevi 5787.

4.8 KEMI, FIN | Resultat
M Stav: 1) Elias Palo Haparanda 500, 2) Peter Svedlund Haparanda 370. Spjut: 4) Jaakko Laakkonen Haparanda 5471.

4-5.8 VÄÄKSY, FIN | Resultat
M Tiokamp: 4) Lasse Ohtamaa Väsby 6.956 (11.49/+0.5 665/+0.2 1332 186 51.63 16.11/-0.7 3680 390 6009 4:34.87), 5) Rasmus Carlsson Örebro 6.936 (11.57/+0.4 663/+0.2 1312 189 51.57 16.44/-0.8 3694 450 5476 4:46.31).

28.7 DAVOS, SUI (Swiss Alpine) | Resultat
M 79 km landsväg: 1) Jonas Buud Mora 5:57:25, 5) Patrik Verme 6:39:19, 12) Mattias Jonson Solvikingarna 7:04:00.

27.7 WEINHEIM, GER | Resultat
K 100mH B (+1.1): 1) Caroline Lundahl KA2 13.59, X (+0.9): 4) C Lundahl 13.56..

25.7 DUBLIN, IRL | Resultat
M Stav: 1) Per Drageryd Örebro 485.
K 800m A: 8) Lovisa Lindh Kville 2:05.77.

24.7 OSLO, NOR | Resultat
M 3000m: 10) Tore Axelsson 57 Bore 9:35.76. 10000m: 5) Mirza Nalic Vilsta 31:48.07, 8) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 32:09.29.

23-25.7 MARIEHAMN, FIN (DM Åland) | Resultat
Dag 1
F17 200m
(-1.0): 2) Matilda Grundström 97 Huddinge 27.52. Längd: 1) M Grundström 495/+0.3.
Dag 3
F17 Tresteg:
1) M Grundström 1047/+2.0.
Resultatlänk dag 3:
http://www.ifaland.net/Friidrott2012/lDM%20dag%202.pdf

23-27.7 BORNHOLM, DEN (Etappe Bornholm) | Resultat

22.7 KUORTANE, FIN | Resultat
M 200m A (-2.6): 4) Johan Wissman Helsingborg 21.30. Längd: 1) Michel Tornéus Hammarby 822/+2.0. Slägga: 3) Mattias Jons Hässelby 7500.
K Höjd: 5) Jessica Samuelsson Hässelby 174. Längd: 1) J Samuelsson 627/+1.8, -) Carolina Klüft Växjö X.

21.7 SOLIHULL, GBR | Resultat
M 800m G: 4) Alexander Holmblad 94 Spårvägen 1:53.68. 1500m B: 12) Martin Nilson Malmö 3:49.32.
K 5000m: 1) Hanna Bartholomew Hässelby 16:22.4m, 8) Louise Nilsson Malmö 17:05.9m.

21.7 SZCZECIN, POL | Resultat
M Stav: 6) Alhaji Jeng Örgryte 552.

21.7 NINOVE, BEL | Resultat
M 1500m B: 4) Johan Walldén
Gefle 3.42.72. 5000m A: 11) Olle Walleräng Spårvägen 13:43.97, B: 10) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:38.45.

21-22.7 OULU, FIN (Barentskampen) | Resultat

20.7 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 199.

17.7 KORSÖR, DEN (Vänortsmatch) | Resultat
Deltagare från Motala.

17.7 CORK, IRL | Resultat
K Slägga: 1) Tracey Andersson Ullevi 6812.

17.7 LUZERN, SUI | Resultat
M 3000mH: 12) Eric Senorski Örgryte 8:41.84.

16-21.7 TORONTO, CAN (WDAC) | Resultat
Dag 1
M 10000m:
7) Otto Kingstedt 94 Huddine 33:37.39.
Dag 6
M 5000m:
7) O Kingstedt 16:54.68.

14.7 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Ola Carlsson Örgryte 195. Längd: 2) David Frykholm IF Göta 740/+1.4.

14.7 KORTRIJK, BEL | Resultat
M 1500m C: 3) Daniel Lundgren Tureberg 3:49.99, 6) Erik Widing Tureberg 3:53.66.

14.7 DONNAS, ITA | Resultat
M 100m h4 (+1.4): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.56, h6 (+1.7): 1) Odain Rose IFK Umeå 10.51, B (-0.5): 3) O Rose 10.68, C (0.0): 1) S Tärnhuvud 10.64. 200m F (+2.2): 4) Johan Eriksson Tureberg 23.05w. 800m: 3) Anton Asplund Tureberg 1:50.29, 6) Erik Smedhs Mora 1:52.91, 7) Klas Persson Tureberg 1:54.03.

13-14.7 LONDON, GBR (DL) | Resultat
Dag 1
K Höjd:
5) Emma Green Tregaro Örgryte 191.

12.7 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M 800m A: 4) Anton Asplund Tureberg 1:51.18, B: 4) Klas Persson Tureberg 1:55.59, 5) Erik Smedhs Mora 1:55.61, C: 1) Johan Eriksson Tureberg 1:58.95.
K 800m A: 3) Viktoria Tegenfeldt IFK Umeå 2:07.71, -) Sofia Öberg Lidingö bröt.

11.7 WETZLAR, GER | Resultat
K 400mH B: 3) Amélie Svensson 96 71.92.

8.7 TORNIO, FIN | Resultat
Ungdomar från Haparanda.

8.7 LAPINLAHTI, FIN | Resultat
K Kula: 1) Helena Engman Riviera 1738.

7.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 1500m B: 2) Johan Walldén Gefle 3:45.10, 4) Staffan Ek Björnstorp 3:45.48, 9) Elmar Engholm 3:47.91. 5000m A: -) Adil Bouafif Hässelby bröt, C: 1) Eric Senorski Örgryte 13:56.33, D: 2) Alexander Söderberg Spårvägen 14:14.02. Stav: 1) Alhaji jeng Örgryte 572.
K 800m A: 4) Viktoria Tegenfeldt IFK Umeå 2:04.92. 1500m B:4) Linn Nilsson Hälle 4:30.68.

7.7 MORATALAZ, ESP | Resultat
M Slägga: 5) Mattias Jons Hässelby 7612.

7.7 ROTTACH-EGERN, GER | Resultat
K Stav: 3) Malin Dahlström Ullevi 450.
Anm: Tävlingen genomfördes på en specialuppbyggd bana vid en "strandkant" med ställning och bädd placerade ute på en brygga!

7.7 TORNIO, FIN | Resultat
Ungdomar från Haparanda.

6-7.7 BOTTROP, GER | Resultat
Dag 1
K Slgga:
2) Karolina Pedersen Ullevi 6263, 4) Emma Johannesson Ullevi 6033.

6.7 SAINT DENIS, FRA (DL) | Resultat
K Höjd: 4) Emma Green Tregaro Örgryte 192.

5.7 LIÈGE, BEL | Resultat
M Stav: 1=) Alhaji Jeng Örgrye 550.

4.7 ROVELLASCA, ITA | Resultat
K 1500m A: 9) Greta Graziani 94 Täby 5:00.26.

3.7 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
M 800m A: 10) Henrik Hansson Strömstad LK 1:58.07. Höjd: 1) Mehdi Alkhatib Hammarby 211. Längd: 3) Vuk Djekic Hässelby 709/+1.5. Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 7499.
K 200m (+1.4): 5) Erica Pettersson IF Göta 25.15, 7) Ida Hansen 93 Arvika 25.96. 800m: 7) Ida Holm 93 Lerum 2:13.88. 100mH A (+3.4): 5) Maja Rogemyr IF Göta 14.38w. Längd: 1) Malin Olsson Malmö 597/+1.9. Slägga: 2) Tracey Andersson Ullevi 6568.

3.7 VILJANDI, EST | Resultat
M Diskus: 3) Niklas Arrhenius Spårvägen 6230, 10) Leif Arrhenius Spårvägen 5865, 11) Daniel Ståhl 5682.

1.7 MAIDLA, EST | Resultat
M Kula: 5) Niklas Arrhenius Spårvägen 1941, 6) Leif Arrhenius Spårvägen 1914.

30.6-1.7 HEXHAM, GBR | Resultat
K Sjukamp: 2) Ellinore Hallin Växjö 5.690 (13.72/+0.1 172 1312 24.82w/+2.7 568w/+2.6 (5.67/+1.1) 3647 2:21.58).

30.6-1.7 LODI, ITA | Resultat
Dag 2
F19 800m A:
5) Greta Graziani 94 Täby 2:19.28.

30.6 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Ola Carlsson Örgryte 203.

24.6 WARSZAWA, POL | Resultat
M Stav: 2) Alhaji Jeng Örgryte 560.
K Stav: 1) Alissa Söderberg 94 Malmö 400.

23-24.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 100m h2
(+0.6): 4) Robin Nordkvist 93 Huddinge 10.96, h4 (-0.3): -) Jean Christian Zirignon 95 Piteå bröt, h5 (+0.1): 5) Erik Annerfalk 94 Mariestad 11.25, h6 (+0.7): 3) Jonathan Wulff 94 Hammarby 10.94, h7 (0.0): 4) Sunday Ojuri 93 Hammarby 11.00. 400m E: 2) Dennis Forsman 95 Ullevi 48.44, F: 5) Alexander Lesser 93 Ullevi 50.96. Tresteg A: 1) Simon Karlén 94 Arvika 1548/+0.2. Diskus B: 4) Simon Pettersson 94 Örbyhus 5079. Slägga B (i Schönau, GER): 4) Anders Eriksson 94 Hovslätt 6587. 4x100m A: 5) Sverige (E Annerfalk, J Wulff, R Nordkvist, S Ojuri) 41.13.
F19 100m h5 (0.0): 3) Julia Hässel 94 Tureberg 12.34. 400m E: 4) Caroline Kihlblom 94 Huddinge 57.39. 100mH h2 (+0.6): 2) Sofia Linde 95 Täby 13.71, A (+1.4): 5) S Linde 13.80. Kula A: 2) Fanny Roos 95 Ljungby 1476, 4) Jennie Söderholm 93 Västerås 1351. Slägga (i Schönau, GER): A: 3) Eleni Larsson 93 Huddinge 5997, 7) Amanda Rydberg 93 Västerås 5439, B: 5) Freja Liljedahl 94 Gefle 5083.

23-24.6 CHIARI, ITA | Resultat
Dag 1
K 1500m:
7) Greta Graziani 94 Täby 5:03.87.
Dag 2
K 800m A:
5) G Graziani 2:17.18.

21-24.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Flertal aktiva från Falun men också enstaka från Mora och Bore.

17.6 ZJUKOVSKIJ, RUS | Resultat
M 1500m: 15) Johan Walldén Gefle 3:49.69.
K Slägga: 5) Tracey Andersson Ullevi 6756.

17.6 WROCLAW, POL | Resultat
M 400m B: 4) Michael Skalenius Kville 52.17.

16-17.6 LYNGBY, DEN | Resultat
Dag 2
K Längd:
1) Erica Jarder Spårvägen 615/+1.5.
Anm: Dessutom ungdomar från Malmö och Öresund.

16.6 WARSZAWA, POL | Resultat
K Stav: 1) Alissa Söderberg 94 Spårvägen 410.

16.6 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Stav: 1) David Kappelin 95 Örgryte 445, 2) Magnus Jomyr 95 Örgryte 445, -) Reine Eklund Örgrye X.

15-17.6 BIELSKO-BIALA, POL (Polska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M Stav:
2) Alhaji Jeng Örgryte 550.

15-17.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Ungdomar från Sävedalen, Ullevi och Örebro.

14.6 VELENJE, SLO | Resultat
K 400m A: 7) Josefin Magnusson Malmö 54.91.

14-17.6 PIHTIPUDAS, FIN | Resultat
Dag 1
M22 Spjut:
10) Jaakko Laakkonen Haparanda 5744. P19 Spjut: 9) Emil Sjödin 94 Hässelby 5542.
F19 Spjut: 1) Sofi Flinck 95 Västerås 5485 Svenskt F19-rekord.
Dag 4
K Spjut A:
2) S Flinck 5326.

14-17.6 KOKEMÄKI, FIN | Resultat
Dag 1
P19 Diskus:
2) Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF 5244.
F15 Diskus (0.75 kg): 2) Marika Kiviniemi 97 Södertälje IF 3839.

10.6 TAMPERE, FIN | Resultat
M 100m h2 (-1.1): 2) Odain Rose IFK Umeå 10.77, f (-1.0): 3) O Rose 10.64. 800m A: 6) Christofer Ohlsson 93 IFK Umeå 1:53.16. 400mH B: 3) Anton Nilsson Huddinge 54.17. Höjd: 3) Mehdi Alkhatib Hammarby 205. Längd: 2) Michel Tornéus Hammarby 807/+0.7, 5) Adam Chiguer Huddinge 747/0.0. Kula: 6) Arwid Koskinen Huddinge 1614.
K 3000mH: 6) Maria Borglund Sävedalen 10:28.21. 400mH: 2) Frida Persson Hammarby 58.76. Tresteg: 9) Frida Lindström Huddinge 1139/+0.6. Diskus: 3) Heidi Schmidt 93 Täby 4929. Slägga: 3) Josefin Berg IF Göta 6342, 4) Eleni Larsson 93 Huddinge 6256, -) Malin Johansson Strömsund X.

10.6 BEDFORD, GBR | Resultat
M 110mH B (-0.8): -) Andreas Andersson Hässelby diskv, Y (+0.1): 6) A Andersson 15.45. Höjd: 4) Emil Svensson Örgryte 211. Tresteg: 4) Daniel Lennartsson Örgryte 1576/+1.4, 7) Mathias Ström Örgryte 1529/+1.5. Kula: 3) Mats Olsson Hässelby 1780.
K 400m B: 4) Elin Moraiti Falun 55.32.

9-10.6 KLADNO, CZE | Resultat
K Sjukamp: 5) Ellinore Hallin Växjö 5.801 (13.95/-2.6 174 1402 25.38/-3.4 581/0.0 3795 2:18.39).

9.6 OULU, FIN | Resultat
M Stav: 2) Elias Palo Haparanda 470.
K Stav: 4) Ina Westin 95 Haparanda 265.

9.6 LEIDEN, NED | Resultat
M 100m A (+0.8): 5) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.72, 6) Tom Kling Baptiste Huddinge 10.84, B (+2.0): 2) David Sennung Ullevi 10.66, 6) Oskar Åberg Huddinge 10.79. 200m A (+0.7): 3) Nil de Oliveira Spårvägen 21.25. 4x100m: 2) Sverige 41.04.

9.6 WATFORD, GBR | Resultat
M 1500m C: 4) Staffan Ek Björnstorp 3:48.27, E: 5) Albin Olausson Örebroi 3:54.97. 5000m A: 29) Anton Danielson Tjalve 14:21.05, B: 15) Alexander Palm 93 Norrköping 15:00.21. 3000mH A: 11) Fredrik Johansson Växjö 9:10.99, B: 4) Robin Lindgren Örgryte 9:09.13.
K 5000m: 17) Louise Wiker Hässelby 16:25.46, 22) Nina Persson Örgryte 17:17.20. 3000mH: 9) Emma Dahl Örgryte 11:05.04.

9-10.6 HVIDOVRE, DEN | Resultat
Dag 1
K 100m A
(+4.2): 1) Erica Jarder Spårvägen 11.81w.
Dag 2
K Längd:
1) E Jarder 628w/+2.2 (620/+1.4).

7.6 RHEDE, GER | Resultat
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 7379.
K Slägga: 2) Karolina Pedersen Ullevi 6187, 3) Emma Johannesson Ullevi 6132.

7.6 HUELVA, ESP | Resultat
K 1500m A: 13) Viktoria Tegenfeldt IFK Umeå 4:16.15. Stav: 4) Klara Vegerfors Spårvägen 370.

7.6 OSLO, NOR (DL) | Resultat
M 200m (-0.8): 1) Nil de Oliveira Spårvägen 21.10. 400m: 2) Johan Wissman Helsingborg 46.24. 800m: 3) Johan Svensson Spårvägen 1:47.31. 1500m: 2) Nacerddine Hallil Hässelby 3:36.84, 12) Johan Hydén Akele 3:45.82. Stav: 5) Alhaji Jeng Örgryte 542. Kula: 7) Leif Arrhenius Spårvägen 1861.
K 400m A: 6) Moa Hjelmer Spårvägen 51.99. 1500m B: 1) Meraf Bahta Hälle 4:22.55. 100mH h1 (+0.4): 7) Caroline Lundahl KA2 13.95.

6.6 MILANO, ITA | Resultat
K 1500m A: 18) Greta Graziani 94 Täby 5:08.39.

5.6 BELLINZONA, SUI | Resultat
K Höjd: 7) Victoria Dronsfield IF Göta 175.

3.6 TALLINN, EST | Resultat
M Kula: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 1732. Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 5909, 2) D Ståhl 5867.

3.6 BAD LANGENSALZA, GER | Resultat
M Längd: 6) Michel Tornéus Hammarby 784/-0.3, 10) Mattias Sunneborn Spårvägen 713/+0.5.

3.6 LA CHAUX-DE-FONDS, SUI | Resultat
K 100m B (+1.0): 5) Lena Berntsson Ullevi 12.33. Höjd: 1) Victoria Dronsfield IF Göta 174.

3.6 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.
K Slägga: 5) Tracey Andersson Ullevi 6633.

3.6 BILBAO, ESP (Europacupen 10000m) | Resultat
M 10000m A: 8) Mustafa Mohamed 28:40.71, B: 6) Eric Senorski Örgryte 29:41.45, 8) Mikael Ekvall 29:49.34.
K 10000m: 31) Louise Wiker 34:21.73.

2.6 REGENSBURG, GER | Resultat
M 100m h1 (+1.5): 5) Odain Rose IFK Umeå 10.81. 3000mH A: 4) Daniel Lundgren Tureberg 8:55.88.
K 1500m A: 5) Viktoria Tegenfeldt IFK Umeå 4:17.16.

2.6 GENÈVE, SUI | Resultat
M Höjd: 3) Mehdi Alkhatib Hammarby 215.
K 100m B (+1.2): 3) Carolina Klüft Växjö 11.83. 400m B: 3) Josefin Magnusson Malmö 53.93. Höjd: 1) Victoria Dronsfield IF Göta 183.

2.6 FLORÖ, NOR | Resultat
M 100m h1 (-2.2): 1) Johan Wissman Helsingborg 10.87, 2) Benjamin Olsson Helsingborg 11.02, h2 (-2.0): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.94, f (+1.7): 1) S Tärnhuvud 10.47, 2) B Olsson 10.56, -) J Wissman ej start. 200m A (+0.8): 1) J Wissman 20.75. 110mH (-2.4): 1) P Nossmy 13.93. Slägga: 3) Mattias Jons Hässelby 7485. 4x400m: -) Sverige bröt.
K 100mH (+1.5): 5) Caroline Lundahl KA2 13.88, 6) Emma Tuvesson Helsingborg 14.00. 400mH A: 3) Frida Persson Hammarby 58.78.

31.5 MARSEILLE, FRA | Resultat
K 100m B (-1.1): 3) Lena Berntsson Ullevi 12.16, 4) Caroline Sandsjoe IF Göta 12.19, 5=) Elin Östlund Örebro 12.20, 5=) Julia Skugge Glanshammar 12.20, C (-0.5): 5) Erica Pettersson IF Göta 12.63. Längd: 2) Erica Jarder Spårvägen 619/+0.8. 4x100m: -) Sverige diskv.

31.5 ROMA, ITA (DL) | Resultat
M Längd: 5) Michel Tornéus Hammarby 772/-0.7.

30.5 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m: 3) Johan Hellman Strömstad LK 16:02.56.

30.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
K Stav: 3) Emma Andersson 345.

29.5 TARTU, EST | Resultat
M Kula: 3) Leif Arrhenius Spårvägen 1824, 4) Daniel Ståhl Spårvägen 1728. Diskus: 5) L Arrhenius 6035, 7) D Ståhl 5276.

28.5 LOKEREN, BEL | Resultat
M 800m A: 4) Thobias Ekhamre Hammarby 1:51.78. 1500m A: 2) Johan Hydén Akele 3:48.00.

28.5 REHLINGEN, GER | Resultat
M Spjut: 4) Gabriel Wallin Södertälje IF 7429.
K 1500m: 4) Viktoria Tegenfeldt IFK Umeå 4:19.95, 6) Meraf Bahta Hälle 4:23.72. 400mH C: 2) Frida Persson Hammarby 58.54.

27.5 RABAT, MAR | Resultat
M 200m (+2.6): 7) Johan Wissman Helsingborg 21.05w.

27.5 DUBNICA NAD VÁHOM, SVK (Europacup klubblag B) | Resultat
K 100m A (-0.2): 4) Erica Jarder Spårvägen 11.98. Längd: 1) E Jarder 648/+1.6.

27.5 LÜBECK, GER | Resultat
P16 Stav: 1) Jonathan Nordh 96 Örgryte 411.
F18 Stav: 1) Johanna Greger 94 Örgryte 315.
F16 Stav: 1) Malin Antonsson 96 Örgryte 265.

26.5 LÜBECK, GER | Resultat
P19 Stav: 1) Carl Sténson 93 Hellas 490.
P16 Stav: 1) Esa Hiltunen 96 Ullevi 410, 2) Jonathan Nordh 96 Örgryte 4.00.
F18 Stav: 1) Johanna Greger 94 Örgryte 310.
F16 Stav: 1) Malin Antonsson 96 Örgryte 280.
F15 Stav: 1) Sofia Mueller Janson 97 Örgryte 220.

26-27.5 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
Dag 2
K 100mH
(+0.8): 1) Caroline Lundahl KA2 13.96, 2) Maja Rogemyr IF Göta 14.43.
F19 200m (+2.4): 1) Ida Hansen 93 Arvika 25.02w.

26.5 HOLZMINDEN, GER | Resultat
M Stav A: 4) Simon Gyllensten Kville 485, 6) Erik Thorstensson Spårvägen 475, 7=) Dennis Fransson Bergetoft Örebro 465, 9=) Simon Assarsson Växjö 455, 9=) Gustaf Hultgren Örgryte 455, -) Arvid Lindahl KA2 X.
P17 Stav A: 2) Magnus Jomyr 95 Örgryte 455.
K Stav A: 2) Malin Dahlström Ullevi 415, 4) Sara Eriksson Ullevi 355, -) Linda Carlsson Ymer & Fanny Berglund Göteborgs KIK X.
F19 Stav A: 1) Angelica Bengtsson 93 Hässelby 435,

26.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Adam Chiguer Huddinge 200. Längd: 1) David Frykholm IF Göta 731/+0.3, 2) Johan Taléus 94 Eskilstuna 726/+0.9, 3) Karl Teiffel 94 Mölndal 677/0.0, 4) A Chiguer 664/0.0.
K Längd: 1) Malin Olsson Malmö 605/+0.9, 2) Johanna Nilsson Mölndal 589/+1.1, 3) Linda Berntsson Mölndal 583/+1.3

26-27.5 GÖTZIS, AUT | Resultat
K Sjukamp: 14) Jessica Samuelsson Hässelby 6.228 (13.66/-0.3 173 1473 23.86/+0.7 595/+1.0 3943 2:08.78).

26.5 WEINHEIM, GER | Resultat
M 200m A (+2.5): 2) Nil de Oliveira Spårvägen 20.72w, C (+1.6): 3) Tom Kling-Baptiste Huddinge 21.41, E (-0.3); 4) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 21.80, F (+1.2): 4) Oskar Åberg Huddinge 21.68. 4x100m: 3) Sverige (David Sennung, N de Oliveira, T Kling-Baptiste, S Tärnhuvud) 39.68.

26.5 OORDEGEM, BEL | Resultat
M 800m A: 9) Thobias Ekhamre Hammarby 1:49.95, 11) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 1:51.82. 1500m B: 8) Johan Hydén Akele 3:46.44. 3000mH: 11) Daniel Lundgren Tureberg 9:00.77.
K 800m A: 1) Viktoria Tegenfeldt IFK Umeå 2:04.50.

26.5 HELSINGÖR, DEN | Resultat
K Diskus: 1) Jessika Lowe 96 Helsingborg 3852. Slägga: 2) J Lowe 4090. Spjut: 1) Linda Åkerman Halmstad 3851.
F17 Diskus: 1) J Lowe 3884.

25.5 TILBURG, NED | Resultat
M 1500m A: 4) Staffan Ek Björnstorp 3:51.17. 5000m A: 9) Eric Senorski Örgryte 14:16.75, 10) Anton Danielson Tjalve 14:23.41.

24.5 OSLO, NOR | Resultat
M 100m A (+1.2): 1) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.58, 3) David Sennung Ullevi 10.69, 4) Oskar Åberg Huddinge 10.70, 6) Sulayman Bah Ullevi 10.92, B (+0.6); 1) Carl Armfelt Spårvägen 10.74, 4) Patrik Andersson Kville 10.87. 400m A: 4) Axel Bergrahm Spårvägen 47.67, B: 4) Alexander Lesser Ullevi 50.38. 800m A: 3) Johan Svensson Spårvägen 1:48.40, 6) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 1:49.35, 8) Karim Mohammadi Spårvägen 1:49.98, 9) Rickard Gunnarsson Hässelby 1:50.22, C: 6) Hampus Börjesson Ullevi 2:00.31. 3000m A: 2) Nacerddine Hallil Hässelby 7:53.01, 9) Elmar Engholm Hässelby 8:37.79, -) Albin Johansson Hässelby bröt, B: 10) Jonas Legernes Ullevi 8:32.10, 17) Abdikadir Abdi Ullevi 8:46.86, 21) Simon Toper Sävedalen 9:01.12. 110mH (0.0): 2) Philip Nossmy Malmö 13.72, 4) Alexander Brorsson Växjö 14.14, 5) Amir Shaker Råby-Rekarne 14.30. Diskus: 1) Axel Härstedt Malmö 5962. 4x100m: -) Sverige (D Sennung, Nil de Oliveira, T Kling-Baptiste, Stefan Tärnhuvud) bröt.
K 100m A (+1.5): 5) Caroline Sandsjö IF Göta 11.73, 6) Lena Berntsson Ullevi 11.75, 7) Julia Skugge Glanshammar 11.92, 8) Erica Jarder Spårvägen 12.01, B (-0.7): 7) Isabelle Eurenius Falun 12.35, 8) Erica Pettersson IF Göta 12.38, C (+1.6): 1) Pernilla Nilsson Trelleborg 11.79, 3) Elin Östlund Örebro 12.05. 400m A: 1) Josefin Magnusson Malmö 53.69, B: 5) Pernilla Tornemark Malmö 57.37, 6) Vendela Mindelöf Hässelby 57.76. 1000m: 5) Lovisa Lindh Ullevi 2:45.43, 6) Lisa Forsberg Spårvägen 2:45.88. 3000m: 1) Meraf Bahta Hälle 9:28.08, 2) Hanna Bartholomew Hässelby 9:29.03, 3) Louise Wiker Hässelby 9:29.63, 9) Maria Borglund Sävedalen 10:06.24. 100mH (-1.1): 4) Caroline Lundahl KA2 14.33, 6) Mari Klaup Örgryte 14.78. Höjd: 3) M Klaup 180, 4) Victoria Dronsfield IF Göta 180. Slägga: 2) Tracey Andersson Ullevi 6677. 4x100m: 3) Sverige (J Skugge, C Sandsjoe, L Berntsson, E Jarder) 45.52.

24.5 RECKLINGHAUSEN, GER | Resultat
OBS: "Torgtävling".
M: -) Gustaf Hultgren Örgryte X.
K: 3) Malin Dahlström Ullevi 420.

20.5 ZARY, POL | Resultat
M Stav: 10) Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö 502.

19-20.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Diskus B:
3) Axel Härstedt Malmö 5808.
P19 Kula: 3) Viktor Gardenkrans 95 Malmö 1859, 7) Niklas Lindstedt 93 Hässelby 1712. Diskus: 3) V Gardenkrans 5793. Slägga: 2) Oscar Vestlund 93 Kil 7034. Spjut: 6) Sebastian Thörngren 93 Bore 6197.
P15 Kula: 1) Wictor Petersson 98 Hässleholm 1901, 5) Jakob Gardenkrans 97 Malmö 1659.
K Kula B: 8) Catarina Andersson Hässelby 1476. Diskus B: 13) Jenny Johansson Västerås 4769. Slägga A: 9) Tracey Andersson Ullevi 6460, B: 8) Marinda Petersson 95 Hässleholm 5789.
F19 Kula: 3) Fanny Roos 95 Ljungby 1425. Diskus: 4) Heidi Schmidt Täby 4941, 7) Emma Ljungberg 94 Nyköping 4637. Slägga: 3) Amanda Rydberg 93 Västerås 5615, 4) Maria Söderquist 93 Öresund 5605.
Dag 2
M22 Kula:
2) Daniel Ståhl Spårvägen 1819. Diskus A: 6) D Ståhl 5409. Slägga: 6) Elias Håkansson Spårvägen 6328.
P17 Kula: 1) V Gardenkrans 1983. Diskus: 2) V Gardenkrans 5769.
P15 Diskus: 1) W Petersson 6210,2 ) J Gardenkrans 6086.
K22 Diskus: 4) Julia Wiberg Spårvägen 5231.
F17 Kula: 1) F Roos 1668. Diskus: 1) F Roos 4696, 13) Jessika Lowe 96 Helsingborg 3479. Slägga (OBS: 3 kg!): 1) M Petersson 6475, 16) J Lowe 4471.

19.5 KÖBENHAVN, DEN (Nordic 10000m Challenge) | Resultat
M 10000m: 4) Fredrik Uhrbom 29:52.75, 9) Andreas Åhwall 30:24.70.
K 10000m: 1) Louise Wiker 34:28.50, 5) Cecilia Kleist 35:16.09.

19.5 MANCHESTER, GBR | Resultat
M 800m A: 1) Johan Svensson Spårvägen 1:49.10, B: 8) Karim Mohammadi Spårvägen 1:52.49. 1500m A: 12) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 3:46.74. 5000m A: 10) Mikael Ekvall Strömstad LK 14:16.54.
K 800m B: 5) Lisa Forsberg Spårvägen 2:10.89, 1500m B: 5) Nathalie Rohlén Spårvägen 4:26.28.

19-20.5 NEU-ISENBURG, GER | Resultat
Dag 2
F17 400m:
2) Amélie Svensson 96 62.78.

18-20.5 LETHBRIDGE, CAN | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 5716.
Dag 2
M Diskus:
1) L Arrhenius 5815, X: 1) L Arrhenius 6005.
Dag 3
M Diskus:
1) L Arrhenius 5945.

12.5 HOORN, NED | Resultat
M 800m A: 2) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 1:48.33, 5) Johan Svensson Spårvägen 1:49.79, 8) Johan Walldén Gefle 1:50.61, B: 1) Karim Mohammadi Spårvägen 1:51.01.

12.5 ODENSE, DEN | Resultat
K 100m A (+2.2): 1) Erica Jarder Spårvägen 12.00w. Längd: 1) E Jarder 612w/+4.1 (-).

8.5 LONDON, GBR | Resultat
M 100m T46 (-0.3): 2) Andrej Ekholm Huddinge 11.60. Längd F13: 1) Per Jonsson Bollnäs 636/-0.5, 2) Tobias Jonsson 96 Dals Södra 572/+0.5.

6.5 PAVIA, ITA | Resultat
M Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7854, 5) Sebastian Thörngren Bore 6781.

5-6.5 DESENZANO, ITA | Resultat
M Tiokamp: 12) Lasse Ohtamaa Väsby 6.871 (11.74/-0.5 674/-1.2 1477 186 52.85 16.22/+0.7 3750 385 5874 4:44.00).

5-6.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
Svenskar från sydväst: Halmstad, Helsingborg, Malmö, Ystad, Öresund, Lund, Eslöv och Kronan.

5-6.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
Dag 1
M 100m A
(+1.2): 4) Martin Kallur Falun 11.31, 6) Eric Bergvall 94 Hässelby 11.89. 110mH (+0.9): 1) M Kallur 15.01. Diskus: 1) Oscar Törnros Sala 4047, 2) Henrik Brus Falun 2968. Spjut: 1) O Törnros 5204, 2) Filip Hjorth 93 Gefle 4536, 3) Anton Larsson 93 Järvsö 4522.
P19 110mH (+0.9): -) E Bergvall bröt. Diskus: 1) A Larsson 4407, 2) F Hjorth 3963, 6) Tim Wunger 94 Enköping 2373.
K 400m: 1) Fjola Hannesdottir Falun 58.71. 100mH (0.0): 1) F Hannesdottir 14.63.

28.4 ALICANTE, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson Örgryte 195.

15.4 JABLONEC, CZE | Resultat
K Slägga: 1) Tracey Andersson Ullevi 7033 Svenskt rekord, 2) Emma Johannesson Ullevi 6578, 3) Karolina Pedersen Ullevi 6466.

14.4 DÜBENDORF, SUI | Resultat
M 10 km landsväg: 3) Andreas Svensson Studenterna 32:09.

14.4 LÓDZ, POL (Student-VM terräng) | Resultat
M 10 km (?) terräng: 22) Andreas Åhwall Hässelby 30:20, 35) Johan Hydén Akele 30:43, 54) Fredrik Johansson Växjö 31:23, -) Anton Danielson Tjalve bröt.

13-15.4 MELBOURNE, AUS (Australiska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K Stav:
10) Anna Jacobsson Lidingö 330.
Dag 2
M Diskus:
3) Robert Melin Bottnaryd 5474.
Dag 2-3
K Sjukamp:
2) Ellinore Hallin Växjö 5.756 (13.70/+1.4 172 1348 25.01/+1.8 552/+0.3 4012 2:19.19), 5) Lisa Linnell Växjö 5.241 (14.66/+1.4 166 1135 25.47/+1.8 556/+1.0 3587 2:23.20).

6-7.4 LAGOS / FARO, POR | Resultat
Dag 1: Lagos
Dag 2: Faro
Ungdomar från Hanviken

1.4 BRUNSSUM, NED | Resultat
M 10 km landsväg: 19) Eric Senorski Örgryte 29:33.

31.3-1.4 ADELAIDE, AUS | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Robert Melin Bottnaryd 4945.

25.3 KÖLN, GER | Resultat
M 10 km landsväg: 2) Linus Nilsson Enhörna 32:12, 3) Rasmus Söderberg 93 33:28, 6) Robert Engqvist Enhörna 34:54, -) Markus Persson Enhörna & Patrik Sällstedt Enhörna bröt (sprang fel).

25.3 NAERUM, DEN | Resultat
M 5 km landsväg: 1) Daniel Strandberg 95 Malmö 15:54.
K 5 km landsväg: 3) Filippa Lindner Malmö 19:49.

25.3 FREDRIKSTAD, NOR (Fredrikstadlöpet) | Resultat
M 5 km landsväg: 4) Jonas Legernes Ullevi 15:29.

24.3 LISBOA, POR | Resultat
M 10000m: 9) Adil Bouafif Hässelby 28:53.05.

23-25.3 WAITAKERE, NZL (Nya Zeeländska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
P17 800m heat:
?) Rasmus Bengtsson 95 2:00.62.
Dag 3
P17 1500m:
4) R Bengtsson 4:06.57.

17-18.3 BAR, MNE (Europacupen Vinterkast) | Resultat
Dag 1
M Diskus B:
8) Axel Härstedt 5670. Slägga A: 7) Mattias Jons 7183.
M22 Diskus: 3) Daniel Ståhl 5745.
K Spjut B: 3) Anna Wessman 5417.
Dag 2
M22 Kula:
14) D Ståhl 1585.
K Slägga A: 10) Tracey Andersson 6478.
K22 Slägga: 12) Malin Johansson 5543.

10-11.3 QUINTA DO ANJO, POR | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6195.
Dag 2
K Slägga:
2) C Nilsson 6229.

3.3 LEIRIA, POR | Resultat
K Slägga: 2) Josefin Berg IF Göta 6216, 3) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 5795.

1.3 POTCHEFSTROOM, RSA
K Spjut: 1) Anna Wessman Växjö 5468, 3) Matilda Elfgaard Habo 4588.

5.2 CASTELLÓN, ESP (Europacup klubblag terräng) | Resultat
M 10 km
Individuellt:
16) Haben Idris 29:08, 44) Andreas Åhwall 30:19, 62) Peter Gross 30:48, 75) Kalle Johansson 31:05, 86) Elmar Engholm 31:47. Lag: 10) Hässelby.
K 6 km
Individuellt:
38) Hanna Bartholomew 20:48, 45) Josephine Ambjörnsson 21:14, 57) Jessica Gunnarsson (SK Vidar NOR) 21:38, 59) Cecilia Fager 21:47, -) Louise Wiker, Lina Alainentalo bröt. Lag: -) Hässelby bröt.
F19 4 km
Individuellt:
9) Linn Söderholm 96 13:54, 26) Johanna Nissén Karlsson 93 14:54, 30) Malin Strand 93 15:04, 33) Matilda Andersson 96 15:13, 40) Siri Ohrankämmen 95 15:36. Lag: 5) Sävedalen.

4.2 ADELAIDE, AUS | Resultat
M Diskus: 1) Robert Melin Bottnaryd 4938.

28.1 KINGSTON, JAM | Resultat
P18 200m F (vind?): 2) Filip Sjövall 94 Lomma 23.42.

28.1 ADELAIDE, AUS | Resultat
M Diskus: 3) Robert Melin Bottnaryd 5002.

20.1 ADELAIDE, AUS | Resultat
M Diskus: 1) Robert Melin Bottnaryd 5135.

13.1 ADELAIDE, AUS | Resultat
M Kula: 1) Robert Melin Bottnaryd 1623.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2012

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>