Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 26 februari 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Landskamper 2012

1-2.9 GÖTEBORG/U (Finnkampen) | Resultat

1-2.9 GÖTEBORG/U (Ungdomsfinnkampen) | Resultat

18-19.8 VÄXJÖ (Nordiska juniorkampen) | Resultat
P19 Lag:1) FIN 197.5, 2) NOR 168, 3) SVERIGE 163.5, 4) DEN/ISL 125.
Dag 1
100m
(+0.4): 1) Jan Wocalewski 93 10.60, 4) Jonathan Wulff 94 10.83. 400m: 4) Johan Rogestedt 93 48.61, 8) Edwin Råsberg 94 49.62. 800m: 3) Christofer Ohlsson 93 1:53.66, 7) Alexander Holmblad 94 1:54.77. 5000m: 3) Alexander Palm 93 15:21.44, 4) Oliver Lämber 94 15:23.08. 400mH: 4) Philip Green 93 55.41, 7) Fredrik Åström 93 56.80. Höjd: 1) Erik Liberg 93 209, 2) Fredrik Konradsson 94 203. Längd: 2) Johan Taléus 94 747/+1.5, 5) Patric Hjort 93 704w/+2.6 (675/+1.5). Kula: 5) Niklas Lindstedt 93 1753, 7) Tim Wunger 94 1697. Slägga: 3) Oscar Vestlund 93 6992, 5) Anders Eriksson 94 6774. 4x100m: 2) Sverige (Adam Denguir 94, J Wulff, Robin Nordkvist 93, J Wocalewski 41.40).
Dag 2
200m
(+2.3): 1) J Wocalewski 21.54w, 6) Joakim Djuvfeldt 93 21.93w. 1500m: 1) J Rogestedt 4:09.05, 5) A Holmblad 4:12.10. 3000mH: 3) Erik Norrbom 93 9:43.74, 5) Carl Senorski 93 9:58.47. 110mH (-0.3): 3) Hampus Widlund 14.37, - Fredrick Ekholm ej start. Stav: 1) Melker Svärd Jacobsson 94 522, 6=) Micael Fagö 94 445. Tresteg: 5) A Dengui 1400/+1.0, 7) Fredrik Löfgren 94 1384/-1.0. Diskus: 5) Jussi Kiviniemi 93 4977, 7) Simon Pettersson 94 4868. Spjut: 6) Sebastian Thörngren 93 6156, 8) Johannes Henriksson 93 6051. 4x400m: 4) Sverige (Truls Axelsson 93, C Ohlsson, Ken Braesch Andersen 943, E Råsberg) 3:18.90.

18-19.8 VÄXJÖ (Nordiska juniorkampen) | Resultat
F19 Lag:1) SVERIGE 199, 2) FIN 192, 3) NOR 158.5, 4) DEN/ISL 103.5.
Dag 1
100m
(+2.5): 1) Jenny Melin 93 11.89w, 2) Josefin Palm 94 11.92w. 400m: 2) Lisa Duffy 93, 4) Linda Frödin Glad 93 57.49. 800m: 3) Sara Rönnby 93 2:10.76, 5) Anna Silvander 93 2:13.94. 3000m: 2) Agnes Sjöström 94 9:38.84, 6) Maria Larsson 94 10:03.26. 400mH: 4) Madeleine Eriksson 93 62.44, 7) Jessica Blooodworth 93 64.20. Stav: -) Alissa Söderberg 94 X. Tresteg: 1) Rebecka Abrahamsson 94 1274/+1.6, 5) Emma Ehrlin 93 1189/+1.8. Diskus: 1) Heidi Schmidt 93 4864, 2) Emma Ljungberg 94 4512. Spjut: 5) Martina Borgler 94 4335, 6) Malin Andersson 93 4219. 4x100m: 1) Sverige (Matilda Hellqvist 93, J Palm, Daniella Busk 93, J Melin) 45.69.
Dag 2
200m
(-0.8): 1) Angelica Karlsson 93 24.14, 3) M Hellqvist 24.49. 1500m: 3) Tova Eurén 94 4:34.52, 4) A Sjöström 4:35.49. 2000mH: 4) M Larsson 6:51.89, 7) Julia Forsmark 93 7:16.24. 100mH (+1.4): 2) Charlotte Skogström 93 14.15, 5) M Eriksson 14.43. Höjd: 2) Ida Virdebrant 94 179, 5) Lisa Engman 94 169. Längd: 3) Elin Larsson 94 580/+1.2, 7) Farydah Inoussa 553w/+2.4 (534/+1.0). Kula: 1) Jennie Söderholm 93 1386, 2) Lina Bengtson 94 1384. Slägga: 1) Eleni Larsson 93 6619 Svenskt F19-rekord, 3) Amanda Rydberg 94 5692. 4x400m: 1) Sverige (Caroline Kihlblom 94, S Rönnby, L Frödin Glad, L Duffy) 3:44.44.

2-3.6 VILJANDI, EST (EST-SWE-FIN mångkamp) | Resultat
M Tiokamp
Lag:
1) FIN 28.755, 2) EST 28.308, 3) SVERIGE 27.714.
Individuellt: 1) Fabian Rosenquist 7.619 (11.06/+0.9 754w/+2.2 (751/+1.2) 1266 195 49.53 14.74w/+2.5 4161 445 4686 4:33.79), 8) Lasse Ohtamaa 7.070 (11.44w/+3.0 691/+2.0 1376 186 51.98 15.89w/+2.5 3836 365 6294 4:34.70), 10) Adam Björling 6.910 (1124w/+5.0 700/+1.6 1236 177 50.71 15.43w/+6.1 3488 395 5403 4:42.29), 13) Rasmus Carlsson 6.115 (11.47w/+3.0 670/+0.9 1234 186 52.62 16.00w/+6.1 3491 X 5419 4:42.74), -) David Kallebäck bröt (X -).
K Sjukamp
Lag:
1) SVERIGE 17.428, 2) FIN 16.672, 3) EST 15.209.
Individuellt: 1) Martina Salander 5.916 (13.79w/+2.7 168 1272 23.99w/+5.3 603/-0.3 3921 2:16.22), 3) Nadja Casadei 5.760 (13.92w/+2.7 162 1244 24.62w/+5.3 603/-0.3 3893 2:14.97), 4) Sofia Linde 95 5.752 (13.85w/+2.5 171 1212 25.14w/+4.7 585/-0.8 4162 2:18.82), 8) Lisa Linnell 5.218 (14.73/+1.3 159 1128 25.46w/+4.7 565/-1.2 3523 2:18.99).

11.2 STEINKJER, NOR (NOR-SWE-FIN) | Resultat
M Lag: 1) Sverige 106, 2) Finland 90, 3) Norge 79.
60m: 3) Odain Rose 6.83, 4) David Sennung 6.88. 200m A: 2) Nil de Oliveira 21.28, B: 1) Benjamin Olsson 21.81. 400m: 1) Felix Francois 48.18, 5) Johan Eriksson 49.22. 800m: 1) Johan Svensson 1:50.18, 2) Karim Mohammadi 1:51.53. 1500m: 3) Johan Walldén 3:48.06, 6) Thobias Ekhamre 4:01.50. 3000m: 1) Nacerddine Hallil 8:05.03, 4) Staffan Ek 8:18.16. 60mH: 2) Alexander Brorsson 7.91, 6) Marvin Tay 8.25. Höjd: 2) Mehdi Alkhatib 216, 5) Emil Svensson 213. Stav: 3) Simon Gyllensten 510, 4) Gustaf Hultgren 500. Längd: 1) Michel Tornéus 763, 6) Mattias Sunneborn 702. Tresteg: 1) Simon Karlén 94 1594, 5) Daniel Falk 1482. Kula: 1) Leif Arrhenius 1950, 3) Mats Olsson 1766. 4x200m: 1) Sverige (Patrik Andersson, B Olsson, Hampus Forsberg, N de Oliveira) 1:26.71.
K Lag: 1) Sverige 123, 2) Finland 83, 3) Norge 70.
60m: 3) Caroline Sandsjoe 7.58, 4) Julia Skugge 7.59. 200m A: 1) C Sandsjoe 24.31, B: 1) Jessica Samuelsson 24.10. 400m: 1) Moa Hjelmer 53.53, 3) Josefin Magnusson 54.45. 800m: 2) Lisa Forsberg 2:11.00, 3) Elin Moraiti 2.11.02. 1500m: 2) Viktoria Tegenfeldt 4:24.44, 4) Linn Nilsson 4:27.26, 3000m: 1) Meraf Bahta 9:37.02, 5) Charlotta Fougberg 9:41.47. 60mH: 2) Emma Tuvesson 8.39, 3) Ellinore Hallin 8.47. Höjd: 2) Ebba Jungmark 191, 3) Emma Green Tregaro 191. Stav: 2) Malin Dahlström 415, 4) Fanny Berglund 395. Längd: 1) Erica Jarder 613, 2) Carolina Klüft 612. Tresteg: 1) Khaddi Sagnia 94 1357, 2) Lynn Johnson 94 1354. Kula: 1) Helena Engman 1658, 3) J Samuelsson 1507. 4x200m: 1) Sverige (Pernilla Nilsson, J Magnusson, Elin Backman, M Hjelmer) 1:36.89.

Resultat 1998-juni 2020

Resultat 2012

Välj år

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>