Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 26 februari 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


SM-tävlingar - 2001



 
SM-JSM-USM MÅNGKAMP - OFFICIELL RESULTATLISTA
Värnamo 7-9.9




SM - OFFICIELL RESULTATLISTA
Växjö 24-26.8




LAG-SM - OFFICIELL RESULTATLISTA
Huddinge 16.8




JUNIOR-SM - OFFICIELL RESULTATLISTA
Borås 10-12.8




UNGDOMS-SM - OFFICIELL RESULTATLISTA
Borås 10-12.8




SM-JSM-USM STAFETT - OFFICIELL RESULTATLISTA
Falun 9-10.6




SM-JSM-USM-VM TERRÄNG - OFFICIELL RESULTATLISTA
Karlskrona 28-29.4




INOMHUS-USM - OFFICIELL RESULTATLISTA
Sätra 10-11.3




INOMHUS-SM - OFFICIELL RESULTATLISTA
Göteborg/FH 17-18.2






ISM-IJSM-IUSM mångkamp
VÄSTERÅS 2-4.2  - 
Till fullständiga resultat
M Sjukamp (b-c): 1) Patrik Sandberg Huddinge 4.877 (7.31  651   1370  185  8.85  403  3:04.93), 2) Patrik Stenström Gotland 4.818 (7.43  657  1128  194  9.05  413  2:59.58), 3) Niklas Kleebinder Hammarby 4.650 (7.72  638  1233  191  9.07  403   3:03.34), 4) Håkan Setthammar Västerås 4.539 (7.23  644  1426   176  9.71  383  3:12.23), 5) Henrik Hamnebo Kville 4.317 (7.70   604  1163  173  9.65  413  3:00.86), 6) Hans Westerholm Spårvägen 4.316 (7.52  591  1079  182  9.28  393   3:08.49), 7) Lars Widén Örbyhus 4.174 (7.64  599  1247  170   9.36  323  3:00.28), 8) Daniel Hedström 3.895 (7.36  622  1315   X  9.00  363  3:10.83), 9) Erik Spjut Danderyd Athletics 3.723, -) Patrik Melin Gefle bröt (7.34  -).
M22 Sjukamp (b-c): 1) Gustav Adnhill Alingsås 4.831 (7.22   656  1025  179  8.82  443  2:59.59), 2) Christoffer Thomée 82 Sävedalen 4.807 (7.73  666  1148  185  8.82  373   2:41.28), 3) Erik Larsson Gotland 4.788 (7.67  666  1443  185   8.91  393  3:06.08), 4) Andreas Bonin Alunda 4.448 (7.65  597   989  179  9.41  423  2:50.05), 5) Lasse Ohtamaa Tullinge-Tumba 4.037 (7.60  629  1185  179  10.00  263  2:58.63).
P18 Sjukamp (b-c): 1) Rasmus Olofsson 84 Hässelby 4.710 (7.26   383  598  8.81  182  1177  2:52.22), 2) Daniel Hansson 83 Rånäs 4.699 (7.69  393  631  8.95  197  1096  2:54.71), 3) John van Leer 83 Gefle 4.257 (7.67  363  598  9.37  182  1063   2:59.93), 4) Erik Bäck 83 Gefle 4.210 (7.54  353  594  9.25   161  1160  2:56.38), 5) Petter Barck 84 Växjö 4.110 (7.75  373   610  9.39  179  879  3:03.41), 6) Martin Alfredsson 84 Växjö 4.003 (7.71  313  566  9.24  182  1097  3:09.71).
P16 Sjukamp (a-b): 1) Tobias Otterbring 85 Lima 5.450 (7.44   283  599  8.78  179  1260  1:28.14), 2) Patrik Bagge 85 Brattås 5.179 (7.77  333  613  8.74  185  1119  1:38.90), 3) Martin Gustavsson 85 Kil 4.937 (7.67  303  611  8.90  173   1166  1:41.33), 4) Jonny Johansson 85 Dals Södra 4.764 (7.96  313   605  9.52  185  895  1:35.80), 5) Dan Eidmark 85 Ösmo 4.480 (8.02  283  578  9.65  182  990  1:40.34).
P15 Sjukamp (a-b): 1) Jonatan Falk 86 Lerum 4.785 (7.76  343   576  9.10  155  1071  1:35.31), 2) Viktor Nilsson 86 Istrum 4.547 (7.79  253  550  9.24  179  940  1:35.74), 3) Tobias Ohlsson 86 Gillberga-Lista 4.472 (7.62  243  568  9.16  158  993   1:35.57), 4) Erik Bywall 86 Valbo 4.411 (7.72  253  552  9.30   152  1057  1:34.23), 5) Andreas Svärdh 86 IF Göta 4.222 (8.10  293   558  9.63  155  932  1:36.27), 6) Fredrik Olofsson 86 Växjö 4.107 (7.89  263  532  10.14  170  861  1:37.34), 7) Odd Wiking 86 Växjö 4.083 (7.95  233  519  9.58  161  1075   1:39.37), 8) Johan Kapteijn 86 Halmstad 3.983 (8.09  233  566  9.88   176  961  1:46.92), 9) Patrik Fromell Väsby 3.788, 10) Torbjörn Sörman 86 Wedevåg 3.624, 11) Jonas Granlund 86 Hammarby 3.412.
K Femkamp (c): 1) Malin Svensson Helsingborg 3.511 (9.28  161   1134  523  2:31.75), 2) Helene Lindquist 75 Västerås 2.940 (9.82   149  9.26  513  2:45.81).
K22 Femkamp (c): 1) Alice Bergström Råby-Rekarne 3.609 (9.58   164  1185  544  2:29.43), 2) Ida Sjöling Lidingö 3.558 (9.52   158  1123  553  2:27.60), 3) Jeanette Hansson Eslöv 3.511 (9.29   161  936  553  2:28.08), 4) Sophie Ohlsson 82 Gefle 3.183 (9.71   155  975  509  2:34.25), 5) Åsa Lundgren 82 Arboga 2.991 (9.86   149  1055  505  2:46.17), 6) Jenny Jansson Råby-Rekarne 2.803 (9.39   161  1132  X  2:36.85).
F18 Femkamp (b): 1) Nadja Casadei 83 KA2 3.796 (9.16  173   1109  508  2:18.35), 2) Anna Mörstam 83 Växjö 3.508 (9.44  155   1128  508  2:20.65), 3) Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 3.390 (9.46  149  1004  537  2:24.09), 4) Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 2.918 (9.59  158  768  508  2:50.81).
F16 Femkamp (a): 1) Jessica Rydin 85 Tingberg 3.945 (9.38   167  572  1025  1:47.30), 2) Sofia Klüft 85 Växjö 3.874 (8.92   167  545  991  1:49.75), 3) Sara Trané 85 Göteborgs KIK 3.680 (9.18  146  545  937  1:40.47), 4) Ida Persson 85 Ystad 3.583 (9.54   161  487  1166  1:51.74), 5) Karin Rydh 85 Malmö 3.521 (9.88   167  511  973  1:51.09), 6) Emely Karlsson 85 KA2 3.221 (9.99   158  511  820  1:51.62), 7) Cecilia Odén 85 Gefle 3.055 (9.73   149  496  875  1:56.53), 8) Frida Brolin 85 Ärla 2.743 (10.37   158  431  867  2:02.34), 9) Linda Pettersson Kristinehamn 2.613.
F15 Femkamp (a): 1) Emma Hansson 86 Heleneholm 3.623 (8.90   155  531  951  1:49.99), 2) Camilla Silander 86 Danderyd Athl 3.402 (9.55  164  479  9997  1:54.13), 3) Siri Fagerlund 86 Orient 3.357 (9.33  143  500  1012  1:48.18), 4) Mikaela Westerfalk 86 Huddinge 3.253 (9.44  149  491  942  1:51.6), 5) Rozafa Krasniqi 86 Hammarby 3.093 (10.25  152  460  1114  1:56.66), 6) Sara Strömberg 86 Heleneholm 2.904 (10.36  134  501  856  1:47.66), 7) Stina Bolö 86 Mora 2.373 (11.61  143  480  774  2:03.50), -) Maria Ullberg 86 Danderyd Athl bröt (9.95  134  X).