Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2001



FAYETTEVILLE, AR 9-10.3 (NCAA)
D a g   1

K 400m h1: 2) Nadja Petersen Huddinge 53.55. 60mH h1: 4) Agneta Rosenblad Lidingö 8.40. Längd: 12) A Rosenblad 610. Kula: 15) Linda Nestorsson Ullevi 1434.
D a g   2
K 400m B:
 3) N Petersen 53.65. 3000m: 5) Ida Nilsson Högby 9:19.41. Tresteg: 6) Marie Åhlander Spårvägen 1302.

LINCOLN, NE 3.3
K 1 mile: 
2) Alexandra Lindquist Rånäs 4:46.10, 4) Kajsa Haglund Heleneholm 4:55.62, 5) Jenny Sjöström Falun 4:59.19.

MOSCOW, ID 3.3
K 60mH: 
2) Agneta Rosenblad Lidingö 8.26. Längd: 1) A Rosenblad 616.

ROXBURY, MA 2-4.3
D a g   2
M 800m h1: 
2) Rickard Pell Hammarby 1:50.81. 1000m h2: 3) Daniel Norberg Hammarby 2:26.89. Längd: 19) Magnus Åhlén IF Göta 701.
D a g   3
M 800m f: 
1) R Pell 1:49.85. 1000m f: 7) D Norberg 2:26.69.
K Tresteg: 6) Helena Rönner Ullevi 1243.

JOHNSON CITY, TN 2-3.3 (NAIA)
D a g   2
M Kula: 
10) Tobias Melin Bottnaryd 1543.

POCATELLO, ID 2-3.3
D a g   1
K 60mH h1: 
2) Michelle Railsback 82  9.23. Stav: 5) M Railsback 352. Längd: 2) M Railsback 564.
D a g   2
K 200m B: 
2) Michelle Railsback 82  26.45. 60mH f: 4) M Railsback 9.18. Kula: 13) M Railsback 850.

AMES, IA 2.3 - OBS: Överlång bana!
K 60m h2: 6) Victoria Gunnarsson Täby 7.71. 1 mile A: 3) Kajsa Haglund Heleneholm 4:48.97. 5000m: 8) Rebecca Johansson IF Göta 16:55.29.

NEW YORK, NY 27.2
P18 1 mile B: 
6) Oskar Nordenbring 85 Västerviks OK 4:36.68.

JONESBORO, AR 25-26.2
D a g   1
M 800m h1: 
5) Andy Bipella Hälle 1:58.13, h3: 8) Karl Stavenberg Tyresö 2:04.77. 1 mile h1: 3) Christopher Andersson Södertälje IF 4:26.01.
K 800m h2: 1) Jenny Sjöström Falun 2:17.98, h3: 1) Petra Forsberg Heby 2:16.54. 3000m: 1) Ida Nilsson Högby 9:35.11. 55mH h3: 5) Emma Allvin Gefle 9.48, h4: 2) Sara Gelin Enköping 8.47, s2: 3) S Gelin 8.45. Höjd: 4=) Marie Rosengren Gefle 170, 14) E Allvin 160. Längd: 6) S Gelin 568, 31) E Allvin 494. Kula: 13) E Allvin 1033.
D a g   2
M 1 mile f: 
4) C Andersson 4:20.91.
K 800m f: 2) J Sjöström 2:12.00, 4) P Forsberg 2:13.37. 55mH A: 5) S Gelin 8.55. Tresteg: 13) S Gelin 1148.

UNIVERSITY PARK, PA 24-25.2
D a g   1
M 60mH h2: 
6) Mikael Jakobsson Örebro 8.19. Stav: 12=) Erik Svensson Vittsjö 480.
D a g   1-2
M Sjukamp:
 4) Erik Svensson Vittsjö 5.398 (7.30  654  1394   191  8.27  460  2:48.70).

CAMBRIDGE, MA 24-25.2
D a g   1
K Längd: 
5) Helena Rönner Ullevi 567.
D a g   2
K Tresteg:
 2) Helena Rönner Ullevi 1246.

CARBONDALE, IL 23-24.2
D a g   1
M 800m h3: 
1) Stefan Johansson Falköping 1:53.94.
D a g   2
M 800m f:
 3) Stefan Johansson Falköping 1:51.95.

HOUSTON, TX 23-24.2
D a g   1
M 200m h1: 
2) Alexander Lakhanpal Linnéa 23.01. 400m h1: 4) A Lakhanpal 52.68.
K 400m h1: 1) Nadja Petersen Huddinge 54.57. Längd: 5) Marie Åhlander Spårvägen 585.
D a g   2
M 200m B:
 1) Alexander Lakhanpal Linnéa 22.57.
K 400m A: 1) Nadja Petersen Huddinge 54.60. Tresteg: 1) Marie Åhlander Spårvägen 1300.

BOZEMAN, MT 23-24.2
D a g   1
M Längd:
 8) Nils Wiklund Luleå 674.
K Längd: 4) Åsa Lönn Hässelby 572. Vikt (20 pund): 6) Linda Nestorsson Ullevi 1628.
D a g   2
M 1 mile:
 6) Henrik Ahnström Brittatorp 4:15.46. 3000m: 9) H Ahnström 8.52.07.
K Stav: 4) Michelle Railsback 82  355. Tresteg: 2) Åsa Lönn Hässelby 1286. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevgi 1547.

LINCOLN, NE 23-24.2
D a g   1
M 5000m: 
7) Björn Bergström Vingarna 14:29.98.
K 800m h1: 8) Marie Nilsson IF Göta 2:24.05. 1 mile h1: 2) Alexandra Lindquist Rånäs 4:51.86.
D a g   2
K 1 mile f: 
3) A Lindquist 4:47.20. 3000m A: -) A Lindquist bröt.

FLAGSTAFF, AZ 23-24.2
D a g   1
K 60mH h4: 
1) Agneta Rosenblad Lidingö 8.30. Längd: 1) A Rosenblad 641.
D a g   2
K 60mH f:
 -) Agneta Rosenblad Lidingö bröt.

BLACKSBURG, VA 23-24.2
D a g   1
K Stav: 
-) Annica White Hässelby X.

BLACKSBURG, VA 18.2
K 800m A:
 8) Lisa Haglund Heleneholm 2:29.59.

RIVERDALE, NY 17.2
M 55m h3: 
2) Magnus Åhlén IF Göta 6.75, f: 7) M Åhlén 6.78. 200m A: 5) M Åhlén 23.51. 800m A: 1) Rickard Pell Hammarby 1:56.02, 2) Daniel Norberg Hammarby 1:56.64. Längd: 1) M Åhlén 712.
K Tresteg: 5) Karin Larsson Garphyttan 1039. Kula: 3) K Larsson 1248. Vikt (20 pund): 7) K Larsson 1080.

NORMAN, OK 17.2
K 800m A: 
2) Alexandra Lindquist Rånäs 2:12.56, B: 1) Marie Nilsson IF Göta 2:21.2m. 3000m: 1) A Lindquist 9:57.67.

MOSCOW, ID 16-17.2
D a g   1
K 55mH h1:
 1) Agneta Rosenblad Lidingö 7.69, f: 2) A Rosenblad 7.70.
D a g   2
K Längd:
 1) A Rosenblad 582.

LUBBOCK, TX 16-17.2 - OBS: Överlång bana!
D a g   1
K Höjd:
 3) Marie Rosengren Gefle 167, 4) Emma Allvin Gefle 157. Längd: 15) E Allvin 484.
D a g   2
K 200m F:
 3) E Allvin 29.43. 55mH h1: 3) E Allvin 9.48. Kula: 19) E Allvin 957.

BLACKSBURG, VA 16-17.2
D a g   1
K Höjd: 
7) Annica White Hässelby 163. Stav: 6) A White 360.

HOUSTON, TX 16-17.2
D a g   1
M 800m h2: 
3) Martin Svensson Högby 1:57.13, h3: 3) Stefan Petersen Heleneholm 1:57.67. 1 mile h1: 3) Mikael Larsson Sävedalen 4:20.63. 5000m: 2) Erik Petersson Mölndal 14:46.20.
K 400m h3: 1) Erica Mårtensson Växjö 59.99, 2) Caroline Huldén IF Göta 61.86. 800m h1: 1) Kajsa Haglund Heleneholm 2:17.34. 1 mile h1: 1) Rebecca Johansson IF Göta 5:08.60, h2: 1) K Haglund 5:10.38, 4) Anna Rivera Hässelby 5:21.16. 5000m: 2) R Johansson 17:09.35. 60mH h2: 6) E Mårtensson 9.55, s2: 5) E Mårtensson 9.27.
D a g   2
M 800m f: 
5) M Svensson 1:55.34. 1 mile f: 4) M Larsson 4:17.25. 3000m: 5) E Petersson 8:35.06.
K 400m B: 1) E Mårtensson 57.49. 800m f: 2) K Haglund 2:13.98. 1 mile f: 1) K Haglund 4:57.39, 2) R Johansson 5:01.32, 3) A Rivera 5:02.83. 3000m: 2) R Johansson 10:09.09, 3) A Rivera 10:25.85, 4) K Haglund 10:26.88.

MINNEAPOLIS, MN 16.2
M Stav:
 4) Erik Svensson Vittsjö 427. Kula: 11) E Svensson 1303.

FLAGSTAFF, AZ 16.2 OBS: Överlång bana!
M 1 mile: 5) Henrik Ahnström Brittatorp 4:19.90. 60mH B: 2) N Wiklund 8.62. Stav: 6) N Wiklund 442. Längd: 2) N Wiklund 668.
K Längd: 4) Åsa Lönn Hässelby 569. Tresteg: 2) Å Lönn 1240. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1639.

BATON ROUGE, LA 16.2
M 400m D:
 2) Alexander Lakhanpal Linnéa 50.49.
K 60m h3: 6) Nadja Petersen Huddinge 7.99. Längd: 3) Marie Åhlander Spårvägen 583.

POCATELLO, ID 15-17.2
D a g   1
P18 Vikt: 
1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 2184, 7) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 1651.
D a g   3
P18 Kula
 (5.44 kg): 1) N Arrhenius 1890.

HOUSTON, TX 10.2
M 800m: 
43) Mikael Larsson Sävedalen 2:06.82. 1 mile: 7) M Larsson 4:23.11. Stav: 27) Stellan Back Söderhamn 420. Kula: 2) Stefan Blomqvist Örgryte 1757, 18) S Back 1353.
K 200m: 43=) Caroline Huldén IF Göta 27.46. 400m: 16) CHuldén 61.12. 800m: 22) Emma Sjögren IF Göta 2:30.35, 33) Johanna Sjögren IF Göta 2:35.85. 1 mile: 32) E Sjögren 5:42.55, 35) J Sjögren 5:49.91.

OGDEN, UT 10.2
M Kula: 
1) Daniel Arrhenius Spårvägen 1614.

FLAGSTAFF, AZ 10.2
M Stav:
 10) Nils Wiklund Luleå 445. Längd: 6) N Wiklund 670. Kula: 14) Mats Laamanen Sävedalen 1483 (enl Mats själv var 14.83 resultatet i hans sista stöt, medan den längsta var 15.16!).
K Längd: 4) Åsa Lönn Hässelby 558. Tresteg: 4) Å Lönn 1230. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1542, -) Petra Eklund Täby X. Vikt: 9) L Nestorsson 1542.

PRINCETON, NJ 10.2
K Längd:
 2) Helena Rönner Ullevi 595. Tresteg: 2) H Rönner 1211.

UNIVERSITY PARK, PA 9-10.2
D a g   1
M Längd: 
15) Magnus Åhlén IF Göta 659.
K Vikt: 20) Karin Larsson Garphyttan 1014.
D a g   2
M 800m A:
 10) Rickard Pell Hammarby 2:02.77.
K Kula: 17) K Larsson 1247.

INDIANAPOLIS, IN 9-10.2
D a g   2
M 3000m A:
 7) Henrik Ahnström Brittatorp 8:32.64.
K 400m A: 1) Nadja Petersen Huddinge 54.40. Tresteg: 1) Marie Åhlander Spårvägen 1323.

AMES, IA 9-10.2 - OBS: Överlång bana!
D a g   1
M Längd: 
-) Erik Svensson Vittsjö X.
K 200m G: 1) Victoria Gunnarsson Täby 24.85.
D a g   2
M 60m h7:
 7) E Svensson 7.48. 800m E: 2) Stefan Johansson Falköping 1:52.38, G: 8) Karl Stavenberg Tyresö 1:55.75, H: 4) Andy Bipella Hälle 1:57.66. 1 mile C: 8) Christopher Andersson Södertälje IF 4:17.78. 60mH h1: 5) Mikael Jakobsson Örebro 8.10, h9: 1=) E Svensson 8.32, B: 5) M Jakobsson 8.14.
K 60m h4: 6) V Gunnarsson 7.75. 800m C: 6) Jenny Sjöström Falun 2:15.93, E: 2) Petra Forsberg Heby 2:13.10. 1 mile B: 4) J Sjöström 4:58.36. 3000m A: 1) Ida Nilsson 9:20.66 (3:12-3:06-3:03).

NEWPORT NEWS, VA 9-10.2
K Höjd:
 6) Annica White Hässelby 152. Stav: 4) A White 335.

BLACKSBURG, VA 9-10.2
D a g   2
K 800m C: 
12) Lisa Haglund Heleneholm 2:30.02.

MOSCOW, ID 9-10.2
D a g   1
K Höjd: 
3=) Marie Rosengren Gefle 167, 7=) Emma Allvin Gefle 162. Längd: 1) Agneta Rosenblad Lidingö 614, 28) E Allvin 486.
D a g   2
K 55mH A:
 1) A Rosenblad 7.68, C: 1) E Allvin 9.72. Kula: 28) E Allvin 996.

FAYETTEVILLE, AR 9-10.2
D a g   1
M 3000m:
 2) Björn Bergström Vingarna 8:25.03. 5000m: 15) Johan Bergström Vingarna 15:10.05.
K 60m h4: 7) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 8.04. 800m B: 9) Marie Nilsson IF Göta 2:27.86.
D a g   2
K 1 mile:
 3) Alexandra Lindquist Rånäs 4:49.22

POCATELLO, ID 9.2
K 60m h2: 
2) Michelle Railsback 82  8.05, f: 3) M Railsback 8.02. 200m B: 2) M Railsback 26.37. Stav: 4) M Ralsback 353.

PRINCETON, NJ 4.2
P18 1600m
 (!) B: 3) Oskar Nordenbring 85 Västerviks OK 4:32.22.

NEW YORK, NY 4.2
M 200m B:
 5) Magnus Åhlén IF Göta 23.52. 800m A: 1) Rickard Pell Hammarby 1:50.57. 1000m A: 1) Daniel Norberg Hammarby 2:28.35. Längd: 1) M Åhlén 722.

SOUTH ORANGE, NJ 3.2
K Kula: 
11) Karin Larsson Garphyttan 1222. Vikt: 9) K Larsson 1188.

RENO, NV 3.2
M 200m A:
 3) Agneta Rosenblad Lidingö 25.61. 55mH h6: 1) A Rosenblad 7.82, f: 2) A Rosenblad 7.73.

HOUSTON, TX 3.2
M 800m: 
10) Martin Svensson Högby 1:55.87.
K 400m: 6) Erica Mårtensson Växjö 56.82. 800m: 5) Kajsa Haglund Heleneholm 2:14.00, 13) Rebecca Johansson IF Göta 2:21.50. 3000m: 7) Anna Rivera (nygift, f d Winslow) Hässelby 10:12.60.

FLAGSTAFF, AZ 3.2
M Stav: 
14=) Nils Wiklund Luleå 445. Längd: -) N Wiklund X (eller ej start?).
K Tresteg: 1) Åsa Lönn Hässelby 1232. Kula: 3) Linda Nestorsson Ullevi 1552. Vikt: 7) L Nestorsson 1585.

POCATELLO, ID 2-3.2
D a g   1
K Stav:
 8) Michelle Railsback 82  335. Femkamp: 18) M Railsback 2.795.
D a g   2
K Längd: 
13) M Railsback 503.

CEDAR FALLS, IA 2.2
M 60mH h1:
 2) Mikael Jakobsson Örebro 8.26, h3: 1) Erik Svensson Vittsjö 8.37, f: 4) M Jakobsson 8.09, 7) E Svensson 8.29. Längd: 8) E Svensson 678.
K 60m h1: 1) Victoria Gunnarsson Täby 7.72, f: 2) V Gunnarsson 7.69.

LAWRENCE, KS 2.2 - OBS: Överlång bana!
M 600 yards C: 2) Stefan Johansson Falköping 1:13.38.
K 600 yards D: 1) Marie Nilsson IF Göta 1:33.25. 1000m A: 1) Alexandra Lindquist Rånäs 2:53.24.

NEW YORK, NY 2.2
M Höjd:
 4) Staffan Strand Hässelby 223.
K Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 196.

POCATELLO, ID 27.1
K 60m h1: 
3) Michelle Railsback 82  8.12. Stav: 4) M Railsback 343.

FLAGSTAFF, AZ 27.1
M 3000m: 
4) Henrik Ahnström Brittatorp 9:12.91. 60mH B: 1=) Nils Wiklund Luleå 8.68. Stav: -) N Wiklund X.
K Längd: 3) Åsa Lönn Hässelby 540. Tresteg: 1) Å Lönn 1212. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1545. Vikt: 3) L Nestorsson 1563.

MINNEAPOLIS, MN 27.1
M 60m h1: 
8) Erik Svensson Vittsjö 7.38. 3000m A: 2) Erik Petersson Mölndal 8:26.56. Stav: 2) E Svensson 472.
K 1 mile A: 2) Kajsa Haglund Heleneholm 4:51.97. 5000m: 4) Rebecca Johansson IF Göta 16:52.80.

BATON ROUGE, LA 27.1
M 400m E: 
1) Alexander Lakhanpal Linnéa 51.87. 3000m A: 8) Mikael Larsson Sävedalen 8:56.15.
K 400m E: 2) Caroline Huldén IF Göta 63.06. 800m C: 9) Emma Sjögren IF Göta 2:33.04, D: 4) Johanna Sjögren IF Göta 2:31.14. Tresteg: 2) Marie Åhlander Spårvägen 1275.

RIVERDALE, NY 27.1
M Längd: 
3) Magnus Åhlén IF Göta 651.
K Kula: 5) Karin Larsson Garphyttan 1182. Vikt: 3) K Larsson 1170.

PRINCETON, NJ 27.1
P18 1600m A: 
3) Oskar Nordenbring 85 Västerviks OK 4:38.74.

UNIVERSITY PARK, PA 26-27.1
D a g   1
K Stav: 
13) Annica White Hässelby 335.
D a g   2
K Höjd:
 -) AWhite X.

CEDAR FALLS, IA 26-27.1
D a g   2
K 60m h2: 
3) Victoria Gunnarsson Täby 7.75, f: 4) V Gunnarsson 7.74.

FAYETTEVILLE, AR 26-27.1
D a g   1
M 1 mile B: 
2) Christopher Andersson Södertälje IF 4:18.62. 5000m B: 5) Johan Bergström Vingarna 15:01.64.
K 1 mile: 1) Jenny Sjöström Falun 5:04.60. Längd: 7) Sara Gelin Enköping 569.
D a g   2
M 800m F: 
6) Andy Bipella Hälle 1:57.49.
K 60m h1: 5) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 7.89. 200m C: 3): S Hildenborg 25.23. 400m A: 1) Nadja Petersen Huddinge 53.26. 800m C: 1) J Sjöström 2:12.91, 4) Petra Forsberg Heby 2:15.23. 1 mile: 1) Ida Nilsson 4:38.28. 60mH h4: 3) S Gelin 9.11. Tresteg A: 6) S Gelin 1213.

JOHNSON CITY, TN 26-27.1OBS: Överlång bana!
D a g   1
K 800m B:
 8) Lisa Haglund Heleneholm 2:28.88.
D a g   2
M Kula:
 6) Tobias Melin Bottnaryd 1568.
K 1 mile B: 15) L Haglund 5:34.69.

EUGENE, OR 20.1
P18 50m A: 
3) Jan Olszowy 82 Spårvägen 6.19.

RENO, NV 20.1
K Stav D:
 6) Michelle Railsback 82  335.
F18 Stav A: 14=) Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 305.

LOS ANGELES, CA 20.1
P18 1 mile B:
 4) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 4:44.3m.

MURFREESBORO, TN 20.1 OBS: Överlång bana!
K 800m A: 1) Jenny Sjöström Falun 2:16.03, 3) Petra Forsberg Heby 2:16.91. 3000m: 2) Ida Nilsson Högby 10:14.98 ("hare" åt lagkamrat).

CHENEY, WA 20.1
K 55mH h?:
 ?) Agneta Rosenblad Lidingö 7.93, f: 3) A Rosenblad 7.94. Längd: 1) A Rosenblad 584.

NORMAN, OK 20.1
M 3000m: 
3) Erik Petersson Mölndal 8:42.32.
K 800m: 1) Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:17.05. 1 mile: 1) K Haglund 5:00.71. 3000m: 2) Rebecca Johansson IF Göta 9:52.65.

CLEMSON, SC 19-20.1 - OBS: Överlång bana!
D a g   1
M Kula: 7) Tobias Melin Bottnaryd 1383.
D a g   2
K 800m B: 
7) Lisa Haglund Heleneholm 2:36.33.

AMES, IA 19-20.1 - OBS: Överlång bana!
D a g   2
K 200m D: 1) Victoria Gunnarsson Täby 24.90.

BLACKSBURG, VA 19-20.1
D a g   1
K Stav: 
9) Annica White Hässelby 335.
D a g   2
K Höjd: 
14=) A White 159.

NEW YORK, NY 19.1
M 800m A:
 1) Rickard Pell Hammarby 1:51.11. 1000m A: 1) Daniel Norberg Hammarby 2:29.64.

MANHATTAN, KS 19.1
M 1000m: 
5) Stefan Johansson Falköping 2:33.70.

BLACKSBURG, VA 13.1
K 60mH A: 
6) Annica White Hässelby 9.56. Höjd: 3) A White 157. Stav: 4=) A White 350.

MINNEAPOLIS, MN 13.1
K 60m h4:
 1) Victoria Gunnarsson Täby 7.78, f: 3) V Gunnarsson 7.74.

CHENEY, WA 13.1
K 55m h?:
 ?) Agneta Rosenblad Lidingö 7.29, f: 4) A Rosenblad 7.27. 55mH h?: 1) A Rosenblad 8.05, f: 1) A Rosenblad 7.99.

POCATELLO, ID 13.1
K 60mH h3:
 4?) Michelle Railsback 82  9.1m, B: 5) M Railsback 10.08. Stav: 3=) M Railsback 320. Längd: 9) M Railsback 516.

NEW YORK, NY 12-13.1
D a g   2
M 800m A: 
3) Daniel Norberg Hammarby 1:53.90. 3000m A: 5) Björn Bergström Vingarna 8:25.49, 11) Johan Bergström Vingarna 8:35.50.

CARBONDALE, IL 12-13.1
D a g   2
K 1000m: 
1) Petra Forsberg Heby 2:59.57. 1 mile (eller 1600m??)1) Jenny Sjöström Falun 5:08.91.

COLUMBIA, MO 12.1
M 600 yards:
 2) Stefan Johansson Falköping 1:14.70.

HOUSTON, TX 12.1
M 800m:
 1) Karl Stavenberg Tyresö 1:58.67, 7) Stefan Petersen Heleneholm 1:59.53.
K 1 mile: 1) Rebecca Johansson IF Göta 5:07.19, 3) Anna Winslow Hässelby 5:24.65. Längd B: 2) Sara Gelin Enköping 554.

LANDOVER, MD 7.1
K Stav: 
2) Annica White Hässelby 320. Femkamp: 6) A White 2.900.

AMES, IA 8.12 - OBS: Rättelse!
K 60m h3: 
1) Victoria Gunnarsson Täby 7.6m (alltså ej 7.60), f: 4) V Gunnarsson 7.6m (alltså ej 7.54). (Arrangören har nu meddelat att tidtagningen var handstartad - trots att tiderna alltså ursprungligen angavs i hundradelar!!)