Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2001



OBS: Resultatrapporteringen avbröts i mitten på maj
p g a förberedelser för övergång till en helt ny hemsida!


VILLANOVA, PA 14.5
M 1 mile:
 8) Rickard Pell Hammarby 4:22.29.
K Kula: 1) Karin Larsson Garphyttan 1263. Diskus: 4) K Larsson 3929.

ARLINGTON, TX 12-14.5
D a g   3
M 5000m:
 3) Erik Petersson Mölndal 14:39.96, 18) Mikael Larsson Sävedalen 15:45.10.
K 800m f: 3) Kajsa Haglund 2:15.52. 1500m f: 1) K Haglund 4:36.51, 6) Anna Rivera Hässelby 4:47.97. 5000m: 2) Rebecca Johansson IF Göta 17:33.02, 4) K Haglund 17:54.71, 6) A Rivera 18:03.27. 400mH f: 1) Erica Mårtensson Växjö 57.99.

CLEMSON, SC 12-13.5
D a g   2
M Diskus: 
1) Tobias Melin Bottnaryd 5250.

GLENDALE, AZ 11-12.5
F18+ Längd
 (vind?): 6) Josefin Åkerstedt Sollefteå 491. Tresteg (vind?): 7) J Åkerstedt 1056.


POCATELLO, ID 16-19.5
D a g   1-2
M Tiokamp:
 -) Nils Wiklund Luleå bröt (11.98/-0.2  630/-1.1   1145  180  54.56  ....?).

STANFORD 13.5
M 5000: 
12) Björn Bergström Vingarna 14:14.67. 3000mH A: 9) Henrik Ahnström Brittatorp 8:56.76.

MISSION VIEJO, CA 13.5
P18 800m h5:
 -) Jacob Gustafsson 84 Ullevi "ingen tid" (bröt? ej start?). 1600m h3: 2) J Gustafsson 4:24.69.

ARLINGTON, TX 12-14.5
D a g    1
M 10000m:
 3) Erik Petersson Mölndal 31:37.06.
K 10000m: 2) Rebecca Johansson IF Göta 37:39.42.
D a g    2
M 800m h1:
 6) Stefan Petersen Heleneholm 1:58.64. 1500m h?: ?) Mikael Larsson Sävedalen 4:03.29. 3000mH: 4) Erik Petersson Mölndal 9:19.43.
K 200m h3 (+4.2): 8) Caroline Huldén IF Göta 26.17w. 400m h2: 4) C Huldén 58.40. 800m h1: 7) Johanna Sjögren IF Göta 2:29.61, h2: 4) Emma Sjögren IF Göta 2:25.19, h3: 1) Kajsa Haglund Heleneholm 2:15.52. 1500m h?: 1) K Haglund 4:43.52, h?: ?) Anna Rivera Hässelby 4:47.10. 100mH h2 (+2.2): 4) Erica Mårtensson Växjö 14.44w. 400mH h1: 1) E Mårtensson 59.12.

WALNUT, CA 12.5
M 110mH f
  (+0.9): 5) Carl-Johan Olsson Mariestad 14.93.

MADISON, WI 12.5
K 400mH:
 1) Anneli Melin KA2 60.95.

EUGENE, OR 12.5
M 800m: 
1) Jan Olszowy 82 Spårvägen 1:51.17.

EAGLE ROCK, CA 12.5
M 100m A
 (vind?): 5) Henrik Olausson Ymer 10.80. 200m A (vind?): -) H Olausson bröt.
K 800m A: 2) Lena Nilsson Täby 2:06.47.

MODESTO, CA 12.5
M Diskus: 
5) Mattias Borrman Västerås 6038.

PRINCETON, NJ 12.5
M 800m D: 
5) Daniel Norberg Hammarby 1:56.24. Längd (vind?): 5) Magnus Åhlén IF Göta 714.

MINNEAPOLIS, MN 12.5
M Höjd:
 1) Staffan Strand Hässelby 225.
K 100m (vind?): 2) Victoria Gunnarsson Täby 12.14.

NEW ORLEANS, LA 11-13.5
D a g   1-2
K Sjukamp
: 6) Emma Allvin Gefle 3.986 (16.27/+0.5  154  999    28.48/+1.2  508/+0.5  2552  2:42.77).
D a g   2
M 800m h1:
 5) Andy Bipella Hälle 1:54.88. 3000mH: 4) Christopher Andersson Södertälje IF 9:34.30, 13) Karl Stavenberg Tureberg 10:11.01.
K 800m h3: 1) Petra Forsberg Heby 2:14.05, 4) Jenny Sjöström Falun 2:20.50. 3000m: 1) Ida Nilsson Högby 9:43.42. Höjd: 9=) Emma Allvin Gefle 160. Längd: 18) Sara Gelin Enköping 545/+1.9.
D a g   3
M 1500m A: 
9) C Andersson 4:03.36, 10) K Stavenberg 4:05.41, B: 4) A Bipella 4:09.19.
K 800m f: 3) P Forsberg 2:12.36. 1500m: 1) I Nilsson 4:23.17. 5000m: -) I Nilsson bröt (ej start?). Tresteg: 6) S Gelin 1207/+1.2. Spjut: 2) Marie Rosengren Gefle 4264.

SAN FRANCISCO, CA 11-12.5
D a g    1
M Kula: 
5) Mats Laamanen Sävedalen 1618.
D a g   2
M Diskus: 
3) Mats Laamanen Sävedalen 5024.

HARRISONBURG, VA 11-12.5
D a g   1
K Stav: 
5) Annica White Hässelby 352.

CHAMPAIGN. IL 11.5
K 100mH A
 (+1.7): 2) Susanna Kallur Falun 12.85, 3) Jenny Kallur Falun 13.24.

TAMPA, FL 10-12.5
D a g   2
M 100m h2
 (+2.0): 7) Alexander Lakhanpal Linnéa 10.92. 200m h2 (-0.1): 5) A Lakhanpal 22.46.
K 400m h3: 1) Nadja Petersen Huddinge 55.01. 400mH h2: 1) N Petersen 60.90. Höjd: 1) Jenny Isgren Spårvägen 174. Längd: 2) Marie Åhlander Spårvägen 592/+0.6.
D a g   3
K 400m f:
 1) Nadja Petersen Huddinge 53.54. 400mH f: 1) N Petersen 57.89. Tresteg: 2) Marie Åhlander Spårvägen 1295/+0.7.

COLLEGE STATION, TX 10.5
M 400m B: 
1) Johan Lannefors Västerås 48.11.

ABILENE, TX 10.5
M Kula: 
1) Stefan Blomqvist Örgryte 1900, 2) Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1843.
K 100m A (+4.3): 7) Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 12.18w. 200m A (+4.1): 2) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.56w.

IRVINE, CA 6.5
M 100m B 
(0.0): 6) Henrik Olausson Ymer 10.89, C (-0.1): 1) Jimisola Laursen Malmö 10.83. 200m B (+1.2): 2) J Laursen 21.37, 5) H Olausson 22.25. Diskus: 5) Mats Laamanen Sävedalen 5166.

MOSCOW, ID 6.5
K 100mH
 (vind?): 2) Agneta Rosenblad Lidingö 13.80.

LAWRENCEVILLE, NJ 5-6.5
D a g 1
M 200m (vind?): 7) Magnus Åhlén IF Göta 22.64. Längd (vind?): 1) M Åhlén 691. Spjut: 2) M Åhlén 4864.
K Slägga: 4) Karin Larsson Garphyttan 3532.

D a g 2
M 800m:
 1) Rickard Pell Hammarby 1:51.19, 3) Daniel Norberg Hammarby 1:52.99. 1500m: 1) R Pell 3:53.9m, 4) D Norberg 3:59.1m.
K Tresteg (vind?): 4) K Larsson 990. Kula: 2) K Larsson 1248. Diskus: 1) K Larsson 4122.

PRINCETON, NJ 5-6.5
D a g   1
K Längd
 (vind?): 8) Helena Rönner Ullevi 556.
D a g   2
K Tresteg:
 3) Helena Rönner Ullevi 1239/+1.3.

SANTA BARBARA, CA 5.5
M Diskus: 
1) Mats Laamanen Sävedalen 4983. (Enl Mats själv var resultatet 51.36 officiellt mätt i meter! 49.83 är omräkning från det fot/tum-resultat av 163-6 som står i resultatlistan. Förmodligen var detta en felskrivning för de 168-6 som motsvarar 51.36. Det vore en nåd att silla bedja om att amerikanerna skulle ansluta sig till hela den övriga världen och sluta krångla med fot och tum i friidrottsresultat ...)

LOS ANGELES, CA 5.5
K 800m:
 3) Lena Nilsson Täby 2:07.36. 1500m: 2) L Nilsson 4:25.95.

PULLMAN, WA 5.5
K 100mH
 (+0.5): 1) Agneta Rosenblad Lidingö 13.68. Längd: 1) A Rosenblad 622w/+3.3 (ok??)

WALNUT, CA 5.5
M 110mH h2
 (+1.9): 1) Carl-Johan Olsson Mariestad 14.68. 400mH h1: 5) C-J Olsson 58.58. Längd (vind?): 17) C-J Olsson 645.

TEMPE, AZ 5.5
M 1500m: 
5) Henrik Ahnström Brittatorp 3:51.65.
K 100mH (-0.4): 6) Anna Nyström Vännäs 14.97. 400mH: 3) A Nyström 63.65. Längd: 5) Åsa Lönn Hässelby 575/+0.4.

MADISON, WI 5.5
K 400mH A:
 1) Anneli Melin KA2 60.83. Längd (vind?): 1) Andrea Geurtsen Upsala 592. Spjut: 1) A Geurtsen 3617.

EL PASO, TX 5.5
M Slägga:
 5) Mats Nilsson Klippan 4056.
K 100mH (+7.8): 4) Emma Allvin Gefle 16.04w. Höjd: 3) E Allvin 155. Kula: 6) E Allvin 987.

IOWA CITY, IA 5.5
M 200m C
 (-0.3): 2) Mikael Jakobsson Örebro 21.94. 800m A: 2) Stefan Johansson Falköping 1:51.21.

AUSTIN, TX 5.5
M Kula:
 3) Stefan Blomqvist Örgryte 1783. Spjut: 10) Stellan Back Söderhamn 5634.
K 800m A: 4) Anna Rivera Hässelby 2:17.36.

PROVO, UT 4-5.5
D a g   1
K Stav: 
3) Michelle Railsback 82  349.

ARLINGTON, TX 4-5.5
D a g   1
K 5000m: 
1) Rebecca Johansson IF Göta 17:06.11.
D a g   2
K 100m B
 (+2.7): 3) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.16w. 800m: 6) Kajsa Haglund Heleneholm 2:13.56. 1500m: 2) K Haglund 4:32.43. 100mH B (+1.2): 3) Erica Mårtensson Växjö 14.60. Höjd: 1) Marie Norrman Råby-Rekarne 178.

STANFORD, CA 4.5
M 100m 
(-0.4): 4) Michael Hoffer Lidingö 11.54. Kula: 8) M Hoffer 1312. Diskus: 7) M Hoffer 3734.
K 5000m: 22) Hanna Smedstad Sundsvall 16:52.95.

MISSION VIEJO, CA c3.5
P18 800m: 
2) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:58.04. 1600m: 1) J Gustafsson 4:22.94.

TUCSON, AZ 3.5
M Höjd:
 9=) Rajne Svenssohn IF Göta 188.

TUCSON, AZ 1.5
M Stav: 
6) Rajne Svenssohn IF Göta 440. Spjut: 2) R Svenssohn 6004.

KNOXVILLE, TN 29.4
M Diskus:
 1) Tobias Melin Bottnaryd 5376.

IRVINE, CA 28-29.4
D a g   1
M Diskus: 
8) Mats Laamanen Sävedalen 5018.

MISSION VIEJO, CA 28.4
P18 800m A:
 10) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 2:02.94. 1600m: 5) J Gustafsson 4:33.07.
P16 800m C: 1) Peter Gustafsson 86?? 2:08.09. 1600m: 9) P Gustafsson 4:39.59.

GRESHAM, OR 28.4
P18+ 400m h7: 
1) Jan Olszowy 82 Spårvägen 49.90, f: 1) J Olszowy 49.12.

POCATELLO, ID 28.4
K 200m B 
(+3.2): 3) Michelle Railsback 82  26.11w. Stav: 2) M Railsback 361. Längd: 6) M Railsback 508/+0.4.

FORT COLLINS, CO 28.4
M Diskus:
 2) Mattias Borrman Västerås 5844.

EUGENE, OR 28.4
K 1500m A: 
9) Hanna Smedstad Sundsvall 4:26.79.

PROVO, UT 28.4
P18+ Kula 
(5.44 kg): 1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 1956. Diskus (1.61 kg): 1) N Arrhenius 6871.

NATCHITOCHES, LA 27.4 - OBS: Bara partiella resultat (topp-6) tillgängliga.
M 800m: 6) Stefan Petersen Heleneholm 1:58.33. 1500m: 6) Mikael Larsson Sävedalen 4:16.07.
K 800m: 3) Emma Sjögren IF Göta 2:21.46.

PULLMAN, WA 27.4
K 200m A
 (+1.5): 6) Agneta Rosenblad Lidingö 25.83. 100mH A (+2.1): 1) A Rosenblad 13.58w. Längd: 1) A Rosenblad 591/-1.9.

PHILADELPHIA, PA 26-28.4
D a g   1
M 5000m A:
 10) Björn Bergström Vingarna 14:04.61. 10000m: 24) Johan Bergström Vingarna 30.56.81.
K Höjd B: 5) Jenny Isgren Spårvägen 168. Kula C: 11) Karin Larsson Garphyttan 1294.
D a g   2
M Längd C
 (vind?): 2) Magnus Åhlén IF Göta 714.
K Tresteg A (vind?): 2) Marie Åhlander Spårvägen 1304.

DES MOINES, IA 26-28.4
D a g   1
M 5000m:
 3) Erik Petersson Mölndal 14:31.98.
K 3000mH: 5) Anna Rivera Hässelby 10:59.21, 7) Rebecca Johansson IF Göta 11:02.09. 400mH h3: 1) Erica Mårtensson Växjö 57.70.
D a g   2
K 100mH h1
 (-1.5): 2) Jenny Kallur Falun 13.77, h5 (-1.2): 1) Susanna Kallur Falun 13.33. 400mH f: 5) Erica Mårtensson 57.89.
D a g   3
M 400mH B: 
1) Mikael Jakobsson Örebro 51.09.
K 1500m A: 3) Ida Nilsson Högby 4:24.15, 7) Kajsa Haglund Heleneholm 4:37.52. 100mH f (+3.5): 1) Susanna Kallur Falun 12.81w, 5) Jenny Kallur Falun 13.48w. Höjd B: 12) Marie Norrman Råby-Rekarne 172.

FULLERTON, CA 26.4
M 100m
 (+1.6): 4) Henrik Olausson Ymer 10.92.
K 800m A: 3) Carolina Nylén Fredrikshof 2:08.63.

CHAMPAIGN, IL 24.4
K 100m 
(+1.5): 1) Jenny Kallur Falun 11.67. 200m (+1.9): 1) Susanna Kallur Falun 24.11.

CENTRAL POINT, OR 21.4
P18+ 200m
 (vind?): 1) Jan Olszowy 82 Spårvägen 22.40.

CAMBRIDGE, MA 21.4
K Längd
 (vind?): 1) Helena Rönner Ullevi 599. Tresteg (vind?): 1) H Rönner 1235.

LONG BEACH, CA 21.4
K 200m B
 (-2.0): 6) Carolina Nylén Fredrikshof 26.54. 400m B: 1) C Nylén 56.87.

AUBURN, AL 21.4
M Diskus:
 1) Robert Melin 82 Bottnaryd 4632, 5) Anton Leion 83 Växjö 3836. Slägga: 2) A Leion 5002. Spjut: 1) Andreas Wulff Växjö 7042, 3) Mattias Voss Växjö 6148.

HATTIESBURG, MS 21.4
M 100m C
 (-2.3): 1) Alexander Lakhanpal Linnéa 11.21. 200m C (-4.2): 1) A Lakhanpal 22.12.
K 200m C (-4.0): 5) Caroline Huldén IF Göta 27.13. 400m A: 6) C Huldén 60.83. 800m B: 3) Emma Sjögren IF Göta 2:25.00. Höjd: 2) Jenny Isgren Spårvägen 172.

FORT WORTH, TX 21.4
M 800m: 
14) Stefan Petersen Heleneholm 1:59.57. 1500m: 8) Christopher Andersson Södertälje IF 4:00.57.
K Längd: 3) Sara Gelin Enköping 580w/+4.3 (ok??)

NEW YORK, NY 21.4
K Kula: 
3) Karin Larsson Garphyttan 1307. Diskus: 4) K Larsson 3996.

LOGAN, UT 21.4
K 100m A
 (vind?): 4) Michelle Railsback 82  12.79. Stav: 3) M Railsback 345.

WALNUT, CA 20-22.4
D a g   1
M 3000mH B: 
2) Henrik Ahnström Brittatorp 8:53.82. 110mH A (vind?): 2) Carl-Johan Olsson Mariestad 15.14.
K 5000m A: 34) Hanna Smedstad Sundsvall 17:04.01. 3000mH A: 1) Ida Nilsson Högby 10:03.98 Svenskt rekord.
D a g   2
M 800m A: 
7) Birger Ohlsson Hässelby 1:53.02.
K 1500m A: 4) Alexandra Lindquist Rånäs 4:23.20, E: 2) Marie Nilsson IF Göta 4:38.12.
F18 800m A: 10) Anna-Marie Allander 83 Tyresö 2:19.49.
D a g   3
K 400mH B: 1) Najda Petersen Huddinge 57.37. Tresteg A: 6) Marie Åhlander Spårvägen 1285/+1.9, 7) Åsa Lönn Hässelby 1255/+1.6. Kula A: 12) Linda Nestorsson Ullevi 1503.

LYNCHBURG, VA 20-21.4
D a g   2
K 1500m: 
9) Lisa Haglund Heleneholm 4:59.40.

WACO, TX 20-21.4
D a g   1
K 3000mH: 
1) Rebecca Johansson IF Göta 10:50.45.
D a g   2
M 5000m:
 -) Erik Petersson Mölndal bröt/ej start??.
K 800m B: 11) Rebecca Johansson IF Göta 2:21.48. 1500m A: 11) Anna Rivera Hässelby 4:46.08. 400mH A: 1) Erica Mårtensson Växjö 57.96. Höjd: 1) Marie Norrman Råby-Rekarne 175, 14) Emma Allvin Gefle 150. Kula: 25) E Allvin 985. Spjut: 2) Marie Rosengren Gefle 3974, 12) E Allvin 2968.

AUSTIN, TX 20-21.4
D a g   1
K 100mH h2
 (+3.2): 2) Agneta Rosenblad Lidingö 13.35w. Längd: 3) A Rosenblad 604/+1.9.
D a g   2
K 100mH f
 (+2.5): 3) A Rosenblad 13.39w.

STEPHENVILLE, TX 20-21.4
D a g   1
K 100m h3
 (+3.0): 1) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.18w. 200m h3 (+3.5): 2) S Hildenborg 24.95w.
D a g   2
K 100m f
 (+2.9): 3) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.19w. 200m f (+3.6): 3) S Hildenborg 24.60w. Spjut: 9) S Hildenborg 3183.

LAKE BUENA VISTA, FL 20-21.4
D a g   1
K Höjd: 
8) Annica White Hässelby 150. Stav: -) A White X.
D a g   1-2
K Sjukamp: 
10) Annica White Hässelby 4.135 (15.98w/+3.0  160   1045  27.94w/+2.5  486/+1.1  2458  2:38.39).

CLAREMONT, CA 20.4
M 800m A: 
3) Birger Ohlsson Hässelby 1:51.54. Diskus: 13) Mats Laamanen Sävedalen 5070.
K 100m J (+2.1): 2) Åsa Lönn Hässelby 13.02w. 800m A: 9) Alexandra Lindquist Rånäs 2:12.06, B: 4) Petra Forsberg Heby 2:13.82, C: 4) Marie Nilsson IF Göta 2:16.11. Längd: 5) Å Lönn 558/+1.5. Diskus: -) Linda Nestorsson Ullevi X. Slägga: 34) L Nestorsson 4634.

LAWRENCE, KS 19-21.4
D a g   3
M 800m B:
 1) Stefan Johansson Falköping 1:52.22.

AZUSA, CA 19-20.4
K Sjukamp A:
 7) Andrea Geurtsen Upsala 5.407 (14.89/+1.8  168   1073  24.67w/+2.7  565/-0.4  3594  2:14.95).

CONWAY, SC 14.4
K 1500m:
 1) Lisa Haglund Heleneholm 4:56.86.

FAYETTEVILLE, AR 14.4
M 3000m: 
1) Björn Bergström Vingarna 8:16.80, 13) Johan Bergström Vingarna 8:54.73.

NORMAN, OK 14.4
M 400m: 
16) Martin Svensson Högby 50.29. 1500m: 6) Erik Petersson Mölndal 4:04.00.
K 800m: 3) Kajsa Haglund Heleneholm 2:12.93, 13) Marie Nilsson IF Göta 2:21.33. 1500m: 1) Rebecca Johansson IF Göta 4:43.19.

NEW HAVEN, CT 14.4
K Längd
 (vind?): 2) Helena Rönner Ullevi 564.

CHARLOTTESVILLE, VA 14.4
K Höjd: 
5) Annica White Hässelby 157. Stav: 2) A White 335. Längd: 11) A White 491/+1.8. Spjut: 23) A White 2220.

LA JOLLA, CA 14.4
M Kula: 
2) Mats Laamanen Sävedalen 1516. Diskus: 1) M Laamanen 5166.

ARCADIA, CA 14.4
P18 1 mile: 
13) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 4:31.36 (var hare i början av loppet). Kula (5.44 kg): 1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 1933. Diskus (1.61 kg): 1) N Arrhenius 7140 Nytt High School-rekord!

EUGENE, OR 14.4
K 1500m:
 1) Hanna Smedstad Sundsvall 4:36.64. 3000m: 2) H Smedstad 9:46.81.

OGDEN, UT 14.4
K 200m C
 (vind?): 5) Michelle Railsback 82  26.68.

EL PASO, TX 14.4
M Slägga: 
4) Mats Nilsson Klippan 4112.
K 1500m: 1) Anna Rivera Hässelby 4:42.67. 100mH B (+5.5): 3) Emma Allvin Gefle 16.35w. Höjd: 3) E Allvin 158, -) Marie Rosengren Gefle X. Längd: 15) E Allvin 500w? (vinduppgift saknas för Emma, men alla övriga hade kraftig medvind i sina bästa hopp). Spjut: 2) M Rosengren 3724, 4) E Allvin 2636.

TEMPE, AZ 14.4
M 3000m:
 1) Henrik Ahnström Brittatorp 8:15.13. Kula: 3) Kristian Pettersson Helsingborg 1781.
K Längd: 6) Åsa Lönn Hässelby 575/+0.2. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1613. Diskus: 2) L Nestorsson 4848.

WESTWOOD, CA 14.4
K 800m: 
2) Lena Nilsson Täby 2:09.40. 1500m: 5) Carolina Nylén Fredrikshof 4:44.56.

COLLEGE STATION, TX 14.4
K Höjd: 
2) Marie Norrman Råby-Rekarne 175.

PULLMAN, WA 14.4
K 100mH
 (+0.5): 1) Agneta Rosenblad Lidingö 13.48. Längd: 1) A Rosenblad 600/-0.6

BATON ROUGE, LA 14.4
M 100m E
 (+3.6): 2) Alexander Lakhanpal Linnéa 10.91w. 200m F (+1.3): 2) A Lakhanpal 22.00. 800m C: 6) Stefan Petersen Heleneholm 1:57.87.
K Höjd: 3) Jenny Isgren Spårvägen 165. Längd: 7) Marie Åhlander Spårvägen 610w/+4.0 (ok??).

STARKVILLE, MS 14.4
M 800m A:
 8) Karl Stavenberg Tyresö 1:59.44. 1500m: 9) Andy Bipella Hälla 4:05.73.
K Längd: 3) Sara Gelin Enköping 580/+0.8. Tresteg: 2) S Gelin 1203/+0.5.

KNOXVILLE, TN 13-14.4
D a g   1
M 800m A:
 9) Rickard Pell Hammarby 1:52.35. 3000mH A: -) Christopher Andersson Södertälje IF X. Diskus: 1) Tobias Melin Bottnaryd 5314.
K Diskus: -) Karin Larsson Garphyttan X (ej mätt). Spjut: 8) Mona Jönsson Klippan 4318.
D a g   2
M Längd:
 -) Magnus Åhlén IF Göta X (ej mätt).
K Kula: 21) Karin Larsson Garphyttan 1305.

MESA, AZ 13.4
M 110mH
 (vind?): 2) Nils Wiklund Luleå 15.56. Höjd: 4=) N Wiklund 188. Stav: -) N Wiklund X. Längd (vind?): 7) Rajne Svenssohn IF Göta 644. Diskus: 13) R Svenssohn 4019.
K 100m (vind?): 5) Åsa Lönn Hässelby 13.13. 100mH (vind?): 2) Anna Nyström Vännäs 15.05. 400mH: 1) A Nyström 64.64. Slägga: 5) Linda Nestorsson Ullevi 4864.

WICHITA, KS 13.4
M 800m A: 
6) Stefan Johansson Falköping 1:53.49.

SAN ANGELO, TX 11-12.4
M Kula: 
1) Stefan Blomqvist Örgryte 1813. Spjut: 3) Stellan Back Söderhamn 5718.
K 200m h2 (vind?): 1) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 25.03, f (0.0): 2) S Hildenborg 25.01.

COLUMBIA, SC 11.4
K 800m A: 
7) Lisa Haglund Heleneholm 2:27.11. 1500m: 4) L Haglund 5:00.08.

SANDY, OR 7.4
P18+ 800m:
 1) Jan Olszowy 82 Spårvägen 1:53.8m.

GLENDALE, AZ 7.4
M Höjd: 
5) Rajne Svenssohn IF Göta 193. Stav: 1) R Svenssohn 396. Spjut: 1) R Svenssohn 5847.

CAMBRIDGE, MA 7.4
K Längd
 (motvind): ?) Helena Rönner Ullevi 502. Tresteg (motvind): 2) H Rönner 1142.

LAS CRUCES, NM 7.4
K 100mH
 (+1.7): 2) Emma Allvin Gefle 16.31. Höjd: 1) E Allvin 161, 3) Marie Rosengren Gefle 161. Spjut: 1) M Rosengren 4012, 2) E Allvin 2858.

NEW ORLEANS, LA 7.4
M 100m B
 (vind?): 3) Alexander Lakhanpal 11.02. 200m B (vind?): 5) A Lakhanpal 22.30.
K 800m A: 1) Nadja Petersen Huddinge 2:06.66. Höjd: 2) Jenny Isgren Spårvägen 167 (1:a tävlingen efter fotskadan). Längd (vind?): 4) Marie Åhlander Spårvägen 568.

PULLMAN, WA 7.4 - OBS! Nollgradigt och snöyra!!
K 100m (-0.7): 2) Agneta Rosenblad Lidingö 12.43. 100mH (0.0): 1) A Rosenblad 13.75. Längd: 1) A Rosenblad 608/+1.8. (Dessutom sprang Agneta startsträckan i det vinnande 4x100m-laget ...)

PRINCETON, NJ 6-7.4 - OBS! Okänd dagsfördelning!
M 800m A: 5) Daniel Norberg Hammarby c2:01. 1500m A: 1) Rickard Pell Hammarby c3:51. Längd (vind?): 1) Magnus Åhlén IF Göta 740.
K Kula: 2) Karin Larsson Garphyttan 1282. Diskus: 5) K Larsson 3614.

LAS VEGAS, NV 6-7.4
D a g   1
K Längd
 (vind?): 7) Åsa Lönn Hässelby 550 ("9.9" är angivet som vind för alla hopperskor i tävlingen!?)
D a g   2
M 1500m:
 4) Henrik Ahnström Brittatorp 4:00.17. Stav: -) Nils Wiklund Luleå X. Spjut: 3) N Wiklund 5016.
K 400mH A: 6) Anna Nyström Vännäs 66.96. Tresteg (vind?): 1) Åsa Lönn Hässelby 1268.

DURHAM, NC 6-7.4
D a g   1
K 3000m B: 
6) Lisa Haglund Heleneholm 10:35.06. 100mH C (+0.7): 7) Annica White Hässelby 16.04. Stav: 10) A White 335. Spjut: 20) A White 2170.
D a g   2
K 800m C: 
5) Petra Forsberg Heby 2:12.38, 16) Jenny Sjöström Falun 2:20.06. 1500m A: 4) Ida Nilsson Högby 4:22.53, E: 12) Lisa Haglund Heleneholm 5:05.97. Höjd: -) Annica White Hässelby X.

AUSTIN, TX 4-7.4
D a g   2
K 3000m:
 2) Alexandra Lindquist Rånäs 9:40.37. 400mH h4: 1) Erica Mårtensson Växjö 59.50.
D a g   3
M 5000m:
 1) Erik Petersson Mölndal 14:51.92, 8) Johan Bergström Vingarna 15:16.46.
K 5000m: 3) Rebecca Johansson IF Göta 17:11.51. 3000mH: 6) Anna Rivera Hässelby 11:08.03. 100mH h2 (+5.7): 1) Jenny Kallur Falun 13.34w, h4: 1) Susanna Kallur Falun 13.09w. Höjd A: 8) Marie Norrman Råby-Rekarne 176. Längd B: -) Sara Gelin Enköping X. Tresteg: -) S Gelin X.
D a g   4
K 1500m:
 1) Lena Nilsson Täby 4:23.17, 8) Kajsa Haglund Heleneholm 4:32.99, 13) Marie Nilsson IF Göta 4:42.63. 100mH f (+1.5): 3) Susanna Kallur Falun 13.17, 4) Jenny Kallur Falun 13.29. 400mH f: 4) Erica Mårtensson Växjö 59.20.

STANFORD, CA 31.3-1.4
D a g   1
M 5000m:
 12) Björn Bergström Vingarna 14:04.71. Längd (vind?): 9) Michael Hoffer Lidingö 707.
K 10000m: 21) Hanna Smedstad Sundsvall 34:42.93. 100mH h2 (+1.8): 7) Emma Allvin Gefle 16.37, h3 (+2.5): 5) Andrea Geurtsen Upsala 15.16w. Kula: 36) Marie Rosengren Gefle 1111. Spjut: 19) M Rosengren 3920, 36) E Allvin 2640.
D a g   2
K 200m
 (vind?): ?) Andrea Geurtsen Upsala 25.51, ?) Emma Allvin Gefle 28.58. 800m: ?) Anna-Marie Allander 83 Tyresö 2:19.68. 1500m A: 4) Alexandra Lindquist Rånäs 4:22.94.

FORT COLLINS, CO 31.3
M Diskus:
 1) Mattias Borrman Västerås 5944.

TEMPE, AZ 31.3
M 3000mH:
 -) Henrik Ahnström Brittatorp bröt.
K Slägga: 2) Linda Nestorsson Ullevi 5076.

LUBBOCK, TX 31.3
M Kula: 
1) Stefan Blomqvist Örgryte 1799.
K 100m A (+0.9): 5) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.34.

WEST POINT, NY 31.3
K Kula: 
2) Karin Larsson Garphyttan 1293.

LA JOLLA, CA 31.3
M 100m F
 (-1.3): 3) Carl-Johan Olsson Mariestad 11.64. 110mH B (-0.7): 3) C-J Olsson 15.08, E (+2.3): 1) Johan Smitterberg Gotland 16.84w. 400mH C: 4) J Smitterberg 60.13.

WHEATON, IL 31.3
M 1500m D:
 5) Claes Fransson Hovslätt 4:39.36.

RIVERSIDE, CA 31.3
M Kula:
 2) Mats Lamaanen Sävedalen 1452. Diskus: 2) M Laamanen 4757.

ARLINGTON, TX 31.3
M 800m:
 8) Martin Svensson Högby 1:54.37. 1500m: 7) Stefan Johansson Falköping 3:59.13. 3000mH: 2) Erik Petersson Mölndal 9:20.66.
K 800m: 6) Marie Nilsson IF Göta 2:16.06. 3000m: 1) Rebecca Johansson IF Göta 9:54.50, 2) Kajsa Haglund Heleneholm 10:11.92. 400mH: 1) Erica Mårtensson Växjö 59.03. Höjd: 1) Marie Norrman Råby-Rekarne 175.

MEMPHIS, TN 31.3
M 1500m: 
5) Mikael Larsson Sävedalen 4:02.74.
K 200m: 12) Caroline Huldén IF Göta 26.56. 400m: 4) C Huldén 59.50. 800m: 20) Emma Sjögren IF Göta 2:27.59, 23) Johanna Sjögren IF Göta 2:27.93.

HOUSTON, TX 31.3
K 100m A
 (+1.0): 6) Susanna Kallur Falun 11.92. 200m A (-0.2): 2) Jenny Kallur Falun 24.58. 100mH A (-0.3): 3) S Kallur 13.52, 5) J Kallur 13.74.

RUSTON, LA 31.3
M 1500m: 
1) Christopher Andersson Södertälje IF 3:58.97, 2) Karl Stavenberg Tyresö 4:02.89, 4) Andy Bipella Hälle 4:04.71
K 800m: 2) Petra Forsberg Heby 2:13.97. 100mH (vind?): 2) Sara Gelin Enköping 15.36. Längd (vind?): 3) S Gelin 587. Tresteg: 1) S Gelin 1219.

HOUSTON, TX 30-31.3
D a g   2
K Längd
 (vind?): 5) Helena Rönner Ullevi 529.

RALEIGH, NC 30-31.3
K 1500m D:
 8) Lisa Haglund Heleneholm 4:56.46. Stav: 10) Annica White Hässelby 335.

COOLIDGE, AZ 30.3
M 110mH
 (vind?): 2) Rajne Svenssohn IF Göta 15.2m. Stav: 2=) R Svenssohn 411.

JOPLIN, MO 30.3
M 1500m A: 
5) Johan Bergström Vingarna 4:07.84.

RICHMOND, VA 24.3
K Stav: 
2) Annica White Hässelby 319. Spjut: 10) A White 3034.

CHANDLER, AZ 24.3
F18+ 100m h4
 (vind?): 4) Josefin Åkerstedt 82 Sollefteå 13.51. Längd: 12) J Åkerstedt 476/0.0. Tresteg: 12) J Åkerstedt 1020/+1.4.

STILLWATER, OK 24.3
M 1500m:
 6) Johan Bergström 4:01.07.
K 400m: 5) Alexandra Lindquist Rånäs 61:38, 8) Marie Nilsson IF Göta 64.57.

WACO, TX 24.3
M 800m A:
 3) Stefan Johansson Falköping 1:54.29.

SAN DIEGO, CA 24.3
M Diskus:
 6) Mats Laamanen Sävedalen 4838.

KINGSVILLE, TX 24.3
M 110mH
 (vind?): 2) Stellan Back Söderhamn 16.09. Kula: 6) S Back 1419. Spjut: 1) S Back 5974.

SAN MARCOS, TX 24.3
M Kula: 
1) Stefan Blomqvist Örgryte 1800.
K 3000m: 1) Anna Rivera Hässelby 10:37.02.

ALBUQUERQUE, NM 24.3
K 200m D
 (-1.3): 6) Emma Allvin Gefle 29.28. 100mH B (+1.1): 4) E Allvin 16.63. Höjd: 4) Marie Rosengren Gefle 166, 8) E Allvin 153. Längd: 9) E Allvin 470w/+4.1 (ok?). Kula: 12) M Rosengren 1137, 18) E Allvin 979. Spjut: 1) M Rosengren 4082, 7) E Allvin 2588.

HUNTINGTON BEACH, CA 24.3
P18 3200m
 (!) A: 5) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 9:50.43.

TUSCALOOSA, AL 23-25.3
D a g   2
M 100m J
 (+1.3): 1) Alexander Lakhanpal 11.13. 200m L (+1.8): 2) A Lakhanpal 22.33. 800m C: 9) Karl Stavenberg Tyresö 1:58.20, D: 6) Andy Bipella Hälle 1:56.16. 3000mH A: 4) Christopher Andersson Södertälje IF 9:22.19.
K 100mH C (+1.2): 8) Sara Gelin Enköping 15.59. Längd: 24) S Gelin 569/+0.2.
D a g   3
K Spjut: 
2) Mona Jönsson Klippan 4476.

LAFAYETTE, LA 23-24.3
D a g   1
M 10000m: 
1) Mikael Larsson Sävedalen 32:30.38.
D a g   2
K 400m B: 
2) Caroline Huldén IF Göta 59.37. 800m B: 6) Emma Sjögren IF Göta 2:28.61. 1500m B: 4) Johanna Sjögren 5:11.97.

HOUSTON, TX 23-24.3
D a g   1
K Tresteg: 
2) Helena Rönner Ullvi 1238w/+3.4 (ok?)
D a g   2
K Längd:
 5) Helena Rönner Ullevi 575/+2.0.

TEMPE, AZ 23-24.3
D a g   1
M 1500m A: 
7) Daniel Norberg Hammarby 3:52.57. Längd: 12) Magnus Åhlén IF Göta 692/+0.3. Spjut: 13) Rajne Svenssohn IF Göta 5728.
K Längd: 4) Agneta Rosenblad Lidingö 617/0.0, 12) Åsa Lönn Hässelby 553/0.0.
D a g   2
M 800m A: 
1) Rickard Pell Hammarby 1:48.63, B: 7) Daniel Norberg Hammarby 1:57.41. 110mH C (-0.7): 7) Rajne Svenssohn IF Göta 15.38.
K 200m B (+0.5): 3) Agneta Rosenblad Lidingö 24.83. 100mH A (+2.4): 2) A Rosenblad 13.41w. Tresteg: 3) Åsa Lönn 1238/-0.1.

ABILENE, TX 23.3
K Spjut: 
4) Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 3613.

WILMINGTON, NC 17.3
K 100mH A
 (-1.9): 7) Annica White Hässelby 17.12. Höjd: 8=) A White 149. Stav: 1=) A White 335.

BERKELEY, CA 17.3
K 1500m: 
1) Lena Nilsson Täby 4:29.29. 100mH (+0.5): 2) Agneta Rosenblad Lidingö 13.51. Längd (vind?): 1) A Rosenblad 604.

COLLEGE STATION, TX 17.3
M 800m B: 
3) Stefan Petersen Heleneholm 2:00.75.
K 800m A: 1) Alexandra Lindquist Rånäs 2:13.78. 1500m: 2) Marie Nilsson IF Göta 4:49.64. 3000mH: 2) Anna Rivera Hässelby 11:18.41. Höjd: 2) Marie Norrman Råby-Rekarne 174.

EUGENE, OR 17.3
K 800m A: 
6) Anna-Marie Allander 83 Tyresö 2:16.79. 3000m A: 7) Hanna Smedstad Sundsvall 9:35.57.

HATTIESBURG, MS 17.3
M 1500m A: 
3) Mikael Larsson Sävedalen 4:00.29, 7) Christopher Andersson Södertälje IF 4:02.89, 11) Karl Stavenberg Tyresö 4:04.93, 13) Andy Bipella Hälle 4:09.97. 400mH B: 6) Alexander Lakhanpal Linnéa 65.03.
K 400m C: 2) Caroline Huldén IF Göta 60.19. 1500m A: 9) Emma Sjögren IF Göta 5:09.79, B: 6) Johanna Sjögren IF Göta 5:11.22. 100mH B (+0.9): 6) Sara Gelin Enköping 15.52. Tresteg (vind?): 5) S Gelin 1108.

TUCSON, AZ 16-17.3
D a g   1
K Kula: 
14) Emma Allvin Gefle 996. Spjut: 6) Marie Rosengren Gefle 3352, 13) E Allvin 2766.
D a g   2
K 100mH C
 (+1.2): 3) E Allvin 16.40. Höjd: 4=) M Rosengren 165.

SAN ANTONIO, TX 16.3
M Kula: 
1) Stefan Blomqvist Örgryte 1748 (enl uppgift bara mätning till närmast lägre halvmeter, sedan har det tydligen dessutom blivit fel när man räknat om 1750 till fot och tum ...).

COLLEGE STATION, TX 15-16.3
M Tiokamp A: 
6) Stellan Back Söderhamn 6.839 (11.64w/+3.5  656w/+3.3 (ok?)  1351  184  54.58  16.04w/+2.5  4202  430  5774   4:54.79).

IRVINE, CA 10.3
P18 800m A:
 8) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 2:04.62. 1600m (!) A: 4) J Gustafsson 4:29.59.

CONWAY, SC 10.3
K 800m B: 
6) Lisa Haglund Heleneholm 2:27.27.

COOLIDGE, AZ 10.3
M Spjut: 
2) Rajne Svenssohn IF Göta 5842.

SAN MARCOS, TX 9.3
M 110mH
 (vind?): 12) Stellan Back Söderhamn 16.33. Spjut: S Back 6150.
K 800m: 5) Anna Rivera Hässelby 2:20.1m. 1500m: 2) A Rivera 4:46.15.

IRVINE, CA 4.3
K 800m A: 1) Lena Nilsson Täby 2:09.87.

LOS ANGELES, CA 3.3
M Kula: 6) Mats Laamanen Sävedalen 1450. Diskus: 2) M Laamanen 4934.

COOLIDGE, AZ 1-2.3
M Tiokamp: 1) Rajne Svenssohn IF Göta 7.274m (11.2m  645   1392  198  51.0m  14.6m  4224  427  5974   5:02.9m).

CONWAY, SC 1.3
K 800m: 
3) Lisa Haglund Heleneholm 2:29.96.

PEARL CITY, HI 25.2
K 10 km: 
1) Lisa Blommé Flemingsberg 37:37.

LOS ANGELES, CA 24.2
M Kula: 2) Mats Laamanen Sävedalen 1375.

PHOENIX, AZ 24.2
M 110mH
 (vind?): 2) Rajne Svenssohn IF Göta 15.58. Stav: 4) R Svenssohn 412. Spjut: 2) R Svenssohn 5616.

TUCSON, AZ 17.2
M 110mH
 (vind?): 1) Rajne Svenssohn IF Göta 14.5m. Spjut: 1) R Svenssohn 5984.