Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 26 februari 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar utomlands - ute 2001



OBS: Resultatrapporteringen avbröts i mitten på maj
p g a förberedelser för övergång till en helt ny hemsida!



OSLO, NOR 13.5 (Holmenkollstafetten) - Till fullständiga resultat
M: 2) Hälle 47:07, 5) Malmö 48:27, 11) Hässelby 49:46, 19) Rånäs 50:31.
K: 1) Rånäs 56:12, 6) Hälle 59:52.

OSLO, NOR 6.5 (Grete Waitz Löpet) - Till fullständiga resultat
K 5 km: 5) Jessica Gunnarsson Växjö 17:56, 6) Annica Gunnarsson Växjö 18:21.

GLASGOW, GBR 5-7.5 (Brittiska universitetsmästerskapen)   - OBS: Okänd dagsfördelning!
K 800m h1: 1) Carolina Nylén Fredrikshof 2:11.68, f: 2) C Nylén 2:08:48. 2000mH: 1) Sara Talia Fredrikshof 7:30.16.

ABBOTSFORD, CAN 5.5
F18 400m A: 
1) Anna-Marie Allander 83 Tyresö 60.96. 800m: 3) A-M Allander 2:22.96.

FORT DE FRANCE, FRA 28.4
K Längd: 
1) Erica Johansson Mölndal 687/+1.2.

BARAKALDO, ESP 7.4 (European 10000m Challenge) - Till fullständiga resultat
M 10000m A: 14) Claes Nyberg IF Göta 28:50.02, B: 4) Mustafa Mohamed Hälle 29:13.39, 6) Kent Claesson Skillingaryd 29:21.51, 8) Erik Sjöqvist Enhörna 29:43.82.

NICE, FRA 17-18.3 (European Thrower's Challenge)
D a g   1
M Diskus A: 
10) Kristian Pettersson Helsingborg 5628, B: 7) Linus Bernhult Huddinge 5337.
K Kula B: 3) Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1628, 5) Helena Engman Riviera 1565, 7) Catarina Andersson Pallas 1388. Slägga B: 1) Cecilia Nilsson Ymer 6434 Svenskt rekord, 8) Marie Hilmersson Hässelby 5387, 10) H Engman 4978, 11) C Andersson 4771. Spjut B: 7) Katarina Eklöf Huddinge 4578, 8) M Hilmersson 2945.
D a g   2
M Kula A: 
8) Kristian Pettersson Helsingborg 1734, B: 9) Anders Holmström Heleneholm 1752. Slägga B: 2) Bengt Johansson Västerås 7195, 13) Peter Lindståhl Lidingö 5678. Spjut B: 2) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7082, 9) Robert Ekman 82 Stål 5662.
K Diskus B: 10) Annika Larsson Gefle 5034, 11) Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4595.

SAN VITTORE OLONA, ITA 4.3 (Cinque Mulini)
M 12 km: 
6) Claes Nyberg IF Göta 38:30.
P19 8 km: 18) Henrik Nyström 82 Västerås 27:57

RICHMOND, CAN 3.2
K 600m: 3) Anna-Marie Allander 83 Tyresö 1:41.98. 1000m: 4) A-M Allander 3:06.02.