Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 15 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


KVINNOR UTE 2000




100 m

11.58 Annika Amundin 77 Ullevi Göteborg 26.7
11.63 Susanna Kallur 81 Falun Helsinki, FIN 2.9
11.67 Susanna Holtshausen 76 IF Göta Pretoria, RSA 28.1
11.78 Jenny Kallur 81 Falun Karlstad 23.8
11.79 Linda Fernström 81 Hässelby Göteborg 26.7
11.82 Malin Källgren 80 Ymer Sollentuna 11.6
11.84 Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar Eskilstuna 28.5
11.90 Carolina Klüft 83 Växjö Helsingborg 8.7
11.91 Veronica Fransson 79 Hälle Västerås 11.8
11.93 Emma Rienas 82 Filipstad Karlstad 23.8
11.94 Lena Udd 70 Hammarby Sollentuna 11.6
11.95 Maria Eriksson 78 Hammerdal Sollentuna 11.6
11.95 Erica Johansson 74 Mölndal Göteborg 26.7
11.96 Hanna Peterson 80 Södertälje IF Västerås 11.8
11.99 Lena Berntsson 78 Ullevi Göteborg 1.7
12.00 Linda Hansson 75 Malmö Halmstad 16.7
12.01 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Huddinge 27.5
12.01 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Halmstad 16.7
12.06 Pernilla Allvin 78 Falun Sollentuna 11.6
12.10 Charlotta Wanhainen 73 Hälle Jönköping 21.6
12.12 Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne Sollentuna 11.6
12.17 Caroline Gyllenhammar 79 Helsingborg Klippan 11.6
12.20 Mfon Etim 85 Angered Stockholm 17.9
12.21 Victoria Gunnarsson 76 Täby Columbia, MO 20.5
12.24 Jessica Palm 82 IF Göta Karlstad 23.8
  medvind    
11.51 Annika Amundin 77 Ullevi Malmö 7.8
11.66 Linda Fernström 81 Hässelby Borgarnes, ISL 26.8
11.80 Malin Källgren 80 Ymer Jönköping 7.6
11.85 Veronica Fransson 79 Hälle Jönköping 7.6
11.90 Lena Berntsson 78 Ullevi Tampere, FIN 19.7
11.91 Linda Hansson 75 Malmö Klippan 11.6
12.08 Charlotta Wanhainen 73 Hälle Jönköping 7.6
12.16 Linda Fredriksson 71 Rydö Göteborg 28.5
12.17 Petronella Dahlerus 83 Malmö Karlskrona 5.8
12.19 Victoria Gunnarsson 76 Täby Söderhamn 7.6
12.20 Theresia Jonsson 82 Kalmar Karlskrona 5.8
12.20 Jessica Palm 82 IF Göta Västerås 6.8
12.21 Yamu Jagne 83 Angered Sävedalen 3.6
12.23 Karin Funke 71 Gefle Gävle 13.6
  obekräftat    
12.10 Michelle Railsback 82 ?, NE  
12.24w Nadja Petersen 78 Huddinge Cáceres, ESP 23.9

200 m

23.40 Susanna Holtshausen 76 IF Göta Bloemfontein,RSA 2.7
23.62 Annika Amundin 77 Ullevi Uppsala 20.8
23.62 Jenny Kallur 81 Falun Uppsala 20.8
24.14 Linda Hansson 75 Malmö Laholm 12.8
24.16 Linda Fernström 81 Hässelby Göteborg 26.7
24.31 Lena Melin 72 Ullevi Laholm 12.8
24.38 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Huddinge 27.5
24.39 Maria Eriksson 78 Hammerdal Västerås 13.8
24.40 Andrea Geurtsen 79 Upsala Ibach, SUI 2.7
24.47 Carolina Klüft 83 Växjö Geithus, NOR 15.7
24.47 Lena Berntsson 78 Ullevi Göteborg 30.7
24.51 Veronica Fransson 79 Hälle Halmstad 15.7
24.53 Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar Uppsala 20.8
24.58 Hanna Peterson 80 Södertälje IF Uppsala 20.8
24.62 Agneta Rosenblad 77 Lidingö Eugene, OR 13.5
24.71 Emma Rienas 82 Filipstad Halmstad 15.7
24.75 Frida Näsman 78 Mölndal Västerås 13.8
24.77 Caroline Gyllenhammar 79 Helsingborg Göteborg 2.7
24.83 Linda Fredriksson 71 Rydö Halmstad 15.7
24.93 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Halmstad 15.7
24.93 Theresia Jonsson 82 Kalmar Leppävaara, FIN 2.9
24.98 Victoria Gunnarsson 76 Täby Columbia, MO 20.5
25.01 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Västerås 13.8
25.04 Mfon Etim 85 Angered Eskilstuna 11.8
25.16 Maria Staafgård 69 Malmö Vellinge 3.6
  okänd vind    
24.28 Andrea Geurtsen 79 Upsala Iowa City, IA 19.5
24.39 Andrea Geurtsen 79 Upsala Long Beach, CA 18.3
24.88 Petra Eklund 74 Täby Mesa, AZ 23.3
  medvind    
24.30 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Göteborg 2.7
24.50 Hanna Peterson 80 Södertälje IF Sollentuna 10.6
24.50 Lena Udd 70 Hammarby Göteborg 2.7
24.53 Theresia Jonsson 82 Kalmar Eslöv 26.8
24.72 Frida Näsman 78 Mölndal Sollentuna 10.6
25.07 Kristina Blomstrand 82 Norrköping Norrköping 27.8
25.11 Helene Nordquist 80 Täby Borgarnes, ISL 27.8

400 m

51.95 Susanna Holtshausen 76 IF Göta Pretoria, RSA 28.1
53.55 Monica Lundgren 73 Täby Helsinki, FIN 2.9
53.72 Nadja Petersen 78 Huddinge Helsinki, FIN 2.9
54.28 Andrea Geurtsen 79 Upsala Raleigh, NC 31.3
54.32 Linda Olsson 72 Täby Helsinki, FIN 2.9
55.11 Erica Mårtensson 79 Växjö Göteborg 1.7
55.33 Kristina Blomstrand 82 Norrköping Stockholm 1.8
55.54 Hanna Peterson 80 Södertälje IF Västerås 12.8
55.58 Therese Ahlepil 76 Rånäs Stockholm 1.8
55.62 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Uppsala 19.8
55.66 Frida Näsman 78 Mölndal Uppsala 19.8
55.72 Helene Nordquist 80 Täby Uppsala 19.8
55.80 Caroline Gyllenhammar 79 Helsingborg Halmstad 16.7
56.50 Jenny Ljungkvist 83 Hammarby Leppävaara, FIN 3.9
56.63 Paulina Orell 81 Norrköping Stockholm 1.8
56.96 Carolina Nylén 79 Fredrikshof Göteborg 1.7
57.02 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Helsingborg 9.7
57.24 Ulrika Johansson 80 Söderhamn Västerås 11.8
57.42 Hanna Bremler 83 Tyresö Oslo, NOR 25.6
57.43 Jessica Nyström 83 Råby-Rekarne Västerås 12.8
57.46 Linda Olsson 81 Falun Göteborg 26.7
57.49 Linda Hansson 75 Malmö Ludvika 27.6
57.60 Nina Törnqvist 80 Hässelby Claremont, CA 14.4
57.64 Stina Smibacker 83 Enköping Västerås 12.8
58.08 Eva Olofsson 80 Eslöv Karlskrona 5.8

800 m

2:01.30 Malin Ewerlöf-Krepp 72 Spårvägen Nadderud, NOR 15.7
2:03.39 Monica Lundgren 73 Täby Tampere, FIN 19.7
2:04.27 Linda Olsson 72 Täby Helsinki, FIN 3.9
2:05.31 Therese Ahlepil 76 Rånäs Göteborg 3.8
2:06.60 Lena Nilsson 80 Täby Arnhem, NED 5.7
2:06.93 Cecilia Hansson 72 Hässelby Uppsala 19.8
2:06.96 Carolina Nylén 79 Fredrikshof Göteborg 30.7
2:07.63 Kristin Ahlepil 78 Rånäs Ludvika 27.6
2:08.36 Hanna Karlsson 79 Malmö Växjö 29.8
2:09.59 Linda Olsson 81 Falun Växjö 29.8
2:09.74 Caroline Hjelm 76 Hälle Växjö 29.8
2:09.88 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Uppsala 19.8
2:10.24 Flo Jonsson 78 Ärla Ludvika 27.6
2:10.27 Catarina Sundelin 73 Rånäs Stockholm 1.8
2:10.57 Ulrika Johansson 75 Rånäs Stockholm 1.8
2:10.62 Hanna Bremler 83 Tyresö Leppävaara, FIN 2.9
2:11.11 Nadja Petersen 78 Huddinge Cáceres, ESP 23.9
2:11.43 Lena Kullstam 73 Råby-Rekarne Ludvika 27.6
2:11.48 Maria Åhr 80 Danderyd Athl Växjö 29.8
2:11.55 Alexandra Lindquist 79 Rånäs Västerås 12.8
2:11.59 Andrea Geurtsen 79 Upsala Ibach, SUI 2.7
2:11.77 Johanna Nilsson 83 Högby Göteborg 3.8
2:11.99 Cilla Pettersson 75 Täby Ludvika 27.6
2:12.13 Madeleine Mattsson 81 Hovslätt Jönköping 7.6
2:12.54 Sandra Pode 81 Heleneholm Västerås 12.8

1500 m

4:10.08 Malin Ewerlöf-Krepp 72 Spårvägen Nürnberg, GER 15.6
4:16.22 Kristin Ahlepil 78 Rånäs Helsinki, FIN 2.9
4:23.03 Hanna Karlsson 79 Malmö Helsinki, FIN 2.9
4:23.93 Ida Nilsson 81 Högby Västerås 11.8
4:24.06 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Västerås 11.8
4:25.93 Therese Ahlepil 76 Rånäs Sollentuna 11.6
4:26.25 Alexandra Lindquist 79 Rånäs Västerås 11.8
4:26.95 Ulrika Johansson 75 Rånäs Norrtälje 27.8
4:27.94 Linda Sjöström 78 Falun Sollentuna 11.6
4:28.06 Maria Ghizzoni 67 IF Göta Stanford, CA 29.7
4:28.97 Catarina Sundelin 73 Rånäs Uppasla 19.8
4:29.19 Flo Jonsson 78 Ärla Västerås 11.8
4:31.38 Eva-Britt Karlsson 65 Sundsvall Uppsala 19.8
4:32.04 Madeleine Mattsson 81 Hovslätt Uppasla 19.8
4:32.25 Lena Kullstam 73 Råby-Rekarne Sollentuna 11.6
4:32.80 Jenny Framme 77 Hälle Helsingborg 9.7
4:32.81 Johanna Nilsson 83 Högby Helsingborg 9.7
4:34.05 Helena Hafström 71 Rånäs Tours, FRA 3/4.6
4:35.26 Caroline Hjelm 76 Hälle Göteborg 1.7
4:35.56 Linda Damgren 79 Jönköping Västerås 11.8
4:35.59 Erica Andersson 70 IF Göta Helsingborg 9.7
4:35.62 Mia Larsson 81 Lund Göteborg 1.7
4:36.32 Sara Talia 79 Fredrikshof Göteborg 1.7
4:36.37 Hanna Smedstad 76 Sundsvall Fort Worth, TX 1.4
4:36.61 Karin Ernström 76 Väsby Houston, TX 1.4

5000 m

16:14.95 Hanna Smedstad 76 Sundsvall Stanford, CA 25.3
16:16.05 Linda Sjöström 78 Falun Växjö 29.8
16:20.27 Karin Ernström 76 Väsby Walnut, CA 14.4
16:23.97 Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Göteborg 26.7
16:23.98 Malin Öhrn 69 Malmö Helsinki, FIN 3.9
16:33.7m Ida Nilsson 81 Högby Ludvika 27.6
16:40.8m Jenny Framme 77 Hälle Ludvika 27.6
16:47.97 Camilla Benjaminsson 66 Hässelby Dudelange, LUX 27.5
16:51.44 Ulrika Mähler 75 Brännan Ludvika 27.6
16:53.96 Susanne Johansson 62 Hässelby Uppsala 20.8
16:56.5m Catarina Asph 77 Mora Ludvika 27.6
16:57.2m Rebecca Johansson 81 IF Göta Ludvika 27.6
16:57.67 Maria Ghizzoni 67 IF Göta Uppsala 20.8
17:06.24 Linda Ström 77 Hässelby Uppsala 20.8
17:08.7m Katarina Lindström 75 IFK Umeå Härnösand 2.7
17:09.5m Susanna Wiström 78 Sundbyberg Ludvika 27.6
17:12.3m Mia Larsson 81 Lund Ludvika 27.6
17:21.6m+ Annika Nyberger 68 Spårvägen Uppsala 18.8
17:24.62 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Linköping 27.5
17:27.7m+ Jennie Åkerberg 73 Spårvägen Uppsala 20.8
17:29.99 Frida Rosenberg 75 Hälle Des Moines, IA 29.4
17:35.40 Maria Pettersson 62 Njudung Kalmar 28.7
17:54.45 Annica Wenngren 71 Kvarnsveden Falun 31.7
17:57.57 Anette Wahlström 67 IF Göta Göteborg 26.7
17:59.85 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Waco, TX 22.4
18:05.6m Karin Schön 62 Kville Göteborg 11.8

10000m

33:36.80 Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Uppsala 18.8
34:37.53 Susanne Johansson 62 Hässelby Helsinki, FIN 2.9
34:46.40 Camilla Benjaminsson 66 Hässelby Helsinki, FIN 2.9
34:49.53 Hanna Smedstad 76 Sundsvall Philadelphia, PA 29.4
35:06.57 Catarina Asph 77 Mora Sandefjord, NOR 3.6
35:18.11 Jennie Åkerberg 73 Spårvägen Uppsala 18.8
35:43.11 Annika Nyberger 68 Spårvägen Uppsala 18.8
36:15.15 Susanna Wiström 78 Sundbyberg Sandefjord, NOR 3.6
36:24.2m Maria Pettersson 62 Njudung Växjö 30.6
36:29.49 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Des Moines, IA 28.4
36:40.24 Mia Larsson 81 Lund Helsinki, FIN 2.9
36:45.99 Karin Schön 62 Kville Uppsala 18.8
37:22.69 Frida Rosenberg 75 Hälle Natchitoches, LA 14.5
38:00.0m *Vilma Audzijonyte 76 Lidköping Alingsås 13.9
38:16.88 Camilla Thuné 67 Rånäs Enköping 29.6
38:20.9m Paula Wass 68 Kville Göteborg 19.9
38:28.57 Anna Lindh 74 Rånäs Enköping 29.6
38:57.6m Eleonor Öström 59 Kville Göteborg 19.9
39:23.2m Maria Broström 71 Tjalve Mjölby 3.9

3000m hinder

10:22.92 Ida Nilsson 81 Högby Högby 2.6
10:23.37 Kristin Ahlepil 78 Rånäs Helsinki, FIN 3.9
10:28.45 Ulrika Johansson 75 Rånäs Helsinki, FIN 3.9
11:18.5m Magdalena Ottersten 85 Hälle Göteborg 14.9
11:26.82 Sara Talia 79 Fredrikshof Göteborg 30.7
11:32.11 Anna Winslow 77 Hässelby Austin, TX 7.4
11:38.8m Charlotta Ottersten 85 Hälle Göteborg 14.9
11:41.6m Christin Johansson 78 Kville Göteborg 14.9
11:49.18 Johanna Nilsson 83 Högby Högby 2.6
12:35.04 Emma Skogersson 78 Högby Högby 2.6
  obekräftat    
11:32.3m Jessica Bolgerth 77 Kville Göteborg 22.8
12:16.4m Eleonor Öström 59 Kville Göteborg 22.8

100 m häck

13.02 Susanna Kallur 81 Falun Santiago, CHI 19.10
13.18 Jenny Kallur 81 Falun Santiago, CHI 17.10
13.61 Agneta Rosenblad 77 Lidingö Eugene, OR 20.5
13.73 Petra Eklund 74 Täby Irvine, CA 22.4
13.88 Carolina Klüft 83 Växjö Göteborg 2.7
13.90 Lina Quick 80 Strand Helsingborg 8.7
13.97 Maria Eriksson 78 Hammerdal Västerås 12.8
14.02 Maria Richtnér 73 Spårvägen Huddinge 5.8
14.19 Malin Ericsson 80 Enköping Sollentuna 11.6
14.19 Linda Fredriksson 71 Rydö Ibach, SUI 1.7
14.23 Frida Svensson 70 Mölndal Göteborg 26.7
14.26 Lena Melin 72 Ullevi Göteborg 26.7
14.29 Anna Nyström 76 Vännäs Irvine, CA 22.4
14.33 Jana Cagin 79 Tureberg Göteborg 2.7
14.55 Hanna Brännström 82 Luleå Västerås 12.8
14.56 Jennie Nilsson 84 Vingarna Söderhamn 29.7
14.68 Andrea Geurtsen 79 Upsala Huddinge 5.8
14.81 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Göteborg 2.7
14.81 Nadja Casadei 83 KA2 Geithus, NOR 15.7
14.82 Anna-Karin Byström 81 IF Göta Västerås 22.6
14.83 Pernilla Wigothsson 80 KA2 Starkville, MS 22.4
14.84 Linda Svensson 83 Arvika Västerås 12.8
14.85 Carola Janson 78 Kil Västerås 22.6
14.87 Eva Olofsson 80 Eslöv Geithus, NOR 15.7
14.88 Karin Funke-Melin 71 Gefle Ibach, SUI 2.7
  medvind    
13.59 Agneta Rosenblad 77 Lidingö Pullman, WA 6.5
13.80 Maria Eriksson 78 Hammerdal Gävle 21.7
13.92 Maria Richtnér 73 Spårvägen Huddinge 27.5
14.62 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Enskede 30.7
14.88 Erica Mårtensson 79 Växjö Karlshamn 17.6
  obekräftat    
14.49 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Laredo, TX 4.3

400 m häck

56.94 Frida Svensson 70 Mölndal Nadderud, NOR 8.7
58.09 Åsa Carlsson 72 Spårvägen Kyiv, UKR 18.6
58.47 Erica Mårtensson 79 Växjö Västerås 13.8
58.56 Lena Melin 72 Ullevi Helsinki, FIN 3.9
58.75 Monica Lundgren 73 Täby Uppsala 20.8
59.60 Caroline Gyllenhammar 79 Helsingborg Göteborg 30.7
60.58 Linda Fredriksson 71 Rydö Göteborg 3.8
60.86 Katarina Svensson 76 Täby Tempe, AZ 25.3
61.00 Paulina Orell 81 Norrköping Västerås 13.8
61.07 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Göteborg 3.8
61.10 Eva Olofsson 80 Eslöv Västerås 13.8
61.82 Kristina Blomstrand 82 Norrköping Göteborg 30.6
61.88 Anneli Melin 78 KA2 Madison, WI 6.5
63.03 Ulrika Johansson 80 Söderhamn Söderhamn 30.7
63.08 Louise Åkesson 80 KA2 Västerås 13.8
63.18 Anna Nyström 76 Vännäs Tempe, AZ 15.4
63.27 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Eslöv 26.8
63.31 Maria Åhr 80 Danderyd Athl Enskede 8.9
63.98 Sara Trané 85 Göteborgs KIK Alingsås 27.8
64.38 Linn Göransson 83 Täby Huddinge 27.5
64.44 Amanda Nilsson 83 Skellefteå Umeå 11.6
64.65 Jasmina Glad 78 Spårvägen Enskede 8.6
64.68 Viktoria Ganterud 81 IF Göta Västerås 12.8
64.78 Christina Björk 72 Kalmar Jönköping 23.9
65.66 Theresa Söderlund 77 Alunda Arlington, TX 25.3

Höjd

2.01 Kajsa Bergqvist 76 Tureberg Uppsala 19.8
1.85 Carolina Klüft 83 Växjö Bedford, GBR 11.6
1.84 Marie Norrman 81 Råby-Rekarne Västerås 12.8
1.82 Jenny Isgren 81 Skurup Halmstad 16.7
1.77 Angelica Johansson 83 Hälle Karlstad 23.8
1.76 Stina Bohgard 82 Tureberg Sollentuna 10.6
1.75 Theresa Söderlund 77 Alunda Arlington, TX 6.5
1.74 Lena Johansson 79 Hässelby Västerås 12.8
1.73 Emma Green 84 Ullevi Stockholm 16.9
1.72 Nadja Casadei 83 KA2 Karlskrona 6.8
1.72 Johanna Olander 79 Färjestaden Västerås 12.8
1.72 Lisa Hannula 83 Gefle Västerås 13.8
1.71 Madelen Olsson 85 IF Göta Eskilstuna 13.8
1.71 Anna Nordström 84 Kalmar Stockholm 16.9
1.70 Andrea Geurtsen 79 Upsala Iowa City, IA 19.5
1.69 Jessica Rydin 85 Tingberg Helsingborg 8.7
1.69 Jenny Gunnarsson 85 Finish Eskilstuna 13.8
1.68 Sara Brankell 81 Mölndal Göteborg 26.7
1.68 Helena Redborg 83 Tureberg Sollentuna 26.8
1.68 Jenny Magnusson 83 Järvsö Stockholm 17.9
1.67 Linda Persson 81 Växjö Skruv 21.5
1.67 Sofie Lundström 83 Västerås Gävle 23.7
1.66 Elin Hansson 85 Kristianstad Stockholm 17.9
1.65 Åsa Lönn 78 Hässelby Tucson, AZ 6.5
1.65 Jeanette Hansson 79 Eslöv Vellinge 3.6
1.65 Sabine Pettersson 82 Råby-Rekarne Söderhamn 7.6
1.65 Cecilia Axelsson 84 Helsingborg Klippan 11.6
1.65 Jonna Bramstedt 86 Kalmar Helsingborg 9.7
1.65 Sofia Klüft 85 Växjö Geithus, NOR 15.7
1.65 Marie Rosengren 80 Gefle Gävle 21.7
1.65 Frederikke Jensen 87 Vittsjö Hässleholm 29.7
1.65 Ida Sjöling 81 Lidingö Malmö 9.9

Stav

4.30 *Vala Flosadottir 78 Malmö Göteborg 2.7
3.92 Hanna-Mia Persson 78 Kalmar Göteborg 7.9
3.90 Maria Rendin 82 Malmö Göteborg 2.7
3.88 Malin Ericsson 80 Enköping Sollentuna 10.6
3.78 Charlotte Karlsson 82 Malmö Stockholm 16.9
3.62 Linda Persson 81 Växjö Skruv 21.5
3.60 Kirsten Belin 81 Kvarnsveden Kvarnsveden 17.6
3.54 Helena Gissle 76 Spårvägen Stockholm 12.9
3.50 Michelle Railsback 82 Omaha, NE 19.5
3.50 Alissa White 74 Hässelby Uddevalla 23.7
3.50 Annika Berntsson 76 Ullevi Uppsala 19.8
3.45 Annica White 80 Hässelby Durham, NC 21.4
3.45 Sandra Ribba 77 Örgryte Göteborg 2.7
3.40 Emma Josefsson 81 Kville Lübeck, GER 10.6
3.35 Åsa Pettersson 81 Tureberg Uppsala 19.8
3.34 Ida Glemne 84 Växjö Stockholm 15.9
3.33 Jenny Östlund 84 Hässelby Västerås 5.8
3.33 Klara Persson 80 Spårvägen Västerås 5.8
3.30 Sofie Lissäng 80 Hammarby Hässelby 12.6
3.30 *Anja Rozman 80 Örgryte Göteborg 2.7
3.30 Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK Mölndal 11.7
3.28 Veronika Fridén 83 Mölndal Västerås 12.8
3.27 Anna Björkman 81 Lidingö Enskede 6.6
3.20 Desirée Dahlgren 84 Malmö Staffanstorp 18.6
3.20 Helena Ahxner 81 Mölndal Staffanstorp 18.6
3.20 Sara Josefsson 84 Kville Halmstad 15.7
3.20 Christina Garametsos 86 Malmö Halmstad 15.7
3.15 Weronica Hägg 74 Hälle Göteborg 7.9
3.12 Fevrounia Stafilidou 82 Skruv Skruv 21.5

Längd

6.99 Erica Johansson 74 Mölndal Lausanne, SUI 5.7
6.42 Jessica Larsson 75 Hässelby Göteborg 26.7
6.36 Agneta Rosenblad 77 Lidingö Eugene, OR 20.5
6.28 Annica Sandström 68 Lidingö Sollentuna 10.6
6.23 Carolina Klüft 83 Växjö Geithus, NOR 16.7
6.04 Lina Quick 80 Strand Uppsala 20.8
5.98 Helena Rönner 80 Ullevi Philadelphia, PA 13.5
5.96 Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne Huddinge 27.5
5.96 Jeanette Hansson 79 Eslöv Geithus, NOR 16.7
5.94 Johanna Sellman 74 Gefle Göteborg 26.7
5.94 Marie Åhlander 78 Spårvägen Västerås 13.8
5.90 Maria Richtnér 73 Spårvägen Huddinge 6.8
5.89 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Västerås 6.8
5.88 Susanna Kallur 81 Falun Göteborg 26.7
5.86 Veronica Fransson 79 Hälle Göteborg 1.7
5.86 Jessica Palm 82 IF Göta Uppsala 19.8
5.85 Erika Persson 79 Bore Västerås 13.8
5.84 Petra Eklund 74 Täby Irvine, CA 22.4
5.83 Sara Mentzer 78 Gefle Gävle 25.6
5.81 Karin Funke 71 Gefle Eskilstuna 4.6
5.81 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Göteborg 30.6
5.81 Jessica Rydin 85 Tingberg Stockholm 15.9
5.79 Sofie Andersson 81 Kville Göteborg 13.6
5.79 Sara Brankell 81 Mölndal Ludvika 27.6
5.77 Anna Seleznova 83 Huddinge Norrköping 26.8
  okänd vind    
5.91 Andrea Geurtsen 79 Upsala Madison, WI 6.5
5.77 Åsa Lönn 78 Hässelby Walnut, CA 15.4
  medvind    
7.07 Erica Johansson 74 Mölndal Vygieskraal, RSA 15.1
6.38 Annica Sandström 68 Lidingö Sollentuna 10.6
6.14 Jessica Palm 82 IF Göta Uppsala 20.8
6.13 Johanna Sellman 74 Gefle Alingsås 14.6
6.13 Lina Quick 80 Strand Borgarnes, ISL 27.8
6.10 Jessica Larsson 75 Hässelby Sollentuna 10.6
6.09 Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne Huddinge 27.5
5.99 Susanna Kallur 81 Falun Göteborg 26.7
5.91 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Västerås 6.8
5.84 Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö Simrishamn 19.8
5.83 Karin Funke-Melin 71 Gefle Västerås 6.8

Tresteg

14.14 Camilla Johansson 76 Växjö Uppsala 19.8
13.26 Marie Åhlander 78 Spårvägen Göteborg 29.7
13.22 Åsa Lönn 78 Hässelby Sacramento, CA 20.5
13.10 Anna Wiberger 82 Mölndal Västerås 12.8
12.89 Anna Andersson 74 KA2 Uppsala 19.8
12.85 Johanna Sellman 74 Gefle Göteborg 26.7
12.80 Laine Rohtla 72 Örgryte Uppsala 19.8
12.64 Sara Brankell 81 Mölndal Göteborg 3.8
12.45 Maria Eklund 82 Sundsvall Stockholm 17.9
12.31 Kajsa Levin 83 Tranås Stockholm 17.9
12.25 Maria Berggren 82 Ullevi Stockholm 17.9
12.24 Helena Rönner 80 Ullevi Uppsala 19.8
12.09 Therese Gustafsson 85 Kil Helsingborg 7.7
12.08 Desirée Carlberg 76 Ullevi Göteborg 26.7
12.06 Madelen Nylander 84 Örbyhus Uppsala 2.7
12.03 Mikaela Bernhardsson 85 Göteborgs KIK Eskilstuna 11.8
12.01 Sofia Klüft 85 Växjö Stockholm 16.9
12.00 Mfon Etim 85 Angered Eskilstuna 11.8
11.97 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Helsingborg 7.7
11.86 Adiam Thedros 82 Göteborgs KIK Alingsås 27.8
11.86 Nadja Casadei 83 KA2 Växjö 29.8
11.78 Elizabeth Franklin 79 Växjö Kalmar 28.7
11.76 Charlotta Vöcks 74 Ullevi Helsingborg 8.7
11.76 Angelica Ström 81 Tierp Västerås 11.8
11.71 Helena Olsson 80 Ymer Göteborg 2.7
11.71 Anja Ödman 82 Ullevi Västerås 12.8
11.71 Ulrika Nilsson 84 Orient Stockholm 15.9
  okänd vind    
11.88 Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne Eskilstuna 29.7
  medvind    
13.52 Åsa Lönn 78 Hässelby Sacramento, CA 20.5
12.45 Helena Rönner 80 Ullevi Borgarnes, ISL 26.8
12.35 Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö Eskilstuna 11.8
12.28 Desirée Carlberg 76 Ullevi Göteborg 3.8
12.13 Sara Gelin 80 Enköping Miami, FL 14.5
12.06 Sofia Klüft 85 Växjö Stockholm 16.9
11.75 Christina Franklin 82 Växjö Göteborg 2.7

Kula

17.18 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Karlstad 23.8
16.75 Helena Engman 76 Riviera Uppsala 19.8
16.46 Linda Nestorsson 75 Ullevi Göteborg 26.7
15.06 Catarina Andersson 77 Pallas Piteå 26.7
14.19 Maria Pettersson 77 Helsingborg Helsingborg 9.7
14.12 Lina Engren 77 Hässelby Kingsville, TX 11.3
14.07 Annika Larsson 70 Gefle Göteborg 26.7
13.68 Cecilia Nilsson 79 Ymer Västerås 13.8
13.40 Sofie Lundström 83 Västerås Uppsala 19.8
13.27 Carolina Klüft 83 Växjö Santiago, CHI 20.10
13.08 Anna Wiklund 73 Spårvägen Huddinge 27.5
13.07 Maria Richtnér 73 Spårvägen Gävle 21.7
12.92 Marie Hilmersson 81 Hässelby Falun 26.9
12.89 Karin Cronstedt 67 Pallas Malmö 21.9
12.83 Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden Västerås 13.8
12.62 Kajsa Fällström 82 Istrum Leppävaara, FIN 3.9
12.50 Marlene Forslund 82 Kovland Stockholm 17.9
12.40 Barbro Bengtson 63 Pallas Malmö 16.9
12.38 Karin Larsson 81 Garphyttan Karlstad 23.8
12.31 Carolina Hjelt 86 Huddinge Huddinge 27.5
12.23 Annika Petersson 79 Edsbyn Göteborg 29.7
12.15 Sofia Renman 83 Östersund Brekstad, NOR 8.7
12.10 Linda Wijkander 83 Klippan Falun 12.9
11.98 Rebecka Kvist 83 Alvesta Sollentuna 11.6
11.84 Petra Eklund 74 Täby Mesa, AZ 23.3

Diskus

62.91 Anna Söderberg 73 Ullevi Nitra, SVK 26.8
57.39 Annika Larsson 70 Gefle Sollentuna 10.6
52.38 Maria Pettersson 77 Helsingborg Helsingborg 29.7
52.00 Linda Nestorsson 75 Ullevi Tucson, AZ 6.5
51.22 Sara Gruvfält-Rosén 74 Huddinge Eskilstuna 28.5
48.91 Helena Engman 76 Riviera Uppsala 20.8
48.17 Catarina Andersson 77 Pallas Malmö 21.9
47.66 Karin Cronstedt 67 Pallas Malmö 21.9
47.44 Veronica Karlsson 80 Strömsund Uppsala 19.8
45.85 Lena Björk 76 Hofors Västerås 4.8
45.40 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Göteborg 26.7
44.47 Karin Engström 83 IF Göta Göteborg 26.7
43.99 Angela Åkeson 79 Kil Göteborg 30.7
43.20 Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden Göteborg 2.7
41.70 Isabell Jeppsson 73 KA2 Alingsås 27.8
41.68 Christel Nordin 83 Eslöv Vellinge 21.6
40.99 Stina Lindblad 76 Katrineholm Sollentuna 10.6
40.79 Pernilla Hagberg 69 Ängelholm Ängelholm 24.9
40.50 Maria Turunen 80 Skruv Nässjö 1.6
40.36 Anna Jansson 77 Västerås Västerås 11.5
39.75 Malin Andersson 82 Mölndal Stockholm 16.9
39.43 Karin Larsson 81 Garphyttan Västerås 12.8
39.30 Marie Hilmersson 81 Hässelby Falun 26.9
39.19 Sandra Johannesson 81 Helsingborg Helsingborg 17.6
39.03 Sara Wikström 84 Hässelby Sollentuna 10.6
  obekräftat    
39.44 Annika Arrhenius 80 Spårvägen    

Slägga

62.54 Cecilia Nilsson 79 Ymer Karlstad 23.8
58.97 Anna Söderberg 73 Ullevi Helsinki, FIN 3.9
56.53 Helena Engman 76 Riviera Växjö 29.8
53.59 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Gävle 21.7
52.66 Catarina Andersson 77 Pallas Helsingborg 7.7
52.40 Marie Hilmersson 81 Hässelby falun 21.9
51.11 Karin Engström 83 IF Göta Uppsala 19.8
50.52 Emma Olsson 83 Västerås Västerås 19.9
50.40 Rebecka Kvist 83 Alvesta Helsingborg 7.7
50.34 Linda Nestorsson 75 Ullevi Tucson, AZ 6.5
49.87 Maria Andersson 82 Arvika Arvika 18.11
48.30 Linda Wijkander 83 Klippan Västerås 11.8
45.54 Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs Uddevalla 17.6
45.17 Lilian Pyka 79 Gnistan Västerås 11.8
45.00 Mona Jönsson 74 Klippan Hässleholm 30.7
44.98 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Enskede 16.9
43.28 Annsofie Hansson 79 Tanum Uddevalla 23.7
42.82 Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult Västerås 11.8
42.60 Emma Johannesson 84 Hovslätt Karlstad 12.10
42.22 Cecilia Wanhainen 82 Västerås Sollentuna 11.6
42.14 Veronica Karlsson 80 Strömsund Valetta, MLT 15.4
41.66 Lisa Willman 80 Bore Torsby 20.5
41.50 Annika Petersson 79 Edsbyn Göteborg 29.7
41.31 Christel Nordin 83 Eslöv Enskede 16.9
41.19 Cecilia Fernström 81 Wedevåg Falun 30.5

Spjut

56.70 Annika Petersson 80 Edsbyn Magglingen, SUI 1.7
53.02 Elisabet Wahlander 60 Alingsås Uppsala 19.8
51.42 Katarina Eklöf 74 Huddinge Uppsala 19.8
49.13 Mikaela Wieslander 81 Växjö Karlstad 17.6
47.87 Maria Richtnér 73 Spårvägen Stockholm 19.7
47.65 Izabel Savic 83 IF Göta Karlstd 16.5
47.37 Linda Wicksell 80 Enköping Uppsala 19.8
46.48 Jennie Niesel 78 Färjestaden Karlskrona 6.8
46.17 Sofia Renman 83 Östersund Västerås 12.8
46.14 *Brigitta Lado 81 Hässelby Västerås 13.8
45.90 Marie Rosengren 80 Gefle Göteborg 26.7
45.71 Carolina Klüft 83 Växjö Västerås 12.8
45.37 Mona Jönsson 74 Klippan Uppsala 18.8
44.68 Anna Pihlgren 82 Arvika Arvika 23.7
44.36 Gunilla Olovsson 82 Märsta Stockholm 13.5
43.93 Cecilia Larsson 83 Katrineholm Stockholm 15.9
43.14 Emma Ekström 84 Boo Eskilstuna 3.6
43.13 Elinor Holgersson 84 Ystad Eskilstuna 13.8
42.70 Helena Anderzon 80 Strand Helsingborg 8.7
42.15 Dagny Veinberg 83 Lidingö Karlstad 17.6
41.78 Anna Hellströmer 74 Södertälje IF Nyköping 28.6
41.47 Marlene Lindström 85 Ununge Stockholm 16.9
41.35 Linda Fredriksson 71 Rydö Turku, FIN 11.6
41.10 Carolin Thysell 77 Ärla Visby 26.8
40.72 Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne Östhammar 4.6
40.46 Lena Borg-Oké 69 Lidingö Eskilstuna 4.6

Sjukamp

6.056 Carolina Klüft 83 Växjö Santiago, CHI 21.10
5.620 Maria Richtnér 73 Spårvägen Huddinge 6.8
5.507 Andrea Geurtsen 79 Upsala Iowa City, IA 20.5
5.395 Linda Fredriksson 71 Rydö Ibach, SUI 2.7
5.242 Nadja Casadei 83 KA2 Malmö 9.9
5.124 Petra Eklund 74 Täby Ibach, SUI 2.7
4.960 Jeanette Hansson 79 Eslöv Geithus, NOR 16.7
4.953 Karin Funke 71 Gefle Turku, FIN 11.6
4.904 Ida Sjöling 81 Lidingö Geithus, NOR 16.7
4.889 Theresa Söderlund 77 Alunda Turku, FIN 11.6
4.856 Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne Geithus, NOR 16.7
4.795 Agneta Rosenblad 77 Lidingö Eugene, OR 14.5
4.647 Eva Olofsson 80 Eslöv Geithus, NOR 16.7
4.479 Anna Mörstam 83 Växjö Växjö 21.6
4.459 Lina Ericsson 76 Växjö Huddinge 6.8
4.174 Annica White 80 Hässelby Durham, NC 22.4
4.020 Sophie Ohlsson 82 Gefle Östhammar 4.6
4.017 Anna Olofsson 80 Eslöv Lerum 21.5
3.946 Petronella Malmqvist 83 Tanum Stenungsund 20.8
  manuellt (helt eller delvis)    
5.291b Petra Eklund 74 Täby Mesa, AZ 24.3
  obekräftat    
4.044 Michelle Railsback 82    

 

 

Kontaktperson

A Lennart Julin

A Lennart Julin

a 0705-32 66 44
e-post



Avdelningar

Intro

Män ute 00

Kvinnor ute 00

P18 ute 00

F18 ute 00

P16 ute 00

F16 ute 00

P14 ute 00

F14 ute 00

>