Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 11 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


KVINNOR UTE 1999



Uppdaterat: 25 december 1999


100m

11.57   Annika Amundin 77 Ullevi   Uddevalla 24.7
11.76 Jenny Kallur 81 Falun   Göteborg 4.9
11.78   Veronica Fransson 79 Hälle   Leppävaara, FIN 28.8
11.82  Erica Johansson 74 Mölndal   Malmö 6.8
11.84   Susanna Kallur 81 Falun   Ludvika   29.6
11.85   Susanna Johansson 76 IF Göta   Pretoria, RSA   29.1
11.86  Charlotta Vöcks 74 Ullevi   Uddevalla 24.7
11.88   Anna Westerberg 80 Tiwaz   Celle Ligure, ITA   22.6
11.89 Karin Jönsson 77 Malmö Malmö 6.8
11.90   Charlotta Wanhainen 73 Hälle Uddevalla 24.7
11.96   Linda Hansson 75 Malmö   Malmö   23.6
11.98 Malin Källgren 80 Ymer Leppävaara, FIN 28.8
11.99 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Västerås 17.6
12.02 Linda Storkull 79 Mölndal Sävedalen 5.6
12.06 Emma Rienas 82 Filipstad Malmö 6.8
12.08 Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne Malmö 6.8
12.09 Lena Berntsson 78 Ullevi Malmö 6.8
12.12 Hanna Peterson 80 Södertälje IF Helsingborg 11.7
12.13 Karin Hellegren 80 Södertälje IF Stockholm 5.6
12.17 Carola Strenius 73 KA2 Uddevalla 24.5
12.19 Victoria Gunnarsson 76 Täby Gainesville, FL 26.3
12.19 Malin Henriksson 78 Linköping Nyköping 12.9
12.20 Petronella Dahlerus 83 Malmö Malmö 6.8
12.21 Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar Göteborg 19.6
12.22 Carolina Klüft 83 Växjö Växjö 25.8
  okänd vind    
11.71   Susanna Johansson 76 IF Göta   Krugersdorp, RSA   16.1
  medvind    
11.54   Annika Amundin 77 Ullevi   Kuortane, FIN   26.6
11.61   Jenny Kallur 81 Falun   Kuortane, FIN   26.6
11.68   Anna Westerberg 80 Tiwaz   Kuortane, FIN   26.6
11.68   Karin Jönsson 77 Malmö   Halmstad 18.7
11.80 Charlotta Vöcks 74 Ullevi Halmstad 18.7
11.87   Victoria Gunnarsson 76 Täby   Des Moines, IA   10.4
11.88   Linda Hansson 75 Malmö   Vellinge   5.6
11.91 Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne Sundsvall 13.8
11.92 Lena Berntsson 78 Ullevi Sundsvall 13.8
11.97   Linda Storkull 79 Mölndal   Göteborg   29.5
11.97 Emma Rienas 82 Filipstad Kuortane, FIN 26.6

200m

23.56 Jenny Kallur 81 Falun Karlstad 31.8
23.63 Susanna Johansson 76 IF Göta Pretoria, RSA 29.1
23.87 Erica Johansson 74 Mölndal Ludvika 29.6
23.88 Linda Hansson 75 Malmö Halmstad 17.7
24.04 Anna Westerberg 80 Tiwaz Enskede 27.5
24.33 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Göteborg 20.6
24.40 Veronica Fransson 79 Hälle Göteborg 5.9
24.41 Annika Amundin 77 Ullevi Gävle 14.7
24.54 Charlotta Vöcks 74 Ullevi Göteborg 20.6
24.57 Lena Berntsson 78 Ullevi Sundsvall 15.8
24.57 Andrea Geurtsen 79 Upsala Sundsvall 15.8
24.58 Carolina Klüft 83 Växjö Härnösand 15.8
24.62 Victoria Gunnarsson 76 Täby Des Moines, IA 10.4
24.67 Carola Strenius 73 KA2 Karlshamn 13.6
24.72 Anna Jägre 74 Hässelby Karlstad 31.8
24.77 Jessica Larsson 75 Hässelby Sollentuna 29.5
24.78 Emma Rienas 82 Filipstad Sundsvall 15.8
24.79 Linda Fernström 81 Hässelby Stockholm 30.7
24.81 Hanna Peterson 80 Södertälje IF Sundsvall 15.8
24.82 Helene Nordquist 80 Södertälje IF Leppävaara, FIN 29.8
24.88 Linda Fredriksson 71 Rydö Halmstad 17.7
24.93 Lena Udd 70 Hammarby Enskede 5.6
24.95 Theresia Jonsson 82 Kalmar Malmö 21.8
24.98 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Helsingborg 10.7
25.00 Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar Göteborg 20.6
25.00 Susanna Kallur 81 Falun Falun 10.9
  okänd vind    
24.61 Victoria Gunnarsson 76 Täby Cedar Falls, IA 1.5
  medvind    
23.59 Susanna Johansson 76 IF Göta Bloemfontein, RSA 23.1
24.41 Andrea Geurtsen 79 Upsala West Lafayette, IN 21.5
24.53 Anna Jägre 74 Hässelby Västerås 31.7
24.74 Linda Fredriksson 71 Rydö Olofström 24.7
24.81 Lena Udd 70 Hammarby Enskede 27.5

400m

53.04 Susanna Johansson 76 IF Göta Potchefstroom, RSA 5.2
53.63 Andrea Geurtsen 79 Upsala Malmö 7.8
53.68 Anna Jägre 74 Hässelby Malmö 7.8
53.75 Nadja Petersen 78 Huddinge Malmö 7.8
54.39 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Malmö 7.8
54.75 Monica Lundgren 73 Täby Alingsås 1.9
54.78 Frida Svensson 70 Mölndal Ljusdal 20.7
55.00 Cecilia Hansson 72 Gefle Eskilstuna 5.6
55.61 Hanna Peterson 80 Södertälje IF Sundsvall 14.8
55.65 Ellinor Stuhrmann 77 Norrköping Malmö 7.8
55.68 Linda Olsson 81 Falun Göteborg 4.9
55.75 Malin Ewerlöf 72 Spårvägen Uddevalla 24.5
55.79 Linda Fredriksson 71 Rydö Halmstad 18.7
55.83 Linda Hansson 75 Malmö Göteborg 19.6
55.90 Helene Nordquist 80 Södertälje IF Sundsvall 14.8
55.93 Linda Olsson 72 Täby Enskede 26.8
55.98 Anna Wikström 73 Hälle Malmö 2.8
56.10 Ulrika Johansson 80 Söderhamn Sundsvall 14.8
56.13 Kristina Blomstrand 82 Norrköping Göteborg 4.9
56.32 Johanna Hallberg 79 Gotland Sundsvall 14.8
56.35 Carolina Nylén 79 Fredrikshof Celle Ligure, ITA 22.6
56.47 Frida Näsman 78 Bollnäs Ljusdal 20.7
56.71 Erica Mårtensson 79 Växjö Halmstad 18.7
56.86 Lena Udd 70 Hammarby Visby 23.5
56.96 Åsa Hedström 75 Hälle Sollentuna 30.5

800m

2:00.51 Malin Ewerlöf 72 Spårvägen Nürnberg, GER 13.6
2:03.33 Linda Olsson 72 Täby Malmö 7.8
2:04.09 Monica Lundgren 73 Täby Arnhem, NED 10.7
2:04.47 Lena Nilsson 80 Täby Riga, LAT 7.8
2:04.80 Åsa Hedström 75 Hälle Palma de M, ESP 10.7
2:06.22 Therese Ahlepil 76 Rånäs Stockholm 30.7
2:07.45 Johanna Nilsson 83 Högby Stockholm 30.7
2:07.77 Carolina Nylén 79 Fredrikshof Tampere, FIN 14.7
2:08.12 Ulrika Johansson 75 Rånäs Stockholm 30.7
2:08.94 Cecilia Hansson 72 Gefle Enskede 27.5
2:09.56 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Imperia, ITA 23.6
2:09.77 Hanna Karlsson 79 Malmö Helsingborg 10.7
2:10.08 Nadja Petersen 78 Huddinge Huddinge 10.9
2:10.18 Kristin Ahlepil 78 Eksjö Södra Kalmar 24.7
2:10.41 Annika Gerner 75 Upsala Göteborg 20.6
2:10.50 Andrea Geurtsen 79 Upsala West Lafayette, IN 22.5
2:10.71 Malin Kemi 75 Malmö Enskede 27.5
2:10.79 Catarina Sundelin 73 Ume FI Stockholm 30.7
2:10.92 Sandra Pode 81 Heleneholm Karlskrona 4.7
2:10.93 Louise Fredriksson 80 Hälle Malmö 7.8
2:11.19 Lena Kullstam 73 Råby-Rekarne Stockholm 30.7
2:11.65 Jenny Sjöström 78 Falun Durham, NC 3.4
2:11.71 Maria Åhr 80 Danderyd Athl Malmö 6.8
2:11.75 Linda Olsson 81 Falun Göteborg 5.9
2:11.88 Alexandra Lindquist 79 Rånäs Claremont, CA 16.4

1500m

4:07.67 Malin Ewerlöf 72 Spårvägen Sevilla, ESP 27.8
4:15.63 Kristin Ahlepil 78 Eksjö Södra Göteborg 4.9
4:16.94 Lena Nilsson 80 Täby Malmö 2.8
4:17.44 Åsa Hedström 75 Hälle Växjö 10.8
4:19.93 Ulrika Johansson 75 Rånäs Malmö 2.8
4:21.32 Johanna Nilsson 83 Högby Riga, LAT 8.8
4:22.98 Ida Nilsson 81 Högby Göteborg 4.9
4:23.31 Alexandra Lindquist 79 Rånäs Walnut, CA 18.4
4:24.68 Eva-Britt Karlsson 65 Sundsvall Ludvika 29.6
4:24.81 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Enskede 27.5
4:26.81 Ulrica Orre 71 Hässelby Lahti, FIN 6.6
4:27.05 Catarina Sundelin 73 Ume FI Enskede 27.5
4:27.36 Linda Sjöström 78 Falun Ludvika 29.6
4:27.76 Karin Ernström 76 Väsby Gainesville, FL 27.3
4:28.16 Jessica Gylfe 80 Växjö Malmö 8.8
4:28.28 Hanna Smedstad 75 Sundsvall Claremont, CA 16.4
4:28.65 Lena Kullstam 73 Råby-Rekarne Malmö 8.8
4:28.82 Isabell Ahlström 81 Rånäs Sollentuna 30.5
4:29.36 Hanna Karlsson 79 Malmö Malmö 2.8
4:29.47 Cilla Pettersson 75 Tureberg Baton Rouge, LA 27.3
4:29.90 Katarina Lindström 75 IFK Umeå Enskede 24.8
4:30.14 Mia Larsson 81 Lund Malmö 8.8
4:32.67 Caroline Hjelm 76 Hälle Malmö 2.8
4:32.78 Maria Ghizzoni 67 IF Göta Malmö 8.8
4:33.73 Therese Ahlepil 76 Rånäs Norrtälje 28.7

5000m

16:07.4m Katarina Lindström 75 IFK Umeå Stockholm 26.9
16:13.71 Karin Ernström 76 Väsby Des Moines, IA 24.4
16:20.13 Hanna Smedstad 75 Sundsvall Walnut, CA 17.4
16:20.30 Marie Söderström-L 60 Hässelby Malmö 8.8
16:38.17 Susanne Johansson 62 Hässelby Malmö 8.8
16:47.48 Ulrika Mähler 75 Brännan Sundsvall 23.6
16:53.68 Midde Hamrin 57 Hässelby Malmö 8.8
16:56.57 Ulrica Orre 71 Hässelby Göteborg 4.9
17:03.60 Susanna Wiström 78 Sundbyberg Enskede 18.5
17:07.95 Eva-Britt Karlsson 65 Sundsvall Sundsvall 23.6
17:07.95 Ida Nilsson 81 Högby Ludvika 29.6
17:08.5m Christin Johansson 78 Kville Göteborg 28.9
17:09.92 Anette Wahlström 67 IF Göta Malmö 8.8
17:15.87 Annika Nyberger 68 Hässelby Malmö 8.8
17:16.03 Camilla Benjaminsson 66 Hässelby Enskede 18.5
17:16.05 Jessica Carlberg 79 Hässelby Gävle 14.7
17:28.98 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Austin, TX 2.4
17:36.24 Anna Lindh 74 Tureberg Gävle 21.7
17:40.6m Mia Larsson 81 Lund Eslöv 26.5
17:42.91 Frida Rosenberg 75 Hälle Nacogdoches, TX 18.5
17:51.48 Gabriella Dahlgren 76 Mölndal Baton Rouge, LA 17.4
17:54.91 Annica Gunnarsson 73 Växjö Oslo, NOR 8.6
18:03.10 Lisa Wallgren 79 Hammarby Enskede 18.5
18:08.5m Jessica Bolgerth 77 Kville Göteborg 28.9
18:08.7m Ann-Louise Nilsson IF Göta Karlstad 28.9
  obekräftat    
17:29.7m Annica Gunnarsson 73 Växjö Asker, NOR 26.9

10000m

33:26.98 Marie Söderström-L 60 Hässelby Århus, DEN 21.5
34:38.58 Susanne Johansson 62 Hässelby Göteborg 5.9
34:45.53 Midde Hamrin 57 Hässelby Göteborg 5.9
35:26.71 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Des Moines, IA 23.4
35:41.49 Ingmarie Eriksson 66 Hässelby Århus, DEN 21.5
35:56.18 Susanna Wiström 78 Sundbyberg Århus, DEN 21.5
36:04.38 Maria Elofsson 77 Hälle Århus, DEN 21.5
36:26.5m Maria Pettersson 62 Njudung Oskarshamn 21.5
36:45.3m Christin Johansson 78 Kville Göteborg 21.9
36:57.69 Camilla Benjaminsson 66 Hässelby Malmö 6.8
37:29.6m Jessica Bolgerth 77 Kville Göteborg 21.9
37:40.05 Eva-Britt Karlsson 65 Sundsvall Göteborg 4.9
37:50.88 Maria Pettersson 61 Flemingsberg Enskede 22.6
37:51.50 Frida Rosenberg 75 Hälle Nacogdoches, TX 16.5
38:31.27 Kristina Södergren 60 Gefle Gävle 1.9
38:38.1m Jennie Nordvall 73 Strategen Sundsvall 1.9
38:41.38 *Julie Leonard 59 Högbo GIF Gävle 1.9
38:45.1m Eleonor Öström 59 Kville Göteborg 21.9
38:47.3m Gunilla Creutz 59 Eksjö Södra Oskarshamn 21.5
38:48.92 Gabriella Dahlgren 76 Mölndal Nacogdoches, TX 16.5
38:52.0m Paula Wass Kville Göteborg 21.9
39:05.7m Katarina Nilsson 56 Högby Oskarshamn 21.5
39:12.73 Helene Nilsson 66 Start Örebro 30.7
39:16.0m Erica Wallengren Mölndal Göteborg 21.9
39:28.7m Carina Rosén 63 Eksjö Södra Oskarshamn 21.5
39:32.9m Ulrika Linge 69 Akele Mjölby 30.8

Marathon

2:35:20 Marie Söderström-L 60 Hässelby Frankfurt, GER 24.10
2:38:15 Susanne Johansson 62 Hässelby Berlin, GER 26.9
2:41:11 Annika Nyberger 68 Hässelby Paris, FRA 4.4
2:46:00 Ingmarie Eriksson 66 Hässelby Stockholm 12.6
2:47:03 Anna Lindh 74 Tureberg Berlin, GER 26.9
2:53:57 Ann-Charlotte Carlsson 69 Filipstad Stockholm 12.6
2:54:59 Solweig Harryson 59 Harg Stockholm 12.6
2:57:22 Ingela Gahne 64 Hässelby Sevilla, ESP 28.2
2:57:31 Anna Hansson Sthlms Studenter Stockholm 12.6
2:57:46 Karin Schön 62 Kville Stockholm 12.6
2:59:41 Maria Sollerman 60 Fredrikshof Stockholm 12.6
3:00:26 Maria Lundgren 72 Hässelby Umeå 16.10
3:01:19 Margareta Rutqvist 62 Spårvägen Stockholm 12.6
3:01:23 Anneli Södergårds 63 Hultsfred Stockholm 12.6
3:02:26 Annelie Buller 70 Flemingsberg Stockholm 12.6
3:02:39 Annika Skarin 69 Hässelby Berlin, GER 26.9
3:05:29 Maria Pettersson 61 Flemingsberg Stockholm 12.6
3:05:43 Katharina Sandström 66 Sundsvall Stockholm 12.6
3:06:32 Birgitta Myrnäs 52 Lulekamraterna Stockholm 12.6
3:07:10 Marlene Persson 70 (Backe) Stockholm 12.6
3:07:45 Ulrika Linge 69 Akele Köbenhavn, DEN 16.5
3:07:55 Karin Sjödin 57 (Lund) Venezia, ITA 24.10
3:08:50 Maj-Britt Sundqvist 45 SIF Skellefteå Umeå 16.10
3:08:58 Lisa Blommé 78 Flemingsberg Vännäsby 31.7
3:09:20 Kajsa Friström 65 (Stockholm) Stockholm 12.6

100m häck

12.47 Ludmila Engquist 64 Lidingö Sevilla, ESP 28.8
13.41 Susanna Kallur 81 Falun Stockholm 30.7
13.70 Jenny Kallur 81 Falun Stockholm 18.9
13.72 Erica Johansson 74 Mölndal Malmö 7.8
13.75 Karin Jönsson 77 Malmö Göteborg 31.7
13.98 Carola Janson 78 Kil Västerås 30.7
14.09 Lina Quick 80 Strand Leppävaara, FIN 28.8
14.15 Anna Pettersson 77 Ymer Halmstad 18.7
14.16 Pernilla Wigothsson 80 KA2 Leppävaara, FIN 28.8
14.17 Agneta Rosenblad 77 Lidingö Pullman, WA 3.4
14.21 Maria Richtnér 73 Spårvägen Olofström 24.7
14.22 Linda Fredriksson 71 Rydö Lerum 22.5
14.33 Frida Svensson 70 Mölndal Uddevalla 24.5
14.36 Lena Melin 72 Ullevi Borås 3.7
14.37 Jana Cagin 79 Tureberg Malmö 7.8
14.38 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg College Station, TX 8.5
14.40 Anna Nyström 76 Vännäs Tempe, AZ 10.4
14.54 Anneli Johansson 69 Ume FI Västerås 30.7
14.56 Viktoria Cassersten 73 Karlskoga Malmö 7.8
14.63 Anna-Karin Byström 81 IF Göta Enskede 27.5
14.63 Åsa Carlsson 72 Spårvägen Enskede 27.5
14.69 Malin Ericsson 80 Enköping Sundsvall 14.8
14.73 Helena Rönner 80 Ullevi Sundsvall 14.8
14.74 Karin Funke 71 Gefle Olofström 24.7
14.79 Anna Marberg 81 Trollhättans SK Stockholm 18.9
14.79 Anna Johansson 78 Ymer Sundsvall 14.8
  okänd vind    
14.24   Katarina Svensson 76 Täby Minneapolis, MN 8.5
  medvind    
14.05 Agneta Rosenblad 77 Lidingö Pullman, WA 1.5
14.08 Viktoria Cassersten 73 Karlskoga Uddevalla 25.7
14.15 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Emporia, KS 27.5
14.38 Anneli Johansson 69 Ume FI Uddevalla 25.7
14.39 Anna Nyström 76 Vännäs Long Beach, CA 17.4
14.51 Malin Ericsson 80 Enköping Enskede 15.6
14.59 Sara Gelin 80 Enköping Gävle 2.7
14.74 Andrea Geurtsen 79 Upsala West Lafayette, IN 21.5

400m häck

55.57 Frida Svensson 70 Mölndal Göteborg 5.9
57.51 Nadja Petersen 78 Huddinge Göteborg 5.9
59.16 Erica Mårtensson 79 Växjö Göteborg 5.9
59.35 Åsa Carlsson 72 Spårvägen Fullerton, CA 22.4
59.35 Katarina Svensson 76 Täby Minneapolis, MN 8.5
60.04 Lena Melin 72 Ullevi Ludvika 29.6
60.10 Linda Fredriksson 71 Rydö Malmö 8.8
60.82 Anneli Melin 76 KA2 Madison, WI 1.5
60.83 Ulrika Johansson 80 Söderhamn Sundsvall 15.8
61.62 Andrea Geurtsen 79 Upsala Madison, WI 1.5
62.45 Paulina Orell 81 Norrköping Göteborg 27.6
63.23 Anna Nyström 76 Vännäs Tucson, AZ 8.5
63.39 Sophie Fitinghoff 82 Hammarby Enskede 23.6
63.47 Susanne Henriksson 79 Tranås Sundsvall 15.8
63.70 Theresa Söderlund 77 Alunda Arlington, TX 1.5
64.71 Maria Åhr 80 Danderyd Athl Västerås 31.7
64.78 Jenny Kallur 81 Falun Uppsala 24.5
64.80 Linn Göransson 83 Täby Uppsala 24.5
66.07 Therese Olofsson 73 Hälle Uddevalla 24.5
66.23 Johanna Nilsson 83 Högby Växjö 25.8
66.28 Linda Wallerman 83 Gefle Gävle 14.7
66.51 Jana Cagin 79 Tureberg Gävle 14.7
66.66 Caroline Gyllenhammar 79 Helsingborg Uddevalla 24.5
66.94 Madelaine Forsberg 83 Göteborgs KIK Göteborg 27.6
66.98 Lisa Norlin 83 Riviera Skellefteå 19.6

Höjd

1.98 Kajsa Bergqvist 76 Tureberg Fort Collins, CO 22.5
1.83 Carolina Klüft 83 Växjö Härnösand 13.8
1.82 Jenny Isgren 81 Skurup Celle Ligure, ITA 22.6
1.78 Marie Rosengren 80 Gefle Gävle 4.7
1.77 Angelica Johansson 83 Hälle Karlshamn 19.6
1.75 Emelie Färdigh 77 IF Göta Karlstad 19.5
1.75 Lena Johansson 79 Hässelby Sundsvall 14.8
1.74 Anna Jägre 74 Hässelby Karlstad 31.8
1.71 Stina Bohgard 82 Tureberg Trollbäcken 19.6
1.71 Emma Green 84 Ullevi Stockholm 19.9
1.70 Karolina Holmlöf 79 Upsala Uppsala 8.5
1.70 Malin Svensson 78 Trelleborg Reykjavik, ISL 3.7
1.70 Susanna Kallur 81 Falun Falun 10.9
1.70 Jenny Magnusson 83 Järvsö Umeå 11.9
1.69 Theresa Söderlund 77 Alunda§ Uppsala 16.6
1.69 Sara Brankell 81 Mölndal Sundsvall 15.8
1.69 Anna Wiberger 82 Mölndal Sundsvall 15.8
1.67 Emma Lilja 82 Heleneholm Vellinge 3.7
1.67 Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne Halmstad 18.7
1.67 Kristina Wärff 68 Heleneholm Malmö 8.8
1.66 Laine Rohtla 72 Örgryte Lerum 22.5
1.66 Linn Lundberg 82 Ystad Vellinge 27.6
1.66 Helena Redborg 83 Tureberg Högby 13.7
1.65 Paulina Orell 81 Norrköping Göteborg 27.6
1.65 Lisa Hannula 83 Gefle Rauma, FIN 7.7
1.65 Sandra Asplund 85 IFK Umeå Västerås 1.8
1.65 Elin Hansson 85 Kristianstad Klippan 29.8
1.65 Johanna Olander 79 Färjestaden Karlskrona 25.9

Stav

4.20 *Vala Flosadottir 78 Malmö Stockholm 30.7
3.86 Maria Rendin 82 Heleneholm Göteborg 5.9
3.71 Charlotte Karlsson 82 Malmö Göteborg 4.9
3.68 Hanna-Mia Persson 78 Kalmar Göteborg 5.9
3.68 Kirsten Belin 81 Kvarnsveden Göteborg 5.9
3.66 Malin Ericsson 80 Enköping Leppävaara, FIN 28.8
3.65 Liza Jörnung 81 Duvbo Uddevalla 25.7
3.62 Emma Josefsson 81 Kville Malmö 7.8
3.45 Helena Gissle 76 Spårvägen Uddevalla 25.7
3.40 Sandra Ribba 77 Örgryte Staffanstorp 13.6
3.40 Annika Berntsson 76 Ullevi Lerum 24.6
3.40 *Anja Rozman 80 Örgryte Halmstad 17.7
3.35 Alissa White 74 Hässelby Gävle 14.7
3.33 Åsa Pettersson 81 Tureberg Stockholm 17.8
3.32 Desirée Dahlgren 84 Malmö Vellinge 3.7
3.30 Anna Björkman 81 Lidingö Enskede 21.6
3.22 Linda Persson 81 Växjö Stockholm 18.9
3.20 Annica White 80 Solna Williamsburg, VA 3.4
3.20 Fevrounia Stafilidou 82 Skruv Växjö 25.8
3.18 Sara Josefsson 84 Kville Härnösand 15.8
3.16 Jenny Östlund 84 Hässelby Stockholm 17.9
3.13 Sofie Lissäng 80 Hammarby Västerås 31.7
3.10 Malin Weiland 74 Huddinge Uppsala 24.5
3.10 Josefin Grahed 80 Malmö Vellinge 5.6
3.10 Therese Anefors 83 Örgryte Staffanstorp 13.6
3.10 Linnéa Weding-Holmgren 80 Hälle Leppävaara, FIN 28.8
3.08 Ida Glemne 84 Växjö Härnösand 15.8
  provisorisk bana    
3.40 Alissa White 74 Hässelby Göteborg 26.7

Längd

6.92 Erica Johansson 74 Mölndal Stockholm 30.7
6.75 Camilla Johansson 76 Växjö Växjö 10.8
6.20 Jessica Larsson 75 Hässelby Göteborg 4.9
6.16 Johanna Sellman 74 Gefle Göteborg 19.6
6.16 Lina Quick 80 Strand Riga, LAT 5.8
6.13 Carolina Klüft 83 Växjö Härnösand 15.8
6.12 Annica Sandström 68 Lidingö Gävle 2.7
6.02 Veronica Fransson 79 Hälle Växjö 10.8
5.94 Erika Persson 79 Bore Sundsvall 15.8
5.92 Susanna Kallur 81 Falun Stockholm 18.9
5.86 Helena Rönner 80 Ullevi Göteborg 19.6
5.86 Susanna Rahm 82 Göteborgs KIK Stockholm 18.9
5.85 Karin Funke 71 Gefle Sollentuna 29.5
5.84 Sofie Andersson 81 Kville Göteborg 19.6
5.83 Caroline Bryland 78 Heleneholm Malmö 29.6
5.83 Laine Rohtla 72 Örgryte Halmstad 17.7
5.83 Marie Åhlander 78 Spårvägen Sundsvall 15.8
5.82 Anna Seleznova 83 Huddinge Härnösand 15.8
5.79 Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne Ludvika 29.6
5.78 Linda Fredriksson 71 Rydö Lerum 23.5
5.75 Sara Brankell 81 Mölndal Sävedalen 5.6
5.75 Daniela Lincoln Saavedra 84 Heleneholm Rönne, DEN 22.8
5.73 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg College Station, TX 8.5
5.73 Åse Mohlin 73 Malmö Lund 16.6
5.72 Maria Richtnér 73 Spårvägen Stockholm 11.8
  okänd vind    
5.78 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Abilene, TX 16.4
  medvind    
6.95 Erica Johansson 74 Mölndal Göteborg 4.9
6.25 Annica Sandström 68 Lidingö Västerås 1.8
6.22 Johanna Sellman 74 Gefle Göteborg 19.6
6.03 Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne Västerås 1.8
5.88 Caroline Bryland 78 Heleneholm Lund 28.8
5.81 Maria Richtnér 73 Spårvägen Herve, BEL 22.8

Tresteg

13.95 Erica Johansson 74 Mölndal Göteborg 5.9
13.86 Camilla Johansson 76 Växjö Malmö 7.8
13.21 Laine Rohtla 72 Örgryte Göteborg 5.9
13.08 Johanna Sellman 74 Gefle Göteborg 5.9
12.93 Marie Åhlander 78 Spårvägen Västerås 17.6
12.87 Anna Wiberger 82 Mölndal Jönköping 23.6
12.63 Annica Sandström 68 Lidingö Gävle 2.7
12.56 Maria Eklund 82 Sundsvall Sundsvall 14.8
12.54 Susanne Persson 76 Gefle Gävle 27.6
12.52 Helena Olsson 80 Ymer Leppävaara, FIN 28.8
12.32 Åsa Lönn 78 Hässelby Tucson, AZ 16.5
12.30 Helena Rönner 80 Ullevi Västerås 17.6
12.25 Maria Berggren 82 Göteborgs KIK Västerås 17.6
12.16 Sara Gelin 80 Enköping Sundsvall 13.8
12.12 Sara Brankell 81 Mölndal Malmö 7.8
12.05 Kajsa Levin 83 Tranås Kalmar 23.7
11.99 Charlotta Ekman 81 Falköping Sundsvall 14.8
11.90 Anna Petersson 73 Kalmar Växjö 25.8
11.89 Daniela Lincoln Saavedra 84 Heleneholm Helsingborg 9.7
11.89 Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil Sundsvall 14.8
11.87 Desirée Carlberg 76 Ullevi Borås 4.7
11.79 Elizabeth Franklin 79 Växjö Kalmar 23.7
11.74 Yamu Jagne 83 Angered Sävedalen 7.8
11.71 Ida Dufva 82 Nedre Soppero Sundsvall 23.5
11.66 Cecilia Larsson 80 Malmö Hässleholm 1.8
11.66 Anna Seleznova 83 Huddinge Stockholm 17.9
  medvind    
14.32 Erica Johansson 74 Mölndal Göteborg 5.9
13.45 Laine Rohtla 72 Örgryte Göteborg 5.9
12.73 Annica Sandström 68 Lidingö Malmö 7.8
12.31 Helena Rönner 80 Ullevi Västerås 17.6
12.27 Maria Berggren 82 Göteborgs KIK Göteborg 20.6
11.77 Ida Dufva 82 Nedre Soppero Skellefteå 22.8

Kula

17.52 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Karlstad 31.8
16.46 Helena Engman 76 Riviera Karlstad 31.8
16.30 Anna Söderberg 73 Ullevi Malmö 7.8
16.19 Linda Nestorsson 75 Ullevi Boise, ID 3.6
14.41 Maria Pettersson 77 Heleneholm Sundsvall 15.8
14.00 Catarina Andersson 77 Heleneholm Sundsvall 15.8
13.64 Cecilia Nilsson 79 Ymer Malmö 7.8
13.54 Anna Wiklund 73 Spårvägen Malmö 7.8
13.53 Anneli Johansson 69 Ume FI Ludvika 29.6
13.48 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Emporia, KS 27.5
13.43 Lina Engren 77 Hässelby Emporia, KS 27.5
13.08 Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden Helsingborg 11.7
13.01 Maria Richtnér 73 Spårvägen Herve, BEL 21.8
13.00 Marie Hilmersson 81 Hässelby Eskilstuna 5.6
12.92 Annika Larsson 70 Gefle Björknäs 9.6
12.88 Karin Olsson 75 Helsingborg Uddevalla 24.5
12.83 Barbro Bengtsson 63 Heleneholm Malmö 15.6
12.53 Maria Turunen 80 Skruv Karlshamn 13.6
12.50 Christina Larsson 75 Gotland Visby 23.5
12.48 Katja Åsvik 75 Ununge Norrtälje 19.5
12.46 Karin Larsson 81 Garphyttan Helsingborg 11.7
12.34 Lilian Pyka 79 Gnistan Bottnaryd 16.6
12.23 Sofia Lundquist 81 Vännäs Västerås 1.8
12.13 Kajsa Fällström 82 Istrum Helsingborg 11.7
12.07 Annika Petersson 79 Edsbyn Falun 11.9
  korptävling    
13.15 Barbro Bengtsson 63 Heleneholm Stockholm 20.7

Diskus

64.54 Anna Söderberg 73 Ullevi Aremark, NOR 31.7
55.28 Annika Larsson 70 Gefle Göteborg 4.9
52.21 Sara Gruvfält-Rosén 74 Huddinge Sollentuna 30.5
51.78 Maria Pettersson 77 Heleneholm Göteborg 29.7
50.91 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Gävle 3.7
50.68 Linda Nestorsson 75 Ullevi Tucson, AZ 16.5
48.99 Helena Engman 76 Riviera Sundsvall 25.9
47.88 Lena Björk 76 Hofors Gävle 3.7
45.34 Catarina Andersson 77 Heleneholm Malmö 17.5
44.95 Veronica Karlsson 80 Strömsund Strömsund 22.7
44.46 Angela Åkeson 79 Kil Sundsvall 14.8
44.34 Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden Hässleholm 31.7
43.22 Sofia Lundquist 81 Vännäs Skellefteå 21.8
42.35 Malin Andersson 82 Mölndal Malmö 22.8
40.83 Kristina Lindblad 76 Katrineholm Halmstad 18.7
40.64 Ingela Nymann 76 Tureberg Enskede 21.9
40.46 Maria Turunen 80 Skruv Växjö 25.8
40.41 Lilian Pyka 79 Gnistan Bottnaryd 16.6
40.12 Isabell Jeppsson 73 KA2 Uddevalla 24.5
40.00 Lena Brattgård 62 Tjalve Skruv 24.5
39.92 Angelika Nilsson 74 Lund Skövde 24.5
39.61 Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne Nyköping 12.9
39.43 Karin Larsson 81 Garphyttan Karlstad 13.9
39.16 Cecilia Nilsson 79 Ymer Karlstad 9.9
38.98 Beatrice Aronsson 75 Orient Skövde 24.5
  obekräftat    
53.23 Linda Nestorsson 75 Ullevi Modesto, CA 8.5

Slägga

61.37 Cecilia Nilsson 79 Ymer Göteborg 5.9
59.45 Anna Söderberg 73 Ullevi Aremark, NOR 31.7
52.95 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Malmö 6.8
52.74 Helena Engman 76 Riviera Provo, UT 24.4
52.07 Marie Hilmersson 81 Hässelby Sundsvall 13.8
50.72 Gianna Panavoglou 77 Spårvägen Sollentuna 30.5
49.04 Linda Nestorsson 75 Ullevi Tempe, AZ 1.5
48.24 Lilian Pyka 79 Gnistan Sundsvall 13.8
47.89 Catarina Andersson 77 Heleneholm Malmö 20.7
47.22 Maria Andersson 82 Arvika Torsby 21.7
46.78 Maria Mattsson 80 IF Göta Karlstad 1.6
45.48 Rebecka Kvist 83 Alvesta Växjö 5.6
45.18 Emma Olsson 83 Västerås Gävle 1.5
44.43 Linda Brittesland 80 Växjö Växjö 25.8
43.88 Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs Nässjö 7.8
43.49 Anna-Karin Lundström 74 Östersund Motala 2.6
43.32 Mona Jönsson 74 Klippan Tuscaloosa, AL 2.5
43.19 Cecilia Wanhainen 82 Västerås Västerås 26.8
43.13 Lisa Willman 80 IF Göta Herrljunga 20.6
43.00 Anna Mejenquist 82 Stockaryd Karlskrona 4.7
42.52 Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne Halmstad 17.7
42.50 Veronica Karlsson 80 Strömsund Strömsund 13.6
41.97 Kajsa Lindskog 78 Ullevi Lerum 24.6
41.54 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Västerås 13.6
41.46 Anna Magnusson 77 Hälle Uddevalla 25.7

Spjut

54.19 Annika Petersson 79 Edsbyn Göteborg 4.9
52.18 Elisabet Wahlander 60 Alingsås Göteborg 4.9
50.62 Katarina Eklöf 74 Gefle Waco, TX 23.5
47.56 *Brigitta Lado 81 Hässelby Gävle 14.7
47.14 Katja Åsvik 75 Ununge Malmö 6.8
46.98 Linda Wicksell 80 Enköping Leppävaara, FIN 29.8
46.60 Maria Richtnér 73 Spårvägen Halmstad 17.7
45.42 Jennie Niesel 78 Färjestaden Sundsvall 15.8
45.10 Mikaela Wieslander 81 Alvesta Helsingborg 11.7
44.87 Izabel Savic 83 IF Göta Stockholm 18.9
44.44 Gunilla Olovsson 82 Märsta Sundsvall 14.8
44.41 Anna Pihlgren 82 Arvika Karlstad 12.6
44.18 Sofia Renman 83 Östersund Stockholm 18.9
44.11 Catarina Andersson 77 Heleneholm Sundsvall 15.8
43.22 Mona Jönsson 74 Klippan Malmö 6.8
42.93 Lena Borg-Oké 69 Lidingö Stockholm 26.9
42.02 Cecilia Larsson 83 Katrineholm Härnösand 15.8
41.50 Linda Fredriksson 71 Rydö Hyvinkää, FIN 6.6
41.44 Marie Rosengren 80 Gefle Gävle 18.8
41.25 Helena Anderzon 80 Strand Helsingborg 10.7
40.77 Annelie Odén 77 Ymer Kalmar 24.5
40.50 Camilla Persson 76 Bore Torsby 8.10
40.13 Elinor Holgersson 84 Ystad Rönne, DEN 22.8
39.97 Emma Ekström 84 Boo Stockholm 18.9
39.92 Anna Sedlin 80 Klippan Hässleholm 31.7
39.65 Anna Hellströmer 74 Södertälje IF Eskilstuna 6.6
  korptävling    
47.17 Katja Åsvik 75 Ununge Stockholm 21.7

Sjukamp

5.529 Maria Richtnér 73 Spårvägen Herve, BEL 22.8
5.378 Linda Fredriksson 71 Rydö Huddinge 4.7
5.295 Andrea Geurtsen 79 Upsala West Lafayette, IN 22.5
5.162 Carolina Klüft 83 Växjö Lerum 23.5
5.078 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Emporia, KS 28.5
5.037 Karin Funke 71 Gefle Olofström 25.7
4.998 Susanna Kallur 81 Falun Falun 11.9
4.978 Lina Engren 77 Hässelby San Angelo, TX 8.4
4.975 Theresa Söderlund 77 Alunda Nacogdoches, TX 17.5
4.851 Jeanette Hansson 79 Eslöv Olofström 25.7
4.812 Malin Svensson 78 Trelleborg Reykjavik, ISL 4.7
4.777 Jenny Kallur 81 Falun Falun 11.9
4.579 Ida Sjöling 81 Lidingö Olofström 25.7
4.565 Lina Ericsson 76 Växjö Olofström 25.7
4.400 Laine Rohtla 72 Örgryte Lerum 23.5
4.391 Hanna Brännström 82 Luleå Nynäshamn 13.6
4.324 Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne Glostrup, DEN 6.6
4.261 Sophie Ohlsson 82 Skade Gävle 26.9
4.174 Emma Allvin 81 Gefle Falun 11.9
4.072 Annika Petersson 79 Edsbyn Falun 12.9
4.010 Sofie Nilsson 82 Falun Karlshamn 20.6
3.909 Martina Klüft 80 Växjö Lerum 23.5

 

Kontaktperson

A Lennart Julin

A Lennart Julin

a 0705-32 66 44
e-post



Avdelningar

Intro

Män ute 99

Kvinnor ute 99

P18 ute 99

F18 ute 99

P16 ute 99

F16 ute 99

P14 ute 99

F14 ute 99

>