Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 8 april 2020

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


lagsm15-(1).png


Lag-SM 2020

 
Uppdaterat efter nya förutsättningar 3 april 2020



Kval 21 maj

Ordinarie kvaltävlingar ställs in på grund av rådande regler och riktlinjer för arrangemang och icke-nödvändiga resor inom Sverige. De föreningar som kvalat in till Lag-SM-kvalet kan istället - om de så önskar - genomföra ett lokalt kvaltillfälle på hemmaplan torsdagen den 21 maj.

Inget lag kommer att flyttas ned till regionsserierna, vilket innebär att det tillfälligt kan bli sju lag i varje kvalgrupp till Lag-SM 2021 (om regionerna kan genomföra sin serieverksamhet och utse seriesegrare under 2020).

Detaljerade förutsättningar för den nya möjligheten att kvala har skickats ut till berörda föreningar:

Kvinnliga lag: Gefle IF, Hovslätts IK, Huddinge AIS, IFK Lidingö, Linköpings GIF, Mölndals AIK, Tjalve IF Norrköping, Trollhättan FIK, Täby IS, Västerås FK, KFUM Örebro och Örgryte IS

Manliga lag: IF Göta Karlstad, Huddinge AIS, Högby IF, IF Kville, IFK Lidingö, Malmö AI, Mölndals AIK, Tjalve IF Norrköping, IFK Umeå, Upsala IF, Västerås FK och KFUM Örebro

RESERVATION: Kvaltillfällena genomförs endast om RF/SVT senast den 28 april fattar beslut om att SM-veckan kommer att genomföras som planerat.
 


Final 25 juni


Borås

IK Ymer arrangerar årets Lag-SM-final, som kommer att vara en del av den tv-sända SM-veckan. Nedanstående lag är kvalificerade genom sina resultat under 2020. Till finalen går också de två lag som uppnår de högsta placerigspoängsummorna från eventuella lokala kvaltillfällen den 21 maj.

Män Kvinnor
Hammarby IF IF Göta Karlstad
Hässelby SK Hässelby SK
Spårvägens FK Spårvägens FK
Ullevi FK Ullevi FK
IFK Växjö Upsala IF
Örgryte IS IFK Växjö