Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 5 juni 2020

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Aktuellt just nu

Nedan listas tävlingar som just nu är "aktuella", vilket mer konkret skall tolkas som den senaste veckan samt den kommande månaden.


MAJ
28 Harsprånget/INSTÄLLTKristinehamnIFK KristinehamnFRIDA
28 Blodomloppet/UPPSKJUTET till 200827LinköpingIK AkeleFRIDA
28TjVårruset/INSTÄLLTKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
28 Sankt Hans eXtreme/UPPSKJUTETLundLunds OKFRIDA
29 Asics Stockholm High Five/UPPSKJUTET till 200904StockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
29 Eksjö Stadslopp/INSTÄLLTEksjöEksjö Södra IKFRIDA
30 Alingsåsloppet/INSTÄLLTAlingsåsOK SkogshjortarnaFRIDA
30-31UT+Storsjöspelen/UPPSKJUTET till 200829-30ÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
30 Änglamilen/UPPSKJUTET till 200822ÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
30UT+Katrineholmsspelen/INSTÄLLT(bara föreningstävling)KatrineholmKatrineholms SKFRIDA
30MAsics Stockholm Marathon/UPPSKJUTET till 200905StockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
30 Hanaskog Runt/INSTÄLLTHanaskogHanaskogs ISFRIDA
30UT+TrekungakastetKungälvKongahälla AIKFRIDA
30 England Runt/INSTÄLLTMarkarydMarkaryds FKFRIDA
30 Scaniamilen/flyttas till höstOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
30UT+Tyresö Ungdomsspel/INSTÄLLTTyresöTyresö FKFRIDA
30UT+Ymerspelen/INSTÄLLTBoråsIK Ymer 
30 Väla Mall Run/UPPSKJUTETHelsingborgRunners Society AC 
31UT+InvigningsspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
31UT+Säterspelen/INSTÄLLTSäterSäters IFFRIDA
31UT+Bedaspelen/INSTÄLLTKlippanKlippans FKFRIDA
31UT+Hindenspelen/INSTÄLLTNybroIK HindenFRIDA
31UT+McDonaldsspelen/UPPSKJUTET till 200919TrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
31UnMinimaran inkl. Minsta Maran/UPPSKJUTETStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA

JUN
1UT+Vallentunakvällen 1/INSTÄLLTVallentunaVallentuna FKFRIDA
1 Blodomloppet/UPPSKJUTETGöteborgÖrgryte ISFRIDA
1 RallarrundanHallsbergOK TisarenFRIDA
2 Blodomloppet/UPPSKJUTETKarlskronaKA 2 IFFRIDA
3TjVårruset/INSTÄLLTSundsvallSundsvalls OKFRIDA
3 Fjugestaloppet/INSTÄLLTFjugestaFjugesta IFFRIDA
3 Sandbäckens Norrköpingsstafetten/UPPSKJUTENNorrköpingNorrköpings LKFRIDA
4TjVårruset/INSTÄLLTÖstersundTrångsvikens IFFRIDA
5 Norrtälje Stadslopp/UPPSKJUTET till 200808NorrtäljeLK RoslagenFRIDA
5 Gnesta Marknadslopp/INSTÄLLTGnestaOK KlemmingenFRIDA
5 Karnevalsloppet/INSTÄLLTAvestaAvesta OKFRIDA
5-7UT+SAYO/UPPSKJUTET till 200807-09SollentunaTurebergs FKFRIDA
5 VimmerbyloppetVimmerbyVimmerby SKFRIDA
5 BankvarvetKisaKisa SKFRIDA
6 Tolvanloppet/UPPSKJUTET till 200829BrommaBromma IFFRIDA
6 Söder runt/UPPSKJUTET till 200822StockholmLöparakademin IFFRIDA
6 Europacupen 10000m/INSTÄLLTLondon, GBR  
6 LindesjönloppetLindesbergStorådalens SKFRIDA
6NT+Skararacet/INSTÄLLTSkaraIstrums SKFRIDA
6UT+Ludvikaspelen/INSTÄLLTLudvikaLudvika FFIFRIDA
6UT+Edetspelen/INSTÄLLTLilla EdetIK BergaströmFRIDA
6UT+Trelleborgsspelen/INSTÄLLTTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
6-7UT+Västra Mälardalsspelen/INSTÄLLTKöpingIK WestmanniaFRIDA
6-7UT+Laxaspelen/INSTÄLLT (endast lokal tävling)HalmstadIFK HalmstadFRIDA
6UT+Vingaspelen/INSTÄLLTÖrnsköldsvikIF VingarnaFRIDA
6UT+Stefan Holmsspelen/INSTÄLLTKilKils AIKFRIDA
6UT+KringelspelenSödertäljeSödertälje IFFRIDA
6-7UT+Nationaldagskampen/INSTÄLLDGöteborg/SIFK GöteborgFRIDA
7 GIFT Genarps IF Trail/INSTÄLLTGenarpGenarps IFFRIDA
7UT+Contactspelen/INSTÄLLTOlofströmUoF ContactFRIDA
10-11 Blodomloppet/UPPSKJUTETStockholmIFK LidingöFRIDA
11 STHLM 10/UPPSKJUTET till 200830StockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
12-14UT+Huddingespelen/UPPSKJUTET till 200926-27HuddingeHuddinge AISFRIDA
13NT+Habo Challenge/INSTÄLLDHaboHabo FIF 04FRIDA
13 Billingen Trail Marathon/INSTÄLLTSkövdeIFK SkövdeFRIDA
13-14 Ragnar Lake Mälaren/INSTÄLLTMälardalenHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
13-14    FRIDA
13-14UT+Uppsalaspelen/INSTÄLLTUppsalaUpsala IFFRIDA
13UT+Niklas Minne/INSTÄLLTSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
13-14UT+Gutegalan/INSTÄLLDVisbyVisby IF GuteFRIDA
13HEnhörna Halvmaraton/INSTÄLLTEnhörnaEnhörna IFFRIDA
13UnKarlstad minilopp/UPPSKJUTETKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
13 Karlstad Stadslopp/UPPSKJUTETKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
13 Mälarenergi Stadslopp/INSTÄLLTVästeråsVästerås FKFRIDA
13UT+Grosvadskampen/INSTÄLLDFnispångFinspångs AIKFRIDA
13-14UT+Rosenbomspelen/INSTÄLLTKarlskronaKA 2 IFFRIDA
13-14UT+Finish Games/INSTÄLLTVellingeIK FinishFRIDA
13UTSpjutskolanSödertäljeSödertälje IFFRIDA
13 Urskogsloppet/INSTÄLLTBjörnaBjörna IFFRIDA
13-14UT+Sävedalsspelen/INSTÄLLTSävedalenSävedalens AIKFRIDA
13 IndalsledenLoppet/INSTÄLLTBergeforsenIndals-Lidens SK, Ragunda IF, Sundsvalls FIF, Bergeforsens SK, Tynderö IKFRIDA
13 Österåkersmilen/INSTÄLLTÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
13UT+Närkespelen/UPPSKJUTET till septemberHallsbergÅsbro GOIF, Stocksäters IFFRIDA
13 Fröviloppet/INSTÄLLTFröviFrövi IKFRIDA
13UltÖland UltraBorgholmHögby IFFRIDA
13-14UT+Ljungby MångkampLjungbyLjungby FIK 
13-14 EST-FIN-SWE Mångkamp/INSTÄLLTSeinäjoki, FIN  
13-14 JNM-UNM Mångkamp/INSTÄLLTSeinäjoki, FIN  
13-14UT+AngeredsspelenAngeredAngereds ISFRIDA
14NTKringelkastetSödertäljeSödertälje IFFRIDA
16ITSollentuna GP/UPPSKJUTETSollentunaSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
17NT+Vätterspelen/INSTÄLLTJönköpingHovslätts IK, Habo FIF 04FRIDA
17NTEn MidsommarnattsdrömLerumIK LerumFRIDA
17 ED Söderköpings Stadslopp/UPPSKJUTETSöderköpingNorrköpings LKFRIDA
17 Malmöloppet/INSTÄLLTMalmöMalmö AIFRIDA
20M HMidnight Sun Marathon/INSTÄLLTTromsø, NOR  
21UT+Trekungamötet/INSTÄLLTKungälvKongahälla AIKFRIDA
23NTLånglöparnas KvällStockholm/SFK StudenternaFRIDA
23UT+MidsommarhoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
23UT+LundakvällenLundIFK LundFRIDA
24 Böda Beach RunBöda SandHögby IFFRIDA
24-27 St Olavsloppet/INSTÄLLTÖstersund-TrondheimTrångsvikens IF, Jämtland-Härjedalens FIFFRIDA
25 Lag-SM Final/UPPSKJUTET till 5 eller 6 augustiBoråsIK Ymer 
26-28UT+Öresundsspelen/INSTÄLLTHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
26 Trosa Stadslopp/INSTÄLLTTrosaTrosabygdens OKFRIDA
27UT+MälarspelenEskilstunaRåby-Rekarne FI 
27 Kalmar Malkars 21KMKalmarHögby IFFRIDA
27 HallandsloppetVessigebroOK Gläntan VessigebroFRIDA
27HLäckövarvetLidköpingKållandsö GOIFFRIDA
27-28 SM-JSM-USM-VSM StafettGöteborg/S  
27-28ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA
27 JordgubbsLunken/INSTÄLLTRudskogaRudskoga IFFRIDA
28 50 km-loppHalmstadIFK HalmstadFRIDA
28UTRänneborgsmångkampen/INSTÄLLD (endast lokal tävl.)EksjöEksjö Södra IKFRIDA
28MWhite Nights MarathonSankt Peterburg, RUS  

JUL
1 Hörby MarrknadsloppHörbyFrosta OKFRIDA
2 Oskarshamns stadsloppOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
3 ByrundanGamlebyGamleby OKFRIDA
3-5UT+Världsungdomsspelen/INSTÄLLTGöteborg/UÖrgryte IS 
3 Böda SandsloppetBöda SandHögby IFFRIDA
4 EM Bergslöpning/UPPSKJUTET till 2021Cinfaes, POR  
4 Varbergsloppet/INSTÄLLTVarbergVarbergs GIFFRIDA
4 Strömstadmilen/INSTÄLLDStrömstadStrömstad LKFRIDA
5 MoraTrailMoraIFK Mora OKFRIDA
5M HGold Coast MarathonSouthport, AUS  
5UT+Kvarnsvedenspelen(endast lokal tävling)BorlängeKvarnsvedens GoIF 

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2020
Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter

Utomlands 2020

- Maror/halvmaror
- Arena 
- Inomhus

Sverige 2021
- Centralt program

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>