Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 8 juli 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Centralt program 2020

Centrala programmet innehåller alla det aktuella årets SM-tävlingar och landskamper samt internationella mästerskap och motsvarande tävlingar.


FEB
1-2 ISM-IJSM-IUSM MångkampSollentunaTurebergs FK 
8-9 Norrlands 13-14 årUmeåUmedalens IF 
9 NordenkampenHelsinki, FIN  
22-23 ISMVäxjöIFK Växjö 
28-1 IVSMMalmöMalmö AI 
29-1 IJSM-IUSM17Göteborg  

MAR
7-8 IUSM15-16ÖrebroKFUM Örebro 
13-15 IVM/Flyttat till 2021Nanjing, CHN  
14-15 RM Vinterkast/INSTÄLLTMalmöHeleneholms IF, Malmö AI 
14-15 Götalands 13-14 år/INSTÄLLTGöteborgIFK Göteborg 
14-15 Svealands 13-14 år/INSTÄLLTGävleGefle IF 
15 Kraftmätningen 17 år/INSTÄLLTSollentunaTurebergs FK 
21-22 Europacupen Kast/INSTÄLLTLeiria, POR  

APR
25 RM Ultratrail/INSTÄLLTGöteborgAktivitus SC 

MAJ
16 SM Halvmaraton/UPPSKJUTET   
21 Lag-SM kval/INSTÄLLT   

JUN
6 Europacupen 10000m/INSTÄLLTLondon, GBR  
13-14 EST-FIN-SWE Mångkamp/INSTÄLLTSeinäjoki, FIN  
13-14 JNM-UNM Mångkamp/INSTÄLLTSeinäjoki, FIN  

JUL
4 EM Bergslöpning/UPPSKJUTET till 2021Cinfaes, POR  
7-12 JVM/UPPSKJUTETNairobi, KEN  
16-19 UEM/UPPSKJUTET till 2021Rieti, ITA  
25-26 RM 24 timmarSkövdeTeam Ultrasweden LK 
31-1 USM mångkamp P/F 16-17LjungbyLjungby FIK 
31-9 OS/UPPSKJUTET till 2021Tokyo, JPN  

AUG
1-2 USM mångkamp P/F 15HuddingeHuddinge AIS 
1-2 SM-JSM MångkampLjungbyLjungby FIK 
1-2 Nordisk-baltiska 22-årsmästerskapen/INSTÄLLTÅlborg, DEN  
6 Lag-SM FinalGöteborgÖrgryte IS 
8-9 Nordiska Juniorlandskampen/INSTÄLLTSöderhamnSöderhamns IF 
8 SM 100 km/INSTÄLLTHalmstadIFK Halmstad 
9 Lag-USM/INSTÄLLTUddevallaBohuslän-Dals FIF, IK Orient 
14-16 Friidrotts-SMUppsalaUpsala IF 
21-23 JSM-USM kastgrenarNorrköpingTjalve IF Norrköping 
22-23 USM15-16 hoppgrenarSollentunaTurebergs FK 
22 VSM 10km/UPPSKJUTET   
22-23 JSM-USM17 löpgrenarLinköpingLinköpings GIF 
25-30 EM/INSTÄLLTParis, FRA  
28-30 VSM/INSTÄLLTSollentunaTurebergs FK 
29-30 USM15-16 löpgrenarNorrköpingTjalve IF Norrköping 
29-30 JSM-USM17 hoppgrenar   
29 SM-JSM 10km/UPPSKJUTET   

SEP
5-6 Norrlands 13-14 årLuleåLuleå FI 
5 SM Marathon/UPPSKJUTET   
5-6 FIN-SWETampere, FIN  
5-6 FIN-SWE 17 årTampere, FIN  
12-13 Svealands 13-14 årKristinehamnVärmlands FIF 
12 VM 100km/INSTÄLLTWinschoten, NED  
12-13 Götalands 13-14 årMalmöMalmö AI 
12-13 SM-JSM-USM-VSM StafettGöteborg/SUllevi FK, Mölndals AIK 
19-20 EM 24 timmarVerona, ITA  

OKT
17 VM HalvmarathonGdynia, POL  
24-25 SM-JSM-USM-VSM TerrängVällingbyHässelby SK 

NOV
8 NM-JNM TerrängTullingeTullinge FI, Huddinge AIS 

DEC
13 EM-JEM TerrängDublin, IRL  

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2020
Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter

Utomlands 2020

- Maror/halvmaror
- Arena 
- Inomhus

Sverige 2021
- Centralt program

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>