Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 26 februari 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Inomhus 2021

Kontaktperson SFIF Tävling: Frida Lindström

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för inomhussäsongen 2020/2021.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

För att hitta lokalt sanktionerade tävlar hänvisar vi till resp. distriktsförbund:
Blekinge
Bohuslän-Dal
Dalarna
Gotland
Gästrikland
Göteborg
Halland
Hälsingland
Jämtland-Härjedalen
Medelpad
Norrbotten
Närke
Skåne
Småland
Stockholm
Södermanland
Uppland
Värmland
Västerbotten
Västergötland
Västmanland
Ångermanland
Östergötland


NOV
6-8UTSävedalen Inomhus/INSTÄLLTSävedalenSävedalens AIKFRIDA
7UT+Maximångkampen/UPPSKJUTENKarlstadKils AIKFRIDA
12UT+Angeredsspelen/INSTÄLLTAngeredAngereds ISFRIDA
14NT+Aros Invitational 1VästerårVästerås FK 
14UT+Vinterspelen/INSTÄLLTÖrebroGlanshammars IFFRIDA
21-22NTAdventsspelen/INSTÄLLTGöteborgUtby IK, Bohus IFFRIDA
21-22UTFörsta Chansen/INSTÄLLDHuddingeHuddinge AISFRIDA
28UT+Triumfglasspelen/INSTÄLLTÖrebroÅsbro GOIF, Stocksäters IFFRIDA
28UTJulbockspelen/INSTÄLLTVarbergVarbergs GIFFRIDA
28NT+Aros Invitational 2/INSTÄLLTVästeråsVästerås FK 

DEC
5NT+Aros Invitational 3/INSTÄLLTVästeråsVästerås FK 
5-6UT+Rödblå Vinter ungdom/UPPSKJUTENGöteborgÖrgryte IS 
5UT+Fotokungens inomhustävling/INSTÄLLDFalunFalu IKFRIDA
5-6UT+SAYO Indoor/UPPSKJUTENSollentunaTurebergs FKFRIDA
5UTJulklappsspelen/INSTÄLLTEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
5-6UT+Julklappsjakten/INSTÄLLDGöteborgGKIKFRIDA
5UT+Julkampen/INSTÄLLDÅsJämtland-Härjedalens FIF, Östersunds GIFFRIDA
5UTJulchansen/INSTÄLLDMalmöHeleneholms IF, IFK LundFRIDA
11-13UT+Luciaspelen/INSTÄLLTStockholmIFK LidingöFRIDA
13UT+Julruschen/INSTÄLLDGöteborgIF KvilleFRIDA
16 Kasttävling/ElittävlingFalunFalu IK 
19UT+Julgröten/INSTÄLLTGoteborgIK VikingenFRIDA
26 Viktkastning/ElittävlingUppsalaUpsala IF 

JAN
2UT+Nyårshoppet/INSTÄLLTFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
2 IFK Tumbas inbjudningstävling/ElittävlingSätraIFK Tumba 
4 Kasttävling 1/ElittävlingFalunFalu IK 
6-7 Januarimångkampen/ElittävlingNorrköpingTjalve Friidrott Norrköping 
6UT+Ärlaspelen till Rolfs minne/INSTÄLLDEskilstunaÄrla IFFRIDA
9UT+Sprinterträffen/INSTÄLLDLundIFK LundFRIDA
9 Stavhoppstouren #1/ElittävlingGöteborgÖrgryte IS 
9 Viktkastning/ElittävlingUppsalaUpsala IF 
10 Elitsprint #1/ElittävlingGöteborgUllevi FK 
10UT+Persspelen/INSTÄLLTGöteborgIF KvilleFRIDA
11 Kasttävling 2/ElittävlingFalunFalu IK 
13-15 AIRTIME 2/ElittävlingGöteborgÖrgryte IS 
16-17 Örebro Indoor Games/ElittävlingÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
16-17UT+Westinghouse Inlagda Gurkspelen/INSTÄLLTVästeråsVästerås FKFRIDA
16 Hopptävling/ElittävlingMalmöMalmö AI 
16 Stavhoppstouren #2/ElittävlingUppsalaUpsala IF, Örgryte IS 
17 Elitsprint #2/ElittävlingGöteborgUllevi FK 
17 Hopptävling/ElittävlingUppsalaUpsala IF 
18 Kasttävling 3/ElittävlingFalunFalu IK 
18 Bannister Running Invitational/ElittävlingGöteborgSävedalens AIK 
22-24UT+Quality Hotel Games/ElittävlingVäxjöIFK VäxjöFRIDA
22-24UT+Täby Vinterspel/INSTÄLLTStockholmTäby ISFRIDA
23UT+Lindås Athletics/INSTÄLLTBilldalIFK GöteborgFRIDA
23 Hopptävling/ElittävlingMalmöMalmö AI 
24 Resultattävling/ElittävlingKarlstadIF Göta Karlstad 
25 Kasttävling 4/ElittävlingFalunFalu IK 
28 Bannister Running Invitational/ElittävlingGöteborgSävedalens AIK 
28 Uppsala 400/ElittävlingUppsalaUpsala IF 
30-31 Malmö Indoor/ElittävlingMalmöMalmö AI 
30 Vinthundsvintern 1/ElittävlingSollentunaFK Studenterna 
30 Turebergs Explosiva/ElittävlingSollentunaTurebergs FK 
30 Rimners 3k/ElittävlingUddevallaHälle IF 
30-31NT+Pallasspelen/INSTÄLLTMalmöIFK Lund, IK Finish, IK Pallas, Heleneholms IFFRIDA
30-31UT+Scandic Indoor Games/INSTÄLLTHuddingeHuddinge AISFRIDA
30UT+Kvarnsveden indoor/INSTÄLLTFalunKvarnsvedens GOIFFRIDA
31 Elitstav/ElittävlingÖrebroKFUM Örebro 
31 Viktkastning/ElittävlingVästeråsVästerås FK 

FEB
1 Kultävling/ElittävlingVäxjöIFK Växjö 
2 Kvillehoppet/ElittävlingGöteborgIF Kville 
3 Kasttävling/ElittävlingKarlstadIF Göta Karlstad 
5-7UT+Mondo Indoor Games/INSTÄLLTUppsalaUpsala IFFRIDA
6-7UT+Växjöspelen/UPPSKJUTETVäxjöIFK VäxjöFRIDA
6NT+Raka Spåret/ElittävlingStockholmSpårvägens FKFRIDA
6-7UT+Åhus Indoor/INSTÄLLDKristianstadÅhus FIKFRIDA
6-7 Göteborgs Inomhus/ElittävlingGoteborgIK VikingenFRIDA
6 Hopptävling/ElittävlingMalmöMalmö AI 
6 Stavhoppstouren #3/ElittävlingKalmarKalmar SK, Örgryte IS 
6UT+Bilmetro Vinterspel/INSTÄLLTBollnäsBollnäs FIKFRIDA
7 Diskustävling/ElittävlingVäxjö/TiIFK Växjö 
7UT+Lilla Hässelbyspelen/INSTÄLLTHässelbyHässelby SKFRIDA
11 Saucony Invitational/ElittävlingGöteborgSävedalens AIK 
11 Kasttävling/ElittävlingKarlstadIF Göta Karlstad 
13 Elitstav #2+Tresteg/ElittävlingÖrebroKFUM Örebro 
13 SS & BRI Winter Edition #3/ElittävlingGöteborgSävedalens AIK 
13 Hopptävling/ElittävlingMalmöMalmö AI 
13-14 Wexio Indoor/ElittävlingVäxjöIFK Växjö 
13NTVinthundsvintern 2/ElittävlingStockholmFK StudenternaFRIDA
13-14UT+Hammarbyspelen/INSTÄLLTSätraHammarby IFFRIDA
13-14NT+Växjö Inomhuskast/UPPSKJUTETVäxjöIFK VäxjöFRIDA
13-14UT+Atleticumspelen/INSTÄLLTMalmöHeleneholms IFFRIDA
13UT+TFiK Inne/Lokal u-tävlingUddevallaTrollhättan FIKFRIDA
14UT+Platen Indoor GamesMotalaMotala AIFFRIDA
14UT+Skadespelen/INSTÄLLTGävleIF SkadeFRIDA
14 Uppsala Indoor Challenge/INSTÄLLTUppsalaUpsala IF 
14 Bannister 400m InvitationalGöteborgSävedalens AIK 
15 Kultävling/ElittävlingFalunFalu IK 
20UT+Ymerspelen inomhus/INSTÄLLTBoråsIK YmerFRIDA
22 Kasttävling/ElittävlingFalunFalu IK 
23UT+Nordic Gym Games/INSTÄLLTBollnäsBollnäs FIKFRIDA
25 Hälle Invitational/ElittävlingUddevallaHälle IF 
26-28UT+NUS/INSTÄLLTÅsÖstersunds GIFFRIDA
27 Längdtävling/ElittävlingKarlstadIF Göta Karlstad 

MAR
1 Kasttävling/ElittävlingFalunFalu IK 
6UTTybblelundsspelenÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
6-7UTVäxjömångkampenVäxjöIFK VäxjöFRIDA
6-7UT+MAIK IndoorGöteborgMölndals AIKFRIDA
7UT+Södertäljehallsspelen/INSTÄLLTSödertäljeSödertälje IF, Enhörna IFFRIDA
7 Diskustävling Växjö/ElittävlingVäxjöIFK Växjö 
13UTHaninge OpenHaningeÖsterhaninge IFFRIDA
20UT+Lilla UddevallaspelenUddevallaIK OrientFRIDA
20UTLänsförsäkringar U-spelBollnäsBollnäs FIKFRIDA
20UT+Falu IK SpelenFalunFalu IKFRIDA
21UTLilla HammarbyspelenSätraHammarby IFFRIDA
27-28UTSista Chansen/INSTÄLLDHuddingeHuddinge AISFRIDA
27UTVår-cupenTranåsTranås AIFFRIDA
27-28UT+MarsspelenÖrebroÅsbro GOIF, Stocksäters IFFRIDA
27UT+VintersportspelenNyköpingNyköpings BISFRIDA

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post

Avdelningar

- Aktuellt just nu

Sverige 2021
Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter

Utomlands 2021

- Inomhus
- Maror/halvmaror
- Arena

 


>