Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 24 januari 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Arena 2020

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för arenasäsongen 2020. Arrangör som saknar ansökt tävling skall kontakta sitt distrikt (SDF).

Listan kompletteras allt eftersom tävlingsansökningar inkommer och godkänns. Har ni inte sökt sanktion än? I så fall kan ni göra det via FRIDA-systemet, läs mer här.


Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Kontaktperson SFIF Tävling: Frida Lindström (se högerspalten)

Beteckningar:
DL = IAAF Diamond League
IT = Internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling


APR
25UT+Palmkastet/INSTÄLLTTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
26   FRIDA

MAJ
3UT+Aimsoft Games/INSTÄLLTVästeråsVästerås FKFRIDA
9UT+Kvilles Vårtävling/INSTÄLLDGöteborg/SIF KvilleFRIDA
9UT+Mälaröspelen/INSTÄLLTEkeröMälarö SOKFRIDA
9UT+Junespelen/INSTÄLLTJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
9-10UT+Stora Turebergskastet/INSTÄLLTSollentunaTurebergs FKFRIDA
9UTLilla Skarakampen/INSTÄLLDSkaraIstrums SKFRIDA
10UTVårkampen/INSTÄLLTHässleholmHässleholms AISFRIDA
10UT+Stenungsundsspelen/INSTÄLLTStenungsundBrattås CK, Föreningen Stenungsunds FriidrottFRIDA
13NTArenamilen/INSTÄLLTVallentunaVallentuna FKFRIDA
16UTSundbybergs Ungdomsspel/INSTÄLLTSundbybergSundbybergs IKFRIDA
16-17UT+PannkaksspelenINSTÄLLTEslövEAI FriidrottsföreningFRIDA
16UT+GIF-spelen/INSTÄLLTGlanshammarGlanshammars IFFRIDA
16UT+NU kastet/INSTÄLLTTimtåTimrå AIFFRIDA
16UT+Boregalan/INSTÄLLTTorsbySK Bore TorsbyFRIDA
16UT+Bilmetrospelen/INSTÄLLT(endast föreningstävling)FalunFalu IKFRIDA
16-17UT+Ljungby Mångkamp/UPPSKJUTET till 200613LjungbyLjungby FIKFRIDA
16UT+Vårkastet/INSTÄLLTBålstaBålsta IKFRIDA
16UT+Rånäs 4H-spelen/INSTÄLLTNorrtäljeRånäs 4 HFRIDA
16UT+Marknadsspelen/INSTÄLLTSkruvSkruvs IFFRIDA
17UT+Falkenbergsstafetterna/UPPSKJUTETFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
17UT+Danderydsspelen/INSTÄLLTDanderydDanderyds SKFRIDA
17UT+Kullingsspelen/INSTÄLLTHerrljungaHerrljunga SK 
17UT+Platenspelen/INSTÄLLTMotalaMotala AIFFRIDA
19UT+Heleneholms vårtävling/INSTÄLLTMalmöHeleneholms IFFRIDA
21UT+B-Tex Cup/INSTÄLLDVillstadVillstad GIF 
21VT+10 000m DM/VDM/INSTÄLLTLundBjörnstorps IFFRIDA
23NTStavHOPPET/INSTÄLLTHuddineHuddinge AISFRIDA
23UT+Hagenspelen/INSTÄLLTSkövdeIF Hagen FIKFRIDA
23UT+Laholmskampen/INSTÄLLDLaholmLaholm IFFRIDA
24DLBAUHAUS-galan/UPPSKJUTEN till 200823Stockholm/SSpårvägens FKFRIDA
30UT+Ymerspelen/INSTÄLLTBoråsIK Ymer 
30UT+Tyresö Ungdomsspel/INSTÄLLTTyresöTyresö FKFRIDA
30UT+TrekungakastetKungälvKongahälla AIKFRIDA
30UT+Katrineholmsspelen/INSTÄLLT(bara föreningstävling)KatrineholmKatrineholms SKFRIDA
30-31UT+Storsjöspelen/UPPSKJUTET till 200829-30ÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
31UT+McDonaldsspelen/UPPSKJUTET till 200919TrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
31UT+InvigningsspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
31UT+Bedaspelen/INSTÄLLTKlippanKlippans FKFRIDA
31UT+Hindenspelen/INSTÄLLTNybroIK HindenFRIDA
31UT+Säterspelen/INSTÄLLTSäterSäters IFFRIDA

JUN
1UT+Vallentunakvällen 1/INSTÄLLTVallentunaVallentuna FKFRIDA
5-7UT+SAYO/UPPSKJUTET till 200807-09SollentunaTurebergs FKFRIDA
6UT+Edetspelen/INSTÄLLTLilla EdetIK BergaströmFRIDA
6UT+Vingaspelen/INSTÄLLTÖrnsköldsvikIF VingarnaFRIDA
6UT+Ludvikaspelen/INSTÄLLTLudvikaLudvika FFIFRIDA
6-7UT+Laxaspelen/INSTÄLLT (endast lokal tävling)HalmstadIFK HalmstadFRIDA
6NT+Skararacet/UPPSKJUTET till 200711SkaraIstrums SKFRIDA
6UT+Trelleborgsspelen/INSTÄLLTTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
6-7UT+Västra Mälardalsspelen/INSTÄLLTKöpingIK WestmanniaFRIDA
6UT+Kringelspelen/INSTÄLLTSödertäljeSödertälje IFFRIDA
6UT+Stefan Holmsspelen/INSTÄLLTKilKils AIKFRIDA
6-7UT+Nationaldagskampen/INSTÄLLDGöteborg/SIFK GöteborgFRIDA
7UT+Contactspelen/INSTÄLLTOlofströmUoF ContactFRIDA
12-14UT+Huddingespelen/UPPSKJUTET till 200926-27HuddingeHuddinge AISFRIDA
13-14UT+Uppsalaspelen/INSTÄLLTUppsalaUpsala IFFRIDA
13-14    FRIDA
13-14UT+Finish Games/INSTÄLLTVellingeIK FinishFRIDA
13-14UT+Rosenbomspelen/INSTÄLLTKarlskronaKA 2 IFFRIDA
13NT+Habo Challenge/INSTÄLLDHaboHabo FIF 04FRIDA
13-14UT+Sävedalsspelen/INSTÄLLTSävedalenSävedalens AIKFRIDA
13UTSpjutskolanSödertäljeSödertälje IFFRIDA
13UT+Grosvadskampen/INSTÄLLDFnispångFinspångs AIKFRIDA
13UT+Niklas Minne/INSTÄLLTSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
13-14UT+Gutegalan/INSTÄLLDVisbyVisby IF GuteFRIDA
13-14UT+Ljungby MångkampLjungbyLjungby FIK 
13UT+Närkespelen/INSTÄLLTHallsbergÅsbro GOIF, Stocksäters IFFRIDA
13-14UT+AngeredsspelenAngeredAngereds ISFRIDA
14NTKringelkastetSödertäljeSödertälje IFFRIDA
16ITSollentuna GP/UPPSKJUTETSollentunaSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
17NT+Vätterspelen/INSTÄLLTJönköpingHovslätts IK, Habo FIF 04FRIDA
17NTEn Midsommarnattsdröm/INSTÄLLTLerumIK LerumFRIDA
21UT+Trekungamötet/INSTÄLLTKungälvKongahälla AIKFRIDA
23NTLånglöparnas KvällStockholm/SFK StudenternaFRIDA
23UT+LundakvällenLundIFK LundFRIDA
26UT+MidsommarhoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
26-28UT+Öresundsspelen/INSTÄLLTHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
27UT+MälarspelenEskilstunaRåby-Rekarne FI 
27-28ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA
27NTSvenska stavhoppstouren #1MölndalÖrgryte IS 
28UTRänneborgsmångkampen/INSTÄLLD (endast lokal tävl.)EksjöEksjö Södra IKFRIDA
30 Långlöparnas Kväll 2Stockholm/SFK Studenterna 

JUL
1 Eksjö kastlägerEksjöEksjö Södra IK 
3-5UT+Världsungdomsspelen/INSTÄLLTGöteborg/UÖrgryte IS 
4NTBauhaus Jump ChallengeGöteborg/UÖrgryte IS 
4NTSvenska stavhoppstouren #2Göteborg/UÖrgryte IS 
4NTVästerortsmästerskapenHässelbyHässelby SK 
5UT+Kvarnsvedenspelen(endast lokal tävling)BorlängeKvarnsvedens GoIF 
8ITKarlstad GPKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
11UT+Fortum-spelen/UPPSKJUTET till 12-13/9BollnäsBollnäs FIKFRIDA
11NT+SkararacetSkaraIstrums SK 
11UT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
11UT+Sunne-Spelen/INSTÄLLTSunneIFK SunneFRIDA
11-12UT+SommarspelenKristianstadÅhus FIK 
12NTSvenska stavhoppstouren #3KarlskronaÖrgryte IS, KA 2 IF 
18NTSvenska stavhoppstouren #4TäbyÖrgryte IS, Täby IS 
18-19UT+Sparbanksspelen/INSTÄLLTLeksandLeksands FIKFRIDA
18UT+Kalmar Sommarspel/INSTÄLLTKalmarKalmar SKFRIDA
18NT+VårkastetBålstaF Bålsta IK 
19NT+TrestegsraketenNorrköpingTjalve IF Norrköping 
19UT+Ystadspelen/INSTÄLLTYstadYstads IFFRIDA
24-26NT+HAIS-spelen/INSTÄLLTHässleholmHässleholms AISFRIDA
24-26NT+Gavlehovsspelen/INSTÄLLTGävleGefle IFFRIDA
25-26NT+Stjärnspelen/INSTÄLLTArvikaKFUM ArvikaFRIDA
26NT+Sundsvall Wind SprintSundsvallSundsvalls FIFRIDA

AUG
1UT+Götas ungdomsspel utomhusKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
1-2UT+Westinghouse GurkspelVästeråsVästerås FKFRIDA
1NTSvenska stavhoppstouren #5NorrköpingÖrgryte IS, Tjalve IF Norrköping 
1UT+SisuspelenNässjöIK SisuFRIDA
1NTSkruvkastetSkruvSkruvs IF 
7-9UT+SAYOSollentunaTurebergs FK 
7-9UT+Tjalves SurbullespelNorrköpingTjalve IF Norrköping 
8UT+Öbackaspelen/INSTÄLLTHärnösandBrännans IFFRIDA
8-9UT+Sky Is The LimitMölndalMölndals AIK 
8-9UT+Getabockspelen/INSTÄLLTVarbergVarbergs GIF FriidrottsföreningFRIDA
8-9UT+GoliatspelenKilKils AIKFRIDA
10ITSollentuna GPSollentunaSpårvägens FK, Hässelby SK 
12UT+Tjejernas Kväll/INSTÄLLTStockholm/SSundbybergs IKFRIDA
14-16UT+Jennylunds SommarspelBohusBohus IFFRIDA
14-15UT+SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
15UT+Kräftspelen/INSTÄLLTSmålandsstenarVillstad GOIFFRIDA
15-16UT+Täby OpenTäbyTäby ISFRIDA
15-16UT+NU spelen/INSTÄLLTTimråTimrå AIFFRIDA
15UT+MosaikenspelenHedesundaHedesunda IFFRIDA
15UT+Strands Ungdomsspel/INSTÄLLTHudiksvallStrands IFFRIDA
15UT+Nobelspelen/INSTÄLLTKarlskogaKarlskoga FIFFRIDA
16UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
16UT+WSK-spelen (endast intern klubbtävling)VärnamoWärnamo SK 
16UT+Falu SommarspelFalunFalu IKFRIDA
22-23UT+WaplanspelenKrokomTrångsvikens IFFRIDA
22    FRIDA
22-23UT+Kungsbackaspelen/INSTÄLLTKungsbackaIF RigorFRIDA
22UT+Nynässpelen/INSTÄLLTNynäshamnÖsmo Nynäs FIKFRIDA
23DLBAUHAUS-galanStockholm/SSpårvägens FK 
24UT+Vallentunakvällen 2VallentunaVallentuna FKFRIDA
25NTSommarspelenStockholm/SFK StudenternaFRIDA
26NTEntimmeslöpning/INSTÄLLTSundbybergSundbybergs IKFRIDA
27NTViking Line SpelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
28-30   FRIDA
29ITGöteborgs GPGöteborg/SGöteborgs FIF 
29-30 StorsjöspelenÖstersundÖstersunds GIF 
30UT+Bålstaspelen/INSTÄLLTBålstaBålsta IKFRIDA
30UT+Bottnarydskastet JuniorkastBottnarydBottnaryds IF 
31UT+Vallentuna Hammer ChallengeVallentunaVallentuna FKFRIDA

SEP
4-6UT+Varbergs mångkampVarbergVarbergs GIFFRIDA
5UT+MoraspelenMoraIFK MoraFRIDA
5-6UT+Stonehill GamesStenkullen, LerumIK Lerum FriidrottFRIDA
6UT+BrommaspelenStockholm/SBromma IFFRIDA
6UT+Karlskronaspelen/INSTÄLLTKarlskronaKA 2 IFFRIDA
6UT+Engelholmsspelen (endast lokal tävling)ÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
6UT+HIK-KampenJönköpingHovslätts IKFRIDA
6UT+RänneborgskastetEksjöEksjö Södra IKFRIDA
12-13UT+Fortum-spelenBollnäsBollnäs FIK 
12 Skånes DM-VDM 10000mLundBjörnstorps IF 
12UT+Björknässpelen/INSTÄLLTNackaHellas FK, Boo IFFRIDA
19NTALJ OpenStockholm/SSpårvägens FKFRIDA
19UT+Lilla Sydsvenska Ungdomsspelen/INSTÄLLTLundIFK LundFRIDA
19-20UT+McDonaldsSpecialenTrollhättanTrollhättan FIK 
19UT+Kalmarspelen IT´s minne/INSTÄLLTKalmarKalmar SKFRIDA
20UT+MidgårdskastetMärstaIFK MärstaFRIDA
20   FRIDA
26-27 HuddingespelenHuddingeHuddinge AIS 
27UT+Taif-spelen/INSTÄLLTTranåsTranås AIFFRIDA

NOV
1NTStadium Night/INSTÄLLTStockholm/SRunacademy IF 

DEC
16-17UT+Bajens Winterkast/INSTÄLLTENSKEDEHammarby IF FriidrottFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu

Sverige 2021
Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter

Utomlands 2021

- Inomhus
- Maror/halvmaror
- Arena

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


- Maror/halvmaror
- Arena 
>