Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 4 juli 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Arena 2020

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för arenasäsongen 2020. Arrangör som saknar ansökt tävling skall kontakta sitt distrikt (SDF).

Listan kompletteras allt eftersom tävlingsansökningar inkommer och godkänns. Har ni inte sökt sanktion än? I så fall kan ni göra det via FRIDA-systemet, läs mer här.


Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Kontaktperson SFIF Tävling: Frida Lindström (se högerspalten)

Beteckningar:
DL = IAAF Diamond League
IT = Internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling


APR
25UT+Palmkastet/INSTÄLLTTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
26   FRIDA

MAJ
3UT+Aimsoft Games/INSTÄLLTVästeråsVästerås FKFRIDA
9UT+Kvilles VårtävlingGöteborg/SIF KvilleFRIDA
9-10UT+Stora Turebergskastet/INSTÄLLTSollentunaTurebergs FKFRIDA
9UT+Junespelen/INSTÄLLTJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
9UT+Mälaröspelen/INSTÄLLTEkeröMälarö SOKFRIDA
9UTLilla Skarakampen/INSTÄLLDSkaraIstrums SKFRIDA
10UTVårkampen/INSTÄLLTHässleholmHässleholms AISFRIDA
10UT+Stenungsundsspelen/INSTÄLLTStenungsundBrattås CK, Föreningen Stenungsunds FriidrottFRIDA
13NTArenamilen/INSTÄLLTVallentunaVallentuna FKFRIDA
16UTSundbybergs Ungdomsspel/INSTÄLLTSundbybergSundbybergs IKFRIDA
16UT+GIF-spelen/INSTÄLLTGlanshammarGlanshammars IFFRIDA
16-17UT+PannkaksspelenINSTÄLLTEslövEAI FriidrottsföreningFRIDA
16UT+NU kastet/INSTÄLLTTimtåTimrå AIFFRIDA
16-17UT+Ljungby Mångkamp/UPPSKJUTET till 200613LjungbyLjungby FIKFRIDA
16UT+Boregalan/INSTÄLLTTorsbySK Bore TorsbyFRIDA
16UT+Bilmetrospelen/INSTÄLLT(endast föreningstävling)FalunFalu IKFRIDA
16UT+Rånäs 4H-spelen/UPPSKJUTET till 200913NorrtäljeRånäs 4 HFRIDA
16UT+Marknadsspelen/INSTÄLLTSkruvSkruvs IFFRIDA
16UT+Vårkastet/INSTÄLLTBålstaBålsta IKFRIDA
17UT+Danderydsspelen/UPPSKJUTETDanderydDanderyds SKFRIDA
17UT+Kullingsspelen/INSTÄLLTHerrljungaHerrljunga SK 
17UT+Falkenbergsstafetterna/UPPSKJUTETFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
17UT+Platenspelen/INSTÄLLTMotalaMotala AIFFRIDA
19UT+Heleneholms vårtävling/INSTÄLLTMalmöHeleneholms IFFRIDA
21UT+B-Tex Cup/INSTÄLLDVillstadVillstad GIF 
21VT+10 000m DM/VDM/INSTÄLLTLundBjörnstorps IFFRIDA
23UT+Hagenspelen/INSTÄLLTSkövdeIF Hagen FIKFRIDA
23NTStavHOPPET/INSTÄLLTHuddineHuddinge AISFRIDA
23UT+Laholmskampen/UPPSKJUTENLaholmLaholm IFFRIDA
24DLBAUHAUS-galan/UPPSKJUTEN till 200823Stockholm/SSpårvägens FKFRIDA
30UT+Ymerspelen/INSTÄLLTBoråsIK Ymer 
30UT+Tyresö Ungdomsspel/INSTÄLLTTyresöTyresö FKFRIDA
30UT+TrekungakastetKungälvKongahälla AIKFRIDA
30-31UT+Storsjöspelen/UPPSKJUTET till 200829-30ÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
30UT+Katrineholmsspelen/INSTÄLLT(bara föreningstävling)KatrineholmKatrineholms SKFRIDA
31UT+McDonaldsspelen/UPPSKJUTET till 200919TrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
31UT+InvigningsspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
31UT+Säterspelen/INSTÄLLTSäterSäters IFFRIDA
31UT+Bedaspelen/INSTÄLLTKlippanKlippans FKFRIDA
31UT+Hindenspelen/INSTÄLLTNybroIK HindenFRIDA

JUN
1UT+Vallentunakvällen 1/INSTÄLLTVallentunaVallentuna FKFRIDA
5-7UT+SAYO/UPPSKJUTET till 200807-09SollentunaTurebergs FKFRIDA
6UT+Vingaspelen/INSTÄLLTÖrnsköldsvikIF VingarnaFRIDA
6UT+Trelleborgsspelen/INSTÄLLTTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
6-7UT+Västra Mälardalsspelen/INSTÄLLTKöpingIK WestmanniaFRIDA
6UT+Ludvikaspelen/INSTÄLLTLudvikaLudvika FFIFRIDA
6NT+Skararacet/UPPSKJUTET till 200711SkaraIstrums SKFRIDA
6-7UT+Laxaspelen/INSTÄLLT (endast lokal tävling)HalmstadIFK HalmstadFRIDA
6UT+Edetspelen/INSTÄLLTLilla EdetIK BergaströmFRIDA
6-7UT+Nationaldagskampen/INSTÄLLDGöteborg/SIFK GöteborgFRIDA
6UT+KringelspelenSödertäljeSödertälje IFFRIDA
6UT+Stefan Holmsspelen/INSTÄLLTKilKils AIKFRIDA
7UT+Contactspelen/INSTÄLLTOlofströmUoF ContactFRIDA
12-14UT+Huddingespelen/UPPSKJUTET till 200926-27HuddingeHuddinge AISFRIDA
13-14UT+Uppsalaspelen/INSTÄLLTUppsalaUpsala IFFRIDA
13-14    FRIDA
13UTSpjutskolanSödertäljeSödertälje IFFRIDA
13NT+Habo Challenge/INSTÄLLDHaboHabo FIF 04FRIDA
13-14UT+Sävedalsspelen/INSTÄLLTSävedalenSävedalens AIKFRIDA
13UT+Grosvadskampen/INSTÄLLDFnispångFinspångs AIKFRIDA
13-14UT+Finish Games/INSTÄLLTVellingeIK FinishFRIDA
13-14UT+Rosenbomspelen/INSTÄLLTKarlskronaKA 2 IFFRIDA
13-14UT+Ljungby MångkampLjungbyLjungby FIK 
13UT+Niklas Minne/INSTÄLLTSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
13-14UT+Gutegalan/INSTÄLLDVisbyVisby IF GuteFRIDA
13-14UT+AngeredsspelenAngeredAngereds ISFRIDA
13UT+Närkespelen/UPPSKJUTET till septemberHallsbergÅsbro GOIF, Stocksäters IFFRIDA
14NTKringelkastetSödertäljeSödertälje IFFRIDA
16ITSollentuna GP/UPPSKJUTETSollentunaSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
17NT+Vätterspelen/INSTÄLLTJönköpingHovslätts IK, Habo FIF 04FRIDA
17NTEn MidsommarnattsdrömLerumIK LerumFRIDA
21UT+Trekungamötet/INSTÄLLTKungälvKongahälla AIKFRIDA
23NTLånglöparnas KvällStockholm/SFK StudenternaFRIDA
23UT+LundakvällenLundIFK LundFRIDA
26UT+MidsommarhoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
26-28UT+Öresundsspelen/INSTÄLLTHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
27UT+MälarspelenEskilstunaRåby-Rekarne FI 
27NTSvenska stavhoppstouren #1MölndalÖrgryte IS 
27-28ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA
28UTRänneborgsmångkampen/INSTÄLLD (endast lokal tävl.)EksjöEksjö Södra IKFRIDA
30 Långlöparnas Kväll 2Stockholm/SFK Studenterna 

JUL
1 Eksjö kastlägerEksjöEksjö Södra IK 
3-5UT+Världsungdomsspelen/INSTÄLLTGöteborg/UÖrgryte IS 
4NTBauhaus Jump ChallengeGöteborg/UÖrgryte IS 
4NTSvenska stavhoppstouren #2Göteborg/UÖrgryte IS 
4NTVästerortsmästerskapenHässelbyHässelby SK 
5UT+Kvarnsvedenspelen(endast lokal tävling)BorlängeKvarnsvedens GoIF 
8ITKarlstad GPKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
11UT+Fortum-spelen/INSTÄLLDBollnäsBollnäs FIKFRIDA
11NT+SkararacetSkaraIstrums SK 
11UT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
11UT+Sunne-SpelenSunneIFK SunneFRIDA
11-12UT+SommarspelenKristianstadÅhus FIK 
12NTSvenska stavhoppstouren #3KarlskronaÖrgryte IS, KA 2 IF 
18NTSvenska stavhoppstouren #4TäbyÖrgryte IS, Täby IS 
18NT+VårkastetBålstaF Bålsta IK 
18-19UT+Sparbanksspelen/INSTÄLLTLeksandLeksands FIKFRIDA
18UT+Kalmar SommarspelKalmarKalmar SKFRIDA
19UT+Ystadspelen/INSTÄLLTYstadYstads IFFRIDA
24-26NT+HAIS-spelen/INSTÄLLTHässleholmHässleholms AISFRIDA
24-26NT+GavlehovsspelenGävleGefle IFFRIDA
25-26NT+StjärnspelenArvikaKFUM ArvikaFRIDA
26NT+Sundsvall Wind SprintSundsvallSundsvalls FIFRIDA

AUG
1UT+Götas ungdomsspel utomhusKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
1-2UT+Westinghouse GurkspelVästeråsVästerås FKFRIDA
1NTSvenska stavhoppstouren #5NorrköpingÖrgryte IS, Tjalve IF Norrköping 
1UT+SisuspelenNässjöIK SisuFRIDA
7-9UT+SAYOSollentunaTurebergs FK 
7-9UT+Tjalves SurbullespelNorrköpingTjalve IF Norrköping 
8UT+ÖbackaspelenHärnösandBrännans IFFRIDA
8-9UT+Sky Is The LimitMölndalMölndals AIK 
8-9UT+GoliatspelenKilKils AIKFRIDA
8-9UT+GetabockspelenVarbergVarbergs GIF FriidrottsföreningFRIDA
10ITSollentuna GPSollentunaSpårvägens FK, Hässelby SK 
12UT+Tjejernas KvällStockholm/SSundbybergs IKFRIDA
15UT+NobelspelenKarlskogaKarlskoga FIFFRIDA
15UT+SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
15-16UT+NU spelenTimråTimrå AIFFRIDA
15UT+Strands UngdomsspelHudiksvallStrands IFFRIDA
15-16UT+Täby OpenTäbyTäby ISFRIDA
15UT+KräftspelenSmålandsstenarVillstad GOIFFRIDA
15-16UT+Jennylunds SommarspelBohusBohus IFFRIDA
16UT+WSK-spelenVärnamoWärnamo SK 
16UT+Falu SommarspelFalunFalu IKFRIDA
16UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
19ITGöteborgs GP/UPPSKJUTET till 200829Göteborg/SGöteborgs FIF 
22UT+MosaikenspelenHedesundaHedesunda IFFRIDA
22-23UT+WaplanspelenKrokomTrångsvikens IFFRIDA
22    FRIDA
22-23UT+KungsbackaspelenKungsbackaIF RigorFRIDA
22UT+Nynässpelen/INSTÄLLTNynäshamnÖsmo Nynäs FIKFRIDA
23DLBAUHAUS-galanStockholm/SSpårvägens FK 
24UT+Vallentunakvällen 2VallentunaVallentuna FKFRIDA
25NTSommarspelenStockholm/SFK StudenternaFRIDA
26NTEntimmeslöpningSundbybergSundbybergs IKFRIDA
27NTViking Line SpelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
28-30   FRIDA
29ITGöteborgs GPGöteborg/SGöteborgs FIF 
29-30 StorsjöspelenÖstersundÖstersunds GIF 
29-30UT+Stonehill GamesLerumIK LerumFRIDA
30UT+BålstaspelenBålstaBålsta IKFRIDA
31UT+Vallentuna Hammer ChallengeVallentunaVallentuna FKFRIDA

SEP
5-6UT+Varbergs mångkampVarbergVarbergs GIF FriidrottsföreningFRIDA
5UT+MoraspelenMoraIFK MoraFRIDA
6UT+BrommaspelenStockholm/SBromma IFFRIDA
6UT+KarlskronaspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
6UT+EngelholmsspelenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
6UT+HIK-KampenJönköpingHovslätts IKFRIDA
6UT+RänneborgskastetEksjöEksjö Södra IKFRIDA
12NTALJ OpenStockholm/SSpårvägens FKFRIDA
12UT+BjörknässpelenNackaHellas FK, Boo IFFRIDA
13UT+Rånäs 4H-spelenNorrtäljeRånäs 4H 
19UT+McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIK 
19UT+Lilla Sydsvenska UngdomsspelenLundIFK LundFRIDA
19UT+Kalmarspelen IT´s minneKalmarKalmar SKFRIDA
20UT+MidgårdskastetMärstaIFK MärstaFRIDA
20UTLilla McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
26-27 HuddingespelenHuddingeHuddinge AIS 
27UT+Taif-spelenTranåsTranås AIFFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2020
Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter

Utomlands 2020

- Maror/halvmaror
- Arena 
- Inomhus

Sverige 2021
- Centralt program

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>