Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Arena 2021

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för arenasäsongen 2021. Arrangör som saknar ansökt tävling skall kontakta sitt distrikt (SDF) eller SFIF Tävling.

Listan kompletteras allt eftersom tävlingsansökningar inkommer och godkänns. Har ni inte sökt sanktion än? I så fall kan ni göra det via FRIDA-systemet, läs mer här.


Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Kontaktperson SFIF Tävling: Frida Lindström (se högerspalten)

Beteckningar:
DL = IAAF Diamond League
IT = Internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling


FEB
15 Släggtävling/ElittävlingFalunFalu IK 

APR
24UT+PalmkastetTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA

MAJ
8UT+JunespelenJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
8UTLilla SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
9UTVårkampenHässleholmHässleholms AISFRIDA
9UT+Aimsoft GamesVästeråsVästerås FKFRIDA
9UT+StenungsundsspelenStenungsundBrattås CK, Stenungsunds FIFRIDA
12NTArenamilenVallentunaVallentuna FKFRIDA
13UT+B-Tex CupSmålandsstenarVillstad GOIFFRIDA
13VT+10 000m DM/VDMLundBjörnstorps IFFRIDA
15-16UT+DanderydsspelenDanderydDanderyds SKFRIDA
15UT+BilmetrospelenFalunFalu IKFRIDA
15UT+MarknadsspelenSkruvSkruvs IFFRIDA
15UT+4H-spelenNorrtäljeRånäs 4 HFRIDA
16UT+KullingsspelenHerrljungaHerrljunga SKFRIDA
18UT+Heleneholms vårtävlingMalmöHeleneholms IFFRIDA
19UT+Vallentunakvällen 1VallentunaVallentuna FKFRIDA
20NTSpåret 5000Stockholm/SSpårvägens FKFRIDA
22UT+GIF-spelenGlanshammarGlanshammars IFFRIDA
22UTSundbybergs UngdomsspelSundbybergSundbybergs IKFRIDA
22UT+HagenspelenSkövdeIF HagenFRIDA
22-23UT+PannkaksspelenEslövEAI FriidrottsföreningFRIDA
22-23UT+Ljungby MångkampLjungbyLjungby FIKFRIDA
23UT+Platen GamesMotalaMotala AIFFRIDA
23NTStavHOPPETHuddineHuddinge AISFRIDA
23UT+FalkenbergsstafetternaFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
26UT+Vallentuna Hammer Challenge 1VallentunaVallentuna FKFRIDA
29UT+YmerspelenBoråsIK YmerFRIDA
29UT+HindenspelenNybroIK HindenFRIDA
29UT+LaholmskampenLaholmLaholm IFFRIDA
29UT+TrekungakastetKungälvKongahälla AIK 
29UT+Katrineholms-spelenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
30UT+BedaspelenKlippanKlippans FKFRIDA
30UT+McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA

JUN
2FGPFolksam Grand Prix GöteborgGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
4-6UT+SAYOSollentunaTurebergs FKFRIDA
5-6UT+Laxaspelen/INSTÄLLTHalmstadIFK HalmstadFRIDA
5-6UT+Västra MälardalsspelenKöpingIK WestmanniaFRIDA
5UT+TrelleborgsspelenTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
5-6UT+NationaldagskampenGöteborg/SIFK GöteborgFRIDA
6UT+EdetspelenLilla EdetIK BergaströmFRIDA
6UT+LudvikaspelenLudvikaLudvika FFIFRIDA
6NT+SkararacetSkaraIstrums SKFRIDA
11-13UT+HuddingespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
12NT+Habo ChallengeHaboHabo FIF 04FRIDA
12UT+AngeredsspelenAngeredAngereds ISFRIDA
12-13UT+Niklas MinneSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
12-13UT+SävedalsspelenSävedalenSävedalens AIKFRIDA
19-20UT+Finish GamesVellingeIK FinishFRIDA
19-20UT+UppsalaspelenUppsalaUpsala IFFRIDA
19-20UT+GutegalanVisbyVisby IF GuteFRIDA
19UT+Kvilles VårtävlingGöteborg/SIF KvilleFRIDA
19UT+SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
20UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
22NTLånglöparnas KvällStockholm/SFK StudenternaFRIDA
22UT+MidsommarhoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
23NT+VätterspelenJönköpingHovslätts IK, Habo FIF 04FRIDA
23NTEn MidsommarnattsdrömLerumIK LerumFRIDA
24UT+LundakvällenLundIFK LundFRIDA
27UT+TrekungamötetKungälvKongahälla AIK 

JUL
2-3NT+Täby StavhoppsgalaTäbyTäby IS FriidrottsklubbFRIDA
2-4UT+ÖresundsspelenHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
3UT+Fortum-spelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
4UT+ContactspelenOlofströmUoF ContactFRIDA
8NTFalkenbergsfemman 5000mFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
9-11UT+VärldsungdomsspelenGöteborg/UÖrgryte ISFRIDA
10-11ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA
11UT+KvarnsvedenspelenBorlängeKvarnsvedens GoIF 
17UT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
18UT+YstadspelenYstadYstads IFFRIDA
23NTTjalves friidrottskvällNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
24-25NT+StjärnspelenArvikaKFUM ArvikaFRIDA
24UT+Kalmar SommarspelKalmarKalmar SKFRIDA
24-25UT+SparbanksspelenLeksandLeksands FIKFRIDA
25-26UT+SommarspelenKristianstadÅhus FIKFRIDA
29-31NT+HAIS-spelenHässleholmHässleholms AISFRIDA
30-1UT+Bauhausgalan Youth and MastersStockholmSpårvägens FKFRIDA
31-1UT+SollefteåspelenSollefteåSollefteå GIFFRIDA
31-1UT+Westinghouse GurkspelVästeråsVästerås FKFRIDA
31UT+Sisu-SpelenNässjöIK SisuFRIDA

AUG
7-8UT+GetabockspelenVarbergVarbergs GIFFRIDA
10NTViking LinespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
11UT+Tjejernas KvällStockholmSundbybergs IKFRIDA
14UT+Strands UngdomsspelHudiksvallStrands IFFRIDA
14UT+KräftspelenSmålandsstenarVillstad GOIFFRIDA
15UT+Falu SommarspelFalunFalu IKFRIDA
15UT+WSK-spelenVärnamoWärnamo SKFRIDA
18UT+Vallentunakvällen 2VallentunaVallentuna FKFRIDA
19UT+1609 mLundBjörnstorps IFFRIDA
21-22UT+Täby OpenTäbyTäby ISFRIDA
21-22UT+Tjalves Surbullespel NorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
24NTSommarspelenStockholm/SFK StudenternaFRIDA
25UT+Vallentuna Hammer Challenge 2VallentunaVallentuna FKFRIDA
25NTEntimmeslöpningSundbybergSundbybergs IKFRIDA
28-29UT+KungsbackaspelenKungsbackaIF RigorFRIDA
28UT+MosaikenspelenHedesundaHedesunda IFFRIDA
28UT+BålstaspelenBålstaBålsta IKFRIDA

SEP
4UT+MoraspelenMoraIFK MoraFRIDA
4-5UT+EngelholmsspelenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
4-5UT+Stonehill GamesLerumIK LerumFRIDA
5UT+HIK-KampenJönköpingHovslätts IKFRIDA
11UT+Bollnäs Höst-spelBollnäsBollnäs FIKFRIDA
11-12UT+Varbergs MångkampVarbergVarbergs GIF, Falkenbergs IK, IF Rigor, IFK HalmstadFRIDA
11UT+BjörknässpelenNackaBoo IF, Hellas FKFRIDA
11UT+ÅkersbergaspelenÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
12UT+BrommaspelenStockholm/SBromma IFFRIDA
18UT+Kalmarspelen IT´s minneKalmarKalmar SKFRIDA
18UT+NärkespelenHallsbergStocksäters IF, Åsbro GOIFFRIDA
18UT+Lilla Sydsvenska UngdomsspelenLundIFK LundFRIDA
26UT+TAIF-spelenTranåsTranås AIFFRIDA
26NTFalkenbergsmilen 10000mFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post

Avdelningar

- Aktuellt just nu

Sverige 2021
Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter

Utomlands 2021

- Inomhus
- Maror/halvmaror
- Arena

 


>