Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 20 februari 2020

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Långlopp 2020

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för långloppssäsongen 2020. Arrangör som saknar ansökt tävling skall kontakta sitt distrikt (SDF).

Listan kompletteras allt eftersom tävlingsansökningar inkommer och godkänns. Har ni inte sökt sanktion än? I så fall kan ni göra det via FRIDA-systemet, läs mer här.

Vid ev. önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Kontaktperson SFIF Tävling: Frida Lindström (se högerspalten).

Beteckningar:
H = Halvmarathon
M = Marathon
Ult = Ultralopp
Tj = Tjejlopp
Un = Ungdomslopp

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.


JAN
17 Gore-Tex WinterrunGöteborgMajornas IK 
18M HStockholm Stadion MarathonStockholmSkavsåret IF Team Järfälla, Team Ultrasweden LKFRIDA
25 Gore-Tex WinterrunStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA

MAR
14 Vårtävlingarna 8kmGöteborgSolvikingarnaFRIDA
15 Åhus TrailRunÅhusOK Pan-KristianstadFRIDA
15 VarvetmilenHelsingborgIS Göta 
15 Två Sjöar RuntSundbybergSundbybergs IKFRIDA
21 VarvetmilenBromöllaRyssbergets IKFRIDA
21M HNora MarathonNoraIFK Nora 
21 Vårtävlingarna 16km/32kmGöteborgSolvikingarnaFRIDA
22 VarvetmilenÖrebroÖrebro AIKFRIDA
28 Asics PremiärmilenStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
28 AnnelundsrundanLjungbyFK FinnFRIDA
28 VarvetmilenMantorpIK AkeleFRIDA
28 Höörsloppet Hejda HungernHöörHöörs ISFRIDA
29 VarvetmilenGöteborgGöteborgs FIFFRIDA

APR
4 StartmilenÖrebroIF StartFRIDA
4 Tjust Trail RunVästervikTjust Bike o RCFRIDA
4 VarvetmilenUddevallaUddevalla SKFRIDA
5 UddloppetKarlshamnIF UddFRIDA
5 VarvetmilenVäxjöVäxjö LKFRIDA
5 TIF TerrängenTrollhättanTrollhättans IFFRIDA
5 Slottsmilen och SlottsrundanRånäsRånäs 4 HFRIDA
10 PåskmilenTanumshedeTanums IF 
13 VarvetmilenJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
13 PåsksmällenEnhörnaEnhörna IFFRIDA
13 HallarydsloppetHallarydHallaryds IFFRIDA
15HÖrebro AIK HalvmaratonÖrebroÖrebro AIKFRIDA
18 SkälbyloppetKalmarHögby IFFRIDA
18 KvantumloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
18 KvarnloppetJärfällaSkavsåret IF Team JärfällaFRIDA
18 VarvetmilenUppsalaUpsala IFFRIDA
18 VarvetmilenMalmöHeleneholms IFFRIDA
18HKungsbackaloppetKungsbackaIF Rigor 
18HSkövdeloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
18 PremiärloppetGöteborgSävedalens AIKFRIDA
19 VarvetmilenNorrköpingTjalve IF Norrköping 
22 Rusakulan VertikalÖrebroF Nature RunningFRIDA
22 VarvetmilenEnebybergEnebybergs IFFRIDA
24-26 Aktivitus TrailraceGöteborgAktivitus SCFRIDA
25 SkrylleloppetS SandbyBjörnstorps IFFRIDA
25 Kumla StadsloppKumlaKumla SFFRIDA
25 LerumsloppetLerumIK LerumFRIDA
25 VarvetmilenVästervikTjust Bike o RCFRIDA
25 Ältasjön RuntÄltaÄlta IFFRIDA
25TjTjejmilen 21KStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
26 VarvetmilenTrollhättanLK TV 88FRIDA
27TjVårrusetMalmöMalmö AIFRIDA
28TjVårrusetHelsingborgIS GötaFRIDA
29TjVårrusetHalmstadHalmstad OKFRIDA

MAJ
1 VäxjöloppetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
1 DanderydsloppetDanderydDanderyds SKFRIDA
2 Wärnamo KvartsmaratonVärnamoWärnamo SK 
2 Springtime Mariestads StadsloppMariestadMariestads AIFFRIDA
2 Bålsta StadsloppBålstaBålsta IKFRIDA
2 WedevågloppetVedevågWedevågs IFFRIDA
2 VarvetmilenEskilstunaÄrla IFFRIDA
3 KanallöpetLjungsbroVreta Skid o MKFRIDA
3 HellasterrängenNackaHellas FKFRIDA
4TjVårrusetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
5TjVårrusetJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
6 Lidingöloppet on Tour/INSTÄLLTJönköpingIF Hallby SOKFRIDA
6TjVårrusetGöteborgIK VikingenFRIDA
6 Skill Mjölby StadsloppMjölbyNorrköpings LKFRIDA
7TjVårrusetVänersborgVänersborgs SKFRIDA
9 LundaloppetLundIFK LundFRIDA
9 Östhammars StadsloppÖsthammarÖsthammar FIFRIDA
9HGävle HalvmarathonGävleHemlingby LKFRIDA
9 HälleforsterrängenHälleforsHällefors LKFRIDA
9 Springtime i HelsingborgHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
9HKfS Kungsholmen RuntStockholmFK StudenternaFRIDA
9M HSätermaranSäterSäters IFFRIDA
10 Lidköpings StadsloppLidköpingLidköpings ISFRIDA
10TjHässleholms TjejmilHässleholmHässleholms OKFRIDA
11TjVårrusetKalmarFIK Färjestaden, Högby IFFRIDA
12 BlodomloppetMalmöHeleneholms IFFRIDA
12TjVårrusetNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
12 Trailvarvet WalkGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
12 TrailvarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
13 Njudungslunken/INSTÄLLDVetlandaOK NjudungFRIDA
13TjVårrusetVästeråsVästerås FKFRIDA
14TjVårrusetFalunFalu IKFRIDA
14 BlodomloppetUppsalaUpsala IFFRIDA
14 Halva MilspåretStockholmSpårvägens FK 
15 SpecialvarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
15 Nolby Sky Sprint RaceKvisslebySundsvalls OKFRIDA
16 Sundsvall TrailLöruddenSundsvalls OKFRIDA
16 SkärholmsloppetStockholmLöparakademin IFFRIDA
16 Yoga RunGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
16HGöteborgsvarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
16 CityvarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
16 Klara Milen Vinn BilenSollentunaTurebergs FKFRIDA
16 StrömmingsloppetVaxholmWaxholms OKFRIDA
16 STHLM Trail RunStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
17UnLilla VarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
18 BlodomloppetHudiksvallStrands IFFRIDA
18-19TjVårrusetStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
19 HållbarhetsloppetNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
20 OMT Finspångs StadsloppFinspångFinspångs SOKFRIDA
21 VintrosaloppetVintrosaVintrosa ISFRIDA
23 Borås Ultra MarathonSkatås/HindåsSOK KnallenFRIDA
23 Stockholms BrantasteHammarby SjöstadJärla OrienteringFRIDA
23 Å-LoppetEskilstunaEskilstuna FIFRIDA
23 Ludvika StadsloppLudvikaLudvika FFIFRIDA
24 Tuve TrailrunGöteborgTolereds AIK, Utby IKFRIDA
25UnKalvinknatetKalmarHögby IFFRIDA
25TjVårrusetUppsalaUpsala IFFRIDA
25 BlodomloppetBorlängeKvarnsvedens GOIFFRIDA
26TjVårrusetGävleGefle IFFRIDA
26 GubbracetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
27TjVårrusetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
28 BlodomloppetLinköpingIK AkeleFRIDA
28 HarsprångetKristinehamnIFK KristinehamnFRIDA
28TjVårrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
28 Sankt Hans eXtremeLundLunds OKFRIDA
29 Asics Stockholm High FiveStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
29 Eksjö StadsloppEksjöEksjö Södra IKFRIDA
30 ÄnglamilenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
30 AlingsåsloppetAlingsåsOK SkogshjortarnaFRIDA
30MAsics Stockholm MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
30 ScaniamilenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
30 England RuntMarkarydMarkaryds FKFRIDA
30 Hanaskog RuntHanaskogHanaskogs ISFRIDA
31UnMinimaran inkl. Minsta MaranStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA

JUN
1 RallarrundanHallsbergOK TisarenFRIDA
1 BlodomloppetGöteborgÖrgryte ISFRIDA
2 BlodomloppetKarlskronaKA 2 IFFRIDA
3 FjugestaloppetFjugestaFjugesta IFFRIDA
3TjVårrusetSundsvallSundsvalls OKFRIDA
4TjVårrusetÖstersundTrångsvikens IFFRIDA
5 Norrtälje StadsloppNorrtäljeLK RoslagenFRIDA
5 Gnesta MarknadsloppGnestaOK KlemmingenFRIDA
5 KarnevalsloppetAvestaAvesta OKFRIDA
5 VimmerbyloppetVimmerbyVimmerby SKFRIDA
5 BankvarvetKisaKisa SKFRIDA
6 LindesjönloppetLindesbergStorådalens SKFRIDA
6 Söder runtStockholmLöparakademin IFFRIDA
6 TolvanloppetBrommaBromma IFFRIDA
7 GIFT Genarps IF TrailGenarpGenarps IFFRIDA
10-11 BlodomloppetStockholmIFK LidingöFRIDA
11 STHLM 10 inkl. STHLM Junior 5KStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
13 ÖsteråkersmilenÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
13 FröviloppetFröviFrövi IKFRIDA
13HEnhörna HalvmaratonEnhörnaEnhörna IFFRIDA
13UnKarlstad miniloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
13 Karlstad StadsloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
13UltÖland UltraBorgholmHögby IFFRIDA
13 Billingen Trail MarathonSkövdeIFK Skövde FIK av 1991FRIDA
13 UrskogsloppetBjörnaBjörna IFFRIDA
13 Mälarenergi StadsloppVästeråsVästerås FKFRIDA
17 ED Söderköpings StadsloppSöderköpingNorrköpings LKFRIDA
17 MalmöloppetMalmöMalmö AIFRIDA
24 Böda Beach RunBöda SandHögby IFFRIDA
26 Trosa StadsloppTrosaTrosabygdens OKFRIDA
27 Kalmar Malkars 21KMKalmarHögby IFFRIDA
27 HallandsloppetVessigebroOK Gläntan VessigebroFRIDA
27HLäckövarvetLidköpingKållandsö GOIFFRIDA
27 JordgubbsLunkenRudskogaRudskoga IFFRIDA
28 50 km-loppHalmstadIFK HalmstadFRIDA

JUL
1 Hörby MarrknadsloppHörbyFrosta OKFRIDA
2 Oskarshamns stadsloppOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
3 ByrundanGamlebyGamleby OKFRIDA
3 Böda SandsloppetBöda SandHögby IFFRIDA
4 VarbergsloppetVarbergVarbergs GIFFRIDA
4 StrömstadmilenStrömstadStrömstad LKFRIDA
7 WallanderloppetYstadYstads IFFRIDA
11 MusköloppetMusköMuskö IFFRIDA
11MKustmaran och Kristianopel RuntKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
11 KullaMilenHöganäsHöganäs FI, Friskis&Svettis HöganäsFRIDA
15 VictorialoppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
17 KraftprovetTrollhättanTrollhättans SOK, Trollhättans IFFRIDA
18 Hornsjön RuntLöttorpHögby IFFRIDA
18HSemesterhalvmaranFjugestaLK GränslöstFRIDA
21 LöttorpsvarvetLöttorpHögby IFFRIDA
25 Falkenbergs StadsloppFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
26 DalenrundanBrevens brukBrevens IF 
29 Atea KalmarmilenKalmarHögby IFFRIDA
31 KullaloppetKulla RörumSimrishamns AIF, Rörums SKFRIDA

AUG
1 MusselloppetLysekilStångenäs AISFRIDA
1MÖlands MarathonLöttorpHögby IFFRIDA
1MHöga Kusten MarathonNordingråNordingrå SKFRIDA
4 KK-joggenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
8 PrinsensMinneHalmstadHalmstad Garnisons IFFRIDA
9 STHLM Urban TrailStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
11 BlodomloppetJönköpingHovslätts IKFRIDA
15M HJönköping Marathon & Half MarathonJönköpingTeam RunnershighFRIDA
15 MidnattsloppetStockholmHammarby IFFRIDA
20 BlodomloppetÖrebroIF StartFRIDA
21 NattloppetKalmarHögby IFFRIDA
21 Vp CityloppVetlandaOK NjudungFRIDA
21 Trailvasan 10MoraIFK MoraFRIDA
22UltUltravasan 90MoraIFK Mora, Sälens IFFRIDA
22UltUltravasan 45MoraIFK Mora, Sälens IFFRIDA
22 Trailvasan 30MoraSälens IF, IFK MoraFRIDA
22 Stockholm TrailStockholmOK Södertörn 
22 GlädjerusetTäbyTäby ISFRIDA
22 City Run LinköpingLinköpingLinköpings LKFRIDA
22M HMariestads MarathonMariestadMariestads AIFFRIDA
23 WadköpingslöpetÖrebroKarlslunds IFFRIDA
24 BlodomloppetVästeråsVästerås FKFRIDA
26 Atea Norrköpings StadsloppNorrköpingTjalve IF Norrköping 
27 MjölbyfemmanMjölbyIK AkeleFRIDA
27 BlodomloppetTimråSundsvalls OKFRIDA
29 HagenloppetSkövdeIF HagenFRIDA
29 SkoskavetSkoklosterBålsta IKFRIDA
29 FestivalloppetStrömsnäsbrukSK GraalFRIDA
29 TrelleborgsloppetTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
29 ÖstansjöloppetÖstansjöÖstansjö SK 
29 Mullsjö x-trail ½marathonMullsjöMullsjö SOKFRIDA
29 HuddingeloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
29 Kåsjön TrailÖjersjöSävedalens AIKFRIDA
29 Edet RuntLilla EdetIK BergaströmFRIDA
29TjTjejmilen inkl. Lilla TjejmilenStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
30 Trollhättan City TrailTrollhättanLK TV 88FRIDA
31 BlodomloppetVäxjöIFK VäxjöFRIDA

SEP
3 BlodomloppetVisbyVisby IF GuteFRIDA
5 Kilsbergen TrailrunÖrebroIF ÖrebrolöparnaFRIDA
5HRamboll Stockholm HalvmarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SK, Turebergs FKFRIDA
5 MidnattsloppetMalmöMalmö AIFRIDA
5M HHelsingborg MarathonHelsingborgRunners Society AC HelsingborgFRIDA
5 RådalunkenLidköpingLidköpings VSKFRIDA
5 HässleholmsloppetHässleholmHässleholms AISFRIDA
6 JubileumsloppetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
6 Prins Daniels LoppSolnaAIK 
6 HagaloppetSolnaAIKFRIDA
12 Torshälla StadsloppTorshällaEskilstuna FIFRIDA
12 Uppsala KulturmaratonUppsalaIF Mantra SportFRIDA
12 BergsjöloppetBergsjönSävedalens AIKFRIDA
12 KretsloppetBoråsKorpen BoråsFRIDA
12 BysjöloppetÅtvidabergÅtvidabergs IFFRIDA
12 Bålsta StadsloppBålstaBålsta IKFRIDA
12HNorasjön RuntNoraIFK NoraFRIDA
12 SkräcklanmaranVänersborgLK TV 88FRIDA
13 TräflasklöpetSundbornSundborns GOIFFRIDA
13 Vånga Mountain XtremeVillands VångaOK Pan-KristianstadFRIDA
13 Urban Run GothenburgGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
18 Hillerstorp Adventure RaceHillerstorpHillerstorps GoIFFRIDA
19HLöparfestenFalsterboIK FinishFRIDA
19 Bergslagsleden UltraÖrebroF Nature RunningFRIDA
19 Kung Björn LoppetUppsalaUppsala LKFRIDA
19 Mental Health RunStockholmSpårvägens FKFRIDA
19 NyaBroloppetMotalaMotala AIFFRIDA
19UnKalvrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
19 TjurrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
19-20 Black River RunVästeråsVästerås LKFRIDA
19 KistaloppetStockholmLöparakademin IFFRIDA
19 FredsloppetGöteborgProletären FFFRIDA
20 Ryssberget TrailSölvesborgRyssbergets IKFRIDA
20 SicklaloppetNackaJärla OrienteringFRIDA
20 TullingeloppetTullingeTullinge FIFFRIDA
25 TCS LidingöRulletLidingöIFK LidingöFRIDA
25 TCS LidingöRusetLidingöIFK LidingöFRIDA
25 TCS Lidingöloppet på GångLidingöIFK LidingöFRIDA
26 TCS LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
26 Tjurruset/KalvrusetFalunFalu IKFRIDA
27 Lilla LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
27 RosabandetloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
27 VarvetmilenMölndalGöteborgs FIFFRIDA
27 Göinge TrailrunHässleholmHässleholms OKFRIDA
27 TarstaborgsrundanPålsbodaPålsboda GOIFFRIDA

OKT
3 Mössebergslunken 50 årFalköpingIK WilskeFRIDA
3 Hackmora BergsloppSågmyraSågmyra SKFRIDA
3 HostrusetÖrebroIF StartFRIDA
3 Tjurruset inkl. KalvrusetStorstockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
3 Ica Maxi LoppetKungälvKongahälla AIKFRIDA
3    FRIDA
10 BillingehusloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
10 VarvetmilenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
10MGöteborg MarathonGöteborgSolvikingarnaFRIDA
10 Skrylle challengeLundBjörnstorps IFFRIDA
10 HellasloppetNackaHellas FKFRIDA
10 Running LightsAlingsåsAlingsås IFFRIDA
10HÅ-stadsloppetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
11 HässelbyloppetHässelbyHässelby SKFRIDA
11 EkerumsloppetEkerumHögby IFFRIDA
17 TäljeloppetSödertäljeEnhörna IFFRIDA
17 Växjö MarathonVäxjöVäxjö LKFRIDA
17 John Bauer Trail RunHuskvarnaIK HakarpspojkarnaFRIDA
18 HöstmilenÅbyOK KolmårdenFRIDA
24 KalvrusetBoråsIK YmerFRIDA
24 TjurrusetBoråsIK YmerFRIDA
24 SävedalsloppetSävedalenSävedalens AIKFRIDA
24 STHLM XStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
25 Yddinge loppet BaraHeleneholms IFFRIDA
25 KärrusetGnestaOK KlemmingenFRIDA
31 FinalloppetGöteborgGöteborgs SKFRIDA
31 KilsbergsledenÖrebroÖrebro AIKFRIDA

NOV
7 Borås 6-timmarsBoråsSOK KnallenFRIDA
7 SkanneloppetÅstorpIS SkanneFRIDA
7HJämjöhalvanKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
7 Jätten Bule-löpetÖsterbymoIFK ÖsterbymoFRIDA
7MHöstrusket inkl Höstrusket MarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
8 Långa Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge FIFFRIDA
22 Kristianstad TrailKristianstadHärlövs IFFRIDA

DEC
5 LucialoppetVretstorpVretstorps IFFRIDA
31 SylvesterloppetGöteborgSolvikingarnaFRIDA
31 SylvesterloppetKalmarHögby IFFRIDA
31 SylvesterloppetAnderstorpAnderstorps OKFRIDA
31 NyårsloppetVallentunaVallentuna FKFRIDA
31 SylvesterloppetOlofströmUoF ContactFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2020
Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter

Utomlands 2020
Inomhus

- Maror/halvmaror
 

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>