Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 3 mars 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Långlopp 2021

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för loppsäsongen 2021. Arrangör som saknar ansökt tävling skall kontakta sitt distrikt (SDF) eller SFIF Tävling.

Listan kompletteras allt eftersom tävlingsansökningar inkommer och godkänns. Har ni inte sökt sanktion än? I så fall kan ni göra det via FRIDA-systemet, läs mer här.


Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Kontaktperson SFIF Tävling: Frida Lindström (se högerspalten)


MAR
13 Vårtävlingarna 8km/INSTÄLLTGöteborgSolvikingarnaFRIDA
20 Vårtävlingarna 16/32 km/INSTÄLLTGöteborgSolvikingarnaFRIDA
20 Nora Marathon/INSTÄLLTNoraIFK NoraFRIDA
20 Höörsloppet Hejda Hungern/INSTÄLLTHöörHöörs ISFRIDA
20-21 Åhus TrailRun/INSTÄLLTÅhusOK Pan-KristianstadFRIDA
21 Varvetmilen/INSTÄLLDÖrebroÖrebro AIKFRIDA
27 Asics PremiärmilenStockholmSpårvägens FK, Hässelby SK, Fredrikshofs FIFRIDA
27 VarvetmilenBromöllaRyssbergets IKFRIDA
27 Annelundsrundan/INSTÄLLTLjungbyFK FinnFRIDA
27 VarvetmilenMantorpIK AkeleFRIDA

APR
5 HallarydsloppetHallarydHallaryds IFFRIDA
10 VarvetmilenUddevallaUddevalla SKFRIDA
10 StartmilenÖrebroIF StartFRIDA
11 Slottsmilen och SlottsrundanRånäsRånäs 4 HFRIDA
14 VarvetmilenEnebybergEnebybergs IFFRIDA
14 Rusakulan VertikalÖrebroF Nature RunningFRIDA
17 VarvetmilenUppsalaUpsala IFFRIDA
17 VarvetmilenMalmöHeleneholms IFFRIDA
17 SkälbyloppetKalmarHögby IFFRIDA
17 Premiärloppet/INSTÄLLTGöteborgSävedalens AIKFRIDA
17 SkövdeloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
18 VarvetmilenNorrköpingTjalve Friidrott NorrköpingFRIDA
18 KvantumloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
21 Örebro AIK HalvmaratonÖrebroÖrebro AIKFRIDA
24 Ältasjön RuntÄltaÄlta IFFRIDA
24 Skrylle challengeLundBjörnstorps IFFRIDA
24 Asics PremiärhalvanStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
25 VarvetmilenTrollhättanLK TV 88FRIDA
27 VårrusetMalmöMalmö AIFRIDA
29 VårrusetHalmstadHalmstad OKFRIDA

MAJ
1 DanderydsloppetDanderydDanderyds SKFRIDA
2 VårmilenLidingöIFK LidingöFRIDA
4 VårrusetGöteborgIK VikingenFRIDA
5 GubbracetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
6 VårrusetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
8 Springtime Mariestads StadsloppMariestadMariestads AIFFRIDA
8 SätermaranSäterSäters IFFRIDA
8 LundaloppetLundIFK LundFRIDA
8 WedevågloppetVedevågWedevågs IFFRIDA
8 Wärnamo KvartsmaratonVärnamoWärnamo SKFRIDA
8 Östhammars StadsloppÖsthammarÖsthammar FIFRIDA
8 Skill Mjölby StadsloppMjölbyNorrköpings LKFRIDA
9 Springtime i HelsingborgHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
10-11 VårrusetStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
13 VintrosaloppetVintrosaVintrosa ISFRIDA
13 OMT Finspångs StadsloppFinspångFinspångs SOKFRIDA
13 VårrusetNorrköpingTjalve Friidrott NorrköpingFRIDA
15 Lidköpings StadsloppLidköpingLidköpings ISFRIDA
15 STHLM Trail RunStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
17 VårrusetKalmarHögby IF, FIK FärjestadenFRIDA
18 Vårruset VäxjöIFK VäxjöFRIDA
19 VårrusetJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
20 BlodomloppetÖrebroIF StartFRIDA
22 SkärholmsloppetStockholmLöparakademin IFFRIDA
22 Ludvika stadsloppLudvikaLudvika FFIFRIDA
22 TolvanloppetBrommaBromma IFFRIDA
22 Stockholms BrantasteStockholmJärla OrienteringFRIDA
24 VårrusetVästeråsVästerås FKFRIDA
25 BlodomloppetUmeåIFK UmeåFRIDA
25 VårrusetFalunFalu IKFRIDA
26 BlodomloppetHudiksvallStrands IFFRIDA
26 FjugestaloppetFjugestaFjugesta IFFRIDA
27 HållbarhetsloppetNorrköpingTjalve Friidrott NorrköpingFRIDA
27 BlodomloppetUppsalaUpsala IFFRIDA
27 VårrusetSundsvallSundsvalls OKFRIDA
28 Eksjö StadsloppEksjöEksjö Södra IKFRIDA
29 Borås Ultra MarathonBoråsSOK KnallenFRIDA
29 Å-VarvetEskilstunaEskilstuna FIFRIDA
29 England RuntMarkarydMarkaryds FKFRIDA
29 Hanaskog Runt/INSTÄLLTHanaskogHanaskogs ISFRIDA
30 ÄnglamilenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
31 RallarrundanHallsbergOK TisarenFRIDA
31 BlodomloppetKarlskronaKA 2 IFFRIDA

JUN
3 BlodomloppetLinköpingIK AkeleFRIDA
4 Gnesta Marknadslopp/INSTÄLLTGnestaOK KlemmingenFRIDA
4 KarnevalsloppetAvestaAvesta OKFRIDA
4 Asics Stockholm High FiveStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
5 Asics Stockholm MarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
6 Stockholm Mini Marathon inkl. Minsta MaranStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
6 LindesjönloppetLindesbergStorådalens SKFRIDA
6 GIFT Genarps IF TrailGenarpGenarps IFFRIDA
6 Norrtälje StadsloppRånäsLK RoslagenFRIDA
7 BlodomloppetGöteborgÖrgryte ISFRIDA
9-10 BlodomloppetStockholmIFK LidingöFRIDA
10 STHLM 10 inkl. STHLM Junior RunStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
12 FriskusloppetVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
12 ÖsteråkersmilenÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
12 Söder runtStockholmLöparakademin IFFRIDA
12 En timmas loppMariestadMariestads AIFFRIDA
16 ED Söderköpings StadsloppSöderköpingNorrköpings LKFRIDA
16 Gallaberget TrailrunVretstorpVretstorps IFFRIDA
18 Sunset RunMalmöHeleneholms IFFRIDA
19 FröviloppetFröviFrövi IKFRIDA
19 Öland UltraBorgholmHögby IFFRIDA
19 KungsbackaloppetKungsbackaIF RigorFRIDA
19 Enhörna HalvmaratonEnhörnaEnhörna IFFRIDA
19 UrskogsloppetBjörnaBjörna IFFRIDA
30 Böda Beach RunBöda SandHögby IFFRIDA
30 Hörby MarknadsloppHörbyFrosta OKFRIDA

JUL
2 Trosa StadsloppTrosaTrosabygdens OKFRIDA
3 JordgubbsLunkenKristinehamnRudskoga IFFRIDA
3 Kalmar Malkars 21KMKalmarHögby IFFRIDA
3 LäckövarvetLidköpingKållandsö GOIFFRIDA
3 Skogsvargarna TrailrunVargönOK SkogsvargarnaFRIDA
6 WallanderloppetYstadYstads IFFRIDA
9 ByrundanGamlebyGamleby OKFRIDA
9 Böda SandsloppetBöda SandHögby IFFRIDA
10 MusköloppetMusköMuskö IFFRIDA
10 Kustmaran och Kristianopel RuntKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
10 KullaMilenHöganäsHöganäs FI, Friskis&Svettis HöganäsFRIDA
10 VarbergsloppetVarbergVarbergs GIF FriidrottsföreningFRIDA
13 Anderstorp Half marathonAnderstorpHälle IF, Villstad GOIFFRIDA
15 VictorialoppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
16 KraftprovetTrollhättanTrollhättans IF, Trollhättans SOKFRIDA
17 SemesterhalvmaranFjugestaLK GränslöstFRIDA
20 LöttorpsvarvetLöttorpHögby IFFRIDA
24 Hornsjön RuntLöttorpHögby IFFRIDA
24-25 Skövde UltrafetsivalSkövdeTeam Ultrasweden LKFRIDA
28 Atea KalmarmilenKalmarHögby IFFRIDA
31 Falkenbergs StadsloppFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA

AUG
6 KullaloppetRörumSimrishamns AIF, Rörums SKFRIDA
7 Ölands MarathonLöttorpHögby IFFRIDA
7 PrinsensMinneHalmstadHalmstad Garnisons IFFRIDA
7 Höga Kusten MarathonNordingråNordingrå SKFRIDA
10 KK-joggenKatrineholmKatrineholms SK FriidrottklubbFRIDA
14 Midnattsloppet StockholmStockholmHammarby IF FriidrottFRIDA
17 BlodomloppetJönköpingHovslätts IKFRIDA
19 BlodomloppetBorlängeKvarnsvedens GOIF FIKFRIDA
20 VP CityloppVetlandaOK NjudungFRIDA
21 Mariestads MarathonMariestadMariestads AIFFRIDA
21 Ultravasan 90MoraSälens IF, IFK MoraFRIDA
21 Ultravasan 45MoraSälens IF, IFK MoraFRIDA
21 Stafettmaran/INSTÄLLDYstadYstads IFFRIDA
21 Trailvasan 10MoraIFK MoraFRIDA
21 Trailvasan 30MoraIFK Mora, Sälens IFFRIDA
23 BlodomloppetÖstersundÖstersunds SKFRIDA
25 BlodomloppetVästeråsVästerås FKFRIDA
25 Atea Norrköpings StadsloppNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
26 BlodomloppetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
26 MjölbyfemmanMjölbyIK AkeleFRIDA
27 NattloppetKalmarHögby IFFRIDA
28 Kåsjön TrailPartilleSävedalens AIKFRIDA
28 SkördeloppetHedemoraHedemora FKFRIDA
28 ÖstansjöloppetÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
28 HagenloppetSkövdeIF Hagen FIKFRIDA
28 Edet RuntLilla EdetIK BergaströmFRIDA
28 FestivalloppetStrömsnäsbrukSK GraalFRIDA
28 KfS Kungsholmen RuntStockholmFK StudenternaFRIDA
28 HuddingeloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
29 WadköpingslöpetÖrebroKarlslunds IF SFFRIDA
29 Trollhättan City TrailTrollhättanLK Trollhättan-Vänersborg 88FRIDA
31 BlodomloppetHalmstadHalmstad OKFRIDA

SEP
2 BlodomloppetVisbyVisby IF GuteFRIDA
4 MidnattsloppetMalmöMalmö Allmänna IFFRIDA
4 HässleholmsloppetHässleholmHässleholms AISFRIDA
4 Torshälla StadsloppTorshällaEskilstuna FIFRIDA
4 Tjejmilen inkl. Trail, Lilla & MinstaTjejmilenStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
4 FredsloppetGöteborgProletären FFFRIDA
4 Mullsjö x-trail ½marathonMullsjöMullsjö SOKFRIDA
4 Helsingborg MarathonHelsingborgRunners Society Athletes Club HelsingborgFRIDA
6 BlodomloppetTimråSundsvalls OKFRIDA
8 BlodomloppetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
8 SpecialvarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
9 BlodomloppetMalmöHeleneholms IFFRIDA
11 Norasjön RuntNoraIFK NoraFRIDA
11 SkräcklanmaranVänersborgLK Trollhättan-Vänersborg 88FRIDA
11 GöteborgsvarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
11 BysjöloppetÅtvidabergÅtvidabergs IFFRIDA
11 Ramboll Stockhlm HalvmarathonStockholmTurebergs Fri-ik, Spårvägens FK, FI Hässelby SKFRIDA
12 TräflasklöpetSundbornSundborns GOIFFRIDA
12 Vånga Mountain XtremeVillands VångaOK Pan-KristianstadFRIDA
18 Bergslagsleden UltraÖrebroFöreningen Nature RunningFRIDA
18 Kung Björn LoppetUppsalaUppsala LKFRIDA
18 KistaloppetStockholmLöparakademin IFFRIDA
18 LöparfestenFalsterboIK FinishFRIDA
18 Broloppet - MotalaMotalaMotala AIFFRIDA
18 Lilla VarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
19 SicklaloppetNackaJärla OrienteringFRIDA
19 Göteborgsvarvet MarathonGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
19 TullingeloppetTullingeTullinge FIFFRIDA
19 Ryssberget TrailSölvesborgRyssbergets IKFRIDA
24 LidingöfemmanLidingöIFK Lidingö FriidrottsklubbFRIDA
24 TCS Lidingö Rullet och RusetLidingöIFK Lidingö FriidrottsklubbFRIDA
24 Hillerstorps Adventure RaceHillerstorpHillerstorps GoIFFRIDA
25 TCS Lidingöloppet 30 km, 15 km, Juniorer & VeteranLidingöIFK Lidingö FriidrottsklubbFRIDA
25 Tjurruset/KalvrusetFalunFalu IKFRIDA
26 Rosa Bandet-LoppetLidingöIFK Lidingö FriidrottsklubbFRIDA
26 TCS Lilla LidingöloppetLidingöIFK Lidingö FriidrottsklubbFRIDA

OKT
2 LerumsloppetLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
2 Mössebergslunken 50 årFalköpingIK WilskeFRIDA
2 Yxbacken Extreme ChallengeÅbyNorrköpings LKFRIDA
2 HostrusetÖrebroIF StartFRIDA
2 ICA MAXI LoppetKungälvKongahälla AIKFRIDA
2 Terräng DMKungälvKongahälla AIKFRIDA
2 Hackmora BergsloppSågmyraSågmyra SKFRIDA
2 Mental Health runStockholmSpårvägens FKFRIDA
3 HässelbyloppetHässelbyFI Hässelby SKFRIDA
3 Lilla HässelbyloppetHässelbyFI Hässelby SKFRIDA
3 TifterrängenTrollhättanTrollhättans IF FIKFRIDA
9 Running LightsAlingsåsAlingsås IF FIFFRIDA
9 SkrylleloppetS SandbyBjörnstorps IFFRIDA
9 Göteborg MarathonGöteborgSolvikingarnaFRIDA
9 HellaloppetNackaHellas FriidrottsklubbFRIDA
9 Å-stadsloppetÖrebroKFUM Örebro FriidrottFRIDA
9 EkerumsloppetEkerumHögby IFFRIDA
9 UmemaranUmeåJalles TC UmeåFRIDA
16 TäljemilenSödertäljeEnhörna IFFRIDA
16 VarvetmilenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
16 Varbergs halvmaratonVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
16 Växjö MarathonVäxjöVäxjö LKFRIDA
16 Rya Åsar Trail RunBoråsBorås RunnersFRIDA
16 Tjurruset inkl. KalvrusetStorstockholmSpårvägens FK, FI Hässelby SKFRIDA
16 John Bauer Trail RunHuskvarnaIK HakarpspojkarnaFRIDA
17 Två Sjöar RuntSundbybergSundbybergs IKFRIDA
23 HalloweenloppetSkövdeIF Hagen FIKFRIDA
31 Yddingeloppet BaraHeleneholms IFFRIDA
31 HöstmilenÅbyOK KolmårdenFRIDA

NOV
6 FinalloppetGöteborgGöteborgs SKFRIDA
6 6-timmarsBoråsSOK KnallenFRIDA
6 Jämjöhalvan 2021KarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
6 Höstrusket inkl Höstrusket MarathonStockholmFI Hässelby SK, Spårvägens FK, Fredrikshofs Fri-IFFRIDA
6 KilsbergsledenÖrebroÖrebro Allmänna IKFRIDA
7 Långa Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge FIFFRIDA
13 SkanneloppetÅstorpIS SkanneFRIDA
13 VintermarathonVärnamoApladalens LöparklubbFRIDA
21 Kristianstad TrailKristianstadHärlövs IFFRIDA

DEC
5 Ryssberget Advent(ure) RunSölvesborgRyssbergets IKFRIDA
11 LucialoppetVretstorpVretstorps IFFRIDA
31 SylvesterloppetOlofströmUoF ContactFRIDA
31 Sylvesterloppet KalmarKalmarHögby IFFRIDA
31 Sylvesterloppet GöteborgGöteborgSolvikingarnaFRIDA
31 NyårsloppetVallentunaVallentuna FKFRIDA
31 Sylvesterloppet i AnderstorpAnderstorpAnderstorps OKFRIDA

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post

Avdelningar

- Aktuellt just nu

Sverige 2021
Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter

Utomlands 2021

- Inomhus
- Maror/halvmaror
- Arena

 


>