Annons

OS-femman laddad för SM – redo att kasta långt i Karlstad!

Partnerträff Juni 2025 6

När SM rullar in i Karlstad i sommar väntar inte bara spännande tävlingar – utan också en av Sveriges allra största friidrottsstjärnor just nu. OS-femman från Paris 2024 är i toppform och har redan öppnat säsongen 2025 med ett pangkast på 64.70 meter, inte långt ifrån sitt egna svenska rekord.

Annons

– Jag har pangstartat säsongen med guld på Europacupen och ett säsongsbästa som redan är i trakterna av mitt svenska rekord!, säger Vanessa.

Med sikte på VM i Tokyo, Diamond League och klassiska Finnkampen (som i år firar 100 år!) är det ett späckat schema. Men SM i Karlstad är ett av sommarens självklara höjdpunkter.

– SM betyder mycket! Det är medaljer, poäng till klubben – och såklart att få hänga med alla tävlings kompisar. Har man tur kanske man delar hotell med någon vän man inte sett på länge och får lite mysig frukost mellan tävlingsdagarna.

Att tävla i Karlstad ser hon verkligen fram emot.

– Jag har faktiskt inget speciellt tävlingsminne från Karlstad – så det blir perfekt att skapa ett nytt i sommar!

Annons

Målet? Att ta SM-guld och att göra grymma tävlingar.

– Jag ser så grymt mycket fram emot det här. Det kommer bli friidrottsfest!

Följ utvecklingen här på startlistan så ser ni vilka aktiva som deltar i takt med att de anmäler sig!

Dina biljetter säkrar du här!

Varmt välkomna till Friidrotts-SM i Kil och Karlstad i månadsskiftet juli/augusti!

Annons

Annons

Relaterade nyheter