Banrekord av Melwin på Stjärnspelen 2025
29 JULI 2025 | 11:16
I Västerås arrangerades Westinghouse Gurkspel med nästan 800 starter och i Arvika var det Stjärnspelen med drygt 400 starter som genomfördes i helgen som var.
Där det blev ett nytt banrekord för Viksvallen i Arvika. Det kom i herrarnas höjdhopp av JEM-bronsmedaljören Melwin Lycke Holm. Han slog nästpers genom att klara 2.21 och bättra på Jakob Thorvaldsson (IFK Lidingö) tidigare banrekord från 2016 med en centimeter.
Klubbrekord för F17-klassen blev det för Johanna Sundén, Västerås FK, som i den perfekta medvinden +2,0m/sek hoppade 12.87 och vann seniorklassen med det på Arosvallen.
Var några av mängder med resultat under den gångna helgen.
Södra Svealand kommer vara i blickpunkten även den kommande helgen, då Friidrotts-SM genomförs på Sola Arena i Karlstad fredag till söndag. Men innan det så tjuvstartar SM-tävlingarna med gång och 10000 meter på Sannerudsvallen i Kil – där banrekordet för herrar på 10000 meter innehas av Jonny Danielsson från Kvarnsvedens GoIF med 28.28,94 från 1988.
Relaterade nyheter
Lördag med Triumfglass-spelen i Tybblelundshallen i Örebro och söndag med Econ Games Indoor i Westinghouse Arena i Västerås.
LÄS MER
Med bara några dagar kvar till sin 50-årsdag (grattis från SöSv) så var Daniel Berr, Västerås FK, på plats i Tybblelundshallen i Örebro för att deltaga i Vinterspelen i regi av Glanshammars IF.
LÄS MER