Annons
Diskusgalan i Norrköping 2025
28 MAJ 2025 | 09:19

När Tjalve arrangerade sin numera årliga diskusgala på Norrköpings Friidrottsarena, så fanns två världsstjärnor på plats. Båda tog så klart hem varsin seger Vanessa Kamga från Hässelby vann damdiskusen på 57.79 och Daniel Ståhl vann på herrsidan med 66.44,
Annons
Och från Södra Svealand var det tre stycken deltagare i damklassen, så det blev lite av en match i match en kan man säga.
Edvina Norberg, Ransäters AIS, var den som ryckte ifrån på slutet, efter en inledning där alla tre höll sig inom ett par metrar. Edvina nådde till sist 45.80 och var på det nummer sju i tävlingen.

Och med Linn Gabrielli Gustafsson, Eskilstuna FI, på niondeplatsen med 42.69, som redan till helgen kastar igen då hon och klubben drar ner till Kalmar för Friidrottscupen på Fredriksskans IP.

Trea och den yngsta i trion på galan i Norrköping var Julia Karlsson från KFUM Örebro som stannade på 40.62 denna dag.

Annons
Annons
Relaterade nyheter

Det blev ett Stockholm Marathon, inklusive svenska mästerskapen, som IF Göstas Wilma Modig aldrig kommer att glömma.
LÄS MER
I grekiska Kalamáta var det så när att distriktsrekordet i längdhopp för kvinnor fick sig en knuff framåt.
LÄS MER